Vier-vijf de subsidie voor rekening van gemeenten VOORLICHTINGSAVOND Behoedzaam optimisme van de voorzitter voor 1975 Yjté mr Het verdwijnen van Thieu Waterschap Schouwen-DuiveSand DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA Stockholm- terroristen werden uitgeleverd EEN P.K. HAVERMACHINE dijksverhogingen langs de Oosterschelde - de problemen van de waterbeheersing - het intensieve verkeer op de wegen - de noodzaak van zuiver water ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 april 1975 131ste jaargang Nr. 21682 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255 Voor telefoonnummers na halt zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72.50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t B.T.W in au nummer: Sportraad nam beslissingen De schoolbegeleiding DEN HAAG, 28-4. De totale kosten voor de basisvoor zieningen voor de schoolbegeleiding worden geschat op 125 a 150 miljoen per jaar. Voor de subsidiëring kan het Rijk een vijfde tot een kwart van déze kosten betalen. De rest komt vrijwel geheel voor rekening van de gemeenten. Verhoging van de directe rijksbijdrage hangt af van de toekomstige situatie van de rijksfinanciën en van het belang van andere overheidstaken. Akti viteiten die het basisniveau te boven gaan of zijn afgestemd op specifieke plaatselijke en regionale wensen moeten uit een aanvullende financiering worden bekostigd. Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 STOCKHOLM, 26-4. Zweden heeft zaterdagochtend vroeg vier van de vijf terroristen die donderdag de Westduitse ambassade in Stockholm overvielen, op een vliegtuig naar de Bondsrepubliek gezet. Een vliegtuig van de Scandinavi sche luchtvaartmaatschappij SAS met het viertal aan boord vertrok om 03.15 uit Stockholm. De precieze be stemming is niet genoemd. De vier terroristen waren in even zoveel ziekenauto's naar de luchtha ven gebracht waar uitgebreide vei ligheidsmaatregelen waren getroffen. Dit staat in de discussienota schoolbegeleiding, die minister van Kemenade van onderwijs en weten schappen maandag heeft gepubli ceerd. Tot december van dit jaar kunnen reakties op de nota aan de minister worden gestuurd. 27 miljoen Ons land telt thans ruim zestig schoolbegeleidingsdiensten. Daaraan werken 800 tot 1000 personen mee. Op de begroting van het ministerie staat hiervoor voor dit jaar een be drag van ruim f 27 miljoen uitge trokken. Bij schoolbegeleiding gaat het om ondersteuningvoor de ontwikkeling en vernieuwing van het onderwijs in de school en om hulpverlening voor de individuele leerling. Het uitgangspunt voor de school begeleidingsdienst is een dienstver lenende funktie. De school blijft ver antwoordelijk voor inhoud en vorm van het onder wijs-leerproces en voor de schoolloopbaan van de leer lingen. De aktiviteiten van de diensten moeten duidelijk samenhangen met prioriteiten van het landelijk onder- Avijsbeleid. v - -J lip J 'a .V i Mi' m Hfflt i i K. v i j m. Hg,' >v Spreidingsbeleid Voor een goed funktioneren van de schoolbegeleidingsdiensten streeft minister Van Kemenade naar een spreidingsbeleid. Daarbij denkt hij aan een dienst voor een gebied met niet minder dan 180.000 inwoners. Samenwerking van openbaar en bijzonder onderwijs bij de schoolbe geleiding vindt hij van groot belang. Hij beschouwt het samenwerkings- karakter van de begeleiding als een belangrijke verworvenheid in het onderwijs en verklaart dit karakter tot uitgangspunt voor het subsidie beleid. Doelstellingen Doelstellingen van de komende rijkssubsidieregeling zijn: opbouw en in stand houden van een netwerk van schoolbegeleidingsdiensten, ge richte steun voor de meest bedreigde groepen leerlingen en voor scholen die onderwijskundig achterblijven. Het subsidiebeleid is ook gericht op steun aan aktiviteiten voor lande lijke experimenten en projekten en op steun aan opvallende plaatselijke aktiviteiten. NEW YORK, 28-4. Twee Ameri kaanse weekbladen hebben zondag verschillende versies gegeven over het besluit van president Thieu van Zuid-Vietnam tot aftreden. Newsweek zegt dat hij zijn besluit nam nadat zijn eigen regeringstroe pen in Phan Rang gingen muiten en daar de begraafplaats van zijn fa milie vernielden. „In een cultuur die de vooroudersverering beschouwt als de sleutel voor sociale harmonie was het vernielen van de graven van Thieus voorouders de vernietigend ste afwyzing van Thieu en zijn be leid". Maar Time schrijft dat de Viet- cong een ultimatum had gesteld via de Amerikaanse ambassadeur, Gra ham Martin, die het in het paleis persoonlijk overhandigde nadat hij Thieu niet aan de telefoon kon krij gen. Advertentie Bezoekt de van het op dinsdag 29 april 1975 des avonds om 8.00 uur in de Concertzaal te Zierikzee. Punten van behandeling: Vertoning van de band-diaserie l(Zuiver water - Zeeuwse noodzaak". Toegang vrij. V.V.V. „Renesse Vooruit" RENESSE, 25-4. Donderdag werd in liotel liet Wapen van Renesse te Renesse de algemene voorjaarsvergade ring van de plaatselijke V.V.V. „Renesse Vooruit" ge houden. De vergadering werd geopend door de voor zitter, de heer A. C. W. v. d. Vet, die alle aanwezigen van harte verwelkomde. Een bijzonder woord van welkom had h(j voor het erelid de heer J. H. Brabcr, de