PASEN DE „J. HENRI OUNANT" KOMT WOENSDAG WEER NAAR ZIERIKZEE gto KELTU CASSETTES Mourer-Tromp Cambodja vrijwel geheel bezet Kunstmatig eiland in de Noordzee Bioscoop De Concertzaal Zierikzee PAASPROGRAMMA ,JESUS CHRIST SUPERSTAR WIE PAST ER OP DE WINKEL Inschakeling parlement gevraagd voor maatregelen Inas-opleidingen LAATSTE NIEUWS AGENDA OPWINDEND Schrijf maar eens een Paasstnk, waarin iecler zichzelf geestelijk weerspiegeld ziet. Dat gaat niet. want op het punt van Pasen of lie ver juist op het punt van Pasen lopen de meningen uiteen. Fol klore (Nederland heeft maar wei nig restanten) is prachtig natuur lijk en de natuur wordt alsmaar mooier; nieuw loven uit de win terse (schijn) dood, milder zon licht. iets vrolijk mensen toch en de hele kultus met de paaseieren en de paashazen die rondspringen in het bos. Dat is het natuuurlijk ook allemaal maar dat is het natuurlijk toch niet. Pasen spreekt van op standing uit de dood en dat komt een mens zo absurd voor, dat de eeuwen door de weerstanden te gen die gedachte zijn ingeschakeld Hoedster van die gedachte is de kerk in al zijn vormen en schake ringen; de meen oud ige kerk, die poogt de snel voortijlende trein van het maatschappelijk leven te halen. Die kerk legt steeds ster kere nadruk op de absoluut nood zakelijke bewogenheid met alles wat lijdt en onderdrukt wordt. Het vroeger voorheen terecht bevreem ding wekkende isolement van de kerk is doorbroken en zij gaat uit naar de wereld en haar nood. Dat is - bij alle narigheid in deze 011- paselijke wereld - een geweldig ding; op den duur wordt daardoor die kerk - misschien in andere ge- institutionaliseerde vormen - toch weer op een breder front aan spreekbaar en aanvaardbaar. Dat zou een goed ding zijn, want de kerk mag gerust in de hoek ge drukt, als men er maar l>ij vertelt wat er voor in de plaats komt. Dat is doorgaans niet veel en komt niet veel verder dan „er zal wel wat wezen". Door de tentoonspreiding van een breed scala van sociale aktiviteiten echter, komt de kerk veel minder gewrongen en gefor ceerd dan vroeger, ook weer toe aan de taak van troosteres voor de vooral in deze tijd eenzame mens, die het door de bank genomen wel wat welvarendera heeft gekre gen, maar niet zo bijzonder duide lijker gelukkiger is geworden. In de jaarcyclus betekent Pasen derhalve een belangrijk markatic- punt: er is geestelijke opleving mogelijk, er is een nieuw esprit, een nieuwe dadendrang, een nieu we impuls, een nieuw geloof mo gelijk, een nieuw leven ook in en na de dood. Dat is clan het punt waarom het draait bij dit gegaran deerd oer-christelijke feest, dat meer houvast vermag te bieden dan velen, die sceptisch staan te genover al die „onzienlijkheid" zouden vermoeden. Overigens mag de twijfel metgezel zijn en blijven van dit geloof, waarvan Pasen straks echter opnieuw weer over duidelijk spreekt. ZIERIKZEE, 27-3. De uit Zierikzee afkomstige beeldend kunstenaar Frans Hage - thans te Zuidhorn in Groningen - heeft in eigen beheer een overzicht van zijn werk van de laatste jaren bijeengebracht in een boek, dat naar een eigen layout van I-Iage werd gedrukt in offset door Theo Fransen te Ezinge. Het tekstgedeelte van het boek werd verzorgd door Edmund Licher, we tenschappelijk medewerker van de universiteit te Groningen, die de af gedrukte tekeningen van Frans Ha- ge, samengevat onder de noemer „poëtische abstrakties en ander werkbeschrijft als „gezien door een lezer". In het van een fraaie omslag voor ziene boekwerkje staan vooral pen tekeningen afgedrukt uil cle jaren 1973 en 1974. Bovendien konden in een supplement nog een aantal wer ken vaji 1975zg. multiples, worden opgenomen. Advertentie ZIERIKZEE. 