Halfvolle Koffiemelk „WERKLOOSHEID BLIJFT STIJGEN PTT -ers Centrale direktie gaan dreigen met staking Ontsluitingswerk Venkelstraat met verwijderen schutting door burgemeester De Meester gestart DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kosten gezondheidszorg vliegen omhoog BANKSTEL MEUBELRAMA fles 1000 gram nil 99 beleid later in het jaar nleer en meer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 april 1975 131st«* jaargang Nr. 21072 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Optreden Iloivardschool-band en koor DEN HAAG, 9-4. De werkloosheid in ons land zal dit jaar aanvankelijk nog sterk blijven toenemen, zo voor spelt het Centraal Planbureau in zijn woensdag gepu bliceerde „Centraal Economisch Plan 1975". Moge lijk zal de stijging van de werkloosheid later dit jaar geringer worden. In de eerste helft van dit jaar zal de gemiddelde werkloosheid 185.000 mannen en vrouwen belopen, in de tweede helft van het jaar 190.000. De loonsom zal dit jaar met 12,5 pet. stijgen, vergeleken met 15 pet. in 1974. De prijsstijging zal wat min der sterk zijn dan in het afgelopen jaar: het prijsindexcijfer van de ge zinsconsumptie zal met 8,5 pet. toe nemen, vex-geleken met 9,5 pet. in het afgelopen jaar. De betalingsba lans zal een overschot van vijf mil jard gulden op de lopende rekening vertonen, in 1974 was het overschot vier miljard gulden. Zwakke conjunctuur De conjunctuur blijft dit jaar zwak en hierdoor worden vele sectoren van het bedrijfsleven getroffen. In totaal komt het afzetvolume van de bedrijven dit jaar niet meer dan één procent hoger uit dan in 1974. Deze ene procent is het resultaat van een groei van de pariculiere consumptie met vier procent, wat in samenhang met de belastingverlagingen meer is dan in 1974 (drie procent), verder van hoogstens gelijkblijvende inves teringen, acht procent hogere over heidsinvesteringen en elf procent hogere materiële consumptie van de overheid en een daling van negen procent van de woningbouw. Het volume van de uitvoer zal niet groter worden. Dit hangt samen met het verloop van de buitenlandse vraag. Het C.P.B. gaat hierbij uit van de „optimistische voorspelling", dat ons volume-aandeel in de we reldhandel niettegenstaande de ver dere achteruitgang van onze ezport- positie ten naaste bij gehandhaafd kan worden. De produktie van de bedrijven zal nauwelijks één procent stijgen. De bouwproduktie zal lager zijn dan in 1974. De afzet zal in de tweede helft van het jaar enig herstel vertonen. Enerzijds houdt dit verband met de verwachte uitwerking van de stimu lerende maatregelen in West-Duits- land en andere landen, terwijl voorts de uitwerking van het binnenlandse DEN HAAG, 9-4. De kostenstijging b(j de gezondheidszorg gaat gevaar lijk snel, heeft staatssecretaris Hen driks van volksgezondheid in de Eerste Kamer geconstateerd ..tijdens het beleidsdebat over volksgezond heid en milieuhygiëne. Vorig najaar schatte de bewinds man, in zijn structuurnota gezond heidszorg, dat in 1980 de kosten ge stegen zouden zijn tot 8procent van het bruto nationaal inkomen (in 1963 4,2 procent, in 1970 6 procent en in 1973 7 procent). De centrale raad voor de volksge zondheid heeft dezer dagen becij ferd, dat de 8 procent in 1980 ruim schoots wordt overschreden. De kos ten lopen op tot 8,7-8,9 procent, zei de staatssecretaris. Hij noemde het dan ook van het grootste belang de kosten te beheersen. Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 DEN HAAG, 9-10. „Het kabinet- Den Uyl dient de aanpak van het huidige spreidingsbeleid onmiddel lijk te staken, wil het op korte ter mijn niet op een harde confrontatie uitlopen". Dit is de conclusie van de gezamenlijke dienstcommissies van de centrale directie van de P.T.T. De dienstcommissies zeggen dit in hun reactie op de open brief van lei dinggevende functionarissen bij de centrale directie, waarin deze ver klaarden uitsluitend bereid te zijn mede te werken aan een open studie naar een mogelijke bijdrage van de P.T.T. aan de spreiding van rijks diensten, waarbij vrijwilligheid voor iedere medewerker bij de centrale directie een eis is. De dienstcommissies wijzen erop dat bij handhaving van de huidige regeringsplannen geen vrijwillige medewerking aan de uitwerking van die plannen kan worden gevraagd. In het bedrijfsleven zou een (collectieve) werkstaking wettelijk erkend kun nen worden. De dienstcommissies zeggen dan ook de overtuiging te hebben dat aan het huidige sprei dingsbeleid spoedig een einde zal ko men. I 1971, toen besloten kon worden de plannen vanaf dat moment zo snel mogelijk van de grond te krijgen. „Nu is er dan eindelijk iets zicht baars gebeurd al is eigeniijk het hele plan toch nog niet rond. Bijzonder prettig is het echter dat deze aan zet gemaakt kan worden in 1975, want dit is immers het jaar van de Advertentie zóóó'n In Havenkwartier komen woningen met betaalbare huren Monumenten en Zierikzee is niet voor niets aangewezen als lichtend voorbeeld op het gebied van de res tauraties", aldus de burgemeester. Ontsluitiiigswerken. Voor de zg. ontsluitingswerken in het Havenkwartier werd door het Rijk een subsidie toegediend van f 185.000,-. De heer De Meester be sloot zijn toespraak met de wens dat het in de Venkelstraat begonnen werk aktiverend zal werken op res tauratie-initiatieven elders in de stad. Hjj dacht in dit verband aan (par- tikuliere) initiatieven in het kader van het Monumentenjaar en signa leerde daarby de onlangs nog „er gens" levende gedachte te komen tot de instelling van een fondsje voor het restauren van lantaarnpalen en een initiatief om te komen tot het aanbrengen van naambordjes op daarvoor in aanmerking komende panden. Aannemer M. C. van den Dries sprak bij deze gelegenheid nog een dankwoord tot het gemeentebestuur voor de verleende opdracht. Advertentie U kunt bij dc R.V.S. uw autoverzekering per maand betalen! A. S. FL1KWEERT Brouwerstraat 20 Nieuwerkerk. Tel. (01114) 2196 RIJSWIJK. Het hoofdelijk ver bruik van vlees in Nederland is ge stegen van 52.9 kg in 1973 tot 58,1 kg in 1974. wat een toeneming be tekent van bijna 10 procent. Voorspelling Centraal Planbureau: SCHIPHOL. Woensdag loerden op de luchthaven Schiphol de uitbrei ding van het stationsgebouw en de nieuwe D-pier (voorgrond)) officieel door minister Westerterp geopend. De aanleg van het nieuwe gedeelte heeft, inklusief de sloop van een ge deelte van de C-pier, drie en een half jaar heeft geduurd. merkbaar zal worden. „Het wordt hier een straat met huizen waarvan de huur zeker be taalbaar zal zijn. Het worden dus zeker geen woningen voor uitslui tend ouderen, integendeel: vooral cok de jongeren zullen aan bod ko men want zij willen tegenwoordig juist zo graag voor betaalbare pry- zen in de stad wonen", aldus de heer De Meester. Alvorens de burgemeester, uitge rust met een gele veiligheidshelm, de kraan besteeg om de wrakke schutting te slopen en de oude rio lering te doorbreken, verwelkomde hij bij dit in feite toch wat histo rische buitengebeuren een aantal autoriteiten die bij de voorbereiding van de plannen nauw betrokken zijn geweest. In de kring van belangstellenden bevonden zich onder andere beide wethouders, een aantal gemeente raadsleden, de gemeentesecretaris, voorzitter de heer J. Coumou van de Woningbouwvereniging „Beter Wo nen", direkteur J. Louwerse en zijn staf van de dienst Gemeentewerken, de stedebouwkundige ir. V. A. R. van Hezik, vertegenwoordigers van het ministerie van Volkshuisvesting, van enige provinciale diensten, van