Politie stuit op fel verzet bij ontruiming panden Lastageweg Gerestaureerde maquette van Zierikzee overhandigd DE ZIERIKZEESCHE COURANT STILLE TRAP Mansfield waarschuwt president Ford Minister Pronk was in Soedan Thee duurder Twijfel aan baby-luchtbrug teak bergmeubel MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 18,85; per jaar f 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Dinsdag 8 april 1975 131ste jaargang Nr. 21671 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) In dit nummer: Renesse heeft al 30 april-programnui Aktiegroepen „geschokt" Dit nummer bestaat uit 10 pagina's AMSTERDAM, 8-4. Om negen uur heden (dinsdag)- morgen heeft de politie in Amsterdam gemeld alle panden aan de Lastageweg in de hoofdstad volledig in handen te hebben. De tijdelijke bewoners waren toen of verwijderd of via de daken gevlucht. De barricadering van de negen slooppanden aan de Lastageweg in de Nieuwmarktbuurt werd maandagavond door de achtergebleven bewoners fors uitgebreid. Politiemannen in de panden vertelden vanmorgen dat zij veel moeite hadden om tot hoger gelegen etages door te dringen. Alle trap gaten bleken te zijn gebarricadeerd en bovendien werd van boven af met stenen gegooid. De politie is bij de ontruiming op nogal wat tegenstand gestoten en maakte gebruik van traangas. Om zes uur vanmorgen voerde de politie WASHINGTON, 7-4. Het Ameri kaanse congres is maandag terugge keerd van Paasreces om het debat te beginnen over de door de regeling Ford gevraagde aanvullende hulp- vérlening voor Zuid-Vietnam en Cambodja. Mike Mansfield, de in vloedrijke leider van de democraten in de senaat, liet meteen al de waar schuwing aan het adres van presi dent Ford horen, niet elkaar verwij ten te gaan maken over de verslech terde situatie in Indo-China. Mansfield uitte de waarschuwing in een poging de geprikkeldheid weg te nemen over wat veel congresleden zien als een strategie van de rege ring met een beschuldigende vinger naar hen te wijzen inzake de klap pen die het Zuidvietnamese leger heeft moeten inkasseren. Vluchtelingenkamp in Zuidvietnamees niemansland PHU VAN, Zuid-Vietnam, 6-4. - Meer dan 10.000 Zuidvietnamese vluchtelingen zitten samengepakt in een geïmproviseerd kamp in Phu Van, 30 km ten noordwesten van Saigon, temidden van een niemands land dat een soort wig vormt tussen revolutionaire troepen en Saigon dat weigert hen op te nemen. Het kamp is een van de velen die verspreid liggen rond de verdedi gingsgordel om de hoofdstad. De vluchtelingen kwamen van de distriktsstad Tri Tanh, 64 km ten noorden van Saigon. De komman- dant van het kamp zei maandag dat zij nergens heen kunnen. Felicitaties en het Stadszegel van de burgemeester voor de heer J. Hoek stra. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) een eerste charge uit op de Recht Boomsloot, toen de monstranten door op de weg te gaan zitten probeerden te verhinderen dat bulldozers de barricades zouden opruimen. Op de Geldersekade en in <jle Koningsstraat gooiden de demonstranten enkele rookbommetjes. Traangas Om half zeven heeft de politie de Lastageweg in een felle charge schoongeveegd. Daarbfj is traangas gebruikt. De politie kondigde de charge aan met de woorden: „Goe de morgen dames en heren. U hebt nu de hele nacht de tijd gehad te demonstreren, wilt u zich nu verwjj- deren". Uit de huizen werd spek steenpoeder, verf- en rookbommet jes en enkele dakpannen naar de politiemensen gegooid. De samenwerkende Aktiegroepen Amsterdam hebben al een eerste verklaring uitgegeven naar aanlei ding van het politieoptreden in de Nieuwmarktbuurt. Ze zeggen dat de buurt hermetisch is afgegrendeld" omdat het stadsbestuur tegen elke prijs verdere groei van de reeds ge toonde massale solidariteit met de aktiegroepen de kop wil indrukken Opnieuw is een massale overrompe ling het antwoord van het