Kinderen klodderen met in nieuwbouw-woning verf ZIERIKZEE VRAAGT MET ANDERE MONUMENTENGEMEENTEN MINISTERRAAD OM MEER GELD DISKUSSIE OVER DE INKOMENSClJFERS LANDBOUW IN ZUIDWESTEN KOOPJES HALEN „WICO" Marihuana is schadelijk Verbaasde V.V.R.-soldaten Sowjet-Unie belooft hulp aan Cambodja AGENDA 2 Teleurstelling over onmogelijkheid uitvoering grote restauraties in monumentenjaar 1975 ZIERIKZEE, 21-4. Zierikzee heeft met de vertegen woordigers van twaalf andere „fnbriuirièntengeineen- ten", samen niet het Nationaal Comité Monumenten- jaar 1975, meer geld voor monumentenzorg gevraagd aan de ministerraad. Zij deden dat in een intentiever klaring, die jier telegram is verzonden. In de intentieverklaring stellen de gemeenten dat het werkterrein van de monumentendienstcn is uitgebreid van alleen het monumentale pand tot de omgeving van die monumenten. „In de steden is de negentiende- en twintig ste eeuwse bebouwing vermengd met de monumenten. Die latere bebouwin gen spelen een belangrijke rol in de sfeer van de omgeving, omdat '/ij door het traditionele bouwkarakter nauw aansluiten bij de oude monumenten", aldus verklaren de gemeenten. Subsidiëring van deze nieuwere bebouwing, die wordt aangeduid als beeldondersteunend", is naar de me ning van de opstellers van de inten tieverklaring noodzakelijk, omdat de monumenten bewaard blijven in een „historisch gegroeide omgeving" en zo een harmonisch beeld waarborgen Volgens de opstellers van het tele gram vragen de voorzieningen rond die historische bebouwing extra zorg Dat geldt zowel voor stedelijke als landelijke gebieden. De verzending van de intentiever klaring van de monumentengemeen ten aan de ministerraad werd giste ren (maandag)avond bekendgemaakt door burgemeester Th. H. de Meester tijdens oen in de trouwzaal van het stadhuis gehouden openbare verga dering van de gemeenteraad, die geheel in het teken stond van de planologie van de binnenstad. Voor deze gelegenheid hadden niet alleen de raadsleden maar ook deskundigen en adviseurs rond de raadstafel plaatsgenomen. De gemeenteraad en een tegen de verwachting in - aldus de voorzitter - slechts matig bezette publieke tribune, kregen in deze vergadering alle gelegenheid zich te informeren over de plannen met be trekking tot het Havenkwartier en de Oude Haven-Dam, en over zaken betreffende restauratie, renovatie en rehabilitatie. Deskundige toelichting werd verstrekt door de stedebouw- kundige ir. V.R.A. van Hezik, de stedeboi$wkundige van Monumenten- zorg ir,. Schut, de heer ir. Driessen van het/stedebouwkundig bureau en direktc-ur J. Louwerse van de dienst gemeentewerken. Geen grote restauraties in 1975 Ondanks de aanvankelijk „gerede hoop" zal Zierikzee in 1975 - het jaar van de Monumenten - geen spektakulaire restauraties tegemoet kunnen zien Tot zijn zeer grote te leurstelling moest de voorzitter na melijk mededelen dat de verdere af bouw (restauratievoltooiïng) van de Nobelpoort, restauratie van het „Huis der Tempelieren" en de uit breiding van het stadhuis voorlopig van de baan ztfn, omdat de subsidie middelen van het ministerie van C.R.M. voor 1975 intussen ztfn uit geput. „Overigens houden wij het ge sprek hierover aan de gang en boren wij alle mogelijke bronnen aan om iets gedaan te krijgen, helaas blijft dit vóór Zierikzee nog een duistere zaak", aldus de heer De Meester. In elk geval kon dit jaar de wo- ningbouwrestauratie wèl van de grond kómen, merkte de voorzitter op, hetgeen ook duidelijk bleek uil de inleiding van de stedebouwkun- dige ir. Van Hezik. Hij concludeerde o.a. dat het thans zoals bekend mo- gélijk is geworden om in het Haven kwartier iets te realiseren in