ZEELAND WIL HULP VAN BOERENZOONS IN MILITAIRE DIENST Gevarieerd programma bij komst m.s. „Prins Willem Alexander" Hulp voor Zuid-Vietnam „Jumelage"- jubileum HET kadovoor moeder op op moederdag, 11 mei a.s. KOOPJES HALEN WICO 2 ^iilveren sieraden RINGEN BROCHES HANGERS ARMBANDEN HORLOGES KLEINIGHEDEN „Zierikzee" gaat weer eens in het buitenland „de boer op". Twin tig jaar geleden werd de „jume- lage'-overeenkomst gesloten niet de Normandisehe stad St. Hilaire- du-Harcouët. Om dit feit te vieren gaat een uitgebreide delegatie tij dens de komende Pinksterdagen naar Frankrijk. Voor hen, die niet zo op de hoogte zijn en alleen zich afvragen, wat die „Laim van St. Hilaire" te Zierikzee toch doet, zij er nog eens aan herinnerd, dat de „jumelage", - het vriendschaps- kontakt tussen de twee steden St. Hilaire en Zierikzee - is v oortge vloeid uit de ramp van februari 1953. St. Hilaire - althans het Nor mandisehe St. Hilaire (er zijn heel wat St. Hilaires in Frankrijk) - wist wat een grote katastrofe v oor stad en bevolking betekende. De stad lag in 1944 in de aanloop route van de ge-allieevde invasie en werd voor 95fé tijdens de ge vechten en bombardementen v er woest. Er bestaat een boekje van verwoest St. Hilaire het is droevige kijk- en leesstof De Fran sen echter hebben hun stad prach tig nagebouwd, hier en daar wat modenier en ruimer van opzet, maar St. Hilaire was toch St. Hi laire weer. Toen de waterramp zuidwest- Nederland trof, aarzelde de ge meenteraad van St. Hilaire geen ogenblik, maar zond onmiddellijk een delegatie naar Den Haag om te vragen of hulp gewenst was en waar. Hulp was hard nodig en de vraag „waar?" werd opgelost door blind te prikken in een kaart v an getroffen plaatsen. Zierikzee kwam uit de bus en sindsdien zijn er hartelijke kontakten gegroeid, die uitmondden in de „jumelage'- overeenkomst, de sluiting waar van in 1955 gepaard ging met een geweldig feest en met toespraken, die bij alle retorika toch ook de wil toch hechte vriendschap ver- riedden. De vriendschap ontstond, ont wikkelde zich en is geblev en, on danks politieke verschillen en - dat moet er wel bij - ondanks de niet geringe taalmoeilijkheden Het is wel heel terecht dat recentelijk de leraren Frans de straat opgjpgen om de belangen van het Frans als leervak te bepleiten tegen de over heid, die in het kader van een her- strukturering het Frans opnieuw wat naar de achtergrond wil drin gen. Mensen uit een jumelage-stad zullen het nut van het Frans wel inzien. De tijd van wijlen burgemeester jhr. mr. J. J. Scnuurbeque Boeye en zijn toenmalige St. Hilaire-kol- lega ar. Cuche liggen „dus" alweer twintig jaar achter de rug. Het is als met alles „in de tijd"; het is nog maar kort, maar toch ook al weer lang. Naar St. Hilaire reizen een de putatie van het gemeentebestuur o.w. uiteraard burgemeester Th. H. de Meester, de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" en het Tamboer en majorettenkorps van „Rust Roest". Helaas laat „de sport" verstek- gaan. Het huidige Mevo en het huidige „Zierikzee" weten waar schijnlijk niet precies, met welk een enorm enthousiasme hun elf tallen destijds te St. Hilaire zijn ontvangen en gefêteerd en hoeveel sportieve slagen er zijn geleverd. Intussen vernemen wij echter dat „de voetbal" moeilijkheden heeft met de kompetitie. ALs ge volg van het slechte weer is die kompetitie nogal ontregeld en moet met Pinksteren voor het kom petitieprogramma worden ge speeld, Men vraagt zich of er (tij dig) geen dispensatie mogelijk zou zijn geweest. Hoe ook. er wordt ditmaal niet ge voetbald of getennist of wat ook. maar het is wel een goede zaak dat de gemeente, met het nodige „versier" naar Normandië gaat om stil te staan bij die dagen van toen. De Franse politiek - om dat er bij te halen - heeft vooral de laatste jaren vrij ver afgestaan van het geen in Nederland werd gedacht en beleden, maar over de politieke inzichten heen kunnen vriend schapsbanden ontstaan en gepro longeerd. De viering van het vier de jumelageliLstnini zal daar zeker getuigenis van afleggen. Moeilijk hoeren jaar GOES, 24-4. De boeren in Zeeland kunnen best wat extra hulp gebruiken. Maar men denkt in zuidwest- Nederland niet zozeer aan liet inzetten van militairen bij liet zaaien en poten, als wel aan boerenzoons die in militaire