Straks ruime mogelijkheid voor partikuliere bouw Molenstraat „Algemeen Vissersbelang" maakt voorwaarden bekend KOOPJES HALEN ,:WIC0" Diploma-uitreiking van Veilig Verkeer Nederland Rode Kruis-praatje voor de afdeling van de CPB zierikzeesche nieuwsbode Donderdag 24 april 1975 Nr. 21580 3 STREEKNIEUWS Subsidie maakt bouwen ot rehabiliteren aantrekkelijk ZIERIKZEE, 23-4. In het hart van het verweerde oude Zierikzeese Havenkwartier ligt ingeklemd tussen Venkelstraat en Lange G(roendal de Molenstraat. Van het „echte" Zierikzee is de „Mole-straete" door-de- jaren heen altijd wel *t meest besproken straatje van de „havenstraatjes" geweest. In het vooral vroeger nogal danig in vakjes verdeelde Zierikzee sprong die straat er dan ook niet bepaald uit als een buurt waar de mensen alles maar voor het oprapen" hadden, integendeel. Maar zelfs vandaag de dag, in de tijd van uitgebreide nieuwbouwwijken buiten „de wallen", kijkt „Zierikzee" nog wel eens wat vreemd op als iemand te kennen geeft in de Molenstraat te willen wonen. En dat de bewoners het daar erg naar de zin kunnen hebben wil er by de mensen in de „nieuwbouw" soms helemaal niet zo gemakkelijk in De toeristen hebben ook wel eens een heel vreemde in druk van de havenbuurt. „Die denken dat het hier een „rosse buurt" is en kykcn overal naar binnen", zeggen ze in de Molenstraat. „Vlootshow" in juli? BKUINISSE, 19-4. In de te Bruinisse in het Ncd. Herv. Verenigingsgebouw gehouden vergadering van de Mosselkwekersvercniging „Algemeen Vissers- belang" maakte de voorzitter de heer W. Okkerse de voorwaarden bekend, die door de gezamenlykc mosselkwckersverenigingen in Zeeland in Zevibel vertegenwoordigd, aan het Produktschap voor Vis en Visprodukten zullen worden voorgesteld, voor het nieuwe mossclseizoen 1975/76 beginnend eind juni 1975 In de plannen voor sanering van het Havenkwartier vormt de Molen straat een gebied dat wellicht het duidelijkst kan worden aangeduid als een „aantrekkingsgebied". Daar bij moet werden aangetekend dat deze straat „achter" loopt in verge lijking met dc plannen voor dc Ven kelstraat. In de „Venkel" wordt immers - zoals gemeld - na de bouwvakva kantie door de woningbouwvereni ging ..Beter Wonen" begonnen met de bouw van zeventien in stijl aan gepaste woningwetwoningen. Voor de Molenstraat zijn er echter nog geen concrete bouwplannen, het hele „proces" voor die straat moet nog op gang komen, aldus vernemen wij van de direkteur van Gemeentewer ken de heer J. Louwerse. Gevraagd naar wat de Molenstraat dan kan verwachten, zegt de heer Louwerse dat de bouwkansen ei- o.a. zullen moeten komen via voortgaan de gesprekken met „Beter Wonen. Van groot belang kan ook zijn de partikuliere bouw. Via de bestaande subsidieregelingen wordt namelijk getracht om het partikulieren zo aan trekkelijk mogelijk te maken hun eigen bouw- of rehabilitatieplanncn in de Molenstraat uit te voeren. Rioleringswerken Dit wil overigens niet zeggen dat er in de straat „niets" zou gaan ge beuren. Evenals-thans in de „Ven kel" het geval is zal nl. al spoedig - over een week of zes, of zo mogelijk zelfs eerder, aldus de heer Louwer se - worden begonnen met voorbe reidend ontsluitingswerk. Dat betekent ook dat zoveel mo gelijk getracht zal worden de oude riolering van de binnentei reinen te verwijderen. In de straat komt een nieuw hoofdriool, met aangepaste nieuwe nutsleidingen. Op het werk programma staat verder de tijdelijke „opvang" van het oude riuolsysleem Mrrrrnnr tl. Hlanken-Ventprt „Speelgclcgcnhcid voor de kinde ren" Jac. Beukelaar: „frisse lucht". dal loopt van de Capelleslraal, dwars onder de bebouwing door van o.a. het Groendaal, naar de Molen straat. Dat is noodzakelijk omdat de „loop" van het bestaande riool voor lopig moet kunnen blijven lunktio- neren. Na deze werkzaamheden zal de straat, evenals de „Venkel", wor den voorzien van een (tijdelijke) noodbestrating van betonsteen. Verspreide bewoning In de Molenstraat is. in het mid den, nog wat verspreide bewoning tussen halfvergane