Restauratie kerkdak herv. kerk Brouwershaven geheel voltooid BESLUIT TOT ONTBINDING VAN HET L.C.C. ERIC DE NOORMAN Geslaagde „koffieronde" platte landsvrouwen afd. Noordwelle e.o. STREEKNIEUWS Nicky's bijv. Ei- wordt coiip. of slicldinu gevormd Laatste lei gelegd door president-kerkvoogd President--kerkvoogd de heer L eendertse sluit het laatste „gat" van het ■énorme kerkdak mét een jraaie koperen lei met inskriptie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 29-4. „Ik hoop dat deze lei, met de vele duizenden andere jarenlang dit dak mag sieren en een goede bescherming mag geven tot behoud van onze kerk". Met deze wens werd dinsdagmiddag 3 uur de laatste lei op het kerkdak van de Ned. Hervormde Kerk te Brouwershaven gelegd door de president-kerk voogd., de lieer J. H. Léendertse. ZIERIKZlïK, 30-3. Tijdens een vergadering van het LCC (Land- en Tuin- houvV Coöperatie Centrum West Nederland), die dinsdag in Zierikzce ge houden werd, nam men het besluit de vereniging te ontbinden. De taken die deze vereniging op zich genomen het worden in toenemende mate door de leden zelf en de eentrales vervuld. De fraaie koperen lei als inscrip tie „Deze laatste lei is na het in 1974 aangevangen werk van het dakher stel aangebracht op dinsdag '29 april 1975 door J. H. Leendertse, presi dent-kerkvoogd". Deze feestelijke gebeurtenis, werd bijgewoond door burgemeester A. P. Sehouwenaar, loco-secretaris de heer C. M. Pad mos, raadslid de heer W. L. Kloet, hoofd gemeentewerken ing. Kapinga, de heer Staal van Monumentenzorg, ds. J. Kroon, Herv. predikant en ds. P. A. de Bres, Geref. predikant, ver tegenwoordigers van de kerkeraad Zonnemaire en verder afgevaardig den van VVV, vrouwenverenigingen enz. Alvorens tot de laatste lei-legging werd overgegaan wei-den de geno digden verwelkomd in de consistorie door de heer M. P. Bolier, namens de kerkeraad, die zei dat deze heuge lijke dag toch niet voorbij mag gaan zonder er de nodige aandacht aan te besteden. In het Hervormd Jeugdgebouw zei de president-kerkvoogd, de heer J. H. Leendertse verheugd te zijn dat hij de laatste lei had mogen leggen, waarmede een nuttig en belangrijk werk voltooid en opgeleverd door de firma Jobse uit Middelburg. De heer Leendertse greep nog eens terug in de restauratiegeschiedenis en zei on willekeurig tc denken aan de jaren '69-'70 toen het kerkdak één grote ravage was, en er met gewone repa raties niets meer was te bereiken Het college van kerkvoogden en no tabelen stond voor een moeilijk pro bleem om hiervoor een afdoende op lossing te vinden, te meer omdat een jaar er voor een restauratic was af gewerkt en men nu financieel niet in slaat was voor het dak een bijdra ge beschikbaar te stellen. Het was ook een gelukkig toeval toen één van de heren van Monumenten zorg met een plensbui de kerk be zocht en dus persoonlijk de onhoud bare toestand kon bezien. Zo kreeg het college een advies cm op korte termen een bestek en begroting in te dienen voor gehele vernieuwing van het leiendak. Kr word een toezegging gekregen van 90 pet. subsidie, maar net was voor de kerk niet haalbaar om do ontbrekende 10 pet plus voorfinan ciering voor eigen rekening te ne men. Toen in eén gesprek met bur gemeester Sehouwenaar en de ge meentesecretaris deze problemen naar voren werden gebracht werd er op gewezen dat het misschien mogelijk was om in samenwerking In het kader van het werkgelegen- hoidsprogram een gunstiger percen tage te verkrijgen. Na 3 jaar corre sponderen kreeg men uiteindelijk oen gunstige toezegging. Besloten werd het werk te gunnen aan de fir ma Jobse te Middelburg. Nu dit gigantische werk is gereali seerd sprak de heer Leendertse "zijn dank uit jegens de rijksdienst voor Monumentenzorg, het. ministerie van C.R.M., het prov. bestuur van Zee