DE GROENE TAS Verzachting van het regiem in Brazilië raakt in het slop BLIK DOOR HET WERELD Arabieren gaan zelf olie vervoeren Koerden in gevaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donder Clas 10 april 1075 Nr. 21072 Brazilië is de grootste en mach tigste staat van Zuid-Amerika en sinds jaren door een militair bewind geen dorado van de vrijheid gewor den, maar ekonomisch sterk ontwik keld. Niet dat dit nu voor de bevol king als geheel zo zegenrijk werkte, maar wel ontstond een situatie, waarin Brazilië van een arme reus zich ontwikkelde tot een reus met goede kansen op welvaart. Dauren- boven voelden de militaire macht hebbers in Brazilië zich geroepen, ook ten clele om ekonomische rede nen overigens, om hun invloed te la ten voelen in de omringende landen. Misschien is het een trekje dat mili tairen eigen is, dat ze de macht die ze hebben, bevestigd willen zien in het ontzag dat spreekt uit de blikken en woorden van hun omgeving. Niet iedereen voelde zich erg pret tig in deze toestand en een hard. be wind als het Braziliaanse kan zich natuurlijk wel permitteren enige tijd met de knoet het land voort te drijven op de weg der vooruitgang, maar niet uoor altijd. Een regime dat volslagen vervreemd is van het volk moet steeds vrezen omverge worpen te worden. Vandaar dat pre sident Geisel een zekere liberalisatie aankondigde die vorig jaar novem ber ook gestalte kreeg in verkiezin gen, waarbij zowaar de oppositie - de demokratische beweging - grote suksessen boekte. Toen reeds waren er geruchten dat de harde houwde gens onder Geisels kollega's aanstal ten maakten om deze zwakkeling, zoals ze hem zagen, aan de kant te zetten en op de oude voet voort te gaan. Maar Geisel behield de over hand en aanvaardde dat Brazilië een beetje demokratischer ging lij ken met een echte oppositie in het parlement. Nu moet men zich van de moge lijkheden van die oppositie niet te grote voorstellingen maken. Het kernpunt van alle verwijten, die men de Braziliaanse overheid kan maken is, dat ze zich weinig stoort aan wat algemeen beschouwd wordt als de rechten van de mens in de twintigste eeuw - ook al zijn de kon- venties daarover algemeen bekrach tigd zien de generaals er meer iets in om instemmend over te praten op zon- en feestdagen, dan iets dat hun doen en laten doordeweeks moet be palen. En er was best reden om in het parlement dit eens aan- de orde te stellen: martelingen, arrestaties door onbekende figuren waarna men noiot meer iets vernam - zeker geen levensteken van de gearres teerde. Onverklaarbare arrestaties Inderdaad heeft de oppositie - en dat dit kon is al een vooruitgang - aan minister Falcao van justitie vragen gesteld over een aantal kon- krete gevallen van dien aard. Het antwoord was dat al de genoemde figuren of vrijgelaten waren of naar het buitenland vertrokken. En daar mee moest de kous maar af zijn. De officiële partij Arena beloofde alle verdere interpellaties te laten stran den om van het instellen van een parlemetaire onderzoekskommissie maar te zwijgen. En de demokrati- sche beweging kon niet veel anders doen dan de zaak maar opgeven. Tenslotte heeft ze al wel iels be reikt: het parlement zal zich ver diepen in allerlei dubieuze transak ties met buitenlandse investeerders en er komen wetten die moeten voorkomen dat arbeiders tezeer wor den uitgebuit. Ook is gedaan gekre gen dat pers en vakbonden wat vrijer zijn in hun uitingen. Maar juist de laatste tijd gaat er weer een vloedgolf van arrestaties over het land. Journalisten, advoka- ten en andere beoefenaars van vrije beroepen zijn opgepakt, in sommige gevallen weer door instanties waar van niemand iets weet. Verhalen over martelingen verschijnen - dat kan wel - terluiks in de pers. Waar om weer deze hardheid is een vraag, waarop hetantwoord niet makkelijk te vinden is. Het waarschijnlijkste lijkt het, dat de harde generaals toch maar vinden dat het onder Gei sel teveel de kant van halfzachtheid opgaat en dat