L DE GROENE TAS Zes jaar na de „lente" klinkt Dubceks stem weer in Praag Aardbeving in Japan BLIK DOOR HET WERELD HANDSCHOENEN 854% 15-JARIGE LENING - 1575 ZIERIKZEESCHE TNIEUWSBODE Dinsdag 22 april 11)75 Nr. 21G79 7 Zes jaar geleden werd de Tsjecho- slowaakse premier Dubcek aan de kant gezet met behulp van Russische tanks: de „Praagse lenteiuas ten einde. En ook de rol van Dubcek was uitgespeeld, leek het: als een voudige monteur mocht hij verder de kost verdienen. Niemand meer hoorde van hem, tot nu een brief is gepubliceerd waarin Dubcek de hui dige partijleider Husak fel aanvalt. En wel op een toon alsof Dubcek nog steeds een rol van betekenis speelt in de Tsjechoslowaakse poli tiek. Dit laatste is echter maar schijn, maar wel haakt Dubcek in op een probleem waarmee ook de Russen schijnen te zitten. Ze hebben dan wel in Husak een voortreffelijke marionet gevonden die namens hen het land heeft teruggevoerd in de orthodoxere opvattingen van het kommunisme maar om nu te zeggen dat het experiment-Husak verder veel heeft opgeleverd waarop Mos kou trots is, nee. Reeds enige tijd doen daarom geruchten de ronde, dat Husak weggepromoveerd kan worden i» het presidentschap om zinniger figuren een kans te geven, enerzijds de partij wat attrahtiever te maken voor de Tsjechen en an derzijds de ekonomie nieuw elan ie geven. Dit tweede punt is zeker niet het onbelangrijkste. De Tsjechische in dustrie, een van de oudste en om vangrijkste in de groep landen van het Warschaupact, is danig in de versukkeling geraakt. Dit is niet zo vreemd: juist de energieke leiders in de industrie waren ook de fervent- ste aanhangers van Dubcek en gelijk hij zijn ze óf gevlucht óf buiten spel gezet. Hun opvolgers mochten dan wat steviger in de leer staan, maar hun ekonomisch-organisatorische kiualiteiten waren minder verbluf fend. Alleen al om in dit opzicht de ekonomische verzwakking wat te verbeteren is het bekend, dat de Russen gepoogd hebben Dubceks voornaamste medestander Smrovsky weer in het zadel te helpen, die ech ter als voorwaarde stelde, dat de Tsjechen verlost werden van de Russische bezettingstroepen. Via Italiaanse kommunisten Het lijkt overigens weinig waar schijnlijk dat de Russen mee zullen werken aan een terugkeer van Dub cek, ook al zwijgt deze uitdrukkelijk over hel vertrek van het Rode Le ger en al prijst deze-de Sow jet-Unie voortdurend in zijn brief. Niettem'n kan hij iets bereiken al is het dan misschien niet voor zichzelf. De pu- blikatie van deze brief - evenals eer der de al evenmin voor de Russen erg verblijdende openbaarmaking van Smrkovsky's memoires - komt kort voor een konferentie van de Europese kommunistisehe partijen, waarop ook een resolutie aan de or de komt over de vrijheid van ieder kommunistisch land intern zijn ei gen zaken te regelen. Diverse lan den in het blok voelen daar veel voor al is het de vraag of de heer sende jmrtijleiders daarvan ook blijk durven te geven als Brezjnew hen srteng aankijkt. Dergelijke rem- Advertentie Lederen handschoenen in alle modekleuren DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN! ZIERIKZEE ZIERIKZEE. In de Gemeentctuiv van Zierikzee werd door de kollega's afscheid genomen van.de heer M. J. Korstanje, derde van rechts, die we gens het bereiken van de 65-jarige leeftijd de schop aan de wilgen hangt. