a ii n a Geen feestelijke vergadering aan vooravond Koninginnedag Waterschap wendt zich tot publiek met voorlichting Bloemendefilé voor jarige vorstin DOORLOPENDE MEUBELSHOW intermeubel AGENDA „Drijvende" luchthaven Belgen eerst? Raad Zierikzei rlat bepaalde groepen zaken nodeloos vertragen; daardoor kunnen ook ge volgen ontstaan voor de werkgele genheid. Het voorstel van het college tot herziening werd hierna aangenomen met de stem vah de heer Verschel- ling tegen. ZIERIKZEE, 29-4. Zierikzee kreeg» aan de vooravond van koninginnedag», een weinig feestelijke raadsver gadering gepresenteerd, waarin weer de nodige eon- troversiële stokpaardjes werden bereden, oude koeien uit de sloot gehaald en in het algemeen weer werd ge- preludieerd op het thema: polarisatie. Dal het niet helemaal middernacht werd, was te danken aan hel feit, dat een reeks agendapunten snel werd afgehan deld. Ter vergadering, onder voorzitterschap van burgemeester Th. II. dc Meester kwam aan de orde de vaststelling van de gedeeltelijke voorziening bestemmingsplan „Zierikzee West II". Als reeds gemeld in het exerpt van de stukken was hiertegen bezwaar aangetekend door de heer Verschelling (PvdA), die vooral praktische en financiële bedenkingen legen het plan ontwikkelde. De herziening is nodig voor de toekomstige aanleg van een - vooral voor toeristisch verkeer bestemd - parkeerterrein aan de Westbrug. Die gegevenheid vormde aanleiding weel een groot deel van de stedelijke ver keersproblematiek overhoop te halen. Door de indiener van het bezwaar schrift was een correlatie gelegd tus sen het onderwerpelijke terrein en het terrein „Mosselboomgaard". De voorzitter sprak in dit verband van een „halve Mosselboomgaard" (het komplete plan is nog niet uit gevoerd) en vond het onjuist dat die „Mosselboomgaard" voortdurend wordt aangegrepen „om digen te doen of niet te doen". „De Mosselboomgaard wordt lang zamerhand de Haarlemmerolie van parkeerplaatsen en andere terreinen" aldus de voorzitter die cijfers ver schafte over de parkeerplaatsen en verwees naar de groei van het au topark ook van de eigen ingezetenen. Hij was verbaasd dat een raadslid deze weg van bezwaar maken kiest en achtte het bezwaarschrift inhou delijk ongegrond. Ook de heer Den Boer had zich verbaasd over het bezwaarschrift. Wet R.O. De Wet op de Ruimtelijke Orde ning geeft z.i. voldoende beroepsmo gelijkheden. De voorzitter was nog' het meest bang voor vertraging in de procedure. Het gaat juist om een korte procedure en. vertraging zou betreurenswaardig zijn. De heer Becu had ook moeite met het bezwaarschrift, zijnde afkomstig van iemand die vóór parkeerplaatsen De heer Verschelling onderstreepte dat men geen belanghebbende be hoeft te zün om een bezwaarschrift in te dienen. „ïk zou niet weten waarom het niet te kunnen doen als raadslid." „Politiek fatsoen" Wethouder Bij de Vaate noemde het een kwestie van politiek fatsoen het niet te doen, maar de heer Ver schelling zei dat hij tot en met de tervisielegging van het plan er part noch deel aan heeft gehad. Hij noem de twee kostbare projekten in de stad, die twee ton gaan doen (twee parkeerterreinen) en zag niet veel heil in een Westbrug-terrein, als er geen dwanmatighed is voor de auto mobilisten (toeristen) om er gebruik van te maken. Het gros van de automobilisten rijdt gewoon recht door de stad in en dan zit men daar weer gewoon met dezelfde problemen opgescheept. Hij zag ook meer heil in een klein parkeerterrein en een speelterrein voor kinderen. De heer Asma verklaarde zich te gen een Westbrugterrein nu. Hij waarschuwde dat er niet „met ton nen gesmeten moet