DE GROENE TAS Een weinig vleiend rapport voor de Europese gemeenschap Den Uyl zendt Soares telegram VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Zeer heldere vuurbol Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 21) april 1975 Nr. 21983 3 Het rapport-Marjolin is niet erg vleiend voor de Europese gemeen schappen. Het konstateert, dat in de vijf jaar die verlopen zijn sinds de „Haagse top van 1969" eigenlijk niet de minste vooruitgang is geboekt op weg naar de daar in principe beslo ten ekonomische en monetaire unie. En dit niet omdat het niet kan, maar simpelweg omdat de inmiddels ne gen regeringen de wil er toe niet hebben. Waarmee indirekt het von nis luidt dat de regeringsleiders wel mooie zinnen uiten, maar niet voornemens blijken daaraan ook echt gevolg te geven. Het rapport van de kommissie- Marjolin heeft geen officiële status, maar het gezag ervan is niet gering al was het maar vanwege de voor zitter Marjolin, eertijds vice-voorzit- ter van de EEG-kommissie, die bij gestaan werd door zeer vooraan staande ekonomen uit de EEG-lan- den. Hem werd opgedragen te rap porteren over de monetaire en eko nomische unie, die tegen 19S0 ver wezenlijkt behoort te z-ijn - aldus de topkonferentie. Nu, dit is een illusie, stelt het rapport vast en het is moei lijk het oordeel van zo'n groep des kundigen tegen te spreken. Nu zijn er een paar exkuses. In 1969 kon niet voorzien worden dat de jaren zeventig misère zouden brengen door een stijging van de olieprijzen, met als gevolgen werkloosheid, in flatie en daling van de produktie. Kortom, een reeks problemen waar mee iedere regering het binnens lands te druk heeft om veel tijd te willen besteden aan internationale instituten. Ook is op wereldschaal de monetaire organisatie ernstig uit zijn evenwicht en dat maakt het ook al moeilijker iets Europees daar binnen te scheppen. Het is het niet ongewone en zeker niet onbekende verschijnsel, dat het DEN HAAG. 28-4. Drs. J. M. Den Uyl heeft een gelukstelegram ge stuurd aan Mario Soares, de leider van de Portugese socialistische par tij, die een vriend van hem is. Het telegram luidde: „hartelijk ge lukgewenst met uw succes in deze eerste vrije verkiezingen. Ik ben er van overtuigd, dat het groot ver trouwen dat u en de socialistische partij kregen, zal bijdragen tot de verdere groei van de democratie in Portugal." Het telegram was onder tekend met "Joop Den Uyl". P.C.-Schoolraad ongerust over schoolbegeleiding DEN HAAG, 28-4. Het beginsel van de vrijheid van het onderwijs in ons land is in gevaar gebracht door minister van Kemenade met zijn discussienota schoolbegeleiding Hij heeft namelijk onvoldoende waarborgen voor die vrijheid gege ven. De Nederlandse protestants chris telijke schoolraad, de Nederlands katholieke schoolraad en de verenig de bijzondere scholen op algemene grondslag verschillen van inzicht met de minister. Deze heeft in de thans gepubliceerde nota slechts in zeer geringe mate rekening met de opvattingen van het bijzonder onder wijs gehouden en is niet aan de fundamentele bezwaren tegemoetge komen. BURGH. Lente overal, ook aan de weg Burgh-Westenschouwen, hier met een lentekrans om een oude boerenwoning. soort maatregelen waarom het hier gaat genomen moet worden in een tijd, dat het goed gaat. Maar als het goed gaat is juist de animo gering om iets te veranderen. Op het tijd stip, dat de nieuwe instelling zeer nuttig zou zijn is het niet alleen te laai om die te stichten, maar boven dien schrikken dan de omstandig heden af. Basis werkloosheiduitkering Maar dit zijn alleen problemen die er nog bij zijn gekomen. De hoofd schuld ligt volgens Marjolin en de zijnen bij de politici, die zich hebben laten leiden door een dwaalster. Toen duidelijk was, dat de ekono mische en monetaire unie (EMU - de naam is er al wel) niet in één klap was te verwezenlijken spraken ze af zichzelf een tijdslimiet te stel len, in dit geval 1980, zodat men een doel