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) mingen heeft b.v. de Italiaanse kom munistisehe partij niet en die is een zeer belangrijke. In die partij is men al nooit erg ingenomen geweest met de aktie te gen Dubceks regime en diens brief toont nu niet alleen dat hijzelf nog net zo denkt als toen, maar maakt bovendien aannemelijk dat Dubceks medestanders van de „Praagse len te'' al evenmin hun idealen hebben opgegeven. Via de Itialanen mag Dubcek hopen misschien iets te be reiken voor de Tsjechen en ivellicht ook voor andere Oosteuropese bur gers. Maar vooral voor de Tsjechen - Dubcek rept er weliswaar niet over in zijn brief aan het parlement en hij deed dit eerder ook niet in een brief aan Smrkovsky's weduwe, maar hijzelf is er nog goed afgeko men. Anderen moesten vluchten en een groot aantal vroegere medewer kers van Dubcek zit nog steeds lan ge gevangenisstraffen uit. En vele topfunktionarissen in bedrijven zijn wegens hun Dubcek-sympathieën verbannen naar nederige funkties in afgelegen plaatsen. Als Dubcek nu bepleit hen weer in de industrie te herstellen op de plaatsen, waar ze de ekonomie de hoognodige impul sen voor betere produktie kunnen geven, houdt dit stilzwijgend ook in dat ze politiek gerehabiliteerd moe ten worden en hun waarschijnlijk onveranderde ideeën weer kunnen uitdragen en proberen te verwezen lijken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Bij de Zuidafrikaanse ambassade aan de Wassenaarseweg in Den Haag is gedemonstreerd tegen het proces dat maandag in Zuid- Afrika is begonnen tegen dertien lei ders van zwarte bewegingen. DORDRECHT. De Dordtse politie heeft een 18-jarige Dortenaar gear resteerd op verdenking van het stichten van vier branden in school gebouwen de arrestatie gebeurde toen hij zondag stond te kijken bij een brand in een kleuterschool. Hij heeft nog niet bekend. EINDHOVEN. In Eindhoven is ten minste één miljoen gulden schade ontstaan bij ëen brand in de tapijt- gordijnhandeFDe Dram Textiel BV". Het magazijn van deze firma werd door het vuur verwoest. ASSEN. Van ruim 200 militairen van het 43ste pantser-infanterieba- taljon, gelegerd in Assen is weekend verlof ingetrokken. Zij zijn ingedeeld bij een extra bewaking van munitie- en wapendepots in Gelderland. DRIEBERGEN. In het centrum van Driebergen pal naast de grote kerk heeft een brand gewoed in de bistro „La Provence". Voornamelijk de bovenverdieping, die bewoond werd door de eigenaar, liep grote schade op. UTRECHT In Utrecht is door 200 personen uit het hele land de over- levingsbeweging „anders denken, an ders doen" opgericht. Deze nieuwe beweging stelt het overlevingsvraag- stuk, de preventieve gezondheidszorg en het natuurbehoud centraal, zo deeJt secretaresse mevrouw Elsa Vleer-Jagerman uit Norg ons mee. Zij heeft het initiatief genomen. LEEUWARDEN. Professor Max Eu we, de president van de Wereld schaakbond (FIDE) en mejuffrouw Ineke Bakker, de secretaris-generaal zullen heden (dinsdag) naar Moskou vertrekken teneinde de uitroeping van Anatoli Karpov tot wereldkam pioen bij té wonen. DEN HAAG. Uit een woning aan de Aric Schefferstraat in Den Haag, waar een 80-jarige weduwe woont, is tijdens het weekeinde geld en sier raden tot een waarde van f 10.000 ontvreemd. TOKIO, 21-4. Acht mensen zijn maandagochtend vroeg gewond toen een aardbeving de Japanse eilanden Sjikokoe en Kioesjoe trof. Dertig woningen werden vernield in Oita en er ontstond schade aan wegen en bruggen. De beving had een kracht van vier op de Japanse schaal van zeven punten. Botsingen door eendjes DORDRECHT, 21-4. Hol vellede- rende tafreeltje van een moedereend met kuikens heeft op Rijksweg 10 tussen Dordrecht, en de Moerdijk- brug twee kettingbotsingen veroor zaakt doordat twee automobilisten plotseling afremden toen een een denfamilie op haar gemak de rijbaan overstak. Er werden in totaal zes wagens beschadigd. Vijf jonge eend-, jes lieten het leven. Doodslagpoging op vier mensen DEN HAAG, 21-4. De Haagse po- litie heeft een 28-jarige loodgieter A. S. uit Den Haag, gearresteerd wegens poging tot doodslag op vier mensen. Na een gesprek in een cafe met zijn ex-vrouw en haar vriend, broer en zwager, heeft de loodgieter twee' keer geprobeerd de vier aan te rijden met zijn auto. Niemand raakte daar bij gewond. Alle vier hebben aan gifte gedaan. Twee doden in het verkeer EMMEN,. 