MYSTERIE IN MEINESWIJK 1 A tl ,J. I Afbeeldingen monumenten op de zomer-postzegels Vraagtekens r Feisal Noordierse kinderen met moeite op vakantie naar Nederland 7 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 1 april 1975 Nr. 21657 IhnA ninrron mnniimant an DEN HAAG, 27-3. Als prins Claus 4 april de heropening van het mlniatuurstadjc Madurodam in Den Haag zal hebben verricht, j| krijgt hij ook de nieuwe serie zomerpostzegels aangeboden. Er J staan vier Nederlandse monumenten op afgebeeld - geheel in het kader van het monumenten jaar. Deze monumenten zijn: het jacht- slot Sint Hubertus in het Nationale Park „De Hoge Veluwe', het t Begijnhof in Amsterdam, de Kuiperspoort te Middelburg en het beschermde dorpsgezicht van het Drentse Orvelte. Ontwerpers zyn f R. J. Drafócr uit Rgswjjk, (St. Hubertus en Begijnhof) en Gerrit Noordzij uit Tuil. De waarde van de zegels is:; 35, 50 en 60 cent J met een toeslag van 20 cent en een zegel van 40 cent met 15 cent J toeslag. Het is dit jaar 40 jaar geleden dat de eerste zomerpostzegels werden uitgegeven dit jaar zal de 36ste serie in circulatie worden gebracht, omdat tijdens de oorlog er geen zomerzegels zijn ver- schenen. i Nog slechts enkele jaren geleclen zou de moord op koning Feisal slechts matige belangstelling ge wekt hebben in de westelijke we reld. Maar juist in die paar laatste jaren heeft de vorst van Saoedi- Arabië zich ontwikkeld tot een der belangrijkste sleutelfiguren van het politieke spel van het Nabije Oosten en ook van de wereld-ekonomie. In beide geveallen ging het om een zeer doelbewust uitbuiten van de olie rijkdom en men kan zeggen dat die de koning heeft overleefd zodat er geen reden is om aan te nemen dat de zaken onder koning Chaled an ders zouden worden. Het verschil is natuurlijk dat Feisal het voortref felijk verstond op de basis van zijn miljarden en door zijn verheven po sitie als „behoeder van de heilige plaatsen" Mekka en Medina een persoonlijk prestige op te bouwen dat niet eenvoudigweg geërfd kan worden Er wordt wel de nadruk op gelegd, dat de zeer vrome moslim Feisal zich voornamelijk met de za ken van het Nabije Oosten is gaan bemoeien omdat hij nog eens in de El-Akbar moskee van Jeruzalem als derde heilige plaats wilde gaan bid den zonder de Israëli's een visum te hoeven vragen. Maar al leefde die wens stellig in hem, veeleer is hij van buitenstaan der tot hoofdrolspeler zich gaan ont wikkelen op grond van prozaicher overwegingen. Hijzelf regeerde op haast middeleeuws autoritaire ma nier en was vervuld van afschuw voor allerlei moderne politieke in zichten die voor hem als lid van de meest orthodoxe vleugel van de Is lam vol zaten met haast goddeloze aspekten. Maaf hij besefte terdege, dat het Baath-socialisme en hele maal het kommunisme bovendien lèersystemen waren, die aan zijn op de koran gebaseerde bestuur een rap einde moesten maken. Vandaar dat hij als het ware met zijn miljoenen Egypte losweekte uit de groep nan fervent anti-royalistische socialis tisch georiënteerde staten - een kwestie van zelfbehoud. Labielere toestand. Ongetwijfeld bezat Feisal grote wijsheiddie zich er vooral in uitte, dat hij jonge Saoedïs - getraind aan de beste Westerse universiteiten - als adviseurs in dienst nam en bij zijn beslissingen inderdaad die ad viezen goed gebruikte. Zijn voor naamste assistent hierbij was de man die nu kroonprins is, prins Fahd, van wie men verwacht dat hij de macht achter de troon zal zijn. Dan blijft inderdaad alles bij het oude. Maar de mogelijkheid is geens zins uitgesloten dat de nieuwe vorst, ondanks zijn zwakke gezondheid, een eigen bewind wil gaan voeren. Net als Feisal indertijd zijn broer kon afzetten omdat die door verspil- „Flitsen" uit het buitenland MOSKOU. Maandag begon in de Russische stad Kaloega een proces tegen de dissidente schrijver Anatoli Martsjenko. Hij wordt ervan be schuldigd de voorschriften te hebben overtreden die hem na zijn straftijd in een gevangenkamp waren opge legd. Hij moest zich namelijk elke week