MYSTERIE IN MEINESWIJK i A Preciese werkloosheid valt eerder tegen dan mee intermeubel Li VAN HET VADERLANDSE ERF Sterke terugloop K.V.P.-ledental meubelshow Wat biedt de BEELDBUIS? C. Wandel Zn. ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE vruüue 28 »»»,i ms Nr. zim 7 De mens is van nature geneigd om zyn ogen te sluiten voor de gevaren, die hem bedreigen en te doen alsof zijn neus bloedt. Of hij verplaatst zyn gedachten in zo'n geval naar prettiger dingen of h(j relativeert de gevaren, waaraan hij blootstaat. Deze struisvogelpolitiek, die bedoeld is om de harde werkelijkheid te ontlopen, wordt ook ten aanzien van de huidige werkloos heid door velen met verve toegepast. Hoewel het werklozenaantal nu reeds rond de 200.000 schommelt, wiegen tallozen zich nog steeds in slaap met de zoete gedachte dat dit hèn niet zal overkomen. Uy is evident dat de werkloosheid wordt onderschat. Helaas is de sociale werkelijkheid heel wat grimmiger dan velen zich voorstellen of zichzelf wijsmaken. In Economisch Statistische Be richten is onlangs reeds berekend dat de werkloosheid eind 1974 4,5 maal zo groot was als eind 1970 en niet 3,3 maal zo groot, zoals de offi ciële statistieken beweren. Toch wel een zaak die met verontrusting dient te worden gadegeslagen. „Verborgen werklozen" Wie vijf jaar geleden zou hebben voorspeld dat Nederland eind 1974 181.000 werklozen zou tellen, zou voor geestelijk gestoord zijn versle ten. Ter vergelijking: in november 1970 bedroeg de geregistreerde werkloosheid in Nederland 35.989 mannen en 10.735 vrouwen, dat is in totaal 46.724 werklozen, een heel wat florissanter cijfer dan nu. In Ekonomisch Statistische Be richten maakt r'edaktie-sekretaris drs. L. Hoffman echter duidelijk, dat het (hoge) werklozenaantal nog niet eens de volle ernst weergeeft van de huidige problematiek op de arbeids markt. In de officiële werkloos heidsstatistieken zijn immers de z.g. „verborgen werklozen" niet opgeno men. Te denken valt hier aan som migen, die een WAO-uitkering of bijstandsuitkering ontvangen, aan gehuwde werkende vrouwen en part-itmers die werkloos zijn ge worden maar zich daarna niet als werkloze hebben laten inschrijven, aan werknemers voor wie werktijd ver kortnig is aangevraagd etc. etc. Kortom, het werklozen aantal zegt niet alles, het is op zichzelf natuur- Advertentie a.s. zaterdag en 2e paasdag van 14.00 tot 17.00 uur Leuke voorjaarsattentie ligt voor u klaar Vrij toegang meelstraat 31 zi'erikzèe ZIERIKZEE. Zierikzee van een an dere fotografische hoek uit levert deze plaat. Het stadhuis tegen de achtergrond van de Zeelandbrug, twee objekten, eeuwen verschillend in tijd en ieder op zijn beurt interes sant. (Folo: Zierikzeesche Nieuwsbode) lijk al zorgwekkend genoeg, maar belangrijk is niet alleen dat iemand op een gegeven moment werkloos is, maar ook hoe lang hij zonder werk blijft. De volle ernst van het werk loosheidsprobleem kan pas exact worden vastgesteld, wanneer we niet alleen de iverklozenaantallen kennen, maar ook de gemiddelde werkloosheidsduur. De werkloos heidsduur is een zeer belangrijke komponent van de werkloosheid. Het is mede de verdienste van Econo misch Statische Berichten, dat we hierover thans zeer instruktief ma teriaal hebben kunnen vergaren. Materiaal dat helaas aantoont dat het werkloosheidsprobleem veel ernstiger is dan velen in hun opti misme hadden verondersteld. Langer werkloos In november 1970 was 8 procent