MYSTERIE IN MEINESWIJK De zeerechtkonferentie: laatste kans om chaos te voorkomen 7 VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Interrese in meubelen? uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS? Z1ERIKZLESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 25 maart 1975 Nr. 21664 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ARNHEM. Het gehele besluuï van de federatie Gederland van DS'70 heeft besloten af te treden. Het be stuur acht het gezien de ontwikke lingen in de partij, niet verantwoord verder aan DS'70 mee te werken. SCHIJNDEL. In de nacht is bij de firma Van der Aa in Schijndel herenkleding gestolen voor een win kelwaarde van ruim f 112,000. Dit heeft de rijkspolitie te Schijndel eerst woensdagmiddag bekend ge maakt. De internationale konferentie over het recht van de zee is irc Genève begonnen aan de tweede zitting. Het onderwerp is dermate moeilijk en ingrijpend, dat van tevoren vast staat, dat op deze zitting zomin een beslissing valt als op de eerste in Caracas vorig jaar. Nog een derde en vierde konferentie-byeenkomst zou pas kunnen leiden tot een afgerond resultaat. Het grote belang van deze bijeenkomst is echter, dat als hier in Genève niet enige punten opge steld kunnen worden waarvoor al gemene instemming bestaat, verder vergaderen niet veel zin meer heeft. Waarmee deze derde internationale konferentie over het zeerecht het zelfde lot beschoren zou zijn .als de twee van 1960. Het oude zeerecht was een vrij simpele zaak, omdat de zeeën van de wereld voornamelijk werden gezien als een geschikte gelegenheid voor vervoer, wat verder weinig proble men opleverde. De problemen be gonnen pas goed, toen de belangstel ling om te vissen groter werd dan de zee kon verdragen, een zaak waar mee b.v. ook Europa te maken kreeg toen IJsland b.v. er genoeg ran kreeg, dat anderen de dicht bij IJs land gelegen visgronden gingen be werken, waarmee de IJslandse eko- nomie allerminst ivas gebaat. Wat dan weer voortsproot uit een over- bevissing van andere zeegebieden, waardoor de totale visstand werd aangetast met ongunstige gevolgen voor de mogelijkheden om de mens heid te voeden. Daarmee kreeg het probleem al een aspekt dat alle lan den ging raken, ook die niet aan zee waren gelegen. Maar echt belang stelling voor de zee groeide pas, toen het technisch mogelijk werd om delfstoffen van allerlei aard te gaan winnen tot zelfs ver in de oceaan. Iloe te verdelen De algemene vergadering van de VN heeft in 1970 een resolutie aan genomen, waarin de zee geprokla- meerd werd tot „erfgoed van de hele mensheid", waarvan dus ook niet de een wel en de ander niet mocht pro fiteren. Een moreel prachtig klin kende tekst met echter vrij wat praktische bezwaren. Want wie zijn technisch in staat zo de zee te ex ploiteren? De rijke landen met hun Advertentie Kom dan vrijblijvend kijken op onze meubelshow ook op 2e paasdag van 14.00 tot 17.00 uur Vrij toegang DREISCHOR. 1975 Monumentenjaar. Nog een specimen van een monu mentenhuis aan de Ring Ic Dreï- schor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) de mijnbouw in Zuid-Limburg. Ook voor de klok van acht van de Stich ting Socutera een filmpje over Ca ritas. Na journaal en politieke zend tijd (D'66) gaat het doek op voor hel tv-spel Opgeruimd staat netjes. Het zgn. bejaardenprobleem is het thema van dit spel. Chiem van Houwingen beschrijft de situatie in een gezin met een inwonende grootvader. De man is vrolijk van aard maar zijn aanwezigheid geeft toch aanleiding tot spanningen. Akteur Hans Tie- meyer speelt de rol van grootvader, die ongewild zijn dochter en schoon zoon niet de ruimte geeft die zij no dig hebben. Studio Sport en Panora- miek gaan over de buis voordat de NOS toe is aan haar laatste .pro gramma-onderdeel, te weten het dansstuk Sleepers. Sleepers is een van de opvallendste dansstukken van de leider van het gezelschap dat vanavond danst Louis Falco. In 1971 werd hij als ontwerper van dansen geïntroduceerd door het Nederlandse