Uw bank is op gesloten. Deskundige informatie over werken met projekten STREEKNIEUWS Gemakkelijk biljet Politieke relletjes in Terneuzen Europees landbouwkundig onderzoek 4 Kontaktavond R.K.-kleuterschool ZIERIKZEE, 23-4. Woensdag j.l. vond in de gemeenschapsruimte van de U.K. Basisschool de kontaktavond van de kleuterschool plaats. De avond werd geopend door mevr. Wichgers-Soeter. Zy heette iedereen hartclyk welkom, in het bijzonder de heer D. Kopmcls van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. ZIERIKZEE. Nog een foto van één Laatstgenoemde hield een lezing over het werken in projekten op de kleuterscholen. Vele ouders vragen zich af, waarom men op de kleuter school in projekten werkt? De heer Kopmels gaf hierop in zijn lezing een duidelijk antwoord. De ontwikkeling van het kind gaat van het doen naar het denken. De kleuterschooljaren vallen in de fase van het konkreet denken; dus den ken terwijl je in gedachten iets doet. Dit noemt men het senso-motorisch bezig zijn. Verschillende aspektcn De aspekten Jiiervan worden in OUWERKERK SAKOR-kollekte Ook te Ouwerkerk zal deze week worden gekollekteerd voor de SA- KOR. Rheuma-kollekte De te Ouwerkerk gehouden kol- lekte voor de rheumabestrijding heeft opgebracht de mooie som van f 341,—. NIEUWERKERK Oud papier Zaterdag 26 april a.s. zal er oud papier worden opgehaald voor de zending. Men wordt verzocht het pa pier gebundeld gereed te zetten. BRUINISSE Voorlichtingsbijeenkomst over kanker Op de alhier gehouden voorlich tingsbijeenkomst over kanker, wer den uit het publiek de nodige vragen gesteld en naar genoegen door het voorlichtingsteam be-antwoord. Zo bleek uit de antwoorden dat bloedbezinking niet op kanker duidt. Het dragen van een beugel-beha en spanningen kunnen niet kankerver wekkend zijn. Leverkanker komt in gelijke percentages voor bij mannen als vrouwen. Ook mannen kunnen borstkanker krijgen. De arts, de heer Buytendijk drong er op bij ongerustheid over een ver schijnsel - ook al is het onschuldig - z'.ch te laten onderzoeken. Mevrouw Hokken, die voor het organiseren van deze middag de kontaktpersoon was, dankte het team voor de duidelijke antwoorden en de'heer Terbals voor de gehouden inleiding. De leden van het team kregen een presentje aan geboden. De middag werd door veel leerlingen van de Chr. Nijverheids school bijgewoond. De leerlingen van klas 6 van de chr basisschool hadden naar eigen inspiratie raambiljetten getekend. Een kollekte na afloop ten bate van de kankerbestrijding bracht f 153,31 op. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse komt op vrijdagavond 2 mei aan staande in openbare vergadering bijeen in het gemeentehuis. De agenda voor deze vergadering ver meldt 26 punten. SCHUDDEBEURS. Schuddebeurs maakt zich ook weer op voor de zo mer. Tussen het steeds meer ontlui kend groen brengt soms de zon een heerlijke temperatuur en een sfeer, voorbehouden aan een bosrijke streek. De bekende „uitspanning" hier in het volle licht. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) een projekt systematisch verwerkt. Deze aspecten zijn: de motorische ontwikkeling-bewegen; de auditieve waarneming-luisteren; de visuele waarneming - kijken en zien; de muzikale vorming. De sociale kennis - kennis van de mensen en dingen in de wereld. De sociaal-emotionele kennis - hier is de relatie tussen kleuter en leidster bijzonder waar devol. De kognitieve ontwikkeling leren logisch denken, het ontdekken van relatie tussen de dingen, het sorteren en rangschikken van deze dingen. Hulpmiddel Een projekt is dus een hulpmiddel voor de leerkracht, zodat er aan alle aspekten een evenredige aandacht besteed wordt. De lezing werd afgesloten met het vertonen van dia's, die een beeld gaven van de verwerking en bege leiding van het projekt: voeding. In de pauze werd een kop koffie geserveerd en een kleine verloting gehouden. Na afloop overhandigde mej. Backelandt de heer Kopmels een V.V.V.