pakhuisjes, open terreintjes, „krotjes", schuttingen en opslagplaatsjes. Bij elkaar geteld: zes bewoonde huizen. Bovendien aan de westzijde, langs hot steile gedeelte naar dc Nieuwe Haven, nog een ononderbroken lij van vijf meer eigenti.;dsc-na-oorlog- se-woning wet woningen, die uitzien op braakliggend terrein - auto,.stal ling" - en daarachter: lniitenopslag van een bedrijf aan de Haven, en scheefgezakte achtergevels van hel Lange Groendal. Hel eerste oudere huis aan de an dere kant is nummer 21, bewoond door de familie Blanken-Verwert. Het ouderlijk huis van mevr. Blan- ken was - en is - op nummer 15. „Geboren en getogen" in dc Molen straat bevalt het haar nog altijd uit stekend in dc straat. „We hebben wel wensen wat de woning betreft, zoals ccn toilet binnenshuis en ver betering van dc slaapkamers, maar zouden hier toch niet graag van daan gaan" Wat de buurt betreft hoopt mevr. Blanken dat er in de toekrmst meer jonge gezinnen zullen komen wonen. „En er zou dringend ook iels gedaan moeten worden aan speelgclcgcnheul voor de kinderen, want die hebben bier niet veel." I'rissi' luclil Temidden van dc vervallen toe standen in het laagste deel van d«- Het „hartje" van de oude Molen straat. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) straat valt een in felle kleuren ge schilderd pandje (nr. 7), erg in het oog. De woning werd van het topje van de gevel lot en met de stoep, en ook van binnen tot in alle hoe ken, nieuw in de verf gezet door de 74-jarige heer Jac. Beukelaar, die na 45 jaar te hebben gevaren in 1967 in de Molenstraat ging wonen en dat vooral deed om gezondheidsredenen. „Ik ben van aard een Rotterdammer, maar mijn vrienden en bekenden uit de havenstad zijn jaloers op de scho ne lucht hier in Zierikzee", zegt de heer Beukelaar, die elke dag wan deltochten maakt van zo'n acht tot tien kilometer. „De lucht in Rottei-- dam is totaal vergiftigd". De oud-zeeman mist erg' aan de havens in de Maasstad. „Maar daar kun je niet meer lopen door de stank van motorboten, grote vrachtwagens en industrie. Wat dat de lucht be treft bevalt het me in Zierikzee heel wat beter, aldus de heer Beukelaar, di wat trots is op z'n eigen van verf glimmende (eigen) huisje in de Oude Molenstraat. ZIERIKZEE Het beklodderde nieuwbouwhuis Aanvullend op ons bericht inzake door jeugdigen volgeklodderde huizen in plan West V, opgenomen in het dinsdagnummer, vernemen wij dat van een bouwvakker ook gereedschap is gestolen, waardoor betrokkene een dag niet heeft kun nen werken. Het geval staat niet op zichzelf. Eerder al werd een kollega van betrokkene, ook van zijn ge reedschap beroofd, waardoor hij én het gereedschap kwijt was en de mogelijkheid om (een dag) te wer ken. BURGII HAAMSTEDE Kollekte Simavi De in de Westhoek gehouden kol lekte voor de Simavi heeft te Biwgh f 399,- en te Haamstede f *501,- (to taal f 900.-) opgebracht. De kollektanten en milde gevers en geefsters worden hiervoor dank gebracht. SCIIARENDIJKE Programma koninginnedag Hieronder volgt het programma van het koninginnefeest Te Scharen- dijke: 8.30 uur: Optocht versierde fietsen, autopeds, of verkleed. Opstellen parkeerterrein. Rondgang door dorp, eindpunt Gemeentehuis. Burgemees ter Baercnds zal de kinderen toe spreken en de prijzen uitreiken. 10.00 uur: Kinderspelen. De kleu ters in de kleuterschool. Klas 1, 2 en 3 op het schoolplein. Klas 4. 5 en 6 hebben een speurtocht. 13.30 uur: Parkeerterrein. Gekos tumeerd korfbal. In de pauze kus sengevecht op een balk. wie valt al ras, komt terecht op ccn matras. 15.30 uur: Film (alle leeftijden) in Geref. Jeugdgebouw „Jacht op de Schoolbel". n.00-18.30 uur. Oriënt eringsril voor auto's. Start parkeerterrein. Startgcld f 2.—. Advertentie BI) BROUWERSHAVEN Simavi-kollekte De Simavi-kollekte heeft alhier ccn bedrag opgebracht van 1' 251,07. MEUWERKERK Simavi kollekte De Simavi-kollekte heeft te Nieu- werkerk opgebracht de mooie som van 1' 560.-. Dat is f 158.