MYSTERIE IN MEINESWIJK Een baan voor u? 's Avonds zes uur drie Hilversum drie. Mozambique: geen nieuws is goed nieuws intermeubel Appel rolt vlot Expositie in J. W. v. d. Doelschool VENSTER BLIK DOOR HET WERELD meubelshow Wat biedt de BEELDBUIS? ELKE WERKDAG 40 VACATURES OP DE RADIO. ZIKRIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 27 maart 1975 Nr. 21665 9 Geen nieuws is goed nieuws- een gezegde, dat zeker opgaat voor Mo zambique, de vroegere Portugese ko lonie clie binnenkort geheel onafhan kelijk wordt. Er is nu nog een zekere Portugese verantwoordelijkheid naast die van het Frelimo voor het bestuur, maar deze bevrijdingsorga nisatie ziet kennelijk goed kans zich om te schakelen van rebellen tot re geerders. Eigenlijk is maar 2 keer iets bedenkelijks gebeurd: in septem ber toen een groep blanken een ra diostation bezette in Lourengo Mar ques en geluiden maakte of ze naar Rhodesisch voorbeeld eenzijdig de blankeonafhankelijkheid wilde uitroepen. Het was amper serieus te noemen en was snel afgelopen. In ok tober tergden enige Portugese para chutisten een eenheid Frelimo-mili- tairen en kwam het tot een strijd waarbij volgens officiële opgaven zestig mensen de dood vonden. Vol gens anderen was het voorval aan zienlijk bloediger. De Portugezen hebben ogenblikkelijk streng inge grepen in hun eigen strijdmacht: ge straften werden terstond terugge zonden naar Lissabon. Het -Frelimo heeft eveneens ervoor gezorgd, dat de discipline in eigen gelederen werd nageleefd. En dat is uitstekend gelukt want sindsdien is er geen sprake meer geweest van noemens waardige konflikten. Dit wil niet zeggen, dat er geen problemen zijn. Het ergst komt aan dat een menigte blanken het land verliet en daaronder zijn velen, aan wier kapaciteiten Mozambique juist nu grote behoefte heeft: artsen, technici en vooral bestuursambtena ren. Niettemin is het bestuur niet ineengestort en draait alles tamelijk Advertentie a.s. zaterdag en 2e paasdag van 14.00 tot 17.00 uur Leuke voorjaarsattentie ligt voor u klaar Vrij toegang meelstraat 31 'zierikzee goed door. Er is trouwens een nei ging gekonstateerd van uitgeweken blanken die toch weer terug willen nu hun angstigste voorgevoelens niet bewaarheid zijn. De meeste wensen daarmee echter, om redenen van nationaliteit, te wachten tot na de volledige onafhankelijkheid waar voor de datum van 25 juni is vast gesteld. De Portugezen hebben ove rigens het grootste deel van hun zwarte soldaten gedemobiliseerd en deze manschappen - enige tiendui zenden - blijken zonder al te veel moeilijkheden in het burgerleven weer een positie gevonden te heb ben. Door hun diensttijd zijn dit ten dele tamelijk gevormde krachten die het eerst in aanmerking komen, ook al zijn hun kwaliteiten misschien niet helemaal voldoende, om te stap pen in door blanken prijsgegeven arbeidsplaatsen. Politieke bewustwording Dat dit allemaal vrij vlot verloopt komt, doordat het Frelimo van het begin af aan in de gebieden waar zij opereerde veel aandacht heeft be steed aan wat de politieke bewust making van de bevolking werd ge noemd: er werd uitvoerig voorge licht op alle mogelijke gebieden om ieder ervan te doordringen wat er aan de hand was. In gebieden in het zuiden, waar de Frelimo nog niet opereerde, wordt thans hard ge werkt om deze achterstand in te lo pen. Hierbij wordt vooral getracht de bevolking ervan te overtuigen dat ze burgers van één land zijn ook al behoren ze dan tot verschillende stammen. De vrees is, dat juist weer stammentegenstellingen funeste ge schillen teweeg kunnen brengen. Of door tijdig voorzorgsmaatregelen te nemen deze rampzalige ontwikkeling gestuit kan worden valt uiteraard niet te voorspellen. Maar de kans is gering, dat het in Mozambique tot een soort Kongolese toestanden komt. Met de onafhankelijkheid eind juni gaat het Frelimo ook de buitenland se politiek zelf ter hand nemen, die nu nog het domein