De ondiepwatermijnenvegers van de „Van Straelenklasse" LEDENVERGADERING CHR. KLEUTER SCHOOL 'RADDA BARNEN' TE OOSTERLAND BAR, EETHUIS EN KOFFIESHOP IN ALBERGUE „EL PARON" GEOPEND Zierikzee viel buiten termen mobiel kantoor zierikzeesciie nieuwsbode STREEKNIEUWS ALLES 'k, Vrijllas 11 april 1975 Nr. 21073 Praatje over onderwijs-integratie OOSTERLAND, 10-4. De Christelijke kleuterschool „Rüdda Barnen" hield woensdagavond de jaarlijkse ledenvergadering in het Ned. llerv. Vereni-^ gingsgebouw, onder leiding van de voorzitter, de heer A. J. Rotte. Deze las Ps. 103, en ging voor in gebed. Hierna sprak hij een welkomstwoord tot de aanwezigen, die niet in groten getale aanwezig waren. Inzonderheid sprak hij een welkom tot de spreker van deze avond, de wethouder van onderwijs van de gemeente Duiveland., de heer S. Overbeeke. Verder deelde de voorzitter in zijn openingswoord mee dat de heer Adr. Bal wegens werkzaamheden elders, zijn taak als bestuurslid en vóorzit- ter heelt moeten neerleggen, en dat hjj nu deze post heeft overgenomen. De school funktioneerde het afgelo pen jaar weer goed. De leerkrachten hebben zich opnieuw uitstekend van hun taak gekweten. De school bestaat nu 105 jaar, ze werd in 1870 opgericht, als Christe lijke bewaarschool, zoals dergelijke inrichtingen toen genoemd werden. Veel is er sindsdien veranderd. Uit het financieel verslag van de heer Jac. van den Houten bleek dat de uitgaven van het zg. „Van Ves- semfnods" bedroegen in 1974: f 1255.39, de uitgaven f 704,82, zodat er een batig saldo in kas bleef van f 550,57. De jaarrekening werd voor gelezen door de administrateur, de heer J. Stuij, waaruit kwam vast te staan dat er dit jaar een nadelig saldo was van 1' 2031,14, voorname lijk ontstaan doordat er hoge onkos ten waren aan de centrale verwar ming. Verheugend is echter dat het nadelig saldo toch nog ongeveer f 1300,minder is dan het vorig jaar. De rekeningen waren gekon- troleerd door de Commissie van toe zicht, bij monde van de heer I. de Waal vernam men dat alles in de beste orde was aangetroffen. Jaaroverzicht Bij de bestuursverkiezingen werd in de vakture Adr. Bal gekozen de heer Kees Bouwman Az. en in de Commissie van toezicht, waarin af tredend was de heer Marien Stouten, werd benoemd de heer Maarten Stouten Jz. H'erna volgde het jaaroverzicht door de hoofdleidster: mevr. M. K. Havenmeester jachthaven De' heer M. in 't Veld (wonende te Bruinisse) is met ingang van 1 april aangesteld als havenmeester van de kleine jachthaven in de voormalige werkhaven te Bruinisse. De jachtha ven die eigendom is van de gemeen te, wordt door de watersportvereni ging „Bru" gepacht, en deze heeft ook de havenmeester aangesteld, echter alleen voor de zomermaan den. De heer In 't Veld is voorne mens naast zijn funktie als haven meester, in de toekomst een instruk- tieschooi voor zeil- en motorboten te gaan exploiteren. Op Bruinisse is al eens eerder een zeilschool geweest, die wegens het vertrek van de ex ploitant de heer Schaap moest wor den opgeheven. Beije. Men begon op 1 januari 1974 met 64 kleuters d.i. 11 meer dan een jaar daarvoor op 1 januari 1973. In maart deed de school mee aan een tekenwedstrijd uitgeschreven dooi de Bobo krant, met als resultaat 4 prijzen voor klas 1 en 7 voor klas 2 Van het cafetaria „Neffen d'Eule" ontving elke kleuter een versnape- ting ter