„Pédaleurs" maken per fiets tocht over Schouwen-Duiveland Virusziekte in Stille Zuidzee Helikopter verongelukt De pil en het hart Huidverzorging: eenvoudig en niet kostbaar ONZE PUZZELRUBRIEK C. Wandel Zn. Zuidpool blijkt luchtfilter 5 Op 27 april aanstaande SCHOUWEN-DUIVELAND, 21-4. Nu in de laatste tijd het trimmen steeds meer en meer aandacht gaal krij gen, wordt de fiets in ruime mate weer in ere hersteld, iets wat hij de fabrikanten de laatste jaren goed te merken is geweest, gezien de grote vraag. Deze ruime belangstelling welke er weer voor de fiets is, heeft tot ge volg gehad dat er op vele plaatsen in het land wieiertoerklubs zyn op gericht, die jaarlijks een aantal toer tochten organiseren, waaraan in hoofdzaak wordt deelgenomen door mensen tussen de 30 en 60 jaar. Flitsen uit liet buitenland SALISBURY. Bisschop Abel Moe zorewa, voor zitter van de Rhode sische nationalistische beweging ANC, heeft de hervatting van de constitutionele besprekingen met de Rhodosische regering voorlopig uil- gesteld, premier Smith had voorge steld het overleg deze week te her vatten. LONDEN. Amnesty International heeft aangedrongen op een onafhan kelijk medisch onderzoek naar dc doodsoorzaak van zeven politieke gevangenen, die volgens de officiële versie bij een vluchtpoging zijn doodgeschoten. Amnesty trekt deze lezing van de autoriteiten in twijfel. BRUSSEL. Binkom, een 1200 zie len tellende parochie in het Belgi sche Hageiand (in de buurt van Leu ven) heeft een 40-jarige gehuwde pastor Jozef Willems, die er de ei ders benoemde pastoor opvolgt, heeft vijf kinderen en tien pleegkin deren. Op verzoek van de parochie gemeenschap te Binkom hebben de Belgische bisschoppen goedgekeurd dat Willems de pastoraal „verant woordelijke" voor het dorp wordt. Zo organiseert op 27 april a.s. de wielertoerklub „De Pédaleurs" te Bergen op Zoom wederom haar jaar lijkse Sehouwen-Duiveland-tocht. Deze tocht is opgenomen in het programma van de Nederlandse Toer Unie, distrikt Zuid-West. De af te leggen afstand bedraagt 165 km., waarvoor deelname is opengesteld voor randonneurs (toerklubleden met NRU-licentie) en individueien (dit zijn personen die geen licentie hebben). De start vindt om 8 uur plaats bij de Tojo Bar aan de Huybergsestraat 2 te Bei-gen op Zoom waar vanaf 7 uur ook de inschrijving zal plaats vinden. De route Via Nieuw Vossemeer en de brug Slaakdam wordt met de pont van 9.30 uur Zijpe bereikt. Op Schou wen-Duiveland wordt de ANWB - route gevolgd: Bruinisse, Dreischor, Zonnemaire, Brouwershaven, Scha- rendijke, Renesse, Haamstede, Burgh Westenschouwen, Koudekerke naar Zierikzee, waar otp ongeveer 13.00 uur in het café restaurant ,,'t Duy- velants Koffyhuys" een tussentijds controle en afstempeling van de startkaart plaats vindt. LISSABON. Het hoofd van de Portugese binnenlandse veiligheids dienst, generaal Otello Saraiva de Cravalho, heeft woensdag gewaar schuwd dat de MFA (beweging van de strijdkrachten) desnoods geweld zal gebruiken wanneer getracht wordt „de demokratische orde" te verstoren. Alle militairen zullen tij dens de verkiezingen dienst hebben, zei hij. Het liep weer „lekker" met de puzzel van vorige week. die er wel een was van gemiddeld gehalte, d.w.z. niet te moeilijk en niet te ge makkelijk. De prijswinnaars werden weer gekozen uit een fikse stapel. De eerste prijs is bestemd voor: De heer J. S. van Schelven De Graaffstraat 119 GOES De tweede prijs gaat naar: De heer B. Filee Wethouder Den Roerstraat 13 BROUWERSHAVEN De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. vulkaan; 6. vlakgom; 11. crapaud; 12. rij; 13. stap; 14. lire; 15. vz.; 17. ik; 19. te; 21. rouge; 24. lam; 26. speer; 29. apin; 30. halma; 32. stek; 33. gat; 34. ka; 35. P.M.; 37. ara; 38. sjaal; 39. spoel; 40. bal; 42. s.s.; 44. es; 45. les; 48. raad; 50. titel; 53. pint; 54. innig; 56. Rijn; 57. tango; 58. A.P.; 60. fa; 61. au; 62. fret; 64. kant; 65. op; 67. dro gist; 69. etaleur; 70. meerval. VERTIKAAL: 1. verdrag; 2. lij; 3. actie; 4. arak; 5. nap; 6. val; 7. luit; 8. adres; 9. gij (of: ge); 10. mazurka; 16. Duitsland18. palm; 20. metalli ne; 22. opa; 23. G.N.; 24. la; 25. mm; 27. P.S.; 28. eer; 30. haast; 31. appel; 34. kas; 36. mos; 40. brigade; 41. aan; 43. stijl; 46. eng; 47. stoppel; 49. d.i.; 51. Ir.; 52. en; 53. p.a.; 55. garde; 57. tante; 59. Peru; 60. fase; 63. tor; 64. kim; 66. ha; 68. e.v. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. harssoort; 6. zetlijn voor de palingvangst; 12. Eu ropeaan; 14. teken, signaal; 15. meer voud (afk.); 17. gereedschap waar mee op koud ijzer wordt gewerkt; 20. uiting van kou; 21. bloeiwijze; 23. deel van de week; 24. lidwoord; 25. eetlust; 27. zeegras dat vroeger voor het versterken van dijken gebezigd werd; 28. technisch hulpmiddel ten dienst van de luchtvaart; 29. raad geving; 31. gedwongen oponthoud met een auto (b.v. door het onklaar worden van de motor); 32. overblijf sel bij verbranding; 33. spoorwagen; 35. ten bedrage van; 36. in dienst; 37. richtmiddel op een vuurwapen; 39. voorzetsel; 40. slingerplant; 42. titel (afk.); 44. op elkaar: 46. oude. waar deloze lap; 47. vrouwelijk dier; 49. scherprechter: 52. klierachtig or gaan; 53. alvorens; 54. eerste vrouw op aarde (Griekse mythologie); 58. onderdeel v.e. tennispartij; 59. den lezer heil (afk. Latijn); 60. gezonde drank: 62. chemisch symbool; 63. tij ding; 64. uit lichte stof vervaardigd voorwerp; 66. gereedschap om spij kers uit te trekken; 67. omhulsel van gekleurd papier, waarbinnen een kaars wordt gebrand voor feestver lichting. VERTIKAAL: 1. deel van Indone sië; 2. niet parkeren (afk.); 3. strowis met dichtgebonden kop die men tus sen de kieren der pannen steekt 4. kleur; 5. dubbelzout van aluminium- en kaliumsulfaat: 7. tap waarmee een as in het aslager rust; 8. geen inhoud hebbend; 9. schuw (jagers taal).; 10. voegwoord; 11. afbeelding v.e. persoon; 13. tehvooi-d; 16. Ned. omroep (afk.); 18. bijvoeglijk naam woord (afk.); 19. hetzelfde (afk. La tijn); 20. lichaamsdeel; 22. mannelijk beroep; 24. belemmering; 26. schaak figuur; 27. vrouw van de herbergier; 29. meubelstuk; 30. kaartspel; 33. weefsel v.e. spin; 34. ongerooide stomp v.e. gevelde boom; 38. wand tapijt met ingewerkte figuren; 41. licht ontvlambare stof; 43. telwoord; 45. deel v.e. spier, waarmee deze aan beenderen is vastgehecht; 48. Euro peaan; 50. spotendragende plant; 51. plaats in Noord-Brabant: 54. Turkse munt; 55. de onbekende (afk. La tijn); 56. voorzetsel; 57. op alle piaatscn, overal: 60. hu'sd'er; 61. deel v.e. tabakspijp: 63. M litaire Po litie (afk.); 65. muzieknoot. Na een koffiepauze, die ook te Brouwershaven is gepland, vertrek ken de deelnemers voor de laatste etappe: Zeelandbrug, Wilhelmina- dorp, Yerseke, Krabbendijke naar de finish in Bergen op Zoom die om on geveer 16.15 uur wordt bereikt. Aangezien deze toeht by vele ran donneurs zeer gunstig bekend staat gezien de voortreffelijke organisatie (EHBO-auto, materiaal-wagen en bezemwagen volgen deze tocht) ver wacht het bestuur van de organise rende vereniging „De Pédaleurs" voor deze tocht meer dan honderd deelnemers, waarbij dc Zierikzeese deelname ongetwijfeld zeker weer niet zal ontbreken. LONDEN. Bij dc ontploffing van een radiotoestel in een visbakkerij in de Noord-Ierse hoofdstad Belfast zijn woensdag twee jonge broers zwaar verminkt. OPORTO. Tijdens een verkiezings bijeenkomst van de centrumrechtse democratische en sociale partij (CDS) in de Noord-Portugese stad Braga is het maandagavond opnieuw tot vechtpartijen gekomen met uiterst linkse betogers, CAIRO. Egypte en de Sowjet-Unic zijn het eens over de noodzakelijk heid van hervatting van de Ara bisch -Isra ëlische vred esconf eren tie in Geneve en wel zo spoedig moge lijk, zo heeft het persbureau voor het Midden-Oosten dinsdag gemeld. WASHINGTON. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft woensdagavond Iaat met 230 tegen 187 stemmen een wetsontwerp goed gekeurd tot het uittrekken van een bedrag van 327 miljoen dollar voor humanitaire hulp aan Vietnam en voor evacuatie van Amerikanen en Zuidvietnamezcn. ROME. Twaalf miljoen Italianen hebben een algemene staking van vier uur gehouden om kracht bij te zetten aan eisen dat economische hervormingen worden uitgevoerd en wordt opgetreden tegen „fascistische terreur". BRUSSEL. België is van plan om tussen nu en 1980 nog zo'n 760 km autosnelweg aan te leggen. Die we genbouw zal België een zeven mil- jai-d gulden gaan kosten. Voor het gewone wegennet zal de Belgische overheid in die tijd nog eens 4,2 mil jard gulden uitgeven. BANGKOK. Sinds de val van Phnom Penh hebben zeker 5.000 Cambodjanen, onder wie hoge bur gerlijke en regeringsfuctionarissen, hun toevlucht gezocht in Thailand. - Thailandse regering heeft gezegd dat hun aanwezigheid slechts tijdelijk©! kan zijn. PARIJS. De 19-jarige Titia Stel lingwerf uit Bolsward is maandag dood gevonden in een hotelkamer in Parijs, waar zij met een groep scho lieren op excursie was. De politie stelt een onderzoek naar de doods oorzaak in. Van een misdaad is even wel geen sprake. LONDEN. Het bestuur van de Britse vakbondsfederatie TUC heeft; zoals verwacht was, zich uitgespro ken voor uittreding uit de EEG. Er zou bij de nieuwe onderhandelingen niet voldoende zijn bereikt om een „ja" te rechtvaardigen, aldus een verklaring van de TUC. GENÈVE. Honderdduizend Zuid- vietnamese gezinnen zyn op zoek naar één of meer van hun gezinsle den. Dit heeft het internationaal co mité van het Rode Kruis in Genève bekendgemaakt. Rode Kruis-burcaus ni Saigon ontvangen dagelijks 300 tot 500 verzoeken om gezinsleden op te sporen. LONDEN. President Idi Amin van Oeganda noemt Nazi-leider Adolf Hitler een groot man en zal ter ere van hem een monument oprichten op een plaats waar Britse en Duitse troepen elkaar tijdens de Eerste We reldoorlog bestreden. Dit blijkt uit een bericht van radio Oeganda dat in Londen is opgevangen. WINDHOEK. De politie heeft het vuur geopend op enkele honderden negers in Windhoek (Zuidwcst- Afrika), die stenen begonnen te gooien. Een woordvoerder van de politie zei dal dit gebeurde tijdens een opsporingsaktie naar illegaal verblijf in een hotel in de slaapstad Katatura bij Windhoek. NEW YORK. Als gevolg van 'dc economische r*-coss;e volgens dc een en dc emancipatiebewegingen vol gens dc ander, neemt dc misdadig heid onder vrouwen in de Verenigde Staten momenteel sterk toe. MOSKOU. De direkleur-generaal van het Sowjet-persbureau Tass heeft in een diskussie voor de tele visie gezegd dat de Verenigde Staten zich aan gewapende interventie in de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Vietnam schuldig maken als zij onder militaire bescherming Amerikanen en Vietnamezen eva cueren. LONDEN. Groot Brittanië telt op het ogenblik 939.767 geregistreerde werklozen, wat neerkomt op vier procent van dc beroepsbevolking. PARIJS. President Walter Scheel van de Bondsrepubliek heeft in Pa rijs gepleit voor een Europese grondwet die de basis verschaft voor een gemeenschappelijke buitenland se, economische en defensiepolitiek. MOSKOU. De Sowjetrussische mi nister van buitenlandse zaken, Gro- miko, heeft herhaald dat zijn land zal garanderen dat alle landen in het Midden-Oosten, Israël inbegrepen, recht hebben op een onafhankelijk bestaan. Hij zei dit in een toespraak in het Kremlin ter ere van de Syri sche minister van buitenlandse za ken, Halim Khaddam. SANAA, De aanslagpoging die werd gedaan op de reizende ambas sadeur van Noord-Jemen, Ahmed