Doek valt over Cambodjaans strijdtoneel Gaat douceurtje Haringvliet- brug de mist in? X Nieuwe regering in Saigon Josephine Baker overleden Leger aan de macht in Tsjaad LICHTE TRENDWIJZIGINGEN KENMERKT SLEESWIJK-HOLSTEIN DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muamlag 14 april 1975 131sle jaargang Nr. 21674 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1689) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3.50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Komende vergadering VVV -Duiveland Phnom Penh op instorten TOIvIO-SAIGON, 14-4*. De Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh, het laatste helangrijk bolwerk van het afgebrokkelde regiem van de uitgeweken generaal Lon Nol tegen de Rode Khmer, stond maandagochtend op instorten. Een Japans persbureau meldde dat de troepen van de Rode Khmer de stad al waren binnengedrongen en dat twee vliegtuigen van de regering het hoofdkwartier van de generale staf hadden gebombardeerd. Persbureau Kyo- do had het berieht van een Cambodjaanse correspondent die had gemeld dat het wel zyn laatste bericht kon zyn. SAIGON, 14-4. Maandagochtend is in de Zuidvictnamese hoofdstad een nieuwe regering gevormd. Op 4 april had president Ngoeyen van Thieu de voorzitter van de nationale vergade ring, Ngoeyen Ba Can opdracht ge geven tot het samenstellen van een regering van eenheid en strijd, nadat hij het ontslag had aanvaard van generaal Tran Thien Chiem, die zon der onderbreking het kabinet sinds 1969 had geleid. In de nieuwe regering heeft geen vertegenwoordiger van de oppositie een post aanvaard. PARIJS, 12-4. Josephine Baker is in Parijs overleden. Zjj was na een hartaanval in een ziekenhuis opge nomen. Josephine Baker werd op 3 juni 1906 in Saint Louis, Missouri, gebo ren. Zij danste bijna al zodra zij kon lopen. Zij danste eerst blootsvoets. „Wij konden geen schoenen betalen" zo vertelde zij eens. „En het hield me warm". In Saigon werd een bericht van Radio-Phnom Penh opgevangen dat meldde, dat de Cambodjaanse hoofd stad werd beschoten en dat alles er op duidde dat de Rode Khmer zich voorbereidde voor een laatste en be slissende aanval op de stad. Volgens niet-officiële berichten die de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon hebben bereikt, zouden zowel de luchtaanval als de beschieting van Phnom Penh het werk zijn van mui tende regeringstroepen. De strijd krachten zouden ontevreden zijn met de nieuwe leiding. Overwinning Over het Cambodjaanse strijdto neel is hiermede het doek gevallen. Ditmaal niet na een internationale conferentie gevolgd door een bestand en een vredesakkoord zoals in Viet nam (waar nog steeds hevig gevoch ten wordt) en Laos het geval was, maar door een rechtstreekse over winning van de communistische Ro de Khmer op de rechtse regerings troepen van generaal Lon Nol na een strijd van drie jaar. CAIRO. Zoals al enige tyd ver wacht heeft he kabinet van Egypte onder leiding van premier Abdel Hegazi zondag bjj president Sadat zijn onslag ingediend. Sadat acht een kabinetswijziging gewenst om het hoofd te bieden aan een kwij nende economie. Dit heeft het pers bureau voor het Midden-Oosten be kendgemaakt. In tegenstelling tot Noord- en Zuid-Victnam en Laos is in het vier de Indochinesc land Cambodja se dert het einde van de Tweede We reldoorlog niet vrijwel onafgebroken strijd met de wapenen gevoegd. Evenwichtskunstenaar prins Noro dom Sihanock had het wapengeweld lang buiten de grenzen van zijn land weten te houden, maar toen hij in 1970 door de door hem als premier aangestelde Lon Nol werd verdre ven, ontbrandde ook in Cambodja de strijd in volle hevigheid. NDJAMENA, 13-4. In de Ccntraal- afrikaanse republiek Tsjaad heeft het leger zondag