Plan West V krijgt speelterreintjes voor de jeugd DAF gebouwd uit veiligheid glazen kubussen 1e f 59.- 2e f 39.- Voorlichtingsmiddag over kanker te Bruinisse intermeubel STREEKNIEUWS motor voorin,variomatic achterin; de ideale gewichtsverdeling vooreen -gjUeefvaste wegligging ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 april 1975 Nr. 21681 3 Werkgroep gaat aan de slag in samenwerking met Plantsoenendienst ZIERIKZEE, 23-4. Aan de „uiterste" nieuwbouwwijk van Zierikzee, plan West V, zullen op korte termijn speelse elementen worden toegevoegd, die de nieuwe straten niet alleen zullen verlevendigen maar zeker ook een meer typisch gemeenschapskarakter zullen gaan geven. In West V komen namelijk drie speelterreintjes, door groenbeplanting om-, lijst; bovendien nog twee speel-(„trap")-veldjes voor de jeugd. De speelge- legenheden, die in het bijzonder bedoeld zijn voor de kleinere kinderen, zijn ontworpen door de afdeling Plantsoenen van de dienst Gemeentewerken. Naar wy vernemen is het de bedoeling dat de bewoners van plan West V zelf een steentje zullen gaan bijdragen aan de realisering van de plannen, in samenwerking met de Plantsoenendienst, en wel met name met het hoofd van deze dienst, de heer J. J. Doeswijk. Dat gedacht wordt aan de inzet van de buurtbewoners bij de uitvoe ring van het werk valt te verklaren uit het feit, dat de speelveldjes er gaan komen als de vervulling van de grote wens van een aantal ouders en anderen in West, die elkaar heb ben gevonden in een Werkgroep. Voorzitter - „zeg liever „gespreks leider" want dat „voorzitter"' is wel een erg zwaar woord" - gespreks leider J. Vroombout dus van de Werkgx*oep, zegt bijzonder tevreden te zijn over de verleende medewer king bij de voorbereiding van de speelplaatsplannen, hij noemt in dit verband met name wethouder C. Bij de Vaate, de heer Doeswijk en di- rekteur J. Louwerse van Gemeente werken. Wat betreft de Werkgroep bena drukt de heer Vroombout dat de groep bepaald niet de pretentie wil hebben de wyk te vertegenwoordi gen, omdat aan de samenstelling van het bestuur geen verkiezingen te pas zyn gekomen. Naast de „voorzitter" fungeren als mede-besuursleden voorlopig mevr. Beekman-Otte, se cretaresse, en mevrouw Strikwerda, penningmeesteresse, hoewel er in feite (nog) geen financiën te beheren zijn. Het ziet er naar uit dat de Werk groep zich, nu het speelplanprojekt met succes kon worden bekroond, zichzelf weer zal gaan opheffen. Gaan we echter door met andere wijkzaken, dan zal de groep zich eerst opnieuw moeten gaan struktu- reren, aldus de heer Vroombout. Nog werk genoeg Voorlopig is er echter nog werk Advertentie J. Vroombout ners. inzet wijkbewo- Nieuw aangekomen zie etalage genoeg voor de Werkgroep. Zo zul len binnenkort huis-aan-huis in West circulaires worden verspreid, om iedereen in kennis te stellen van de afronding van de plannen, zoals die thans (op papier althans) werd bereikt. Daarna gaat de „vaste kern" van de groep, zo'n vijf-en-twintig medewerkers, de hele buurt af om vrijwilligers te noteren voor daad werkelijke medewerking bij de uit voering van de plannen: aanleg speelveldjes, plaatsing spelattributen en andere werkzaamheden. „Wij zien dit met vertrouwen te gemoet" aldus de heer Vroombout. „De gemeente zorgt voor de mate rialen en een deskundige