keitu: RODE KHMER EVACUEERT BEVOLKING PHNOM PENH „Spelregels" voor subsidies in Rehabilitatiegebied jidUhl TUINMAN l l BJS WONINGINRICHTING J terug uit Azië Prins Bernhard DE ZIERIKZEESCHE COURANT teak bergmeubel MEUBELRAMA Voor uw CASSETTES gto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 april 1975 131ste jaargang Nr. 21C77 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t B.T.W. in au nummer: Aanwinsten voor gemeentemuseum Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE. Hoezeer rehabilitatie van het Havenkwartier nodig is, toont deze foto. Ook zo'n opslag plaats zal zeker in het herstelkader worden gesaneerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 17-4. De gebieden „Havenkwartier" en „Dani-Oude Haven" zijn door de gemeenteraad van Zierikzee aangewezen tot rehabilitatiegebied. Wonin gen, gelegen in een gebied, dat is aangewezen voor re habilitatie komen voor de subsidies in aanmerking. 1. voor woningen die als monument zyn beschermd krachtens de monu mentenwet, bedraagt de bijdrage 70 van de goedgekeurde restauratic- en verbctcringskosten. 2. voor woningen die niet als monument zijn beschermd, maar die een kenmerkend onderdeel uitmaken van een stadsgezicht, dat is beschermd krachtens de monumentenwet, bedraagt de bijdrage 54 °/n van de goed gekeurde restauratic- en verbeteringskostcn. 3. voor woningen niet behorende tot bovengenoemde categorie, bedraagt de bijdrage 35 van de goedgekeurde verbeteringskostcn. dollar kunnen overhandigen voor de aanleg van natuurparken. Het geld is door het Wereldnatuurfonds bij eengebracht uit de verkoop van zil veren en gouden munten, meest door schoolkinderen. De Indonesische regering ontving uit de handen van prk-z- Pornhard een cheque van honderdduizend dol lar, eveneens voor n'atuurprojekten, en voor natuuronderwijs. De prins heeft aan Indonesië acht Fokker Friendships kunnen verko pen en een Fokker van het type F 28, zo zei hij bij zijn terugkeer in Ne derland. Mogelijk zal Indonesië nog vier Friendships kopen in Nederland. hoogste een bedrag van f 150.000, als subsidiabel worden aangehouden. Ingeval het pand meer dan één woning bevat of zal gaan bevatten, kan zonodig een hoger bedrag voor het berekenen van de subsidie in aanmerking worden genomen. De subsidieaanvraag, bestaande uit een werkomschrijving, een kostenbe rekening en tekening(en) moet in drievoud via een architekt bij 't ge meentebestuur worden ingediend, die voor doorzending naar het mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening zorgt. Pas als deze subsidieaanvraag is ingediend (en een bouwvergunning is verkregen), kan met de werkzaam heden worden begonnen De uitbe taling van de toegekende subsidie zal in het algemeen binnen een half jaar na de gereedmelding plaatsvin den Advertentie Juwelier - Horloger M0URER-TR0MP Dodelijk bedrijfsongeval BORSELE, 17-4. Donderdagmiddag is op het bedrijf van de N.A.P.M. in het Sloegebied in Borscle de 22-jari- ge P. de Nooijer uit Vlissingen bij een bedrijfsongeval om het leven ge komen. De man raakte tijdens het ophijsen van een pijp, bestemd voor een booreiland bekneld tussen pijp en staander. Hij overleed ter plaatse. Dealer: ISTA - Ooslerland Tel. (01114) 1495 Na kapitulatie Cambodjaanse regeringseenheden SCHUDDEBEURS. In „onze" rij van fraaie en waardevolle bóeren- scharen, behoort stellig dit exem plaar van de familie Geluk te Schuddebeurs. Vooral door de speel se vorm van het dak, de halfcirkel vormige ramen en de bovenlichten van de deuren, een uniek geheel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) PHNOM PENH, 18-4. Enkele uren nadat ze Phnom Penh vast in handen kregen liebljen de Rode Khmer- soldaten de bevolking opgeroepen de stad te verlaten uit vrees voor bombardementen op de Cambodjaanse hoofdstad. Deze oproep deed in verschillende wijken een begin van paniek ontstaan, terwijl de kapitulatie van de regcringseenheden en de machtovername door de Rode Khmer juist in alle rust en kalmte was verlopen. De evacuatie- op dracht werd gegeven door groepjes militairen die met luidsprekers door de stad reden, waarschuwend voor bombardementen die de stad zouden kunnen vernietigen. Het Sowjetvolk feliciteert de Cam- bodjanen met hun overwining en wenst hen grote resultaten bij de opbouw van een werkelijk vreed zaam, democratisch ambodja. Het fiasco van het regime van Lon Nol heeft opnieuw de hele wereld de onhoudbaarheid getoond van de im- imperialistische politiek van inmen ging in de aangelegenheden vran an dere staten". DEN HAAG. Ir. Manusama en de Badan Persatuan NMS hebben het Alle bewoners dienen onmiddellijk de stad te verlaten en zich te her groeperen op ongeveer 20 km van de stad, aldus de oproep. In de noorde lijke wijk van Phnom Penh sloeg de geschrokken bevolking op de vlucht en probeerde een goed heenkomen te vinden in als veilig beschouwde plaatsen. hoofdstad schrijft het partij-orgaan de Prawda over de „vastbesloten steun van de Sowjet-Unie aan de Cambodjaanse patriotten. kort geding verloren dat z(j hadden aangespannen tegen de gemeente Den Haag om alsnog vergunning te krijgen voor een demonstratiemars. Advertentie Bij de beoordeling van de kosten voor