gelegenheid van het één jarig bestaan van deze zaak. In juni kwam weer de jaarlijkse tentoon stelling van het werk der kinderen. Praatje over integratie De onderwijzeressen: mevr. Lau- rense van de Chr. basisschool, en mej. Ochtman van de Openbare ba sisschool, brachten een bezoek aan de kleuterschool ter kennismaking met hun toekomstige leerlingen. Een tegenbezoek volgde doordat de hoofdleidster met 16 kinderen naai de Chr. school, en met 9 naar de Openbare basisschool ging. Deze 25 kinderen gingen van school, zowel als nog 4 van Sirjansland, zodat met juni 29 leerlingen de school verlie ten, Na de zomervakantie kwamen er 12 nieuwe kleuters voor het eerst op school, zodat toen begonnen werd met 55 leerlingen in totaal dit was in december jl. gestegen tot 68. De heer Overbeeke, wethouder van onderwijs, sprak hierna over het onderwerp „Integratie van het kleu ter- en basisonderwijs". „Integratie" betekent het samenvoegen van twee afzonderlijke zaken. In dit geval het kleuter- en basisonderwijs samen voegen, aan elkaar koppelen of op een of andere manier samen laten gaan. De stroomversnelling van het huidige tijdsgewricht is ook aan het onderwijs niet voorbijgegaan. Ook hier komen tal van vernieuwingen aan bod. Met de integratie is be doeld een vloeiende lijn te creëren tussen het kleuter- en het basison derwijs. Hiervoor zijn of worden verschillende methoden beproefd, een en ander verkeert nog in een experimenteel stadium. Zeeland wordt hiervan wel de proeftuin ge noemd. De voorzitter dankte de heer DORDRECHT. Het college van B en W van Dordrecht heeft met drie stemmen voor en twee tegen beslo ten om op 1 mei de rode vlag op het stadhuis te laten wapperen. De pro- testantschristelijke fractie en de VVD hebben tegen dit voorne men geprotesteerd, omdat zij er een provocatie in zien. Overbeeke voor zijn leerzaam be toog, waarop nog vele vragen opge worpen werden, die door de spreker werden beantwoord. De heer Rotte sloot deze vergade ring met dankgebed. Voor 40 jaar RENESSE. Aan het dorpsplein staat een trapgevel met overhoek- schen top, termijntogen en sieran- kers, die zoowel om zijn plaats op den hoek als onderdeel van den pleinwand zijn beteekenis heeft. Wegens verbouwing van het pand wilde cle eigenaar hem doen afbre ken, doch het Rijksbureau voor de Monumentenzorg heeft een bijdrage in de meerdere kosten toegezegd, zoo de gevel behouden blijft. Hij zal dan tevens enkele hoognoodicje her stellingen ondergaan. ZONNEMA1RE. Onze gemeente bezat tot nu toe geen eigen gemeen tehuis. Zij huurde een kamer boven de consistorie van de Ned. llerv Kerk. Uit den aard der zaak was het niet veel meer dan een zich be helpen met die te kleine ruimte voor een zich steeds uitbreidende admi nistratie. Thans heeft het gemeente bestuur een pand aangekocht in de Oostweg. Dit zal met eenige ver bouwing geschikt gemaakt worden als raadhuis enz. Voor de som van f 2070,is de gemeente eigenares geworden van dit huis met tuin. ZIERIKZEE. Deze dagen ver wierf de heer J. M. S. den eerste prijs met lof der jury bij de gehou den tentoonstelling lot sluiting van den cursus der Nederlandsche Ban- ketbakkersschool van de afdeling dragant en suikertrekkers. BROUWERSHAVEN. Vanwege de afdeling Brouwershaven e.o. der vereen. Volksonderwijs is in de openbare school een lichtbeelden- avond gehouden, waarbij ook toe