DE HISTORIE VAN EEN VROEGER GASTHUIS EN HET HONDERDJARIG BESTAAN VAN „GEBR. VERTON" TE BURGH tamboer 4 l C. Wandel Zn. Konflikt rond „Groote Beer" Boetvaardige verkeerszondaars ONZE PUZZELRUBRIEK Uit Sülumwens verleden (Slot) De zakelijke vader van de gebroeders Verton kocht in 1905 voor f 1200 van de gemeente Burgh het gehele „aermuus". Tot die tijd woonde hier nog de familie C. Bom-Groenleer en J. van Felius. De eerste die in de bollen bij Bijlevclt of als kantonnier zijn geld verdiende, betaalde tot dan f 30 huur per jaar, terwijl de laatste er van de gemeente gratis mocht wonen. Alleen de stalling van de ouderwetse J. van der Heijden brandspuit bleef aan de zuidzijde in een ander vertrek, totdat ook dit in 1947 bij dit pand kwam. Toen rond en na de eeuwwisseling velen over de aanschaf van een klok of zakhorloge (Raöpe) dachten, lever den,, de Vertons" honderden uur werken in geheel Schouwen. Men kon dan wel niet direct betalen, maar dat deerde niet, want wekelijks werd 30 a veertig cent bij de afbeta- lers afgehaald. Dat waren toen han gende „regulateurs" later de staan de „bim-bam" klokken. De kennis van uurwerken had Jac. Verton (1875-1931) zichzelf geleerd. Samen met de onafscheidelijke J. M. Rademaker (overleden in 1949) repareerden zij vele uurwerken. Ra demaker een fervent B.S.A. rijder was hier een kleine dertig jaar als horlogemaker werkzaam. Hij had zijn apart werkplaatsje achter hét tweede raam rechts van de voordeur (zie foto) .Nauwkeurig kon hij de tijd aflezen van een groot zakhorloge van de Belgische treinmachinisten, dat op een standaardje' voor hem stond. Reeds voor 1900 hadden de Vertons te doen met de Burghsc kerktoren wat betreft het luiden en op gang houden van de klok. Het laatste werd door hen tot 1966 ge daan. In hun bezit is nog een afre keningsschrift van 1900 tot 1930 met familienamen waarvoor tijdens be- gravenissen werd geluid. Opvallend is dat het luidloon in die periode on veranderd op 80 cent per half uur bleef. Nieuw torenuurwerk Na het overlijden in 1916 van L. J. Verton, de eigenlijke oprichter werd dit bedrijf door de twee broers Jaap en Lauw Verton voortgezet. Ze levreden het nieuwe torenuur werk na de brand van 1924, en nog maals na het bombardement van 1945. Ook bezit men nu nog de 18 centimeter lange sleutel van de to rendeur van vóór de brand. De schoenmakerswerkplaats was ook een apart vertrekje achter het raam direkt rechts van de voordeur. Van de schoenmakers zijn te noe men A. de Koene, Ko van Beveren, B. Tuinder en J. B. Semijn. De laat ste werkte met zijn komst in 1917 nog éen halfjaar samen met Tuinder Semijn bleef niet minder dan 44 jaar bij zijn leest achter het Burghse raam van Verton. In 1957 vier jaar voor het beëindigen van zijn loop baan kreeg hij de onderscheiding ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Proeven In de kamertjes van Semijn en Rademaker werd heel wat afgepraat en menig Burghenaar kwam hier het laatste nieuws opdoen. Ook het proeven van de in 1919 aangespoelde port gaf veel plezier. De Vertons kochten de vaten met het onbeken de goedje van de strand jutters en ..bottelden" het voor hun slijterij- Het gebeurde een keer dat een Burghenaar weer had mogen „proe ven". Ziek naar huis gegaan, keerde hij daar zijn maag binnenste buiten Vol medelijden riep zijn vrouw „oh, je bin doodziek, je spie bloed" De nieuwe tijd kwam ook in Burgh. In 1927 moesten de hittenkar en Wo- dan de oppashund plaats maken voor een T-Ford, waar wagenmaker Tuin man een „Stationkar" van maakte. De reclame deed zijn inti'ede. Voor de oorlog waren er op een bepaald moment niet minder dan 33 reclame borden aan het pand gespijkerd. Van gemeentewege moesten deze toen worden weggehaald. In 1952 ovërleed L, J. Verton (ver) koopman van dé oude garde. Tijde lijk zette diens zoon samen met zijn neef L.