- meer dan vorig jaar. Aan kollektanten en ge vers hartelijk dank. OOSTERLAND „Huishouden in het jaar 2000" Maandag 21 april startte op 60 basisscholen, verspreid over alle pro vincies, een landelijke opstel- en te kenwedstrijd voor leerlingen van 5e en 6e klassen. Het onderwerp is „het huishouden in het jaar 2000". De Stichting voor Huishoudelijke Voorlichitng ten Plattelande (HVP) schreef deze wedstrijd uit ter gele genheid van haar 40-jarig bestaan. u'et ligt in do bedoeling dat de op stellen en tekeningen extra luister zuilen bijzetten aan de viering van Ewt d0 :ario jubileum op 3 juni a.s. in de Jaarbeurs te Utrecht. Het the ma van net dan te houden sympo- s um zal eveneens „het huishouden in het jaar 2000" zijn. Per provincie zullen door een pro vinciale jury twee winnaars worden aangewezen, die op 23 mei a.s. een hele dag in Den Haag de gast van de HVP zullen zijn. Van Schouwen-Duiveland neemt de openbare basisschool te Ooster- land cleel. BRUINISSE Sireekvergadering N C.V.B. De N.C.V.B. afdeling Bruinisse hield de streekvergadering in het Dorpshuis te Bruinisse. Deze avond werd begonnen met het zingen van Psalm 89 vers 1 en 7. Mevr. T. v. d. Spek-de Waal ging daarna voor in gebed, waarna zij een stukje voor las uit Richleren 4 en 5, waarover zij een korte meditatie hield. De presi dente mevr.T v. cl. Spek-de Waal sprak een woord van welkom tot de leden van de* afdelingen Zierikzee, Kerkwerve, Haamstede en Noord- Beveland dat door zeven dames uit Wissenkerke was vertegenwoordigd. Ook spyak de presidente een wel komstwoord tot de spreker van déze avond (mr. H. K. J. Beernink) en de heer G. Hokken, oud-burgemeester van Bruinisse, en de leden van haar eigen afdeling. Daarna gaf zij het woord aan mr. Beernink, wiens toe spraak wij reeds publiceerden. In memoriam S. de Waal Op ruim 71-jarige leeftijd is de heer S. de Waal te Goes overleden. De heer De Waal was een bekend mosselkweker te Bruinisse. Gedu rende een periode van 15 jaar was hij diaken in de kerk der Gerefor meerde Gemeente in Nederland. Geval van vandalisme Bij een dagelijkse kontrole van de zuiveringsinstallatie aan het Stenen Pad te Bruinisse werd ontdekt dat een van de armen van de sproei-in- stallatie van het oxydatiebed was afgebroken. Hier is zeker sprake van vandalisme. De politie zal een nader onderzoek instellen. ZIERIKZEE. Dc Vereniging Vei lig Verkeer Nederland, afdeling Zie rikzee organiseerde een verkeerskur- sus, die werd afgesloten met een exa men. Na afloop vond de diploma uitreiking plaats door adjudant Van Ardenne der Rykspolitie. Hieronder volgen de geslaagden. Mevr. M. G. den Boer-Minnard 20 pnt.; dhr. J. Bergmans 20 pnt.; mevr. J. van Putten-Lokker 20 pnt.; dhr. J. L. Morcus 20 pnt.; dhr. J. Hoek stra 19 pnt.; mevr. H. den Jonge-den4 Haan 19 pnt.; mevr. A. A. C. van Men wil de minimumprijs voor mosselen optrekken van f 15,75 naar f 17 en het z.g. stukstal (aantal mos selen in een hoeveelheid van kg) op 160 stellen. De tarra regeling wil men gehand haafd zien, evenals de heffing ten bate van het mosselfonds (f 5 per 100 kg). Het minimum visgewicht zou 16 kg moeten zijn. De openstelling van het Mossel fonds ware te stellen op 29 juli. Van die datum kunnen niet door de han del opgenomen aangevoerde mosse len in het Fonds worden gelost. De aanvoerende kweker krijgt voor de ze mosselen dan de minimumprtijs uitbetaald. Algemeen vonden de leden, de voorgestelde optrekking van de mi nimumprijs te laag, e.q. niet in over eenstemming met dc gestegen on kosten en de steeds verder gaande geldontwaarding. Een verhoging van f 15,75 naar f 17, waarvan dan nog een kwartje Oorspronkelijk was de doelstelling het verzorgen van oorlogsgewonden, maar het Rode Kruis is thans uit gegroeid tot een grote hulporganisa tie. Taken: verzorgen van slachtof fers bij rampen en oorlogen, maar ook het begeleiden van gehandicap ten tijdens vakantiereisjes, opsporing van vermisten en dat soort zaken Verder is er de bekende Bloedtrans fusiedienst en de begeleiding en verzorging bij sportevenementen. Succes voor jeugdige akkordeonist Op het akkordeon