de sfeer van renovatie en rehabilitatie. Ir. Van Hezik deelde mee, dat nog dit jaar ook een struktuurplan tege moet kan worden gezien voor dat gedeelte van de binnenstad dat valt buiten het plan Oude Haven-Dam. Een aantal uitgangspunten voor deze „rest" zal nog scherp moeten worden geformuleerd. Voor het plan Dam-Oude Haven is een bestemmingsplanprocedure op gang gebracht. Een voorbereidende studie wordt gemaakt van het gebied ten zuidwesten van de Nieuwe Boo- gerdstraat Ir. Van Hezik deelde mee dat een concept-nota is gereedgekomen over de renovatie van woningen binnen het rehabilitatiegebied. In deze nota. waarvan burgemeester De Meester het eerste exemplaar kreeg aangebo den, wordt getracht de bevolking meer inzicht te geven welke moge lijkheden er zijn voor de verbetering van woningen en wat de konsekwen- ties zijn voor de huurder of eigenaar. tie: dat wil zeggen handhaving of te rugkeer van de woonbebouwing; tot de „bewijsvoering" in dit plan zal ook gerekend worden met het meest recente cijfermateriaal van het ETI voor Zeeland inzake de ontwikkeling van de bevolkingstoename, (1968- prognose voor 1980: 15.000 inwoners, in 1973 voor 1985: 12.000 inwoners). De nieuwste verwachtingseijfers zijn thans aangevraagd. Vragen Ter afsluiting van de in een pretti ge en open sfeer gehouden vergade ring werd het publiek in de gelegen heid gesteld vragen te stellen. Uiter aard waren de raadsleden al voorge gaan en hadden ze de nodige infor matie opgedaan allerlei zaken, zoals het opknappen van woningen in ge bieden waar nog geen rehabilitatie regelingen van toepassing zijn. Bur gemeester £>e Meester verzekerde na.v. een opmerking van het raadslid Groen dat men inzake de verkeers verbindingen „niet meer ongerust moet zijn dan nodig is." De heer As- ma vond het jammer dat de uitba ning naar de N.Haven van het Groendal nog steeds op de kaart staat. Hij had ook veel moeite met het eventueel doortrekken van de Manhuisstraat naar de Breedstraat. De burgemeester verzekerde in dit verband dat dit nog lang niet vast staat. Evengoed kan gezegd worden dat juist gespeeld wordt met de ge dachte de Manhuisstradt niet door te -trekken. „We kunnen nog alle kan ten uit", aldus de burgemeester. Zo kan ook nog geen keihard „ja" wor den gezegd op de vraag of de school Tandartsen willen fluoridering BUNNIK, 21-4. De ziekenfonds tandartsen hebben bij de regering aangedrongen op fluroidering van het drinkwater „gezien het in ont stellende mate optredende tandbe derf bij de Nederlandse bevolking". De tandartsen, die zaterdag in Bun- nik bijeen waren, zien in fluoride ring een mogelijkheid het voort schrijdende tandbederf te voorko men, aldus een tijdens de bijeen komst aangenomen motie. Zij vragen de regering het advies van de zie kenfondsraad over fluoridering aan minister Vorrink (volksgezondheid) te aanvaarden. Hogere tarieven huisartsen DEN HAAG, 21-4. De tarieven die de huisartsen aan hun partikuliere patiënten in rekening brengen mo gen met f 0,75 worden verhoogd voor een consult en met f 1,50 voor een visite. Dat heeft het ministerie van ekonomische zaken maandag bekend gemaakt. Door deze maatregel stij gen de hoogst toelaatbare tarieven tot f 16,50 voor een consult en f 25, voor een visite. De tariefsverhoging is gebaseerd op de stijging van de vergelijkbare ambtelijke salarisschaal tot en met 1 januari 1975 en de toeneming van de praktijkkosten. Incident in plan West in de Nieuwe Boogerdslraat zal ver dwijnen. Wordt het echter „ja" dan zal er zeker gedacht worden aan een straatkantje op de plaats van de oude schoolmuur in de Lange Sint Jan straat, aldus de voorzitter in ant woord op een vraag van de heer As- ma. Vragen uit het publiek hadden o.a. betrekking op subsidie voor verbou wingen, op bedrijfsvestiging, aan koop oude pandjes en bijkomende kosten, de bevoegdheden van de ge meenten op het punt van ingrijpen bij achterstallig onderhoud en nog enkele andere zaken. Na een dank woord voor de prettige besprekingen sloot burgemeester De Meester de vergadering met de wens dat geza menlijk verder zal worden gebouwd aan „de toekomst van het verleden". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Nu president Thieu is afgetreden hoopt de Nederlandse regering dat er politiek overleg kan worden gevoerd in Zuid-Vietnam en dat er een einde komt aan het bloed vergieten, aldus lieeft een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken desgevraagd meege- déeld. DEN HAAG. Het Tweede-Kamer lid Laban (PvdA) heeft, als lid van het Europese parlement, de Europe se Commissie gevraagd 'n zodanige regeling voor de produktie van bloembollen op te stellen dat de te lers een redelijk inkomen kunnen verdienen. EINDHOVEN. OAF Car B.V. heeft in 1974 een verlies geleden van f 54,4 min. Ook voor 1975 wordt een ver lies verwacht, zo lieeft de directie, vooruitlopend op het jaarverslag, be kendgemaakt. Over 1973 werd nog een netto winst na belastingen be haald van ruim f 7 min. DANANG, Zuid-Vietnam, 21-4. Sinds enige tijd heer en meester in de Zuidvieinamese havenstad Da- nang, vergapen de soldaten van het revolutionaire leger zich aan de uit stalkast van de konsumptiemaat- schapjiij die de stad onder het vorige bewind was. Het 'is voorwaar ook heel wat als men uit de jungle opduikt en voor een etalage komt te staan waarin de meest uiteenlopende produkten van Amerikaanse, Franse, Chinese makelij liggen uitgestald: moderne zonne- en gewone brillen, ingeblikte delicatessen en dranken. Niet minder vergapen de revolu tionairen zich aan de vele brommers met hun in moderne vrijetijdskle- ding gestoken jongens en meisjes. Fietsen zijn voor de revolutionaire soldaten al ongeleende luxe voor- werpen. GOES, 21-4. De Drie landbouworganisaties ih zuid west-Nederland, de hoofdafdeling Akkërboiiw van het Landbouwschap en het Landbouw-Eéonoiiiisch Insti tuut (L.E.I.), liebbCu maandag in Goes een gesprek ge had óver de uitgangspunten, die het L.E.I. hanteert bij hét berekélien vhn de landbouwinkomens in het zuid- fvesten. '5 De zuidwestelijke organisaties menen dtit de LEI-gegevens, die een rol spelen bij het bepalen van het landbouwbeleid van de overheid, een te gun stige voorstelling van zaken geven. Enkele maanden geleden hebben de boeren van Noord- en Zuid-Beveland massaal meegewerkt aan een onder zoek naar hun werkelijke inkomen. De conclusies waren veel somberder dan die van het LEI. Een boer op Noord-Beveland ver dient volgens die eigen berekening nog minder dan een bij hem in dienst staande tractorchauffeur, ter wijl de Zuid-Bevelandse boer met verlies werkt. Doel van het gesprek was nu na te gaan, in hoeverre de berekeningen van LEI en organisaties van elkaar afwijken en hoe de LEI-cijfers beter op de praktijk kunnen worden aan gesloten. Gemiddelde grootte Een van de grieven van de organi saties is dat het LEI bij zijn bereke ningen over de zuidwestelijke akker bouw uitgaat van bedrijven 42 ha, terwijl de gemiddelde grootte van het zuidwestelijke akkerbouwbedrijf maar 30 ha is. De resultaten van de door het LEI voor zijn berekeningen geselecteerde bedrijven liggen vol gens de organisatie dan ook ver boven die van het gemiddelde be drijf in het gebied. Aanmerkingen heeft men ook op de selectieprocedure. Van de bedrij ven, die het LEI via een steekproef in eerste instantie selecteert, weigert