de voorzieningen die tot restau ratie en woningverbetering strekken wordt uitgegaan van een sobere en doelmatige opzet. Dit houdt met name in, dat naast de kosten van het handhaven van historische onderdelen slechts de kosten voor het aanbrengen'van die elementen voor subsidiëring in aan merking komen, die in bouwkundig opzicht en uit oogpunt van volks huisvesting noodzakelijk zijn. Aanpassing Hierbij wordt in verband met het historische karakter van het pand tevens rekening gehouden met een aanpassing voor wat betreft vorm geving en materiaalgebruik. De aan passing op bedoelde punten kan be trekking hebben op de reconstructie van vrijwel vergane historische on derdelen, op de vervanging van sto rende details, zoals ontsierende ra men en deuren, of op het volledig herstellen van een geschonden ele ment, zoals een vloer, trap, plafond, balklaag, wandbekleding en kap waarvan delen ontbreken. De reconstructie van een geheel verdwenen element, waaraan geen functionele behoefte meer bestaat, zoals b.v. een topgevel of een aan bouw, komt in het algemeen niet voor subsidiëring in aanmerking. Eenvoudiger oplossing Dit is ook het geval, indien zonder aantasting van het historische ka rakter van het gebouwde, een een voudiger oplossing dan de oorspron kelijke kan worden gevonden, zoals bij een kapconstructie of wandbekle ding mogelijk is. Slechts indien een dergelijke reconstructie uit een oog punt van monumentenzorg niet ach terwege mag blijven, komen de kos ten hiervan voor het berekenen van de subsidie in aanmerking. Tot de restauratie- en verbete ringskostcn worden mcdegcrckend de kosten van de bouwkundige voor bereiding, tc weten onimanieling en onderzoek. Per te restaureren en te verbeteren pand zal in beginsel len Dit nummer bestaat uit 12 pagina's J Er wordt veel meer valse (f schaamte gevonden, dan f 4 schaamte. i J Wijnaendts Francken f Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dan regen Veel bewolking met nu en dan re gen; zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidoost; minimumtempera turen omstreeks 8 graden, maxima 13 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 15 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 19 april. Zon op 5.36, onder 19.43 Maan op 11.46, onder 2.14 20 april. Zon op 5.34, onder 19.45 Maan op 13.05, onder 2.45 21 april. Zon op 5.32, onder 19.47 Maan op 14.26, onder 3.11 Volle maan: 25 april (20.55). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater 19 april 8.13 20.37 20 april 9.21 21.58 21 april 10.53 23.32 Doodtij: 21 april. HET WEEROVERZICHT Een front dat de voorste begren zing vormde van zachte lucht drong donderdag van het westen uit ons land binnen. In Den Helder werd tusasen donderdagavond en vrijdag morgen elf millimeter regen afge tapt. De minimumtemperaturen kwa men np diverse plaatsen niet bene den de negen graden. Ook in België en Frankrijk bevond zich de vochtige lucht waaruit regen en motregen viel. De achterste be grenzing van deze vochtige zachte lucht lag vrijdagmorgen boven zuid oost Engeland cn de Golf van Bis- cajc. Hierin vormen zich enkel golf- vormige sforingen waardoor dc west oost veiplaatsing slechts langzaam gaat. Laagwater 1.44 14.18 2.54 15.38 4.19 17.06 Enkele honderden slaagden er in over de ijzeren hekken van het ge bouwencomplex van de Franse am bassade te klimmen. Soldaten zouden bezig zijn met de evacuatie van het personeel en de patiënten van het ziekenhuis „Calmette" in de noor delijke wijk, waar zich ook enkele tientallen buitenlanders bevonden. De evecuatie-order gold voor alle inwoners van Phnom Penh, ook de buitenlanders. Volgens berichten uit Saigon van bronnen die in contact staan met Phnom Penh is daar in de nacht van donderdag op vrijdag inderdaad een ware exodus op gang gekomen. Japan heeft aangekondigd dat het zeer binnenkort het nieuwe bewind in Cambodja zal erkennen, zodra dit regime in het land feitelijk de macht uitoefent. Maleisië zal waarschijnlijk hetzelfde doen. Thailand heeft laten wëten dat de leiders van het oude Cambodjaanse regime niet welkom zijn in Bangkok. Gevluchte Cambod jaanse ministers, die op het ogenblik zijn ondergebracht op de Ameri kaanse luchtmachtbasis U-Tapao zullen Thailand binnenkort moeten verlaten, zo deelde een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken in Bangkok mee. Russisch commentaar MOSKOU. In een eerste commen taar op de val van de Cambodjaanse Advertentie Gemeente Zierikzee Woonsfeer meubelen O Ploeg overgordijnen X Gardisette vitrages 9 Desso tapijten i Vlug, vakkundig en voordelig bij: X Mol 17-19 Zierikzee Telefoon 2887 SOESTERBERG, 17-4. Prins Bern hard is donderdag op de vliegbasis Soesterberg teruggekeerd van een drieweekse reis door een aantal Aziatische landen. Hg' maakte deze reis als voorzitter van het Wereldna tuurfonds. De prins heeft ook zake lijke kontakten gehad met regerings leiders en met het bedrijfsleven in enkele van de landen die hij bezocht. Prins Bernhard is achtereenvol gens geweest in India, Thailand, In donesië, Maleisië, Nepal, Pakistan en Iran. Aan de regering van India heeft de prins een bedrag van een miljoen 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1