begeleiding en als het goed is zorgt de buurt voor dc mankracht. De bedoeling is dat alles nog voor de zomervakantie gereed zal aiyn, zodat de kinderen zich dan echt „happy" zullen kunnen voelen". Dc speelterreintjes en speelveldjes ontworpen door de heer Doeswijk, zijn respektievelijk bedoeld voor de kleinere en de wat grotere kinderen. Er komen drie speelterreintjes die van verschillende „lichte" speeltoe stellen zullen worden voorzien, en bovendien van een beplontingsströOk De terreintjes zullen verschillend worden „aangekleed". Zo komen op het terreintje, geprojekteerd op dc hoek Schelphoekstraat. twee banken - bedoeld voor toezicht-houdende moeders - een speelhui, klimrek. evenwichtsbalk en een (banden)- schommel. Dit terreintje sluit aan bij de Grevclingenstraat. Het tweede pleintje komt in de Wielingenstraat (oostzijde) en ook deze speelhoek krijgt twee banken; verder een zandbak twee buitelrekken en een aantal „stapstenen" of poefs. In een groenhoek aan de Volkerakstraat komt het derde speclhoekje, dat wordt voorzien van o.a. een speelhut schommel, klimrek. glijbaan, slinger touw en evenwichtsbalk. Een vergetenstukje bouwterrein bij de Wielingenstraat ivaar voor de grote vakantie voor de kinderen uit de buurt een leuke speelhoek met groenbeplanting zal worden ge maakt. (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode) „Trap"-veldjes tijdelijk De ontworpen „trap"-yeldjes, t\vee in getal, komen voor en achter, de kleuterschool aan de Kabbelaars- bank. Dit worden tijdelijke voorzie ningen, omdat de veldjes worden aangelegd op het. terrein dat bedoeld is als bouwterrein. Er zullen een voudige houten doelpalen worden geplaatst, die ook als klimrek. dienst kunnen doen. Verder wordt er ge zorgd voor een afrastering om hon den zo goed mogelijk van het veld verwijderd te houden. „Het mag hier bepaald niet een soort uitlaatplaats worden, zoals helaas van vele ga zons gezegd moet worden", zegt in dit verband de heer Doeswijk. Verder wordt nog bekeken de mo gelijkheid om ook de gazons, gelegen tussen Kabbelaarsbank en de Schel- destraat, wat meer „vrij" te geven voor de spelende jeugd. Overwogen werdt op deze gazons hier en daar wat kleinere speeltoestelletjes te plaatsen. Zomer-vaaitocht B.O.S.K. G.S. van Zeeland stellen provin ciale staten voor te besluiten aan de Bond van motorisch gehandicapten, afdeling Zeeland, een bijdrage toe te kennen van f 1.226, ter dekking van de kosten verbonden aan het houden van een vaartocht op de Oostersc-helde. De vaartocht zal deze zomer plaatsvinden in de maand augustus of begin september, met een boot van de R.T.M. ZIERIKZEE „De Maltarakkers" In het kader van een projekt, dat uiteraard de nodige informatie vergt, brachten leerlingen van de Chr. Kleuterschool „De Maltarakkers" deze week weer een bezoek aan bak kerij Verwe'ys. Filmvoorstelling in de Concertzaal Zaterdag en zondag a.s. wordt in do Zierikzee Concertzaal een span nende film vertoond die speelt in de dertiger jaren. In deze film van Po- lanski, treden sterren op als Jack Nocholson. Faya Dunaway en John Huston. In deze film over een privé- detective in huwelijkszaken, spelen moord en korruptio een belangrijke rol. Routes rondgangen en trimtocht op Koninginnedag De route van de rondgang, op Koninginnedag te maken door