dienst zijn. De voorzitter van de zuidwestelijke landbouwmaatschappy, ir. D. Luteijn. zei donderdag te hopen, dat de aanvragen voor buitengewoon verlof van deze boerenzoons met de grootst mogelijke soepelheid behandeld zullen worden. De boeren hebben door de oogstmisere van het afgelopen najaar en de aanhoudende regen van de laatste maanden een enorme achterstand op gelopen bij de werkzaamheden voor het komende seizoen. Volgens een me dedeling van de direktie landinrichting in Zeeland moet nu nog ruim twee derde deel van de 100.000 ha landbouwgrond ingezaaid en bcpoot worden. De tijd dringt, want voor het in zaaien van zomertarwe bijvoorbeeld is het al te laat. Bieten, aardappelen en bruine bonen moeten uiterlijk in mei de grond in. Over het gehele zuidwestelijke kleigebied verspreid liggen nu nog vele percelen die nog zeker tot begin mei moeten drogen eer de boer ze kan betreden. In landbouwkringen verwacht men, dat er dit jaar minder aardap pelen, meer bieten en twintig pro cent meer gerst en bruine bonen ge poot of gezaaid zullen worden. De aardappel begint zo langza merhand een moeilijk artikel te worden. De pootgoedprijzen zijn met ruim honderd proeent gestegen. Vo rig jaar betaalde de boer nog 45 cent voor een kilo. Dit jaar moet hij een gulden voor een kilo neertellen, zo dat het aardappelpootgoed per hec tare al duizend tot twaalfhonderd gulden gaat kosten. Kinderzegels: één miljoen meer De kinderpostzegelaktie 1974 was een jubileum-aktie - de aktie be stond 50 jaar. Of dat de oorzaak was van het sukses is niet na te gaan, maar een feit is dat er een ongekend grote sprong vooruit werd gemaakt. In 1973 bedroeg de opbrengst f 6.250.000,De kampagne 1974 ver toont een netto-resultaat van f 7.250.000,Dus: rond een miljoen méér! Gevaarlijke „garantiebewijzen" DEN HAAG, 24-4. „Een pseudo- konsumentenorganisatie die noch de belangen van konsumenten, noch die van winkeliers dient". Dit zegt Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kontakt over het N.I.C., Nederlands Instituut voor Consumentengarantie, dat na een periode van beti*ekkelijke rust nu, onder een enigszins gewijzigde naam, opnieuw aktief begint te wor- den. Het N.I.C. verkoopt ei'kenningen, garantiebewijzen, raamemblemen en dei-gelijke aan winkeliers, die hier mee het vei-ti*ouwen van de konsu- ment zouden moeten winnen. Wereldjamboree 1975 DEN HAAG, 24-4. De 14e Wereld jamboree wordt dit jaar gehouden van 30 juli t m 6 augustus in de om geving van Lillehammer, Noorwe gen. Er worden ongeveer 15.000 ver- kennei-s (tussen 14 en 18 jaar) ver wacht, uit meer dan 120 landen. Het Nederlandse contingent zal bestaan uit 6 ti-oepen, elk bestaande uit 36 verkenners en 4 stafleden, als mede een kleine contingentsstaf. (Totaal 216 jongens en 34 leiders). DEN HAAG. Op het Haagse Binnen hof demonstreerden donderdag naar schatting 5000 PTT-ers legen over plaatsing naar noordelijke provin cies. De heer Wieringu, voorzitter van de bijzondere commissie inzake het spreidingsbeleid, krijgt een sym bolische PTT-er aangeboden als „monster zonder waardealsmede enige duizenden handtekeningen. Veertig procent wintertarwe Omdat er maar veertig procent van de witertarwe is gezaaid zal de boer toch proberen zijn bouwplan rond te krijgen door middel van hot inzaaien van gerst. Een deel van de wintertarwe is uitgezaaid tussen de nog op het land liggende aardappelen. De tarwe zal nu harde strijd om met de aard appelen, die hun uiterste best doen de tarwe te overwoekeren. De boer zal deze aardappelwildgroei met dure middelen moeten bestrijden. Volgens ir. Luteijn zal de op brengst van de oogst van het ko mende seizoen niet eens zo heel veel beter zijn dan die van het af gelopen seizoen Ook al bliji't het groeizaam weer, dan kan het vol gens de heer Luteijn toch geen top- oogst worden. Daarvoor is de struk- tuur van de grond te slecht, is de grond zelf te nat en is de zaaiperiodo te kort. De boeren zitten in een moeilük parket, want ze kunnen niet te lang wachten op het droog worden van dc akkers. Hoe langer men wacht met het inzaaien, des te later kan wor den geoogst en dat wil de boer kost wat kost voorkomen. Vandaar dat hy de hulp van de boerenzoons die in militaire dienst zyn hard nodig heeft. Advertentie in moderne en klassieke vormgeving (over ruim 