Nieuw kantoor „Beter Wonen" De Cranestraat officieel open Veel diskussie over aanstelling renovatiebegeleider KOOPJES HALEN „WICO" Over pantalons bijv. STREEKNIEUWS ZIER1KZEESCI1E NIEUWSBODE Donderdag 1 mei 1975 Nr. 21G81 Mode van vandaag is kombinaliemodc. Mode vandaag is: elementen, waaruit u uw eigen modebeeld samenstelt. Met pantalons bijv. Ideaal voor de vrijc-tijd. Maar ook modieus genoeg voor een goed gekleed modebeeld. c'HoItU Hjpde Dam 19 Zierikzee Bil Modern adviescentrum in flatgebouw Eigen gezicht Naar zijn mening is de taaie van de vereniging het scheppen en on derhouden van zoveel mogelijk goede, betaalbare woningen om een kans op levensgeluk te bieden aan grote groepen mensen die zelf geen mogelijkheid zien om daar door het stichten van een eigen woning in te voorzien. Volgens de voorzitter van de It. van C. zal er meer en meer vraag en behoefte komen naar betere comfor tabele woningen, ondanks het feil dat de bevolkingsaanwas op Scbnn- wen-nu've'and praktisch tot stfl- s'and is gekomen. Men zal niet voor bij kunnen gaan aan de sterker wor dende wens om ook aan en in de \vo- n'ng een e'gen gezicht te laten zien. ..Huizen d e in w- zen alleen ver schillen door de vorm vrn de huis sleutel zullen snel hun nnntrokkings- k'aehf verliezen drang niiiir ei gen identiteit kan ook worden be speurd in do toenemende belangstel ling \our ik Iwvi.u- woning bestuur, zei de heer De Meester te hopen en te vertrouwen dat er niet alleen volgens de plannen zal worden gebouwd in enkele straten in het Havenkwartier, maar dat „Beter Wo nen" in vele straten nktief zal zijn met het „invullen van allerlei gaten" „Dal is zeer gewenst om niet alleen de havenbuurt maar de hele stad weer in een gave slaat op te leve ren", aldus de burgemeester, die ook enkele wensen had ten aanzien van de aankleding van plan West, zodat dat wat vriendelijker zal gaan ogen, zoals in Malta het geval is. Hij meende overigens dat, gelet ook op de persoonlijke geëngageerd- he'd. estetisch verantwoord bouwen, ondanks alle moeilijkheden, bij „Be ter Wonen" in vertrouwde handen is. Namens het gemeentebestuur bood de heer De Meester een oude gravure aan en deed hij verder nog de toe zegging voor een geschenk aan de Ver. van B. W. en S. Hierna bood de heer Dorst van arch.buro L. de Jonge een lito aan ""n do kunstenaar Ab Stok. Een me dewerker van arch.buro Barth, de heer Broer zei dat met de snelle houw een topprestatie werd geleverd. Hij bood een vlaggemast voor het n'enwe kontoor aan. Tenslotte werd „Beter Wonen" gelukgewenst door d» h«er Ph. H. van Doorne, namens de Nat. Woningraad. De heer Coumou bcu.twoe-dde hierna nog a'lc spre kers en maakte daarbij gewag van een prettige samenwerking met alle gemeenten op Schouwcn-Duiveland. ZI ERIK ZE F. Reisje afdeling Platelandsvrouwenbond Onder goede weersomstandighe den maakten leden van de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Schouwen maandag hun jaarlijks reisje met het nieuwste materieel van de firma Van Oeveren, als chauffeur de heer C. Dekker. Allereerst werd de „Keukenhof" bezocht waar alles nu in volle bloei staat. De koffiemaaltijd werd ge bruikt in „De Gouden Leeuw" te Voorschoten, waarna het Costuum- museum in Den Haag werd be zocht, afgewisseld met een uurtje winkelen. Moe, dorstig, maar voldaan waren de dames, ondanks het spitsuur, ruim op tijd thuis. Christelijk Nationaal Vakverbond CNV Onder leiding van de