de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", met de sportvereniging „Delta Sport" - na het vlaghijsen op het Havenplein - is gekozen als volgt: (vertrek) Ha- vcnplein. Havenpark ZZ, Kraan plein, Oude Haven ZZ, Nieuwe Ha ven. Hoofdpoortstraat, Breedstraat. Bagijnenstraat. Pioterseliestraat. Re genboogstraat, Schcldestraat. West- straat, Varremark't, Lammermarkt. Slabberswerf, Ravenslootstraat, Hof- ferstraat. d'Aillystraat. Marisstraat, Zevengetijstraat. Rodedorp. Water poortstraat. Korte Nobelstraat, Wa termolen Verrenieuwstraat, Melk markt. Dam. Appelmarkt, Haven plein. De eveneens van 9.15 tot 10.15 uur te houden rondgang door de g.v. „Rust Roest" met tamboer- en trom petterkorps met majorettes, gaat via de volgende route; (vertrek) Haven plein, Havenpark NZ, Oude Haven NZ, Grachtweg, Caustraat, Mulock- straat, Moggestraat, De Jongestruat, Caustraat, De Kanterlaan, Fokker straat, Calandweg, Kaersemaker- straat, Mulookstraat, Schuurbeque Boeijestraat, Janne wekken, Lange Nobelstraat, Schuithaven, Mol, Ha ven plein. Na de andere reeds aangekondig de programmapunten, tekenwed strijd, kindermodeshow en atletiek wedstrijden, begint om 16.00 uur do Oranje Singelloop, bestaande uit trimtocht (leeftijd vanaf 30 jaar) en wedstrijdloop. De route zal zijn: (vertrek) sportpark Bannink, Ban- ninklaan, Koning Gustaafweg, Emil Sandströmweg, Kadeweg, Hoeveweg, Schouwsedijk, Zille, Scheepstimmer- dijk, Oude Haven NZ, Havenpark NZ, Havenplein. Geen stille omgang op 4 mei Daar in het algemeen met name vcor de stille omgang up 4 mei, toch een wat geringe publieke belang stelling wordt verwacht, zal deze omgang niet plaats vinden. Wél zul len van gemeentewege bloemen wor den gelegd toy de monumenten en de graven der gevallenen. Classicale vergadering Hervormde Kerk In het Hervormd Verenigingsge bouw te Zierikzee wordt maandag avond 28 april a.s. een classicale vergadering gehouden van de Ned. Herv. kerk, die - vanaf half acht - ook toegankelijk is voor belangstel lende gemeenteleden. De heer J. J. van Capelleveen van het Ned. Bijbel Genootschap houdt dan een praatje over „Christenen in Oost-Europa". WESTERSCHOUWEN Bezichtiging brandweerkazernes Zaterdag 26 april a.s. zal er voor de bewoners van Westerschouwen de gelegenheid zijn om de deze week geopende brandweerkazernes te Re- nesse en te Haamstede te bezichti gen van 14.00 tot 17.00 uur. BURGHHAAMSTEDE Programma Oranjevereniging voor Koninginnedag Het programma van de Oranje vereniging Burgh-Haamstede voor de viering van Koninginnedag woensdag a.s. ziet er als volgt uit: 8.45 uur: verzamelen van de kin deren van de basisscholen de kleu terschool en de Kon. muziekvereni ging Witte van Haemstede. Na het gezamelijk zingen van het Wilhel mus vertrekt men voor een rondgang door de twee kernen. Van 9.15 tot 12.15 uur zijn er kin derspelen in de twee kernen. 14.00 uur: feestelijke opening van de Koninginnemarkt door muziek aan de Ring te Haamstede. 14.00-16.00 uur: spelen, „smikkelen en smullen" op de feestmarkt. De monstratie van de brandweer aan de Noordstraat en een spuitwedstrijd voor de jeugd van 12 tot 16 jaar waarvoor men zich op deze dag tot 12.00 uur kan opgeven bij de bak kerij Geleijnse te Haamstede. 16.00 uur: behendigheidwdstrijd voor brommers en steltlopen, waarvoor men zich ter plaatse (Noordstraat) kan opgeven. 