28-3. Hei Rode Kruis hospitaalschip ,.J. Henry Dunant" zal op woensdag 2 april a.s. zijn eerste bezoek van dit jaar aan Zierikzee brengen. Het schip zal niet 74 gasten aan boord afmeren aan de steiger van de veerhaven De Val. Door burgemeester Th. Ii. cle Mees ter zal (onder voorbehoud) een wel komstgroet worden gesproken. Ver volgens zullen dames van het Rode Kruis, afdeling Welfare, onder lei ding van mevrouw A. C. Kouwer- Gagestein, prentbriefkaarten van Zie rikzee onder de gasten uitreiken. Het verdere gedeelte van de avond zal worden verzorgd door cle Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Duive- land. Presentje De dames zullen namens de vereni ging een presentje uitdelen. Verder Een sieraad op uw tafel. Een vanouds begrip van Kempen en Begeer. Uitvoeringen in Edelstaal v.a. 169,— 6 pers. 42-d. Juwelierspleet Zilver Kom en kies in de Keltumcorner van Juweliers - Horlogers naast 's Gravensteen Zierikzee - Tel. 01110-2443 Madurodam in teken van monumentenjaar DEN HAAG, 26-3. Madurodam zal dit seizoen in het teken staan van het monumentenjaar Het miniatuur stadje, sinds woensdag toegankelijk voor het publiek, zal vrijdag 4 april officieel worden geopend. Prins Claus zal dan een beelje van de legendarische erwtenman op cle juiste plaats op een luchtboog van de St. Jan Baseliek plaatsen. Het model van de St. Jan wordt volgens het bestuur van Madurodam reeds nu in internationale vakkringen ge roemd als een modelbouwwerk, dat. zijn weerga in de wereld niet heeft. Weer Ierse kinderen naar Nederland UTRECHT, 27-3. Dinsdag 1 april komt er toch een vliegtuig met Ierse kinderen en hun begeleiders, in to taal 110 personen, naar Nedei-land voor een vakantieperiode van drie weken. Voorzitter C. van Bockel van de Stichting Hulp Noord-Ierland heeft dat donderdag gezegd. Zowel Rooms-Katholieke als protestantse organisaties in Noord-Ierland heb ben de Stichting toezegging gedaan alles te doen om de angst bij de ou ders van de kinderen weg te nemen. zal er een delclamntie worden gehou den door mejuffrouw N. v. d. Bruin- horst uit Ouwerkerk. De dames A. Beije-Barel en J. Zeijlcr-De Vin uit Oosterland zullen een toneelstukje opvoeren en tenslotte zullen er en kele liederen ten gehore worden ge bracht, met pianobegoleidng van me vrouw J. v. d. Heuvel-Stové uit Nieu- werkerk. De vaarroute van de week-bool- tocht ziet er als volgt uit: Beverwijk - Utrecht - Oud Beijerland - Zierik zee - Schoonhoven - Beverwijk. HONGKONG, 28-3. Het persbu reau van de „Rode Khmer" heeft, donderdag gemeld, dat bijna geheel Cambodja thans bezet is door de strijdkrachten, die gekant zijn tegen de Phnom-Penh-regering van presi dent Lon Nol. In een in Hongkong opgevangen bericht van dit persbureau heet het, dat in maart 1375 ..de bevrijde zone van Cambodja 97 procent beslaat van hel gehele land". DEN HAAG, 27-3. Binnenkort zal een interdepartementale stuur groep zich gaan bezighouden met de plannen van de North Sea Island Group voor een kunstmatig eiland in de Noordzee. Ook zal de stuurgroep zich buigen over de studie van de Nederlandse Gasunie voor een aan- voerplaats in zee voor vloeibaar gas. Minister-president drs. Den Uyl heeft dit vrijdag op zyn wekelijkse persconferentie meegedeeld. V.M.Z.: Pechiney moet dicht MIDDELBURG, 27-3. De Vereiii- ging Milieuhygiëne Zeeland heeft minister Vorrink van volksgezond heid en milieuhygiëne in een brief gevraagd een deel van de alumi- niumfabriek Pechiney in het Sloege- bied onmiddellijk te sluiten. De VMZ heeft hier enkele weken gele den tijdens de hoorzitting voor de tijdens de hoorzitting voor de aan- aanvraag van een nieuwe hinder wetvergunning ook al op aange drongen. Daar is echter nog geen reaktie op gekomen. De aluminiumfabriek zou al jaren 45 kilogram per uur meer fluorhou- dende stof uitstoten dan in de Hin derwet is toegestaan. Pechiney wil haar prdouktie de komende jaren opvoeren van 170.000 tot 255.000 ton aluminium per jaar. Golda Meir in ziekenhuis TEL AVIV, 29-3. De 76-jarige Is- raëlische oud-premier Golda Meir is vrijdag in de orthopedische afdeling van het Hadassa-ziekenhuis in Je ruzalem opgenomen wegens ernstige pijnen in de rechterschouder waar door zij haar rechterhand niet kan gebruiken. Nog geen jaar geleden trok me vrouw Meir zich uit de regering en de politiek terug. heden (vrijdag) en zaterdagavond a.s., 8 uur de moderne verfilming van het paasverhaal (14 jaar) Eerste en tweede paasdag, 8 uur (Alle leeftijden) Tweede Kamer DEN HAAG, 26-3. Definitieve stappen inzake de INAS-opleidingen (de opleidingen voor assistenten in inrichtingen) mogen volgens de Tweede-Kamerleden, de dames Gin jaar-Maas en Sinit-Kroes (beiden VVD) dan eerst genomen worden, Vredestein in zeer ernstige moeilijkheden UTRECHT, 27-3. In een brief aan zijn kamerleden heeft de indu striebond NKV de toestand van de rubberfabrikant Vredestein, dochter van het Amerikaanse Goodrich Con cern, zeer ernstig genoemd.