--J. J. Verton, de huidige ei-r genaar, het bedrijf voort. Eerstge noemde vertrok spoedig naar Zierik- zee en ging daar als „Vertons Schoe nen" verder. De komst van hét re creatie tijdperk vroeg ook hier om uitbreiding. Advertentie X Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1487 O „Flitsen" uit het buitenland BONN. Oud-kanselier Willy Brandt heeft na een bezoek aan Amerika verklaard dat men in Euro pa het gevoel van onzekerheid dat op het ogeblik in de VS heerst, niet moet onderschatten en „de grole bondgenoot moet steunen". LONDEN. Na een „wapenstil stand" van zeven weken tussen de ordetroepen in Noord-Ierland en het ondergrondse Ierse Republikeinse leger IRA, heeft de voorlopige vleu gel van de IRA woensdag als waar schuwing tegen „eigenmachtig Brits optreden" in de Noord-Ierse hoofd stad Belfast voor het eerst weer een bomaanslag gepleegd. WASHINGTON. De ambassadeur van Zuid-Vietnam in Washington, Tran Kim Phuong, heeft de Verenig de Staten ervan beschuldigd zich niet te hebben gehouden aan de ak koorden van Parijs, op grond waar van Washington de wapens zou ver vangen die het Zuid-Vietnamese le ger verloor. TEL AVIV. Op een bijeenkomst ter gelegenheid van Pesach in Tel Aviv heeft Israels minister van de fensie, Simon Peres, gezegd dal de vrecje in het Midden-Oosten hel werk zal zijn van staatsmanschap en niet van generaalschap. In 1959 werd het woonhuis bij de •zaak getrokken. Evenals in 1965 vond in 1968 (90 jarig bestaan) een ingrijpende verbouwing plaats Ter wijl in 1973 aan de westzijde een showroom voor fietsen en bromfiet sen werd aangebouwd. Want „Gebrs. Verton" verkoopt behalve 160 jaar schoenen ook al meer dan 50 jaar fietsen. W. P. de Vrieze BRUSSEL. Europees commissaris ir, Pierre Lardinois meent dat de Franse regering in strijd handelt met het EEG-verdrag door de Im port van Italiaanse wijn in Frankrijk te verbieden. Een woordvoerder van de Europese commissie in Brussel, het „dagelijks bestuur" van de EG, heeft dat in Brussel meegedeeld. WASHINGTON. President Ford zei op een persconferentie, na het voor lezen van een tevoren opgestelde ver klaring, dat hü alles zal doen wat in zijn macht ligt om te voorkomen dat Zuid-Vietnam en Cambodja commu nistisch worden. MOSKOU. De handel van de Sow- jet-Unie met de westerse wereld is het afgelopen jaar met ruim de helft toegenomen tot 12,4 miljard roebel (ruim 43 miljard gulden) oftewel on geveer een derde van de totale bui tenlandse handel van het land. Dat heeft het persbureau TASS woens dag bekendgemaakt. ISMALIA. Het Grote Bittermeer, een belangrijke schakel In het Suez- kanaal. is nog niet veilig voor de scheepvaart. Het donkere water maakte het nog niet mogelijk het meer te zuiveren, van mijnen en an dere explosieven. Het water wordt echter helderder en verwacht wordt dat men met het werk tijdig gereed zal komen voor heropening van het kanaal op de door president Sadat genoemde streefdatum van 5 juni. NEW YORK. Volgens National Broadcasting Company in New York hebben vooraanstaande leden van het Zuid-Vietnamese kabinet bij pre sident van Thieu aangedrongen op aftreden, naar aanleiding van de militaire successen van de revolu tionairen in het land. CHICAGO. Donderdag zijn min stens 27 mensen cm het leven geko men tijdens een sneeuwstorm in Chicago, waar op enkele plaatsen de sneeuw bijna 40 cm dik lag, aldus is door de politic meegedeeld. BRUSSEL. Het Belgische Rode Kruis heeft bekendgemaakt dat het