festival dat te IJzedijke gehouden werd, eindigde Ab de Groot uit Bruinisse als eerste in klasse 4 met 80 punten. De laagst geklasseerde in klasse 4 behaalde 71 punten. Er waren van Schouwen- Duiveland nog drie deelnemers n.l. Hans v. d. Maas uit Oosterland die als eerste eindigde in klasse 3, en zijn broertje Kees v. d. Maas en Ca roline Verboom uit Nieuwerkerk namen beide deel aan de testklasse. De organisator de heer Jasper Anthonisse uit Biervliet sprak dat de deelnemers op een hoog muzie kaal peil werkten en zeker goede konkurrenten zullen zijn tegen accor deonisten uit andere provincies. Dit Zeeuws solistenfestival voor ac cordeonisten werd zaterdag voor de elfde maal gehouden in het Vereni gingsgebouw te IJzendijke. Velthoven-Gudde 19 pnt.; dhr. C. A. Goudszwaard 18 pnt.; mej. A, v. d. Sluis 18 pnt.; dhr. J. C. L. Vermunt 17 pnt.; dhr. A. E. Berrevoets 17 pnt.; dhr. F. J. de Vos 17 pnt.; dhr. C. W. Lems 17 pnt.; dhr. J. den Boer 17 pnt.; mevr. H. v. Hekke-Krijger 17 pnt. mej. E. den Boer. Kerkwerve 17 pnt.; mevr. Z. N. v. d. Ouden- Hanse 17 pnt.; dhr. E. v. d. Ouden 17 pnt.; mevr. J. W. Verspoor-de Jonge 16 pnt.; mevr. J. M. Vos- Boevee 16 pnt.; dhr.-A. A. Muste M pnt.; mej. H. v. Hekke 15 pnt.; mevr N. A. Legemaate 15 pnt. voor het Propagandafonds af moet, is geen afdoende verhoging. Van bestuurszijde werd aangevoerd dat men in de mosselbranche altijd moet vechten voor een compromis- oplossing, terwijl f 15,75 tot f 17 slechts de prijs is voor de mosselen die niet kunnen worden verkocht. De kwekers moeten zorgen, door de aanvoer zoveel mogelijk op de vraag af te stemmen, dat door de handel een hogere prijs wordt betaald. Deze hoge prijs bepaalt, de renta biliteit van het kwekersbedrijf. Ook wilden enkelen wel 'n hoger stukstal omdat dan meerdere kwekers aan de levering kunnen deelnemen. De voorzitter zei dat men het stuksgetal in augustus, als de vraag wat aan trekt, wil herzien en dat zodoende een veiligheidsklep in de regeling is ingebouwd. In een volgende vergadering zal worden beslist of men tijdens de „Visserijdagen" op 17, 18 en 19 juli met een „vlootshow" aan deze dagen zal deelnemen. Vrijwillig Het werk wordt vrijwillig gedaan en overheidssubsidie is er niet bij. Het R.K. is derhalve afhankelijk van koliekten, giften en kontributies. Spreekster drong derhalve aan met gulle hand te geven. Dia's hierna van de plaatselijke kolonne, waarop men een uitgebreid team van help sters aan het werk zag bij allerlei gelegenheden (hulpverlening gehan dicapten, vakantiereisjes, patiënten schepen). Bestuursverkiezing De bijeenkomst stond o.l.v. mevr. C. M. Boot-Dieleman, die de bijeen komst opende op de gebruikelijke wijze. Na de pauze volgde een be stuursverkiezing. I.p.v. de aftreden de penningmeesteressemevr. M Kooman-Boot werd gekozen mevr. J. Dalebout-den Boer uit Kerkwerve, die de benoeming aanvaardde. Mevr. v. d. Sluis vertoonde hierna nog een dia-serie van Schouwen-Duiveland. Voor het een zowel als voor het an der ontving zij een dankwoord van de presidente en een bloeiende plant. Ook mevr. Kooman-Boot kreeg waarderende woorden. Zij kreeg na mens bestuur en leden een boekwerk aangeboden. De. presidente verzocht de leden de waterschaps-vooi*lich- tingsavond te bezoeken op dinsdag 29 april a.s. in de Concertzaal. Beslo ten werd met Gez. 94. Alle geslaagden wonende te Zie rikzee op één uitzondering na. Afgewezen werden 15 kandidaten. Opgemerkt dient te worden de goede kennis van de zowel de wel en niet geslaagden, daar het gemid delde aantal punten 15,3 was (max. 20, minimum .15 punten). Eén der deelneemsters neemt het slaagbewijs in ontvangst. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Kursus Zierikzee ZIERIKZEE, 23-4. Op de jongste bijeenkomst van de C.P.B. vertelde mevr. L. v. d. Sluis-Bij de Vaate een en ander over het Rode Kruiswerk en ver toonde dia's over dit onderwerp. Zij ging de historie na sinds de oprichting door Henri Dunant, honderd jaar geleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3