Danstheater. WOENSDAG 26 MAART NED. I: 9.40 Schooltelevisie; 15.30 Roy Rogers; 16.40 De Boefjes; 17.00 Ren je rot; 17.25 Snater; 17.55 Pe nalty bokaal; 18.15 Tele ac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Jouw Beurt; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.20 Ko- lo; 21.00 Utrecht in de 19de eeuw; 21.15 Alleen naar huis?; 22.05 Achter het nieuws; 22.30 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18,55 Nieuws; 19.05 Van ge west tot gewest; 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partij en; 20.30 Opgeruimd staat netjes; 21.50 Panoramiek; 22.05 Studio Sport; 22.30 Sleepers; 23.00 Journaal. DONDERDAG 27 MAART NED. I: Van de KRO moeten de kijkers het vanavond op het eerste net hebben. Om zeven uur Mijl op zeven. De samenstellers van dit pro gramma kozen ditmaal de provincie Zuid-Holland uit voor een film over landschap, dorpsgezichten en ge sprekken met zomaar-wat-mensen. Zeventig minuten zijn er na het journaal uitgetrokken voor een do- kumentaire die een openhartige ka rakterschets geeft van de vorig jaar overleden caberetier Wim Sonne- veld. In 1971 werd deze dokumen- taire gemaakt door Kees Brusse naar aanleiding van het feit dat Sonneveld toen 35 jaar op de plan ken stond. Sonneveld komt hierin o.m. naar voren als een man die niet zonder zijn publiek Icon, maar daar- Woensdag 26 maart, 20.20 uur, Ne derland I: Kolo. Enkele leden van het Joegosluvisch danstheater in ak- tie. naast ook grote waarde hechtte aan zijn privicy. Het portret is ook om lijst met fragmenten uit diverse be kende liedjes van Wim Sonneveld, zoals Blijf in Holland, Goedenavond, goedenavond, de voetbalpool en het huis, tuin en keuken-liedje. De laatste minuten van de KRO bren gen een theaterstuk van dansers, zangers en toneelspelers. De titel De mis van Leonard Bernstein, is ont leend aan het feit dat deze pianist, zich baseerde op de RK-mis. NED. II: Het amusement is rijke lijk aanwezig in het programma dat op het tweede net door de VARA aan de kijkers wordt geboden. Het uurtje jeugdvertier brengt de voor avond met de clowns Sol en Gobelet en de slapstickfilms in Horen, zien en zwijgen. Aansluitend op het jour naal reageert Achter het nieuws meteen op de aktuele gebeurtenis sen van vandaag. Vervolgens wordt een nieuwe aflevering van de Engel se serie Duiken politie uitgezon den. Er is sprake van een zeer ern stige zaak. Zes vooraanstaande men sen moeten gearresteerd worden omdat zij verdacht worden van sa menzweringen tegen het recht. Het is zaak voor de politie om uiterst voorzichtig te werk te gaan. Rond half tien is het tijd voor de ktvis Twee voor twaalf. Zoals gewoonlijk Wordt de kwis weer gepresenteerd door Joop Koopman en moeten er weer twaalf vragen beantwoord worden om aan het juiste woord te kunnen komen. Daarna verschijnt de Britse komiek Ronnie Corbett op de buis. Het thema van zijn show wordt gevormd door ouder worden en de generatiekloof. Aktualiteiten in Achter het nieuws ronden de avond af. DONDERDAG 27 MAART NED. 1: 10.45 en 14.00 Schooltele visie; 18.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter: 18.55 Nieuws; 19.05 Mijl op 7; 20.00 Journaal; 20.20 Wim Sonneveld; 21.30 De mis van Leo nard Bernstein; 23.30 Journaal. NED. U: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 1905 Sol en Gobelet; 19.30 Horen, zien en zwij gen; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nieuws; 20 35 Duiken politie; 21.25 Tioee voor twaalf; 22.05 Ron nie Corbett; 22.30 Achter het nieuws; 23.05 Journaal. TOKIO. In de Japanse „Alpen" in het centrum van het land zijn vier bergbeklimmers om het leven geko men en drie gewond. Tien worden vermist. ALEXANDRIE, Egypte. Een Hooggerechtshof voor de staatsvei ligheid in Alexandrië heeft de on-r middellijke vrijlating gelast van de gedetineerden onder een groep van negentien die terechtstonden wegens vorming van een ondergrondse com munistische cel ter omverwerping van dc regering. AMSTERDAM. De Vereniging milieudefensie heeft de regering ge vraagd