van alle mannelijke Nederlandse werklozen langer dan 12 maanden werkloos, in november 1974 was dat reeds 14 procent. In november 1970 was 8 procent van de mannelijke werklozen langer dan 6 tot 12 maan den werkloos en 11 procent 3 tot 6 maanden, in november 1974 lagen deze percentages aanzienlijk hoger t.w. 12 en 16 procent. Was in no vember 1970 41 procent van het to tale aantal mannelijke werklozen minder dan één maand werkloos, in november 1974 was dat nog maar 27 procent. Deze cijfers betreffen dus de man nelijke werklozen. Voor de vrouwe lijke werklozen geldt echter hetzelf de. Ook hier zien we niet alleen een fikse stijging van het werklozen aan tal, maar ook een toeneming van de werkloosheidsduur. Was in novem ber 1970 7 procent van alle vrouwe lijke werklozen langer dan één jaar werkloos, in november 1974 bedroeg dat percentage reeds negen. Uit de statistieken blijkt voorts, dat de werkloosheidsduur vooral is toege nomen tot ongeveer maart 1974, daarna trad een zekere stabilisatie Schrikbarend Van november 1970 tfm november 1974 was er sprake van een verdrie voudiging van het totaal aantal werklozen, maar als we tevens de gegevens over de werkloosheidsduur inkalkuleren (wat veelal niet ge beurd) dan is het werkloosheidspro bleem nog veel ernstiger dan we hadden verondersteld. In Ekonomisch Statistische Be richten werd een berekening ge maakt, van het aantal werkloze maanden. In die berekening wordt dus niet alleen het totaal aantal werklozen, maar ook de werkloos heidsduur uitgedrukt in maanden) ingekalkuleerd. Deze berekening leidt tot schrikbarende konklusies. In november 1970 bedroeg het aan tal werkloze maanden voor mannen 136.256 en voor vrouwen 40.894, dat is in totaal 177.149. In november 1974 bedroeg hel aantal werkloze maanden voor mannen 621.764 en voor vrouwen 165.775, dat is in totaal 787.538 werk loze maanden. Deze berekening leert dus dat de werklooheid in vier jaar tijd met 445 procent is toegenomen. In Economisch Statistische Be richten wordt derhalve terecht ge- konkludeerd dat de Nederlandse werkloosheid behoorlijk wordt on derschat. En dan te bedenken dat dit blad zich baseerde op cijfers van no vember vorig jaar, toen de loerk- loosheiclsgolf nog niet de hoogte had bereikt, van thans. DEN HAAG, 27-3. Plet aantal beta lende leden van de KVP is van 1971 tot 1974 van 120.000 tot 60.000 terug gelopen. Het partijbureau van de KVP in Den Haag heeft dat meege deeld. De eerder deze week afgetreden partijvoorzitter dr. ir. De Zeeuw be pleitte om „leegloop" tegen te gaan, de omvorming van de KVP tot een christen-democratische partij, waar in ook plaats moest zijn voor niet- christenen. EERSTE PAASDAG ZONDAG 30 MAART NED. I: Op deze dag brengt de KRO vanaf kwart voor elf 's och tends een zeven kwartier durende uitzending ran de viering van de li turgie van pasen. Deze uitzending komt uit de basiliek van de St. Pie- ter in Rome, waar ook Paus Paulus zijn paastoespraak zal houden. Het zondagmiddagprogramma van de NOS biedt ontspanning en informa tie. Vanaf half vier achtereenvolgens Het programma met de muis, een nieuw avontuur van Pippi Langkous en tenslotte een vrolijke tekenfilm met de Supermuis. Het serieuzere werk komt van de rubriek Suriname /Antillen, ivaarin men nader kennis maakt met de problemen die spelen in de twee ancjere delen van ons ko ninkrijk. Onder de titel Zult gij aan de doden een wonder doenwijdt het IKOR een uitzending