worden", waarop de wethouder P.W. repliceerde dat er in voorafgaande jaren op dit punt vrijwel niets kon worden gedaan, zo dat er toevallige samenvallingen zijn in één jaar. Het Westbrug-terrein echter is geen zaak van dit jaar. Misbruik De voorzitter noemde het indienen van het bezwaarschrift door een raadslid het misbruik maken van demokratische rechten. „Dus we moeten ons mond houden; dan moet b.v. ook .Stad en Lande" zijn mond houden", aldus de heer Asma, die ook detailkritiek had, met name op de Weststraat, die in het plan wordt aangemerkt als een „aantrekkelijke looproute". „Nu, dat is géén aantrek kelijke looproute". De voorzitter vond het allemaal een pure kwestie van ruimtelijke or dening en de hele verdere argumen tatie heeft er niets mee te maken. Ook dc financiën zijn niet aan de or de en tenslotte heeft van PvdA-zijde destijds niemand bezwaar gemaakt tegen het plan tijdens do begrotings behandeling. Er steekt ook een mogelijkheid in. dut het werk in D.A.C.W.-verband kan worden uitgevoerd, hetgeen im pliciet 90 procent subsidie betekent. Als die situatie zich thans voordoet zou de gemeente het niet kunnen ac cepteren omdat er een bezwaarschrift op tafel ligt. De getalsmatige benade ring noemde de voorzitter demago gisch daar de financiering over jaren wordt uitgespreid. Ander objecten De heer Groen merkte op dat er tegen het plan van PvdA-zijde wel degelijk bezwaar is gemaakt. Het gaat nu formeel om de financiën en om de procedure Er komen nog wel andere objekten die geld vergen (bibliotheek bv.) en laat het kollege eerst maar eens laten zien „wat we tekort komen". De wethouder P.W. wimpelde het allemaal weg; er ko men nog bestek en rekening en des tijds hebben G.S. al een principetoe zegging gedaan inzake subsidiëring. In ieder geval komt er dit jaar geen begrotingswijziging voor het plan. De remmen schoten daarop een beetje los De voorzitter sprak van „een hoogst kwalijke methode toegepast door een minderheid om de meer derheid zijn wil op te leggen" en „van misbruik maken van de wet". De wethouder zéi verbijsterd te zijn over de heer Groen die op zijn beurt zei dat er niets aan tie hand is; er is alleen gebruik gemaakt van een recht een bezwaarschrift in te die nen. De heer Groen had bezwaar te gen het woord „misbruik", maar het werd niet teruggenomen. Halve oplossing» De heer Vcrschelling zei hel be zwaarschrift ingediend te hebben als burger. Het door het publiek vrijblij vende gebruik van liet terrein in de toekomst is - volgons hem - een hal ve oplossing. Dc .voorzitter vulde aan dat de exploitatieopzet nog moet worden ingediend; voor seizoen 197a is hot allemaal le laat. Misschien komt het in maart'april 1976. Op verzoek van de PvdA-fraklie werd hierna de vergadering enige tijd geschorst voor intern beraad. Na heropening verklaarde de heer Ver schelling zich akkoord met een mo gelijke regeling' van de financiën door uitvoering in D.A.C.W.-verband maar hij handhaafde het verkeers technisch aspekt van zpn bezwaar schrift en vroeg om konkretc maat regelen het verkeer iu de binnen stad aan te pakken. Dc voorzitter zette uiteen dat zulks al gebeurde en gebeurt. Het is ge woon een trieste zaak voor te stellen dat er niet hard aan zou worden ge werkt. Et- wordt al veel gedaan, maar vaak zijn er veel dingen ook niet mo gelijk. Hij zegde toe dat er nog spe ciale borden worden aangebracht. De heer Asma pleitte daarop voor opstaande steentjes, die de wandel stroken markeren, maar volgens de wethouder P.W. is dit technisch niet mogelijk. Aangenomen De heer Den Boer vond hot onjuist NAGASAKI, Japan, 20-4. In Na güéitki is donderdagmorgen de