de openbare diskussie onder publiek en wetenschapsmensen op gang te brengen over het onderzoek in Nederland naar de hieuwe ener gievorm kernfusie. LUNTEREN. De ANWB gaat een onderzoek instellen (en betalen) naai de wenselijkheid of de noodzaak van het oprichten van een speciale organisatie die zich gaat bezighou den met het deelnemen van gehan dicapten aan het verkeer. Intussen zijn we in Nederland wel zoveel te weten gekomen, dat we u te zijner tijd, als u hier uw straf hebt uitgezeten, ook graag een poos je in pension zullen willen nemen. Snapt u?" De man glimlachte flauwtjes. „Misschien wilt u me vertellen, wat ik in Nederland gedaan heb, wat strafbaar is?" „Afgezien nog van het feit, dat u de Deviezenverordening hebt over treden - er was een verbod van uit voer van zilveren guldens boven een bepaald aantal, en dat weet u net zo goed als wij - bent u eigenaar van enkele huizen in Den Haag, waar gelegenheid wordt gegeven tot rou lette en andere gokspelen." De man haalde zijn schouders op. „Onzin. Hoe komt u aan een derge lijke idiote veronderstelling?" Nu glimlachte Hoohverf. „U kent immers mijn kollega Van Esperen in Meineswijk? Er is namelijk in dc afgelopen week in DenHaag en om geving een grootscheepse razzia ge houden. Enkele arrestanten zijn niet van plan nog langer de kastanjes voor u uit het vuur te halen, me neer. Ze hebben doorgeslagen en uw naam genoemd. Als zijnde eigenaar." Het maakte op de gevangene nau welijks enige indruk. „Dat zal altijd nog bewezen moeten wordert, me neer." Hoohverf knikte. „Inderdaad. Maar daravoor hebben wij in Ne derland alle tijd, begrijpt u? Want op een jaar kunt u hier wel rekenen. Op zijn minst. Men had u hier al lang op dc korrel. Uw vertrek van Mandcr naar Dorringen gebeurde, omdat u de toegang tot het grensge bied ontzegd was. Met andere woor den: u moest weg. Daarom ruilde u met Lcnic van woning. Natuurlijk tegen haar wil. U zult wel heel wat keren bij Mander uw smokkelwaren over de grens hebben gebracht. Daarvoor krijgt u nu hier de reke ning gepresenteerd. "Wel. meneer d'Astaing, u kunt natuurlijk blijven ontkennen, dat is uw goed recht. Maar ik kan u intussen twee dingen vertellen en daar moet u dan maar eens goed over nadenken. In die maanden, dat u hier uw straf moet uitzitten, hebben wij alle tijd om op ons gemak alles uit te zoeken, waar bij u was betrokken. Als u blijft ont kennen, heeft de officier in Neder land wel een heet potje voor u op het vuur te staan, tegen de tijd. dat u wordt uitgeleverd. Want dit ge beurt vanzelfsprekend, zodra u hier uw straf hebt uitgezeten. Dat is de ene kant. Bekent u evenwel alles, wal er te vertellen valt, dan kunt u mogelijk rekenen op enige klementie en zal de officier zeker in aanmer king nemen, dat u hier al een aan tal maanden opgesloten hebt geze ten. Dat is de andere kant. U kunt dus kiezen of delen, zoals men dat noemt. Ik kan u intussen wel wat bijzonderheden vertellen omtrent hetgeen wij al welen. Dc heren Van Hielten, vader en zoon, bevinden zich in arrest wegens een poging tot inbraak, waarbij junior een honde- beet opliep. Tweedens voor het ver giftigen van mevrouw Grotcma's hond. En de zoon gaat in Den Haag bovendien voor de bijl. omdat hij het beroep van croupier uitoefende, toen er een inval gedaan werd in het gokhuis aan het Goudcnregcnplcin. U wel bekend, veronderstel ik. Bo vendien is senior in het bezit van gele Volkswagen, die geheel beant woordt aan het signalement van die inbraaknacht. Verder hebben we ene meneer Van Okeler, u eveneens be kend. nietwaar? Als in allerijl op getrommelde hondetemmer, met be stemming huize Groloma. Wat door middel van de inbraak niet gelukte. door F. VAN FALCKENOORT moest de hondetemmer dan maar proberen en toen deze evenmin er in slaagde datgene te vinden, waar voor na de de dood van meneer Gro- tema u opeens zoveel belangstelling had, verzon u een smoes en belde u mevrouw Grotema: u zou donder dagmorgen naar haar toekomen om te helpen zoeken. Want u kneep 'm misschien ook