meer dan de helft medewerking aan de berekeningen. Het LEI moet dan vervangende bedrijven gaan zoeken. De organisaties vrezen dat ook hierdoor de representatieviteit in de knel komt: Tenslotte zullen vooral de betere bedrijven overblijven. De organisaties willen nu een commissie van deskundigen inschakelen om voor die reprecentativiteit betere waarborgen te krijgen. Verder zou het LEI zijn bereke ningen in hoofdzaak moeten baseren op eigenaarsbedrijven, omdat die te genwoordig in de meerderheid zijn. Het LEI gaat nu uit van pachtbedrij ven, al vult het zijn uitkomsten wel aan met de mededeling, hoeveel ho ger de kosten op eigenaarsbedrijven zijn. Een van de deelnemers aan het gesprek, voorzitter G. J. Jager van de Cristelijke Boeren- en Tuinders- bond West-Nederland vindt dat LEI en Landbouwschap met het hanteren van hun cijfers deb oeren wanhopig maken, vooral ook omdat de boeren in Zuidwest-Nederland nu voor het tweede achtereenvolgende jaar een slechte oogst tegemoetgaan. Er is totaal geen reserve meer, maar uit de LEI-cijfers komt deze rampzalige toestand beslist niet naar voren, al dus de heer Jager. LEI en Landbouwschap toonden begrip voor het standpunt van zuid westelijke organisaties. Zij zullen nu samen zo snel mogelijk proberen ver andering te brengen in de situatie. ZIERIKZEE, 21-4. Ecu onbekend aantal jongelui lieeft het Wéekelttflë gebruikt om een vrijwel voltooide wo ning aait de Wleliilgeilstraat in plan West V duchtig toe te takelen niét rode verf, waardoor een grote schade is ontslaan. Het pand is ccn van de huizen, die gebouwd worden door Aannemersbe drijf Den Hartog B.V. Op wat kleine karweitjes na en behang werk was de woning gereed voor oplevering. In het huis stonden nog bussen verf. De woning was afgesloten, maar men heeft zich toegang verschaft en Is met de verf aan het werk gegaan. Enige woningen in het Capclle- straatje hebben hiervoor „model" ge staan .er werden ook speciale kosten berekeningen gemaakt. Do nota zal binnenkort in de raad worden ge bracht en daarna in vereenvoudigde vorm gaan dienen om voorlichting te geven aan het publiek. Oude Haven-Dam Ir. Driessen gaf een toelichting op het ont.-bcstemmingsplan Oude Ha ven-Dam (heeft ter inzage gelegen, maar moet de verdere procedure nog doorlopen). In dit plan wordt er vooral naar gestreefd om het leefkli maat zoveel mogelijk te stimuleren: in de gedetailleerde uitwerking wordt het gebied vrijwel van huis tot huis grondig bekeken. Het accent wordt vooral gelegd op de woonfunk- Vrijwel het komplcte sanitair, wastafels, koukeninrichting. toiletten in het huis van de benedenverdie ping tot de zolder werden onderge- klodderd Het ergste daarbij was de centrale verwarming, die niet meer SCHIEDAM. In Schiedam is van een parkeerterrein een vrachtauto met een waarde van 1' 15.000 aan Je never van de Sehicdamse UTO- maatschappij gestolen. te redden valt. Hij zal moeten wor den uitgenomen en een nieuwe moet worden ingebracht. De scliadc Het aannemersbedrijf schat de schade op rond f 7000. waarvoor de ouders der kinderen aansprakelijk zullen worden gesteld Het staat n.l. vast dat kinderen in dit nieuw bouwhuis aan het werk zijn ge weest. De politie stelt een onderzoek in en schijnt voldoende houvast te hebben om deze „kleurige" zaak tot een oplossing te brengen. De verfmuis zal dan uiteraard voor sommigen een lelijk grauw staartje krijgen. Advertentie BIJ NEW YORK, 21-4. De sociale com missie van de ekonomische en socia le raad der Verenigde Naties heeft met algemene stemmen een door VN-experts opgesteld rapport goedgekeurd dat legalisering van marihuana afwijst. De uit vertegenwoordigers van 54 