-geschenkenbon en met dank aan allen sloot zij deze boei ende en leerzame avond. Jeugd- en samenzangavond Het programma van de al eerder aangekondigde jeugd en samenzang avond van zondag 27 april is door omstandigheden gewijzigd. Deze avond zullen meewerken; het Joy koor en combo uit Zierikzee, en het C.J.V. koor en combo uit Bruinisse. De meditatie van deze avond zal verzorgd worden door de heer Victor Huisden, regionaalleider van Youth for Christ van de provincie's Zee land en Zuid-Holland. Verder zal aan deze avond meewerken de Joe goslavische Gospel zangeres Na tasha. De heer J. v. d. Berg zal het geheel op het orgel begeleiden. Deze avond wordt gehouden in het Ver enigingsgebouw te Bruinisse en be gint om 7.30 uur. De C.J.V.organi sator van dit geheel, hoopt velen op deze avond te begroeten, jong en oud is van harte welkom. Koliekteren voor „Zespeka" Verschillende jeugdigen van Brui nisse hebben het afgelopen half jaar BRUSSEL. 24-4. In de komende drie weken krijgen 5.000 Belgische loontrekkers die belastingplichtig zijn een vereenvoudigd formulier voor aangifte van de inkomstenbe lasting in de bus Het gaat hier om een proef, aldus heeft de Belgische minister van financiën, Willy de Clerco, op een perskonferentie in Brussel meegedeeld. De „proefkonijnen" zullen op het vereenvoudigde aangiftebiljet alleen nog maar „bruto-gegevens" in ant woord op eenvoudige vragen be hoeven te verschaffen. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Het federale luchtvaartbureau in Washington heeft alle vluchten met Amerikaan se verkeerstoestellen naar Zuid- Vietnam en Cambodja stopgezet uit veiligheidsoverwegingen. Dit heeft een woordvoerder van het bureau bekendgemaakt. PARIJS. De donderdag bij de over val op de West-Duitse ambassade in Stockholm doodgeschoten mili taire attache, luitenant-kolonel An dreas von Mirbach, is de negentien de diplomaat die sinds 1968 op ge- weldadige wijze het leven heeft ge laten. SAN SEBASTIAN. De Spaanse politie heeft een lid van de Baski- sche nationalistische beweging ATE gedood en een vooraanstaand leider van deze afscheidingsbeweging ge arresteerd na een schietpartij in een voorstad van San Sebastian. Dit heeft het persbureau Cifra bekend gemaakt. weer een mooi bedrag bij elkaar ge kollekteerd voor „Zespeka", dit is bestemd voor zes protestantse kin dertehuizen in Nederland. De kinderen die hun busje lieten ledigen waren: Dies Bal f 20,Ma ria v. d. Berge f 5,15, Trudy Beye f 15,20, Leon v. d. Bos f 11,50, Conme Jobse f 1,76, Jan de Jonge f 5,35, Theun v. d. Have f 4,Corrie Hok ken f 13,05, Sjaak de Jonge f 5,20, Ineke Kik f 10,36. Jan Willie Kik f 15,26, Heieen Littooy f 17,34, Ton- nie Verkamman f 7,05, Liesbeth Ver ton f 3,30, Ab v. d. Wekken f 17,10. Leen Hoogerheide f 2,71, Erik Roth f 11,65, Theo Hokken f 9,78, Martin Wiebrens f 6,92, Jaap Giljam f 15,25, Jaco Vane f 4,71, Anja Bolier f 16,37, Gerrie Vane f 6,53, Jacques v. d. Berg f 17,80, Sabina Deurloo f 18,63, Tonnie de Koning f 11,41, Kees de Jonge f 39,36, Jacqueline v. d. Berg f 9,92. Totaal het mooie bedrag van f 336,21. WASHINGTON. De Amerikaanse federale recherche FBI heeft don derdag de president van een onder neming in Ohio gearresteerd, die ervan beschuldigd wordt het opbla zen van een van zijn eigen fabrieken geleid te hebben. Auto's op aardgas GRONINGEN, 24-4. Deze week zullen zeer waarschijnlijk de laatste onderdelen die nodig zijn voor de ombouw van auto's om op