melden bij de politie van Ta- roesa waar hij sinds zijn terugkeer woonde. Ook moest hij elke avond na 8 uur thuis blijven. ROME. De hotelbrand in het Noord-Italiaanse dorp Santa Maria Maggoire. die donderdag aan 14 mensen het leven kostte, is mogelijk aangestoken. Dc politie die tot deze konklusie is gekomen, herinnerde er aan dat een maand geleden brand ontstond in een ander hotel in het dorp dat wegens restauratiewerk zaamheden leeg stond. BURGH. Een hoekje van „Het Grote Zwijn", het restaurant te Burgh (voormalig l-Iotel Bakker), dal vorige week, onder grote belangstelling werd geopend (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ling het land aan de rand van de ar moe had gebracht, :ou een derge lijke koning Chaled weer snel ter zijde geschoven kunnen worden. Maar daarvoor moet dan wel de fa milieraad bij elkaar komen en het is bekend, dal binnen de uitgebreide koninklijke familie - in totaal vijf duizend personen - allerlei interne machtsstrijd heerst. Tenslotte wordt in Riaad wel kortaf gerept over de geestelijke ge stoordheid van de neef des konings, die de dodelijke schoten loste, maar daarom hoeft dit nog niet de vol strekte waarheid te zijn - zo gek was deze prins Feisal tenslotte niet of hij voltooide een universitaire studie ondanks enige onaangenaamheden met de politie over hasjgebruik en dergelijke. Een man als Feisal had, al was hij dan niet bestand tegen kogels, binnen die famiile ook een zeer sterke positie opgebouwd clie hem veilig stelde voor een familie revolte - en dat kan dan wel de re den zijn geweest dat de oppositie binnen de nazaten van Ibn Saoed hun toevlucht namen tot geweld. Of Chaled en Fahd tegenover anders denkende verwanten evenzeer een overwicht kunnen ontwikkelen is nog zeer de vraag. En wel een vraag, waarop een wereld die zowel be vreesd is voor strijd in het Nabije Oosten als een te grof werk met de olieprijzen en -leveranties, graag een snel antwoord zou hebben. BRUSSEL. In de Belgische ge meente Zellik, nabij Brussel, heeft zich een zware explosie voorgedaan. Vijf mensen zijn daarbij meer of minder ernstig gewond. Een woning is geheel vernield en een andere werd zwaar beschadigd. Tot ver in de omtrek werd lichtere schade aan gericht. BANGKOK. De minister van bui tenlandse zaken van Thailand, Tsja- titsjai Tsjoenhavan, heeft donderdag meegedeeld dat er voorbereidingen worden getroffen voor overleg met de Verenigde Staten over de voorge nomen terugtrekking van de Ameri kaanse strijdkrachten. Dit moet bin nen een jaar gebeuren, aldus de be windsman. LISSABON. Portugal en de drie bevrijdingsbewegingen in Angola hebben in Loeanda een overeen komst getekend tot beëindiging van de strijd die tot dusver aan zeker 50 mensen het leven heeft gekost. Bij de gevechten hebben tenminste 100 mensen verwondingen opgelopen. JERUZALEM. In Jeruzalem heb ben verscheidene mensen verwon dingen opgelopen bij twee bomont ploffingen. De ene bom explodeerde in een autobus en de andere ontplof te op een bank in een busstation. BERLIJN, In verscheidene tele fooncellen in West-Berlijn zijn exemplaren van een vlugschrift aan getroffen waarin de Westduitsc poli tie openlijk wordt bespot om haar „vergeefse pogingen" de ontvoerders van Peter Lorenz op te sporen. Het geschriftje zegt ook bepaalde dingen in het politieke leven van Lorenz te onthullen. UTRECHT, 27-3. Ouders in Noord-Ierland durven hun kinderen nauwclyks meer op vakantie naar Nederland te sturen omdat ze bang zjjn ze nooit meer terug te zien. De ouders vrezen dat henzelf iets overkomt en de kinderen als wees terugkomen. Drie geplande vakan tiereizen per 1 april komen daardoor in gevaar. De Nederlandse coördinator van die reizen, de heer O. de Haan van de Nederlandse prostestantenbond heeft dat gezegd na een kort bezoek aan Belfast. De leiders van alle pa ra-militaire eenheden in Noord-Ier- KECHTSZAKEN Rijden met een vervalst rijbewijs MIDDELBURG, 28-3. Maanden lang heeft dc 29-jarige chauffeur F. F. uit Goes met een vervalst rijbe wijs in grote