DE GROENE TAS Ford jaagt zijn parlement tegen zich in het harnas Doorlopende meubelshow Toegang vrij intermeubel Grote ontslagen bij Volkswagen De vervanging van Starfighter VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Journaliste brengt Cambodjaanse weeskinderen op Schiphol Wal biedt de BEELDBUIS? ZIERIkZEESCIlK NIEUWSBODE Donderdag 17 april 1975 Nr. 21676 7 President Ford wist van tevoren dat het Congres nee zal zeggen op zijn verzoek om forse sommen be schikbaar te stellen voor extra mili taire hulp aan het benarde regime in Saigon. En dat nee werd nog voorspelbaarder toen hij in zijn rede dit Congres de schuld gaf van onge veer alles wat de laatste lijd misge gaan is in het buitenlands beleid van de Verenigde Staten. Met die aan tijging en het blijven hameren op die militaire hulp schept Ford een politiek klimaat dat allerongunstigst is, ook voor de verdere buitenlandse politiek zoals die hem en zijn minis ter Kissinger voor ogen staan. Hij beneemt zich namelijk alle ruimte om te manoeuvreren als hij het erop toelegt ruzie te krijgen met zijn parlement. Immers, het is toch iedere verdragspartner die Ford be nadert maar al te goed bekend, dat men wel akkoorden kan sluiten met de Amerikaanse president, maar dat men daaraan alleen iets heeft als het Congres, dat over de financiën gaat, ook bereid is er de schatkist voor te openen. Een bereidheid die Ford kennelijk bewust zo gering mogelijk maakt. Men vergete niet, dat hij zelf een veteraan congresman is en dus waarschijnlijk beter dan zijn meeste voorgangers weet, dat dit parlemen taire lichaam gauw op de tenen is getrapt en daar erg boos over wordt, vooral als het haast met opzet ge beurt. En die opzet moet men wel haast aanwezig achten als Ford zowaar nog aandringt hem wat grotere vrij heid te geven om met militairen ak- tief te worden als dat nodig is om uit Saigon Amerikanen te evacueren en de Vietnamezen die de dupe kun nen worden van hun pro-Ameri kaanse houding. Het Congres nl. voelt zich beetgenomen door de vroegere president Johnson die op dit gebied, mogelijk met niet al te eerlijke middelen, vergaande be voegdheden lospraatte waarvan het Congres nog altijd spijt heeft. Gebrek aan moreel Wat heeft het Congres naar Fords mening dan verziekt in de buiten landse politiek? Het heeft door aller lei akties - vooral het verbieden van militair optreden - belet, dat. de VS erop hadden kunnen toezien dat de Parijse akkoorden nageleefd werden en eventueel die naleving hadden kunnen afdwingen door met het zwaard te rammelen. In het Congres denkt men daar anders over, allicht. Zo valt b.v. moeilijk in te zien, hoe men vanuit Advertentie Gratis advies meeIstraat 31 zierlkzee Herinnering aan mei 1Ü45. HM. ko- ningin Wilhelmina weer op vader landse bodem. In Zeeuws-Vlaande- ren wachtte de vorstin een vreugde volle intocht, zoals hier in Aarden- burg. de V.S. Thieu ook tot naleving van clie akkoorden had kunnen dwingen. En nu nog materieel te sturen lijkt het Congres wel zeer absurd. De troepen van Thieu hebben voor iwle honderden miljoenen dollars mate rieel in de steek gelaten en de in eenstorting van dit leger was dus geen kwestie van gebrek aan spul len, maar een gebrek aan moreel. Zouden legervoorraden ter waarde van weer ettelijke honderden mil joenen dat moreel nu nog aanbla zen? Wie gelooft het - Ford zelf waarschijnlijk niet eens. Een andere zaak is Fords aandrin gen op geld voor humanitaire hulp. Het bewustzijn dat cle VS wel dege lijk verantwoordelijk zijn geweest voor veel Vietnamese misère wortelt diep bij de Amerikanen en ook, dat men daardoor een morele plicht heeft zijn best te doen om het lijden te verlichten voorzover men dat in zijn macht heeft. WOLFSBURG, 16-4. Het Volkswa genconcern zal zijn personeel tot eind 1976 met 25.000 man verminde ren. Dat heeft de voorzitter van de raad van bestuur van Volkswagen AG, Toni Schmüker, op een pers- konferentie in Wolfsburg bekendge maakt. Daarmee is volgens Schmü ker de raad van kommissarissen ak koord gegaan met zijn sanerings voorstellen. Op het ogenblik werken er nog ongeveer 135.000 mensen bij de Westduitse fabrieken van Volks wagen. SCHIPHOL. 