een gift van 35.000 gulden heeft overgemaakt naar het Rode Kruis in Indo-China. Het geld is bestemd voor hulp aan vluchtelingen in Vietnam. BRUSSEL. Een onbekend aantal vandalen heeft in de nacht huis ge houden ih de St. Martinuskerk te Asse, niet ver van Brussel. Bij een soort heidense ritus die ze hielden beschadigden ze een aantal kunst werken zodanig dat ze niet meer te hei-stellen zijn. De onbekenden heb ben zich kennelijk in de kerk laten insluiten. De politie kon geen in braaksporen vinden, maar wel spo ren die er op wezen dat men met geweld vanuit de kerk naar buiten is gegaan. BEIROET. Premier Vasco Concal- ves van Portugal heeft tüdens een donderdag gepubliceerd vraagge sprek verklaard, dat Amerikaanse vliegtuigen die oorlogsmaterieel voor Israël vervoeren, niet op de Azoren mogen tanken. LONDEN. De Amerikaanse olie baron Paul Getty heeft donderdag bekendgemaakt dat hij Groot-Bril- lannië definitief verlaat om zijn le vensavond te slijten in Malitau in Calil'ornië. SANTIAGO, Chili. Een dertigtal personen heef tdonderdag zijn toe vlucht gezocht in de Italiaanse am bassade in do Chileense hoofdstad Santiago, zo is vrijdag uit diploma tieke bron vernomen. ATHENE. Het Griekse parlement heeft minister Van der Stoel don derdag een spontaan ovationeel ap- laus gekregen. De Nederlandse mi nister bracht op weg naar Israël een kort bezoek aan de Griekse hoofd stad en heild besprekingen met pre mier Karamanlis. BELFAST. De Britse stautssekre- taris voor Noord-Ierland. Merlyn Rees, heeft donderdag in Belfast spoedbesprekingen gevoerd met het Britse leger en de politie. Dit ge beurde na een dreigement van het Ierse republikeinse leger (IRA) dat er een eind kan komen aan hel nu reeds zeven weken oude bestand. Advertentie Accountantskantoor afd. assurantiën alle verzekeringen, pcmiornadviczcn, financieringen, hypotheken Lindcnlaan 3 Telefoon 01870-3477 Middclharnis (Vervolg van pag. 1) Bij de botsing ontstond grote mate riële schade. Advertenties en ingezonden stuk Adjudant Stroo van de rijkspolitie wist later de gemoederen enigszins tot bedaren te brengen. Jutte heeft intussen de heer Huspei- beschuldigd van huisvredebreuk. Omdat Jutte's •zoontje Hannibal overspannen zou zijn geraakt „door het slaan tegen deuren en ruiten gedurende de paas nacht door leden van de fam. Has- per", verklaart de kunstenaar de fa milie uit Viaardingen uiteindelijk te hebben toegelaten tot de eerste ver dieping van „De Groote Beer". De gezondheid van ons kindje gaat ons boven alles" schrijft Jutte in een gisteren (donderdag) in dit blad ge plaatst ingezonden stuk, dat als re- aklie bedoeld was op eerder dooi de heer Hasper in dit blad geplaat ste advertenties, waarin de arts er voor waarschuwde geen geld of goederen op zijn rekening af te ge ven aan Jutte of geen reparaties te verrichten aan het huis „De Groote Beer" te Westerschouwen, daar door hem (Hasper, red.) in dat geval niets zou worden betaald." Spanningen nemen loe. De spanningen rondom de Jutte's in Westerschouwen zijn de laatste weken bijzonder toegenomen. Deze „huurkwestie" trekt sterk de aan dacht in de Schouwse Westhoek. Eèn en ander zou er zelfs toe heb ben geleid dat enige partikulieren denken over het vormen van een „knokploeg" om de kunstenaar en de zijnen met geweld uit „De Groote Beer" te verdrijven. Jutte heeft daarop overigens al bij voorbaat geantwoord door op paas zondag een ploeg stevige knapen, extra versterkt met een afgerichte herdershond, (waarschijnlijk afkom stig uit Rotterdam) op het terrein van de villa tè hebben laten „pos ten", om eventueel door hem onge wenst geachte „belangstellenden" op een