landen samengestelde commissie nam een resolutie aan waarin wordt gezegd dat „geen twijfel kan bestaan aan de schadelijke aard van canabis (marihuana)". MOSKOU, 21-4. De Sowjet-Unie heeft de „Cambodjaanse patriotten" maandag hulp toegezegd bij de op bouw van hun „bevriende, onafhan kelijke en neutrale staat". Naar het persbureau Tass maan dag berichtte gaf premier Kosygin deze verzekering aan de Cambod jaanse zaakgelastigde in Moskou. Dinsdag 22 april Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw, 19.30 uur, Chr. Plattelandsvrouwen Bond. Huis van Nassau, 20.00 uur, Vrou- wenkontakt P.v.d.A. Haamstede Gemeentehuis, 9.00 uur v.m., verga dering gemeenteraad Westerschou- wen. Ouwerkerk Café „Vijverberg", 20.00 uur, ge- spreksavond afdeling Duiveland van de Partij van de Arbeid. Woensdag 23 april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Haamstede Ned. vereniging van Huisvrouwen, bezoek slot Haamstede, 14.00 uur bij de ingang. Nieuwcrkerk „Rehoboth", 14.30-17.00 en 19.00-21.00 uur, verkoping Vrouwenvereniging. Donderdag 24 april Goes „De Prins van Oranje", 10.30 uur, afd. Zeeland Plattelandsvrouwen bond. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na Hall zes Redaktle: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Alarmoefening- op Schiphol SCHIPHOL, 19-4. In ijltempo en onder „groot alarm" zijn van Schip- hols baan 09-27 uit eenCara- velle-machine 99 gewonde passa giers gehaald, die door ambulances en in opstapwagens naar het .me disch opvangcentrum op de luchtha ven werden gebracht, waar alles in gereedheid was voor de eerste hulp. Deze hoefde echter niet aan de in middels lachende „slachtoffers" te worden verleend. Het betrof de eer ste grote alarmoefening van de ge zamenlijke diensten, die op Schiphol werkzaam zijn: brandweer G.G. en G.D.. politie en operationele dien sten. Echtelijk dranta in Vlaardingen ROTTERDAM, 20-4. In een huis aan de De Ruyterstraat in Vlaardin gen heeft zich in de nacht van za terdag op zoiidag een echtelijk dra ma afgespeeld dat het leven heeft gekost van de 46-jarige taxichauf feur J. J. B. Zijn 36-jarige echtge note is levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis in Rotterdam ver voerd. Volgens de politie van Vlaardingen kreeg het echtpaar, dat een dochter van 15 en een zoon van 13 heeft, zon dagmorgen omstreeks vier uur in de slaapkamer van het huis hevige ru zie. De man ging naar de garage on der het huis, haalde daar een geweer en schoot in de slaapkamer eerst zijn vrouw en daarna zichzelf door het hoofd. De dochter, die de schoten had ge hoord, waarschuwde de politie. De man overleed in de ziekenauto op weg naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Steekpartij in Groningen (01110) 4183 PlITJE GRONINGEN, 21-4. Bij een steek- partij in de binnenstad van Gronin gen is een nog ongeïdentificeerde man omgekomen. De vermoedelijke, ook nog onbekende dader, ligt zwaar gewond in het Academisch Zieken huis Matroos verdronken ROTTERDAM, 21-4. In de Rotter damse haven is het stoffelijk over schot gevonden van de 23-jarige ma troos Adolf Mikaelson uit Kopenha- hagen. De matroos, die sinds 1 janu ari werd .vermist was opvarende van het M.S. Bakat I. dat op nieuwjaars dag in de Rijnhaven in Rotterdam lag. De politie neemt aan dat Mikael son op 1 januari bij het aan boord gaan van zijn schip te water is ge raakt en verdronken. Jongetje verdronken UTRECHT, 21-4 De 9-jarige Adri- aan Nouwert uit Utrecht is in het Amsterdam-Rijnkanaal verdronken. Hel jongetje maakte samen met een nichtje een wandeling langs het ka naal en is waarschijnlijk uitgegleden op een glibberig pad. Overval op benzinestation GELDROP, 