land en het gemeentebestuur voor alle medewerking en toegezegde subsidies. Een bijzonder dankwoord werd gesproken tot de heer Staal, rayon-architect voor zijn adviezen en volle medewerking om tot een gunstige financiële afwikkeling te komen. Leien-aktie De vele bekenden en onbekenden werden dank gebracht voor hun steun aan de leienaktie. welke ge kocht werden voor een gulden en waarop een plaatje met de naam werd bevestigd, welke nu op het dak prijken. Er waren exemplaren bij uit Duitsland, Engeland, Amerika, Aus tralië, de minister Van der Stoel en de Joegoslavische ambassadeur. Het grootste sukses was wel te danken aan de ijver van de kosteres mevr. De Jonge-Hoekman, die tijd noch moeite heeft gespaard om deze ak- tie te doen slagen.' De heer Boliev werd in het dank woord niet vergeten voor zijn vele correspondentie en correcte boek houding, en last but not least de firma Jobse en zijn personeel voor de goede samenwerking en de keu rige uitvoering van dit leiendak. Dikwijls hebben we Uw mensen be wonderd. aldus de heer Leendertse, hoe onder de vele regens en wind stoten dit gevaarlijk werk toch wei d voortgezet om te trachten het op de gestelde tijd op te kunnen leveren. Als waardering ontvingen de perso neelsleden oen fraaie tegel, wcike als ets was uitgevoerd met de kerk cr op als herinnering aan de grote kerk in de kleine Smalslad. Wij mogen als kerkelijke en bur gerlijke gemeente er trots op zijn dat in dit monumentenjaar wij cr in ge slaagd zijn, dat door dit werk ook hier een monument voor verder ver val gespaard is gebleven en nu weel een sieraad is voor de gehele ge meente". aldus de heer Leendertse. De predikant ds. J. Kroon prees, de heer Leendertse voor zijn door zettingsvermogen en uitmuntend geheugen. ..U liet zich na diverse slrubbels niet uil het veld slaan. De firma Jobse dankte hij voor het soe pele verloop van dc financiering. De heer Staal werd dank gebracht voor de prettige samenwerking. Burgemeester A. P. Sehouwenaar sprak zijn gelukwens uit namens het gemeentebestuur. „Hoewel het niet altijd vun een litien dakje ging wa ren we blij dat de ontbrekende f 60.000,- overbrugd kon worden, in het kader van de ACW werken." De ze regeling vond zijn oorsprong in deze gemeente en zal nu in andere gemeenten als ..kerkelijke regeling" gehanteerd kunnen worden. Thans i* dit grootse gebouw op het eiland geheel gerestaureerd en tol een ai- sluiting gekomen. „We hebben het van onze voorouders overgenomen en het is onze plicht het voor hot na geslacht te bewaren", aldus de bur gemeester. D.e heer Jobse dankte de kerkeraad voor de verkregen opdracht en noemde het een van de grootste wer ken in Zeeland. Mede door de uit voering in ACW verband kon hel werkj gecontinueerd worden en de goed geschoolde vaklui werden be hoed voor de werkloosheid. De heer Jobse stak zijn bedrijfsleider, dc heer Vinke een pluim op de hoed evenals het personeel dat hard bn keurig heeft gewerkt onder zeer zware weersomstandigheden. Symbool Laat de koperen lei, welke als laatste is geplaatst een symbool'zijn van eendrachtig samenwerken. Het was voor Zeeland de primeur, daar dit slechts is gebeurd destijds op de Laurenskerk tc Rotterdam. Namens het personeel bood de heer Jobse aan de heer Leendertse voor een ge schikt plaatsje in de kerk eenzelfde koperen lei met inscriptie met bij behorende leidekkershamer aan, het geheel ingelijst, Namens de aanne mer zelf bood de heer Jobse een cheque aan om de post te dekken welke alsnog is uitgetrokken voor het weren van duiven, door het aan brengen van een beschermmiddcl. De heer Staal van Monumenten zorg herinnerde aan de restauraties van kerk en stadhuis, welke parra- lel liepen. Hierdoor konden ook con tacten gelegd met het gemeentebe stuur. „We zijn blij dat het gemeen