gang hadden de leerlingen van de hoogste klassen der school. Behan deld werden de Zuiderzee en een aardige vertelling. ZIERIKZEE. In de te Vlissingen gehouden vergadering van V.V.V. is medegedeeld dat het plan bestaat de tochtjes Vlissingen-Middelburg-Zie- rikzee en terug met provinciale boo ten in het volgende seizoen niet al leen Maandags maar ook Woensdags te doen plaats hebben en Zaterdags nog een tocht van Vlissingen langs de kztst naar Westkapelle en terug. BRUINISSE. De mosselschipper A. J. op het vaartuig BRU 12, heeft op zijn mosselperceel een- vreemdsoor tige krab gevangen, die in deze om streken tot hiertoe niet bekend was. Hoogstwaarschijnlijk heeft men hier te doen met de wolhandkrab. Schip per J. heeft het exemplaar dat veel zaad bij zich droeg, ter hand gesteld aan den opziener der visscherijen, die het voor onderzoek heeft ver zonden. Kon. Marine naar Zierikzee ZIERIKZEE, 10-4. Van 6 tot en met 9 mei komen - als gemeld - vier schepen van de Kon. Marine naar Zierik zee. Het zijn z.g.n. ondiepwatermijnenvegers van de „Van Straelen-klasse. De schepen uit deze klasse zijn vernoemd naar officieren, onderofficieren en manschappen van de Kon. Marine, die posthuum werden onderscheiden met de Militaire Willemsorde of het z.g.n. Bronzen Kruis. Deze onderscheidingen werden verleend op grond van verrichtingen in de oorlog 1940-1945, alsmede gedurende het politionele optreden in Indonesië. De mijnenvegers - naar Zierikzee Hr. Ms. Van Versendaal - werden komen Hr. Ms. Houtepen. Hr. Ms. destijds op Nederlandse werven ge- Van der Wel. Hr. Ms. Staverman cn bouwd. De bouw van een aantal van deze mijnenvegers werd door de Verenigde Staten, in het kader van het programma van wederzijdse hulpverlening, gefinancierd. Zij wer den in de periode maart 1960-april 1962 in dienst gesteld. Zestiental In totaal beschikt de Kon. Marine over een zestiental van deze typische schepen. De lengte van de ondiep watermijnenvegers bedraagt 33,1 meter; de grootste breedte is 6,87. Juist al door de funktie van de sche pen is de diepgang gering: 1.8 meter. De maximum snelheid is 13 mijl per uur. De bemanning bestaat uil 14 koppen. ZIERIKZEE, 10-4. De laatste jaren kon in Zierikzee al volop gekozen worden op het gehied van een drankje en een (aangekleed) hapje buitenshuis. De rij eethuis jes is deze week opnieuw groter geworden: gisteren (donderdag) opende mevrouw Wil J. Weltevreden in het pand Appelmarkt 6 haar nieuwe Albergue „El Paron" (Herberg „De Wijnkruik"). Een kijkje in de stijlvol ingerichte barbecueiaal van „El Paron". Op het rooster van de gemetselde „oven" kunnen de liefhebbers zelf vlees roosteren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) koper), verder verlevendigd met handgebakken Makkummertegeltjes. Grote zorg werd ook besteed aan toiletten, die geheel roze en groen werden betegeld. Het nieuwe eethuis, gecombineerd met koffieshop, bar cn speciale barbe cue-gelegenheid in Spaanse stijl, verrees in een tijdsbestek van amper twee maanden in een oud Zierikzees' centrumpand: de vroegere „vismijn" van Hoogerheijde, welke van omstreeks 1562 tot aan het eind van de veertiger jaren als zodanig dienst heeft gedaan, waarna het in gebruik kwam als werkplaats, magazijn en garage van de firma Weltevreden tot februari van dit jaar. In het op stijlvolle wijze gerestau reerde pand kan men