heer L. van Sluis kwam de besturenbond te Zie- rikzee maandagavond in een goed bezochte vergadering bijeen. Distrikt-bestuurder da heer C. Pinxteren was op deze vergadering aanwezig. Deze liet de revue passe ren het werk van de vakbewe ging in de provincie Zeeland. Wij moeten werkend waakzaam blijven en op bijbelse gronden gestalte zien te geven aan het werk van onze vak beweging". aldus spreker. De heer Raad Zierikzee Pinxteren gaat een andere funktie bekleden zo dat hij voor het laatst in deze vergadering aankvezig was. Hem werd dank gebracht voor aJ het goede dat hij voor de christelijke vakbeweging heeft gedaan. jeugddienst in de Gasthuiskerk Zondagmrogen 4 mei is er weel een jeugddienst in de Gasthuiskerk, welke begint om 11.00 uur. Voorgan ger zal zijn ds. G. J. Voortman van Oud-Vossemeer en hel thema van de prediking is: „Je wordt er een ander mens van." Verder is er de medewerking van „Joy" het Geref. combo-koor uil Zierikzee o.l.v. de heer P. van Donk. Gehoopt wordt op een goede be langstelling zowel van jong als van oud. BURGH Geweigerde onderscheiding De bosbouwkundig ambtenaar bp Staatsbosbeheer voor het Domein- gebied in de Westhoek de heer N. H. Lysen te Burgh heeft dinsdag op het departement voor landbouw in Den Haag een koninklijke onderscheiding geweigerd. De heer Lysen was uitgenodigd voor het bijwonen van een vergade ring op het departement, waar ech ter bleek dat door minister Van dei- Stee aan een aantal funktionarissen koninklijke onderscheidingen zouden worden uitgereikt. De heer Lysen die de gouden ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau zou ontvangen ver klaarde geen prijs te stellen op de onderscheiding daar hij in 1962 de tweejaarlijkse Heimans- en Thijs- senprijs voor natuurbehoud in ont vangst had mogen nemen op grond van zijn inspanningen voor het na tuurbehoud. De heer Lysen zei zo veel waarde aan deze prijs te hech ten d?t hij daarnaast een koninklijke onderscheiding overbodig vond. BROUWERSHAVEN Collecte .Het Hogeland" De collecte voor „Het Hogeland", waar zwakzinnigen en geestelijk minder-validen verzorgd worden heeft te Brouwershaven opgebracht f 85,02. Een dankwood aan gevers en collectanten is op zijn plaats. OOSTERLAND Brandweer rukte uit In de morgen van koninginnedag. 30 april, omstreeks negen uur, ont ving de brandweer van Duiveland alarm om de brandweer van Brui- nisse assistentie te verlenen voor een brand in de Van Hertsbekestraat al daar. Met twee spuiteenheden rukte de brandweer alhier uit. onder commando van de heer L'.Tsta. Aan gekomen te Bxiiinisse bleek men echter het vuur reeds meester ge worden te zijn, zodat Duiveland geen hulp meer behoefde te verionen en men onverrichlerzake terugkeren kon. Voorzitter de heer M. Doeleman H.J. zn. van de Raad van Commissaris sen (l.), overhandigt voorzitter de heer J. Coumou van de Woning bouwvereniging „Beter Wonen" bij gelegenheid van de officiële inge bruikneming van het nieuwe kan toor van de vereniging een wand klok. Voorzitter de heer Coumou consta teerde onder andere dat de verza diging op het gebied van de woning bouw op Schouwen-Duiveland be paald nog niet zo groot is, dat bou wen „geen zin" meer heeft. Er is geen grote leegstand van woningen, maar aan de andere kant is de situatie niet zó, dat er „gekke dingen" kunnen worden gedaan. Hij bracht hulde aan de architect de heer Barth te 's-Gra- vendeel, aannemingsbedrijf Den Har- tog