ONRUST HEERST ONDER BOLLENKWEKERS OVER TERUGVORDERING HEFFINGEN Steeds meer belangstelling voor agrarisch onderwijs V.V.V. STELDE BEGROTING VOOR 1975 VAST Auto vol „spul" AGENDA 2 Grote bijeenkomst in „De Blauwe Keet'' te Oosterland OOSTERLAND, 18-4. Er broeit wat bij de bollenkwe- kers. Dit bleek onomwonden donderdag op de infor matieve voorlichtingsavond, die gehouden werd in het café-restaurant „Blauwe Keet", namens de besturen van de afdelingen Schouwen-Duiveland, Midden Zee land en Waarde en omstreken, van de Koninklijke Al gemene Vereniging van Bloembollencultuur de K.A.V.B. onder presidium van de heer Jan Neele, voor zitter van de afdeling Schouwen-Duiveland. Deze opende de zeer druk bezochte vergadering met een welkomstwoord tot de aanwezigen, waaronder mr. N. Luitse en mr. J. van der Plas en deelde verder mee het doel van deze bijéénkomst, waarbij hij het onbehagen van de bollentelers duidelijk onderstreepte, en verder wees op de onrust die in vakkringen is ontstaan door de wijze van vakheffing, die het produktschap voor de sierteeltgewassen van de kwekers vordert, dat 3 °/u uitmaakt van de over de veiling geleverde produkten, waarbij ook nog de surplushcffingen komen. In de plaats van de in de folder aangekondigde heer mr. dr. D. D. Miedema was de heer mr. J. van der Plas naar deze vergadering gekomen om het standpunt van de heer Mie dema, voormalig sekretaris van het Produktschap, uit de doeken te doen. Laatstgenoemde heeft n.l. na zijn ontslag bij de P.V.B. betoogd, dat alle na 1956 geïnde heffingen terug gevorderd zouden kunnen worden, omdat de verordeningen hiervan niet bindend waren. Een standpunt overigens waarmee de heer mr. Luit se, secretaris van het P.V.B. het al lerminst eens was. Hij zette het standpunt van het produktschap uitéén en noemde dat van dr. Miedema een waandenk beeld. Hij wees er verder op dat ju- De Nederlandse visserij SCHEVENINGEN, 19-4. De Neder landse en de Europese visserij is nog niet op het dieptepunt. Dat zei de heer D. F. E. Meerburg bij zijn af scheid als bestuurslid van de Reders vereniging voor de Nederlandse Zee visserij, van de Stichting van de Nederlandse Visserij en van van de Coöperatieve Producentenorganisatie van de Visserij U.A. De heer Meer burg heeft sinds de dertiger jaren in die en andere visserij organisaties belangrijke funkties vervuld. Hij werd officier in de Orde van Oranje Nassau bij bevordering. Hij was al ridder. Brabant onveiligste verkeersprovincie TILBURG, 19-4. Brabant is nog altijd Nederlands onveiligste ver keersprovincie. Het aantal ver keersslachtoffers is er naar verhou ding hoger dan in de andere provin cies. In de afgelopen vijftien jaar vie len er op de Nederlandse wegen zo'n veertigduizend doden. Van dat aan tal verongelukten zevenduizend men sen op de Brabantse wegen (17,5 pro cent). In diezelfde periode werden 925.000 mensen in het verkeer in ons land gewond, waarvan 133.000 in Brabant. Onderscheiding voor Feike Asma ridisch gezien de terugvordering van de heffingsgelden geen schijn van kans heeft. Volgens mr. Luitse be oogt de heer Miedema zoveel moge lijk verwarring te stichten, en de me dedeling dat het geld van de vak heffing niet goed zou zijn besteed, noemde hij onzin, omdat deze dit wel waren. Het P.O.B. ziet geen enkele reden om tot teruggave van de heffingen over te gaan, temeer omdat men in december j.l. een aantal verordenin gen heeft gemaakt, die toen door de Comm. van Bestand zijn goedge keurd en in het Verordeningenblad zyn gepubliceerd. Het produktschap heeft verschil lende brieven ontvangen van firma's en handelaren, die de vakheffingen terugvorderen, waartoe échter het produktschap geen kans ziet. Ie deréén kan zich tot het College van Beroep wenden. Ander geluid De voorzitter dankte de heer Luit se voor zijn uiteenzetting, waarna mr. Van der Plas zijn visie op deze zaak uit de doeken deed, wat wel een enigzins ander geluid was. Spre ker zette het standpunt van dr. Mie dema uiteen, dit liet zien, dat