thans terecht voor allerlei soorten dranken en spijzen: zowel voor Zeeuwse („brood je Zierikzee'als aparte "(buiten landse) hapjes, zoals een „snack Es- pagnol'. Met mevrouw Weltevreden treden als gastvrouw en gastheer op het echtpaar Mieke en Sergio d'Oli- vo. Spantconstructie gerestaureerd schilderde tegeltjes en voorzien van met artistieke voorstellingen be schilderde leren rugsteunen. Voor de liefhebbers bestaat de mogelijk heid om zelf het barbecuen ter hand te nemen, maar men kan zich even tueel ook vakkundig laten bedienen. Verlichting, metsel- en timmerwerk werd goed harmoniërend toegepast. Zittend aan de bar in het eethuis vyordt men bediend vanuit het open keukengedeelte (uitgevoerd in rood- Mevrouw Weltevreden zegt bij ge legenheid van de opening van „El Paron" iets te hebben willen bren gen wat op Schouwen-Duiveland nog niet eerder werd gebracht. Het lijkt er op dat zij in deze opzet is ge slaagd, temeer omdat de nieuwe „Albergue' in direkte verbinding staat met „Willy's Discoshop". In het komende seizoen zullen in „El Pa ron" op gezette tijden culinaire at- trakties worden geboden. Ter gele genheid van de druk bezochte ope ning werd muzikale medewerking verleend door het Spaanse guitaar- duo „Los Embajadores". Architect P. Tieleman uit Nieu- werkerk heeft met bouwbedrijf Rog geband en Zn„ firma Steutel (gas, licht en water) en gebrs. Koster (schilderswerk) een stijlvolle nieinve zaak tot stand gebracht. Vergadering ANWB MIDDELBURG. 10-4. De ANWB blijft van mening, dat invoering van maximum- en minimumsnelheden dient gebaseerd te zijn op het karak ter van de weg en de verkeersom standigheden ter plaatse. Aldus in het kort het antwoord op vragen ter zake door mr. J. K. Schcllenbach, lid van het Dagelijks Bestuur van de ANWB, op de jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de Bond in restaurant „Abdij" te Middelburg. ZIERIKZEE Excursie Slot .Moermond" De door de Ver. „Stad en Lande" te organiseren excursie naar slot „Moermond" vindt plaats op zater dag 17 mei en dus niet op 11 mei, zoals eerder hier abusievelijk go- meld. Volksdansavond in „Concordia" Op vrijdag 18 april aanstaande organiseert de afdeling Schouwen- Duiveland van de P.J.Z. (Plattelands ■Tongeren Zeeland) voor leden zowel als niet-ledon in dc grote zaal van hotel ..Concordia' een grote volks dansavond. waarbij als „voor-dan sers" zal worden opgetreden dooi de volksdansgroep „VODAGO" uit Goes. Het lijkt een bijzonder aan trekkelijke a\-ond te worden, want op het programma staat ter afwisse ling ook nog het geanimeerde Bingo- spel. MIDDENSCIIOUWEN Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 15 april vindt in het gemeentehuis van Scharendijke een vergadering plaats van de gemeen teraad van Middenschouwen. OOSTERLAND Opbrengst collecte voor Ned. Hartstichting Onder leiding van mevr. M. Klaossen-Meyer werd te Oostcrland door een twaalftal dames gecollec teerd ten bate van de Ned. Hart stichting. Het resultaat van deze Op deze vergadering werd hel jaarverslag goedgekeurd van de af delingsconsul, de heer F. G. Spren- ger, die door de vergadering bij het Dagelijks Bestuur werd voorgedra gen voor herbenoeming evenals de plaatsvervangend afdelingsconsul, de heer K. van Everdingen. De opmerking van de afdelings consul over het niet meer bezoeken van Zierikzee en Middelharnis door een mobiel