B.V., uitvoerder Van der Louw, opzichter Paauwè, onderaannemers, Bouw en Woningtoezicht en allen die bij de bouw betrokken waren, van het „afsluilingsprojekt" in Maltarhet' complex van achttien woningen, su permarkt en kantoor van „Beter Wonen", waarvoor de eerste paal amper een jaar geleden - op 5 maart 1974 - de grond inging. „Ik hoop dat het kantoor geen sta tische zaak wordt, maar dat er veel inventieve ideeën geboren zullen worden", aldus de heer Coumou, die verder dank bracht aan het gemeen tebestuur dat medewerking had' wil len verlenen voor de tijdelijke plaat sing van een noodkantoor, in de vorm van een barak. Een dankwoord sprak de voorzitter voor een aantal geschenken o.a. de inrichting van de bestuurskamer van het nieuwe kan toor, aangeboden door Den Hartog B.V. Meer „armslag" Burgemeester Th. PI. de Meester van Zierikzee feliciteerde „Beter Wo nen" namens de Ver. van Burge meesters, Wethouders en Secretaris sen op Schouwen-Duiveland, en het gemeentebestuur van Zierikzee. Dat „Beter Wonen" een zaak voor heel Schouwen-Duiveland is geworden er varen wij dagelijks", aldus de bur gemeester. Hij vond het zeer verheugend, dat wat de woningbouw betreft Schou wcn-Duiveland nu niet meer zo moeilijk zit als eerst werd gedacht. „Uiteraard mag geen leegstand wor den nagestreefd, maar wij zyn bly' dat er wat meer „armslag" is geko men, die ook in een gevarieerdheid van de bouw tot uiting zal kunnen komen. De burgemeester herinnerde er aan dat „Beter Wonen" thans ook aktief werkt in de restauratiesektor. Ken nende de voortvarendheid van het BRUINISSE De brandweergarage Gebleken is dal de huidige brand weerga ra ge in de Molenstraat voor het parkeren van de brand weerauto mei de poederbluswagen te ondiep is. Ook is er geen voldoen de ruimte voor de brandweerlieden zich na een brand te wassen. In overleg met de commandant van de vrijwillige brandweer heeft de tech nische clienst een schetsplan ontwor pen voor een kleine aanbouw en verbouw van de garage, en de plaat sing van een centrale wasbak met kranen en een warmwatervoorzie ning waar ongeveer 10 brandweer mannen z'ch tegelijk kunnen was sen. Het bestek en aanbestedingsge- reecl maken, alsmede een krediet voor dit plan zal vrijdagavond aan de gemeenteraad worden voorgelegd. ZIERIKZEE, 29-4. Met het aanbieden van een fraaie wandklok, die op dat moment precies 16.50 uur aan wees, en met het uitspreken van de wens „Mag „Beter Wonen" blijven zoals het altijd was: „Bij de Tijd", werd dinsdagmiddag het moderne nieuwe kantoor van de Woningbouwvereniging offieieel geopend door de voorzitter van de Raad van Commissarissen, de heer M. Doeleman HJ.zn. In zijn openingstoespraak, gehouden in het kantoor in de nieuwe flat op de hock van de Calandweg-De Cranestraat, wees de heer Doeleman cr op, dat als het bestuur door de muren van het kantoor heenkijkt weer zichtbaar wordt waar het uiteindelijk om begonnen is: het welzijn van de mensen. Advertentie heer Groen ried het college toch eens mot die ambtenaar te praten. De heer Den Boer zag een duidelijke uitbreiding van werk en daaruit vloeit de verplichting voort, een kracht aan te trekken. Andere begrotingswijzigingen had den betrekking op de aanschaf van leermiddelen t.b.v. de openbare ba sisschool ,,'t Kofschip": inzake de bijdrage in het nadelig saldo van dc Reinigingsdienst Schouwen-Duive land inzake de kosten van toetreding tot de gemeenschappelijke