20-4. In Emmen zijn zondagavond twee personen om het leven gekomen, toen de auto waarin zij zaten, op de overweg geraakt werd door een trein. De twee slachtoffers zijn de 33- jarige A. Tingen en de 30-jarige J. Winkel beiden uit Erica (gemeente Emmen) in Drenthe. Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 23 APRIL NED. 1: In de vooravond brengt de NOS Van gewest tot gewest en een uitzending van de Stichting Socute- ra, waarin aandacht voor een kin derbeschermingsorganisatie, Sakor. Verder is er alle reden om aan te nemen dat het voorvanavond vast gestelde programma zal worden ge wijzigd. Waarschijnlijk zullen de programma's plaats moeten makeii voor een rechtstreekse reportage van de voetbalwedstrijd tussen het Vaderlandse PSV en Dinamo Kief. Het PSV stadion in Eindhoven is al geruime tijd uitverkocht. Ook FC Twente voetbalt vanavond en wel tegen het Italiaanse Juventus. Om dat de Italiaanse tv overhoop ligt met de leiding van Juventus mag er op beelden van deze wedstrijd niet gerekend ivorden. Als gevolg van de voetbal moet ook het tv-spel Comets among the stars (het relaas over de ontdekking van insulinevervallen. Maar dal houdt men dan nog te goed. Waarschijnlijk pas in de pauze van de voetbalwedstrijd komen de politieke zendtijd (PPR) en de derde trekking van de 635e staatsloterij aan bod. Om tien uur brengt studio Sport waarschijnlijk ook nog wat voetbal-beelden en de resterende zendtijd zal worden gevuld met Pa- noramiek en Den Haag Vandaag. Voor de jeugd is er 's middags wat te zien. Om half vier Geen ivoorden maar daden en daarna Bibelebons beiden AVRO). Vervolgens moei plaats gemaakt worden voor de VPRO. Deze omroep brengt teken films van Betty Boop ën Popeye en fragmenten uit Zwijgen is goud (slapsticks). NED. II: Het IKOR beschikt over de zestig minuten voor het journaal van achten. Men kan dan kijken naar Als je toch in de buurt bent. Men tracht een beeld te geven van het proces van bekering van Fran- ciscus. Verder van het IKOR Ken merk. De VPRO neemt na het jour naal de zender over. Eerst Berichten uit de samenleving, daarna wat amusement in All in the family: Ar chie voelt zich in zijn hemd gezel door de buurman. Deze beschuldigt hem ervan met een vals biljet van 20 dollar betaald te hebben. Archie doet alles zich van zijn blaam te zui veren. Daarna een programma rond de Diiitse Engelse socioloog Norberl Elias. Het Simplistisch Verbond, om tien uur, is van vandaag af niet meer gespleten. Heer Kooten en heer Bie zijn weer bij elkaar geko men. De VPRO verlaat de buis met de dokumentaire Vietnam, twee jaar na het akkoord. De dokumentaire wil nagaan wat het resultaat gewor den is van een akkoord tussen de elkaar in Indochina bestrijdende partijen. Dagelijks leest en ziet men het: Vietnam is nog steeds het to neel van een gruwelijke oorlog. WOENSDAG 23 APRIL NED. I: Als de reportage van de voetbalwedstrijd niet doorgaat: 9.15 Schooltelevisie; 15.30 Geen woorden maar daden; 16.20 Bibelebons; 17.00 Betty Boop; 17.06 Zwijgen is goud; 17.41 Popeye18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Van ge west tot gewest; 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 Staatsloterij; 20.35 Cornets among the stars; 21.50 Panoramiek; 22.05 Studio Sport; 22.30 Den Haag Vandaag; 22.45 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Pau lus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Als je toch in de buurt bent; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.20 Berichten uit de samenlevnig; 20.35 All in the family; 21.00 Lessen van Elias; 22.00 Simplisties Verbond; 22.30 Vietnam, twee jaar na het ak koord; 23.00 Journaal. DONDERDAG 24 APRIL NED. I: Er wordt op dit net be gonnen met slapstickfragmenten, daarna bieden de avonturen van Ju lia en haar babysit weer vrolijke kijkmomenten. Achter het nieuws