PRESIDENT THIEU TREEDT AF CENTRALE WERKPLAATS SLAAT VLEUGELS UIT Kissinger niet naar Latijns-Amerika Hulp gevraagd voor Koerden Doden in Ulster DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ford: „Geen druk uitgeoefend" teak bergmeubel MEUBELRAMA Gerechtelijk onderzoek Keulse scheepsramp De brand op de „Prinses Irene" Een nieuwe machinehal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 april 1975 131ste jaargang Nr. 21679 VVAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3.50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t B.T.W. In dit nummer: Toch nog onzekerheden in landbouw SAIGON, WASHINGTON, PARIJS, 22-4. President Nguyen van Thieu van Zuid-Vietnam, sinds 1967 de hoeksteen van de Amerikaanse politiek in Iiulo-China, is maandag afgetreden. Hij geeft Amerika de schuld van de hachelijke militaire toestand in zijn land. Terwijl de revolutionaire legers de ring om Saigon steeds kleiner maken, droeg Thieu de macht over aan zijn 71-jarige. ziekelijke vice-president Tran van Huong. Een geëmotioneerde Thieu (52) zei in een r.t.v.-toespraak, dat de Ameri kanen blind en doof waren ..voor communistische schendingen van het Parjjsc vredesakkoord van 1973". Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 WASHINGTON. 21-4. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft zijn voorgenomen bezoek aan Latijns- Amerika afgelast in verband met dc gebeurtenissen in Indo-China. In een maandagavond uitgegeven verklaring zegt Kissinger: „De ge beurtenissen in Indo-China ontwik kelen zich met zo'n onverwachte snelheid dat de president mij ver zocht heeft de komende dagen in Washington te blijven". In diplomatieke kring in Saigon hoopt men dat het vertrek van Thieu de weg zal openen voor onder-hande lingen met de revolutionairen, op dat Saigon een aanval wordt be spaard door de vijftien Noordviet- namese en Vietcongdivisies die tegen de stad zijn ingezet. Dc Amerikaanse senaat nam bij handopsteken een resolutie aan, waarin president Ford wordt ge vraagd naar een politieke oplossing van de oorlog te zoeken. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken wilde maandag geen commen taar geven op het verwyt van Thieu dat minister van buitenlandse zaken Kissinger Zuid-Vietnam aan de re volutionairen heeft verkocht. De Franse president Valery Gis- card d'Estaing heeft het vertrek van Thieu met instemming begroet en de hoop uitgesproken dat het Vietna mese conflict nu kan worden opge lost „opdat er een eind komt aan het lijden van het Zuid-Vietnamese volk" Een woordvoerder van de Vietcong in Parijs herhaalde, dat de Vietcong bereid is te praten met een nieuwe regering in Saigon „die waarlijk vrede, onafhankelijkheid en demo cratie wenst". Ford: geen druk op Thieu President Ford heeft maandag avond gezegd dat president Thieu van Zuid-Vietnam vrywillig is af getreden en dat de Verenigde Staten daarbij seen druk op hem hebben uitgeoefend. In een vraaggesprek voor de tele visie zei Ford: „Er is wat dit betreft (het aftreden van Thieu) door mij noch door iemand anders pressie uitgeoefend. Maar'misschien is er in Saigon druk op hem geweest". Hij heeft de uiteindelijke beslis sing zelf genomen. We hebben nooit iemand verzocht hem te vragen heen te gaan, aldus Ford, antwoordend op vragen van journalisten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte inmid dels bekend dat het niet tevoren van Thieu's besluit op de hoogte was ge steld. KEULEN, 21-4. Het parket te Keulen is maandag begonnen met het gerechtelijk onderzoek inzake de ramp met het Nederlandse Rijn-ho- telschip „Prinses Irene". Vooralsnog wordt onbekenden dood door schuld in samenhang met brandstichting door onachtzaamheid ten laste ge legd. Na twee diepgaande doorzoekin gen heeft de Keulse officier van jus titie Peter Paul Nesseier de Prinses Irene vrijgegeven. Het schip mag dinsdagmorgen naar Nederland wor den gesleept. STRAATSBURG, 