MYSTERIE IN MEINESWIJK Kissingers verweer zit vol lekken 7 BLIK DOOR HET WERELD KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Wat biedt de BEELDBUIS? Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE VrUdag 4 april 1975 Nr. 21999 Zoveel is de laatste tijcl misgegaan met de diplomatie die Kissinger be drijft dat hij zich daarvoor thuis moet verdedigen. Tenslotte is het geen opwekkend nieuws voor de Amerikanen dat in Vietnam en Cambodja de kommunistisck georiënteerde bevrijdingsbewegin gen steeds grotere suksessen boeken en dat in het Nabije Oosten niet de minste vooruitgang is geboekt. Nie mand in de VS heeft er behoefte aan om opniuew verzeild te raken in het drijfzand van een militaire aktie in Zuidoost-Azië, maar men vraagt zich wel af wat Kissinger nu eigen lijk tot stand heeft gebracht. Kort en goed komt het erop neer dat hij de Amerikaanse troepen naar huis heeft gehaald wat met zo min mo gelijk prestigeverlies kon doordat de andere partij kennelijk wel even wilde wachten voor zij hiervan ge bruik maakte. En meer was het niet, zoals toen vele kommentatoren reeds meldden. Maar de voorstelling die ervan werd gegeven vanuit Washington tvas veel glorieuzer: daarin werd met trots melding ge maakt dat de VS de Zuidvietnamese regering zo sterk had gemaakt en bovendien diverse politieke voor waarden had geschapen waardoor het voor de toekomst wel goed kón komen. Nu, die voorwaarden werden niet nageleefd, nog het minst door Amerika's bondgenoot Thieu, wiens kracht bij nader inzien ook niet zo imposant lijkt als de aantallen vlieg tuigen en ander materieel moesten doen geloven. Als men in Amerika nu tot de konklusie komt dat men voor veel geld eigenlijk 7iiets ge kocht heeft, is dat niet onjuist. In zijn verdediging heeft Kissin ger, daarbij bijgevallen door presi dent Frod trouwens, een theorie op gesteld dat het mislukken van zijn vredesmissie naar het Nabije Oosten geweten moet worden aan de weige ring van het parlement - het Con gress - om in Zuidoost-Azië meer hulp ie verlenen door geen geld be schikbaar te stellen. Zo zag Israël dat Amerikaanse garanties niets waard zijn en daarom koos het maar voor zekerheid liever dan de gok te wagen en op de VS te vertrouwen - aldus de Kissinger-redenering. De vergelijking gaat in vele op zichten mank. Natuurlijk zal ieder land gewaarschuwd zijn dat de heer Kissinger wel veel kan beloven, maar dat het geld ervoor moet ko men van het Congress, wat uiteraard die beloften enigszins op losse schroeven zet. Maar dit wil niet zeg gen, dat daarom dit Congress bij voorkeur uit zuinigheid alle over eenkomsten rustig aan de laars lapt - zo is de stemming beslist ook weer niet. Veranderde situaties Wat het Congress de beurs liet sluiten was de overtuiging, dat geld dat nu nog in Cambodja en Viet nam wordt gestoken gewoon wegge gooid is en er alleen maar toe kan leiden, dat de misère wordt ver lengd. Nog daargelaten dat juist nu nog extra hulp verlenen aan b.v. de. generaals Lon Nol en Thieu menig ander land ervan kan overtuigen, dat de zinnigheid en de humaniteit ver te zoeken zijn in het Amerikaan se buitenlandse beleid Bovendien redeneert men niet ten onrechte dat het by akkoorden om twee partijen gaat, die beide iets moeten doen. En wat heeft Thieu nu gedaan om in zijn gebied de vrijheid te herstellen, de natie nieuw elan te geven en her vormingen door te voeren? Het blijkt duidelijk dat onder zijn bewind een korrupt staatsbestel is ontstaan dat zich nauwelijks staande kan houden in eigen gebied, laat staan zich doeltreffend verweren tegen de troepen van de voorlopige regering. En is het zo'n verheffende bezigheid dit regime dat van zijn kant duidelijk niets heeft gedaan om de idealen te realiseren waarom het dan heel te gaan, koste wat het kost overeind te houden? Het is ook niet zeer redelijk op dit geval het aksent te leggen