16-4. Wat verlegen lachend en dicht bij de vrouw blij vend die ze een nieuwe toekomst heeft bezorgd, zijn zeven Cambod jaanse weeskindereu uit Bangkok-op Schiphol aangekomen. Dank zij Dieudonnee ten Berge, correspondente van een Nederlandse dagbladox-ganisatie, kon het zevental de reis naar ons land maken. De Cambodjaanse weesjes, vier zusjes en twee broertjes met een zusje, varieërend in leeftijd van 7-13 jaar, zullen tijdelijk worden onder gebracht bij twee pleeggezinnen in Goes. De reis en de opvang van de kin deren is mogelijk gemaakt door Ter- re des Hommes. De kip met de gouden eieren ROTTERDAM, 16-4. „In Neder land is men bezig de kip met de gouden eieren te slachten". Dit heeft mr. C. van Veen, voorzitter van dc werkgeversorganisatie VNO (Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen), gezegd tijdens een lezing voor de studenten van de Erasmusuni- versitcit in Rotterdam. Met „de kip" bedoelde de heer van Veen het bedrijfsleven. Hij meent dat het ondernemingsklimaat in Nederland momenteel zo slecht is, dat het bedrijfsleven misschien niet eens meer kan profiteren van de conjuncturele opleving, die naar ve len verwachten begin 1976 zal inzet ten. De VNO-voorzitter deed een dringend beroep op de overheid om de positie van het bedrijfsleven zo snel mogelijk te verbéteren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BREDA. In Schiedam wordt van daag (donderdag) de eerste paal ge slagen voor een nieuw te bouwen hotel van de Novotel-groep. Het ho tel zal 98 kamers tellen en omstreeks mei 1970 gereed zijn. EINDHOVEN. In de nacht heeft een peloton van de mobiele eenheid van de Eindhovense gemeentepolitie tevergeefs geprobeerd op het plaat selijk woonwagenkamp een stroper aan te houden. NIJKERK. Enige duizenden men sen hebben afscheid genomen van Gerrit Bouw (40), die in dc nacht van woensdag op donderdag onder Ede door onbekenden word neerge schoten toen hij zijn in Nijkerk ge stolen vrachtauto, beladen met ne gen ton drank wilde klemrijden. DEN HAAG. Onbekenden hebben in het afgelopen weekeinde ruim f 44.500 gestolen uit de brandkast van een automobielbedrijf aan de Bezuidenhoütseweg in Den Haag. De dieven kwamen via een raam bin nen en brandden rond het slot van de safe een aantal gaten, waardoor zij het slot er eenvoudig uit konden tillen. SCHIPHOL. Voor dc officier van justitie in Haarlem is een 25-jarige Chinees uit Singapore voorgeleid die vrijdagavond na zijn aankomst uit Bangkok op de luchthaven Schiphol is aangehouden. In de dubbele bo dem van zijn koffer vond de douane 2,5 kilo heroïne. DEN HAAG. Nederland gaat, als eerste land van de Europese ge meenschap, Portugal ekonomische steun verlenen, en zal deze steun verlening voor een aanzienlijk deel verstrekken via Portugal's voorma lige koloniën Mozambique en Gui- nee-Bissau. ALMELO. Twentse rechercheurs zijn de afgelopen tijd een rijbewij- zenzwendel op het spoor gekomen, waardoor nu volgens de politie hon derden Turken rondrijden met een onrechtmatig verkregen rijbewijs. Drie Turkse gastarbeiders zijn in verband met de zwendel gearres teerd. MAASTRICHT. Het ministerie van sociale zaken ondervindt bij zijn pogingen het bouwvolume te vergro ten veel hinder van „Querulanten", die een onjuist gebruik maken van de vrijheid tot het indienen van be zwaarschriften. Minister Boersma (sociale zaken) zei dit maandag aan het slot van een kort werkbezoek aan Limburg. DEN HAAG. De VVD-fraktie in de Eerste Kamer wenst in de komende jaren