had. Vervolgens zou men dan in kleine stapjes bij het doel komen. Nu valt, volgens het systeem van el ke dag een steek, wel een breiwerk te voltooien, maar met een EMU ligt dit iets anders. Want wat dat dan precies moest zijn, wat in 1980 klaar moest wezen, bleef tamelijk vaag. De richting van de kleine stapjes kon daardoor ook niet gevonden worden. Dit heeft zo geen zin, aldus Marjolin. Het enige wat volgens hem ergens toe kan leiden is, dat men inderdaad dingen samen doet. Maar dat is dan wel wachten op een verandering van de natuur van het beestje dat daar voor eindelijk eens wat wil zal moe ten tonen. Mogelijkheden, daartoe zijn er te over. Er zijn diverse tech nieken denkbaar om het monetair beleid der landen meer op elkaar af te stemmen, zodat de overgang tot één centrale Europese bank of een strak georganiseerd systeem van nationale banken niet meer zo groot is. Er kan gedacht worden aan een energie-gemeenschap met bevoegd heden als EEG-instituten nu hebben over kernzaken, kolen en staal. Maar een specifiek idee van de Marjolin-groep is het nu alom nij pende probleem van de werkloos heid Europeser aan te pakken door althans een basis-uitkering uit een Europese kas, waar dan nationale aanvullingen op verstrekt worden. Het zou hierbij vo'oral ook gaan om een psychologisch effekt: de Euro pese solidariteit krijgt iets tastbaar- ders, dat de bevolking van alle ne gen landen kan zien. En als het er om gaat .de mentaliteit van de po litici te Veranderen - daarop komt het rapport Marjolin toch neer - dan is het niet zo dwaas om dit van onderaf te proberen: bij de bevol king, die toch zijn politici kiest. Jongen gedood door granaat HELVOIRT, 28-4. In Helvoirt (NB) is de 12-jarige Henk Peters thuis om het leven gekomen bij een poging een vliegtuiggranaat uit elkaar te slaan. Hij vond de granaat - ver moedelijk afkomstig uit de tweede wereldoorlog - in de omgeving van Vught. Eerst probeerde hij op straat de granaat met een steen uit elkaar te halen. Tegen vriendjes zei hij dat hij het thuis wel verder zou probe ren. HOEVEN, 28-4. Mevrouw Ver- meesch van de volkssterrenwacht Simon Stevin in Hoeven heeft een zeer heldere vuurbol gezien die zich van zuid naar noord bewoog. De vuurbol, ook wel meteoor genoemd viel op door zijn helderheid en felle kleuren. Het brok materie dat deze vuurbol veroorzaakte moet volgens de eerste berekeningen op de volks sterrenwacht. erg diep uit de damp kring zijn binnengedrongen. Ton buit bij bankoverval HAARLEM, 28-4. Maandagmorgen heeft een gewapende man f 78.900,buitgemaakt bij een over val op de Rabobank in de Amster damsestraat in Haarlem. Hij kwam pm half elf de bank binnen op het moment dat er een employe aanwe zig was en bedreigde de bediende met een geweer. De overvaller is met een gele volkswagen (76-46-RS) gevlucht in de richting van Schiphol. De politie heeft de omliggende gemeenten ge alarmeerd. Beloodsing per helikopter HOEK VAN HOLLAND, 28-4. Za- terdag rond het middaguur is een S-61 helikopter van de KLM geland op het dek van de BP-lanker British Surveyor, die met 215.000 Ion ruwe olie uit de Perzische golf bezig was aan zijn laatste 75 kilometer naar Rotterdam. Nog geen twee jaar na de 1000ste beloodsing door de lucht, waarmee men begon in 1969, had het 2500ste schip voor de kust van Hoek van Holland zijn loods per her- schroefvliegtuig aan boord gekregen. N.V.V.