aan de vanmorgen gehouden paasdienst in de St. Pancraskerk in Enkhuizen. De spits wordt om zeven uur afgebeten door de TROS met Rod Hull Emu, waarin de spektakulaire vangst van de walvis Moby Dick wordt nage bootst. Vervolgens neemt regisseur Bruno Vailatie in de serie Mensen van de zee de kijkers mee naar de onderwaterwereld. Drie kwartier zijn ingeruimd voor Muziek uit dui zenden, dat ook nu weer wordt ge presenteerd door Marco Bakker, die bovendien zelf ook enkele liederen zal vertolken. Rond de klok van ne gen uur begint de TROS aan het tv- spel De verrassing, het laatste van de vier die gemaakt zijn op basis van verhalen van Roald Dahl. De kijkers zien in het spel een vrouw die, met de smoes haar tante in Luik te gaan bezoeken, elke maand naar de kolonel reist met wie ze een ver houding heeft. Deze verboden rela tie houdt acht jaar stand, zonder dat de echtgenoot iets in de gaten heeft. De TROS iierlaat de buis met een veertig minuten durende dokumen- taire over de oorlogshandelingen in Indo-China en de achtergronden van het voortduren van de strijd. NED. II: Deze zender komt om half zeven in de lucht met deel 12 van De Vrijbuiters. Er gebeuren spannende dingen. Naylor en Crough gaan er met een stoomwals vandoor en worden achtervolgd door Dave die uit hel huis van de geheimzinnige Hugh is weten te ont snappen. In de rtibriek Openbaar kunstbezoek wordt de schijn werper gericht op de Vlaamse beeldhouwer Roel D'Haese en diens voorkeur voor de kunst. Vervolgens brengt de NOS een reportage van de ijsshow die onlangs gemaakt is door die schaatsers en schaatsters die be gin maart in Colorado Springs bij de wereldkampioenschappen kunstrij den als de besten tevoorschijn kwa men. Na deze sprankelende show is het de beurt aan het magazine Eén op zondag, dat aandacht schenkt aan menselijke lotgevallen die illu stratief kunnen zijn voor grotere ontwikkelingen van onze tijd. In de serie The Lovers is tussen Geoffry en de romantische Beryl de afspraak gemaakt dat ze in april zullen gaan trouwen. Maar bij Geoffry is de lief de voor het voetbal eigenlijk groter dan zijn liefde voor zijn verloofde. Tenslotte is er nog tijd voor de ru briek Panoramiek en de dokiLmen- taire Wees goed voor je ziel. ZONDAG 30 MAART NED. I: 10.45 Eucharistieviering; 14.00 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 De tv-muis; 16.00 Pippi Langkous; 16.25 Mighty Mouse; 16.30 SurinamelAn- lillen17.00 Zult gij aan de doden een wonder doen; 18.52 Vooraf; 18.55 Paulus de boskabouter; 19.00 Nieuws; 19.05 Rod Hull Emu; 19.20 Mensen van de zee; 20.20 Mu ziek uit duizenden; 21.05 De verras sing; 21.40 Aktua Special; 22.20 Journaal. NED. II: 18.30 Woord voor woord; 18.35 Paulus de boskabouter; 18.40 De vrijbuiters19.05 Openbaar kunstbezoek; 19.30 W.K. kunstrijden op de schaats20.20 Eén op zondag; 21.10 Nieuws; 21.15 The Lovers; 21.40 Panoramiek22.05 Wees goed voor je ziel; 23.05 Journaal. TWEEDE PAASDAG MAANDAG 31 MAART NED. I: De jeugd kan zich om kwart voor drie vermaken met een tekenfilm van Supermuis en met de film Onkruidzaaiers in Fabeltjes- land. In dit verhaal komt de jeugd een heleboel oude bekenden tegen, zoals juffrouw Ooievaar, Bor de wolf, de gebroeders Bever en uiter aard Mijnheer de Uil. De resterende tijd tot half zes gaan op aan de re portage Springtime in Vienna. Een zeer klank- en kleurrijk programma met het Weens Filharmonisch Or kest, dat liederen speelt van Johann