het hoog tijd wordt dat zij hun kollega-president eens laten zien, dat zij de lakens uitdelen iaat ook in het parlement of elders wordt gezegd. En het is niet hele maal uitgesloten, dat een en ander niet eens zo tegen de wil van Geisel zelf in gebeurt. Onder de vonnissen van de laatste tijd ziet men er ver scheidene wegens het oprichten van maoïstische groeperingen of wegens lidmaatschap van een guerillabexoe- ging. Het zijn aspekten die erop duiden dat - ondanks Geisels matige libera lisatie - in Brazilië zelf zich lang zaam aan omstandigheden ontwik kelen van Argentijnse en Uruguese allure, waarbij extreme groepen het geloof opgeven dat langs legale weg ook maar iets bereikt kan worden en dat slechts door terreur van de stadsguerilla de omverwerping van het bewind bereikt kan worden. Het droevige is natuurlijk, dat door de jongste arrestatiegolven en andere strengheid de Braziliaanse regering deze illegale groeperingen gelijk geeft en de kans op een ontwrich tende agitatie in plaats van ver kleint juist vergroot Flitsen uit het buitenland DAR ES SALAAM. Het in Zuid- Afrika verboden ANC (Afrikaans Nationaal Congres), een van de na tionalistische bewegingen van Zuid- Afrika, heeft tijdens de ministers conferentie van dè organisatie van Afrikaanse eenheid in Dar Es Sa laam gepleit voor gelijktijdige be vrijdingsoorlogen in Rhodesië, Na mibië en Zuid-Afrika. LONDEN. Tweehonderdvijftig Britse pluimveehouders hebben ver hinderd, dat een lading eieren uit Frankrijk in de haven Poole, aan de Engelse zuidkust werden, gelost. LONDEN. Een bende van zeven man heeft in Engeland een eenvou dige, maar niettemin slimme manier bedacht om goederen in de wacht te slepen voor een bedrag van 250.000 pond sterling (ongeveer anderhalf miljoen gulden). MILAAN. Honderden zangvogeltjes zijn in een park van het slot Desio bij Como Italiëvrijgelaten. De vogeltjes zijn vrijgekocht door Nederlandse schoolkinderen, die vorig jaar in de aktie „Koop een vogel vrij" van de Stichting Mondiaal Alternatief' een bedrag van 10 mille bijeen brachten, bestemd om duizend vogels vrij te kopen. PARAMARIBO. Het is niet uitge sloten dat voor de onafhankelijkheid van Suriname, eind november, vliegtuigen van de Surinaamse luchtvaartmaatschappij (SLM) een geregelde dienst op Schiphol zullen onderhouden. Dit heeft de Surinaam-r so minister van economische zaken, Eddy Bruma, maandag in Paramari bo gezegd. BEIROET. Ondanks twaalf jaar van onderhandelingen lijkt het con flict tussen Syrië en Irak over de verdeling van het water van de ri vier de Eufraat in een nieuwe crisis sfeer te zijn gekomen door het ver zoek van Bagdad aan de Arabische liga zich met het probleem te be moeien. MADRID. Een Marokkaanse pa trouilleboot heeft in internationale wateren een Spaanse viskotter opge bracht. Dit heeft het ministerie van visserij in Madrid dinsdag bekendge maakt. Volgens deze mededeling konden Spaanse oorlogsschepen voorkomen dat een tweede vissers boot werd opgebracht. MONTEVIDEO. De regering van Uraguay heeft het weekblad „9 fe bruari" verboden en de hoofdredac teur van het blad laten arresteren. De reden voor de arrestatie is het publiceren van artikelen „die gun stig zijn voor Marxistisch-Leninis- tische staten". SAIGON. Militaire kringen in Sai gon hebben de identiteit onthuld van de militaire vlieger die dinsdag ochtend bommen heeft laten vallen op het presidentiële paleis in de Zuidvietnamese hoofdstad. ANKARA. De Turkse regering heeft Griekenland beschuldigd van het sturen van militaire versterkin gen naar de Griekse eilandengroep Dodecanesos voor de Turkse kust. BRUSSEL. België telde eind maart 156.009 volledig werklozen tegen een maand eerder 153.345 en een jaar ge leden 96.065, zo blijkt uit gegevens van het Belgische arbeidsbureau. Het werkloosheidscijfer bedraagt nu over de hele linie genomen zes pro cent (onder mannen 4,3 procent en bij de vrouwen 9,6 procent). PARIJS. De Franse regering staat in contact met alle partijen