-voorzitter Kok en de vermogensaanwasdeling' HILVERSUM, 28-4. Als de welk- gevers een afwijzende houding blij ven aannemen tegenover de vermo- gensaanwasdeling dan spelen ze met vuur, dan staat er een ernstig sociaal conflict op het spel. Dit heeft NVV- voorzitter W. Kok gezegd in het ra dioprogramma „In de rooie haan" (Vara). De vakbeweging kan niet nog eens twee jaar wachten. „Ik zal daar niet aan meedoen", zo zei de NVV-voor- zitter. De vakbeweging moet z.i. niet toestaan dat de regering te veel wa ter in de wijn doet op dit punt. De geloofwaardigheid van de regering is hier in het geding, aldus de NVV- voorzitter. Man mishandelde vrouw en kinderen DEN HAAG, 28-4. De Haagse po litie heeft in zijn woning gearres teerd de 33-jarige administrateur F. K. Buren. Zij hadden z'n vrouw en 4 kinderen, in de leeftijd van ander half tot zeven jaar horen gillen. Na dat de politie de deur had gefor ceerd vonden de agenten de 26-ja- rige vrouw van K. die met een eind hout zo was geslagen, dat zij een gat in haar hoofd had opgelopen. Zowel de vrouw als de vier kinderen zagen bont en blauw. De man is gearres-* teerd wegens het herhaaldelijk ple gen van zware mishandeling jegens zijn vrouw en vier kinderen. 12 Harmen knikte en nam de sleutels weer in de hand. Eén klein sleutel tje hield hij in de hoogte. „Er zijn acht sleutels," constateerde hij op kalme toon. „Eén van de voordeur, één van de achterdeur, één van de kast hier, twee van de kasten boven en één van de serredeur. Maar waar past deze op?" Geer boog zich over tafel heen en bekeek het sleuteltje. „Het is een soort Lips sleuteltje," meende zc. „Er staat Yale op en dat is net zoiets, meen ik," knikte Harmen. „Maar we weten nog niét, waar dit sleuteltje op past." „Niet van een veiligheidsslot op de deur?" informeerde de vrouw. Niek ging naar de hal om te kijken, maar kwam even later hoofdschud dend terug in het vertrek. „Is er niet. Enkel een ketting. "Wat doen we nu met het kabinet? We moeten toch papieren hebben, polissen en zo." „Ze kunnen in dc groene tas zit ten", merkte Harmen op. „Dan zoeken we hier voor niets." Niek haalde enkele malen zijn schouders op. „Ik weet hel zo net nog niet. Waar kunnen de beide sleutels zijn, die hier oppassen? Ook in de groene tas? Dan kunnen we wachten tot we een ons wegen. Ik stel voor, dat we hel kabinet open breken." Harmen knikte. „Tja. er zal niets anders op zitten, he? We moeten in elk geval zekerheid hebben. Maar la ten wc het voorzichtig doen en dat ding zo min mogelijk beschadigen. ..'I Is antiek. Wie weel, wat dat kost je nog waard is." „Dat kun altijd bijgewerkt wor den. Ik ga eens in het schuurtje kij ken of er ergens gereedschap ligt. Vader had indertijd wat timmerge reedschap, weet je nog?" Niek keek zijn broer aan. Beiden gingen naar achteren. Om enkele minuten later terug te komen met een beitel en een stevige hamer. Het beste is misschien proberen het slot te breken. Er kan altijd een nieuw slot ingezet worden." Gedurende enige tijd hamerde Harmen tussen deur en stijl van het kabinet, waar men de ijzeren lip van het slot vermoedde. Maar hij moest, bijna een half uur zwoegen, voor hij zover was gekomen, dat het slot niet meer werkte. Maar nog ging de deur niet open. Na lang zoeken ontdekte Harmen, dut er aan de binnenkant nog een tweetal grendeltjes zat, bo ven en onder, die ongetwijfeld cor respondeerden met hel eigenlijke slot. Zodat Harmen opnieuw aan het werk moest. Net toen hij dacht: wc zijn cr bijna, werd er gebeld. Har men staakte zijn werk cn keek met de anderen door het raam naar bui ten. Op de stoep stond een lange man in een donker kostuum. Geer dacht in deze enkele ogenblikken: jongens jullie mogen drie keer raden, wie dit kan zijn. Of beter gezegd: wat. Want het was kennelijk de begra fenisondernemer. Geer liet de man binnen. Hij bleek hun overleden moeder gekend te hebben. „We maken het netjes in orde.beloofde hij op zekere toon. „Ze ligt in Groningen? Laten wc halen. We hebben hier een eigen AMSTERDAM. Ter gelegenheid van de aanvang van de opnamen voor de nieuwe Nederlandse film „Sher lock Jones", waarin Piet Rambergen de hoofdrol vervult, werd een pers- konferentie gegeven, waarop men kennis kon maken met de bij deze rolprent betrokkenen. Hier toont Piet Bambergen zich - met grote loep - een waardig opvolger van Sherlock, aan wiens spiedende blik ken de Noorse ster Julie Ege, niet ontgaat. KONINGINNEDAG WOENSDAG 30 APRIL WOENSDAG 30 APfllL rouwkamer; heel stijl- en piëteits vol. We baren