19-4. Twee onbeken den hebben f 2800 buitgemaakt bij een overval op een benzinestation in Geldrop bij Eindhoven. Beide verdachten zijn op één bromfiets verdwenen. Het benzinestation ligt in het centrum van Geldrop. Het tweetal had rond acht uur getankt, onmiddellijk daarna liepen zij hel kantoortje binnen en bedreigden de pompbediende met een vuistvuur wapen. Na een greep in de kassa ge daan te hebben verdwenen zij op de bromfiets. Nee, zomaar ging het niet; een miljoen tranen moesten nog gestort, voordat de Bevrijding er was. Voor al die hongerwinter tikte afschuwe lijk door. Er waren meer razzia's dan aardappelen of boterhammen. Als het heel erg was ging - in dit geval - de Haarlemse straat pot dicht. Er kwam een luidsprekerwa gen in de straat, niet met vrolijke deuntjes, maar met een metalen stem, die alle mannen uitnodigde om met een bepaald aantal kilo's bagage op de stoep te gaan voor gratis ver voer naar een ver en vreemd land. Kwamen ze nu nog maar na zons opgang, maar nee, ze kwamen 's morgens vroeg. Donker nog en koud ook, want de hongerwinter was een koude (kerstmis '44: zeker 12 gra den min). Zodra „de stem" hoorbaar werd, sprong ik sneller dan de tempera tuur op die zolderkamer feitelijk toestond het bed uitom daana zon der een zweem van heldhaftigheid de deken in een kast te proppen en het bed met verdere maatregelen een onbeslapen karakter te geven. Uitnodigend ging dan beneden in het mini-gangetje het deksel van het waterleidingputje omhoog en via dit muffig putje kon men zolang schar relen en schuiven dat ongeveer een punt halverwege de gang werd be reikt. De oude weduwvrouw, waar ik deze moeizame dagen sleet, deed het deksel op de pan en dan werd het ivachten geblazen. Een waterleidingputje moet er zijn, maar de suite van het Hilton- hotel is uiteraard rianter en comfor tabeler. Een waterleidingputje mag er zijn, maar is iveinig geschikt als doorgangshal naar onder - de vloer- se - verblijven. Het tochtte altijd verschikkelijk ónder zo'n vloer en het was zo smal, dat men zich niet kon omdraaien. Je lag, zo je lag en het grootste pro bleem valt samen te vatten in de mededeling, dat je na enkele uren „zo nodig moest". Plassen onder de vloer van een gangetje in een krisis- jaren woningwethuisje in de Am sterdamse buurt. Daar zou feitelijk een eervolle vermelding aan vast moeten zitten, maar dat is natuurlijk maar flauwekul. Als de heren kwamen was dat feitelijk een opluchting. Ze stampten met hun laarzen m het gangetje en de stereotijpe vraag was: „Gibts Manner hier". De weduwvrouw zei „nee": ze was wel nerveus, maar stak vol inventies. Zo kookte ze rode kool in de kofifepot en sliep in een bedstede, waarin allerlei waardevol le spullen, tot en met tafeltjes, va zen en een wirwar van snuisterijen ook een plaatsje hadden gevonden. Net het warrig kopje nog bonen de dekens sliep ze dan in die xiitdra- gcrswinkel. Op een keer vonden de soldaten peukjes in een asbak. Rauchen Sie" vroegen ze aan de weduwvrouw, maar ze rookte niet. Het kon dus linke soep worden. Maar - alleen God zal weten waarom - ze keken overal, maar niet in het wnterlei- dingputje. Mensen, wat was dat toch een rare en onthutsende tijd. De lach stierf op de straten, maar dat veranderde snel toen de Canadezen binnen kwa men rijden. Er werd gejuicht, ge danst en ontstuimig gevrijd, zo zelfs dat allerlei geestelijke leiders de vinger waarschuwend in de bevrijde lucht staken. Maar het was er een beetje mee, als met de stoom in de waterketel. Na vijf jaar spanning moest de druk even ontsnappen en soms denkt men: hij ontsnapt nog steeds.' SCH1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2