Eén man zette Johannesburg op zijn kop L. Dey met de onderscheiden zilveren eremedaille A <3 Doden in Belfast Mario Soares kritiseert de communisten Nog problemen bij voorgenomen gewestvorming DE ZIERIKZEESCHE COURANT in au nummer: Expositie in Moermond(VVV) teak bergmeubel MEUBELRAMA Prijsverhoging van enkele aardolieprodukten ftGT D£ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 april 197!> 131ste jaargang Nr. 21683 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t B.T.W Gijzelingszaak voorbij JOHANNESBURG, 29-4, De gijzeling in het Israëlische consulaat in Johannesburg is dinsdagochtend vroeg af gelopen met de overgave van de terroristen en de vrijlating van hun gijzelaars. De gijzeling is het werk geweest van één man, de Israëlische veiligheids beambte David Protter, zo heeft de Zuidafrikaanse minister van justitie, Jim Kruger, dinsdagmorgen bekendgemaakt. Protter, een Zuidafrikaanse Jood, was als veiligheidsagent aan het con sulaat verbonden. Kruger zei dat hij „een of ander politiek wrok" had gekoesterd. Protter is daarom alleen verantwoordelijk voor de dood van twee en de verwondingen van 32 mensen. Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 BELFAST, 29-4. In Belfast zijn maandag bij afzonderlijke voorval len twee mannen doodgeschoten, onder wie een leider van het offi ciële Ierse Republikeinse Leger (IRA). Aan de zuidkant van de stad na men twee mannen zonder waar schuwing een groep arbeiders on der vuur die aan een spoorlijn werk ten. Twee arbeiders werden gewond, vari wie de een zo zwaar dat hij overleed voordat er medische hulp kon worden geboden. Elders in de stad schoot een man de 40-jarige Liam MacMillan dood, bevelvoerend officier van de marxistische georien- teerde officiële IRA in Belfast. DEN HAAG, 28-4. Per 1 mei zul len niet alleen de maximum-gebrui- kersprijzen van benzine en middel destillaten worden verhoogd (super- benzine stijgt met 1,6 cent en wordt 99,8 cent per liter en gewone benzi ne met 1.4 tot 97,2 cent). Maar ook de prijzen van huisbrandolie, diesel olie en petroleum stijgen met 1,4 cent per liter. De heer Van Laar „versiert" de borst van PTT-boekhouder L. Dey met de zilveren ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau. Minister Kruger zei dat Protter „politieke opvattingen over de Israë lische regering" had willen spuien. Gevraagd waarom hij zich had over gegeven, antwoordde hij: ,,Hij werd overreed". Protter heeft in zijn onderhande lingen met de autox-iteiten zodanig gebluft, aldus Kruger, dat de indruk werd gevestigd dat er nog andere terroristen waren. Hij was ruim voorzien geweest van munitie en springstoffen en had ie dereen geïntimideerd, zei hij. Hij was zijn aktie begonnen nadat alle personeelsleden in de kantoren van het consulaat gearriveeivd wax-en en bezoekers zich hadden aangemeld. Als veiligheidsbeambte had hij de deuren kunnen sluiten zonder dat dat bevreemding wekte. In één vertrek Hij had allen in één vertx-ek bijeen- gedi-even en dit verklaard als een „pai'aatsheidsoefening"-. Een van de gijzelaars, Israëls con sul-generaal Arieh Bustan, vertelde na zijn bevrijding, dat Plotter de hele tijd door zeer geëmotioneerd was geweest en er bij hei-haling op had aangedrongen dat zijn politieke ov,ei-tuiging, die pro-Palestijns leek té zijn, over de Zuidafzikaanse radio zou woz-den uitgedragen. Gijzelaars zeiden dat Bustan zeer slimme psychologische spelletjes met Pi-otter had gespeeld en dat deze de indruk had gevestigd graag vermaakt te willen worden. LISSABON, 29-4. De Portugese Socialistische partijleider Mario Soares heeft in een interview met het