ruim vier procent van het na tionale inkomen te besteden aan de fensie Dit in tegenstelling tot de PvdA, welke partij op haar kongres vorige week besloot de defensie-uit gaven terug te brengen tót "drie pro-*" cent van het nationale inkomen. APELDOORN. De politie in Apel doorn heeft de 42-jarige mevrouw O. en haar 18-jarige zoon uit die plaats aangehouden wegens handel, in hasj. De politie, die ook de 23-jarige C. B. arresteerde, vond bij de familie O. 127 gram hasj. DRIEBERGEN. Naar de mening van VVD-kamerlid De Koster heeft het kongres van de Partij van de Arbeid vorige week een aantal be sluiten genomen die volledig met el kaar in strijd zijn. GRONINGEN. Op zaterdag 27 sep tember houdt het duikteam De Otter uit Groningen eensymposium over de onderwatersport. Het vorig jaar, hield duikteam Atlantis uit Alphen aan de Rijn een soortgelijk sympo sium. DEN HAAG, 16-4. Minister Vrede- ling van defensie meent, dat ver vanging van de Starfighter nog steeds mogelijk is .voor het in zijn defensienota genoemde bedrag van 2,3 miljard gulden. Als de Eerste Kamer de defensiebegroting van dit jaar goedkeurt, dan is de weg vrij voor een regeringsbesluit over de opvolger van de Starfighter, aldus de minister dinsdagavond in de Eerste Kamer. De jongen bleek Jan Blija te heten en hij woonde op een groot bedrijf aan de buitenkant van het dorp. Ze werd heel hartelijk welkom geheten in de huiselijke kring, waar nog een zestal kinderen thuis bleken te zijn. Jan was de oudste van het span. Ze dronken koffie met Friese kruidkoek erbij en daarna moest Geer de boer derij bekijken. Onderwijl zei de zoon: „Ik ben de oudste, dus ik volg mijn vader op. Ik mag je; als je wilt, kun je hier boerin worden." „Ik ben geen boerendochter, weer legde ze.' „Dus niet in 't minst ver stand van boerenwerk." Hij lachte. „Hindert niet, dat leer ik je wel in onze verkeringstijd." ..Kan niet. Ik werk op kantoor." „Zeg jc die baan maar op en kom je hier. Kunnen we jc inwerken." Geralda overlegde één weck en zei toen: „Nee. Ik deug niet voor boerin. Je kunt beter een boeren dochter nemen." De boerenzoon hield aan, maar Geer bleef gedecideerd bij haar be slissing en ging niet meer dansen, want dan zag ze Jan Blija ook niet meer. In het. voorjaar trouwde haar vriendin. Ze was de hele dag gast, evenals Harmen Oostcrlaag, want de bruidegom was jaren zijn vriend ge weest. Zodoende ontmoetten ze el kaar opnieuw, zaten op het brui loftsfeest naast elkaar, dansten sa men en gingen met de armen om elkaar heen een poosje naar buiten, waar ze elkaar heftig zoenden. Die avond realiseerden ze beiden zich: we kunnen niet meer buiten elkaar. Een maand later verloofden ze zich en gingen op het gierige af sparen voor hun uitzet. Terwijl Harmen al door J. D. POSTHUMUS le pogingen in het werk stelde om een redelijk huurhuis op de kop te likken. Al heel gauw bleek, dut men in Heerenveen geen schijn van kans had. Zeker niet de eerste twee jaren, want al was Harmen intussen een en dertig jaar, er waren nog zoveel wachtenden op een huis, dat men besloot pogingen te ondernemen in andere gemeenten. Aanvankelijk in de omgeving, maar ook ditmaal zon der enig tastbaar resultaat. Harmen vroeg en verkreeg mede werking van zijn baas, directeur van een grote grossierderij in Drachten. Die tevens gemeenteraadslid was en zodoende duurde het maar enkele maanden voor men een huis had. Waarbij nog kwam, dat hel spoedig aanvaard moest worden, omdat ook hier meerdere adspirant-paartjes op een huis wachtten. Zodoende was er maar één mogelijkheid om dit te realiseren: in no time trouwen. Nu waren ze veertien jaren ge trouwd. Een paar jaren na hun hu welijk overleed Wiegcr Oosterlaag, volkomen op en versleten. Op weg naar het kerkhof vroeg Geer zien af: wat heeft die man eigenlijk aan zijn leven gehad? Hard