is van de Portu gezen, die daarbij - terecht - zo wei nig mogelijk ondernemen. En die derhalve ook angstvallig de kwestie Rhodesië vermijden. Het Frelimo zal hierbij zeker anders handelen. Maar hoe? De positie van de blanke re gering Smith in Rhodesië is al niet behaaglijk en het lijkt wel zeker, dat na juni Mozambique niet alleen zoveel mogelijk de zwarte oppositie tegen Smiths regime zal steunen, maar ook zal overgaan tot sank- ties. Het is dit aspekt vooral, naar men mag aannemen, waarop Smith gewezen is tijdens zijn bezoek bij premier Vorster in Zuid-Afrika, waarbij hij kon horen dat hij op Zuid-Afrika niet moet rekenen. Dit land zal liever - en de voorwaarden zijn er voor geschapen wederzijds - redelijke relaties onderhouden met buur Mozambique die dan wel geen vriendschap mogen heten maar al thans geen vijandschap inhouden. En als puntje hij paaltje komt zal Zuid- Afrika zich liever inspannen om Mozambique uit moeilijkheden te helpen dan om Smith en zijn achter ban te redden. DEN HAAG, 26-3. De Nederlandse fruitveilingen komt de laatste weken een ruim aanbod van appelen en de afzet in binnen- en buitenland loopt vlot. Vooral gaat het daarbij om het ras Golden Delicious. De veilingprijs voor de meest aan geboden maten in de eerste kwali teitsklasse ligt tussen de 70 en 80 cent per kilo, bijna dubbel zo hoog als vorig jaar om deze tijd. Zo'n prijs is in geen jaren voorgekomen en hij is te danken aan het feit dat de oogst in Nederland en elders in West- Europa vorig jaar kleiner was dan normaal. Er draaien nu geen appelen door, vorig jaar gebeurde dat nog op grote schaal. Ook dienstplicht voor theologen? DEN HAAG, 26-3. Staatssecretaris Van Lent van defensie gaat binnen kort met de Nederlandse kerkge nootschappen rond de tafel zitten. Hij overweegt namelijk ook domi nees, priesters en studenten in de theologie voor de dienstplicht op te roepen en de bewindsman wil daar om de hele zaak eerst uitvoerig met de kerken bespreken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Twee leden van de landelijke aktiegroep Rijksgroepsre geling Werkloze Werknemers (R.W.W.) hebben dinsdagochtend ge durende drie kwartier de vergader zaal van de R.W.W.-commissie van de Gemeentelijke Sociale Dienst Utrecht „bezet". AMERSFOORT. De Amersfoortse politie heeft een 28-jarige man uit Barneveld aangehouden die heeft bekend enkele banken voor f 20.000 te hebben opgelicht. Een noging in Lunteren voor een bedrag van f 45.000 op te lichten mislukte door dat een bankemployé argwaan kreeg. HAARLEM. De vechter-commissa ris in Haarlem behoeft geen gevolg te geven aan het hem verleende ver lof tot huiszoeking in de abortus kliniek Bloemenhove in Heemstede, ter inbeslagneming van de medische appartuur. Zo heeft de raadkamer van de rechtbank in Haarlem beslist in het dinsdag gegeven beschikking over deze kwestie. DEN HAAG. Het gerechtshof in Den Haag heeft beslist dat het zend- schip van Radio Noordzee, de Mebo II uit Europa moet verdwijnen. Dit is Nederland verplicht tegenover de andere Europese landen die het Ver drag van Straatsburg hebben on dertekend, vond het gerechtshof. AMSTERDAM. De nationale bloe mententoonstelling Keukenhof heeft Amsterdam ter gelegenheid van zijn 700-jarig bestaan een feestelijk ge schenk aangeboden. In de komende herfst zullen op het Surinameplein meer dan' 8000 bloembollen worden geplant. DEN HELDER. De reddingboot uit Den Helder, de Susanna, heeft een Duits jacht met drie mensen aan boord op sleeptouw weten te nemen. Het jacht Winny was op 23 mijl ten noord westen van Den Helder in moeilijkheden geraakt en had beide masten verloren. DEN HAAG. Nederland zal bin nenkort weer een vrouwelijke am bassadeur hebben, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Binnenkort is namelijk de benoeming te verwachten van mej. J. C. Ferringa tot ambassadeur in Accra, Ghana. LUNTEREN. Acht leden van de vaste commissie voor volksgezond heid uit de Tweede Kamer zijn dins dag naar het congres van de Ne derlandse Vereniging voor Revalida tie in Lunteren gekomen voor een persoonlijke „confrontatie" met ge handicapten. DEN HAAG. Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP) bevestigd, dat twee ver bouwde Nederlandse mijnenvegers (de Axel en de Aalsmeer) verkocht zijn aan het sultanaat Oman. AMSTERDAM. Ernstige rellen kon den niet voorkomen, dat een aantal huizen in de Nieuwmarktbinirt ten behoeve van de metrobouw, worden gesloopt. 68 17. De waarheid en niets dan de waarheid. Een week later bevond iedereen, die rechtstreeks of zijdelings betrok ken was bij de verdwijning van Gro- tema, dan wel de business, waarmee d'Astaing zich onledig hield zich in het poltiebureau van Meineswijk: Adjunct-inspecteur Den Diender met rechercheur Van Esperen en zijn collega Hoolwerf uit Dorringen. Be halve een aantal arrestanten, waren er enkele mensen, die op vrije voe ten waren: mevrouw Giotema, Le- nie van Gestel, Eliëzer Wirts en zijn bediende Harry Deelemaat En dan de arrestanten: vader en zoon Van Hielten, Johan van Okeler en een dozijn beheerders en medewerkers van de inmiddels gesloten gokhuizen. Van wie men zo ongeveer zeker wist, dat Charles 'dAstaing in feite er ei genaar van was. Hoewel men ver moedde, dat er nog meer waren, had men niet het bewijs kunnen leveren, zodat men deze vooralsnog buiten beschouwing liet. Van Esperen was met Gert Hool werf in gesprek. Verder was er een collega van beide heren uit Tubber- gen, alsmede belangstellende politie autoriteiten, zowel lagere als hogere, uit Den Haag en Stompburg. De Iaat- sten voornamelijk als waarnemers. Hoolwerf schraapte zijn keel en nam het woord. „De oorzaak, waar om u allen zich hier bevindt, zal de meesten uwer wel duidelijk zijn. En voorzover dat nog niet het geval is, zal dit vanzelf in de loop van deze middag uit de doeken gedaan wor den. Voor ons, de politie, de justitie als u het wilt, begon het in feite in de nacht van de tweede op de derde augustus van dit jaar. Die avond van de tweede was er een feestje in de woning van het echtpaar Grotema Enfin, voor wat dit betreft, kan col lega Van Esperen u beter inlichten, omdat hij dit deel van de zaak in handen heeft gehad. Joop, ga je gang". Van Esperen legde de sigaret op de asbak en knikte. „Ja, die nacht verdween meneer Grotema, nadat hij meneer Wirts naar zijn woning in Stompburg had gereden Meneer Gro tema kwam niet meer terug. In stee daarvan werd enkele dagen later zijn lijk opgehaald uit de Trek vliet, nabij de bocht. In zijn eigen auto. Aan vankelijk wees alles er op, dat het een ongeluk was, als gevolg van overmatig drankgebruik. Ware het niet, dat er een paar kleinigheidjes waren, die ons te denken gaven. Schoonheidsfoutjes van degenen, die alles in scène hadden gezet. Om de juiste situatie te kunnen begrijpen, moet ik een aantal jaren terug. Om precies te zijn: 1960. Me neer Charles d'Astaing. toen nog ambtenaar aan het ministerie van Buitenlandse Zaken, kreeg ambts halve te maken met een schrijven van de Nederlandse Ambassade in België. Daarin werd verzocht inlich tingen in te winnen omtrent ene meneer Eliëzer Wirts, diamanthan delaar, toen nog wonende in Den Haag. De Belgische justitie verdacht hem ervan op grote schaal diaman ten te smokkelen. Aangezien me neer d'Astaing dit schrijven als eer ste in handen kreeg, ging hij op ei gen houtje een onderzoek instellen. Dit onderzoek leverde een positief resultaat op: Wirts smokkelde inderdaad op grote schaal diamanten Nu was meneer d'Astaing iemand, die graag gokte. Een enkele keer in gelegenheden aan de Belgische kust, maar vaker in een der gelegenheden, waaraan Den Haag helaas zo rijk was in die dagen en nu nog is. Be wijze de razzia van enige dagen ge- door F. VAN FALCKENOORT leden. En juist in de tijd, dat meneer d'Astaing dat verzoek van de am bassade in België