eer ste „drijvende" luchthaven ter we reld ter hoogte van de stad Omoera in gebruik genomen door twee bin nenlandse luchtvaartmaatschappijen liet vliegveld beslaat een opper vlakte van anderhalf miljoen vier kante meter en lijkt een beetje op een reusachtig vliegdekschip. De lengte van 2500 meter zal nog met 500 meter worden uitgebreid om luchtreuzen als de Jumbo-Jets te kunnen [-ontvangen Doden bij oefening BRUSSEL, 29-4. In het Belgische plaatsje Walem, onder de rook van Mechelen, zijn dinsdag vijf mensen omgekomen bij een brandweeroefe ning. Vier brandweerlieden en een principiële dienstweigeraar die was ingedeeld bij de Belgische civiele bescherming (vergelijkbaar met de Nederlandse BB) werden met behulp van een nel door een helikopter van hel dak 'van een flatgebouw gehaald. Op een gegeven moment brak de ka bel waarmee het net aan de helikop ter verbonden was. De vijf mensen vielen van zeventig meier hoogte naar bpneden. Ze waren op slag dood. Broertjes en zusjes kwijt in Milaan MILAAN, 30-4. In Milaan zijn zes broertjes en zusjes in de leeftijd van zes tot veertien jaar verdwenen. Nicola, Agata. Salvatore, Maria, Teresa en Sergio Collura verlieten de ouderlijke woning zonder spoor achte te laten. De politie heeft nog geen houvast. Geslaagd experiment ZIERIKZEE, 29-4. Dinsdagavond jl. werd in de Con certzaal een voorlichtingsavond gegeven door het Waterschap Schouwen-Dniveland. Dijkgraaf de heer A, M. Geluk opende deze bijeenkomst en was verheugd een vrij groot aantal aanwezigen welkom te kunnen heten. De dijkgraaf zei dat het nieuw was een dergelijke voorlichtingsavond te organiseren. Het Waterschap had hiertoe besloten omdat het nuttig leek eens wat meer voor het voetlicht te treden. Hjj begon z\jn uiteenzetting met een gedetailleerd overzicht van de organisatie van het Waterschap. De totstandkoming van de eerste Waterschappen vond reeds plaats in de 11e en 12e eeuw na het ontstaan van de eerste dijken. Tijdens de kruistochten in de 12e en 13e eeuw werden er in het Nabije Oosten uit stekende ideeën opgedaan wat be treft de uitlating van water en het bouwen van sluizen. U11 i -oneen t ratio Na 1953 vond er in Zeeland een sterke concentratie van de Water schappen plaats. Thans telt men in deze provincie nog negen van deze overheidslichamen. De taak van hel Waterschap valt uiteen in vier on derdelen; onderhoud van dc zeewe ring waterbeheersing onderhoud van de wegen en de waterzuivering Deze laatste taak werd sinds 1 januari 1975 opgedragen aan het Waterschap. Samenstelling Het Waterschap Schouwen-Duive- land bestaat uit vier distrikten. De Algemene Vergadering, die jaarlijks drie a vier maal bij elkaar komt. bestaat uit zes vertegenwoordigers voor de onbebouwde grond, twee vertegenwoordigers voor dc bebouw de grond en twee vertegenwoordi gers voor de waterkwaliteit uit de vier distrikten. Het dagelijks bestuur vergadert om de twee weken. Er is een technische en een administratie ve dienst. In totaal werken er 45 mensen in vaste dienst. De negen Waterschappen zijn verenigd in de Zeeuwse Water- schapsbond te Goes Deze bond bezit geen wettelijke bevoegdheid. Alle Nederlandse Waterschappen (thans ongeveer 800) zijn verenigd in de Unie van Waterschappen. Deze Unie het een Waterschaps- bank en een technisch bureau te Deventer. Financiële middelen Hoe komt het Waterschap aan de financiën? In de eerste plaats door heffingen op de gronden, die een opbrengst van f 1.800.000 opleveren. Heffingen op huizen en. gebouwen leveren f 550.000 op. Het Waterschap heeft verder inkomsten uit het ver pachten van 750 ha grond en door het verkrijgen van subsidie. De