afstand te houden. Na enige uurtjes is deze „Delta-Blitz"-knok- ploeg weer ingerukt. Intussen verblijven in het boven gedeelte van het huis de hele week al jongeren van de familie Hasper, die hun eigen „bruggenhoofd" be paald niet zonder strijd te leveren in de steek willen laten. „Geen huur" Deze week heeft dokter Hasper te genover onze verslaggever verklaard dat de heer Jutte zich nu weer ver schuilt achter zijn zoontje. „Daarom heeft hij aangeboden om - in bijzijn van de politie - de bovenverdieping te ontruimen. Dat is geschied en wij .hebben enkele deuren goed afgeslo ten", aldus de heer Hasper. „Wat de bovenverdeping betreft hebben wij onze zin, en teruggekregen wal hij geannexeerd had". De heer Hasper verklaart verder dat Jutte geen „huur" betaalt. „Er is in feite geen sprake van huur en de president van de rechtbank heeft Jutte - al beweert de kunstenaar het tegendeel - ook niet in het gelijk gesteld. De president van de recht bank heeft namelijk ons kort geding niet ontvankelijk verklaard, aldus de Vlaardingse arts. Verder deelt de heer Hasper ons nog mee dat hij zijn Schouwse wo ning aan Jutte heeft afgestaan om hem te willen helpen en voor slechts zeer tijdelijk gebruik. „Jutte zou hier zo nodig een boek willen schrijven, maar die hele schrijverij is. een far ce," aldus de heer Hasper. „Voor ons waren de paasdagen niet op z'n paasbest. eerder op z'n paas-pest". Mevrouw Hasper zegt dat de kun stenaar op „slinkse wijze" heeft ge handeld, door na toestemming te hebben gekregen een gedeelte van de woning te gebruiken, zich te heb ben laten inschrijven als ingezetene van de gemeente Westerschouwen. „Door dat smpele feit geniet hij nu huurbescherming. Maar hij betaalt helemaal geen huur, alleen maar een vergoeding van f 25,- als onkosten vergoeding", aldus do doktersvrouw. Jutte erkent geen enkel bezwaar van de eigenaars van „De Groote Beer". „Ik hou men aan de beslis sing van de rechter en blijf hier ze ker nog de hele zomer. De rechtbank heeft immers geen enkele grond kunnen vinden om tot het opzeggen van de huur te kunnen overgaan", aldus Jacob Jutte. OSLO. 3-4. Hel politiebureau in de NoordNoorse stad Tromsoe had dinsdag de belangstelling van meer dan honderd boetvaardige automo bilisten die uit eigen initiatief een boete kwamen betalen omdat zij tij dens de Paasdagen sneller dan de toegestane 100 kilometer per uur over de Tromsor-brug ivoren gere den. Aanleiding voor de. boetvaardig heid was een bericht in het plaatse lijk blad „Nordlys" (Noorderlicht), dat de politic tijdens de Paasdagen radar- en fotokontmle op de brug had gehouden en daarbij enkele dui zenden verkeerszondaars had be trapt. Om veel administratieivcrk te besparen, zouden degenen die zich vrijwillig meldden een boete van maar de helft van het normaal vastgestelde bedrag behoeven 'te Ge* talen. De politie tvas genadig. Zij wees de boetvaardige verkeerszondaars op de datum van de krant: 1 april. WISSENKERKE. De heer F. Vlaeminck toont hier trots een kabeljauw van ruim 7. kg, die hij na een gevecht van een half uur uit de Oosterschelde op het droge wist te krijgen. DEN HAAG. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening heeft enige wijzigingen aan gebracht -in de voorschriften en wen ken voor het'„ontwerpen van wonin gen.'en. voor ijet ontwerpen van be jaardentehuizen. Er worden thans hógere' eisen gesteld aan de warmte- isolati'e in, deze met overheidssubsi die te bouwen objecten. SCHEEPVAART Abida, 2-4 Schiedam. Acila, 20-4 Lagos Roads verwacht. Acmaea, 2-4 H. van H. Ameland, 26-4 Frederica. Area, 2-4 Dubai. Atys, 17-4 Dubai verwacht. Hieronder volgen de prijswinnaars van de vorige week-puzzel. De eerste prijs gaat naar: Fransina Stouten Sandströmweg 23 OOSTERLAND De tweede prijs is bestemd voor: De heer A. Voorhuis Si. Domusstraat 48 ZIERIKZEE De oplossing van de puuzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. bolster; 6. aanslag; 12. kers; 14. soos; 15. ar; 17. ca; 18. sas; 20. om; 21. p.a.; 22. net; 24. psalter; 27. mot; 28 veer; 30. ro man; 31. snee; 32. A.P,; 33. O.L. 35. nar; 36. ka; 37. 