Amerika overweegt opnieuw militaire interventie Egypte en Israël TsjiangKai-Sjek overleden Cultureel verdrag tussen Nederland en Israël GEBORDUURD BANKJE AANGEBODEN VOOR RAADSZAAL SMALSTAD VS: 8 miljoen werklozen DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 april 1975 131ste jaargang Nr. 21C70 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Brand op schip in Zijpe-haven Spanning- rond Vietnam JAKARTA, 7-4. „Een rechtstreekse Amerikaanse mi litaire interventie in Vietnam wordt op het ogenblik ernstig overwogen" zo heeft maandag in de Indonesi sche hoofdstad generaal George Brown, chef van de generale staf van de Amerikaanse strijdkrachten ver klaard. Na een gesprek van drie kwartier met president Soeharto van Indonesië zei generaal Brown, dat rechtstreeks Amerikaans militair ingrijpen in Viet nam zeker „een van de oplossingen" is. „Maar ik kan mij niet voorstellen welke de mogelijkheden ervan zijn. Maar ik weet zeker, dat een dergelijke intervente op het ogenblik overwogen wordt", zo voegde de Amerikaanse generaal eraan toe. „Er zijn veel mensen in de Vere nigde Staten die het niet eens zijn met een dergelijke interventie", zo ging hij verder. „Wij hebben in Viet nam ongeveer 50.000 militairen ver loren en reusachtige bedragen ge ïnvesteerd voor de opleiding van het Zuidvietnamese leger. Wij hebben 'n wet, die het gebruik van militaire macht zonder goedkeuring van het Cangres verbiedt en in het bijzonder als het gaat om hervatting van de aktie in Vietnam en Cambodja. NEW YORK, 6-4. President Sadat van Egypte heeft aan het weekblad Time verklaard dat h\j bereid is het vervoer van „Niet Strategische" goe deren voor Israël via het Suezkanaal toe te staan. In een vraaggesprek met het Amerikaanse blad zei hij dat de ze toestemming zal afhangen van „het gedrag van Israël." Het Egyptische staatshoofd beves tigde echter dat schepen onder Israë lische vlag het Kanaal niet zullen mogen bevaren. Hierbij verwees hij naar het verdrag van Constantinopel van 1888: een land dat in staat van oorlog met Egypte is, mag het kanaal niet gebruiken. Het is de bedoeling dat het Suez kanaal, dat sedert de juni-oorlog van 1967 gesloten is, op 5 juni zal worden heropend. De Israëlische minister van defen sie, Peres, maakte van zijn kant be kend dat „ais Egypte ernstig van plan is het Suezkanaal voor de scheepvaart te openen, Israël bereid zou zijn met belangwekkende con cessies in de richting van een rege ling met Egypte te gaan". Hij zei niet of hij doelde op Scheepvaart in het algemeen of het toelaten van Israëli sche schepen in het Suezkanaal. ZIJPE. Zondagmorgen werd het in de vluchlhaven te Zijpe liggende schip „Moseltank" ernstig door brand geteisterd. Kortsluiting was de oorzaak. De scheepsbrand ver eiste energiek optreden van de brandweer te Bruinisse. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Generaal Brown verklaarde, dat de toekomst van Zuid-Vietnam van twee faktoren afhangt: de Ameri kaanse hulp en de wil van het Zuid vietnamese volk, het communisme terug te dringen. Aan de andere kant zei generaal Brown, dat generaal Soeharto hem mededeling had gedaan van het opti misme van maarschalk Lon Nol van Cambodja met betrekking tot de voortzetting van het Cambodjaanse verzet. Bijzonderheden De Amerikaanse generaal zei nog, dat hij president Soeharto bijzonder- Koffie goedkoper DEN HAAG, 7-4. De koffie wordt woensdag aanstaande - afhankelijk van de kwaliteit - tien tot vijftien cent per half pond goedkoper. Volgens een woordvoerder van het ministerie van economische zaken is de prijsverlaging een gevolg van ge daalde grondstoffenprijzen. Het be sluit tot prijsdaling is genomen door de unie van koffiebranders (fabri kanten). heden had kunnen meedelen over „het communistische