ontving, had hij aan een speeltafel in Den Haag niet alleen een groot bedrag verloren, maar ook nog schulden gemaakt. Speelschulden zijn, zoals men dat noemt: ereschulden, dus moest dit bedrag, een paar duizend gulden, op korte termijn aangezuiverd worden. Toen nam meneer d'Astaing zijn toe vlucht tot een minder elegant wa pen; hij bezocht meneer Wirts, toon de hem een fotokopie van het schrij ven uit Brussel en deed hem een voorstel, dat hier op neerkwam: d'Astaing zou de Nederlandse am bassade in Brussel berichten, dat er van smokkel of fraude of wat dan ook voor subversieve daden, ge pleegd door de heer Wirts. niets was gebleken en hij integendeel als een integer, ter goeder naam en faam bekend staande zakenman bekend stond. In ruil daarvoor verlangde d'Astaing vijftigduizend gulden. Want, zo zeide hij tot Wirts, mijn onderzoek heeft uitgewezen, dat u al jaren op grote schaal diamanten en andere edelstenen naar verschil lende landen smokkelt. Via via was d'Astaing er iets van te weten geko men, maar buitte dit ten volle uit. Wirts schrok, zag geen andere uit weg, want als hij weigerde te beta len, zou d'Astaing ongetwijfeld in alle lelijke kleuren geschilderd heb ben in zijn schrijven aan de ambas sade in Brussel. Dus trapte hij er in en beloofde het verlangde bedrag te betalen zodra hij een doorslag ge kregen zou hebben van het schrijven \'an het ministerie naar de Neder landse ambassade in België". Van Espcren keek eens in het rond. Knikkend vervolgde hij: „En hiermee begon het. (wordt vervolgd) ZIERIKZEE. In de bovenzaal van de J. W. v. d. Doelschool was voor BLERICK. De Nederlandse Draad industrie N.D.I. B.V. te Blerick, vol ledige dochter van Estel (Hoogovens- Hoesch) zal binnenkort een aanvraag voor werktijdverkorting indienen voor 110 van de 316 werknemers. DEN HAAG. Een kabinetscrisis op dit moment zou niet wenselijk zijn, gezien de economische problemen en de „grote schade" voor de totstand koming van het CDA. Dit zei het AR-Tweede Kamerlid mr. G. C. van Dam dinsdag op een lunch-bijeen- komst voor de kring Den Haag van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond. ZUTPHEN. CNV-voorzitter Jan Lanser meent dat de Industriebond NVV er openlijk op uit is het CNV buitenspel te zetten. Ook in de oor logsverklaring aan het kapitalisme, waarbij grote conflicten in het vooruitzicht werden gesteld, ziet hij een duidelijk staaltje van pure pola risatie. UTRECHT. Per 1 juli mogen de ziekenhuizen hun tarieven aanpas sen in verband met de arbeidstijd verkorting die op 1 april ingaat. Dit heeft het bestuur van het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven besloten. HEERLEN. Enkele duizenden ge pensioneerde mijnwerkers en sym pathisanten waaronder de kamerle den Van der Hek en Spek van PSP en Konings van de PvdA, hebben dinsdagmiddag in Heerlen gedemon streerd voor een betere pensioenre geling. ENSCHEDE. De relatie tussen on derzoek en onderwijsbeleid is verre van optimaal. Binnen het departe ment wordt wetenschappelijk on derzoek slechts incidenteel en niet systematisch gebruikt Er is geen sy- j stematische analyse. DEN HAAG. De ministers Lubbers van economische zaken en Boersma van sociale zaken vrezen, dat de werkgelegenheid bij de werven, ge specialiseerd in de bouw van vis sersschepen zal teruglopen. DEN HAAG. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking gaat in de komende week naar Soedan. Hij zal er oriënterende gesprekken voe ren met de Soedanese regering en met vertegenwoordigers van de in ternationale organisaties, die het land bij zijn ontwikkeling ter zijde staan, aldus een mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken. DEN HAAG. Prinses Beatrix zal op vrijdag 16 mei de nieuwe jacht haven van Breskens officieel open- nen, dit heeft de RVD meegedeeld. VRIJDAG 28 MAART NED. I: In de vooravond moet af scheid genomen worden van Black Beauty. En wel om de eenvoudige