j DE GROENE TAS GEVAARLIJKE SNEEUWVAL IN HET ALPENGEBIED Kleuter- en lagere scholen gaan samenwerken zierikzeesChe nieuwsbode Vrijdag 11 april 15175 Nr. 21673 j C. Wandel Zn. mÊOSÊÊÊÊÊÊÊtÊÊm 7 BOLZANO/GENEVE/MtlNCHEN, 10-1. De belangrijkste Alpenover gangen voor het noord-zuidverkeer in Oostenrijk en Zwitserland zijn donderdag als gevolg van zware sneeuwval en acuut lawinegevaar opnieuw gesloten. Ten zuiden van de Brennerpas stond een file van ongeveer 2.000 vrachtauto's. De personenauto's wer den omgeleid over de Reschenpas en door het Pusterdal waar de we gen met sneeuwkettingen nog berijd baar zijn. Het spoorwegverkeer via de Brenner dat juist woensdagavond was hervat, moest donderdagochtend weer worden gestaakt. Bij de San Bernardino waar de autotunnel zeker nog tot zondag niet kan worden gebruikt, kwam woens dagnacht aan de zuidkant een grote lawine naar beneden. In de omgeving van de winter sportplaats Andermatt werden uiut voorzorg huizen ontruimd die door lawines werden bedreigd. Flitsen uit het buitenland SEOEL. In Zuid-Korea zijn acht mensen terechtgesteld die door een krijgsraad schuldig waren bevonden aan het aanzetten tot een studente- komplot om de regering omver te werpen. Dit is in defensiekringen te Seoel vernomen. NIEUW DELHI. Indiase militairen hebben koning Palden Thondup Namgyl van Sikkim geai'resteerd na een kort gevecht met de paleiswacht, waarbij een gardist werd gedood en vier gewond. PARIJS. Onbekenden hebben don derdagochtend, enkele uren voor het vertrek van president Valery Gis- card d' Estaing naar Algerije, een springstofaanslag gepleegd op het Algerijnse consulaat-generaal in Pa rijs. De springstoflading ontplofte onder een vrachtauto die op zeer korte afstand van het consulaatsge bouw stond. SAIGON. Vier fotojournalisten van de internationale pers, onder wie een niet nader bekende Nederlander, zijn donderdag gewond toen zij op 70 ki lometer ten oosten van Saigon be trokken raakten bij een gevecht tus sen Zuidvietnamese en revolutio naire pantsertroepen. JERUZALEM. In Jeruzalem is donderdag een bom ontploft die on der een auto was aangebracht. Een passerende vrouw liep lichte ver wondingen op en kon na behande ling in een ziekenhuis naar huis. MOSKOU. Een zoon van de geïn terneerde joodse arts Michael Sjtern heeft donderdag tegen westerse journalisten in Moskou gezegd dat zijn vader zijn gezin heeft gesmeekt de Sowjetunie te verlaten, maar dat het dit niet wil doen. MOSKOU. De Sowjetrussische mi nister van buitenlandse zaken An drei Gromiko heeft een uitnodiging voor een bezoek aan IJsland aange nomen. Het staat in een communique dat donderdag in de Russische kran ten is gepubliceerd over de bespre kingen die de IJslandse minister van buitenlandse zaken Einar Agustsson Moskou heeft gevoerd. SEOEL, ZUID-KOREA. De Zuid- Koreaanse politie heeft donderdag twaalf personen aangehouden die al eerder waren opgepakt wegens sa menzwering tegen het bewind van president Park Tsjoeng-Hie. Ook werden twee dominees aangehouden en werd een theologisch seminarium gesloten in een poging een einde te maken aan anti-regeringacties. ATHENE. De Griekse regering heeft donderdag berichten uit An kara tegengesproken als zou Tur kije worden bedreigd door Griekse troepenconcentraties op de eilanden in de Egeische zee nabij de Turkse kust. ROTTERDAM. Triest gebeuren te Rotterdam, waar vele tientallen taxichauffeurs met rouwkransen en bloemen voor de kist uitliepen, bij de begrafenis op „Hofwijk" van