tebestuur met de persoon van de burgemeester zich er ten vol Ie heeft achter gezet en hebben veel bewon dering vcor het personeel van de firma Jobse hetwelk een juweeltje van leidekkerswerk heeft afgele verd, dat dikwijls in de „natte moesson" moest gebeuren", aldus de heer Staal. Onder het genot van een verfris sing bleef men nog gezellig by een waarna men in de gelegenheid werd gesteld om de vele fraaie kleuren foto's te bewonderen welke tijdens het werk genomen waren. Voor de Smalstad een heugelijke dag en voor de Hervormde gemeente een mijlpaal in haar geschiedenis. OOSTERLAND Geslaagd De heren J. J. de Vlieger en Joh. Goudzwaard Jac. z., beiden leden van de vrijwillige brandweer van Duiveland, en alhier woonachtig, slaagden dezer dagen bij de gehou den examens voor Brandwacht eer ste klas. BRUINISSE Gouden ere-medaille voor S. Beekman Dinsdagmorgen is de heer S. Beek man onderscheiden met de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Beekman kreeg deze onderscheiding omdat hij een dezer dagen 50 jaar werkzaam is voor het Loodswezen te Rotter dam. De heer Beekman kreeg dinsdag morgen in Rotterdam de gouden me daille opgespeld door de direkteur van het loodswezen kolonel H. J. Maas. De onderscheidene staat op Bruinisse bekend als de tonnenleg- ger. Op kontraktbasis zorgt hij dat. Bijzonder weinig belangstellenden waren op deze leden» en tevens li- quidatu vergadering aanwezig. De heer ir. A. W. Luiljens, voorzitter van de vereniging, gaf in zijn ope ningswoord blijk hier ook wel blij om tc- zijn, omdat het een leken is dat „de boeren het land op kunnen". Gebruikelijk is echter dat hot zaaltje waarin de vergaderingen gehouden wordc*n te klein is. terwijl er nu maar ongeveer 25 belangstellenden op wa ren komen dagen. Aangaande de ontbinding' van de vereniging ken de voorzitter meede len dat tiet vertrek van de direkteur. de heer J. Dijkgraaf, hiertoe de «li- rcklc .aanleiding is geweest. De heer Dijkgraaf gaat b(j de Suikerunic de iunktie van consulent ledenzaken vervullen. Verder zün de leden van het algemeen bestuur tot de konklu- sie gekomen dat het sterk in twij fel moet worden getrokken of er voor het LCC een toekomst zal be staan. Het besluit tot ontbinding kon door de algemene vergadering geno men worden mits tenminste twee derde van de aanwezige personen hiermee instemde. Niemand maakte bezwaar tegen het voorstel van het de betonning, bebakening en ver lichting op de wateren in de omge ving van Bruinisse in takt zijn. Van daag donderdag 1 mei viert de heer Beekman zijn 50-jarig jubileum bij het Loodswezen Ter ere van dit ju bileum zullen drie schepen van het Loodswezen uit Rotterdam naar Bruinisse komen, waar op een der schepen de heer Beekman een re ceptie zal worden aangeboden die om 3 uur begint. Vergadering Rode Kruis De afdeling Bruinisse van het Ned. Rode Kruis houdt op dinsdag 6 mei a.s. een algemene vergadering in 't Durps'uus. Op deze avond zullen oorkonden met gesp worden uitge reikt aan donors die jaarlijks bloed afstaan om een patiënt die dit nodig heeft te helpen. De uitreiking vindt plaats aan hen die 5 of 20 keer bloed hebben gegeven. Na de pauze zullen dia's woi'den vertoont van „Bru zoals het was". De vergadering is voor ieder toe gankelijk. Muzikale rondgang Maandagmiddag 5 mei zal te Brui nisse een optocht door het dorp trekken, met medewerking van mu ziekvereniging „Nu met Hope". Deze optocht start om twee uur vanaf het Dorpshuis, en heeft betrekking op de evacuatie en bevrijding. School kinderen zowel als ouderen mogen aan deze optocht deelnemen. RENESSE, 29-4. Dinsdagmorgen werd door de Nederlandse Bond van Plattelansdvrouwen afd. Noordwelle c.o. 