- De bonden eisen met spoed een aantal maatregelen, die het voortbe staan van de onderneming waarbor gen. Bij Vredestein werken 6000 ménsen verdeeld over zes vestigin gen. „Door de algemene economische teruggang in Nederland zijn bepaal de voorzieningen ter verbetering van de situatie bij Vredestein teniet ge daan én is er zelfs verlies geleden de afgelopen maanden", aldus de brief. Vier doden bij verkeersongeluk BODEGEAVRN, 26-3. Bij een ver keersongeluk op een zeer smalle weg die parallel loopt aan de rijksweg Rotterdam-Utrecht, op het stuk tus sen Bodegraven en het plaatsje Waarder, zijn woensdag vier mensen om het leven gekomen. Volgens een ooggetuige reed de auto met zeer grote snelheid over de weg, raakte in een slip en sloeg over de kop. Ondersteboven schoof do auto daarna de sloot langs de weg in. Toen de politie arriveerde waren alle vier inzittenden dood. De slachtoffers zijn de 58-jarige C. Huibertsen, die de auto bestuurde, zijn 55-jarige vrouw en twee doch ters (29 en 16 jaar). Hel gezin Hui bertsen was in Driebruggen (Z.-H.) op familiebezoek geweest en reed naar zijn woningen in Velsen. Hol echtpaar had nog twee kinderen. Vrachtwagencombinatie gestolen UTRECHT, 27-3. I n Utrwhl Is woensdag een mcl 21-10 dozen Dou- we Egbertskoffie geladen vrachtwa gencombinatie gestolen. De koffie was f 50.000 waard en de wagen f 30.000. De combinatie stond in een loods op het voormalige veilingterrein aan de Croesolaan. De dieven hebben eerst de straatklinkers bij de deur weggehaald en vervolgens het zand weggegraven zodat ze de loods on der de deur door binnen konden ko nten Toen was het nog maai een koud kunstje om de deur van bin nenuit open te maken en met de vrachtwagen (waar de contactsleu teltjes nog in zaten) weg te rijden. Dc wagen is donderdag terugge vonden bij Giesbeok aan de Duitse grens Van de koffie en de dieven ontbreekt nog elk spnor. Zierikzee 't Lange Uus: Kunstexpositie, 9.00- 12.00, 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en 2ondag gesloten. Vrijdag 28 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film Jesus Christ Superstar. Zaterdag 29 maart Zierikzee Concertzaal/ 20.00 uur, film Jesus Christ Superstar. Bruinisse Dorpshuis, 14.00 uur, creatieve mid dag voor de jeugd. Zondag 30 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film Wie past er op de winkel? Maandag 31 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film Wie past er op de winkel? Nieuwerkerk Dorpshuis, 14.00 uur, start tweede paasdag-puzzelrit m.a.e. Sparta. Bruinisse Verenigingsgebouw, 10.00 uur v.m. eieren zoeken voor de jeugd. Dinsdag 1 april „Den Dullaert", 10.30 uur, Frans- Vlaamse Kulturele Dag. Bruinisse Raadhuis. Gemeenteraad, 19.30 uur. Donderdag 3 april Zierikzee Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep. Vrijdag 4 april Westerschouwen Excursie Ned. Vér. v. Huisvrouwen. Vertrek bus: 8 uur v.m. ais het parlement er over gesproken heeft. Dit blijkt uit woensdag aan staatssecretaris Veerman van onder wijs gestelde schriftelijke vragen. Volgens de kamerleden heerst er bij de INAS-opleidingen grote on rust „De inspectrice voor het huis houd- en nijverheidsonderwijs zou mededelingen gedaan hébben over maatregelen voor de'opleiding: af schaffen praktijkjaar en terugbren gen tot een eenjarige opleiding. Gevraagd is waarom de staatsse cretaris - deze wijzigingen, die neer komen op het afschaffen van de INAS-opleiding, nog niet ingebracht heeft in het overleg met de kamer commissie voor onderwijs. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 29, zondag 30 en maandag 31 maart Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer. dokter Vis ser en dokter Lodiers. Op zaterdag spreekuur, uitsluitend voor dringende gevallen van 11.00 lot 11.30 uur. De weekeindedienst voor Zie rikzee e.o. gaat in op vrijdag middag om 18.00 uur en duurt tot dinsdagmorgen 8.00 uur. Dokter II. J. Simons; Rencsse tel. 01116) 1280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Brael De weekeinddienst loopt van vrijdagavond 18.00 uur tot zondagmorgen 12.00 uur. Dokter J. Stenger. Haamstede, tele foon (01115)-1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Simons. Deze dienst loopt van zondag morgen 12.00 uur lot dinsdag morgen 8.00 uur. Dok Ier J. H. Richard, Nieuwerkerk. lel. (01114) 1810. neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman De artsendienst Bruinisse Dui- veland gaat in op vrijdag avond 19.00 uur lot dinsdag morgen 7.00 uur. Zuster A. K. Werkman. Kerkwerve. lei. (01ll0)-2309. neemt winr voor geheel Schouwen. Zuster Dooge, Oosterland. telefoon (01114)-1876. heeft dienst te Oosterland en Sirjansland op zaterdag 29 en zondag 30 maart. Zuster Waasdorp, Oosterland, telef. (01114) 1707. heeft dienst te Oosterland en Sirjansland op maandag 31 maart. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Brouwers haven. tel. (01119) 666. neemt waai voor dierenarts Bergsma ZIERIK2EESCHE NIEUWSBODE Telefoonnn. na half iet Red ak tie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren, Zie rikzee. Dam 18. is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en van 16.30-17.30 uur. Oj» zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Soms - zoals nu - soppen de tuinr tjes nog, om van de landerijen te zwijgenis dat nou lente, zo koud nog en er valt zelfs sneeuw, maar het wordt Pasen, straks al; het staat vlak voo.r de deur. Maar er is (ge lukkig) veel meer dan dat: rood en geel in die tuintjes en een zweem van groen - en soms meer al - aan de bomen. „De merel loopt onder de heggen". Het komt allemaal; kijk maar naar het licht, dat soms nog wordt verdoft, maar dan weer in een helle waaier over de wereld wordt uitgespreid of in gulle banen omlaag schiet. Het is zo wankel, dat Paasweer in „Holland", maar het kan in zijn kleuren opwindend zijn. Misschien alleen te ondergaan van achter de bespikkelde ramen, ivant aan elk blad hangen de druppels al en een bui kan ieder ogenblik komen. Zon de en jammer, maar overal staan boeketten, buiten en binnen en als dat niets is. Vroeger ging iedereen „op z'n Paasbest", dat is er een beetje af, net als het kunstzinnig eieren kleu ren zoals de Hongaren dat doen. Ik kan niets dan wat schutterig zit ten modderen op die eierschalen en niemand is onder de indruk van hei resultaat. Sommige mensen kunnen dat zo geweldig. „Op z'n Paasbest", dat betekende vroeger (en mogelijk nog wel een beetje) een hieuw pak, maar jeugd draagt geen pakken meer. Hoewel, hoewel. Jeroen Krab bé heeft al een Clark Gable-kapsel- tje aangemeten en de „pakken" komen ook weer; moderne trends, wat vloeiend, wat lobjes en zo. An ders en eender dus, want met Pasen gaat het allemaal opnieuiv beginnen: het betere getij, een beetje pronken in de zon en wat scharrelen buiten, omdat het lente is en zomer wordt. Soms Is het goed met heel oude mensen te praten. Zij weten soms treek gebeurde maar oude jaargetij den hebben ze zó voor de pak. Eén van hem sprak me aan: „ach, die Pasen van 1901, dat was me er een. De vrouwen liepen in lichte ja ponnetjes rond. maar de Pinksteren ran 1901 was zou koud, dat de ka chel moest snorren". Grillig dus het Paasweer toen en nu en „zo hoort het ook" in het kleine, vreemde, nooit te doorgron den. eigenaardige, wankele Neder land. waar alles anders is dan elders en we het moeten doen met vaak in water gedrenkte schoonheid, maar met schoonheid. Als het sneeuwt met Pasen, zal Ik denken aan de vrouwen uit 1901 op hun Pnasbest, zo maar in de zon, of liever fantaseren, want wie kan ze nog kennen de mensen uit die tijd? Dr zon schijnt, de lente kwam weer, hei wordt weer Pasen, maar die vrouwen van toon zijn al dood. Dal is mysterieus genoeg. Ja, dat is mys terieus. Eens moeien te zo charmant zijn geweest in hun lichte Paasja- pontien! SCH1ERF.ILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2