stadsbe stuur op de wens van de groepen te komen tot een open overleg over de toekomst van de Nieuwmarktbuurt". De aktiegroepen verklaarden nog maals alleen lijdelijk verzet te wil len plegen. De uit de Nieuwmarktbuurt ge jaagde demonstranten trekken in groepjes door de stad. Overal rond gestrooide kraaiepoten vormen een gevaar niet alleen voor de banden van politiewagens, maar ook voor die van particuliere auto's. De gezamenlijke aktiegroepen heb ben intussen laten weten geschokt te zijn door het optreden van de poli tie. „De mensen op de Lastageweg die absoluut geen geweld gebruikten, werden bij het ontruimen van de straat voor de panden met bruut ge weld in elkaar geslagen. De afvoer van gewonden naar EHBO-posten werd door de politie verhinderd. Voorlopige balans Om kwart over negen kon de po litie een voorlopige balans opmaken. Drie mai-echaussees hadden zeer lichte verwondingen opgelopen bij de operatie Lastageweg. Arrestanten waren er officieel toen nog niet. Alle demonstranten, die in de loop van de nacht waren opgepakt, waren weer heengezonden. Er was echterv. wel een nieuwe groep arrestanten van de Lastageweg onderweg naar het hoofdbureau. Dit waren mensen, die in de te ontruimen panden wa ren aangehouden. Hoeveel autobanden van politie wagens er dinsdagmorgen waren ge sneuveld was nog niet exact bekend. „Maar het zijn er tientallen", aldus een woordvoerder van de politie. RENESSE. Dit is „de trap van Renesse", die er nu verlaten bij ligt en alle boze buien van deze lente over zich heen laat gaan. Allemaal in afwachting van de honderdduizenden voeten en voetjes, die er straks overheen zullen gaan. Zo vreselijk lang kan dit niet meer duren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Plechtigheid op maandagmorgen ZIERIKZEE, 7-4. Maandagmorgen vond in het stad huis van Zierikzee een plechtigheidje plaats. De pas gerestaureerde maquette van Zierikzee werd officieel overhandigd. Burgemeester Tli. H. de Meester sprak een dankwoord tot de heer J. Hoekstra, leraar LTS, die zich met deze restauratie had willen belasten. Een ongelooflijke prestatie, noemde de burgemeester het en een immens karwei, als men weet wat er kapot was en hoe vuil de maquette was. Na mens het gemeentebestuur bood de heer De Meester de heer Hoekstra als dank een presse-papier aan met het zegel van de stad. In 1949 werd de betreffende ma quette gemaakt door de toenmalige direkteur van de Centrale Dienst de heer A. J. Argelo, geassisteerd door twee gemeentelieden de heren M. Catshoek en M. Hanse. Deze laatsten hebben het merendeel van de uit voering ter hand genomen terwijl het idee van de heer Argelo kwam. De maquette schets de situatie zo als die was rond 1600. Dit kan men o.a. opmaken uit de aanzet die weer gegeven is van het graven van het Havenkanaal. De heer Hoekstra vertelde dat hij het nuttige met het aangename tij dens zijn werk aan de maquette heeft kunnen verenigen. „Ik wist eerst niet zo goed hoe Zierikzee in elkaar zat." Toen de burgemeester het werk van de heer Hoekstra een prestatie noemde haakte hij in met de woor den „ere wie ere toekomt en dat zijn wel de makers ervan." In ieder geval kan de museum- kollektie van Zierikzee weer aange vuld worden. Van een lokaal in de LTS verhuisde de maquette naar het stadhuis. Maar voordat men hem in het museum kan gaan bekijken gaat de maquette eerst nog naar Brugge, waar in mei een grote monumenten tentoonstelling gehouden wordt. Daarna naar de Flevohof (Noordoost polder), tot eind oktober. Hier zullen ook dia's vertoond worden van Zie rikzee, gemaakt ddor mevrouw M. Lokker-Meyering en foto's van de fotograaf J. C. Berrevoets. Miljoenen guldens schade bij brand VENLO, 7-4. Een brand heeft maandagmiddag in Venlo volgens de eerste ramingen voor miljoenen gul dens schade aangericht in de maga zijnen van Elektro-Ofra aan de