daar het stoffelijk overschot op tot de dag der begra fenis. Ik ga meteen naar het ge meentehuis, want dat is om half één dicht. Zoekt u intussen de papieren maar op. De rest kan dan morgen wel. Ik kom vanmiddag even terug, dan weet ik dag en uur van begra ven. Hebt u al adressen voor de rouwcirculaires?" Toen hij vertrokken was, keken de drie achtergeblevenen in het ver trek elkaar aan. Geer begon te la chen en zei; „Een voortvarende man, die meneer Kranendonk. Nooit zo iets verwacht in een negorij als Drouwenerhoek." „Je moet niet zo min over het Frie se platteland denken," weerlegde Niek. „Maar zullen we eens verder gaan met dat kabinet? Zo te zien heb je hem zo goed als open." Harmen knielde opnieuw bij de kast neer en begon weer. „Het scheelt niet veel. Vol verwachting klopt ons hart, jongens. Geer voelde nu ook iets van de spanning en werd nieuwsgierig. Zc liet de kopjes de kopjes en keek be langstellend toe. hoe haar man wrik te en zwoegde om althans de eiken houten deur te openen. Na enkele minuten lukte het ein delijk. Piepend en knarsend ging het massieve deurtje open. Gedrieën bo gen ze zich en bekeken de inhoud. Er lagen stapels papieren cn er stond een ijzeren geldkistje. Verder wat boekjes cn zelfs een pakje bankbil jetten. Gedurende enige tijd keken ze in de kast. Haast eerbiedig. Maar Nick verbrak de betovering en zei kalm: „We halen alles er uil en leggen het op tafel, dan kunnen we het samen rustig bekijken. Mij dunkt, de polis sen zullen cr ook wel zijn. Geer, ruim jij die tafel eens op (wordt vervolgd) NED. I: Op het eerste net is, af gezien van de traditionele program ma's, weinig te merken van het feit, dat koningin Juliana haar verjaar dag viert. Om vijf voor half elf van morgen feliciteert minister-presi dent Den Uyl de koningin. Zij wordt vandaag 66 jaarAansluitend daarop volgt een défilé bij het paleis Soest- dijk, met een herhaling vanavond om- kwart over zes. Hoe koninginne dag op verschillende plaatsen in het land is gevierd kan men zien in het journaal. Daarmee houdt het wat de tv betreft op. 's Middags brengt de TROS een uitgebreid kinderpro gramma. Om half vier de Motor- muis, opgevolgd door De Boefjes. Ook wel voor ouderen is de speel film daarna Captain January. In de hoofdrol de toen 12-jarige Shirley Temple. Zij speelt een weeskind dat als schipbreukelinge uit zee is opge vist. Daarna 's middags nog drie dingen op deze feestelijke dag: Ren je rot, een tekenfilm over een lam en een wolf en het doelschielen om- de TROS Penalty Bokaal. Om zeven uur komt Van gewest tot gewest op de buis, met ditmaal een reportage over Noord-IIolland. Hel journaal van acht uur zit ingepakt tussen een uitzending van de Stichting Socute- ra (over het Astma Fonds) en de po litieke zendtijd (RKPN). Hierna be gint het tv-spel Ganzepeper. Over een brigadier die een vredig leven tje leidt, tol het moment van de komst van een sergeant-majoor die in de oorlog hel regiment diende. De volgende vijftig minuten zijn voor een portret van dr. L. de Jong. Twee weken geleden verscheen het zesde deel van zijn boeken over de Twee de WereldoorlogVervolgens laat men zien ivat er met het geld is ge daan dat ingezameld werd toen de koningin haar zilveren regeringsju bileum vierde, 7Yz miljoen. Daarna volgen nog Studio Sport- en Panora- miek. NED. II: Het eerste uur, in de vooravond wordt verzorgd door het IKOR. Eerst dan het programma Als je toch in de buurt, bent, over het ontstaan, en de groei van de Fran ciscanen. Daarna Kenmerk. De TROS gaat na het journaal verder met het tweede deel van QB. VII, ge baseerd op een verhaal van Leon Uris. Met name het leven van een Joods-Amerikaans schrijver wordt hierin belicht-, Abraham Gady. Hij is verantwoordelijk voor het proces dat Wordt aangespannen tegen de gewezen Duitse kamparts Adam Kelno. Deze wordt van medische experimenten op Joden verdacht. Vanaf half tien brengt de TROS het programma Woodhouse in Oranje. De