Strauss. Om zeven uur brengt de KRO een tekenfilm van Speedy Gonzales, daarna de sprankelende ijsrevue Holiday on Ice, die opge nomen werd in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy, en tenslotte het vierde deel van de serie Een mooie toekomst, waarin jongeren hun ver wachtingen uitspreken over een baan in de maatschappijnu de va derlandse ekonomie het moeilijk heeft. Bijna honderd minuten duurt het kijk- en luistergenot dat verpakt zit in de operette Eine Nacht in Ve- nedig. Liefde, persoonsverwarring, mannelijkheid en eerzucht vormen dé ingrediënten voor het verhaal, dat zich toespitst op een gemaskerd bal, waarop alle notabelen te gast zijn. De laatste 25 minuten op deze zender zijn voor de rubriek Rooilijn, waarin één onderwerp uit de aktue- lesfeer uitputtend wordt behandeld. NED. II: De vooravond, tussen ze ven en acht is voor de NOS-rubriek Studio Sport. De voetbalfans komen volledig aan hun trekken. De twee hoofdstedelijke derby's, die tussen Feyenoord en FC Amsterdam en Sparta en Ajax, komen uitgebreid aan bod. De feitelijke hoofdrolspe lers in de filmThe Birds zijn, de naam duidt er al op, vogels. Zij vor men 'n moordlustige horde die zich op mensen storten en hen afschuwelijk Perminken. In de film, die geba seerd is op een verhaal van Daphne du Maurier, speelt de aktrice Tippi Hedrennde de rol van een onderwij zeresje die met haar schoolkinderen opgesloten raakt, omdat de vogels hen beletten het gebouw te verlaten. Zodra iemand het hoofd buiten de deur steekt, komen de vogels aan vliegen in een poging om met hun wraakzuchtige bekken verwondin gen aan te richten. Omdat de rol prent nogal lang duurt, heeft de TROS niet veel tijd meer over. Nog slechts veertig minuten, die op gaan aan een uitzending van de aktuali- teitenrubriek Aktua TV. MAANDAG 31 MAART NED. I: 14.45 Nieuws; 14.47 Mighty mous; 14.52 Onkruidzaaiers in fabel- tjesland; 16.10 Springtime in Vienna; 18.15 Teleac; 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Speedy Gonzales; 19.10 Holiday on Ice; 20.00 20.00 Journaal; 20.20 Een mooie toe komst; 20.35 Eine nacht in Venedig; 22.10 Rooilijn; 22.35 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Studio sport; 20.00 Journaal; 20.20 The Birds; 22.20 Aktua tv; 23.00 Jour naal. DINSDAG 1 APRIL NED. I: De zwerver Swiebertje beleeft zijn avonturen in de voor avond. De serie spoedt zich nu naar het einde. Op 25 april is de laatste aflevering. Met Saartje is er van avond iets naars aan de hand. Ze heeft last van voorjaarsmoeheid, maar gelukkig is daar Swiebertje die haar wel wil helpen. Na achten gaat de NCRV verder met het vierde deel van Sam. De grootvader van Sam- voelt zich vernederd. Hij kan het niet verdragen dat zijn dochter wil scheiden en vooruitlopend duar- Adverientie Citroen-agent voor Schouwen-Duiveland Garage Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1487 o Donderdag 3 april, 21.50 uur, Ne derland I: Daar komen de schutters. De vrachtwagen van Jones geeft weer de nodige problemen. op zelfs vast haar intrek wil nemen bij Alan Dakin. Vervolgens is het tijd vgor de familiekwis Herkent u deze tijd? Gasten in de kwis zijn dit maal het duo Spooky en Sue en de akteur Piet Hendriks, die een opval lende rol speelde in de serie De Wol venman. Voor veertig minuten ak- tualiteiten en achtergronden op nieuwsfeiten zorgen de mannen van Hier en Nu. Helemaal aan het eind van de NCRV-avond staat de ru briek Tot