22-4.. Op initia tief van de Nederlandse socialist Voogd hebben een aantal parlemen tariërs die deel uitmaken van de assemblee van de Raad van Europa maandag een verklaring opgesteld waarbij zij er bij de regeringen van de achttien lidstaten van de Raad van Europa op aandringen humani taire hulp te bieden aan het volk van Kocrdistan. KEULEN, 22-4. De brand op het Nederlandse passagiersschip „Prin ses Irene", waarbij in de nacht van vrijdag op zaterdag twintig mensen het leven verloren, is mogelijk door ^.onvoorzichtigheid met open vuur" ontstaan. Op een persconferentie deelden deskundigen maandag in Keulen mee, dat kortsluiting on waarschijnlijk wordt geacht. Het is niet uitgesloten, zei iemand van de brandweer, dat de brand door een peukje is veroorzaakt. Het vuur moet in de spaanplaten wan den van de hutten gretig voedsel hebben gevonden. De negentien doden die maandag na het lichten van het schip gevon den zijn, lagen in bed of in de mid dengang naar de opgangen. LONDEN Koningin Elizabeth van Engeland heeft maandag op het kas teel Windsor haar 49ste verjaardag gevierd. Het was een strikte familie zaak, aangezien de officiële viering met de traditionele Trooping the Colour plaats heeft op 14 juni voor het Buckingham Palace in Londen. Congres van DS'70 GOUDA, 19-4. Het congres van DS'70, dat zaterdag te Gouda bijeen was voor de regeling van huishou delijke zaken, heeft een aanzet ge geven voor vernieuwing. Niet alleen koos het een nieuwe voorzitter, H. Staneke uit Assen en een nieuwe penningmeester, mevrouw M. Drey- er-Voortman uit Eindhoven, maar het verjongde ook voor ecu gioot deel het hoofdbestuur. Voorts sprak het congres uit dat zo spoedig mogelijk kontakten ge legd moeten worden met verwante groepen om te komen tot een brede partijpolitieke formatie. „DS'70 moet het gat opvullen tussen PvdA en VVD", zei afgevaardigde Peter Kor- ver uit Naarden. LONDEN, 22-4. Twee broers en hun zuster zijn maandag bij een ont ploffing in de buurt van de Noord- Ierse stad Dungannon om het leven gekomen. Ze waren bezig een leeg staand huis op le knappen, toen de ontploffing gebeurde. In de nacht van zondag en maandag zijn in Ul ster bij schietpartijen zes mensen gewond. ZIERIKZEE, 21-4. De Centrale Werkplaats Scliouwen- Duiveland slaat de vleugels uil. Jlaandag werd een be gin gemaakt met het noodzakelijke grondwerk voor de uitbreiding, die het totale complex een oppervlakte gaat geven van ongeveer 3500 m2. Ilart van deze uitbreiding wordt een nieuwe machinehal, die - met maga zijn - zo groot wordt als de beide thans bestaande werkhallcn plus magazijn. Een opmerkelijk gebeuren deze Werkplaats-uitbreiding in een tijd, waarin bedrijven in het algemeen niet zozeer de wind in dc rug hebben, dat zij het accent leggen op de vergroting van dc bedrijfsruimten. Voor de Werkplaats is dc thans begonnen vergroting een „must"; geen stap in het duister, geen planmatige dagdromcrij. maar een noodzaak om met mensen en machines uit de voeten tc kunnen", zoals direkteur J. Pomper het uitdrukte. ZtKniKZBË. Do direkteur van de Centrale Werkplaats de heer Pomper trijst wet een brede -waal eu>i de arm aan, wrtrtr dc uitbreiding gnat komen. Gisteren maandagging hiervoor de eerste spade de grond in. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De uitbreiding komt bijna tien jaar na de opening van de werkplaats. Om precies te zijn was dit op 4 februari 1966 door Zeeiands toenmalige com missaris mr. J. van Aartsen. In 1971 kwam een verlenging tot stand. In dit opzicht onderging dc werk plaats een eender lot als sommige mosselkottcrs; stukje er aan. maar wat betreft het gebouw aan dc Ha venstraat was dit verder een niet herhaalbaar avontuur. Er moest „expansie" in de breedte komen en dat gaat men nu realiseren op een aan de westkant aan het be drijf palend terrein, dat al eigendom was van het bestuur. De bouw De bouw wordt uitgevoerd door