kantoor van de ANWB was voor de hoofddirecteur van de ANWB, de heer A. Blankërt, reden om nog eens precies de motieven van de ANWB, die tol stopzetting leid den, naar voren te brengen. Hij wees er o.a. op, dat de noodzakelijke in krimping van het aantal mobiele kantoren leidde tot de noodzaak het aantal standplaatsen terug te bren gen. „Om in aanmerking te komen voor standplaats van de mobiele kantoren moet de bezoekplaats o.a. voldoen aan een redelijke bezoekintensiteit, ledendichtheid en afstand naar een vast kantoor. Een zorgvuldige studie leidde tot de conclusie, dat Zierikzee en Mid delharnis - zo er van een inkrim ping sprake moet zijn - daarvoor het eerst in aanmerking dienden te ko men. Dit is de reden, dat dc ANWB heeft moeten besluiten de stand plaats van het mobiel kantoor in ge noemde Zeeuwse plaatsen op te hef fen", aldus de heer Blankërt. collecte was een opbrengst van f 633.16. Het comité dankt niet alleen de gevers en geefsters maar ook de collectanles. BRUINISSE Kollekte „Kinderzorg" Voor „Kinderzorg" werd in het eerste kwartaal weer door verschil lende kinderen met busjes langs de deuren gegaan, cn haalde weer een mooi bedrag met elkaar op. Jaenette Schruvcr f 31,01, Margaret de Korte f 19.41. Hennie de Koning f 36.59. Mirjam Muller f 35.96. Kees Otte f 52.40. Hannie Kleppc f 36,30. Petra Okkerse f 45.69, Adri de Ko ning f 24,50, Fransien Padmos f 30.82. cn Ans Plug f 23.43. Totaal het mooie bedrag van f 336.11. Hervormde Vrouwenvereniging Dinsdagavond 15 april komt de hervormde vrouwenvereniging „Helpt Elkander" weer bijeen in het Verenigingsgebouw te Bruinisse Op deze avond zal de jaarvergadering worden gehouden, dc leden worden verzocht bestek mee te brengen. Bij de inrichting van het eethuis in oude stijl, waaraan op geslaagde wijze een Spaans accent werd gege ven, werd er naar gestreefd de fraai- e oude spantconstructie van het ou de pand volledig tot zijn recht te laten komen. De nieuwe „herberg" toont namelijk op bijzonder monu mentale wijze de klassieke spantcon structie die in vroeger jaren werd opgebouwd van de vloer tot aan het dak toe. Deze in de monumenten- stad Zierikzee zo goed passende constructie bleef bij de inrichting van de nieuwe zaak geheel onveran derd, maar werd wel gerestaureerd, schoongemaakt, geimpregneerd en geolied, zodat deze donkere eiken balkenconstruetie op bijzonder fraaie wijze bepalend is voor de sfeer in het verder met veel overleg ingerichte interieur. De muren wer den gepleisterd; de voorgevel werd met kozijnen en voordeur geheel in stijl aangepast. Barbecue Achter de bar, de koffieshop en het eethuisgedeelte van de nieuwe zaak werd een geheel in originele Spaanse stijl ingerichte gelegenheid tot barbecuen met Spaanse sangria en diverse andere bijpassende wijn soorten. ingericht. Do fraai gemet selde barbecue heeft een omvang van niet minder dan 150 x 200 cm. wordt met houtskool of hout ge stookt en vormt hel centrale punt in het interieur, dat opvalt door het geplaatste Spaanse import- meubi lair: een combinatie van donkere houtsoorten, ingelegd met handbe- Als bloemen van mensen bonden baal ze dan in buis! op het gebied van bloemen en planten voor kamer cn tuin. Bloemen- en Tuincentrum (4 I ÏÏcWJONKFRh <vj Hoge/oom 20 - Haamstede /2 waar winkelen een plezier i: Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1