die bij het conflict in Vietnam zijn betrok ken, waaronder de „derde macht". Dit is van gezaghebbende zijde in Parijs vernomen. JAKARTA. De Indonesische rege ring gaat maatregelen nemen om de polygamie aan banden te leggen. Een groot deel van de mannen in Indonesië, waar 90 procent van de 125 miljoen inwoners moslem is, houdt er meer dan een vrouw op na. Voortaan zullen ze toestemming van de rechtbank nodig hebben als ze meer dan één vrouw willen trouwen. BEIROET. De Sowjet-Unie heeft eind vorig jaar een Mig-25 uitge leend aan Egypte, die met succes een verkenningsvlucht boven Israël heeft gemaakt. Volgens het tijdschrift As Sayyad in Cairo heeft president An war Sadat dit-onlangs gezegd tegen bezoekers. SAIGON. De plaatsvervangende commandant van het militaire dis trict Saigon, generaal-majoor Ngu yen van Hieu, is doodgeschoten aan getroffen in zijn bureau in Bien Hoa, zo wordt van militaire zijde in Sai gon meegedeeld. Hij had twee kogel- wonden. BANGKOK. Prins Bernhard heeft in de Thailandse hoofdstad Bangkok gepleit voor het behoud van het tro pische regenwoud in Zuidoost-Azië, Afrika en Latijns Amerika. BRUSSEL. De EEG-commissie heeft besloten tegen Frankrijk een procedure te beginnen wegens het boycotten van de invoer van wijn uit Italië, zo heeft de commissie be kendgemaakt. NEW YORK. In een VN-rapport is Nederland er dinsdag van beschul digd, ongeveer een derde van zijn tabak in te voeren uit Rhodesië, in strijd met het embargo van de Vei ligheidsraad. Alleen Islam in Arabische emiraten ABOE DHABI, 9-4. In de federa tie van Arabische Emiraten zal voortaan de zendingsactiviteit van alle niet-Islamitischc geloofsgemeen schappen gestraft worden. Volgens radioberichten uit Aboe Dhabi heeft het ministerie van jus titie van de federatie een wetsont werp voorbereid waarin wordt be paald dat iedereen die voor een an dere godsdienst als de Islam zen dingsactiviteiten bedrijft, boete of gevangenisstraf kan krijgen. Politieman schiet man dood bij vergissing PARIJS, 9-4. De politie van Parijs heeft in het zuidwestelijk deel van de Franse hoofdstad een motorrijder doodgeschoten die zij bij vergissing voor een bekende gangster aanzag. De 26-jarige motorrijder overleed onmiddellijk. Drie agenten hebben zich voor ondervraging moeten mel den. ROTTERDAM, 8-4. Dc Arabische olieproducerende landen zijn hard bezig een tnnkervloot aan tc schaf fen om zelf hun olie te gaan ver voeren. Dat blijkt uit een stroom van berichten, die melding maken van maritieme activiteiten van de le den van de OAPEC (Organisatie van Arabische Olie Exporterende landen) Er is zich iets aan het voltrekken, wat velen al hadden zien aankomen. De westerse maatschappijen zijn bij gebrek aan lading gedwongen om de ene tanker na de andere op tc loggen (eind februari bedroog hot to- taaa 14 miljoen DWT). Hoge werkloosheid tot 1976 DEN HAAG, 9-4. Er is een vrij goede kans, dat de conjunctuur te gen het einde van dit jaar een ople ving zal vertonen, maar het ziet er naar uit dat de werkloosheid tot in 1976 nog groot zal blijven, doordat de werkgelegenheid later pleegt toe te nemen dan de produktie. Dit voorspelt de economische commissie voor Europa van de Verenigde Na ties in haar jaaroverzicht over 1974.. Pleidooi voor bouwproduktie DEN HAAG, 9-4. De Stichting Centraal College van Samenwer kende Ondernemersorganisaties in de bouwnijverheid „Cencobouw" heeft er bij de regering op aange drongen op korte termijn maatrege len te nemen die aan de huidige stagnatie in de bouwproduktie een wending in opwaartse zin geven. PTT-ers willen niet verhuizen DEN HAAG, 9-4. Het leidingge vend kader van de centrale directie der PTT heeft in een open brief aan de regering en de Tweede Kamer la ten weten dat het geen verantwoor delijkheid wenst te aanvaarden voor de gevolgen van pogingen om de hui dige spreidingsplannen van de rege ring uit te voeren. Bij handhaving van deze plannen kan in redelijk heid geen vrijwillige medewerking aan de