vrachtauto's rondgere den. Vorig jaar kreeg de man een baan aangeboden als vrachtwagen chauffeur. Hij had daar niet het benodigde rijbewijs voor, maar vond toch een oplossing. Het onderste deel van het verlopen „groot" rijbewijs van zijn broer maakte hij met plakband aan zijn eigen rijbewijs vast. Als er aan de grens een verklaring voor het plakband werd gevonden, wist hij telkens de douane te overtuigen met een verhaal over zijn dochtertje die tijdens het spelen het rijbewijs zou hebben afgescheurd. Hij liep tegen de lamp toen hij, langzamerhand gelovend in zijn ei gen. leugen, bij de provinciale grif fie een duplicaat vrachtwagenrijbe wijs kwam vragen. De politierechter in Middelburg die hem de vervalsing erg kwalijk nam, omdat deze bijna niet te controleren is, veroordeelde hem donderdag tot een boete van 500 gulden en een week gevangenis straf voorwaardelijk KORTE BERICHTEN UIT IIET BINNENLAND AMSTERDAM. Het biologisch- chemisch laboratorium van de ge meentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst in Amsterdam stelt een onderzoek in naar de mogelijke aanwezigheid van kwik in peren, die afkomstig zijn van bomen aan de Nieuwendammerdijk in Amsterdam- Noord. ARNHEM. De sexshop „Pigalle" in de Arnhemse binnenstad is geheel uitgebrand. Voor naar schatting f 30.000,is verloren gegaan aan sexliteratuur en andere artikelen. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. UTRECHT. De bondsraad van de Vervoersbond NVV heeft tijdens de in Utrecht gehouden vergadering een telegram gezonden aan de Interna tionale Transportarbeiders Federatie (ITF) met het verzoek te onderzoe ken of een internationale boycot van Chileense transportmiddelen moge lijk is. DEN HAAG. Dc in Dacca, de hoofdstad van Bangla Desh „ont voerde" Nederlandse radio-technicus W. Bolkenstein uit Haarlem is weer terecht. Politiebureau in Dacca, waar hij in hechtenis wordt gehouden we gens het ten onrechte bezitten van radio-appa'ratuur. De man verkeert in een goede gezondheid. ARNHEM. De Arnhemse politie heeft een 23-jarige timmerman aan gehouden en opgesloten, op verden king van verkrachting van een 14- jarig meisje uit Beneden-Leeuwen. De man nam het meisje mee naar zijn woning en vergreep zich daar aan haar. DEN HAAG. Er is de afgelopen dagen in Den Haag geen topconfe rentie tussen de twee premiers van Nederland en Suriname, maar lou ter een verkennend overleg. Aldus de Surinaamse oppositieleider Jag- gernath Lachmon in een reaktie op de conclusies van het overleg tussen Nederland en Suriname dat deze week in Den Haag is gevoerd. land hebben daar toegezegd de réi zen niets in de weg te leggen. De heer De Haan ziet daarin een gunstige ontwikkeling. De laatste tijd was Noord-Ierland niet alleen verdeeld in protestanten en katho lieken, binnen die groepen was men het ook niet met elkaar eens, zo zei hij. Nu er per 1 mei verkiezingen zijn uitgeschreven wil men op die datum politiek sterker staan en daarom zijn de verschillende groepen be- x-eid onderlinge geschillen bij te leggen. De bereidheid met elkaar te gaan praten bestaat aldus de heer De Haan. ARNHEM. Gedeputeerde Staten van Gelderland zijn bevreesd voor de overlast die een met kolen ge stookte electriciteitscentrale bij het Duitse Emmerik 2al opleveren voor de bevolking in Oost-Gelderland. Op ongeveer 4 km van die stad zal een centrale komen met eon capaciteit, van ruim 1400 megawatt, die per uur 500 ton kolen verbruikt. Dit zou eon uitworp van zwaveldyoxido veroorzaken van ongeveer 10.000 ki lo per uur. DEN HAAG. Met goed gevolg hebben bij het koninklijk meteorolo gisch instituut in De Bilt de eerste vrouwelijke cursisten het examen afgelegd voor het diploma lucht- vaartmeterologisch assistent. DEN HAAG. Het Nederlandse Rode Kruis doet andermaal een be roep op het Nederlandse volk, om dat het in Bangla Desj in drie kam pen de voedselverstrekking tot het einde van het jaar wil voorzetten. Daarvoor zal een bedrag van naar schatting anderhalf tot twee miljoen gulden nodig zijn. DEN HAAG. De