de moeilijkheden reeds in het jaar 1962 zijn begonnen. Toen is iedere beper king van uitvoer door de EEG ver boden en in december 1964 heeft de Europese Commissie aan het pro duktschap laten weten dat men moest oppassen, omdat bepaalde hef fingen niet met de regels van de Eu ropese Economische Gemeenschap in overéénstemming waren. Mr. Van der Plas bestreed de mening als zou de onrust onder de vakgenoten zijn ontstaan door het standpunt van dr. Miedema. Gekomen tot de kardinale vraag of de kwekers de betaalde vak heffingen zullen kunnen terugvorde ren, moest mr. Van der Plas hier over het antwoord schuldig blijven, omdat er nog geen juridische uit spraken hierover zijn gedaan, en één en ander nog onderzocht wordt. Vol gens hem is de inhouding van de vakheffing gebeurd volgens een on geldige verordening. Mr, Van der Plas wees nog op de heffing van 0,7 u/o die de telers van snijbloemen maar behoeven te be talen, tegenover de heffing van de bollentelers, die wel kan oplopen tot 10 °/u en hoger. Tenslotte raadde mr. Van der Plas de kwekers aan die de grootste slagen krijgen te proteste ren by het Produktschap, in afwach ting van de rechterlijke beslissingen, en dit binnen 30 dagen na heden. De voorzitter dankte de heer Van der Plas voor zijn leerzame uiteen zetting, waarna er gelegenheid gege ven werd om nog enige vragen van juridische aard aan hem voor te leggen, waarvan door enigen gebruik gemaakt werd. Op de vraag van één der aanwezigen of het nu werkelijk niet verplicht is de vakheffing te be talen antwoordde mr. Van der Plas dat men er goed aan doet om per aangetekende brief te protesteren, want wie het maar op z'n beloop laat hoort nergens van, doch die van zich afspuwen, krijgen het geld te rug, of maken daar in elk geval kans op. De heer Balk uil Noordwijker- hout, die expres naar deze vergade ring was gekomen (er waren er zelfs nog uit de Noordoostpolder) vond dat de heffing zeer onoverzichtelijk is, en daarbij ook onbillijk, reden waarom er zoveel protesten komen. De voorzitter dankte mr. Van dei- Plas en ook mr. Luitse voor hun aandeel op deze vergadering, en bood hen beide een boekenbon aan, waarvoor beiden dank betuigden. Moeilijk verteerbaar Voorzitter Neele betoogde nog dat de vakheffing van 14 miljoen gulden per jaar een moeilijk verteerbaar object is voor een zaak, waar men feitelijk geen recht op heeft; „Laten we wakker blijven" aldus de voor zitter „en een lijn creeëren, zodat onze stem van 6000 kwekers een ei gen identiteit bekomt, en we meer inspraak krijgen, dan tot nu toe het geval was". Na de pauze trad een forum naar voren, bestaande uit de heren mr. Luitse, L. Arensman en A. de Wit. (De heer mr. Van der Plas was reeds vertrokken). Verschillende facetten van deze materie werden hierdoor nog onder ogen gezien. Gewezen werd ook nog op het feit dat het Landbouwschap en het Produkt schap niet eikaars concurrenten zijn. De heer Neele Sr. uit Sirjansland drong aan op gedegen samenwerking waarbij hij wees op het feit dat men alleen in hechte vereniging iets af dwingen kan. De schuld ligt vaak Üïj onszelf, aldus de heer Neele, we ne men te vaak een afwachtende hou ding aan. „Er bestaat onrust in ons vak". De slotconclusie van de ver gadering was de K.A.V.B. te vragen, de identificatie van 6000 bollenkwe- kers en 600 exporteurs, en de volle medewerking van alle leden. Het was al laat toen de voorzitter deze belangrijke vergadering sloot met een dankwoord tot de aanwezigen. DEN HAAG, 17-4. Er is een toe nemende belangstelling voor het agrarisch onderwas. BU het lager agrarisch onderwijs bedroeg de toe neming van 1972/1973 af ruim 33 procent tot ongeveer 17.000 leerlin gen- Het Landbouwschap heeft dan ook meer geld voor de uitbreiding van de lagere agrarische scholen be pleit. Door de toenemende belangstel ling en de veranderingen in het on derwijs zijn er knelpunten ontstaan. Het Landbouwschap zal daarom de modernisering van dit soort onder wijs in het eerstvolgende gesprek met de minister