Al-Shami, heeft geleid tot ernstige diplomatieke moeilijkheden tussen Noord-Jemen en Libanon. SANTA ROSA, Californië. De Amerikaanse politie heeft woens dag onthuld dat zij gelooft dat een moordenaar die de „Zodiac" wordt genoemd, bezeten is van tovenarij en misschien wel veertig vrouwen heeft vermoord, zodat hun geesten hem in een loven 'n het hiernamaals kun nen dienen". MOSKOU. Mikhail Soeslov, de be langrijkste ideoloog van het Krem lin, is van mening dat de politieke macht van de Sowjet-Unie groter is dan ooit tevoren en dat het Westen nu zwakker is dan op wat voor tijd stip sinds de Tweede Wereldoorlog. NOUMEA, 24-4. In het zuiden van de Stille Oceaan heerst knokkel koorts, een virusziekte die door muggen wordt overgebracht. Op de Fidji- en Tonga-eilanden zijn 270.000 gevallen gesignaleerd, waarvan 15 met dodelijke afloop. De ziekte heeft zich nu ook uitge breid tot Nieuw-Caledonië, Tahiti en de Nieuwe Hebriden. Er is een plan opgesteld om vanuit de lucht de in- sekten te verdelgen die de ziekte overbrengen. Advertentie Citroën-ageiit voor Schouwen-Duiveland X Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1487 i PULLMAN, Washington, 24-4. Het Zuidpoolgebied blijkt als een gigan tisch luchtfilter te werken en de aardse atmosfeer op peil te houden door er bepaalde gassen uit te ver wijderen. Dr. R. A. Rasmussen en K. Jerry Allwine van de Staatsuniversiteit van Washington hebben woensdag gezegd daar aanwijzingen voor te hebben gevonden. Zij hebben sneeuw van de oppervlakte bij het poolstation Scott-Amundsen onder zocht en daarin merkwaardig hoge concentraties gechloreerde koolwa terstoffen fluorchloor-koolstof ver bindingen gevonden. „Dat betekent dat de sporen van bepaalde gassen uit de lucht weg gevroren worden wanneer deze door de winden over de poolkappen wordt geblazen. Dit resultaat is van grote betekenis omdat het inzicht in de chemie van de aardse atmosfeer en in het reinigingsmechanisme van de natuur verdieptaldus een ver klaring van beide geleerden. RABAT, 24-4, Zeven mensen zijn donderdag omgekomen toen een he likopter in Oost-Marokko veronge lukte boven gebied dat door een overstroming wordt getroffen. Het vliegtuig stortte neer tijdens een inspektievlucht van de 'gouver neur van de provincie Ksar Es Souk, Achmed Ben Thami, die tol de slachtoffers behoort. HOUSTON, 24-4. Vrouwen die de pil gebruiken lopen 2,6 maal meer gevaar van hoge bloeddruk, de voor naamste oorzaak van hartaanvallen. Dit zegt dokter Norman Kaplan, een arts uit het Amerikaanse Dallas. „Er is ook een toename gekonslateerd in de frekwentie van hartaanvallen bij jonge vrouwen, aldus Kaplan. Het is geen ontzettend hoog aantal maar we spreken wel over jonge gezonde vrouwen van wie men n et zo snel een hartinfarkt verwacht". Tientjes voor de V.V.D. DEN HAAG, 24-4. De tientjes-ak- tie van de VVD om het nadelig saldo van 55.000 gulden op te vangen, heeft tot dusverre ruim 300.000 gul den opgeleverd. Een woordvoerster van het hoofdbestuur van de partij vertelde medio mei de einduitslag te verwachten, die zal volgens haar om en nabij de 350.000 gulden liggen. De meeste bijdragen zijn in biljetten van een tientje binnengekomen, zo zei zij. Het kantelen van trekkers LIEMPDE (N.B.), 24-4. Een stunt man zal volgende maand in Liempde (N.B.) laten zien, hoe ongedeerd een trekkerbestuurder blijft als zijn kantelende landbouwtrekker voor zien is van een veiligheidsframe of veiligheidscabine. Wat er zonder zo'n voorzorgsmaatregel gebeurt wordt ook getoond, maar dan wel met een pop. Men waagt daar geen stuntman aan, wetend dat in ons land per jaar ongeveer 15 agrariërs omkomen door het kantelen of ach teroverslaan van trekkers. Veel slachtrunderen RIJSWIJK, 24-4. De aanvoer van slachtrunderen op de Nederlandse veemarkten blijft groot. Secretaris F. Bikker van het Produktschap voor Vee en Vlees vertelde dit in de woensdag gehouden bestuursverga dering. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De groei van Ne derlands bierproduktie en biever- bruik was vorig jaar, voor het eerst sinds 1949. minder groot dan in voor gaande jaren. Van groei was echter nog wel degelijk sprake. WAGENINGEN. Op 5 mei zal prins Bernhard de gerestaureerde ka- pitulatie zaal in hotel „De Wereld in Wageningen officieel openen. Op die datum precies 30 jaar geleden was hij ook in die gelagkamer van het Wageningse hotel aanwezig bij de kapitulatie van het Duitse leger, waarbij de bevelhebber van het 25- ste Duitse leger, General-Oberst Jo hannes Blaskowitz. zich overgaf ten overstaan van de bevelhebber van het eerste Canadese legerkorps lui tenant-generaal Charles Foulkes. DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid Koning (VVD) heeft het college van b en w van Rotterdam laten we ten. dat hij op donderdag 1 mei niet zal verschijpen op een in het stad huis aan de Coolsingel te Rotterdam te houden ontvangst. „Als op die dag de rode vlag waait van het stadhuis kan ik me er niet thuis voelen. Alhoewl het het huis van alle gemeontenaren is", aldus het kamerlid. DEN HAAG. Vermoedelijk Zuid- molukkers hebben de stations van Sittard, Geleen-Oost en Maastricht beschilderd met de teksten „RMS 25 jaar" en „RMS leeft nog en wil zelf beschikkingsrecht". VOOR DE VROUW Een goede huidverzorging is een eenvoudige, geenszins kostbare zaak - zolang u er tijdig mee begint. De huid van de jongsten onder ons mag dan de kracht hebben een behande ling met water en zeep te kunnen doorstaan - anders wordt dat als we eenmaal volwassen zïjn. Twintig jaar lijkt een goede leeftijd om met verantwoorde huidverzorging te be ginnen, of jonger nog als de zozeer gevreesde jeugdpuistjes extra aan dacht gaan afdwingen. Een eenvoudige zaak zolang we ons niet bang laten maken door al die moeilijke namen die elk cosmeti- cahuis zijn produkten geeft. Laten we het daarom eenvoudig houden en zoveel mogelijk onze eigen taal ge bruiken. En heus: als u uw huidver- zorgingsprodukten koopt zeg het dan maar gerust in het Nederlands. Dal voorkomt verwarring. En wat de huidverzorgingspro- dukten betreft. Hoofdzakelijk zijn I het er maar vier: schoonmaak- crèmes of milkstonics, voedende crèmes en vochlinbrengende crèmes. Schoonmaakcrèmes en milks hel pen uw huid schoon te houden. Be ter dan water en zeep en zonder de huid te irriteren, reinigen deze pro dukten de huid tot diep in de po riën. Regelmatig gebruik is absolute noodzaak om uw huid gezond en /risB te houden. Tonics helpen u de huid te verfris- sen, de bloedcirculatie te aktiveren,I de poriën te sluiten, maar tevens om de zuurgraad van uw huid te rege len. Goede tonics zorgen ook voor een veilige en langdurige houdbaar heid van uw make-up. Voedende crèmes bevatten diep- j werkende schoonheidsoliën, al da»! niet gekombineerd mei vochlin brengende bestanddelen. In vrijwel alle omstandigheden en voor vrijwel elk huidtype hebben ze een uiterst belangrijke funktie omdat de huid „verlies lijdttengevolge van tem peratuurwisselingen, ouderdom en andere faktoren. Deze crèmes doen vooral tijdens uw slaap hun loerk.M Zij voeden de huid, houden haar soepel en zorgen ervoor dal u min der snel rimpels krijgt. Gebruik nooit overbodig een voedende crème. Een jonge of een vette huid heef tl', daar echt geen behoefte aan. SCHEEPVAART Abida, 20-4 Rotterdam Aeila. 1-5 Curagao verwacht Acmaea, 27-4 Constantza Ameland. 21-4 Hamble Atys, 30-4 Bukom verwacht Diloma, 6-5 Tranmere verwacht Getty, Icad-zaugers van de groep' Tcach-In, winnaar van hel Eurovi sie-songfestival 1975, lijkt erg tevre den met het nieuwe kontrakt dat dc Twentse groep met de platenmaat- schappij CNR, tekende.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 5