hun vermoordde kollega Hartmann. On geveer 1500 taxichauffeurs uit vele delen van het land woonden de be grafenis bij. Het spoorwegverkeer via de St. Gottha2-d dat woensdag weid hervat, zal wellicht wer worden gestaakt. De nieuwe zware sneeuwval be dreigt vooral de natuur. Men vreest dat door het zware sneeuwpak hele bossen zullen worden weggevaagd. In Beieren moest dondezdagoch- tend in vele streken het wegverkeer worden stilgelegd. LUXEMBURG. De Europese com missie heeft een urgentieprocedure in werking gezet tegen Frankrijk in verband met de boycot van de in voer van Italiaanse wijn, zo heeft landbouwcommissaris Pierre Lardi- nois donderdagmorgen in het Euro pese parlement in Luxemburg be kendgemaakt. WASHINGTON. Oud-president Ri chard Nixon deed in 1973 vertrou welijke beloften aan Zuid-Vietnam. De beloften hielden in dat de Ver enigde Staten „krachtig" zouden rea geren als Noordvietnam de Parijse akkoorden zou schenden. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Ron Nessen, onthuld. JAKARTA. Prins Bernhard heeft woensdagochtend in Jakarta een cheque van 100.000 dollar voor de bescherming van in het wild levende dieren overhandigd aan president Soeharto. Dit gebeurde toen de prins een beleefdheidsbezoek bracht aan het Indonesische staatshoofd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND RAALTE De produktie van het al oude levertraan in Nederland zal worden voortgezet. Dit is het resul taat van onderhandelingen tussen de directies van de laatste levertraan producent in ons land de Koninklijke Maatschappij Draaisma van Valken burg B.V. te Leeuwarden en Bea- phar B.V. te Raalte. TIEL. Inbrekers hebben in de nacht voor tienduizenden guldens aan horloges en juwelen weggehaald bij een juwelier aan de Markt in Tiel. De inbrekers sloegen een raam in om in de winkel te komen. Zij gingen er vandoor in een auto ter wijl de wakker geworden eigenaar vergeefse pogingen deed deze te la ten stoppen. DEN HAAG. Minister Vorrink van milieuhygiëne heeft tekenen gesig naleerd, die er op wijzen dat op ambtelijk niveau de kwestie van de Franse zoutopslag „iets meer los is gekomen dan wel het geval is ge weest". UTRECHT. Op het tweejaarlijkse congres van het Humanistisch Ver bond - 24 en 25 mei in Eindhoven - zal de „Dr. J. P. van Praagprijs" aan Simon Carmiggeït worden uit gereikt. Eerdere prijswinnaars wa ren Amnesty International en Dr. A. Constandse. DEN HAAG. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft desgevraagd meegedeeld dat binnenkort, een instructie zal uitgaan naar de ambassadeurs in Parijs en/of Peking om contact op te nemen met de vertegenwoordiger van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 12 APRIL NED. 1: De TROS is verantwoor delijk voor het middagprogramma. De eerste i>yftien minuten van het programma kan men kijken naar De Boefjes. Deze doen mee aan een ta lentenjacht en dan gebeurt er iels heel eigenaardigs. Daarna volgt Ren je rot. Te gast is dit keer in dit jeugdspel de cloion Flappie, De uit zending van Snater, omstreeks kwart voor vier is de laatste van dit seizoen. Hierin o.a. de zanger Albert West. Bij het tv-publiek vooral be kend door zijn Songfestivalliédje Ik heb geen geld voor de trein. Verder aandacht voor het beroep zwemlera- res. Zo'n zeventig minuten sport op de buis. Om tien over vier begint Penalty Bokaal en daarna krijgt men sportinformatie in TROS Sport. In de vooravond brengt de KRO Peppi en Kokki die er niet zo best in slagen om aan het