gekom- primeerd aardgas te rijden, in Gro ningen worden gekeurd. Wanneer deze keuring gunstig uitvalt zullen de onderdelen worden aangebracht en zal het gemeentelijk gasbedrijf van Groningen, dat de auto's heeft rijden, deze ter keuring aanbieden aan de Rijksdienst voor het weg verkeer. Dat verklaarde de direkteur van het Groninger gasbedrijf dr. ir. H. W. J. Kempen, donderdagmiddag tijdens een exkursie van de Gronin ger raadskommissie voor ekonomi- sche zaken en de bedrijven. TERNEUZEN, 24-4. De meerder heid van de raad van Terneuzen heeft donderdagavond tijdens een openbare raadsvergadering door middel van een motie van wantrou wen het vertrek geëist van de heer P. .1. Huybrcchl (P.v.d.A.), wethou der van financiën, recreatie, toerisme en volkshuisvesting. De stemverhou ding was: 15 voor en 7 tegen. Aanleiding tol dit besluit is de ont dekking dat op het stadhuis van Ter- neuzen heimelijk door de P.v.d.A.- fractic. met goedkeuring van de wet houder, vlugschriften waren ver vaardigd. Deze pamfletten waren be doeld de bestuursverkiezing van de woningbouwvereniging Terneuzen te beïnvloeden door kandidaten van P.v.d.A.-signatuur aan te bevelen, terwijl een zittend bestuurslid en een bcstuur.-kandidaat aan de kaak wer den gesteld Vliegtuig neergestort: kapitein komt om TURNHOUT. 25-4. Donderdag- middag is een Northrop NF-5 van de Ned. Luchtmacht in België bij de autoweg Turnhout-Mol neergestort, waarbij dc 33-jarige kapitein van de luchtmacht Jan Smit uit Oostelbcers, om bet leven is .gekomen. Dc tweede vlieger, de 26-jarige J. A. H. Kühne uit Veldhoven brak een been toen hij met zijn parachute neerkwam bij Postel. Kapitein Smit. vlucht- commandant te Eindhoven, werd ge zien als een man met enorme vlicg- er va ring. HANNOVER. De 25-jarige Neder lander Ronald Au'gustin is donderdag door de rechtbank in Bückeburg, Neder-Saksen, tot zes jaar gevange nisstraf veroordeeld. De openbaar aanklager had negen jaar tegen hem geëist. BRUSSEL, 25-4. Dc Europese com missie, het „dagelijks bestuur" van de EG, heeft de ministerraad van de EG voorgesteld vier programma's voor landbouwkundig onderzoek goed te keuren. Die programma's moeten tussen nu en eind 1979 wor den uitgevoerd. De bijdrage van dc gemeenschap is 16 miljoen reken- eenheden, ongeveer 58 miljoen gul den. Er is een programma ontworpen dat moet leiden tot verbetering van de kennis omtrent vogelleucose en de „ziekte van Marek". Beiden vor men een groot gevaar voor de pluimveehouderij. Een tweede pro gramma is gericht op het vinden van een oplossing van het probleem van milieuvervuiling door mest en gier bij de grote veehouderijbedrij ven. Het derde programma heeft be trekking op de produktie van rund vlees. Het vierde en laatste pro gramma omvat een onderzoek naai de moeilijkheden die de gemeen schap onderv'ndt bi.i dc voorziening met veevoedereiwitten. Men w'l trachten nieuwe eiwitrijke gewassen cn variëteiten in te voeren. RECHTSZAKEN Twintig jaar voor hooibergbouwer DEN HAAG. 25-4. Do rechtbank tc Den Haag heeft vrijdag de 33-jarige hooibergbouwer W. van E. uit Ter Aar wegens twee maal gepleegde doodslag voorafgegaan door zeden misdrijven veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoowaardelijk ter beschikkingstelling van de regering. Op 21 juni 1971 wurgde Van E. de 13-jarige Cora Mantel in het Noord hollandse Uithoorn. Op 18 augustus van het vorig jaar bracht hij de 33- jarige verpleegster Aaltje van der Pplaal uit Gorinchem in Ter Aar op afschuwelijke wijze om het leven met een groot aantal messteken. LONDEN. In Londen hebben don derdagnacht zes bankrovers zeker 799.000 pond (ongeveer f 1,8 min.) buitgemaakt. der mijnenvegers van de Kon. Ma- ri?ie, die