dagblad O Seculo gezegd dat de verkiezingsoverwinning voor zijn Socialistische Partij een „enorme ne derlaag" voor de communisten be tekent. Hij verweet de communisten gi'ootspx-aak, het innemen van een dominei-ende houding tegenover de arbeidei'sklasse en pogingen „een centralisme zonder demokratie" te installeren. Zijn opmerkingen wor den ook gezien als bedekte kritiek op dat deel van de beweging der sti'ijd- kz'achten dat nauwe saznenwerking met de communisten vooi-staat BRUSSEL. De ministers van landbouw van de Europese gemeen schap hebben maandag overeen stemming bereikt over een program ma voor hulp aan boeren in bena deelde en bergachtige streken. DEN BOSCH, 28-4. „De vaststelling van een financieel statuut zal onge twijfeld het grootste probleem opleveren bij de vorming van de toekomstige gewestprovincies". Dit zei minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) maandagmorgen in Den Bosch ter gelegenheid van een stadsgevvesldag, ge organiseerd door het stadsgewest Den Bosch. De minister voegde hier onmiddel lijk aan toe goede hoop te hebben ook dit probleem tot een bevi'edigen- de oplossing te kunnen brengen, mede dankzij het multilateraal mi nisterieel ovexTeg dat znomenteel gaande is met beti-ekking tot de ge west vonn in g. Nadrukkelijk relativeei'de de be windsman zijn vorige week. gedane Er was geen wachtende wijkzuster ZIERIKZEE, 29-4. De verrassing was vanmorgen (dinsdag), om even na negen uur, wel helemaal com pleet toen volijverige Groene Kruisbestuurder L. Dey in liet kleine zaaltje van hotel-restaurant Concordia geen adspiranl (solliciterende) wijkverpleegster aan trof, maar burgemeester Th. II. de Meester, een aantal medewerkers van liet PTT-kantoor Zierikzee met di- rekteur H. M. van der Post, adj. direkteur J. P. van Laar van liet Postdistrict Middelburg en zelfs zijn eigen echtgenote. Overigens was ook het Groene Kruis Zierikzee duidelijk vertegen woordigd, want het gehele bestuur was aanwezig onder leiding van voor zitter de heer J. J. v. d. Ende Het was echter niet een funktionaris van het Groene Kruis die het woord richtte tot de heer Dey, die inmiddels met zijn echtgenote tot de hoofdfiguren van deze bijeenkomst waren aange wezen Plet was nl. de heer Van Laar die de heer Dey, boekhouder van het postkantoor Zierikzee en ressort, toe sprak en er aan herinnei'de dat „deze dag vóór de dertigste" een dag is waaz-op Nederlanders worden onder scheiden die zich verdienstelijk heb ben gemaakt in hun werk en in het maatschappelijk en sociale leven. De „ncgen-cn-twintigste" is immers de dag vóór de verjaardag van H.M. Ko ningin Juliana, dat betekent dal Ne derlanders die daarvoor op grond van hun eigenschappen in aanmer king komen, een „lintje" krijgen. De heer Van Laar deelde mee dat de heer Dey voor zjjn verdiensten door en buiten zjjn werk in aanmer king was gekomen voor een konink lijke onderscheiding: de eremedaille in zilver, behorend bjj de Orde van Oranje Nassau. IIij herinnerde daar bij aan de staat van ambtelijke dienst van de heer Dey, die in 1934 te Axel in dienst kwam bij de PTT en vanaf 1 april 1941 in dienst is bij het kan toor Zierikzee. De heer Van Laar typeerde de heer Dey als een goed ambtenaar en her innerde aan zijn vele nevenfunkties, zo vervulde hij funkties in de Zierik- zeese Sportraad, de Nutskleuter- school en de afdeling Zierikzee van het Groene Kruis. Bovendien was de heer Dey bijzonder aktief op het ge bied van de „jumelage": de „ver- bi-oedering" tussen het Franse stad je St. Hilaire du Harcouet en Zierik zee. De heer Van Laar complimen teerde ook mevi-ouw Dey, want „als de