Straëlseweg, een groothandel in elektrische apparaten. De magazij nen werden geheel verwoest. Dc oorzaak van de brand is onbekend. IJdel is de strijd om zaken van gevoel. Vosmaer J Verwachting tot woensdagavond: Hagel- en sneeuwbuien Hagel- en sneeuwbuien; vrij krach tige tot harde, aan dé kust nu en dan stormachtige wind; minimumtempe raturen van 3 tot 0 graden, maxima rond 6 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 9 april. Zon op 5.58, onder 19.26 Maan op 4.48, onder 17.28 10 april. Zon op 5.56, onder 19.28 Maan op 5.06, onder 18.34 Nieuwe maan: 11 april (17.39) HOOG- EN LAAGWATER SCHIPHOL, 7-4. De 25 miljoen gulden, die Nederland voor 1975 be schikbaar heeft gesteld voor Soedan, zal vooral worden besteed aan de op richting van een opleidingscentrum voor mensen werkzaam in de zich ontwikkelde suikerindustrie, aan een opleidingscentrum voor veterinaire deskundigen en aan een project voor vleesinspectie ter bevordering van de kwaliteit van de vleesproduktie. Daarnaast zal ook een gedeelte aan programmahulp worden besteed. Dit heeft minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking op schiphol verklaard na zijn aankomst uit de Soedanese hoofdstad Khartoem. AMSTERDAM. 7-4. De thee wordt woensdag 9 april duurder. Per pak je van 100 gram bedraagt de prijs verhoging vier cent en per doos van 20 theezakjes drie cent. Deze prijs verhoging is voornamelijk het ge volg van de gestegen grondstoffen- prijzen op de wereldmarkt, zo deelt de Vereniging van Nederlandse kóf- fiebranders en theepakkers mee. Zo als vorige week reeds gemeld zal de koffie woensdag tien tot vijftien cent per half pond goedkoper wor den als gevolg van een daling der grondstoffenprijzen. De winkelsluiting op koninginne- en bevrijdingsdag DEN HAAG, 7-4. Het Centraal Overleg Detailhandel (werkgevers en werknemers) heeft dc Nederland se winkeliers geadviseerd hun win kels op bevrijdingsdag, maandag 5 mei aanstaande, |c sluiten. Voor ko ninginnedag (woensdag 30 april) vraagt het de winkels na 13.00 uur tc sluiten. De winkeliers zijn overigens ge heel vrü dit advies al dan niet op te volgen, aldus een woordvoerder van het overlegorgaan, maar in de praktijk komt het erop neer dat dc meeste het navolgen. Wettelijk mo gen de winkels op koninginnedag en bevrijdingsdag de hele dag open zijn. ZIERIKZEE 9 april 10 april Springtij: 13 april. 2.04 14.35 2.42 15.12 7.53 20.09 8.26 20.37 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-4. Het KNMI deelt mede: Een omvangrijke depressie boven de Noordzee verplaatst zich maar langzaam naar het zuidoosten en zal woensdag waarschijnlijk bo ven Noordwest-Duitsland aankomen. Boven Groenland en het westen van de Atlantische Oceaan bevindt zich een rug van hoge druk. Samen met genoemde' depressie wordt een noor delijk stormveld in stand gehouden, waarmee zeer koude lucht recht streeks uit de Poolstreken wordt aangevoerd. Woensdag zal deze lucht tot ver in Europa zijn doorgedron gen. Vooral boven de Noordzee en onze omgeving blijft de lucht zeer onstabiel waardoor op veel sneeuw en hagelbuien gerekend moet wor den. Ook komt het stormveld aan de achterzijde van de depressie dichter bij ons land te liggen. WASHINGTON, 7-4. Terwijl Ame rikaanse gezinnen zich in grote ge tale aanmelden voor de adoptie van een Vietnamees weeskind begint de Amerikaanse pers zich af te vragen wat de achterliggende motieven zijn voor die bereidwilligheid Zo schrijft de Washington Post dat er in de Verenigde Staten zelf op dit ogenblik 120.000 kinderen zijn waarvoor geen pleeggezin te vinden is De meesten van deze Amerikaanse wezen zijn negers, indianen of Portoricanen, of wel ze zijn geestelijk of lichamelijk gehandicapt, zo zegt iemand van het ministerie van volksgezondheid in het artikel van de Washington Post. Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1