regeling tot het meten van de luchtverontrei niging in Zeeland. Offset-appuratuur Veel meer diskussie kreeg een voorgestelde begrotingswijziging in zake de aanschaf van offset-appara- tuur. die een inveslering vergt van f 22.000. „Zonde van het geld", vond de heer Asma. di" zich liet informe ren over de werking van de appa ratuur. Volgens hem is voor een juist gebruik een vakman nodig cn een donkere kamer. Desgevraagd verklaarde de «ekretaris, dat zulks bij gebruik voor de be-oogde ge meentelijke doeleinden niet nodig is. Dc oude stencilmachine is versle ten en nieuwe apparatuur moet wor den aangeschaft. Dc heer Asma was verbaasd over dc kwaliteit van het stencilwerk (raadsstukken). Als clil gebeurt met een sleetse machine dan kan men vooruit met een nieuwe stencilmachine. De sekrotaris zei dat de nieuwe apparatuur weJ niet de goedkoopste is. maar vel in exploi tatie. In stemming gebracht bleek een meerderheid van do raad voor aanschaf van offset-apparatuur. waarbij als subjektief element in dit verslag mogeiijk mag opgemerkt. d< dergelijke apparatuur, die overal opduikt in Nederland de doodstck wordt voor de drukkerijbedrijven. Ook de middenstanders-zakenlieden in de raad hadden echter blijkbaar geen last van deze overweging en stemden voor. Advertentie „Ik zou me kunnen voorstellen dat het bestuur een nieuwe taak op zich neemt: begeleiding van de mens die dat wil in zijn streven om van zyn huis een werkelijk tehuis te maken. „Op die wijze kan wellicht de weg worden gewezen naar meer geluk en zal de vereniging de leden niet al leen geholpen hebben aan een dak boven het hoofd, maar aan een echt tehuis", aldus de heer Doeleman. Onder de vele aanwezigen bij de ontvangst in het kantoor waren o.a. alle burgemeesters, wethouders en gemeentesecretarissen van Schou wen-Duiveland. vertegenwoordigers uit de bouwwereld, aannemers en architektenburo, en van de Nat. Woningraad. Na een welkomstwoord door de voorzitter van het bestuur van „Beter Wonen" de heer J. Cou mou herinnerde de heer Doeleman in zijn openingsrede aan de viering van het 25-jarig jubileum van de vereniging, nog maar kort geleden. In feite „begon het allemaal" in de eerste jaren van de oorlog. In de kring van „Zeelandia" werd er toen al over gesproken plannen te ont werpen voor een beperkt aantal wo ningen, die dan beschikbaar zouden moeten komen voor eigen mensen. Daarbij werd ook gedacht in de richting van „een woning is dc beste eerste stap naar bezitsvorming". Maar het is ons nooit gelukt deze gedachte te volgen: onze aktivitci- tcn moesten zich noodgedwongen be perken tot de fase van het ontwerp, dat later toch nog de stoot heeft ge geven tot dc eerste bouw van 34 wo ningen op het Slabbersvverf, waar van er zeventien voor „Zeclandia"- medewerkers konden worden gere serveerd. Toen met name voorzitter de heer Coumou „eenmaal door de wesp was gestoken" was er „geen houden meer aan", met als resultaat dat de vere niging thans een efficiënt kantoor heeft gekregen orn het bijna 3000 tel lende woningbezit te administreren en tc begeleiden. Nadat hef kantoor van „Beter Wonen" vele jaren was gevestigd op Post straat 11 is „Zee landia" nu een huurder definitief kwijt geraakt", aldus de heer Doele man. Nieuwe taken De heer Doeleman zei het „onver moeide en vaak moedeloos makende streven" vftn het bestuur om aan de woningen juist datgene te geven wat dit streven naar het eigen gezicht zou kunnen