offensief in Zuid-Vietnam" en over de stratege van president Ngoeyen van Thieu „tegenover de communistische aan vallen". Generaal Brown is zaterdag in In donesië aangekomen nadat hij een bijeenkomst van de Cento in Rawal pindi had bijgewoond. Hij vertrekt in de loop van maandag uit Indone sië. Gebied van Saigon beschoten SAIGON, 7-4. Revolutionaire strijdkrachten hebben maandagoch tend vroeg voorsteden van Saigon beschoten. Het was de eerste beschie ting van het gebied van de hoofdstad sedert het begin van het huidige of fensief op 10 maart. Het Zuidvietnamese opperbevel deelde mee dat de aanvallers Nha Be, op 9,6 km ten zuiden van de hoofdstad, aanvielen, waar het be langrijkste oliedepot van Zuid-Viet nam gevestigd is. Bij de aanval met terugstootloze vuurmonden, die twee uur duurde, werden zes mensen ge wond en twee olieleidingen vernield. De Zuidvietnamese luchtmacht voerde aanvallen uit op de geïnfil treerde troepen. TAIPEH, 5-4. President Tsjiang Kai-Sjek, de leider van nationalis tisch China, is zaterdag na een hart aanval overleden. Hü was 87 jaar. Het staatshoofd, wiens gezond heidstoestand al enkele jaren veel te wensen overliet, had zaterdag nog in zijn woning in Taipeh, de hoofd plaats van het eiland Taiwan, zitten werken met zijn zoon Tsjiang-Koeo, de premier van nationalistisch China Minister in Jeruzalem JERUZALEM, 6-4. Nederland en Israël zullen „binnen afzienbare tijd" een cultureel akkoord sluiten, aldus heeft minister Van der Stoel zondag in Jeruzalem meegedeeld na afloop van besprekingen met zijn Israëlische ambtgenoot Allon. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft zondag pieegedeeld dat een ruimte voertuig met twee kosmonauten zijn vlucht zaterdag had moeten af breken en kort na de lancering een noodlanding in het gevaarlijke berg gebied van West-Siberië had ge maakt. Slot van aktie BROUWERSHAVEN, 4-4. Ten huize van de voorzit ster van het wandkleedcomité, mevrouw Schouwe- naar-Lindenbergh vond een slotbijeenkomst plaats. Aanleiding was de voltooiing van het trouwhankje, dat in opdracht van dit damescomité werd vervaardigd. Het wandkleed was al vorig jaar bij de ingebruikneming van het stadhuis aan het gemeentebestuur van Brouwershaven aangeboden. Van het overgebleven geld werd een houten trouwbankje bekostigd. De bekleding van het bankje werd door een vijftal dames geborduurd. Deze dames waren mevr. Van Beve- ren-de Bruin, mevr. Stoel-Bom, mevr. Van Ast-van de Schelde, mevr. Kuyper-Delst en mevr. Bruël- Pouwer. De gebruikte borduurstijl was pe- tite-point in halve kruissteek. Daar bij het wandkleed wat grovere tech nieken werden gebruikt, konden dus hierbij de liefhebsters van fijne handwerken hunkunnen tonen. Bij een feestelijke kop koffie met gebak kon nu het resultaat worden bewonderd. Ontvangst Daarna volgde een ontvangst op het stadhuis, waar loco-burgemees ter P. de Moor, de dames verwelkom de. Hierbij was ook de heer C. M. Padmos aanwezig, die als ambte naar van de burgerlijke stand de meeste huwelijken in de gemeente Brouwershaven voltrekt. Twee dames boden het trouw bankje aan. Het werd tegelijk op de juiste plaats in de trouwzaal gezet. Het zal dus in het vervolg gebruikt worden door bruidsparen, die tij dens de huwelijksplechtigheid hierop plaats zullen nemen. Mevr. Schouwenaar dankte de da mes voor het borduurwerk, dat heel precies en zonder enig verschil in stijl was gebeurd. Wethouder De Moor dankte de dames namens het gemeentebestuur voor het geschenk. Hij vond het een prachtig cadeau en een waardevolle verfraaiing van de raadzaal. Het bedrag, dat na de opheffing van het wandkleedcomité nog over is, zal aan de Vrouwenraad in de gemeente Brouwershaven worden geschonken. Beide ministers hebben voorname lijk gesproken over