2 weken al Maak nu uw keus in alle rust en uit de grootste sortering bij: JUWELIER-HORLOGER (VI OUR ER-TROMP ZIERIKZEE In de vroege middaguren wande len 40 scholieren van de Chr. Mavo- school met het personeel van „Het Zonnehuis" naar het stadhuis, waar in de Vierschaar een officiële ont vangst plaats vindt door burgemees ter Th. H. de Meester. Na draaior- gelmuziek, volgt aan boord een wel kom door het Rode Kruis Ziei-ikzee. Leerlingen van „De Maltarakkers", brengen liedjes en gedichtjes in een eigen kleuterprogramma. Prentbriefkaarten Nadien worden door de afdeling BIJ H J» Rode Kruis in aktie ZIERIKZEE, 24-4. Op dinsdag 29 april en woensdag 30 april komt - zoals gemeld - het M.S. „Prins Willem Alexander" weer naar Zierikzee, ditmaal bezet door 60 bewoners van „Het Zonnehuis" te Beekbergen. De afdeling Jeugdzaken en Rekreatie van het Rode Kruis te Zierikzee, heeft weer een kompleet programma gereed gemaakt. Welfare prentbriefkaarten van Zie- x-ikzee uitgereikt dooi- dames van het Rode Kruis-Zierikzee. De patiënten krijgen een presentje van het Leger des Heils. Verder is geprogram meerd het optreden van een scholie renkoor van de Chx*. Mavo-school, waarna de avondoverdenking wordt uitgesproken door de kapitein J. Vellinga van het Leger des Heils. Op Koninginnedag zorgen de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" en het Majoi-ettenpeloton met tamboer- en trompettei'koi-ps en gymnasten van de G.V. „Rust Roest" voor een „mu zikaal onthaal". Verwachting tot zaterdagavond: Wolkenvelden Op de meeste plaatsen droog weer met veel bewolking; matige, aan zee tijdelijk vrij krachtige noordweste lijke wind; minimumtemperaturen rond 5 graden, maxima van 10 gra den aan zee tot 15 graden landin waarts. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-tempei*aturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 pi'ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarde. ZON- EN MAANSTANDEN 26 april. Zon op 5.22, onder 19.55 Maan op 21.14, onder 5.23 27 april. Zon op 5.20, onder 19.57 Maan op 22.25, onder 6.02 28 april. Zon op 5.18, onder 19.59 Maan op 23.26, onder 6.48 Volle maan: 25 april (20.55). HOOG. EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laag water 26 april 3.21 15.52 8.52 21.06 27 april 4.04 16.36 9.38 21.50 28 april 4.49 17.19 10.22 22.37 Springtij: 28 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-4. Het KNMI deelt mede: Ook zaterdag zal het weer in onze omgeving nog onder invloed staan van een omvangrijk gebied met hoge barometerstanden, dat zich ten westen van Ierland bevindt. Met de noordwestelijke stroming, die daardoor boven de Noordzee in stand, gehouden wordt, trok een zwak koufront dondei-dagavond over ons land. Daarna klaarde het flink op en daar er in het binnenland te vens weinig wind was, kon de tem peratuur in Brabant tot 2 graden boven het vriespunt dalen. Een vol gende fi-ontale zone is inmiddels bij de Schotse noordkust aangekomen en zal naar het zich laat aanzien za terdag ons land voorbij zijn. Dan wordt weer vochtige lucht, aange- voei'd, waarin veel bewplking voor komt maar het blijft op de meeste plaatsen droog. WASHINGTON, 24-4. Leiders van het Amerikaanse congres zijn het donderdag eens geworden over een wet die voorziet in een bedrag van 327 miljoen dollar aan hulp voor Zuid-Vietnam en die president Fords bevoegdheden beperkt om de strijd krachten voor evacuatie-doeleinden te gebruiken. Het is een compromis over wat waarschijnlijk dc laatste Amerikaan se hulp aan Zuid-Vietnam is WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 26 en zondag 27 april Dokter J. B. Visser, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokier Lodiers. Op zaterdag spreekuur, uitsluitend voor dringende gevallen van 11.00 tol 11.30 uur. De weekeindedienst voor Zie rikzee c.o. gc«at in op vrijdag middag om 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter H. J. Simons; Renesse tel. ;01116) 1280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Bruel De weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgei 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter J. 11. Richard. Nieuwerkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman De artsendienst Bruinisse/Dui- veland gaat in op vrijdag avond 19.00 uur tot maandag morgen 7.00 uur. Zuster A. K. Werkman. Kerkwcrvc, tel. (01110)-2309. neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster Dooge. Oostcrland. telefoon (01 14)-1876, heeft dienst te Oostcrland en Sirjanslnnd. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma. Zierikzee. iel. '01110)-2180. heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren. Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en van 16.30-17.30 uur. O* zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. AGENDA Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie wandkle den. Tijd: gedurende winkeltijden. Vrijdagavond 25 april Zierikzee „De Poorter", 1930 uur, ledenverga dering vereniging „St.id en Lande van Schouwen-Duiveland". Burgh-Haamslede Cantine sportpark Van Zuijen, 20.00 uur, vergadering sportvereniging DFS. Zaterdag 26 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, (Chinatown). Renesse Dorpshuis, voorjaarstoneeluitvoering „Op Drift". Zondag 27 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, (Chinatown). Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, jeugd en samenzang. Maandag 28 april Zierikzee Vertrek: RTM-stalion, 7.45 uur, ex cursie afd. Schouwen Plattelands vrouwenbond. Huis van Nassau. Fraktievergade- ring P.v.d.A. 20.00 uur. Dinsdag 29 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, voorlichtings avond Waterschap Schouwen-Duive land. „Mondragon", 14.00 uur, vergadering LCC, (Land en tuinbouw Coöperatie Centrum West Nederland). Renesse „Koffieronde", afd. Noordwelle Plattelandsvrouwenbond. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Nu had ik op het laatst van de oorlog wel een fiets, maar er was geen begerenswaardiger vervoer middel voor de leden van de bezet tende macht, dan een „Fahrad", zo dat het beter was de fiets maar bij zijn boasje op te sluiten op de zol der. Er zaten zowaar nog banden aan. Toen de kreet van de bevrijding door de straten galmde en het eerste rood-wit-blauw zich ontplooide, moest de fiets naar buiten. Het werd een soort „Strci"-viering. Al die tijd had die fiets daar gestaan; Neder land was bevrijd, het was volop len te, de fiets dus naar buiten. Ach, dat was toch een gewaarwor ding. Gewoon weer vrij zijn en fiet sen. Aangekomen bij een huis zette ik de fiets tegen de muur, want juist kivam een lange sliert Canadese le gerauto's voorbij, volgetrost met juichende mensen. Nou ook juichen dus en dan weer maar even de fiets gepakt. Maar die was al weg. Een eerste indikatie dat de vrijheid niet zonder diepe zorgen zou verlopen. Het „organiseren" (zo heette het „jatten") ivas blijkbaar niet meteeii met de komst van de gealiUeerden afgelopen. Intussen was er in een grote stad zeker drie dagen vrijwel niets te eten. De ggarkeukenmensen waren zeker ook oteldebotel en soms viel er bij de miliiarien een reep af of een sigaret. Op dit punt maakte Nederland - lang voor Meinsma - al dadelijk een - zeg dan maar - vreemde beurt. Liever een sigaret dan een boterham gek maar waar. Dat vonden die van ver gekomen militairen eigenaardig genoeg. Later kwamen de biskwietjes en nog even later de reuzel. Biskwies („biskits") met reuzel, die kombina- tie zal altijd verbonden blijven met de nieuwe levenskans, die de men sen weer kregen. Sommigen zaten al te druk aan de biskwie, kregen dorst, dronken teveel water en dat liep dan verder heel dramatisch af. Straks is het allemaal dertig jaar geleden; iets daarvan hier nop maar eens opgeschreven, al twijfel ik teel aan het nut. Ouderen hebben hun eigen ervaringen en jongeren zullen het niet begrijpen. Het is voor hen allemaal even ver weg als de H0- jarige oorlog. Nieuwe- zorgen kwamen nadien, een andere tijd en helaas zelfs nieuwe oorlogen. Hoe het mogelijk is zal geen zinnig mens begrijpen. Veel is trouwens vergeten, maar de her innering is vaak sterk op kleinighe den: zo'n gestolen fiets, die biskwiet jes, de brede lach op hel gezicht van een door vrouwen geknuffelde Ca nadees. klokgelui, bloemen op verse graven, opgeblazen spoorraails. die soms meters de lucht instaken en toch al een eenzame trein, die land genoten uit kampen terugbracht. Vericeerd en verwilderd stonden ze in een kaal geroofd station. Voor hen zou de echte vrijheid nog veel langer duren. SCH1 ERF.] LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2