van landbouw aan de orde stellen. Om de'vernieuwingen binnen het agrarisch onderwijs verkrijgen is o.a. nodig, dat voor de begeleiding van het vernieuwingsproces de bezetting van de pedagogische centra en taak- uren voor de scholen worden uitge breid. Het Landbouwschap bepleit voorts een verbetering van de sub- De (stijgende) kosten van gezondheidszorg RIJSWIJK, 19-4. Staatssekretaris Hendriks' (volksgezondhedi) heeft een werkgroep ingesteld, die „harde prognoses" zal maken van de kosten van gezondheidszorg in de komende jaren. Die kosten zullen in 1980 on geveer 0,7 procent hoger zijn dan de 30 miljard (acht procent van het na tionale inkomen), waarover in de struktuurnota gezondheidszorg wordt gesproken. Oorzaak van deze stijging is volgens de staatssekretaris een te lage raming van de kosten voor het aan de nota ten grondslag liggende jaar 1975. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De brandweer zal de kern moeten zijn van de organisatie voor de hulpverlening in vredestijd. Zij mpet worden belast met de co ördinatie en in oorlogstijd als zelf standige dienst een van de pijlers moeten zijn, waarop de rampbe strijding rust. Dit zei hoofdinspek- teur voor het brandweerwezen Ch. H. J. Brauers in Den Haag, waar in de rolzaal 24 jonge brandweerofficieren het getuigschrift van de Rijksoplei ding voor beroepsbrandweerofficie- ren uit zijn handen ontvingen. DEN BOSCH. Begin volgend jaar zullen in Zuidoost-Brabant de eerste experimentele radiouitzendingen plaatsvinden van de Stichting Regio nale Omroep Brabant (SROB). Het experiment zal twee jaar duren en worden gefinancierd door het minis terie van crm. De stichting zal zich naaf buiten presenteren als Omroep Brabant. AMSTERDAM-ROTTERDAM. De Nederlandse Fiat-importeur (Leo nard Lang in Amsterdam) heeft be sloten de prijzen van haar personen automodellen met gemiddeld 4,5 pro cent te verhogen. De prijsaanpassing is op 15 april jl. van kracht géwor dén en geldt ook voor de bestelwa gens en bedrijfsbussen. Vergadering Ouwerkerk OUWERKERK, 18-4. Op de jongste vergadering van de V.V.V. werd de begroting 1975 vastgesteld. De be dragen zijn: contributies f 2500, subsidie van de ge meente f 2500. sidies aan het lager agrarisch onder wijs, schoolbussen voor leerlingen vervoer en verbetering van de be staande regeling voor vervoerskos ten. Risiko's van „bemoeizucht" DEN HAAG, 19-4. De Tweede- Kamerleden Waalkens en De Koster (beiden VVD) hebben minister Van der Stoel van buitenlandse zaken vrijdag schriftelijk gewezen op de risico's, die volgens hen voortvloeien uit de „nimmer aflatende neiging van Nederlanders om zich te be moeien met binnenlandse situaties in andere landen" door Nederlanders, die in die landen wonen. Uitgangs punt voor desbetreffende schriftelij ke was het bericht, dat de echtge note van de Nederlandse consul in Luanda is aangevallen door militan ten van het Angolese Nationale Be vrijdingsfront FNLA. Zorg om Berghaus-sluitingen ARNHEM. Na de sluiting in. 1974 van de produktiebedrijven in Bever wijk en Amsterdam (ongeveer 400 ar beidsplaatsen), is nu ook de sluiting te verwachten van de bedrijven in, Ulft en Wehl van de Confectiebedrij ven H. Berghaus. De direktie heeft aan de centrale ondernemingsraad meegedeeld dat zij door de teruglo pende verkoop overweegt de twee bedrijvpn te sluiten. Bij deze bedrij ven werken ongeveer 400 mensen. Het bedrijf in het Belgische Genk, waar ook circa 400 personeelsleden werkzaam zijn, zal echter worden gehandhaafd, aldus de heer J. Aal- ders, sekretaris van de Onderne mingsraad van het Ulftse bedrijf en lid van de Centrale ondernemings raad. Restitutie gasprijs aan tuinders loopt af DEN HAAG, 17-4. De restitutie van gemiddeld 0,7 cent per m aardgas voor tuinders zal binnenkort wel moeten worden beëindigd. Dit heeft minister Van der Stee van landbouw het Landbouwschap laten weten in de maandelijkse be spreking. De minister zei, dat het hardnekkig Nederlands verweer te gen de eis van deze Europese