Suez-kanaal gaat weer open Muzikale feestavond openbare basisschool te Nieuwerkerk Marsjenko veroordeeld Beraad over Midden-Oosten WINTER IN DE LENTE Israëlische schepen mogen niet door Suez-kanaal BANKSTEL MEUBELRAMA KAMER- BREED ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 april 1975 131ste jaargang Nr. 21667 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) RHDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18.85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t B.T.W. In dit nummer: 100.000 km op deselfde bromf iets Rede van Sadat in het parlement CAIRO, 31-3. De Egyptische president Anwar Sadat heeft zaterdagavond in het parlement bekendgemaakt, dat Egypte het mandaat van de troepen der Verenigde Naties in het Sinaï-gebied met drie maanden zal ver lengen. Dit mandaat zon 30 april a.s. aflopen. CAIRO, 31-3. De Egyptische mi nister van voorlichting, Achmed Ka- mal Aboel Magd, heeft zaterdag be kendgemaakt, dat Israëlische sche pen geen gebruik zullen mogen ma ken van het Suez-kanaal, wanneer deze waterweg op 5 juni heropend wordt. In een door het Egyptische pers bureau voor het Midden-Oosten verspreide verklaring heet het, dat de heropening van het Suez-kanaal in overeenstemming zal zijn met de beginselen van het internationale recht en de overeenkomst van Kon- stantinopel van 1888. „Wat Israëlische schepen aangaat, zjj zullen geweerd blijven totdat een algehele regeling is bereikt, een re geling, die Israël in de weg gestaan heeft door zijn onverantwooordelijke houding bij de recente onderhande lingen met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry A. Kissinger", aldus de Egyptische ver klaring. Het offieiële Egyptische persbu reau voor het Midden-Oosten meldt verder, dat president Sadat in zijn rede ook heeft aangekondigd, dat het Suez-kanaal op 5 juni zal worden heropend. Het kanaal werd gesloten na de Arabisch-Israëlischc oorlog van 1967. Het werk aan het vrijmaken van het kanaal van bommen, mijnen en wrakken is bijna een jaar geleden begonnen. Aan dit werk hebben Amerikaanse, Russische, Franse, Britse en Egyptische deskundigen deelgenomen. Wat de verlenging van het man daat van de VN-troepen aangaat, de veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft dit op 23 oktober van het vorig jaar met een half jaar verlengd. President Sadat zei zater dagavond evenwel, dat Egypte het met drie maanden en niet met zes zou verlengen. „Vergelding' Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Sadat zei, dat hij krachtig terug zou slaan als er een aanval op het kanaal of op enige stad aan de wes telijke oever ervan gedaan zou wor den. „Zij (Israël) verwachten van mij, dat ik het kanaal gesloten houd, maar ik zal juist het tegenoverge stelde doen. Dit is voor het welzijn van mijn volk en van dat van de wereld. Wij willen het kanaal hero pend hebben en dit willen de volke ren van de wereld eveneens. Wij zijn in staat het kanaal te beschermen, evenals de steden aan het kanaal die wij gebouwd hebben". Tijdens de onderhandelingen met Kissinger had Egypte geëist dat Is raël zich zou terugtrekken van de passen in de Sinaï en van de olie velden van Abdoe Rodeiss teneinde de veiligheid van de scheepvaart in het Suez-kanaal te verzekeren. Maar Sadat zei zaterdagavond, dat Egypte in staat was het kanaal te herope nen zonder Israëlische terugtrek king. „Iedere actie tegen een enkel punt van het kanaal zal op passende wijze vervolgd worden en op plaatsen waar de vergelding het hardst aan komt", aldus de Egyptische presi dent. Ten aanzien van het mandaat van de VN-troepenmacht zei Sadat, dat Israël verwacht had, dat hij emoti oneel zou reageren na het misluk ken van Kissingers bemiddeling en een einde zou maken aan de vredes taak van de V.N.