werk te ko men en Kunt u mij de weg naar Ha- melen vertellen meneer? Er dreigt een nieuw gevaar voor het paleis Bambergen. Verder ook nog in de vooravond 't Zand 33. Na het jour naal wordt de musical Blue Skies op de buis gezet. Bing Crosby neemt het overgrote deel van de liedjes hierin voor zijn rekening. Fred As- taire toont zijn danskunde. Daarna volgen nog Brandpunt en De wereld in oorlog. Nog gaat Nederland I dé, lucht niet uit want men heeft dan nog beelden van de wereldkam pioenschappen ijshockey te goed. NED. II: De zendtijd tussen zeven en acht uur werd gereserveerd, voor twee programma's: Zo moeder zo zoon en een reportage van het Tulip Time International Music Festiva Dit evenement met orkesten en ma joreten wordt ieder jaar in Katwijk gehouden op het moment dat de bol len in bloei staan. Parallel met de musical Blue Skies loopt op deze zender het amusementsprogramma Toi toi toi bij Ted. Als gasten be groet Ted de Braak vanavond o.a. Don MercedesThe Shepherds, Os car Harris, Loeki Knol en Connt) Vandenbos. De rubriek Mensenleven vraagt daarna aandacht voor serieu zere zaken. Dit maal aandacht voor de moderne medissche zorg voor zie ken en armen in de tropen, die on dermeer gesteund wordt door de Ne derlandse vereniging Simavi. Het team van 'Farce Majeure zorgt weer voor de nodige politieke lol. Geeste lijke liederen tenslotte in de ru briek Ruimte en aansluitend op het laatste nieuws wordt in de IKOR- rubriek Het lied van de week het lied 73 uit het Liedboek voor de Kerken uitgevoerd. Advertentie Citroën-agent voor Schouwen-Duiveland Garage 4 Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1487 DEN HAAG, 10-4. Een tiental kleuter- en lagere scholen begint in augustus de eerste samenwerkings- experimenten, die moeten leidn tot de invoering van een basisschool voor vier- tot twaalfjarigen. Minister Van Kemenade heeft hiermee het advies van de innova tiecommissie basisschool overgeno men, dat In grote lijnen ook de goed keuring heeft van de centrale com missie voor onderwijs-overleg (CC OO). De experimenten gaan uit van be staande activiteiten en zijn gericht op het ontwikkelen van een school werkplan voor een geintegreerde ba sisschool. De kleuterschool en de la gere school zullen zich zo op elkaar proberen af te stemmen, dat er een onderwijssituatie ontstaat. In de praktijk zal getracht worden zicht te krijgen op de vormgeving en in houd van de toekomstige basisschool en op de landelijke toepasbaarheid en verspreiding van die kennis. Uit de concrete werksituatie zul len zeker problemen naar voren ko men, die om deelexperimenten zul len vragen. De experimenten bete kenen voor de betrokken scholen ex tra inspanning en nieuwe taken. Daarom krijgen ze gedurende een aatal jaren extra middelen en ge richte onderseteuning. ZATERDAG 12 APRIL NED. I: 10.30 Teleac; 12.00 Voor lichting schooltelevisie; 15.00 Nieuws; 15.02 De Boefjes15.15 Ren je rot; 15.40 Snater; 16.10 Penalty Bokaal16.20 Sport; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Peppi en Kokki; 19.20 Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen me neer?; 19.50 't Zand 33; 20.00 Jour naal; 20.20 De grote musicals; 21.45 Brandpunt; 22.30 De wereld in oor log; 23.15 Journaal; 23.20 W.K. ijs hockey. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Pau lus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Zo moeder, zo zoon; 19.30 Tu lip time; 20.00 Journaal; 20.20 Toi toi toi bij Ted; 21.50 Mensenleven; 22.20 Farce Majeure; 22.50 Ruimte; 23.15 Journaal; 23.20 Het lied van de week. ZONDAG 13 APRIL NED. I: Om elf uur is de buis be zet voor een eucharistieviering. Even over vier uur is de buis weer voor de tv-muis. Dokter ja, dokter +nee brengt aansluitend wat medi sche informatie. Onderwerp is Slaap, slaapstoornissen en dromen. De presentatie is weer in handen van de arts Aart C. Gisolf. Tegen vijf uur stelt Frits van Turenhout de kijkers weer op de hoogte van de re sultaten van de wekelijkse slag op het voetbalveld. De IKOR is daarna aan de beurt en brengt Ik zal mijn mond maar houden, bestaande uit gedichten, liederen, bijbelvertalingen en psalmverwerking van Huub Oos terhuis, die uitgesproken en gezon gen worden door Henk van Ulsen en Henk Batenburg. Daarna is er een extra aflevering van Studio Sport. Dan komen Woord voor woord, Pau lus de boskabouter en Pippi Lang kous aan bod. Pippi komt vanavond op het pirateneiland terecht. Daarna is het weer tijd voor sport. De ru briek Eén op zondag, die om tien voor half negen begint, ontvangt vanavond een koninklijke gast. Het is prins Claus, die een gesprek zal hebben met W. L. Brugsma. Onder werp van gesprek is o.a. de ontwik kelingshulp. Daarna humor in Drie hoog Achter. Kamerverhuurder Rigsby ligt ook nu weer overhoop met huurders en daaraan is het ras senprobleem debet. Tenslotte volgen nog Panoramiek en Zienswijze. NED. II: Om zeven uur verdiept McCloud zich in het lottowezen. De aanleiding daartoe is dat er nogal eens van vals spel sprake is. Spoe dig vallen er schoten. Terug in eigen land worden de kijkers uitgenodigd Met de muziek mee te gaan. Vijftig 2 Geralda Oosterlaag, die in feite naar tante Geertje was genoemd, al leen in een modernere versie, had het beslist: we rijden langs tante en drinken daar koffie, want als we bij tijds wegrijden, kunnen we zeker om een uur of elf in Haastrecht zijn. Wat dan ook prompt gebeurde. Op haar manier was tante Geertje enigszins familiezwak. Geralda en Harmen werden op ouderwets har telijke wijze verwelkomd en moes ten tegen wil en dank blijven lun chen, want zo vaak kwamen neef en nicht niet aanwippen. Of wel soms? Nou? Het werd dus uitgebreid koffie drinken, waarna een borreltje en een sigaret, terwijl er over allerlei aangelegenheden werd gebabbeld. Om half twee maakte tante Geertje de tafel klaar voor de lunch en pro duceerde en passant een warme hap, nu ze wist, dal nicht en neef zo'n lange reis, helemaal naar Spanje voor dc boeg hadden. Het echtpaar zelf zat intussen op hete kolen, want Harmen Oosterlaag had een reisprogramma opgemaakt en wilde nog vóór donker Noord- Frankrijk bereiken om daar ergens een hotel op tc zoeken. Maar hoe langer het bezoek duurde, des te duidelijker werd het voor hem. dat hij dit plan wel van zich af kon schuiven. Ze zouden nu wel niet verder komen als een eindje in de Ardennen. Misschien konden ze dan net zo goed in Maastricht blijven en morgen heel vroeg verder rijden om te trachten iets van de achterstand in te halen. Vandaar dat men tegen het vallen van de avond op het stuk minuten. zang en variété worden ge bracht vanuit de Agnietenhof in Tiel. Tot de gasten behoort het Ame rikaans-Duitse zangeresje Peggy March. Ook het vokaal kwintet van Letly de Jong geeft acte de presence. De gebruikelijke variëte-act komt van The Young Brothers. Tussen half tien en half elf is de zender voor het kaberet-duo Neerlands Hoop. Freek de Jonge en Bram Ver meulen brengen vanavond een Staatsbericht van de Kultuurraad. Het tweetal beschouwt zichzelf als helden van de humor. De VARA verlaat de buis met het dertig minu ten durende programma Imke Kla ver, herinneringen van een Friese landarbeider. Aanleiding tot dit pro gramma is een boek over de op komst van het vrije socialisme in Friesland tussen 1890 en 1925. ZONDAG 13 APRIL NED. I. 11.00 Eucharistieviering; 14.