V oorl ichtin gsavond over toestand in „derde wereld" GRAAN Bouwbedrijf wil maandelijks geld Buitenlanders in de V.V.R. Toestand in Vietnam hopeloos Enorme vlootoefeningen door de Sowjet-Unie IHi JAKHALS Duiveluitdrijving in Engeland AGENDA 2 lu een tijd waarin ck* wereld schreeuwt om voedsel, doet zich toch het opvallende feit voor dat de graanproducerende boer. met name de Nederlandse graanprodu cerende boer, verre van gelukkig is met de teelt. Het is zelfs zo dat hij er voor zichzelf nauwelijks het brood mee kan verdienen, al klinkt dit vreemd voor een graanprodu cent. De angel v an het probleem zit natuurlijk in de prijzen. Uit Brussel komen graanprijzen, die de toets van een redelijke eco nomische overweging niet kunnen doorstaan. Het ergste is echter nog wel, dat uiterst moeilijk zicht is te krijgen op de samenstelling van die prijzen. Zelfs de vakman moet maar afwachten en voor de leek is het helemaal een duistere al- faire. Bij de bepaling van de prijs die de boer krijgt, kent men in EEC'.-verband z.g.n. richtprijzen; dat zijn de meest gew enste streel- prijzen voor de producent. Daar naast echter bestaan interventie prijzen (bodemprijzen), minimale inmportprijzen, heffingen, restitu ties en uit die duistere brei wordt dan uiteindelijk een prijs tevoor schijn getov erd, waan nee de Ne derlandse graanboer het moet doen. Hij zou de richtprijs moeten krijgen, maar hij haalt nauwelijks de interventieprijs en dat is ont moedigend genoeg. Twee dingen springen hierbij naar voren: de E.E.G. dreigt zich zelf te verstikken in steeds inge wikkelder prijs- en marktinstru- mentaria en men zou zelfs het woord wanbeheer willen gebrui ken, gelet op het feit, dat de we reldsituatie voor graan helemaal niet rooskleurig is, terwijl Europa, Nederland incluis tot aan de* oren in de tarwe zit. Voor de Nederlandse telers ligt er mogelijk een oiitsnappingskans door te pogen te geraken tot een veel hoger percentage landelijk graanverbruik van eigen bodem. Daar zijn bezwaren tegen, maar volgens deskundigen berusten die nergens op. Bij een goede berei dingswijze is de bakkvvaliteit van Nederlandse tarwe zeker zo goed als die van buitenlandse. Komt de E.E.G. tot een soepeler exportbe leid, dan is er in een samenwerking tussen graanproducenten en de maftlqj&lustrie heil te zien. De op dit terrein deskundige scribent B. Schouwing, tekent hierbij aan, dat in de E.E.G. nog 4 miljoen ton en in Nederland 450.000 ton graan van de oogst 1974 aanwezig is. Men staat daarbij voor de weinig aanlokkelijke keus: de graanberg wegwerken of - wat genoemd wordt - denatureren (verwijzen naar veevoederindustrie) en dus onttrekken aan de menselijke kon- sumptie. Het een zowel als het an der, is weinig hoopgevend en in spirerend voor de graanboer. Sinds Starings: „Sikkels klinken is heel wat veranderd. „Bcwustwordinj>spr<>jekt" van ik' drie va keen (rales ZIERIKZEE, 16-1'. Dt* Nederlandse vakbeweging is bezig zich te bezinnen op wal er van hieruit gedaan moet en kan worden voor de ontwikkelingslanden. Een der meest dringende problemen is immers wel de er barmelijke toestand in wal wel genoemd wordt de „derde wereld". Met de opzet om de bewustwording inzake de „derde wereld" te stimuleren onder het motto „brood op de plank en een dak boven je hoofd is toch wel het allerminste", vond dinsdagavond in hotel-restaurant Van Oppen te Zierikzee een voorlichtingsavond plaats uitgaande van dé Regionale Kon- taktgroep Zeeland van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Vakbewe ging. Er bestond voor deze film- en dis- kussie-avond een behoorlijke belang stelling. vooral van jongeren, en van kerkelijke- en vakbondszijde. De heer L. Loos uit