uitvoering ervan gevraagd worden, aldus de afdelingshoofden c.q. directeuren en plaatsvervangers bij de centrale PTT-directie in hun open brief. Jongste van vierling overleden DOETINCHEM, 9-4. De jongste van de zaterdag in Doetinchem ge boren vierling, Michiel, is in het Sint Josephziekenhuis overleden. De drie andere baby's maken het goed, even als hun moeder, de 35-jarige me vrouw Jansen-Leijzer. De toestand van het nu overleden jongetje dat bij de geboorte 1080 gram woog, was al sinds de geboorte kritiek, zo is meegedeeld. Ons nieuwe feuilleton Na de dood van mevrouw Ooster- laag, die - naar men aannam - op eenvoudige wijze haar laatste le vensjaren sleet in gezelschap van haar huisgenote, mevrouw Jaarsma, komen beide kinderen tot eigenaar dige ontdekkingen. Want ze vinden in het sterfhuis veel geld, juwelen en nog meer waardevolle zaken. Maar geen sleutels, geen verzeke ringspapieren en andere dokumen- ten, die hun moeder altijd bij zich had in een groene tas, want „De groene tas" is verdwenen, onvind baar. Terwijl mevrouw Jaarsma op de sterfdag plotseling is verdwenen. Met haar bezittingen. Men neemt aan, dat zij de groene tas heeft mee genomen. Maar als er in korte tijd drie keer in het sterfhuis wordt in gebroken, begrijpt men geleidelijk aan, dat er meer achter moet zitten en beide oudjes bezig waren met be paalde aktiviteiten. Konden die het daglicht zien? Waren ze op de een of andere wijze illegaal? Aanvanke lijk weten de kinderen het niet en begrijpen er niets van. Maar bij stuksjes en beetjes komt men ach ter de waarheid, die bovendien vele verrassingen inhoudt. BONN, 9-4. Afgevaardigden van Europese hulporganisaties en recht streeks uit het gevechtsgebied terug gekeerde artsen en officiële waarne mers van verenigingen voor de men senrechten hebben dinsdag op een persconferentie nadrukkelijk ge waarschuwd dat de Koerden in Irak het gevaar lopen te worden uitge roeid. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Met de aanhouding van de 21-jarige zeeman T. van N. en de 24-jarige etaleur C. H. R. uit Amsterdam heeft de recherche van de Amsterdamse politie een groot aantal kapitale inbraken uit de af gelopen drie maanden in de hoofd stad opgelost. UTRECHT. De Centrale Vacature bank die op 1 april voor de regio Utrecht is geopend, beschikt op het ogenblik over ruim 3.000 vacante arbeidsplaatsen. Daarbij zijn er 1.500 van het arbeidsbureau zelf en 800 door de overheid gemelde vacatures. DEN HAAG. Het Amerikaanse weekblad Aviation Week and Space Technology is in zijn nummer van deze week begonnen met het publi ceren van het rapport van de stuur groep van Noorwegen, Denemarken, België en Nederland over de ver vanging van de „Starfighter". SCHIPHOL. Op de route naar Bangkok heeft de KLM er sinds vo rige week een bescheiden concurent bij: Thai Airways International heeft een rechtstreekse vlucht op Schiphol geopend, die donderdags uit Bangkok vertrekt en daags daar na, dus vrijdags (om 11.55 uur's och tends) van Schiphol terugkeert. ROTTERDAM. Shell Tankers, het rederij bedrijf van de oliemaatschap pij Shell, overweegt om een aantal kleinere tankers van zijn 180 sche pen tellende vloot te verkopen en enkele mammoettankers op te leg gen. UTRECHT. Oorlogsmisdadiger Jo seph Kötalla houdt vol dat hij „in woner van Nederland" is en recht heeft op een AOW-uitkering. De so ciale Verzekeringsbank weigerde hem staatspensioen te geven. ROTTERDAM. In de nacht is uit een woning in Rotterdam een kost bare stoeltjesklok gestolen. De laat ste tijd zijn in Rotterdam uit diver se huizen antieke klokken door in brekers meegenomen. De klokken hebben gemiddeld een waarde van t 4 a f 5.000. DEN HAAG. De prezen zijn vori ge manad met 1,5 procent omhoog gegaan. Het Centraal Bureau voor de Statistiek rekende uit, dat het prijsindexcijfer steeg van 150,5 (midden februari) tot 152,7 (midden maart). In dezelfde periode vorig jaar stegen de prijzen ook met 1,5 procent. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 11 APRIL NED. I: Dertig hitjes worden in vlot tempo verwerkt in de Nationale Hitparade, waarmee Nederland I om zeven uur begint. Iets heel anders na het journaal. Kwai Chang Caine wordt geconfronteerd met het voor oordeel van de onwetendheid in de aflevering die van Kung Fu op de Hoofdstuk I Als een oranje-rode bol, scherp af stekend tegen de nog altijd hel blauwe lucht, die de hele dag volko men wolkloos is gebleven, neemt de zon afscheid van dit gedeelte der wereld. Na een voor nagenoeg hon derd procent volbrachte taak. Want het is een warme dag geweest en nog schommelt dc temperatuur bui ten rond de zes en twintig graden, hoewel het al ruim acht uur is. Wie vandaag op het land of in de haven, langs de weg of waar dan ook in de open lucht zijn brood moest verdie nen, zal het einde van de werkdag met een zucht van verlichting heb ben begroet. Maar de toeristen en andere van vakantie genietende mensen zeggen tot elkaar: Mens, wat hebben we het getroffen, want mor gen is er weer een warme dag; een hogedrukgebied in grote delen van Europa, dus wat kan een mens nog meer wensen? Op de autowegen is het nog druk al is het spitsuur al lang voorbij. Veel wagens rijden met hoog opge laden imperiaals of met een caravan achter zich zuidwaarts. En die in omgekeerde richting rijden zijn dc vreemdelingen, die in Nederland hun vertier denken te vinden. Al of niet aan het strand of in de bossen. Ja. die bossen! Op dc lange rit van hei noorden af zijn ze door ver schillende recreatiegedeelten gere den. waar bossen zijn. Zelf hebben ze een klein uurtje gerust, ergens op de Veluwe. In de schaduw van dicht opeen staande larixen. Zodat de drukkende warmte voor een poosje ontvlucht kon worden. Want al ston den de ramen tegen elkaar wagen wijd open. het bleef toch heet in de wagen. Gcralda Oosterlaag betreur de al na een uur het besluit dc lange reis naar het zuiden met dc wagen door J. D. POSTHUMUS te maken inplaats van met het vlieg tuig, want ze wist als iedereen, dat het warmer werd naar gelang ze zuidelijker reisden. Vóór ze die vroege morgen waren weggereden, had ze nog even naar het uitgebrei de weerbericht geluisterd: overal hoge temperaturen met toppers in Zuidfrankrijk en Spanje: 31 tot 35 graden. Goed, het was dagen te voren tot en met doorgepraat tussen Harmen en haar: auto of vliegtuig? Drie da gen rijden of twee en een half uur vliegen? Jawel, maar dan zat je daar zonder wagen en die Spaanse seats waren ook niet om over naar huis te schrijven; ze herinnerde het zich nog van een paar jaar geleden, toen ze wél gevlogen hadden en af en toe daar een wagen huurden. Niet enkel duur, maar telkens narigheid ermee, omdat dc huurwagens daar over het algemeen slecht onderhouden wer den. 't Was waar: als je met jc eigen wagen ging, had je die narigheid niet. Enkel: de lange reis erheen: bijna tweeduizend kilometer. Met de saaie, eentonige stukken onderweg. En de middelmatige hotels. Na lang wikken en wegen was het dus toch de auto geworden, want jc kon in een wagen ook veel meer meenemen dan in het vliegtuig. En als we het in drie dagen niet willen, doen wc er vier over. Tenslotte heb ben we drie weken vakantie. Van de gelegenheid gebruik ma kend waren ze nog bij een oude tante langs gegaan, in een klein huisje nabij Gouda wonende. Niet enkel met de gebruikelijke belang stelling van familie naar familie, want er moest nog een behoorlijk stuk voor omgereden worden. Hoe wel man en vrouw er nooit over spraken, wisten beiden dat ze in stilte hoopten op een portie van het vele geld. dat tante Geertje onge- Vrijdag 11 april, 21.10, Nederland I Muziek Mozaiëk. Mei o.a. de zilve ren harp winnares Marjol Flore. buis wordt gezet. Caine zelf dreigt op een gegeven moment te worden opgehangen. Dit zal niet gebeuren want dan zou de serie ook afgelopen moeten zijn. Als de nood het hoogst is, brengt de Chinese zelfverdedi- gingssport uitkomst. Willem Duys presenteert daarna weer zijn