accordeonist is het middelpunt van een programma dat is samen gesteld uit het Nederlandse volkslie deren repertoire. Verder werken o.a. mee Het Haags Matrozenkoor, hei Westlands Mannenkoor, het ma-' joretten peloton The Goldstars en de vokale groep The Secrets. De ru briek Aktua TV, aan het eind van de avondbesteedt de haar toege meten zendtijd om een aktueel on derwerp te behandelen. Het laatste nieuws kan men omstreeks kwart voor elf tegemoet zien. toch in de buurt bent; 19.30 Ken merk; 20.00 Journaal; 20.20 QB. VII; 21.30 Woodhouse in oranje; 22.10 Aktua Special; 22.40 Journaal. DONDERDAG 1 MEI NED. I: De vooravond is voor de slapstickfilms in Horen, zien en zwijgen en het vijfde deel van Julia en haar nachtpapa. De babysit is tot allerlei gekke dingen bereid om het Julia naar de zin te maken. Na het journaal begint een feestelijk pro gramma vanuit het Amsterdamse theater Carré. Dit programma duurt tot half elf maar wordt onderbro ken voor een dokumentaire over De paasheuvel, het vroegere centrum van de Arbeiders Jeugd Centrale. Dit omdat het vandaag de Dag van de arbeid is. Aan het woord o.a. minister Vorrink en burgemeester van Rotterdam Van der Louw. In Carré verzamelen zich een groot aantal artiesten, die ieder hun bij drage willen leveren aan de viering van het zevenhonderd-jarig bestaan van Amsterdam. In het eerste deel van hel programma kan men o.a. verwachten Willy en Willeke Alber- ti, Jasperina de Jong, Ramses Shaf- fy, en Simon Carmiggelt. In het NED. I: 10.30 Défilé Paleis Soest- dijk; 15.30 Motormuis; 15.35 De boefjes; 15.50 Captain January; 17.00 Ren je rot; 17.45 Lammie en de wolf; 17.50 Penalty bokaal18.15 De- filé paleis Soestdijk18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Van geioest tot gewest; 19.50 Socu- tera; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 Ganzepeper; 21.25 Markant; 22.15 Dank zij u; 22.35 Studio Sport; 23.00 Panoramiek 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Als je Zaterdag 3 mei, 19.20 uur, Neder land I: De weg naar Hameien. Ook de koningin krijgt het moeilijk in deze aflevering. tweede deel, vanaf tien uur, maken de caberetier Herman van Veen en de dirigent Bernard Haitink met het Concertgebouworkest hun opwach ting. NED. II: De rubriek Van Nature staat aan het begin van het NCRV- programma. Hierin o.m. een bezoek aan het Buurgers Dierenpark. Ter wijl Rien Poortvliet het een en an der zal vertellen over schadelijk ge dierte. De liefhebbers van het pop wezen moeten na het journaal op deze zender afstemmen. Eddy Becker draait dan weer zijn Eddy go round show. Gasten zijn o.a. Billy J. Cramer en des O-Connor. Vervol gens komt de NCRV met deel twee van de serie Omzien naar morgen, over momenten uit de geschiedenis van Europa die bepalend waren voor het gezicht van vandaag. Cen traal in deze tweede aflevering staat de vrouw. Schrijfster Harriet Free zer is gevraagd de presentatie op zich te nemen. Iets heel anders even over tienen. In de mini-voetbalshow komen vanavond een team uit Am sterdam en de nationale militaire selektie tegen elkaar uit. Gebleken is dat de mini-voetbal in betrekke lijk korte tijd grote belangstelling heeft gekregen. Het NCRV-pro- gramma wordt beëindigd met de ru briek Tot besluit, met de dagsluiting door mevrouw ds. G. S. Westrouen van Meeteren uit Berg en Dal. DONDERDAG 1 MEI NED. 1: 13.55 en 14.25 Schooltele visie; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Horen, zien en zwijgen; 19.25 Julia en haar nacht- papa; 20.00 Journaal; 20.20 1 mei in varre; 21.20 50 jaar paasheuvel; 22.00 1 mei in Carre; 22.30 Achter het nieuws; 23.00 De vrije gedachte; 23.15 Den Haag vandaag; 23.30 Jour naal. NED. II: 1815 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Van nature; 20.00 Journaal; 20.20 The Eddy go round show; 21.10 Om zien naar morgen; 22.10 Mini-voet- bal-show; 22.50 Tot besluit; 22.55 Journaal. I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7