nationale bloe mententoonstelling Keukenhof biedt op het ogenblik al een variatie aan bloeiende crocussen, narcissen, hy acinten en vroege tulpen, aldus het nationaal bureau voor toerisme, dat aan zijn mededeling toevoegt dat de kassen op de expositie een pracht aan bloemen laten zien. UTRECHT. Een delegatie van de Russische bond van spoorwegperso neel zal van 13 tot 21 april een be zoek brengen aan de Nederlandse Spoorwegvakbeweging. De delegatie staat onder leiding van Nikolai Ko- valev, voorzitter van de Russische Spoorwegvakorganisatie. DEN HAAG. Minister Vorrink heeft gezegd als gevolg van de in voering van de afvalstoffenwet een verhoging van de reinigingsrechten niet uit te sluiten. „Voor de extra rotzooi die je maakt zul je moeten betalen", zo zei ze in een toelichting op het westontwerp. De minister be cijferde de verhoging van dc reini gingsrechten op een bedrag van f 10,- tot f 30,- per jaar. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 2 APRIL NED. I: Het middagprogramma, dat geheel voor rekening komt van de NCRV, maakt een zeer geva rieerde indruk. Om half vier aller eerst een poppenkastvoorstelling met Jan Klaassen. Daarna gaat de Kijkdoos open, waarin o.m. een avontuur van Dinkie en boeken- en knutseltips. Tot kwart voor zes twee afleveringen van de serie Emïl on derbroken voor een verhaal over een oude schoenmaker, zijn vrouw en geheimzinnige dwergen. Informatie uit de regio in Van gewest tot ge west en een filmpje over de Hart stichting vullen de vooravond. Als ook het journaal en de uitzending van de Boerenpartij achter de rug zijn, kan men zich verdiepen in de problematiek die er komt kijken als de plannen tot sanering van een woonwijk tot uitvoering moeten worden gebracht. Een problematiek overigens waarover de heren be stuurders in Amsterdam weten mee te praten. De Nieuwmarktbuurt is een zeer zware last op hun schou ders. In het' stuk lm Reservat be schrijft de auteur Peter Stripp de gevolgen voor een vrouw en haar onderverhuurder, een travestiet, als zij in een afbraakpand alleen ach terblijven in een verder onbewoonde Berlijnse saneringswijk. Aansluitend op dit spel brengt de NOS een nieu we aflevering van de serie Kijken naar kinderen. De drie kwartier die hierna nog resteren, zijn voor ach tereenvolgens Panoramiek, waarin 70 Nu komen we op het punt van de smokel. Het zal u wellicht bekend zijn, dat een paar jaar geleden door de overheid beperkende bepalingen in het leven werden geroepen ten aanzien van de uitvoer van zilver in het algemeen en meer in het bi zonder van de zilveren guldens, die toen in omloop waren. Een zilveren gulden bracht in Duitsland bijvoor beeld één gulden en veertig cent op. Als je zo'n tienduizend guldens bui ten de douane om over de grens kon brengen, betekende dit zo'n vierdui zend gulden verdiensten. Later was er een periode, dat men er in Duits land nog meer voor wilde betalen, zodat er grote partijen tegelijk de grens overgingen. In deze affaire ontmoeten we meneer Wirts weer. Want hij zag brood in het smokkelen van grote hoeveelheden zilver cn kon en passant ook andere edele metalen aan het buitenland kwijt, want ook daarvoor werd in Duits land hogere prijzen betaald dan in ons land. Ja, meneer Wirts, u zult wel begrepen hebben, dat wij vroeg of laat van uw aktiviteïten op dc hoogte zouden komen." De autori teiten hadden u behoorlijk door, want zodra men uw wagen in het grensgebied zag, werd hij aangehou den en van onder tot boven doorge licht. Er was voor u vrijwel geen kans meer in via België goud of dia manten of andere edelstenen naar andere landen te smokkelen. Goed, u ging dus mee doen met de zilver smokkel. Er moest evenwel een ge makkelijke weg worden gevonden, waarlangs men zonder al te veel ri sico's regelmatig de smokkelwaar kon overbrengen. Via een tip kreeg meiicur d'Astaing de mogelijkheid een zomerhuisje tc kopen in Mander gemeente Ubbergcn, op enkele tien tallen meters van de grens af. Daar werd een soort depot gevestigd on als alles gunstig