uit gaven voor het onderhoud van de wegen zijn de laatste jaren steeds meer toegenomen. De benaming calamiteuze polders (Bminisse en Burgh) stamt uit de tijd van 1870. Als de lasten te hoog werden om een polder te bewaren werd zo'n polder noodlijdend ver klaard. De halve pachtwaarde moet dan door dc bevolking van die streek worden opgebracht, terwijl dc an dere helft wordt gesubsidieerd. Tijdens het volgende onderwerp ZIERIKZEE. Op koninginnedag or ganiseerde dc Z.O.V. een tekevived- strijd voor de jeugd op het Haven plein, gevolgd door een kostelijke verkleedpartij. Voor beide feeston- derdelen vielen prijzen te winnen. Voor een verslag en uitslagen, mo gen wij verwijzen naar het vrijdag- num mer. (Foto: Zici'iky.ceschc Nieuwsbode) BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoont a.s. vrijdag 2, zaterdag 3 en zondag 4 mei mm ROBERT TAYLOR DEBORAH KERR LEO GENN PETER USTINOV H-let meest gigantische^ filmwerk ooit vervaardigd GROOTS! IMPOSANT! i VERBIJSTEREND!, Regie- MERVYN LEROY Producent SAM ZIMBAUST TECHNICOLOR Aanvang 20.00 uur Toegang 14 jaar Volgende week: „The man with the golden gun" werden door de heer Geluk interes sante mededelingen gedaan omtrent de gevolgen van het regeringsbesluit de Oosterschelde af te sluiten met een stormstuw-caissondam. Een be sluit dat ten uitvoer zal worden ge bracht als blijkt dat: 1) het besluit technisch mogelijk is; 2) het werk voor 1985 verwezenlijkt kan worden en 3) de kosten niet wezenlijk hoger zullen zijn dan thans begroot is. Volgens de heer Geluk is het Wa terschap omtrent dit laatste punt niet gerust. Het is van belang dat het werk op verantwoorde wijze wordt uitgevoerd en wat dat betreft stelt het Waterschap het volle ver trouwen in Rijkswaterstaat. Diiinverbeteraig Het begin van de damaanzet vindt plaats bij de punt van Westenschou- wen. De duinen die daar vrij zwak zijn worden dan tevens versterkt. Midden in de Oosterschelde zullen twee bouwputten van 50 ha en 16 m diep worden gerealiseerd voor de bouw van de caissons. Er is een stu die gaande naar de mogelijkheid voor het doorlaatbaar maken van de caissons door middel van dubbele schuiven die zouden werken als een rooster. Omtrent de gewijzigde comparti mentering in de Oosterschelde is zo juist een studierapport verschenen dat diverse mogelijkheden belicht omtrent de instandhouding van de Rijn-Scheldeverbinding, belang van eb en vloed, de inlating van zoutwa ter en de lozing van het oppervlakte water van West-Brabant. Er worden in dit rapport vier mo gelijkheden genoemd, waarvan de kosten alle rond een miljard zouden liggen. KERKRADE. Woensdagavond na afloop van de koninginnefeesten in het sportpark Kcrkrade-West is de zesjarige Martin Grams veronge lukt. De jongen raakte op nog toe onbekende wijze onder oen metalen hek dat uit de afrastering vnn het sportpark, scheurde. DEN HAAG. Minister Van der Steel wil voorlopig nog geen com mentaar geven op de veranderde toestand i»j Zuid Vietnam. Een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken heeft dat woensdag middag meegedeeld. Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie wandkle den. Tijd: gedurende winkeltijden. Donderdag 1 mei Stadhuis (trouwzaal), 15.30 uur, ope ning expositie „Zierikzee Monumen taal". Graanbeurs, 20.00 uur Streekfcdern- tio P.v.d.A. Vrijdag 2 mei Iiruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Zaterdag 3 mei Scrooskerke Dorpshuis, 13.00 en 14.00 uur, start 5e Schelphoekwandeltocht. Dinsdag 6 mei Zierikzee Havenplein, 2000 uur, Kon. Mari nierskapel. Bruinisse 't Durps'uus, 19.30 uur, bijeenkomst Rode Kruis. Woensdag 7 