terwijl de VS over het al gemeen de overeenkomsten waarbij de andere partij zich ook redelijk gedraagt, keurig nakomen. Een andere zaak is, dat een ak koord gesloten wordt op een zeker moment. Maar de tijd gaat intussen wel verder en hele situaties veran deren onherkenbaar. Wat het b.v. onontkoombaar maakt voor naties om radikaal de bakens te verzetten. Een voorbeeld dat door tal van an dere aangevuld kan worden: Neder land zou Nieuw-Guinea niet afstaan aan Indonesië. Een doel, dat op al lerlei gronden redelijk genoemd kon worden in Den Haag, tot op een mo ment de omstandigheden zodanig waren dat het standpunt niet meer gehandhaafd kon worden. Dit nuch tere inzicht - waarvan trouwens ook het geval Vietnam een illustratie is - zal de Israëli's eerder ertoe ge bracht hebben niet in te gaan op Kissingers ideeën dan iets anders: ze weten, dat een garantie of wat dan ook slechts zolang geldt als de om standigheden het toelaten. En hoe die kunnen veranderen kan niemand voorspellen - dat is altijd een faktor van ongewisheid die ingebouwd is in ieder akkoord. Dat dit zo is, daar over hoeft ook Kissinger zich niet te schamen. Wel dat hij ondeugdelijke argumenten aanvoert alsof men hem met opzet het werken onmogelijk maakt. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 11.00 uur (Doopdienst) en 7.00 uur ds. A. Lam, Leeuwarden, 9.30 uur ds. Assendorp Kcrkwérve: 9.30 uur ds. Wassenaar, 11.00 uur zondagsschool. Serooskerkc 10.00 uur mevr. De Boon-Tol, Spijke- nisse, 11.30 uur zondagsschool. Burgh 10.00 uur da. Van Leeuwen. Haam stede: 10.00 uur ds. Voortman, 7.00 uur ds. Wassenaar. Renesse: 11.00 uur ds. De Wit. Noordwelle: 9.30 uur ds. De Wit. Scharcndijke: 11.00 uur ds. Wassenaar, (Bed. H. Doop), 9.30 uur zondagsschool, 7.00 uur zangoe fening. Brouwershaven: 11.00 uur ds. Kroon, 12.15 uur zondagsschool. Zon- ncmaire: 9.30 uur ds. Kroon, 11.00 uur zondagsschool Noordgouwe: 11.00 uur ds. Gecrs. Dreischor: 9.30 uur ds. Geers; 11.00 uur zondagsschool. Ou- werkerk: 10.00 uur ds. Koppert. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Van den Heuvel, 7.00 uur Avondgebed. Oos- terland: 10.00 uur ds. v. d. Meer. 6.00 uur de heer M. Allewijn, Middelburg 10.00 uur jeugdkapel. Sirjansland: 10.00 uur ds. A. v. d. Beek, Sommels- dijk, 6.30 uur ds. Tukker, (Bed. H. Doop) Bruinisse: 10.00 uur kand: DA NANG, Zuid-Vielnam. Een klein Vietnamees jongetje gluurt door een reddingsboei van hel Ame rikaanse schip „Pioneer Contender" dat met vluchtelingen uit Da Nang arriveerde. In Zuid-Vietnam zouden nu al twee miljoen vluchtelingen zijn. In de ogen van hel jongetje ligt alle tragiek van het geteisterde volk opgesloten. Dekker, 5.00 uur ds. Post, Arnemui- den. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. Spoelstra, (m.m.v.) kerkkoor), 6.30 uur ds De Bres. Haamstede: 10.00 en 7.00 uur ds. J. Keizer, Bleiswijk. Scharendykc 9.30 en 2.30 uur ds. Paulus. Brou wershaven: 10.00 uur ds. De Bres. Zonnemaire: 3.00 uur ds. Spoelstra. Nieuwerkerk/Oosterland: 10.00 en 5.00 uur ds. C. M. v. d.Loo, Slie- drecht. Bruinisse: 10.00 (H.A.) en 5.00 uur (Dankzegging), ds. H. Makkinga, Maasland; (9.00 uur H.A. in „In het Opper", ds. H. Makkinga). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Urban. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur ds. Op den Velde,Kerkwerve: 10.00 en 6.00 uur ds. Buijs. Haamstede: 10.0 'en 3.00 uur dienst des Woords. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10.00 en 3.00 uur leesdienst. Oosterland: 10.00,2.30 en 6.30 uur ds. W. Hage. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur leesdienst Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse; 10.00 en 5.00 uur ds. A. v. d. Berg. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2.00 en 6.00 uur ds. v. d. Meer. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdyk: 10.00 uur jt\r. ir. A. C. D. de Graeff, Den Haag. Leger des Heils Zierikzee: Diensten om 10.00 en 5.00 uur, zondagsschool van 11.45-12.30 uur. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Paaszaterdag: 20.00 uur; Paaszondag: 830 en 10.15 uur; Paas maandag: 10.15 uur. Haamstede: Paaszaterdag: 22.00 uur; Paaszondag: 10.00, 11.30 en 19.00 uur; Paasmaan dag: 10.00 uur. Jehova's Getuigen Zierikzee: Zondag: 5.00 uur n.m. openbare lezing; 6.00 uur n.m Wachttorenbespreking. Donderdag theokratische school 7.30-8.30 uur; dienstvergadering 8.30-9.30 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zon dagen om 10.00 uur en op woensdag avonden om 20.00 uur. ZATERDAG 5 APRIL NED. I: Het zaterdagmiddagpro gramma bestaat uit jeugdvertier en sport. Om drie uur eerst AVRO's sportpanorama met een reportage van de paardensport op de renbaan bij Liverpool. Daarna volgt de spel show Geen woorden maar daden. Ad Visser leidt de spelletjes hierin. Bi- belebons neemt veertig minuten in beslag. Juffrouw Draadje presen teert een kwis en de boeven Ko en Boef doen heel gevaarlijke dingen. Tot bij zessen is Ria Bremer daarna de charmante gastvrouw in Stuif es in. Te gast in dit programma de popgroep Mud. Tussen zes en kwart voor zeven kan men kijken naar een reportage over de wereldkampioen schappen ijshockey, die in München worden gehouden, 's Avonds de be- kende programma's van de KRO op de buis. Begonnen wordt met Peppi en Kokki, die op zoek gaan naar verdwenen geld, daarna Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen me neer? Ook voor het journaal nog een korte aflevering van de rubriek 't Zand '33, over het omroeppastoraat. Om tien voor half negen staat de kijkers het spel van Berend Boude- wijn weer te wachten. De belang stelling voor dit programma is niet groot. Aktualiteiten worden de kij kers voorgeschoteld in de volgende drie kwartier. Sluitstuk van de KRO is weer De wereld in oorlog. In de ze aflevering worden soldaten on dervraagd die deel uitmaakten van het Burma Legioen dat in 1942 tegen de Japanners vocht. Tenslotte ook nog ijshockey op de buis. NED. II: Om zeven uur begint de TROS met Zorro. Deze jeugdvriend heeft men een poosje moeten missen op het scherm, maar hij heeft niets van zijn heldhaftig karakter verlo ren. Deze keer neemt hij het op voor een Chinese jongen die door een kwade zeeman als moordenaar ge brandmerkt wordt. Ook voor het journaal het spelletje Boter, kaas en eieren. Twee kandidaten stellen vragen aan negen bekende Neder landers. Presentator Will Luikinga is tevens tekstschrijver van het win nende songfestivalliedje Dingedong. Chiel Montagne is vanavond met zijn Op losse groeven naar België uitgeweken. Vanuit het casino te Oostende klinken de hits, kansheb bers voor de top en de gouwe ouwen van eigen bodem dit keer. Ook van avond nog een film op de buis en wel Donkere Zomer. Een getrouwde homose.vuele man maakt met zijn vriend een vakantiereisje. Hij krijgt echter bezoek van zijn veertienjari ge zoon die nauwelijks iets van de situatie begrijpt. In de rubriek Ster ren kijken, daarna aandacht voor de motorsport en tenslotte kan men nog kijken tiaar de IKOR-rubriek Het lied vande week, waarin men koren verzameld ziet in de Her vormde Kerk van Vreeland. ZATERDAG 5 APRIL NED. I: 10.30 Teleac; 12.00 Voor lichting schooltelevisie; 14.53 Nieuws; 14.55 The grand national; 15.25 Geen woorden maar daden; 10.15 Bibelebons; 16.55 Stuif es in; 17.55 W.K. ijshockey; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Peppi en Kokki; 19.20 Kunt u. mij de weg naar Hameien vertellen me neer; 19.50 11 Zand 33; 20.00 Jour naal; 20.20 De BB kwis; 22.00 Brand punt; 22.45 De wereld in oorlog; 23.30 Journaal; 23.35 W.K. ijshockey. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Zorro; 19.30 Boter, kaas en eieren; 20.00 Journaal; 20.20 Op losse groe ven; 21.30 Donkere zomer; 22.40 Sterren kijken; 23.20 Journaal; 23.25 Het lied van de week. ZONDAG 6 APRIL NED. I: Het middagprogramma begint om half vier met De muis. Ook Pippi Langkous op het scherm trouwens. Zij maakt een vliegreis. De wereldkampioenschappen ijs hockey duren ook nog voort. Hier van tot ongeveer vijf uur beelden Frits van Turenhout maakt weer een aantal mensen blij met de voet bal en toto-uitslagen voordat men kan kijken naar de IKOR-uitzen- diiig Vesper, vanuit de St. Pancras- kerk te Enkhuizen. Ook aan het ver haal van de Vrijbuiters komt een einde. In de laatste aflevering wordt nog een poging gedaan om hel fort Cunningham van de Engelse gehei me dienst te vernietigen. Zoals ge bruikelijk ook Studio Sport weer vijf kwartier op de buis. Er zijn beelden te verwachten van Feye- noord-Sparta. Na de sport de ru briek Eén op zondag, waarin aan dacht voor menselijke lotgevallen. Het begin van een nieuwe NOS-se- rie, getiteld Driehoog achter, vol met humor. Twee jongemannen be wonen een etage bij een humeurige, oude huisbaas. Eén ding hebben ze met elkaar gemeen en wel dat ze veel om vrouwtjes geven. Dit leidt tot heel wat plezier. Tenslotte volgt nog Panoramiek en de opera Change the world. NED. 11: Om zeven uur kan men een kijkje nemen in de wereld van luizen en mieren in Het wonder der natuur. Tussen half acht en tien voor half negen zetten jonge mensen een stap op weg naar het zo fel be geerde concertpodium. In dit pro gramma onder andere: fluitiste Ire ne Grafenauer (Joegoslavië) de so praan Sigune van Osten (Duitsland) en slagwerker Henny Beurskens (Nederland). Er worden o.m. delen vertolkt van komposities van Joa chim Quantz en Paganini. De vol gende tien minuten op de buis wor den volgepraat door kroniekschrij ver Jan Brusse uit Parijs. Misdaad en humor houden elkaar in even wicht in de politieserie Columbo. Deze krijgt te maken met een machtsstrijd tussen een vrouw en haar schoonzoon, waarvan de eerste uiteindelijk het slachtoffer wordt. De vrouw wordt op merkwaardige wijze vermoord. Columbo moet nu de bewijzen tegen haar schoonzoon verzamelen. Sonja Barend ontvangt weer drie gasten. Dit zijn René van Nie, regisseur van de film Het kind van de zon, tekstschrijver Alexander Pol a en de artieste Mary Michon. Nederland 11 verdwijnt uit de lucht nadat het Humanistisch Verbond door twintig minuten zendtijd heen is en dat is bij elven het geval. ZONDAG 6 APRIL NED. I: 11.00 Eucharistieviering 14.00 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 De tv muis; 15.55 Pippi Langkous; 16.20 W.K. ijshockey; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 1S.30 Woord voor woord; 18.35 Paulus de boskabouter; 18.40 De vrijbuiters; 19.05 Studio Sport; 20.20 Eén op zondag; 21.10 Nieuws; 21.15 Driehoog achter; 21.40 Pano ramiek; 22.05 Change the world; 22.55 Journaal. Zaterdag 5 april, 22.45 uur, Nederland 1: De wereld in oorlog. Het moreel van de troepen werd hooggehouden door Vera Lynn. NED. II: 18.52 Vooraf; 18.55 Pau lus de boskabouter; 19.00 Nieuws; 19.05 Het wonder der natuur; 19.30 Jonge mensen op weg naar het con certpodium; 20.20 Hier Parijs, hier Jan Brusse; 20.30 Columbo; 21.40 Sonja 's avonds; 22.30 Humanistisch Verbond; 22.50 Journaal. MAANDAG 7 APRIL NED1: In de vooravond allereerst Arpad, de zigeuner. Deze gaat ver der in de Hongaarse vrijheidsstrijd. Arpad komt in kontakt met een ver wilderd meisje dat zich door te ste len in leven kan houden. Hij springt in de bres als de dievegge in moei lijkheden raakt. Daarna brengt Rob dé Nijs zijn NL-tippers. De manifes tatie die het afgelopen weekeinde in Rotterdam werd gehouden, was ten bate van de Nederlandse Hartstich ting. Het doel was tenminste ander halve ton in te zamelen om daarmee een aantal hartprojekten te finan cieren. In het verleden is aange toond dat manifestaties waaraan veel artiesten hun medewerking ge ven een goed middel