20.30 uur: feestavond voor jong en oud in de kantine van de camping Duinrand met medewerking van het duo „Jaap en kees". De nummers van de verspreide programma's kunnen door de leden van de oranjevereniging voor de gratis verloting op de feestmarkt van 14.00 tot 16.00 uur worden inge leverd bij de stand van de Verehi- ging op de feestmarkt. Ook niet- leden kunnen tegen betaling van f5,- het nummer dat zij in hun be zit hebben inleveren. Op maandag 5 mei, bevrijdings dag', zal er des avonds met mede werking van de Kon. muziekvereni ging Witte van Haemstede een lam pionoptocht plaats vinden welke zal worden afgesloten met een vreugde vuur. Végé-busreizen Végé-bedrijf A. de Bruine organi seert op 13 mei een Végé-bustocht voor klanten. Drie bussen van 50 personen zijn volgeboekt en het zelfde geldt voor een soortgelijke tocht op 27 mei. SEROOSKERKE Programma Koninginnedag Het feestprogramma voor Koning innedag is gereed: Om 9.30 uur van gen op het sportterrein de kinder spelen aan. 1. De kinderen komen verkleed op het feestterrein, waar ze door een jury worden beoordeeld; 2. ballonprikwedstrijd; 3. busjes gooien; 4. pauze; 5. Skippybal wed strijd; 6. zaklopen (aan dc laatste twee programmapunten kan ook door volwassenen worden deel ge nomen). In de namiddag zal in het Dorps huis een film worden vertoond, wel ke gemaakt is door dc gemeen ten Ruurlo, Wisch en Krommenie. Deze film toont beelden van Sc- rooskerke en omgeving, kort na de ramp van 1953, o.a. het sluiten van het Schelphoekgat en de wederop bouw van het dorp. De film begint om 14.00 uur. De toegang is gratis. BROUWERSHAVEN Advertentie BRUINISSE, 22-4. In het Dorps huis te Bruinisse werd een voor lichtingsmiddag over kanker gehou den, die door ongeveer 270 dames uit Bruinisse en omstreken werd bij gewoond. Mevr. J. A. de Moet, lid van de werkgroep van de Zeeuwse Vrou wenraad opende de middag met een welkomstwoord speciaal tot de arts de heer Buy tend ijk en zuster Pad mos. De arts de heer J. Terbals sprak over de gevreesde ziekte kanker waarvan men weet dat het een woe kering van cellen is. Van deze ziekte sterft één op de drie patiënten, maar volksvijand nummer een noemde dokter Terbals de hart- en vaatziek te, wat een hoger sterftecijfer te zien geeft. Longkonker neemt bij de vrouw af, maar is bij mannen nog in stijgende lijn. Uit medische onderzoeken is ge bleken dat tabaksrook voor 90" o oorzaak is van longkanker. Ook van kanker aan de stembanden en blaas is veelal tabaksrook de oorzaak. Een niet x-oker die in een rokerige kamer zit krijgt in twee uur net zoveel rook binnen als iemand die één sigaret rookt. Long en maagkanker zijn moeilijk te konstateren en te behan delen omdat deze organen diep in het. lichaam liggen. Borst en baar moederhalskanker zijn veel gemak kelijker te behandelen, cn doordal deze vorm van kanker in een zeer vroeg stadium ontdekt kan worden, is behandeling in zeer veel gevallen succesvol. Een ovex'matig blootstel len aan zonlicht en hoogtezon kan huidkankex'verweklcend zijn. Betere levensgewoonten Door betere levensgewoonten sluit men het krijgen van kanker niet uit, maar kan wel veel voor-komen wor- Niet roken, goede hygiëne van de geslachtsdelen, en zich niet overma tig aan het zonlicht blootstellen, de ze drie leefx-egels