dinsdag 6 en woensdag 7 mei zullen afmeren in de Nieuwe Haven (Foto: Kon. Marine) Voor 40 jaar ZIERIKZEE. De 14-jarige B. S., die per fiets over de Nieuwe Haven reed, in de buurt van het Karsteil, hoorde een plons in het water. Hij sprong van de fiets en spoedde zich naar den waterkant, waar hij zag dat het plm. 9-jarig zoontje van de heer S. te water was geraakt. Daar het hoog water was, gelukte het B. S., vanaf den waterkant den jeug digen drenkeling, die reeds een keer onder water was geweest, bij zijn trui te grijpen en aldus op den wal te trekken, zoodat deze er gelukkig slechts met een nat pak afkwam. Hulde aan den jeugdigen redder voor zijn tegenwoordigheid van geest. HAAMSTEDE. De Tuinbouw school bestaat nu ongeveer drie jaar en heeft getoond, dat zij er zijn mag door haar uitstekend vak- en ook gedeeltelijk voortgezet lager onder wijs. De jongelui, die haar verlaten komen in het leven toegerust met een flinke dosis practische en theo retische kennis, een bezit, dal nie mand hun kan ontnemen. De tijden zullen hopenlijk niet slecht blijven, komt er verbetering, dan zullen zij, die klaar zijn en bewijzen van oplei ding kunnen vertoonen het eerst in aanmerking komen. Ouders, beseft dit en zendt zo mogelijk uw kinde ren naar de Tuinbouwschool. Het is van overwegend belang voor hun toekomst. ELLEMEET. Het muziekgezel schap „Kunst na Arbeid" bracht een serenade aan de heer M. v. S. de oudste inwoner van deze gemeente, die op dien dag den vrij zeldzamen leeftijd van 90 jaar mocht bereiken. We hopen dat we over 10 jaar een honderdjarige in de gemeente zullen hebben. ZIERIKZEE. Hedenmorgen, slap te een koe van de heer K. te Nieu- werkerk, de openslaande deur van het woonhuis aan de Oude Haven, bewoond door dc familie v. G. bin nen, liep de gang door, de huiska mer binnen. Een der huisgenooten riep de hulp in van de begeleiders van het dier, doch dezen verschenen niet te spoedig. Nadat het dier in de woonkamer nogal wat schade had aangericht, sprong het door het raam op straat, waardoor het zich aan de achterpoten verwondde. Het ongewoon en niet aangekondigd be zoek liep zonder persoonlijke onge lukken, af maar bracht heel wat nieuwsgierigen te zamen, die hel ge val op straat bespraken. ZIERIKZEE. De Concertzaal- Bioscoop geeft een herhaling van haar filmprogramma legen geredu ceerde prijzen. De rolprent „De vlie genier des Doods", heeft hier wel zeer de belangstelling getrokken. Het is een van dc beste films die in den afgeloopen winter gegeven wer den. LAND- EN TUINBOUW „Brussel" wil aardappelmarkt regelen BRUSSEL. 25-4. De Europese com missie in Brussel heeft de Europese ministerraad voorstellen gedaan voor een gemeenschappelijke marktorde ning voor aardappelen. Het „dage lijks bestuur" van dc EG wil begin nen met de vroege aardappelen of zogeheten primeur-aardappelen. WASHINGTON. Koning Hoessein van Jordanië heeft een uitnodiging van president Ford aanvaard en zal hem komende dinsdag in Washing ton ontmoeten, zo heeft het Witte Huis donderdag meegedeeld. STOCKHOLM. De Wcstduitsr am bassadeur in Zweden. Dieter 8 locker, heeft vandaag (vrijdag) in een ge sprek met het Westdultse persbureau DPA gezegd, dat het hoofd van de economische afdeling van de ambas sade. Heinz HHIegaart, in het gebouw door de bezetters werd terechtge steld. Advertentie O J. IVn tirillnw nvooir irnnvL-AWir\y~t Wij willen graag voorkomen banken op woensdag 30 april dat u tevergeefs bij ons aanklopt. (Koninginnedag) èn maandag Daarom herinneren wij u 5 mei (Bevrijdingsdag) gesloten eraan dat de kantoren van alle zijn. De gezamenlijke banken: algemene banken, coöperatieve banken, spaarbanken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4