vrouw aan de rem trekt loopt de man minder hard". Welverdiend Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester De Meester een felici tatie voor deze welverdiende onder scheiding. De burgemeester betreur de het enigszins dat bij sommige departementen het gebruik heerst de uitreiking van onderscheidingen in eigen kring te doen plaatsvinden, zo als ook het geval is bij de PTT. „Ik had deze onderscheiding nl. graag zelf uitgereikt, vooral ook ge let op de duidelijke relaties van PTT in de Zierikzeese gemeenschap", al dus de burgemeester. De heer De Meester meende dat de heer Dcv, die ook een bekend ama teur wielren-solist is, vast nog vele jaren mee kan bij PTT. „U bent im mers na veei-tig werkzame jaren nog in staat op één dag 165 km bij elkaar te fietsen", aldus de heer De Mees ter. Namens het Groene Kruis-bcstuur zei voorzitter J. J. v. d. Ende dat do heer Dey" zijn verdiende loon" heeft gekregen, zeker gezien de wijze waarop hij zich altijd heeft ingezet voor het Groene Kruis. CAIRO. De politieke raad van de Arabische Liga heeft zich in Cairo uitgesproken voor een bespoediging van de Aarabisch-Europees dialoog. De secretaris-generaal van de liga, Riad, deelde mee dat bespoediging in het belang van beide partijen is. Op 5 en 8 mei a.s. zal rle „Zierikzeeselie Nieuwsbode" niet verschijnen. Ons kantoor zal op heide dagen gesloten zijn. DE DIRECTIE HAARLEM. De fraaie praalwagen van de Keukenhof ontlokte vele „ah's" en „oh's" van het publiek, dat naar het voorbijtrekken' van het grote bloemenicorso was komen kij ken. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's uitspraken in de Eerste Kamer ten aanzien van het aantal toekomstige gewesten. „We zijn tot de slotsom gekomen dat 44 gewesten teveel is. Uit het feit dat daarna gesproken is over 20 tot 25 gewesten mag echter geen enkele conclusie worden ge trokken. Het uiteindelijke aantal staat nog geenszins vast. Het woi-den er in ieder geval minder dan 44 en meer dan 11, dat is wel duidelijk". Wanneer men niet durft te zeggen wat men meent, is het einde dat men niet meer meent, wat men zegt. Zeno W47 &ILT Verwachting tot woensdagavond: Kouder Vannacht plaatselijk regen, morgen overdag zonnige perioden met slechts hier en daar een bui; matige, aan de kust krachtige wind uit zuidwest tot west; minimumtemperaturen om streeks 6, maxima circa 13 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 graden en voor donderdag 3 rond de opge geven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 30 april. Zon op 5.14, onder 20.02 Maan op 0.16, onder 8.43 1 mei. Zon op 5.12, onder 20.04 Maan op 0.55, onder 9.48 Laatste kwartier: 3 mei (6.44) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 30 april 6.09 18.31 11.49 1 mei 6.54 19.11 0.14 12.38 Doodtij: 5 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-4. Het K.N.M.I. deell mede: Op de nationale feestdag zal het vrij koud zijn, maar de zon zal zich wel laten zien. Vanavond en vannacht trekt een front met wat regen of een bui over ons land naar het oosten. De lucht achter het front is koud en onstabiel. Vooral in het binnenland zal het morgen aanmerkelijk kouder zijn dan vandaag. In de onstabiele lucht zul len opklaringen hier en daar worden afgewisseld door een bui. In Frankrijk, Zwitserland en langs de Middellandse Zee is het nu al ruim een week zonnig weer. Een uit zondering op het fraaie weer in het Middellandsczeegebied vormt het weer aan de Cosla del Sol (Malaga en omgeving). Evenals vorige week een paar dagen het geval was, komt daar nu weer veel bewolking voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1