zijn om de Ne derlandse bevolking tot vrijgevig- heid te bewegen. Tot ongeveer half tien brengt de TROS na het jour naal een uitgebreide reportage van de Nacht van het hart. Hierin een keur van vaderlandse artiesten, zo als Rob de Nijs, Nico Haak, Vader Abraham, Jaap Dekker, Nick Mackenzie, Imca Marina, Mieke Tel- kamp en Ramses Shaffy. Daarna kan men weer kijken naar Pepper. De vrouw van een disk-jockey is vermoord. Bij het onderzoek valt de verdenking op een man die vreemde dingen uithaalt met verborgen film kamera's. Er is duidelijk sprake van chantage. De TROS verlaat de buis met een uitzending van de aktuali- teitenrubriek Aktua TV. NED. II: Mash, om zeven uur op het scherm. Frank Burns en zijn vriendin Hotlips hebben een roman tische picknik voor de boeg, terwijl Radar verkikkerd raakt op een vrouwelijke soldaat. Ook voor het journaal van achten Reiswijs. Dit maal kan men kijken hoe het is te zijn bij het Gardameer, een erg prij zig vakantieoord. Het spelletje Wie van de drie?, na het journaal biedt zeker voor velen ontspannnig. Om tien voor half negen begint dit spel, allen kunnen weer meeraden. Ook de gebroeders Hammond weer op de buis vanavond. De problemen bin nen het transportbedrijf zijn niet mis. Met konkurrent Harry Carter is nog een appeltje te schillen, Ed ward Hammond gelooft nu helemaal niet meer in zijn huwelijk met Jen nifer en An, de vrouw van Brian moet een beslissing nemen over haar dochtertje Carol. Rond half tien wordt er een programma gebracht rond de kleinkunstenares Britta Lindell. Britta maakt alles zelf, tek sten, melodie, begeleiding op acht verschillende instrumenten en het vijfstemmig koor. Daarna volgt nog een informatief programma, van mr. G. B. J. Hilterman. Hiervoor is de titel gekozen: Hoe rood is Europa? Hilterman ging uitsluitend op be zoek bij vooraanstaande politici van linkse signatuur. Tenslotte zijn er nog vijf minuten voor Ontdek je plekje. MAANDAG 7 APRIL NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Arpad de zigeuner; 19.25 NL-tippers; 20.00 Journaal; 20.20 Nacht van het hart; 21.35 Pep per; 22.25 Aktua tv; 23.05 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Pau lus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 MASH; 19.30 Reiswijs; 20.00 Journaal; 20.20 Wie van de drie; 20.45 De gebroeders Hammond21.35 De dromen van een vrouwelijke troubadour; 22.10 Hoe rood is Euro pa?; 22.55 Ontdek je plekje; 23.00 Journaal. 72 U weet ook, dat meneer Grotema de schakel was tüssen meneer Wirts - leverancier van de edelmetalen - en meneer d'Astaing, transporteur naar Duitsland en verkoper aldaar. Van de opbrengst kreeg Grotema een bepaald percentage, maar dat was naar zijn zin op de duur te wei nig. Zodat hij lagere verkoopprijzen ging boeken dan in werkelijkheid betaald werd en zich op deze wijze extra verrijkte. Toen Wirts daar aanmerkingen over maakte bij d'As taing, ontstond er grote ruzie. Maar Grotema was niet bang meer, want in dc loop der maanden had Grote ma alle smokkelaktiviteiten met naam en toenaam, hoeveelheden, in- en verkoopprijzen genoteerd, dank zij zijn betaalde spionnen. Toen men hem beschuldigde van fraude en bedrog, haalde hij fotokopictjes van zijn aantekeningen te voorschijn en gaf die aan beide heren. Daaruit bleek, dat hij de meeste namen en adressen van de leveranciers kende, dc prijzen en smokkcltijdstippen, datums en grensovergangen, kortom alles had genoteerd. Volgens meneer d'Astaing zei hij op een avond ten huize van meneer Wirts, waar ook dus meneer d'Astaing aanwezig was: Dit alles heb ik in een klein, rood boekje staan. Als mij wat overkomt, heren, zorgt mijn vrouw er wel voor, dat het bij dc politie komt en dan gaan jullie mee. Reken maar. Ik heb jullie nekken stevig in een strop. U begrijpt, dat stond het duo helemaal niet aan, zodat Wirts besloot er he lemaal mee te stoppen. Daarmee