heer J. de Rcgt van de provinciale V.V.V., de heer Holm van de Streek-V.V.V., vertegenwoordiger van het gemeentebestuur de heer Hooger- huis en de vertegenwoordigers van de zustervereniging Burgh-Haamstede. In z(jn openingsrede vroeg de heer v. d. Vet allereerst enkele ogenblikken stilte voor het zeer aktievc lid de heer W. Lcmsom die eind vorig jaar over leed. Vervolgens merkte de voorzitter op dat men vorig jaar met grote onze kerheid het seizoen inging, omdat de gevolgen van de energiecrisis toen nog nog niet waren te overzien Deze gevolgen bleken achteraf byzonder mee te vallen en het seizoen was zelfs bijzonder lang omdat in een voor Renesse belangrijk deel van Duitsland, de vakanties laat vielen. ZIERIKZEE. Niet zonder trots het te hebben volgehouden tegen de trakkers, die dit voorjaar zo vaak verstek moesten laten gaan, was deze P.K.-haver- machlne aan het werk op een akker aan de Laan van St. Hilaire. Het was nog net zo mooi als vroeger, s(j bet thans een uitzondering. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbodel Voor dit jaar achtte dc voorzitter factoren aanwezig die een behoed zaam optimisme rechtvaardigen. Juist de laatste weken is er op het kantoor nogal wat vraag naar ak- komodatie in begin mei en ook voor de Pinksteren is er veel belangstel ling. Voor de zomermaanden zijn er een bevredigend aantal aanvragen. Wel zal het seizoen vermoedelijk korter duren dan vorig jöar omdat in de voor Renesse belangrijke delen van Duitsland de vakanties vroeger vallen dan vorig jaar. Hierdoor over lappen zij voor een deel de Neder landse vakanties. Het is daarom zeer goed mogelijk dat de julimaand bij zonder druk zal zijn, terwijl het de tweede helft van augustus al weer aanmerkelijk stiller is. Aan de hand van enkele cijfers toonde de voorzitter nog eens het be lang een goede V.V.V. aan. In de eerste drie maanden va dit jaar zjjn 2026 aanvragen naar akkomodatie op het kantoor binnengekomen. Uit gaande van een gemiddelde gezins grootte van 3,6 betekent dat, dat via het V.V.V.-kantoor voor zo'n 7500 mensen akkomodatie is gevraagd. Nog afgezien van alle andere akti viteiten van de vereniging zoals het geven van inlichtingen en het orga niseren van evenementen vond de voorzitter dat het cijfer 7500 toch wel aantoont dat in Renesse een V.V.V. niet gemist kan worden. Die genen uit het rekreatieve bedrijfsle ven die zich afzijdig houden hebben ongelijk. Voorwaarden Vervolgens noemde de voorzitter enkele voorwaarden waaraan moest worden voldaan wil de vereniging goed kunnen functioneren. Een eerste voorwaarde is wel dat er voldoende geld moet zijn. En juist dat is een zeer moeilijk punt. Hier voor hoeft men alleen maar te den ken aan de steeds stijgende porto kosten en advertentiekosten. Men is wat huiverig voor contributieverho ging, omdat men weet dat ook de be drijven op steeds hogere lasten zit ten, en ook omdat beducht is voor ledenverlies. Daarom is bij b en w een verzoek ingediend in overweging te nemen de subsidie aan dc vereni ging te verhogen. Men heeft het be sluit tot dit verzoek genomen in overleg met de V.V.V. Burgh-Haam stede. die ook een aanvraag zou in dienen. De voorzitter hoopte dat de gemeenteraad, zelfs voor het lopende jaar al hieraan zal kunnen voldoen, temeer daar de gemeente de toeris tenbelasting heeft verhoogd. Een tweede belangrijke voorwaar de voor het goed functioneren van de vereniging vond hij een goede be- (Vervolg pag. 3) ZIERIKZEE. Zondag hield de wie- lertaoerklub „De Pédlauers" te Ber gen op Zoom, begunstigd door uit stekend weer, de jaarlijkse Schou- zoen-Duivelandtocht over een af stand van 165 km. Aan deze tocht werd - met goed gevolg - ook deel genomen door de heren L. Dey en R. A. Huneman te Zierikzee. Foto aankomst van de deelnemers met de pont te Zijpe. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De spiegel geeft pijn. maakt trots of Van Alphen VJAT VI 6lLT Verwachting tot dinsdagavond: Eerst opklaringen Eerst verspreid voorkomende opkla ringen, maar in de loop van de dag van het westen uit toenemende be wolking gevolgd door plaatselijk re gen; vannacht hier en daar mist; tot matig en aan de kust tot krachtig aanwakkerende wind uit zuid tot zuidwest; minimumtemperaturen om streeks 6 graden; maxima van 12 graden in het noordwesten tot circa 17 graden in het zuidoosten van het land. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 29 april. Zon op 5.16, onder 20.00 Maan op onder 7.42 Laatste kwartier: 3 mei (6.44) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 29 april 5.30 17.58 11.05 23.24 Springtij: 28 april. Doodtij: 5 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 28-4. Het KNMI deelt mede: Hel komende etmaal moei met plaatselijk regen rekening worden gehouden. Boven de oceaan heeft zich een flinke depressie ontwikkeld. Deze komt morgen bij Schotland aan. Een koufront ervan zal dinsdag ons land bereiken. De koude lucht achter dit front zal zich via Ierland tot West- Ffankrijk uitbreiden. In Frankrijk, het Alpengebied en Zuid-Europa duurde in het weekend het fraaie weer. dat men daar de vorige week ook al had, voort. Veel zon en middagtemperaturen rond twintig graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1