Goes, secretaris en koördinator van de Regionale Kon- taktgroep, sprak hierover zijn vreug de uit en wees er cp dat het bewust wordingsproces inzake de „derde wereld" een gezamenlijk projekt is van de drie vakcentrales: het NVV, NKV en CNV. In zijn inleidend praatje wierp de heer Lous de vraag op, ol het nu werkelijk zo moet dat tachtig pro cent van de wereldbevolking het moet doen met slechts twintig pio- cent van het wereldinkomen „Het gaat er om, dat er na deze avond ook. in Zierikzee en omgeving over deze jyraag meer wordt nagedacht. Help, mee denken over wat de vak beweging kan doen, naast wat al gedaan wordt door de kerken en door de overheid", aldus de heer Lous, die in dit verband herinnerde aan dat wat gezegd wordt in Psalm 146, vers zeven, namelijk dat het er om gaat de mens in te schakelen, om de verdrukte recht te verschaf fen. „Eigenlijk is dat niet minder een stuk vakbondswerk, als het vaststel len van een c.a.o. Het is een solida- riteitsplicht èn een christenplicht iets voor deze mensen te doen", al dus de heer Lous. Filmverslag Hierna werd een film over Mo zambique op doek geprojekteerd. Met soms schrijnende beelden gaf dit filmverslag een indruk van de problematiek in dit land. Tal van vertegenwoordigers van hel vrien delijke Mozambiquaanse volk kwa men in de film aan het woord. Zij vertelden over de - naar Nederland se begrippen gerekend - dikwijls mensonwaardige omstandigheden in zake arbeidsvoorwaarden, vrijheid, vooruitgang, levensverwachting en zelfverantwoordelijkheid. De aan dacht trok vooral het lot van de zg. „trek arbeiders", de mijnwerkers uit Mozambique, die zich voor achttien maanden moeten verhuren in de Zuid Afrikaanse goudmijnen, en uit eindelijk zonder cent op zak weer thuis arriveren. In het laatste deel van de film Stichting Ontwikkelingssamenwer king Vakbeweging dient vooral om er gezamenlijk achter te komen wat er zou moeten gebeuren. De bedoeling is ook in Zierikzee een werkgroep op te richten. De kontaktpersonen zijn: B. v. d. Lelie, (NVV), Jan Boer, (Wereldwinkel) en G. den Dekker, (NKV). kwam nog een vakbondsman uit Mo zambique aan het woord, die, na het vertrek van de Portugezen en de komst van de bevrijdingsorganisatie het Frelimo, zich in een zij het dui delijk gematigd optimisme kon uit laten, toen hem gevraagd werd naar zijn toekomstverwachting voor Mo zambique. Toch trekken er ook nu elk jaar nog zo'n 200.000 mijnwer kers naar Zuid-Afrika, ondanks het Frelimo. „Maar wil in deze situatie verandering komen dan zal het eerst in Zuid-Afrika moéten veranderen", zo kon uit gesproken commentaar wel worden opgemaakt. Nadat enige tijd gepauzeerd was vclgdé onder leiding van gespreks leider Peter Gelauff diskussie en be spreking van de vele problemen in de „derde wereld". Werkgroepen Naar wij vernemen zijn er in Zee land thans twee werkgroepen - te Goes en VLissingcn - die zich bezig houden met de problemen van de ontwikkelingslanden; in totaal zijn bij dit werk in de provincie zo'n veertig medewerkers en medewerk sters betrokken. De werkgroepen be studeren in de eerste plaats de pro blematiek, gaan vervolgens na hoe de problemen zijn ontstaan, vragen zich dan af wat de vakbeweging eventueel kan doen, en spelen deze problematiek tenslotte iri op bedrij ven, in de vorm van aktieVoering. Het „bewustwordingsprojekt" van de DEN HAAG, 16-4. Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (overkoepe lende werkgeversorganisatie) is van mening dat de regering iedere maand 150 a 200 miljoen beschik baar moet stellen voor het uitvoeren van bouwobjecten. Het verbond is verheugd over de opstelling van de Tweede Kamer in het bouwdebat met minister Gruijtcrs. Dit staat in een verklaring van het Verbond Bouwbedrijf. HAINAULT, Engeland, 16-4. Zes honderd kerkgangers zijn in Hai- nault ten oosten van Londen getuige geweest van een duiveluitdrijving door een Anglicaanse geestelijke. Op zeker ogenblik moest de be zeten vrouw, een 21-jarigeaan de drank verslaafde prostituee die dooi de geestelijke, Trevor Dearring, werd aangesproken als „Denise", door drie mannén in bedwang ge houden worden. Na acht minuten van door merg en been gaande schreeuwen van de vrouw en gereciteer door de geeste lijke, verliet Denise met voor het gezicht geslagen handen de paro- chiekérk van St. Paul. Duiveluitdrijving is in Engeland een omstreden zaak geworden sinds in maart een vrouw op gruwelijke wijze werd vermoord door haar man „bü wie de duivel was uitgedreven". Malaise in Limburg MAASTRICHT. 17-4. Limburg be vindt zich in een algehele malaise. Dit zegt de Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt in Limburg, in het jaarverslag over 1974. Ruim 25 pro cent van clc Limburgse beroepsbe volking neemt niet deel aan het ar beidsproces. De werkloosheid stijgt verontrustend. PARIJS, WASHINGTON, SAIGON 16-4. De levens en bezittingen van buitenlanders, Amerikanen incluis, in de door de VVR en haar troepen gecontroleerde gebieden in Zuid- Vietnam zullen gerespecteerd wor den. Hiervoor stelde woensdag in Parijs de VVR-mandataris in Frankrijk, gezant Dinh Ba Thi, garant. Thi eiste wel dat de „25.000 in bur ger geklede Amerikaanse adviseurs die illegaal naar Zuid-Vietnam zijn overgebracht", vertrekken. Hij zei dat ook buitenlandse jour nalisten, ook Amerikaanse, te gele gener tijd zullen worden uitgeno digd voor bezoeken aa de „bevrijde gebieden". Thi deelde mee dat de Franse vice- consul in Da Nang op verzoek van de regering in Parijs, van de VVR zijn werkzaamheden mag voortzet ten. Drs. A. Schouten bedankt voor de A.R.P. DEN HAAG. tC-4. tiet Tweede Kamerlid drs. A. Schouten (ARP) heeft met ingang van vandaag (don derdag) bedankt voor het kamerlid maatschap. De andere koers die mijn partij met de aanvaarding van de statuten van het CDA is ingeslagen, nood zaakt mij ertoe een einde te maken aan mijn vertegenwoordigende func tie", aldus drs. Schouten in een .woensdag aan Kamervoorzitter dr. A. Vondeling verzonden brief. Fractievoorzitter mr. W. Aantjes heeft in een' commentaar op het be danken van zijn fractiegenoot ge zegd, dat tussen de fractie en de heer Schouten geen enkel verschil bestaal over het tot nü toe gevóerpe of het in de komende periode te voeren be leid. LAATSTE NIEUWS DEN IfAAG, 1G-4. Naar aartleiding van het woensdag verschijnen van het zesde deel van de geschiedschrijving van het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog heeft de auteur, prof. dr. L. de Jong. direkteur van het Rijksinstituut voor oorlogsdokumentatle. op een perskonferentie in Den Haag meegedeeld dat het nu vaststaat dat het gehele werk tot twaalf delen zal uitgroeien. Nog niet hekend ts uit hoeveel banden de nu nog komende zes delen zullen bestaan. DEN IIAAG, 16-4. Dc Marinevoor lichtingsdien&t in Den Haag heeft woensdagavond verklaard dat „vele tientallen schepen en vliegtuigen van de Russische marine" zijn begonnen „zogenoemde routine-oefeningen" op dc Noordzee, de Oostzee, de noorde lijke en zuidelijke gedeelten van de Atlantische Oceaan, de Indische Oce aan en de Middellandscbc Zee. Dit soort oefeningen is sinds de Europese veiligheidsconferenties In Geneve beperkt gebleven tot jaar lijkse oefeningen in de lokale vloot- gebieden. Deze oefening valt op dooi de grote aantallen deelnemende een heden, aldus de voorlichtingsdienst van dc marine. De Sovjet-Unie heeft volgens deze bron in verband met deze oefening ook verbindings- en verkenningssatellieten in de ruimte gebracht. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoont a.s. zaterdag 19 en zondag 20 april Fred Zinncmann's Film 1)1! MG VAN Een John Woolf Productie Gemokt duot Wowic k film Producties en l'nóiTol Plaint ik i Trmcc SA Tt-thniruJor Uitgebracht door U Cinema Imctnarional Corporation Aanvang 20.00 uur Toegang 14 jaar Volgende week: „China town" WASHINGTON, 17-4. Bljjkens een geheim rapport aan de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse zaken is de militaire situatie in Zuid- Vietnam voor de regering in Saigon „Hopeioos" en kuniien de Noordviet- namezen en VVRR-troepen Saigon in de eerste dagen van mei omsinge len. Dit is woensdagavond in inge lichte kring in Washington verno men. Volgens het rapport, da tzou zijn opgesteld door twee leden van de commissie na een bezoek van twaalf dagen aan Zuid-Vietnam, heeft dc Amerikaanes ambassadeur in Saigon getamld met het voorbereiden van de evacuatie van Amerikanen en sommige Vietnamezen. De senotorén Richard Moose en Charles Meissfer vragen het congres druk op de am bassade te oefenen. Van dezelfde zijde is voorts ver nomen dat generaal Weyand. bevel hebber van het leger, heeft voorge steld een corridor van Saigon naar zee in te stellen voor de evacuatie. De generaal zou de commissie woensdag, tijdens een besloten ver gadering, hebben voorgesteld een corridor van enkele tientallen kilo meters breedte te vormen om tien duizenden Vietnamezen onder be scherming van Amerikaanse troepen te evacueren. Om herziening- van de Grondwet DEN HAAG, 16-9. „Voortzetting van de verbetering en modernisering van de grondwet is noodzakelijk. Het zal bijdragen aan de betrokken heid van de burger bij het bestuur/'. Met deze woorden heeft premier Den Uyl woensdagmiddag in de Eerste Kamer de voortgang van de voor bereiding van de herziening van de grondwet bepleit. Kontant geld op girobetaalkaarten DEN HAAG, 16-4. Met ingang van 21 april a.s. kunnen rekeninghou ders van de Postcheque en Giro dienst hun girobetaalkaarten op het postkantoor verzilveren; per kaart wordt een vast bedrag van f 100, uitbetaald. Er mogen niet meer dan vier kaarten tegelijk worden aange boden. De rekeninghouder dient zich te legitimeren met zijn giropas. Het opnemen van geld dm.v. de bekende kascheques blijft uiteraard op de gebruikelijke wijze mogelijk. Kort geding tegen prof. H. van den Doel NIJMEGEN, 16-4. Het bestuur van de socialistische studentenbond Politicologie heeft een kort geding aahgespannen tegen de Nijmeegse hoogleraar in de politicologie Hans van den Doel. Het kort geding dient op 22 april voor de rechtbank in Arnhem. Aanleiding tot dit kort geding zijn uitspraken van den Doel in enkele kranten. Hij zou volgens de bond ge zegd hebben dat onderwijs en onder zoek worden onderworpen aan Mar xistische politieke doelstellingen met behulp van Leninistische methodes. waarbij terreur tegen en intimidatie van niet-Marxistische studenten niet wordt geschuwd. Het enige verschil met Dennendal zou volgens Van den Doel rijn, dat op het instituut politi cologie de zwakzinnigen het voor het zeggen hebben. Knapen bonden jongen vast DEN HAAG. 16-4. Een 14-jarige jongen, wonende aan de Nunspeet- laan in Den Haag stond voor een etalage van een radiozaak te kijken, toen hij plotseling werd vastgegre pen door twee ongeveer 20-jarige jongens die op bromfietsen waren komen aanrijden. Zij sleepten de jongen naar een paal van een ver keersbord en bonden hem daaraan vast door hel kabelslot van zijn fiets om zijn nek te sluiten. Kort daarna heeft iemand dc po litie gewaarschuwd, die de brand weer inschakelde om de kabel door te knippen. Geen wijziging- in buitenlandse politiek DEN HAAG, 16-4. Dc Nederland- sc regering blijft voor wat de bui tenlandse politiek betreft vasthou den aan hot beleid zoals dat in de regeringsverklaring uileen is gezet. „De regeringsverklaring spreekt heel duidelijke taal zowel ten aanzien van de Navo, de Europese kernmacht en het terugschroeven van de we derzijdse bewapening, en daar blij ven we bij", aldus minister Van dei- Stoel dinsdag op een persconferen tie in Den Haag. Kind viel acht meter ROTTERDAM. 