redenen dat de afleveringen op zijn. Om half acht volgt En hij was een Advertentie Wellicht één voor u? Bel de volgende werkdag het Arbeidsbureau, dat de baan aanbiedt. Daar kan men u meer inlichtingen geven. Een telefoonlijst van de Arbeidsbureaus ligt voor U klaar bij de afdeling Voorlichting van het Minis terie van Sociale Zaken, Zeestraat 7 iA, Den Haag. Tel: 070-6083 25, bereikbaar tot een uur na de uitzending. ouders van leerlingen en belangstellenden een tentoonstelling ingericht; resultaat van de Projektweek: „Verkeer en vervoer", die eerder deze maand werd gehouden. Als eerder gemeld had elke klas een onderdeel van het the ma gekozen en in alle klassen was het lesrooster aangepast aan het onder werp. In elke les werden ook elementen van het betreffende onderwerp ver werkt. van ons. naar het gelijknamige boek van Rien Poortvliet met de re- produkties van de tachtig schilde rijen die hij maakte over het leven van Christus op aarde. Direkt na het journaal kan men weer mee raden in het spelletje Zo vader zo zoon. Daarna begeeft Nederland I zich op de serieuze toer. Precies twee uur duurt de Duitse documentaire over het leven van Anton Bruckner, de Oostenrijkse componist die leefde van 1824 tot 1896. Zijn muziek staat centraal in de documentaire, maar er worden ook dingen uit Bruckners persoonlijke leven verteld. Hij werd geboren als zoon van een dorps schoolmeester, had een ijzeren door zettingsvermogen en een grote eer zucht. Op ongeveer veertig jarige leeftijd begon hij de eerste symfo nieën te componeren. De NCRV be sluit met Ander Nietiws. Hierin een gesprek met het AR-kamerlid Aant- jes, waarin het accent ligt op zijn geloofsovertuiging. NED. II: De AVRO start om zeven uur met de Nationale Hitparade, of tewel de daverende dertig. Een beet je lachen kan best op de vrijdag avond. Mies Bouman doet in ieder geval pogingen om de kijkers aan het lachen te brengen in haar show Wat zij precies allemaal in haar show hiervoor zoal te bieden heeft blijft een verrassing. Het amuse mentspakket is wel samengesteld op basis van wensen van een aantal kijkers. Wat er ook in de show ge beurt, één onderdeel is in ieder ge val wel aardig, namelijk wanneer Mies de telefoon pakt om in het land de punten te verzamelen. De tele foondienst weet het elke keer weer zo in te kleden dat Mies de groot ste moeite heeft om de mensen aan de andere kant van de lijn te ver staan. Tien uur volgt AVRO's sport- panorama en de avond wordt beslo ten met de herhaling van een reeds in 1973 uitgezonden documentaire over hartpatiëntjes. Morgen begint namelijk de Nederlandse Hartweek 1975. VRIJDAG 28 MAART NED. I: 18.15 Teleac; 18.55 Paulus de boskabouter; 19.00 Nieuws; 19.05 Black Beauty; 19.30 .en Hij was een van ons; 20.00 Journaal; 20.15 Zo moeder, zo zoon20.40 Het leven van Bruckner; 22.40 Ander nieuws 23.05 Journaal. NED. 11: 18.55 Paulus de boska bouter; 19.00 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.15 Mies Bouwman 22.00 Sport panorama; 22.40 Hartpa tiëntjes; 23.05 Journaal. vaart", klas 5 „De Spoorwegen" en klas 6 „De luchtvaart". Vooral dit laatste was aansprekend gemaakt, o.m. door het in beeld brengen van Schiphol. Voor de tentoonstelling was er een veelzijdige belangstelling. Ook burgemeester Th. H. de Mees ter gaf acte de présence, in gezel schap van de wethouder van onder wijs. Zondag 30 maart, 20.20 uur, Neder land 1: Muziek uit duizenden. Met o.a. het trio Louis van Dijk, hier in aktie. Kinderen uit alle klassen hadden een lesmap samengesteld, om het resultaat van de lessen te laten zien. Uiteraard vormde de handenarbeid een belangrijk onderdeel van het ge hele pakket. De kleineren behandel den „Van huis naar school en terug", een nuttig aanzet voor veilig ver- keersdag. Klas 2 ging „Op reis"; klas 3 behandelde het „Verkeer van vroeger tot nu", klas 4 „De Scheep-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 9