-troepenmacht. „Maar ik geef de voorkeur aan rede. Maar ik sta slechts een verlenging van drie maanden toe. In plaats van zes. Dit omdat ik de wereld niet voor een plotselinge crisis wil stel len en ook omdat ik de wereld wil laten weten, dat er tijdsgrenzen zijn en grenzen aan geduld. MOSKOU, 31-3. De dissidente Sowjetrussische schrijver Anatoli Marsjenko, die een vernietigend boek over het leven in de Sowjet russische gevangenkampen heeft ge schreven, is maandag tot vier jaar ballingschap veroordeeld wegens schending van de voorwaarden waaronder hij was vrijgelaten tij dens een vorige gevangenschap, zo heeft de natuurkundige Andrei Sa- charov meegedeeld. WASHINGTON, 1-4. Minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft de Amerikaanse vertegenwoor digers in Egypte, Israël, Jordanië en Syrië naar Washington geroepen om hem te adviseren bij de nieuwe koersbepalingen ten aanzien van het Midden-Oosten, zo heeft het mini sterie van buitenlandse zaken maan dag meegedeeld. Fantastische musical opgevoerd NIEUWERKERK, 29-3. Donderdag jl. werd in „Ons Dorpshuis" de jaarlijkse feestavond gehouden van de Openbare Basisschool Nieuwerkerk. Aan het begin van deze avond kregen alle bezoekers een programma met voorop een fraaie tekening, door de kinderen zelf ge maakt. ZIERIKZEE. Een Zierikzeese familie heeft een merkwaardige kat, die als er „op tv gevoetbald" wordt steeds poogt de bal weg te pakken. Tot op heden is het dier daarin nog niet geslaagd. Mocht het echter zover komen, dan gaat het dier de geschiedenis in als de eerste spel-ontregelaar uit de sportwereld. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) De voorzitter van de ouderkom missie, de heer J. Lievense, opende de avond. Hfj heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder burge meester en mevrouw J D. de Kam, de heer S. Overbeeke, wethouder van onderwijs, de heer J. Visser, voorzit ter van de schoolraad en ds. H. v. d. Heuvel. Dat de zaal vol zou zijn, was wel te verwachten, want de school heeft momenteel veel leerlingen. In zijn openingswoord bracht de voorzitter enkele puntjes naar voren welke van belang waren voor de school. Zo rijzen er bij het Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland, moeilijkheden. De school zal er alles aan doen om het R.P.C.Z. te handha ven. De heer A. P. Provoost, hoofd der school liet weten dat het hem speet, dat niet alle kinderen konden mee doen aan de musical. Voor de eerste vier klassen werd een verkleedwed- strijd gehouden. Verder waren er woorden van dank aan het onderwij zend personeel, de heren A. J. Bas- tiaanse, C. J. den Dekker, mevr. Bommeljé, en voor enkele ouders die vele avonden met de kinderen heb ben gewerkt om de feestavond tot een groot succes te maken. Opvoering musical Hierna kwam de jeugd-musical: „De wonderlijke machine van profes sor Knap". De regie, geluid, kleding, licht en dergelijke was in handen van het personeel aangevuld met enkele ouders. Electro Lievense ver zorgde het licht op deze avond. Tijdens deze fantastische musical werd de muzikale begeleiding ver zorgd door en trio uit Kapelie, dat zich deze avond belangeloos beschik baar stelde. Ergens in een plaatsje in de wereld woont professor P. Knap die zijn laatste uitvinding aan zijn plaatsgenoten laat zien. De professor heeft een tijd-machine uitgevonden waarmede hij mensen uit het verle den in de tijd terughaald. Professor Knap (Eric Verboom) werd natuur lijk door z'n plaatsgenoten voor gek verklaard. „Zeg, maar in welke tijd of je terug wilt en het zal gebeuren", aldus de uitvinder van de tijd-ma chine. Mej. Roselaer (Ria Dalebout) was weg van de tijd toen de trouba dours de kastelen langs gingen om de mensen te laten genieten van hun zang. Professor Knap stelde zijn ma chine in werking. Enkele klappen en lichtverschijnselen volgden. Ineens stond daar toen de troubadour (René van der Zande). Daarna wilden de andere dorpsgenoten vanzelfspre kend ook zeggen wie of wat men nu vanaf f 399,—/m tot f 11,25 per m2 Alle goede merken leverbaar o.a.: Desso K.V.T. Bergoss Hatema X Heuga X Weston Q Esco X Louis de Poortere Select Design Krommenie Reichel X en vele andere! kamerbreed X tegels precies op maat deurloo ITAPI/TSERVICE CENTER Iral Mm TtVw lllllll 111$ RENESSE. Te Renesse was het le paasdag in ieder geval (ook) een duidelijke zaak; het was eventjes winter in de lente. Het sneeuwde een uur flink en het resultaat was buitengewoon treffend. Huizen en sruiken in de sneeuw. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De poëzie is de vlinder op de bloem der wereld. uit het verleden zou halen. Herhaal delijk moest de kommissaris (Leo Heijboer) optreden om diskussies te sussen. Vervolgens haalde hij hofda mes (Margo Capelle, Karin van Dij- ke, Jolanda Tierie, Jacolien v. d. Hoek, Petra von Eugen en Tineke Hilleman) een ridder en schildknaap (Jan Kees Lievense en Jos van Fe- lius) en drie holbewoners plus een beer (Leo van Sas, Willy Slootmaker, Martin de Reus en André Koster) uit het verleden. Terwijl de dorpsgeno ten de professor het verwijt maakten dat de verschijning van de wijzen veel te eng en griezelig was geweest, stormde de kommissaris binnen met het bericht dat er enkele professoren onderweg waren om professor P. Knap te onderscheiden. Zowel Knap als het dorpsvolk waren met stom heid geslagen. Professor Knap kreeg een fraaie onderscheiding opgespeld van zijn kollega's (Hans van Wel, Jaap de Reus. Anton Scheele, Ronnie de Reus en Henk Jan Schiettekatte) en hij kon vei*volgens een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Aan het eind van de musical sprong de tijd machine uit elkaar. De plaatsgenoten van Knap wer den gespeeld door: Conny Mol. als ouderwetse dame, Lieske v. d. Velde als boer, José de Visser als verpleeg ster, Janny Wandel als straatjongen, Frouke Visser als deftige dame, Hans Jan Goedegebuure als bakker en Ingrid Boudeling als juffrouw Spring in 't Veld. Het applaus wat de kinderen na afloop van de overvolle zaal kregen was uiterst verdiend. „Modeshow" In de pauze werd een „modeshow" gehouden van kinderen van de le, 2e. 3c en 4e klas. In totaal showden 77 kinderen zich aan het publiek. Figu ren uit de show-wereld (André van Duin en Ria Valk), sprookjeswereld (Hans en Grietje en enkele feeën) en Wildwest-figuren (Indianenopper- hoofd en enkele cowboys) ontbraken niet. Verder waren er o.a. een Chi nees, een astronaut, enkele clowns, Zeeuwse boerinnetjes. Een jury be staande uit: mej. M. Lodewijk en mej. De Jager (leidsters kleuter school en de heer J. Bommeljé koos de origineelste drie uit Szze grote groep. De eerste prijs was voor Bram Nico Scheele (astronaut), tweede prijs Ka- rel de Kooning (clown) en de derde prijs was voor Ilse van der Velde (Chinees). In de pauze werd er een verloting gehouden. De decors waren ook door dc kinderen zelf gemaakt. De Openbare Basisschool heeft er weer een geweldige feestavond op zitten. Verwachting tot woensdagavond: Weinig verandering Vannacht plaatselijk regen, overdag zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui; matige, aan de kust vannacht tijdelijk krachtige wind tussen west en noord; minimumtem peraturen omstreeks maxima circa 8 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 april. Maan op 1.39, onder 9.56 3 april. Maan op 2.23, onder 10.57 Laatste kwartier: 3 april (13.25) HOOG- EN GAACWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 2 april 7.14 19.35 0.33 13.03 3 april 8.02 20.25 1.33 14.02 Doodtij: 5 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-4. Het K.N.M.I. meldt: Een hogedrukgebied ten westen van Ierland bepaalt al enige tijd het weer in grote delen van West-Euro pa. Kleine depressies verplaatsen zich van IJsland naar Scandinavië ter wijl de bijbehorende fronten via de Noordzee over ons land zuidwaarts trekken. Een dergelijk front passeerde in de avond en nacht van maandag op dinsdag met hier en daar wat regen onze omgeving. Een volgende/wat aktievcre depressie, die ongeveer in dezelfde richting koerste als zijn voorganger, had dinsdagmorgen de westkust van Noorwegen bereikt. De depressie trekt waarschijnlijk over zuid-Zweden naar de Oostzee en neemt daarbij nog in betekenis toe. Hierdoor zal bij ons de wind uit het noordwesten in kracht toenemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1