11.; 38. heide; 40.. thans; 43. samba; 44. Uddel.46. leest; 48. stern; 50. hij; 52. el; 53. rat; 55. Ra; 56. bij; 57. even; 59. koren; 61. kalf; 63. rem; 64. bongerd; 66. lot 67. Ir.; 68. zo; 69. kok; 70. eb; 72. si; 73. zede; 75. jeep; 77. fontein; 78. kalkoen. VERTIKAAL: 1. baanvak; 2. L.K.; 3. sec.; 4. trap; 5. es; 7. as; 8. Noor; .9. som; 10. L.S.; 11. gaatels; 13. hal ma; 16. reep; 18. Saöne; 19. start; 21. poel; 23. te; 25. Sr.; 26 en; 27. m.n.; 29. Roemeen; 31. sandrak; 34. libel; 36. kader; 38. hal; 39. das; 41. hut; 42. sen; 45. sheriff; 47. tronk; 48. steek; 49. vijftien; 51. ijver; 54. ar gon; 56. blos; 58. Em.; 59. K.O.; 60. nr.; 62. al; 64. bode; 65. deel; 68. zet; 71. bek; 73. Zn.; 74. ei; 75. ja; 76. Po. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. plantje met witte bloempjes; 11. wijze van han delen of doen; 12. ambtsgewaad met de daarbij behorende kentekenen en versierselen; 14. per adres (afk.); 15. dwaas; 17. kleverige lijmstof; 18. voorzetsel; 29. Ned. persbureau (afk.) 22.- groot visnet met een zak; 25. opleidingsinstituut tot beroepsoffi cier (afk.); 26. telwoord; 28. deel van Azië; 29. niet vals; 30. eertijds het typische attribuut van de nacht wacht; 32. proper; 33. voorstelling ener hoeveelheid door cijfers; 34. merkteken in maten en gewichten; 35. delfstof; 37. kikvorsachtig dier; 38. voorzetsel; 39. bouwmateriaal; 40. voortreffelijk; 41. naschrift (afk. Latijn); 43. sierlijk dier; 45. Euro peaan; 46. letter v.h. Griekse alfabet 47. zoom v.h. land aan elk der beide kanten v.h. water; 49. stoot; 51. ver haal van aanzienlijke omvang; 53. hoofdstad van gelijkmatig departe ment in Algerië; 54. toekomstig offi cier; 56. kenteken; 57. kledingstuk; 58. in de volle lengte; 60. plaats op de Veluwe; 61. voorzetsel; 62. fami lielid; 63. snelle loop; 65. bijwoord; 66, iets doen naar het voorbeeld v.e. (indcr; 69. specerij; 71. kledingstuuk. VERTIKAAL: 1. muzieknoot; 2. griezelig; 3. klierachtig orgaan; 4. sein, signaal; 5. bijwoord; 6. soort onderwijs (afk.); 7. muziekinstru ment; 8. gewonden bundel; 9. gelei van met suiker gekookte vruchten; 10. en andere (afk.); 11. iemand die iets op een dwaze wijze beoefent; 13. vrucht; 14. rond raampje in hutten en kajuiten; 16. vrucht; 19. iemand die met een bootje langs de schepen vent; 21. hoofddeksel; 23. telwoord; 24. vochtig; 25. huisdier; 27. doen alsof iemand of iets niet bestaat; 29. nog eens. bij herhaling; 31. inhouds maat; 33. uithangteken bij drogiste rijen; 36. gesloten, dicht; 37. bene dendeel v.e. gevel; 42. verpakking voor droge waren van ongelooide runderhuid, boombast enz.; 44. be kend automerk; 46. bijbelse bena ming voor luipaard; 48. beroep, am bacht; 49. duinvallei; 50. mannetjes hond; 52. honingdrank; 54. in reliëf gesneden halfedelsteen; 55. dwinge land. gewelddadig heerser; 58. oplos sing verkregen door b.v. as, ertseh enz. met water uit te trekken: 59. luchtig zomerverblijf; 62. lofdicht; 64. uitdrukking van ontkenning; 67. paardeslee; 68. de onbekende (afk. Latijn); 69. volksnaam van de kauw; 70. oude lengtecenheid. De Kerkstraat te Burgh in 1935met rechts de zaak van „Gebrs. Verton'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4