ad- viesburo's van het ingeniem-sburo Witteveen en Bos en uiteraard van het aannemingsbedrijf M. C. van den Dries. Bovendien een klein aantal bewoners uit de direkte omgeving: uit het Lange Groendal (waar nog twee woningen bewoond zijn), uit de Venkel (zeven woningen nog be woond) en uit de Molenstraat, (nog tien huizen in gebruik). De start van de werkzaamheden werd ook gade geslagen door enige bestuursleden van de Vereniging „Stad en Lande". Stapels papier Onder de (denkbeeldige) rook van de oude nog altijd hoog oprijzende schoorsteen van de oude smederij van Timmerman en Verbeek maakte burgemeester De Meester gewag van een feestelijk moment in een sobere omgeving. De archieven van de voorbereidende besprekingen zijn hoog opgetast met stapels papier van vele vergaderingen, met als duidelijk herkenningspunt het voorjaar van Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk regen of sneeuw Van het westen uit toenemende be wolking, gevolgd door regen of sneeuw, maar in het oosten nog ge ruime tijd opklaringen; tot matig of krachtig toenemende wind uit zuide lijke richtingen; minimumtemperatu ren van plus twee tot min drie gra den, maxima circa 7 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 april. Zon op 5.54, onder 19.30 Maan op 5.26, onder 19.41 Nieuwe maan: 11 april (17.39) ÏIOOC,- EN LA AG WATER ZIERIKZEE Hoogwater Laagwater 11 april 3.16 15.43 8.59 21.02 Springtij: 13 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 10-4. Het K.N.M.I. meldt: De temperaturen in ons land blijven te laag voor de tijd van het jaar. De middagtemperaturen komen in het algemeen niet boven de 8 graden uit, wat ruim 4 graden beneden de nor male waafden is. In dc nacht van woensdag op donderdag kwam op veel plaatsen nachtvorst voor. Dicht aan de grond werd op de vliegbasis Soesterberg een minimum van min 6 graden geregistreerd. De lage mini ma waren mogelijk doordat de wind sterk afnam en er flinke opklarin gen voorkwamen. Een en ander hing samen met het naderbij komen van een rug van hoge luchtdruk. De rug.die donderdag voor zon nige perioden zorgde, gaat vooraf aan een oceaandepressie die vrijdag dicht bij ons land zal liggen. Er moet dan ook op veel bewolking u-orden gerekend, waaruit tijdelijk regen zal vallen. Plaatselijk kan deze regen voorafgegaan worden door sneeuw. ZIERIKZEE, 9-4. Langer dan twintig jaar heeft het geduurd, maar gisteren woensdagsmiddag was het eindelijk zover dat officieel een begin kon worden ge maakt met de start van de werkzaamheden die uit eindelijk zullen leiden tot algehele rehabilitatie van het aloude Zierikzeese Havenkwartier. Burgemeester Th. H. de Meester gaf nl. met het omver halen van een oude schutting en een toespraakje in de Venkelstraat het startsein voor de eerste fase: het bouwrypmaken van Molen- en Venkclstraat. In zijn toespraak gaf de burgemeester uiting aan de grote wens van het gemeentebestuur: op het nu nog bouwryp te maken terrein in de Venkelstraat spoedig te beginnen met de bouw van woningwetwoningen. Het geeft het gemeentebestuur bij zonder grote voldoening dat het bij de uiteindelijke woningbouw in het Ha venkwartier zal gaan om woningwetwoningen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Burgemeester De Meester in de be dieningscabine van de hydraulische kraan om de „eerste schop" te ver zetten van het „ontsluitingswerk" op het terrein aan de Venkelstraat. En dat betekende dat gisteren (woens dag) de eerste aanzet werd gemaakt van de lang verwachte rehabilitatie plannen van het Zierikzeese Haven kwartier: het bouwrijp maken van Venkel- en Molenstraat is begonnen en waarschijnlijk zullen nog deze zomer de woningbouwplannen Ven kel straat in uitvoering komen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1