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 TV- muis; 16.25 Dokter ja, dokter nee; 16.55 Toto; 17.00 Ik zal mijn mond niet houden; 17.32 Studio Sport; 18.30 Woord voor woord; 18.35 Pau lus de boskabouter; 18.40 Pippi Langkous19.05 Studio Sport; 20.20 Eén op zondag; 21.10 Nieuws21.15 Driehoog Achter; 21.40 Panoramiek; 22.05 Zienswijze; 23.05 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.55 Pau lus de boskabouter; 19.00 Nieuws; 19.05 McCloud; 20.40 Met de muziek mee; 21.30 Staatsbericht van de kul tuurraad; 22.30 Imke Klaver; 23.05 Journaal. MAANDAG 14 APRIL NED I: Om zes uur begint dit net al uit te zenden en wel de wereld kampioenschappen ijshockey. Beel den van de wedstrijd tussen Zweden en TsjechoSlowakije. Ook aan het eind van de avond, tegen elven ijs hockey, dan een verslag van de match tussen Rusland en Finland. Maar eerst andere programma's. De vooravond heeft de TROS ingeruimd voor een aflevering van De man van zes miljoen. Superman Steve Austin wordt tijdelijk blind, maar geen nood, hij redt zich wel met behulp van de ogen van de medepassagiers, waarmee hij in een vliegtuig zit. In de kwis Alles of niets, na het jour naal, verschijnt vanavond voor de derde achtereenvolgende maal de heer A. Mastenbroek, De vorige twee keren dat hij meedeed won hij iede re keer tienduizend gulclen. Inspek- teur Erskine van de FBI gaat dit maal achter een inbreker aan die met behulp van familieleden uit de gevangenis wist te ontsnappen. Als de mannen van de FBI hun karwei door J. D. POSTHUMUS je autoweg tussen Roermond en Maastricht reed. Met de bedoeling alsnog door te rijden naar Luik om dan daar te overnachten, want in Luik had je in ieder geval behoor lijke hotels. Men zegt wel eens, dat het lot grillig is. Maar menig mens zal wel eens tot de slotsom gekomen zijn, dat het allemaal zo moest zijn. Want het echtpaar Oosterlaag zou voorlo pig niet in Spanje aankomen. Zelfs niet over de grens gaan. Terwijl men Maastricht naderde, zag Harmen dat de benzinemeter al op reserve wees. „We moeten nodig tanken", zei hij tot zijn vrouw. „Door die escapades bij tante Geertje heb ik er helemaal niet meer naar gekeken. Ik zit al op reserve." Geralda - door haar man en ver dere naaste familie doorgaans Geer genoemd - knikte, keek op de kaart, die ze voor zich op de schoot had. „We zijn betrekkelijk dicht bij Maastricht; er zal wel spoedig een pomp komen", antwoordde ze op kalme toon. Een kilometer verder was cr een. Harmen draaide zijn wagen de inrit op en stopte bij de pomp. Er stond een gele wagen van dc wegenwacht; de chauffeur ervan maakte een bab beltje met een der pompbedienden. Er was op dit moment nog één wa gen bij de pompen en de rijder re kende al af. Harmen stopte precies bij de pomp en zette de moter stil. Uitstap pend. rekte hij zich ongegeneerd uit en gaf de sleutel van dc benzinedop aan de bediende. „Vol met super". Z1ERIKZEE. Enig om te zien en te horen waren de knaapjes van het Howard schoolkoor, dat deze week te Zierikzee concerteerde. De Ho- wardschool - ongeveer zo groot als de R.S.G. „Prof. Zeeman" heeft ze ven muziekleraren in dienst, zowel als „full- of parttimers". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) weer geklaard hebben is het tijd voor de rubriek Aktua TV, die voor zijn portie aktualiteiten veertig minuten beschikbaar heeft. NED. II: Vermaak in de voor avond met het spelletje Zo vader, zo dochter. Verder een aflevering van Doris Day serie. Doris ontdekt op een nachtelijk uur dat de deur van een juwelierszaak open staat. Ze denkt onmiddellijk aan een inbraak. Ze stapt de winkel binnen waar ech ter niemand is. Daarop arriveert de politie, die uit de aanwezigheid van Doris bepaalde konklusies trekt. Na het journaal is de kaalhoofdige Ko- jak weer op de buis te zien. Hij krijgt te maken met een reeks aan slagen met explosieven, waarbij do den vallen. Een motief voor de moord lijkt te ontbreken. Daarna wordt tot ogeveer tien uur een do- kumentaire uitgezonden die gaat over het leven van de ongeveer 40.000 Zuid-Molukkers die leven in ons land. Zoals bekend had een groep van hen plannen om de ko ningin te gijzelen. In 1947 bracht de Nederlandse regering 4000 Zuidmo- lukse militairen naar ons land en beloofde hen zo snel mogelijk zelf beschikkingsrecht. In de dokumen- taire wordt o.m. gesproken met jon geren die in ons land geboren zijn en met het ideaal van de Vrije Re publiek rondlopen. Zij hebben kon- flikten met de Westerse samenle ving. Daarna volgen nog de mini voetbalshow en de rubriek Ander Nieuws en een korte uitzending van de Stichting Symbiose. MAANDAG 14 APRIL NED. 1: 11.10 Schooltelevisie; 18.00 W.K. ijshockey; 18.45 Paulus de bos kabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 De man van zes miljoen; 20.00 Journaal; 20.20 Alles of niets; 21.30 De FBI; 22.10 Aktua TV; 22.50 Journaal; 22.55 W.K. ijshockey. NED. II: 18.15 Teleac18.15 Pau lus de boskaboiLter18.55 Nieuws; 19.05 Zo vader, zo dochter; 19.30 Do- ris Day; 20.00 Journaal; 20.20 Ko- jak; 21.10 Tussen Oost en West; 21.50 Mini-voetbal show; 22.30 An der Nieuws; 22.55 Symbiose; 23.00 Journaal. zei hij op achteloze toon tegen de man. Terwijl deze de tank begon te vul len, kwam de wegenwachter op de auto van Harmen toe. Hij keek naar het kenteken en liep toen knikkend naar Harmen. „Bent u meneer Oos terlaag uit Drachten?" Harmen keek verwonderd op. Ook Geer, die de vraag had gehoord, keek op haar beurt verbaasd naar de wegenwachter. „Die ben ik inderdaad," antwoord de de aangesprokene, met zijn ogen knipperend. De wegenwachter, bekeek nog eens zijn wagen: „Donkerblauwe Opel, kenteken 23 DZ 21. Klopt allemaal. Niet verwacht u nog in ons land aan te treffen, want uw broer dacht, dat u al over de grens zou zijn. Enfin, een meevallertje. Ik weet niet, wat er aan de hand is, maar wij zijn ge waarschuwd uit Den Haag. Alarm centrale. Of u meteen uw broer wilt bellen." „Is er iets aan de hand thuis of. De wegenwachter haalde zijn schouders op. „Voorzover ik heb be grepen niet bij u thuis in Drachten, maakt u zich daarover dus geen zor gen. Weet u het nummer van uw broer?" ..Allicht." „Dan zou ik hem maar gaan bel len. meneer". Drie minuten later vernam Har men Oosterlaag van zijn broer, dat hun moeder onverwacht naar het ziekenhuis was gebracht. „In het Academisch, in Groningen. Volgens de dokter, die ik aan de lijn had, is haar toestand ernstigIk liet je vanmiddag om twaalf uur via de ANWB waarschuwen, omdat ik dacht, dat je tegen die tijd al aardig in dc buurt van de grens zou zitten. Waar ben je nu?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 5