kunnen veel narig heid voorkomen, aldus dokter Ter bals. Zelfpreventie is zeer belangi'ijk, wanneer men iets ontdekt al lijkt het nog zo onschuldig, direct naar de huisarts gaan, want kanker in een zeer vroeg stadium ontdekt geeft de meeste kans op genezing. Dr. Terbals ï'aadde aan ook zoveel mogelijk aan bevolkingsondei-zoek deel te nemen, omdat hiermee long kanker in een beginstadium kan worden ontdekt. Kanker is niet be smettelijk, en bij hoge uitzondering ei-felijk. Na de pauze was er gelegenheid vragen te stellen, die beantwoord werden door een team bestaande uit de heren: J. Terbals, F. J. J. Buy ten- dijk, arts te Bi'uinisse, zuster Van Vught, distriktsverpleegster van het Zeeuwe Kruis, zuster Padmos, wijk verpleegster te Bruinisse, en mevr. A. Westhoff, lid van de Werkgi-oep van de .Zeeuwse Vx-ouwenraad.. Koperen kerkdak-lei tot slot Op dinsdag "29 april as. des mid dags 3 uur zal er een eind komen aan het gigantische werk van de nieuwe Ier-bedekking op het dak" van de St. Nikolaas-kerk te Brouwersha ven. Teneinde hieraan een feestelijk tintje te geven zal de laatste lei, een koperen exemplaar met inscriptie worden gelegd door de president kerkvoogd, de heer J. H. Leendertse. Hierop volgt een samenkomst in het Hervormd Jeugdgebouw waar ver schillende sprekers het woord zullen voeren. ZONNEMAIRE Programma voor Koninginnedag Ter ere van de verjaardag van Koningin Juliana op woensdag, 30 april a.s. is door de Oranjevereni ging van Zonnemaire het volgende programma voorbereid. 8.30 uur: Klokluiden en koraal- muziek van de kei'ktoi'en door enkele leden van N. en U. 9.45 uur: Toespraak door de bur gemeester van de gemeente Brou wershaven, de heer A. P. Schouwe- naar. 10.00 uur: Muzikale x'ondgang door het dox-p met medewex-king van de Harmonievex-eniglng „Nut en Uit spanning" met vex-sierde fietsen e.d. en vex-klede kinderen, waarvoor mooi pi-ijzen beschikbaar zijn. 11.00 uur: Songfestival op het school plein door de leerlingen van de kleuterschool en de beide basisscho len. Ook hierbij zijn leuke geldprij zen te winnen. 12.15 uur: Traktatie voor de school kinderen. ,r, 18.15 uur-: Prijsuitreiking .voor de leukst vei'siex'de fietsen en verklede kindei-en en de winnende liedjes van het Songfestival. 18.30 uur: Ringsteken op de fiets -voor de jeugd op het schoolplein. Deelnemers van 12 tot 16 jaar f 0,50 inschrijfgeld. Ook hier weer mooie geldprijzen. 20.30 uur: Lampionoptocht achter de muziek. Lampions zijn a f 0,50 te vex'kxijgen op het schoolplein. 21.30 uur: Groot Ox-anje Bal in het Vex-enigingsgebouw aan de I. M. van der Bijlstx-aat met medewerking van „The Ruslights" uit Bergen op Zoom. Entx-ee f 2,50 per* persoon. Ter af wisseling van de dansmuziek zal ook de Boex-enkapel uit Zonnemaix-e eni ge nummers ten gehore bx'engen. Wandeltocht A.S.V. „Brouwershaven" Op zaterdag 20 juni a.s. wordt - over afstanden van 8 en 15 km - voor de 20ste achtereenvolgende keer de jaarlijkse wandeltocht gehouden. ZIERIKZEE. De lente is in het land; de vruchtbomen bloeien. Soms is hel al warm en dan weer koud, maar de lente laat zich zien. Foto: een bloeiende pruimeboom in de boomgaard van de heer M. Flohil aan de Kadeweg te Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) meelstraat 31 zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3