Besluit, met de dagsluiting door wika Leen van Ginkel uit Drie bergen. NED. II: Op het tweede net re geert de VPRO vanavond helemaal alleen. De vooravond is in drie stuk ken geknipt, twee stukken kinder vertier, Beertje Colargol en Popeye, met daar tussenin een aflevering van Culemborg bijvoorbeeld, de se rie over het wel en wee in een klei ne Nederlandse stad. Het journaal van acht uur wordt gevolgd door de Berichten uit de samenleving, waar na om even voor half negen de pro jector begint te draaien voor de speelfilm Le mépris in feite een film over de film. De tegenspeler van Brigitte Bardot is Michel Piccoli. Hij speelt een auteur en Brigitte is zijn echtgenote, die in hun luxueuze flat een doelloos bestaantje leidt. Le Mépris (De Verachting) is vooral een liefdestragedie. De akteur Jack Pa- lance speelt de rol van een produ cent, waar BB op valt nadat zij ont dekt heeft dat haar man een zwak keling is. Het laatste half uur van haar zendtijd staat de VPRO wel willend af aan het Simplisties Ver bond. Of de splijtzwam inderdaad zo heftig heeft toegeslagen als in de vorige uitzending scheen, waarin heer Bie als een dwaas ronddoolde en heer Kooten zich overgaf aan na velstudie, zal moeten blijken. DINSDAG 1 APRIL NED. I: 12.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Swiebertje; 20.00 Journaal; 20.20 Sam; 21.10 Herkent u deze tijd?; 22.05 Hier en Nu; 22.45 Tot besluit; 22.55 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Pau lus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Beertje Colargol; 19.15 Culem borg bij voorbeeld; 19.45 Popeye; 20.00 Journaal; 20.20 Berichten uit de samenleving; 20.35 Le Mépris; 22.15 Simplisties Verbond; 22.45 Journaal. 69 Meneer d'Astaing kocht voor dit bedrag een kapitaal huis in Den Haag, richtte het in als speelgele- genheid en verzekerde zich van de hulp van een paar onderwereldfigu ren, die bij het speelhuis, waar d'Astaing zoveel geld had verloren, gingen posten en eventuele bezoe kers naar de nieuwe zaak van me neer d'Astaing verwees. In de tijd van een paar weken had die eige naar door, wat er aan de hand was en tipte de politie over de nieuwe goktent. Maar d'Astaing had zich al gedekt en in de zaak een stroman geplaatst. Toen de politie er een in val deed, was d'Astaing enkele uren tevoren daarvan op de hoogte ge steld; er was niemand in huis behal ve de bewoner en hoe de politie ook zocht, iets, wat ook maar op een rou lette leek, was niet aanwezig. Dus moest de politie, na het aanbieden van haar exkuses, onverrichtterzake vertrekken. Daarna nam meneer d'Astaing op zijn beurt wraak, trom melde nog een paar louche lieden op liet bij meneer Hillegers - zo heette de exploitant van het speelhuis - alles kort en klein slaan, terwijl Hil legers zelf in het ziekenhuis terecht kwam." De rechercheur keek eens naar zijn Haagse collega's. „In Den Haag zal men zich nog wel de oorlog herinne ren, die er toen uitbrak onder de speelhuiseigenaars. Want meneer d'Astaing, die in die dagen veel geld verdiende, bedacht iets nieuws om zijn concurrenten de voet dwars te zetten. Hij stuurde handlangers met dure kamera's naar die konkurrenten en liet daar foto's maken van be paalde bezoekers van de rouletteta fel. Doorgaans in een dusdanige pose - in verschillende goktenten zijn ook meisjes, die de bezoekers van drank jes voorzien en laten we zeggen, in decent gekleed gaan - welke men vast niet aan zijn vrouw zal laten zien. Na