ontnam hij Grotema een wapen, maar deze liet zich niet zo spoedig afschepen. Hij had nog een bedrag onder zich van de laatste smokkel- zending, die hij met Wirts moest af rekenen. maar bij zei, dat hij dit be drag behield als schadevergoeding. En toen meneer d'Astaing weigerde verdere percentages te verstrekken - hij zou wel voor een andere tus senpersoon zox-gen - dreigde Grote ma met een groot schandaal." Van Esperen keek de mensen één voor één aan. „En nu komen we te rug op het verjaardagsfeest van me vrouw Grotema. Omdat het de laat ste tijd helemaal niet zo goed ging met de beide nachtklubs - er waren avonden met vijf of zes bezoekers, zodat er dik geld bij moest - zat hij behoorlijk in financiële moeilijkhe den. Hoewel l\ij er geen enkel be wijs voor had. begreep Grotema, dat zijn zogenaamde vriend d'Astaing hem de voet dwars zette. Maar voor het oog van de wereld liet hij nooit wat merken en bleef vriende lijk tegenover d'Astaing. En omge keerd. Maar meneer d'Astaing had zijn plan al klaar. In overleg met Wirts bewerkstelligde hij, dat Wirts zogenaamd pech had met zijn wa gen. zodat hij na afloop van dc party bij Grotema naar zijn bungalow in Stomburg gereden moest worden. Wirts vroeg dit op een dusdanige toon aan Grotema, dat deze blijk baar niet durfde weigeren. Grotema heeft blijkbaar nog kans gezien het rode boekje ergens in huis te ver stoppen, want op deze wijze lokte men Grotema in de woning van meneer Wirts in de hoop het rode boekje op hem aan te treffen. Gro tema zal best begrepen hebben, toen hij de woning van Wirts betrad, wat de bedoeling was. Toen men hem fouilleerde cn het boekje niet vond, lachte Grotema hen uit en zei dat het boekje veilig opgeborgen was. Als mij iets overkomt, zei hij, is het binnen een week bij de poli tie. Daarover werd d'Astaing kwaad. Er volgde een handgemeen; meneer d'Astaing gaf Grotema een paar vuistslagen, waardoor deze wankel de en met zijn hoofd tegen de vcr- warmingsrndiator aan viel. Hij bleef onbeweeglijk liggen, waardoor er grote k'onsternatic ontstond. Harry Dcclcmaat, die in militaire dienst in door F. VAN FALCKENOORT verpleging was geweest, verbond de wond zo goed en zo kwaad als mo gelijk was, maar Grotema gaf geen enkel teken van leven meer en was binnen het uur dood. Waarschijnlijk was de schedel dusdanig beschadigd, dat het bloed in de hersens liep. Zonder tot bewustzijn te zijn geko men, stierf meneer Grotema. Toer men dit bemerkte, ontstond er grote konsternatie. Intussen was het. licht geworden en het eerste, wat men deed was: de grote Chevrolet van meneer Grotema het terrein van de bungalow oprijden en zo goed als maar mogelijk was onzichtbaar ma ken. Die morgen vroeg werd over legd, wat er gedaan moest worden. Harry Deelemaat en meneer d'As taing brachten het lijk naar een ka mertje in het achterhuis cn sloten het af. Meneer d'Astaing besliste: Wirts moest zo snel mogelijk ver trekken. Wegrijden naar Brussel cn daar ccn paar dagen blijven. Me neer d'Astaing zelf moest eerst zor gen voor een alibi cn hield rugge spraak met zijn standin in Dorrin gen. De pscudo zorgde ervoor: dc hele dag ging hij toeren met Lcnie van Gestel, was dan hier en dan daar. waar men óf de pseudQ-d'As- taing, dan wel Lcnie kende. Dc nacht daarop gingen beiden naar een nachtklub in Enschede en op dc te rugreis naar Dorringen had men ge luk. want het tweetal werd aange houden door de politie op kontrole van drank cn rijbewijs. Een mooier alibi was dus niet le bedenken. In samenwerking met Hariy Deelemaat werd hel lijk van meneer Grotema de nacht daarop achter het stuur in de auto geplaatst. Deelemaat. die een uitstekend rijder is. reed met d'As taing achter zich in een tweede wa gen. dc Chevrolet van Grotema naar dc Trek vliet en sprong net vóór dc auto het water inreed, er uit. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7