een eind gemaakt aan het bewind van president Ngar- ta Tombalbaye. Volgens onbevestig de berichten is Tombalbaye hierbij gedood. Verscheidene ooggetuigen verkla ren het lijk te hebben gezien van de 56-jarige president. Hij zou gewei gerd hebben de macht uit handen te geven. Generaal Noel Odingar, tijdelijk bevelhebben van de strijdkrachten verklaarde via de radio dat het leger de macht had overgenomen. Kontant geld op girobetaalkaarten DEN HAAG, 14-4. Met ingang van 21 april a.s. kunnen rekeninghouders van de Postcheque- en girodienst hun girobetaalkaarten op het post kantoor verzilveren. Per kaart wordt een vast bedrag van f 100,uitbe taald. Er mogen niet meer dan vier kaaren tegelijk worden aangeboden. De rekeninghouder dient zich te legitimeren met zijn giropas. Het opnemen van geld d.m.v. de beken de kascheques blijft uiteraard op de gebruikelijke wijze mogelijk, zo heeft de PTT maandagmorgen mee gedeeld. Stemmenverlies voor C.D.U. KIEL, 14-4. De Westduitse Christendemocraten (CDU) hebben zondag btf de regionale verkiezingen in Sleeswijk-Holstein voor de eerste maal in 13 maanden weer licht stemmenverlies moeten accepteren. De afgelopen zes deelstaatverkie zingen hadden alle flinke winst voor de CDU opgeleverd waardoor met een flinke dosis optimisme naar Sleeswijk-Holstein was toegcleefd. De hooggestelde verwachtingen ovet een eventuele aflossing van de fede rale regeringswaeht in Bonn zullen iu echter moeten worden terugge schroefd. Desondanks kan de CDU met waarschijnlijk een absolute meerder- De revenuen van de „tol" ZIERIKZEE, 12-4. Het is een publiek geheim, (lat de „Haringvlietbrug" een goed boerende N.V. was, veel meer auto's dan men over een bepaalde periode had geraamd, passeerden de „tolbrug", zodat deze, nadat men eerst bet tarief lot een gulden bad verlaagd, ver vroegd olvrij kon worden gemaakt. Insiders wisten, dat toen men dat deed, er nog behoorlijk wat miljoenen in de pot zaten, om het ende te halen cn rekenaars hadden al uitgerekend, dat er van die miljoenen, wel het een en ander zou moeten overschieten. Exact was er focn de brug folvry was een pot van 2,3 miljoen gulden voor „alge meen groot onderhoud", maar daarnaast was er 6,8 miljoen gereserveerd in de „algemene reserve". Totaal dus bjjna 10 miljoen gulden. Maa nu komen in deze tijd, waarin iedere huismoeder, telkens weer moet constateren, dat er weer enkele artikelen duurder zijn gewoden ook voo de Brugmaatschappy de tegenvallers. GOES. Aan de zaterdag door de gymnastiekvereniging Volharding te Goes georganiseerde open kampioenschappen tornen en keurtnrncn werd met veel snkres door een aantal leden ran Delta Sport deelgenomen. Annet Schouls middenwist bij de afdeling wedstrijdsport beslag te leggen op de Ir prijs voor haar klnbgrnotr Anita Dors (rechts) cn Mariska Gevers (links) van de organiserende vereniging Volharding. Het nog uit tc voeren schilderwerk aan de brug, was geraamd op 1,9 miljoen gulden. Men had een con tract gesloten met een aannemers maatschappij om de brug te verven, voor een overeengekomen bedrag, maar daarbij werd bedongen, dat de Brugmaatschappij de verf zou leve ren. Deze verf werd niet op termijn in gekocht en is inmiddels veel duur der geworden, terwijl meer verf zal moeten worden gebruikt omdat de verflaag (liechtlaag) aan dc onder kant van dc brug heeft losgelaten. Gevolg het verfwerk zal meer dan 2 miljoen gaan kosten. Ook dc oppervlaktebehandeling van het wegdok zal aanzienlijk meer kosten, omdat men dit wegdek an ders gaat behandelen, dan men aan vankelijk gedacht had, om een lan gere houdbaarheid voor de toekomst te waarborgen. Gevolg een tekort in het onderhoudsfonds dat uit de alge mene reserves zal moeten worden bijgepast. Algemene reserve Dc algemene reserve bedroeg per 1 juli 1974 6,8 miljoen. Maar daarvan moest dan ook de gehele exploita tie tot 1 juli 1975 betaald worden. En dat vergt wel 3,3 miljoen gulden. Over dus 3,5 miljoen, intussen ver minderd met het tekort van dc on- derhouds reserve. De tolemplacemcnlen moesten worden opgeruimd en de reparatie daarvan aan het wegdok kostte eveneens geld. Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE. Zaterdag jl. gebeurde het dan weer eens. Een bruidspaar, dat in een open rijtuig kwam voor gereden bij het stadhuis. Twee fraaie paarden voor de koets en dat alle maal op de drukke zaterdag; het trok heel wat aandacht. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De roem is een vergrootglas. Fu llei- heid van meer dan 50 procent dei- stemmen (in 1971: 51,9) de politieke lijnen in het parlement van Kiel blijven aangeven. Een en ander on der leiding van de 46-jarige Ger hard Stoltenberg. De vrije democra ten (FDP) konden hun aandeel van de stemmen tegenover 1971 bijna verdubbelen en keren daardoor terug in het parlement dat ze vier jaar geleden hadden moeten verlaten om dat de 5 procentsgrens voor hen toen niet haalbaar bleek. Samen met de sociaaldemocraten (SPD) zullen zij een getalsmatig sterke oppositie kunnen vormen. Men ging ervan uit, dat hel rijk de „wegverbetering uit het Wegen fonds zou betalen, maar voorlopig klopt men daar aan een „dovemans- deur". Men gaat bij het rijk zelfs nog verder en eist, dat een fonds wordt gevormd om ook in de toekomst, nog voor het onderhoud van de brug tc zorgen. Do bankier Daun komt ook dc bankier, nog zijn tol eisen, van de zuur betaalde „tolgelden". Als de brug wordt over gedragen aan het rijk, dan is de bank zijn „onderpand" kwijt. De geldleningen moeten dan ook worden afgelost, maar dat „vervroegd af lossen" kost wel 1 Vz °/o boete of f 550.000. Van het geplaatste aandelen ka pitaal 600 aandelen hebben de ge meenten op Goeree-Overflakkee er 350, op Schouwen-Duiveland is de verdeling als volgt: Zierikzee 77, Westerschouwen 44, Duiveland 41, Brouwershaven 39, Bruinisse 25 en Middenschouwcn 23. Zij zullen hun kapitaal wel afgelost krijgen, maar het verwachte doucheurtje zal wel in de mist verdwijnen. Advertentie Verwachting tot dinsdagavond: enkele opklaringen Tijdelijk regen, vooral in de nacht en ochtend, maar morgen overdag enkele opklaringen; matige tot krachtige wind tussen zuid en west. Minimumtemperaturen omstreeks 6 graden, maxima morgen ongeveer 11 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturcn: omstreeks 13 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procenl. N.B. Voor dc temperaturen geldt voor woensdag een marge rond de opgegeven waarden van 3 graden. ZON- EN MAANSTANDEN 15 april. Zon op 5.45, onder 19.36 Maan op 7.30, onder Eerste kwartier: 19 april (05.41). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 15 april 5.25 17.45 11.05 23.14 Doodtij: 21 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-4. Aan een periode met koud weer is voorlopig een ein de gekomen. Zondagmiddag drong met naar zuidwest gedraaide winden zachtere en vochtiger lucht ons land binnen. Dc circulatie werd namelijk eerst bepaald door een krachtig ho- gedrukgebied boven de Azorcn, dat, tezamen met depressies boven oost- Europa, voor ccn noordwestelijke stroming boven onze omgeving zorg de. Het hogedrukgebied heeft z.ich nu naar zuidelijker breedten terug getrokken, waardoor van de Atlan tische Oceaan afkomstige depressies hun invloed tot onze gewesten kun nen uitbreiden. Dit betekent voor ons een enigszins wisselvallig weertype met temperaturen, die ongeveer nor maal zullen zijn voor dit jaargetijde. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1