werken, van cle vroege morgen tot donker en thuis een bazige vrouw, die hem ook nog commandeerde cn niet eens zijn zo noodzakelijke rust gunde. O ja. al heel gauw had Geer Oos tcrlaag door, dat haar schoonmoeder een egoïstisch mens was. Over het algemeen enkel aan zichzelf den kend En na dc dood van haar man geheel haar eigen gang ging. zonder zich van wie ook iets aan Ie trekken. Enkele jaren na de dood van Wie gcr Oosterlaag nam ze een weduw vrouw in huis voor gezelschap. Op nieuw had ze weer iemand, die naar haar pijpen ging dansen en welke ze naar hartelust kon bevelen en com manderen. Want al was mevrouw Jaarsma bepaald niet gemakkelijk, voor zover Geer gedurende haar be zoeken kon constateren, kon de we duwe niet tegen de bazige lebellje op. Van de buren hoorde men, dat de beide oudjes nogals eens bekvech ten met elkaar. Waarschijnlijk capi tuleerde mevrouw Jaarsma na enige tijd om de lieve vrede wil. Waar schijnlijk had ze er in berust, dat Iebeltje domineerde en in alles be sliste. De beide zonen vonden het wel zo verstandig, dat moeder niet alleen bleef. Misschien hadden ze al visi oenen gezien van een tweede man bij hun moeder in huis, maar moeder Oosterlaag gaf blijkbaar de voorkeur aan een vrouw en de kinderen von den dit eigenlijk wel de beste'oplos sing. Intussen ging de auto in snelle vaart over de weg. Harmen Ooster laag keek terzijde zijn vrouw aan en vroeg: „Waar denk je aan?" Schouderophalend antwoordde dc vrouw: „O, aan alles. Aan je moe der natuurlijk. Ze heeft in ieder ge val na de dood van vader nog een aantal .jaren goed kunnen leven Want mevrouw Jaarsma paste hele maal bij haar." Hij begreep zijn vrouw, want ook hij wist wel, dat zijn moeder altijd een bazig mens was geweest. Thuis had vader immers voor geen vijf cent Ie vertellen! In vrijwel alle aangelegenheden besliste moeder. Toon vader die achtduizend gulden had gewonen in de staatsloterij, was het moeder die besliste: „We gaan uitkijken naar een klein spulletje en dan zeg je je baas op en ga je voor jezelf beginnen. Misschien moet jc dan wat harder werken dan bij een baas, maar dan weet je tenminste, waarvoor je hel doel." (wordt vervolgd) ALGIERS. De Franse president Va- lery Giscard d'Estaing ingesloten door mensen die hem de hand wil len drukken, tijdens een receptie op de Franse ambassade in Algiers, tij dens zijn recent bezoek aan Algerije. weer ophalen met AVRO's Sportpa- norama. Om elf uur komt het IKOR aan bod. Deze omroep brengt dan een film over de oorlogsjaren geti teld Dr. Eduard Wirths. Deze meld de zich in september 1945 aan bij het Engelse bezettingsleger. Als chef-arts van Auschwitz was hij verantwoordelijk voor de dood van vier miljoen mensen. In de nacht na zijn aanmelding hing hij zich op in zpn cel. Familieleden gaven, dertig jaar later, herinneringen en gedach ten prijs, die door het lKOR': ver werkt werden. NED. II: De TROS, die het tweede nel bedient, begint met Wat een fa milie. Bij de familie Brady doen zich heel wat misverstanden voor. Ter wijl de meisjes denken aan geheime trouwplannen wordt er door de jon gens aan schaking gedacht. Ook in de vooravond een film over een cruise die via Singapore en Maleisië naar Indonesië gaat. Sprookjesachti ge beelden hierin. Ook wordt van avond de John Wayne-cyclus afge sloten. Met de film The quiet man. Deze film werd in 1952 gemaakt. Toen John Wayne in deze film speelde was hij 45 jaar. Het verhaal gaat over een Amerikaanse bokser die, nadat hij iemand heeft doodge slagen, zweert zijn vuisten nooit meer te zullen gebruiken. Hij gaal terug naar zijn geboortedorp en be gint een verhouding met een jonge vrouw (Mareen O'Hara) die niet zon der handschoenen is aan le pakken. Haar kwaadwillende broer, die wei gert haar bruidschat aan haar te betalen, is de aanleiding tot een he leboel rumoer. Tegen half elf komt Pirn Jacobs nog op de buis met zijn Music all in en vervolgens praat. Wibo v. d. Linde nog met minister president J. den Uyl, over het we kelijks kabinetsberaad. VRIJDAG 18 APRIL NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.20 Kung Fu; 21.10 De ge broeders Hammond; 22.00 Televizier magazine; 22.40 Sportpanoramu; 23.00 Dr. Eduard Wirths; 23.55 Nieuws. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Pau lus de boskabouter: 18.55 Nieuws; 19.05 Wat een familie; 19.30 Reis naar Indonesië; 20.00 Journaal; 20.20 John Wayne-serie; 22.25 Music all in; 23.25 Interview met .de mi nister-president; 23.25 Journaal. Paard doodt postbeambte SOEST, 16-4. Een postbeambte van paleis Soestdijk is om het leven gekomen, toen een op hol geslagen paard hem in Soest omver liep. De beambte, de 64-jarige Jan van Breu- kelen, reed met zijn bromfiets op een fietspad. Het paard botste even later tegen een tweede bromfiets. Daarbij wer den een 20-jarige inwoner uit Soest en zijn 17-jarige vriendin gewond. Het dier brak los, terwijl de eige naar bezig was het uit te spannen in een afgesloten weiland, maar het rende dwars door de afrastering. De MAVO straks DEN HAAG. 16-4. Staatssekretaris Veerman (onderwijs en wetenschap pen) wil in de toekomst het 3-jarig en het 4-jarig MAVO omvormen tot één vierjarig onderwijstype. Daarbij zal de leerling zijn studie kunnen af sluiten met een examen per vak op .verschillend niveau. Dit onderwijs moet naar de mening van staatsse kretaris Veerman zo worden inge richt, dat in beginsel ieder vak, waarin examen kan worden afge legd, op twee verschillende niveaus wordt onderwezen, aldus mededeling van het ministerie. Tiel wil weer fluor TIEL, 16-4. Een aantal Tielse tandartsen, verenigd in de Stichting tot verzorging van het kindergebit, heeft in een -bi'ief-aan de Eerste-en- Tweede Kamer gevraagd de di'ink- waterfluoridering op korte termijn wettelijk te regelen of incidenteel voor Tiel weer toe te staan. In 1972 is in deze Betuwse plaats als eerste gemeente in ons land een proef begonnen met het fluorideren van het drinkwater, dat volgens de Stióhting gunstige resultaten heeft opgeleverd. De Rotterdamse moord ROTTERDAM, 16-4. De politie in •Rotterdam begon woensdag een grootscheeps onderzoek naarde rrioord op de 60-jarige taxichauffeur B. D. Hartmann. Met behulp van een computer zullen 200.000 ritten- lijsten van de taxicentrale worden uitgeplozen, in het Kralingsveer worden van 600 mannelijke bewo ners vingerafdrukken afgenomen. Volgens de Rotterdamse politie is het in Nederland nog niet eerder voorgekomen, dat op deze wijze naar sporen van de dader wordt gezocht. Bij het onderzoek zijn 80 politie mensen betrokken. VRIJDAG IS APRIL NED. I: Vanmiddag tussen vier en zes op de radio, vanavond vanaf ze ven uur op de l.v.: de nationale hit parade. Na hel journaal moet Kwai Chang Caine in Kung Fuer weer aan geloven. Caine redt hel leven van een man die door de Sheriff wordt gezocht. De man is gewond maar men weigert hem.' in het zie kenhuis op te nemen. Vervolgens wordt Caine aangevallen door een andere man, die de minnaar is van de lieftallige Nedra en in hem een konkurrent ziet. Daarna kan men kijken naar een aflevering van de gebroeders Hammond. De financiële toestand van het Carters transport bedrijf is bepaald niet rooskleurig. De Hammonds vinden het een ge schikt moment om dit bedrijf over le nemen maar het opstellen van een krijgsplan is nog niet zo een voudig. Bovendien is Carter ook niet op zijn achterhoofd gevallen. Veertig minuten aktualiteiten vanaf tien uur in Televizier Magazine. Daarna kun nen de sportliefhebbers hun hart Zondag 20 april, 18.40 uur, Neder land I: Pippi Langkous. Pippi. (Inger Nilsson) weer terug op de Neder landse buis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7