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag NCVB. Maandag 12 mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Z.V.U. Toneel. Zaterdag 17 mei Itenesse Excursie Stad en Lande, 15.00 uur, verzamelen: toegangshek Slot Moer- mond. SOESTDIJK, 30-4. Rond 400U mensen zjjn woensdag naar Soestdijk getogen om koningin Juliana „per soonlijk" te gaan feliciteren met haar 66sle verjaardag. Het traditionele defile langs hel bordes van paleis Soestdijk begon om half elf, maar lang voor dat tijdstip verschenen op de straatweg de eerste bussen en auto's uit alle delen van het land oranjeverenigin gen, muziekkorpsen, schoolkinderen, bejaarden, volkdansers en deputa ties van allerlei organisaties. Om half elf stond de stoet keurig vólgens het draaiboek opgesteld en even later verscheen de koninklijke familie op het bordes. Dit jaar ont braken prinses Irene en prins Carlos met hun kinderen en prinses Mar griet, die op 10 april haar vierde zoon, Floris, heeft gekregen. Een „nieuweling" op hel bordes was Jor ge Guillermo, de verloofde van prin ses Christina. Op de bordestreden groeide het fleurige tapijt van narcissen, tulpen en andere voorjaarsbloemen. De kleinzoons van de koningin hielpen met het neerleggen van de vele boe ketten en tuiltjes als ze tenminste niet werden afgeleid door de ca deautjes die de defilerende binnen- en buitenlanders meebrachten. Niet alleen voor hun oma maar ook voor hen. Zo kregen ze van de vrijwillige brandweer in Wormerveer allemaal een minatuur brandweerstaf. NEW YORK, 30-4. In een lezing, getiteld Heigen de eerste kolonisten in New York", voor dc Belgisch - Amerikaanse Kamer van Koophan- del heeft René van Hauwermeiren, consul-generaal van België, gezegd dol meestendeels uit Henegouwen afkomstige gezinnen van Belgische oorsprong dc eerste kolonisten zijn geweest die zich in het huidige Man hattan vestigden en dus als de grondleggers van de indrukwekken de wolkenkrabbersslad moeten wor den beschouwd. Aan de hand van historische dokumenten over de stichting van de stad New York be lichtte ran Hauwermeiren de emi gratie van de Belgen in 1624 en hun rol onder de andere Eurpgése pio niers in dc nieuwe wereld. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M J Bij de Vaate (01110) 2938 J P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 MEDEDELING Evenals op koninginnedag het ge val was, is het redaktiekantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode op 6' mei (Bevrijdingsdag) geopend. Uiter aard niet op Hemelvaartsdag, (8 mei). RED. Het waren geeii zevehtjës TERSCHELLING. 30-4. De eige- naar van het staatslot 006077 - een inwoner van Terschelling - heeft zich gemeld bij de Staatsloterij, kol- lektant Sij brand Stobbe. Het lot heeft recht op een prijs van f 50.000. Het sprankje hoop van een Ter- schellingse is daarmee de grond in geslagen. Zij had een lot in haar be zit waarvan de beide laatste cijfers waren verbrand. De eerste vier cij fers 0060 klopten. Ze dacht laat ik me voor de zeker heid toch maar melden, want wie weet, waren de in rook opgegane cijfertjes wel twee zevens geweest. „Flitsen" uit het buitenland HONG KONG. De Sowjetrussische delegatie op het slepende grensover- leg tussen de Sowjet-Unie en de Chi nese volksrepubliek heeft tussen 17 en 28 april een bezoek gebracht aan Zuid-China zo heeft het persbureau Nieuw-China bekendgemaakt LOEANDA. De Angolese autoritei ten hebben woensdagavond een uit gaansverbod voor de avond voor dc Angolese hoofdstad afgekondigd na felle gevechten tussen bevrijdings bewegingen. GRATIS ADVIES TOEGANG VRIJ meelstraat 31 zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2