'n zeer goed bezochte koffieronde gehouden. De 52 dames hadden de gelegenheid de uitgestalde handwer ken te bekyken van de leden van de handwerkclub van de Plattelands vrouwen. Onder deze werkstukken waren er vier die in Goes een eerste prijs hadden behaald en twee een tweede prijs. Deze zes werkstukken van da mes uit de afdeling Noordwelle e.o. zullen worden ingezonden naar de landelijke wedstrijd te Utrecht. De gemaakte handwerken werden van deskundig commentaar voorzien dooi de leidster van de club mevr. Dale- beslnui, zodat de ontbinding recbis- geldig werd. Commissie Hoewel men tot de ontbinding overgaat acht men het zeker ook weer niet verantwoord om alle kon takten „af te snijden". Daarom stel de het bestuur voor een coöperatie commissie of sticnling te vormen, die bepaalde aktivilciten organiseert. Hierdoor zal het kontakt tussen standorgaan en coöperatie behouden blijven. Ook leek het het algemeen bestuur nuttig dat de gang van zaken in de land en tuinbouw ook in een dergelijke commissie besproken wordt. Ieder jaar. zo stolde 't bestuur zich voor, zal er dan ook een coupe- ra tied ag zijn, waarop men van ge dachten kan wisselen. Zonder hier voor iemand in dienst te hoeven ne men blijft het kontakt bewaard. Ook of het een commissie of een stich ting gaat worden moet allemaal nog bekeken worden. Het algemeen be stuur heeft aan het dagelijks be stuur gevraagd de nodige stappen cm tot het vormen van een commis sie of stichting te komen te onder nemen. Het voordelig saldo van ongeveer f 50.000 dat over zal blijven zou Flitsen uit het buitenland WOLFSBURG. Volkswagenwerke AG heeft bekendgemaakt dat een nieuwe verkorting van de werktijd- de zesde dit jaar - volgende maand vier van haar zes fabrieken in West-Duitsland zal treffen. Tussen 2 en 14 mei zal er negen dagen kor ter worden gewerkt. BERLIJN. Twee' maanden na de ontvoering van de fraklieleidèr van de CDU in West-Eerlijn. Peter Lo- r'enz, en de daardoor afgedwongen vrijlating van vijf gevangen West- duitse anarchisten heeft de politie in West-Berlijn vier personen aange houden, die mogelijk iets te maken hebben gehad met deze zaak. MONROVIA. De Liberiaanse mi nister van financiën, Steven Tolbert. en nog vijf mensen zijn om het le ven gekomen toen het vliegtuig waarin zij zaten, kort na het opstij gen van het vliegveld van Green ville, in zee stortte. Greenville Jigt op ruim 300 km ten zuiden van Monrovia. BEIROET. De Palestijnse verzets bewegingen Beiroet heeft twee van haar leden aan de. Libanese veilig heidsdienst uitgeleverd, die beschul digd worden van het doden van een hoge Britse VN-funktionaris en het verkrachten van een Canadese lera res. bout-Koster. Zij ontving voor al haar bemoeienissen deze winter een boeket bloemen en een kadootje. Ook waren er bloemen voor de dames Prummel, Krijnse Locker, Borgmeijer en Steur. Zij kregen dit boeket omdat ze 15 jaar trouw lid zijn geweest van de handwerkclub. Verder waren er collages te zien die door dames van de afdeling wa ren gemaakt. De afdeling sleepte met de collages drie prijzen in de wacht bij de wedstrijd in Goes, waar 96 inzendingen waren binnen geko men. Aan het eind van de bijeen komst sprak mevr. Everwijn namens alle aanwezigen een dankwoord uit aan het adres van mevr. Dalebout- Koster voor al het werk dal ze voor de handwerkclub gedaan heeft. eventueel bij een stichting onderge bracht kunnen worden. Eerder al deelde de voorzitter mee dal dit sal do in ieder geval ten goede zal ko men aan de land en tuinbouw be langen. Een ander punt op de agenda van het LLC was o.a. over te gam tot het instellen van een zgn. veref feningskommissie. Hiermee zal het dagelijks bestuur belast worden. Zo als de voorzitter ook zei was hel bij zonder rustig tijdens de vergadering van deze middag. De aanwezigen konden met alle voorstellen van het bestuur akkoord gaan. Voor de rondvraag en sluiting van de vergadering