haakt meteen na het nieuws, om tien voor half negen in op de be langrijkste aktualiteiten van van daag. Het meer uitgespitte werk wordt uitgesteld tot half elf. In Duikenpolitie een overval op een juwelier. De overvallers moeten in de winkel een jasje achter laten. Dit is een belangrijk aanknopingspunt voor de politiemannen. Blijkt dal de jas eigendom is van een ex-gevange ne, die zegt het kledingstuk verlo- STAAT DER NEDERLANDEN open bedrag de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) jaarlijks op 1 juni in 10 jaarlijkse termijnen van 1 juni 1981 af vervroegde aflossing op of na 1 juni 1985 mogelijk nominaal f 1.000 (CF of K) en f 100 (K) schuldregisterinschrijvingen ten minste f100.000 28 april 1975 van 9 tot 16 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen op 2 juni 1975 onder bijbetaling van één dag rente uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogefijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs bedrag koers rente aflossing schuldbewijzen Inschrijving storting toewijzing Vrijdag 25 april, 19.05, Nederland I: Toppop. Volgens de geruchten komt Roxy Music - hier in aktie - op be zoek. ren te hebben. Een tegenslag voor de politie is het als de man kan be wijzen dat hij de waarheid spreekt. Tegen half tien zit het eerste koppel kandidaten klaar voor de kwis Twee voor twaalf. Zij moeten het juiste woord weer uitpuzzelen. Ook weer een show van Ronnie Corbett op de buis, die zich zal presenteren als komiek. Dit keer heeft hij grote twijfels over het nut vaii astrologie, dat verandert echter als men hem zijn sterren heeft voorgelezen. Twee informatie-uitzendingen aan het eind van de avond. Achter het nieuws en Den Haag Vandaag. NED. II: Tussen zeven en achten ziet men de Mijl op zeven-bus weer door ons land toeren, met name door de dreven van Overijssel. Na het journaal kan 25 minuten worden gegriezeld bij een nieuwe aflevering van de Great Mysteries. Uiteraard wordt het verhaal weer ingeleid door Orson Welles. Hel gaat over een man die vanuit New York in Londen aankomt. In zijn hotelsuite treft hij, in tegenstelling tot wat af gesproken was, zijn vriendin Janet niet aan. Wel vindt hij onder bed het lijk van een man. Op het moment dat hij in paniek de deur uit wil rennen arriveren er twee politie mannen. Hij is niet in staat zyn on schuld te bewijzen. Onder de titel Pano'75 worden vanaf kwart voor negen aktualiteiten gebracht. Voor een keer is de redaktie van aktuali- teitenrubriek Brandpunt samen gaan werken met kollega's van de Vlaamse rubriek Pa no. Het Brand puntteam zit vanavond in de BRT studio in Brussel. Daarna een pro gramma in de klassiek-muzikale sfeer. Er wordt een uitvoering ge bracht van Ludwig van Beethoven's Derde Symfonie door het Berliner Philharmoniker. De laatste tien mi nuten zijn gereserveerd voor de ru briek Uit de agenda van een bis schop. DONDERDAG 24 APRIL NED. I: 14.00 Schooltelevisie18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Horen, zien en zwij gen; 19.25 Julia en haar nachtpapa; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nieuws; 20.35 Duikenpolitie; 21.25 Twee voor twaalf; 22.05 Ronnie Corbett22.35 Achter het nieuws; 23.10 Den Haag vandaag; 23.25 Jour naal. NED. II: 18.15 Teleac: 18.45 Pau lus de boskabouter: 18.55 Nieuws; 19.05 Mijl op zeven; 20.00 Journaal; 20.20 Orson Welles presenteert; 20.45 Pano'75; 21.35 Derde symfonie van Ludwig van Beethoven; 22.25 Uit de agenda van een bisschop; 22.35 Journaal. IlilllÉI De twee vrouwen stonden wat geschrokken te kijken van de ene kamer naar de anderen. „Wat gek," vond Geer. „Zouden ze soms van morgen samen ruzie gehad hebben, waardoor moeder onwel raakte? Ze kan zich soms zo kwaad maken." Ellechien haalde haar welgevorm de schouders op. „Geen idee. Overi gens interesseert het me niet, waar mevrouw Jaarsma is. Het is al