Com missie gevolgen kan hebben bij de komende gesprekken over het ener giebeleid in de tuinbouw. Het Landbouwschap heeft erop ge wezen dat het wegvallen per 1 ok tober van de restitutie een lastenver zwaring voor de tuinbouw zal heb ben. Dit laat de inkomenontwikke ling in de tuinbouw niet toe, aldus het Landbouwschap. BRUSSEL, 19-4. De „drugsecties" van de bijzondere opsporingsbrigades (BOB) van de Rijkswacht in Gent en Antwerpen, hebben bekend gemaakt, een belangrijke drugvangst gedaan te hebben. Ze hielden bij grensovergang Zei- zate een Nederlands echtpaar aan dat met een auto de grens wilde passe ren. In de auto werd 30 kg hasj, 2 li ter hasj-olie en 200 ampullen morfine gevonden. De waarde van de in be slag genomen verdovende middelen wordt geraamd op rond twee ton. De onkosten zyn: Bijdragen aan provinciale- en streek-VVV f 700,ad ministratiekosten, porti, telefoon, enz. f 500,kosten advertenties e.d. f 450,bijdragen in de kosten van de evenementen f 2.500,vergaderkos- ten f 250,en kosten aanschaf voorlichtingsmateriaal f 600,In wezen zijn de contributies niet beïnvloed door de nieuwe contributieregcling. DEN HAAG, 19-4. De oi'ganist Fei ke Asma is door het Franse Genoot schap voor kunst en letteren onder scheiden met een verguld zilveren medaille vanwege zijn verdienste voor de Franse muziek. Deze onder scheiding zal hem op 27 april worden uitgereikt op de jaarlijkse plechtige zitting van het genootschap in het Palais de la Mutualite te Parijs. PHNOM PENH. Dit is een lucht opname van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh, die door de troepen van de Rode Khmer iverd bezet. Links het centrum van de stad met het presidentiële paleis en de Amerikaanse ambassade. Op het schiereiland in de Mekong-Delta (midden) bevond zich een marine basis. De heren Tieleman en v. d. Wek ken waren aftredend en stelden zich in verband met hun werkzaamheden niet meer herkiesbaar. Hun plaat sen in het bestuur zullen worden ingenomen door de heren Kramer en Flikweert. Ingekomen stukken waren o.a. brieven over het schoonmaken van het strandje te Ouwerkerk, het sportterrein te Sirjansland en het schoonmaken van het strandje te Ouwerkerk, het sportterrein te Sir jansland en het struktuurplan. Ver der werd medegedeeld, dat er een akkommodatiegids voor Schouwen- Duiveland zal worden uitgegeven. Bij ontstaan van een vakature in de rekreatiekommissie zal worden be zien, of hierin een vertegenwoordi ger uit de vereniging kan worden benoemd. De 5 leden zetelen op 't moment allen in de gemeenteraad. Brug tussen caissons De heer W. Bolijn vroeg te willen bewerken, dat dc brug, die twee caissons verbindt, spoedig zal wor den hersteld. Bij het schoonmaken van het*strandje is de reddingsbri gade ingeschakeld. In verband met de voordelen, die deze instelling ge niet. drong hij or op aan tc trach ten, de brigade VVV-lid te doen worden. Op een volgende vraag van de heer Bolijn werd gezegd, dal de kwestie van de rondwandeling langs de kreek in behandeling is. Spreker zou voorts gaarne willen, dat er een kaart van alleen dc ge meente Duiveland verkrijgbaar is. waarop alle huizen, campings, stra ten, wegen etc. duidelijk zijn aan gegeven. Bij een formaat van plm. 40 x 60 cm. zou dit z.i. mogelijk moeten zijn en het is voor de toeristen zeer han dig. Tenslotte vroeg hij het plaatsen van wegwijsborden indien mogelijk te bevorderen. De vergadering zou ook graag zien, dat er op Ouwerkerk een open bare telefooncel wordt geplaatst. Of zulks kan worden gerealiseerd acht men niet geheel uitgesloten. „Er zijn nog ca. 50 personen, die belang hebben bij de rekrealic en wij mogen deze, die nog geen lid zijn. hierbij opwekken, zich alsnog bij VVV-Duiveland aan te melden. De mogelijkheden van thans kunnen dan stellig nog belangrijk uitgebreid worden." Handel in meisjes opgerold ZWOLLE. De Zwolse politie heeft in samenwerking met de distriktsre- cherche van de Rijkspolitie te Leeu warden een omvangrijke handel in meisjes aan het licht gebracht. De meisjes werden in Duitsland geron seld en in Zwolle, Ommen, De Wijk, Oldeberkoop, Midlum en Luxwoude tegen hun wil als prostituee ingezet. Vaststaat dat de 13-jarige Haike van S. en de 16-jarige Karin B., allebei uit de omgeving van Bremen, het slachtoffer van deze praktijken zijn geworden. Pyromaan in Hilversum? HILVERSUM. 