Projekt- en Ontwikkelingsmij. HE- VOMY Ie Veghel en cr zijn uiteraard de nodige onderaannemers: Aanne mersbedrijf Den Hartog B.V., Aanne mersmij. Schouwen-Duiveland e.a. Uitvoering van de plannen betekent in konkreto een verdubbeling van het bedrijfsgedeelte en als alles naar wens verloopt - daar ziet het trou wens naar uit - komt het werk op 20 oktober 1975 gereed. Met een personeelsbestand van rond de 135 a 140 komt men op ba sis van prognoses tot een ullitcitsvcr- zadiging tot en met 1980. Dan kan men wéér zien en dat zal ook wel nodig zijn, want een centrale werkplaats heeft het in een periode van neergaande ekonomie (ook) niet gemakkelijk. Weerslag Wil inen dc algemene problematiek ZIERIKZEE. Dit is het schilderij van wijlen de kunstschilder Piet van der Weelc, dat door een partikulier aan de gemeente Zierikzee werd ge schonken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's t Wie zich niet kan beperken, kan niet schrijven. toespitsen op de werkplaats te Zie rikzee, dan liggen de kaarten nog duidelijk beter dan elders. De werk plaats is gezond en tot nu draait ,de zaak" uitstekend, hetgeen niet weg neemt dat toch ook weerslag van de haperende ekonomische machine wordt ervaren. Het sortiment van werkzaamheden is zo pluriform als wat, maar vooral de strubbelingen in de bouwmarkt doen zich wel gevoelen. Men werkt veel voor toeleveringsbedrijven voor de bouw en juist op een werkplaats - waar men werkt in sekundaire lijn - wordt het in wat moeilijker tijden duidelijk, hoe innig de economische en industriële aktiviteiten in een land met elkaar zijn verstrengeld. Geen eigen prodtiklic Probleem bij „een werkplaats" is dat men niet een eigen produktie kan opbouwen. Dat zou niet alleen iets moeten zijn, dat de industrie in de vrije sektor nog niet maakt, het zou ook een marktonderzoek vergen en een verkoopapparaat. Te moeilijk en te duur uiteraard, of zeg maar onmo gelijk. Er blijft dus afhankelijkheid bestaan van industriële bedrijfsop- drachten en positief puntje in Zierik zee is nog „dat men veel betrekt uit dc metaal" en juist de metaal draait nog wel aardig in Nederland. Gevoelig Niettemin zorgen, waaraan trou wens landelijk wel wordt gesleuteld. Het ontspanningspakket kan wat worden uitgebreid, waardoor minder werkuren worden gemaakt. Dc di rekteur dc heer Pomper gelooft ook (Vervolg pag. 4) Verwachting tot woensdagavond: Aanhoudend droog' In het zuiden vrij zonnig, elders wol kenvelden, maar op de meeste plaat sen droog; vannacht weinig wind en minimumtemperaturen omstreeks 7 graden; overdag zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen en maximumtemperaturen van 12 in het noorden tot 19 graden in het zuiden van het land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 14. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 april. Zon op 5.28, onder 19.50 Maan op 17.11, onder 3.59 24 april. Zon op 5.26, onder 19.52 Maan op 18.34. onder 4.24 Volle maan: 25 april (20.55). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 23 april 0.45 13.24 6.37 19.02 24 april 1.43 14.19 7.23 19.43 Springtij: 28 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-4. Het KNMI deelt mede: Het weer blijft zich beter ge dragen dan gisteren in het vooruit zicht werd gesteld. Het boven de Britse eilanden aanwezige regenge- bied nam sterk in betekenis af en verplaatste zich bovendien in een meer noordoostelijke richting. Al leen in het uiterste noorden was er nog iets van te merken. Sterke druk- stijgingen boven de oceaan breiden zich nu in de richting van Scandi navië uit. terwijl boven het vaste land van Europa juist drukdalingen voorkomen tengevolge van de al vrij hoog oplopende middagtemperatu- ren. Voor Nederland betekent dit een winddraniing naar noordelijke rich tingen met woensdag wat lagere temperaturen dan dinsdag. Daarbij blijven de regenkansen klein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1