was. werd dc ont- aklualiteiten in binnen- en buiten land worden toegelicht, en Studio Sport, waarvan aktuele sportinfor- matie te verwachten is. NED. II: Het IKOR dat de voor avond voor zich heeft, begint om ze ven uur met een nieuwe serie, geti teld Als je toch in de buurt bent. Thema van deze reeks is de vakantie in relatie met het geloofsleven. Voor het journaal van acht uur is er bo vendien een aflevering van Ken merk over kerk en samenleving. De EO komt uit de startblokken met De Waltons. John Boy krijgt eindelijk een meisje zover dat zij met hem een avondje uit wil. Daarna staat de EO stil bij het feit, dat deze omroep vijf jaar geleden werd toegelaten in etherland. In een terugblik op vijf jaar EO-televisie worden fragmen ten getoond van in die periode uil- gezonden programma's. Tenslotte komt de EO met een diskussiepro- gramma onder de titel Christelijk Onderwijs, wat doe je er mee? Ge spreksleider bij dit programma is Meindert Leerling, die voor hij bij de EO kwam zijn brood verdiende als sportverslaggever. WOENSDAG 2 APRIL NED. I: 15.30 Jan Klaassen; 15.55 Kijkdoos; 16.40 F mil; 17.05 De schoenmaker en de dwergen; 17.20 Emil; 18.45 Paulus de boskabouter; 1855 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Socutera; 20.00 Jour naal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 Het reservaat; 22.05 Kijken naar kinderen; 22.30 Panoramiek; 22.45 Studio Sport; 23.10 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Pau lus de boskabouter18.55 Nieuws; 19.05 Als je toch in de buurt bent; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal 20.20 De Waltons; 21.10 Vijf jaar Evangelische Omroep; 22.00 Christe lijk onderwijs; 22.50 Journaal. DONDERDAG 3 APRIL NED. I: Sol en Gobelet zijn uit de gunst bij de VARA (of de afleverin gen zijn op, dat is niet bekend) en inplaats van dc clowntjes brengt de ze omroep een nieuwe Zweedse se rie, Julia en haar nachtpapa. Het voordeel van het afscheid van Sol en Gobelet is dat de rubriek Horen, zien en zwijgen vroeger naar de avond is geschoven. Julia is de tien jarige, wilde en spontane dochter van een alleenstaande verpleegster. Als haar moeder nachtdienst heeft, heeft zij een babysit, bij de Zweden nachtpapa genoemd. Na het journaal van acht uur gaan de mannen van Duiken... politie over het scherm. stane voorraad in allerijl bij Man- der-Getelo over de grens gebracht, waar de Duitse handlangers klaar stonden om de buit in ontvangst te nemen cn verder te transporteren. Zoals gezegd wilde meneer Wirts er ook van profiteren. Door zijn relaties was hij in staat grote voorraden zil veren guldens, maar ook baar zilver en soms goud beschikbaar te stellen voor de smokkel. Maar omdat hij zelf geen enkel risico wilde lopen, zocht hij een tussenpersoon. En vond die in meneer Grotema. Deze kreeg alles in zijn woning en zorgde zelf voor vervoer van Meineswijk naar Mander. Dat ging dc smokkel wel te verstaan - geruime tijd goed. Hierover hoort u straks meer van mijn collega Hoolwerf. Maar gelei delijk aan kregen zowel de Duitse grenspolitie als de Nederlandse douane cn dc politie in Ubbergcn argwaan. Op een nacht werd meneer d'Astaing bijna betrapt, wist nog net te ontkomen, maar moest alle smok kelwaar achterlaten. Men meende evenwel d'Astaing herkend (e heb ben, maar had niet voldoende bewijs En omdat men er langzamerhand genoeg van kreeg, werd meneer d'Astaing gewaarschuwd: zodra je je in Duitsland vertoont, al of niet via de legale grensovergangen, word jc opgepikt. Zodat de Ubbergsc politie in samenwerking met de douane de knoop doorhakte en hem de toegang tot het grensgebied ontzegde. Daar toe kreeg hij een aantekening in zijn paspoort." Van Espcrcn zweeg cn keek naar Gert Hoolwerf. ..Zo. en vanaf dit punt. kan mijn geachte Dorringsc collega meer vertellen over dc smok kelarij cn de achtergronden daar van". Hoolwerf keek het gezelschap eens aan. ..Mijn collega heeft u verteld over de chantage die regelmatig ge pleegd werd op bezoekers van de Op het strand spoelt het lijk van