bevorderen, van nabij te kennen. „Maar ik weet ook welke obstakels steeds weer voor de voeten van het bestuur worden geworpen, soms tot het afwijzen van een zeep bakje in de keuken toe" Hij wierp in dit verband de vraag op, of men mag' zeggen dat onvol doende rekening is gehouden met de wensen van de bewoners. Nadrukke lijk stelde de heer Doeleman in dit verband: „Elke woning van „Beter Wonen" is beter, comfortabeler en biedt meer mogelijkheden, dan welke vooroorlogse vergelijkbare woning ook". Hy zou het als ideaal zien, wan neer de vereniging haar woningbe zit zou willen afstoten aan de bewo ners. „Niet alleen zou by velen dc liefde voor hun huis toenemen, te vens zou geld vry komen voor het aanpakken van nieuwe taken". Het nieuwe kantoor heeft een be langrijke beherende funktie, maar biedt wellicht meer mogelijkheden: het zou kunnen uitgroeien tot een trefpunt voor de leden-bewoners. „Geen klachtenburo, maar een ad viescentrum", aldus de heer Doele man. Nadat ruimschoots gebruik was ge maakt van de gelegenheid tot be zichtiging van het nieuwe riante kantoor, kwam men nog op meer in formele wijze bijeen in dc foyer van „Mondragon". Een kijkje in het modern en effi ciënt ingerichte nieuwe kantoor hoek De Craneslraat-Calandweg. (Foto's Zierikzcesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 29-4. Op tie raadsvergadei-ing, onder voorzitterschap van burgemeester T. Th. de Meester is het nodige te doen geweest over de aanstelling van een opziehter bij de Dienst Gemeentewerken, die voor al zal moeten optreden als renovatiebegeleider. Het voorstel kwam aan de orde in de vorm van een begro tingswijziging. Betrokkene zou op HTS-nivcau bouwkunde moeten gezocht en dc nodige praktische ervaring dienen tc hebben. Er is reeds een oproep geplaatst, waarop sollicitaties zyn binnengekomen. Dc heer Groen geloofde niet dat het opleidingsniveau alleen bepalend is: het gaat cr vooral om dat betrokke ne oog heeft voor de in het geding zyndc kulturclc waarden. Ook goede kontaktuelc eigenschappen zijn noodzakclyk. Voor dc sclcktic ware een adviesbureau in le schakelen. Dc heer Asma vond dal de raad helemaal geen inspraak heeft gehad in de procedure. Hij geloofde dat dc Dienst Gemeentewerken, gezien het inwonertal (Zierikzee groeit naar de 9000) boven zijn stand leeft. De gang van zaken rond het aantrekken van een nieuwe kracht noemde de heer Asma „een minachting van dc raad" cn hij verzocht herhaling te voorko men in de toekomst. De voorzitter merkte op dal de zaak in de raadscommissie is ge weest en de „commissie is de stem van de raad'. De gang van zaken is heel gebruikelijk. Dc raad komt cr bij dc aanstelling aan pas. Weliswaar zijn cr veel werklozen, maar dc typische man voor deze funktie moet wellicht met een lamp je gezochl. De heer Asma persisteerde bij zijn mening, dat het college vooruit loopt op dc beslissing van de raad. Dc voorzitter ging er verder niet op in. maar zei dat mogelijk niet een funktionaris op hts-niveau nodig is. Hij erkende dat de Dienst Gemeen tewerken boven zijn stand leeft, maar herhaalde „dat doet dc gehele gemeente". Verfijningsregiding Vandaar ook dc vcrfijningsregeling historische stadskern ad f 1.8 mil joen. De heer Groen kreeg de infor matie dat een ambtenaar van de Dienst G.W. mogelijk geschikt zou zijn voor de funktie. maar die kan de eigen laak nauwelijks aan. De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3