Muziek Mozaiëk. Hij ontvangt o.a. pianist Lonis van Dijk en de zangeres Mar- jo Flore. Louis van Dijk timmert al vele jaren aan de Hilversumse tele- visieweg. Tal van programma's worden door hem en zijn trio muzi kaal ondersteund. Marjo Flore is nog maar sinds korte tijd bekend bij het grote publiek. Na de muziek brengt Televizier Magazine de on misbare portie aktualiteiten. De AVRO-avond wordt afgerond met 20 minuten sportinformatie, gepre senteerd door Ruud ter Weijden en Wim Jesse. Het laatste nieuws kan men rond half twaalf tegemoet zien. NED. II: De KRO ikonkureert vanavond tegen de Avro met de avondvullende Van Speijkshow. Maar eerst nog Paulus de boskabou ter en Piste. Hierin o.m. trapezewerk een dierenrevue, goochelaars en Franse clowns. In de Van Speijk show krijgt men natuurlijk ook weer een verslag te zien van Ton van Duinhoven en Dimitri Frenkel Frank over hun speurtocht naar het Grote Ongenoegen. Verder veel aandacht voor kunst, sport en film, ook een terugblik op een gebeurtenis die een paar jaar geleden in de belangstel ling stond. Gaste in de show is van avond de Portugese zangeres Amalia Rodriguez, die op het ogenblik een toernee door ons land maakt. Ook een programma-onderdeel in de Van Speijk-show is Cursief met o.a. Frans Halsema en Gerard Cox. De KRO besluit haar uitzending tegen elf uur met het wekelijkse gesprek met minister-president Den Uyl, die waarschijnlijk zal worden gevraagd naar zijn verwachtingen van het morgen en zondag te houden PvdA- congres over de Navo. VRIJDAG 11 APRIL NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 1S.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.20 Kung Fu; 21.10 Muziek Mozaiëk; 22.25 Televizier; 23.05 Sportpanora- ma; 23.25 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac18.45 Pau lus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Piste; 20.00 Journaal; 20.20 De Van Speijk show; 22.55 Inter view met de Minister-President; 23.05 Journaal. twijfeld moest bezitten. Een halve eeuw geleden getrouwd met een lap jespop, zoals men de man noemde, die met een pak manufacturen de boer langs ging om zo zijn brood te verdienen. Tante Geertje had hem leren kennen toen hij in het noor den in militaire dienst was. Nadien schreven ze elkaar en toen Berend liet weten, dat hij genoeg geld had om een winkel te huren en in te richten, trouwden beiden. Berend Vorstenberg ging weer als vanouds de boer op. maar nu op een stevige fiets, terwijl tante Geertje de klan ten in de winkel zou helpen. Het echtpaar werkte hard om de zaak verder op te bouwen en zo mogelijk uit te breiden. Het pand was na enige jaren tc klein, werd van de eigenaar overgenomen, daarna ge heel verbouwd cn gemoderniseerd, terwijl Berend zijn fiets verruilde voor een paard en wagen. En dit ge span verving hij weer een aantal jaren later voor een kleine bestel auto. Dc winkel ging steeds beter, er moest personeel komen en na de Tweede Wereldoorlog kwam er in een naburig stadje een filiaal bij. Toen oom Berend stierf, had hij vier zaken in het noorden van het land. Tante Geertje betreurde enige tijd haar echtgenoot, met wie ze een uit stekend huwelijk had gehad cn sprak met de notaris, want vier zaken was haar wel wat te veel. Hij adviseerde alles tc verkopen, wal ze dan ook deed. Ze kocht een huisje tussen Gouda en Haastrecht, waar ze sinds dien haar dagen sleet in herinne ringen en haar hobby: handwerken. Genietend van hel geld, dat dc vier zaken hadden opgebracht cn elk jaar een paar weken met vakantie gaan de. En omdat er geen kinderen uit haar huwelijk met Berend Vorsten berg geboren waren, begrepen neven en nichten, dat er mogelijk wel wat te halen was na de dood van tante Geertje. Maar tante voelde er nog niets voor het tijdelijke met het eeuwige te verwisselen: ze was kern gezond. maakte wandelingen en ging uit. als ze cr zin in had. Kort om: volop genietend van het leven. (wordt vervolgd) f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7