16-4. De 3-jarige Ivan van 'l Woud uit Rotterdam is dinsdag voor zover bekend vrijwel ongedeerd gebleven bij een val van acht meter. Ontsnapt aan de aan dacht van zijn moeder, tuimelde het jongetje in het trapgat. Hij had het geluk, dat zijn val enigszins gebro ken werd door de leuning van dc trap. Ivan is ter observatie opgeno men in het St. Clara-ziekenhuis. Men houdt er rekening mee. dat hij in wendige kneuzingen heeft opgelopen. Donderdag 17 april Zierikzee Hervormd Ver.-gebouw, 20.00 uur, Hervormde Vrouwengroep. J. W. v. d. Doolschool, 19.30 uur, Ouderavond. Kerkivervc Verenigingsgebouw, 19.00 uur. start NCVB-vergadering. Oosterland „De Blauwe Keet", voorlichtngs- en forumavond bollenkwekers en -han delaren. Bruinisse Dorpshuis, 19.45 uur, streekvergade- ring N.C.V.B. (spreker mr. H. K. J. Beernink). Vrijdag 18 april Zierikzee J. L. De Jongeschool en Maltarakkers 19.30 uur Ouderavond. Hotel „Concordia", 20.00 uur, volks dansavond P.J.Z. afdeling Schou- wen-Duiveland, (ook voor niet-le- den). J. W. v. d. Doelsehool, 19.30 uur, Ouderavond. J. L. De Jongeschool en Maltarak kers, Herv. Ver. Gebouw, 19.30 uur Ouderavond. Concertzaal, 20.00 uur, grote avond R.S.G. „Prof. Zeeman". Zaterdag 19 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, (De Jakhals). Zondag 20 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, (De Jakhals). Maandag 21 april Zierikzee „Mondragon", 20.00 uur, afd. „Phi- latelica". Hervormd Verenigingsgebouw. 19.30 uur, ontspanningsavond U.V.V. Dinsdag 22 april Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw, 19.30 uur, Chr. Plattelandsvrouwen Bond. Huis van Nassau, 20.00 uur, Vrou- wenkontakt P.v.d.A. Café „Vijverberg", 20.00 uur, ge- spreksavond afdeling Duiveland van de Partij van de Arbeid. Woensdag 23 april Haamstede Ned. vereniging van Huisvrouwen, bezoek slot Haamstede, 14.00 uur bij dé ingang. Donderdag 24 april „De Prins van Oranje", 10.30 uur, afd. Zeeland Plattelandsvrouwen- bond. Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, vergade ring Zierikzéëse Sportraad. Renesse „Het wapen van Renesse", 20.00 uur, V.V.V.-vergadering. Vrijdagavond 25 april Zierikzee „De Poorter", 1930 uur, ledenverga dering vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland". Zondag 27 april Bruinisse Hevr. Ver.-gebouw, 20.30 uur, jeugd en samenzang. Maandag 28 april Zierikzee Vertrek: RTM-station, 7.45 uur, ex cursie afd. Schouwen Plattelands- vrouwenbond. Dinsdag 29 april Renesse „Koffioronde", afd. Noordwelle Plattelandsvrouwenbond. Donderdag 1 mei Zierikzee Stadhuis (trouwzaal), 15.30 uur, ope ning expositie „Zierikzee Monumen taal". Maandag 12 mei Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, Z.V.U. Toneel. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall iet Redaktie: M J Bij de Vaate (01110) 2938 J P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 GENEVE. Het Internationale Comité van het Rode Kruis in Ge neve heeft donderdag meegedeeld dat 2.000 mensen hun toevlucht heb ben gezocht in hotel Phnom in de Cambodjaanse hoofdstad, dat door het Comité tot neutrale zone is ver klaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2