afloop van het gokfeest werd de betrokkene in een auto ge volgd, zodat men zijn woonadres te weten kwam. Van de foto werd een vergroting gemaakt en die per aan getekende brief naar de man in kwestie verzonden. Met de medede ling, dat hij' het negatief voor enkele duizenden guldens kon kopen. Bij niet-betaling zou de foto wel naar meneers echtgenote, alsmede naar familie, vrienden, zakenrelaties en dergelijke mensen gezonden worden. De meeste slachtoffers betaalden, in ruil voor het negatief. Maar een en keling lichtte de politie in, zodat de chantagepleger in zijn kraag werd gepakt en veroordeeld tot een paar maanden. Maar dat risico was door meneer d'Astaing ingecalculeerd. In geval van arrestatie kon de vrouw van de gearresteerde rekenen op een behoorlijk inkomen gedurende zijn dedentie. De man zelf zou na zijn in vrijheidstelling een bedrag als smartegeld uitbetaald krijgen. Dat was allemaal dus goed geregeld. Doch hiermee was de kous nog niet af. Een paar stevige Haagse gang sters kregen een bepaalde opdracht, stapten in een auto en wachten een gelegenheid af om de man, die naar de politie was gegaan, in elkaar te slaan. Wij hebben alsnog enkele van die gevallen kunnen achterhalen. Het ligt voor de hand. dat de slacht offers liever niet hun namen bekend gemaakt willen hebben, dus er wa ren er ook, die geen aanklacht ach teraf wilden indienen. Ondanks het feit dus. dat op gezette tijden een chanteur werd gearresteerd, ging men door met het maken van foto's zeer tegen de zin van de gokhuis houders, die bij ontdekking de foto grafen op straat smeten. Maar daar al heel gauw spijt van kregen, om dat meestal enkele dagen later de door F. VAN FALCKENOORT tent kort en klein werd geslagen. En de eigenaar doorgaans opgelapt moest worden in een ziekenhuis. Door dit alles maakte meneer d'Astaing grote winsten, maar ook gul in het betalen van vergoedingen aan de stromannen en alle anderen, die voor hem werkten. Want er was altijd een bepaald risico. Nu zult u wellicht zich afgevraagd hebben: waar past meneer Grotema in dit geheel? Dat hoort u nu, Grote ma en d'Astaing kenden elkaar uiter aard van de tijd, dat de laatstge noemde ook aan Buitenlandse Zaken werkte. Op de een of andere manier kwam Grotema er achter, dat d'As taing, die al vele jaren bevriend was met Louise van Daendelshoven, on mogelijk van zijn ambtenarensalaris deze stand kon ophouden. En ging op zijn beurt chantage plegen op d'As- tanig: zoveel procenten van de winst, dan houd ik m'n mond, want jij bent ambtenaar en als men er op Econo mische Zaken lucht van krijgt, wat je neven bed rij ven zijn, krijg je niet enkel oneervol ontslag, maar bestaat tevens de kans, dat de fiscus je aan pakt wegens belastingontduiking en de justitie ook gaat graven. Dan kon alles wel eens als een lawine loskomen. Meneer d'Astaing zag geen andere mogelijkheid, dus accepteer de hij, maar in ruil voor medewer king. Grotema werd gedwongen de goktenten te beheren, weliswaar ge heel op de achtergrond, want hij wilde vanzelfsprekend geen enkel risico lopen. Op zijn beurt werd Gro tema een man in bonus, kocht het huis aan de Koningin Alexandralaan en trouwde met mevrouw van Daen delshoven. Aangezien meneer d'As taing ook werk gemaakt had van de ze gescheiden vrouw, heeft hij het Grotema nooit vergeven, dat hij in feite haar voor zijn neus wegpikte. (wordt vervolgd) A ""«f.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7