een vrouw aan. Het lichaam is in een dermate staat van ontbinding, dal het niet meer te identificeren is. Vervolgens krijgt de Ombudsman 25 minuten om problemen op te lossen die hem worden voorgelegd. Een half uur Engelse humor bieden ver volgens de manschappen van kapi tein Mainwaring uit de serie Daar komen de schutters. Een verlaten stoomwals die een weg blokkeert geeft heel wat strubbelingen als Mainwaring met zijn peloton een militaire oefening voorbereidt. Na de aktualiteitenrubriek Achter het nieuws is de zender voor de NOS, die de geïnteresseerden in staat stelt de wedsrtijd Rusland-Amerika om de wereldtitel ijshockey mee te bele ven. NED. II: Tussen zeven en acht uur is Van nature op de buis. Het pro gramma over de mens in de relatie tot de natuur. Het hitminnende volk heeft goed toeven bij de Eddy go round show, waarvoor na het jour naal van acht uur het doek opgaat. Speciale gasten bij Eddy Beckers show zijn The Drifters. Het zange resje Debbie waarvan niets meer vernomen is sedert haar afgang in de nationale finale van het songfes tival, is ook van de partij, evenals Cliff Richard en zijn vakbroeder Gene Pitney. Vervolgens schakelt de NCRV over op de sportieve toer. Voor de zesde maal alweer volgt een Mini-voetbalshow vanuit het Rot terdamse sportpaleis Ahoy. Rond kwart voor tien begint op deze zen der de dokumentaire Zingen i?i de nacht, over het leven en werken van de Armeniërs in Iran. De Armeniërs zijn in de geschiedenis vele malen het slachtoffer geworden van bloe dige oorlogen. De NCRV verdwijnt van de buis met de rubriek Vroom heid in hout en steen, met ditmaal een impressie van de kerk van Schermerhorn in Noord-Holland. DONDERDAG 3 APRIL NED. I: 18.45 Paulus de boskabou ter; 18.55 Nieuws; 19.05 Horen, zien en zwijgen; 19.25 Julia en haar nachtpapa; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nieuws; 20.35 Duiken politie; 21.25 De ombudsman; 21.50 Daar komen de schutters; 22.20 Ach ter het nieuws; 22.55 Journaal; 23.00 W.Kijshockey. NED. II: 18.15 Teleac18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws19.05 Va?i nature; 20.00 Journaal; 20.20 Eddy go round show; 21.10 Mini voetbal-show; 21.50 Zingen in de nacht; 22.40 Vroomheid in hout en steen; 22.55 Journaal. door F. VAN FALCKENOORT gokhuizen in Den Haag en omgeving Met compromitterende foto's. Eén van de mensen, die als kontaktman moest optreden - het geld in ont vangst nemen in ruil voor dc nega tieven - was ene Alfred, Freddie Luchten. Deze meneer werd een keer door een Almelose rcchecheur op heterdaad betrapt, maar Luchten, die zeer vlug was met zijn pistool, wist een fractie van een sekonde eerder te schieten en schoot dc poli tieman neer, waarna hij vluchtte. Een politieman neerschieten is ook in ons land een zeer ernstig vergrijp, dus werd vrijwel meteen door dc hele Nederlandse politie jacht op hem gemaakt. d'Astaing, voor wie Luchten doorgaans werkte, kon hem in die dagen juist goed gebruiken als alibi. Luchten leek enigszins op hem. Daarbij kwam nog, dat meneer d'Astaing persona non grata was ge worden in de grensstreek rond Man der, dus moest cr een andere weg gevonden worden voor dc smokkel waar. Maar dat viel niet mee. Toen kwam meneer d'Astaing op een in zijn ogen ongetwijfeld briljant idee. Dank zij een tip van Luchten, die vroeger en meisje had gehad met name Lenie van Gestel. Deze jonge vrouw bezat een zomerhuisje in Dorringen, waar ze schildert. Char- los d'Astaing wilde, dat zij ging ver huizen naar zijn huisje in Mandcr, waar hij dus officieel niet meer mocht komen. Dan zou hij Freddie Luchten, die door de hele Nederland se politie werd gezocht voor het ver wonden van een politieman uit Al melo, daar laten wonen onder zijn naam: d'Astaing Mevrouw van Ges- lel voelde natuurlijk niets voor deze ruiling, maar d'Astaing was niet ie mand om een weigering te accepte ren. Hij kende haar uit dc tijd. dat ze nog in Waterlier woonde, vlak bij dc gemeentegrens van Meineswijk. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7