Europa en het Midden-Oosten, met name over de betrekkingen. - -tussen Tde Europese Gemeenschap. Het cultureel verdrag is nog geen twee minuten aan de orde geweest. De Israëlies waren „verbaasd" over de verwarring die over een dergelijk verdrag „in de Nedelandse pers" bestond, aldus de minister, die sug gereerde dat het verdrag meer een kwestie in de Nederlandse binnen landse politiek dan in de Neder lands-Israëlische betrekkingen is ge weest. Hij herinnerde er aan steeds te hebben verklaard dat indien Is raël er behoefte aan voelde de hui dige, intensieve culturele betrekkin gen onder een verdrag te brengen, Nederland daartoe zeker bereid was. (Het enige Arabische land waarmee Nederland een cultureel verdrag heeft gesloten is Egypte, een land dat de minister volgende maand zal bezoeken). PvdA wil nieuwe bestedings-injektie ROTTERDAM, 5-4. Volgens de PvdA-fraktie in de Tweede Kamer is er, gezien het voortdurende over schot op de betalingsbelans, ruimte voor een nieuwe bestedingsinjektie ter bestrijding van de werkloosheid. De injektie dient plaats te vinden in de sektor van de investeringen, met name ter bestrijding van de werk loosheid in de bouw. WASHINGTON, 5-4. In dc Vere nigde Staten z(jn nu ongeveer acht miljoen mensen zonder werk. Naar het ministerie van arbeid in Was hington meedeelt is de werkloosheid in maart toegenomen met 8,7 procent Zo hoog is het percentage na de oorlog nog niet geweest. In februari stond het op 8.2. wat betekent dat er in één maand 500.000 werklozen bij zijn gekomen. De Amerikaanse be roepsbevolking bestond eind maart uit ongeveer 91,8 miljoen mensen, ca. 300.000 meer dan eind februari maar ongeveer 300.000 minder dan eind januari. Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan In bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE. Zaterdag arriveerde te Zierikzee een reuze plezierboot van de Holland River Line in de haven van Zierikzee. Het 110 meter lange schip trok alleen al door zijn om vang de nodige aandacht. Het schip was „bemand"' met Duitse en Oos tenrijkse gasten, die een achtdaagse trip door Nederland met dit schip maakten. De „Holland Emerald" is inmiddels weer vertrokken. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een rechter is veroordeeld als een schuldige wordt sproken i vnjge- f Syrus f Verwachting tot dinsdagavond: guur Vannacht regen en minima van on geveer twee graden; overdag nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw, maar ook enkele op klaringen en maxima circa zes gra den; krachtige tot harde wind tussen zuid en west, morgen ruimend naar noordwest. Voor woensdag: Aantal uren zon; 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge priode van min stens 12 uur; 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarde. ZON- EN MAANSTANDEN 8 april. Zon op 6.01, onder 19.24 Maan op 4.29, onder 16.22 Nieuwe maan: 11 april (17.39) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 8 april 1.14 13.49 7.12 19.39 Springtij; 13 april. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 7-4. Het KNMI deelt mede: Maandagavond zal een kou front van noord naar zuid over ons land trekken. De lucht die daarna aan de achterzijde van het front met noordelijke winden over ons land wordt aangevoerd is rechtstreeks van de Poolstreken afkomstig. We gaan daarom opnieuw een paar gu re dagen met koud en winderig weer tegemoet, met hagel en natte sneeuwbuien. In grote tegenstelling met het weerbeeld dat ons wacht, staat het weer zoals dat op het ogen blik in zuidoostelijk en oostelijk Europa heerst. De temperaturen lo pen daar in dc middag tot 20 graden op. Enkele stations in Bulgarije en Roemenië melden zelfs maximum temperaturen van 30 a 33 giacien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1