erg genoeg, dat moeder zo onverwacht is gestoi*ven". Geer antwoordde niet. Onverricht terzake keerden ze terug naar de begane grond. Ellechien zei: „Niels meer van mevrouw Jaarsma te be kennen. Misschien is ze, nadat moe der naar het ziekenhuis is gebracht, in paniek geraakt en er vandoor gegaan." Niek knikte, zijn broer aankijkend. ..Enig idee, waar mevrouw Jaarsma eigenlijk vandaan kwam." „Als ik me goed herinner, hecfl ze in Sneck gewoond. Was haar man niet een kleine aannemer of iets dergelijk?" ..Nooit geweten," bekende zijn broer, „maar als ze in Snits gewoond heeft, kan ik het mogelijk nakijken op haar persoonskaart. We hebben er dan altijd nog een fotokopie van." ..Jongens, zal ik proberen of er wat te drinken gemaakt kan wor den?" opperde Geer. „Goed Idee." knikte Harmen. een sigaret opstekend. ..Kijk meteen of er ook nog wat tc eten in huis is, want ik lust best wat." Niek keek rond in het woonver trek. „Ze moet ergens vcrzckcrings- door J. D. POSTHUMUS papieren hebben en verder hebben we haar trouwboekje nodig voor de begrafenisondernemer. Zeg... jij hebt toch vakantieinformeer morgenochtend meteen naar zo'n be grafenisvereniging. Er moet zoiets in Drouwenerhoek zijn. Indertijd, toen vader overleden was „Dat was niet hier," weerlegde Harmen. „Weet ik. Maar hebben ze in al die kleine plaatsen niet van die vereni gingen?" Harmen knikte. „Ik informeer morgen meteen." Terwijl de mannen zochten in kasten en in stapels papieren, maak ten de beide vrouwen koffie met bo terhammen. Er bleek nog een worst in de ijstkast, die gekookt werd en in plakjes op de boterhammen werd gelegd. Om half twee 's nachts zaten ze gevieren te eten, maar nog altijd hadden ze geen papieren gevonden, die betrekking hadden op welke verzekering dan ook. „Er moeten po lissen zijn," verklaarde Harmen, „want ik herinner me nog goed. dat er zo'n verzekering werd afgesloten. Ik meen voor vijfhonderd gulden en dat is enkele jaren voor vaders dood nog verhoogd tot duizend." „Met duizend gulden doe jc van daag de dag anders ook niet veel.1' meende Niek. „Moeder zal heus wel op een bonk geld hebben slaan. Daarover maak ik me geen zorgen. „We moeten straks toch maar eens in haar slaapkamer kijken." vond Harmen. En zijn vrouw vroeg: „Heeft ze vanmorgen haar las mee genomen naar het ziekenhuis?" Niek haalde de schouders op. „Best mogelijk. We kregen een tele foontje van mevrouw Jaarsma." „Om hoe laat?" «vroeg Harmen. Niek keek zijn vrouw aan. „Jij nam het aan; hoe laat was dat?" „Ik weet 't niet precies. Kan hel elf uur geweest zijn? Wacht eens. ik had de radio aan en de nieuwsbe richten van elf uur heb ik nog ge hoord om te weten te komen of het morgen weer zo warm zou zijn. Even daarna belde mevrouw Jaars ma." „Wat zei ze eingelijk?" informeer de Harmen verder. „Nou, dat moeder opeens doodziek was, braakte en het benauwd had. Dat de dokter geweest was en met spoed een ambulance had laten ko men, die haar meteen naar Gronin gen bracht," verduidelijkte Elle chien, van haar koffie drinkend. „Ik belde daarna onmiddellijk Niek op het gemeentehuis. Hij was met een kwartier thuis." Niek bevestigde hel. „Ik heb met een de ANWB getelefoneerd om tc trachten je te achterhalen. Ze zou den alle wegenwachten waarschu wen. Gelukkig herinnerde ik me het kenteken van jouw wagen." „Nietwaar, dat wist ik," verbeter de zijn vrouw. „Nu ja. wat doet dat cr nu toe?" Hij keek haar verstoord aan. „Jij bent een echte ambtenaar. Jij kunt niets onthouden, maar ik wel." „Moeder heeft zo'n grote, groene tas. waar ze doorgaans al haar spul len in had. Weet jullie wel?" Geer wees naar de leunstoel bij het raanv „Daar hing hij altijd oOcr de knop van de Teun ine. Kijk maar eens. of die in de slaapkamer is. Anders heeft ze hem meegenomen naar het ziekenhuis." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7