hield di* heer Dijk graaf tenslotte nog een inleiding over „jongeren en de coöperatie", waar met veel belangstelling naar geluisterd werd. Daarna was er nog voldoende ge legenheid de heer Dijkgraaf te dan ken voor het vele werk dat hij voor de coöperatie gedaan heci't. Een ge legenheid waarvan verschillenden gebruik maakten. Voorzitter Luitjens overhandigde de heer Dijkgraaf een geschenk in de vorm van een enve loppe met inhoud. PARIJS. Israëls minister van bui tenlandse zaken Yigal Allon, heeft zijn overleg met de Franse president en leden van de Franse regering af gesloten. SAIGON. De Zuidvietnamese oud- prëmièr vice-luchtmaarschalk Ngoe- yen Cao Ky, heeft de Zuidvietnamese hoofdstad verlaten met een Ameri kaans hefschroefvliegtuig, die hem bracht naar een Amerikaans oorlogs schip dal voor de Zuidvietnamese kust kruiste. LUXEMBURG Groothertog Jan en groothertogin Josephine Charlotte van Luxemburg brengen van 5 tot 10 juni een officieel bezoek aan de Sow- jet-Unie zo heeft de hofmaarschalk bekendgemaakt WEST-BERLIJN In Cottbus in de DDR worden 31 Oostduitse artsen vastgehouden die naar het westen zouden hebben willen vluchten zo heeft de vereniging „13 augustus" in West-Berlijn bekendgemaakt Advertentie De grote nieuwe rage in de mode van vandaag is dc Nicky. Een T-shirt van velours of badstof. Met of zonder kraag. Met of zonder capuchon. Nicky's zijn er om heerlijk vrijc-tijd-kombinatics te maken. Om te spelen met kleur. Om ook in 't weekend modieus, sportief gekleed te zijn. De Wolf en de Havik 29. Na deze uitdaging van Branwen. gaat Haugar bedachtzaam zitten. ..Go hebt ti van oen goede bondgenote voor zien," knikt hij Bersc toe, „en het lijkt er op. alsof zij het spel gewonnen heeft; maar vergis u niet vrouwe," vervolgt hij langzaam, „ik heb ook enige troeven in handen. De vorst van Bohuslan is een macht waarmee niet valt te spotten, Yarl Bcrse, één woord van mij en hij trekt zijn handen van u af!" Borse verbleekt en draait onrustig heen en weer, doch Branwen lacht spottend: „Tc laat Heer Haugar. de prins zou u dadelijk vragen, waarom Ge dat nu pas komt vertellen! Maar- eh-" gaat ze zoetsappig voort, „dal Ge een spion van Bohuslan zijt zal wel een verrassend nieuwtje voor hem zijn! Ik heb hot „toevallig" ontdekt en ook heb ik natuurlijk pas voor kort gehoord dat Heer Gandalv Tyrfing heeft ver raden pan de Bohuslaner.Wel, Heer Hau gar?" Haugar heeft zwijgend geluisterd en trom melt oven met zijn vingers op de stoelleuning. „Er is één ding waarmee we geen van allen rekening houden." zegt hij dan langzaam - en dat is de Weerwolf - of de „Havik" zoals gij hem pleegt te noemen. Dit geheimzinnige we zen. dat bovennatuurlijke krachten bezit, kon wel eens belang stellen in prins Envin! Ge zijt hier wel erg clichi bij het gebied van die Havik cn zo is de kans groot, als hij er de lucht van krijgt, dat de prins hier vertoeft .dat er wel eens rare dingen konden gebeuren!" Bcrse. die in zijn hart bang is voor de ge vreesde bewoner van Wogram's ruïne, krabt zich bedenkelijk de baard, maar Branwen springt overeind. „Bangmakerij, roept ze schel, denkt niet, dat ik u niet doorzie! Geloof hen niet, Heer Bcrse." vervolgt ze met flikkerende ogen „wij zijn langs het zogenaamde gebied van die weer wolf getrokken cn hebben niets bemerkt!" Ternauwernood zijn deze woorden gespro- kon of er klinkt, meegedragen door do wind, een schor diep geblaf, dat eindigt in een kla gelijk, langzaam afstervend gejank en gehuil. Het is maar kort doch maakt op allen een schrikwekkende indruk.... „Dat was een.wolf," zegt Bcrse schor en Branwen, die haar Keltische aard niet ver loochenen kan. fluistert verblekend: „Een wolf - en hij huilt overdag.... dat betekent een dode

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 5