19-4. Hel lijkt er op. dat er in Hilversum ccn pyromaan tonefwaart. Want raakten iitdo afge lopen twee weken ccn Turks koffie huis in het centrum en een trefpunt voor Spaanse arbeiders in brand. Zo ontstond er brand in een fictsenloods bij hel gebouw van de Wereldom roep. Eén getuige hoeft volgens dc poll- t e een vrije jonge man zien weghol len vlak voordat er ccn steekvlam uit de deuropening van een loods kwam. Eén nacht: acht inbraken ROTTERDAM. 19-4. De Rotter damse politie heeft in dc nacht vier mannen uit Ridderkerk en Sliodrocht betrapt bij het plegen van ccn in braak in 'n kantoor aan de Stolwijk- straat. Na hun arrestatie bekende het viertal zich diezelfde nacht ook nog schuldig gemaakt te hebben aan zeven inbraken in kantoren en win kels in Rotterdam-Zuid. De polltic vond in de auto waarmee de vier zicli verplaatsten de volledige buit van de inbraken. Maandag 21 april ZieriÜzee „Mondragon", 20.00 uur, afd. „Phi- lafdliCa". Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ontspanningsavond U.V.V. Trouwzaal stadhuis, 19.30 uur, ver gadering gemeenteraad. Diiwdag 22 april Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw, 19.30 uur, Chr.'Plattelandsvrouwen Bond. I-luis van Nassau, 20.00 uur, Vrou- wenfeóntakt P.v.d.A. Haatnstcde Gemeentehuis, 9.00 uur v.m., verga dering gemeenteraad Westerschou- wen. Ouwerkerk Café „Vijverberg", 20.00 uur, ge- spneksavond afdeling Duiveland van de Partij van de Arbeid. Woensdag 23 april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Haamstede Ned. vereniging van Huisvrouwen, bezoek slot Haamstede, 14.00 uur bij de ingang. Nieuwerkerk „Rehoboth", 14.30-17.00 en 19.00-21.00 uur, verkoping Vrouwenvereniging. Donderdag 24 april Goes- „Dé Prins van Oranje", 10.30 uur, afd. Zeeland Plattelandsvrouwen- bpnd. Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, vergade ring Zierikzeese Sportraad. Openbare kleuterschool „Kabbe- laarsbank, 20.00 uur, ouderavond. Renesse „Het wapen van Renesse", 20.00 uur, V.V.V.-vergadering. Vrijdagavond 25 april Zierikzee „De Poorter", 1930 uur, ledenverga dering vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland". Burgh-Haamstede Cantine sportpark Van Zuijen, 20.00 uur, vergadering sportvereniging DFS. Zaterdag 26 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, (Chinatown). Zondag 27 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, (Chinatown). Bruinisse Hevr. Ver.-gebouw, 20.30 uur, jeugd en samenzang. Maandag 28 april Zierikzee Vertrek: RTM-station, 7.45 uur, ex cursie afd. Schouwen Plattelands vrouwenbond. Huis van Nassau. Fraktievergade- ring P.v.d.A. 20.00 uur. Dinsdag 29 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, voorlichtings avond Watei'schap Schouwen-Duive land. „Mondragon", 14.00 uur, vergadering LCC, (Land en tuinbouw Coöperatie Centrum West Nederland). Renesse „Koffieronde", afd. Noordwelle Plattelandsvrouwenbond. Donderdag 1 mei Zierikzee Stadhuis (trouwzaal), 15.30 uur, ope ning expositie „Zierikzee Monumen taal". Graanbeurs, 20.00 uur Streekfedera- tie P.v.d.A. Zaterdag 2 mei Scrooskerkc Dorpshuis, 13.00 cn 14.00 uur, start 5e Schelphockwandcllocht. Dinsdag 6 mei Zjcrikzcc Havenplein, 2000 uur, Kon. Mari nierskapel. Maandag 12 mei Zierikzee pqpcertzaal, 20.00 uur, Z.V.U. Toneel. Zaterdag 17 mei Renesse Èkchrsio Stad en Lande, 15.00 uur, vqrzamelcn: toegangshek Slot Moer- mohd. ff ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teiefoonnrs. na half zes Rcdaktle: M. J Bij do Vaate (01110) 2938 J P Jongschaap (01110) 2416 Advortenties: .,(01110) 2118 ot 4188 Bezorging: (01110) 4188

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2