wel om dat gevaar lijke iets. Het staat wel vast - de Van Hieltens en Van Okeler hebbnc dit bevestigd - dat dit alles gebeurde op uw instignatie". De uitwerking van dit alles was verbluffend. d'Astaing schrok zo in tens, dat zijn gezicht binnen enkele sekonden grijsgrauw werd. Hij keek met een haat vertrokken gelaat naar de politieman. „U wilt toch niet zeg gen, dat.dat. Hoolwerf begreep het onmiddellijk en loste een schot in de lucht. „Knikkend zei hij: „Het is inderdaad gevonden, meneer". „Dc stommeling!" siste hij tussen zijn lippen door, hijgend van razer nij. „ik heb hem meermalen gewaar schuwd dat rode boekje te vernieti gen! Omdat hij zelf ook immers ge vaar liep!" De man slaakte een diepe zucht. Er stond een karaf met water en twee glazen op tafel. De recher cheur schonk oen glas halfvol en schoof dat naar de ander. ..Drink en beheers u, meneer, cn realiseer u, dat het hele spel nu uit is." De man dronk. Hoolwerf hoorde zijn tanden klapperen tegen het glas. De politieman gooide hem een siga ret toe en gaf hem vuur. toen de man hem met bevende handen vast hield. Hij rookte enige tijd, waarna hij nogmaals zuchtte. Oké. u wint. Het kan me verder geen barst meer schelen. Als mijn kop dan met alle geweld mooi vallen, dan allemaal voor dc bijl (wordt vervolgd) industrieel en monetair arsenaal. Hoe kan men de arme la?iden dan mee laten profiterenDoor instel ling van een „wereld-autoriteit"die al dit soort zaken regelde. Ook dit is natuurlijk elegant gevonden, maar hoe krijg je zoiets georganiseerd? En hoe voorkom je, dat de arme landen met een lange kust die als het ware menen een goudmijn voor de deur te hebben ertoe hun buitenkans te de len met arme landen, die geen of haast geen kust hebben? Maar ook zijn er puzzels van andere aard. Als de zee een de hele mensheid toebe horend erfgoed is, dan schaadt zee vervuiling ook de belangen van de hele mensheid. Dus moet er een ma nier gevonden worden om dit tegen te gaan. Maar hoe? Honderdvijftig landen hebben er in Caracas enorme hoeveelheden voorstellen over ge daan, waarvan uiteraard door te gengesteld eigenbelang cle strekkin gen soms sterk tegen elkaar botsen. Het werk in Genève is vooral ge- konsentreerd op het stroomlijnen van die overvloed aan voorstellen en ideeën. Met als griezelige straf voor niet-slagen, dat over de zee allerlei konflikten gaan ontstaan, die niet altijd het operettekarakter hoeven hebben van wat tussen Engeland en Duitsland enerzijds en IJsland an derzijds indertijd plaatsgreep. Het gaat tenslotte om iets dat mogelijk de grootste rijkdom van de mens heid kan vertegenwoordigen en de begeerte om liever zoveel mogelijk ervan voor rich te reserveren dan te delen met ieder ander is groot. Ge nève is de laatste kans om hierover volstrekte chaos en toepassing van „het recht van de sterkste" te voor komen. „Flitsen" LISSABON. Vier vooraanstaande gematigde figurenvan de Beweging van de Strijdkrachten zijn zaterdag lid geworden van de nieuwe militai re revolutionaire raad van Portugal. Men ziet hierin een poging om de ommezwaai naar links binnen de perken te houden. CAIRO. In het Egyptische indu striecentrum Mehalla El-Kobra in de Nijldelta op 125 km ten noorden van Cairo zijn- bij botsingen tussen sta kende arbeiders en legereenheden v een ax-beider gedood en verscheidene gewond. Dit heeft het ministerie van binnenlandse zaken vrijdag bekend gemaakt. TEL AVIV. Israëlische soldaten hebben in de laatste paar dagen in schermutselingen aan de Libanese grens, vijf Arabische guerrillastrij ders gedood, zo heeft het Israëlische opperbevel zondag bekendgemaakt. NEW YORK. Een 18-jarige Co lombiaan die vorige week donderdag in het ruim voor het landingsgestel van een straalpassagiersvliegtuig was gekropen om als blinde passa gier mee te kunnen vliegen naar New York. is in het weekeinde dood aangetroffen in de Golf van Biscay- ne in Florida. HELSINKI/MONTEVIDEO. Het Finse kab net heeft de oliemaat schappij Neste in spoedvergadering verboden 690 vaten arsenicumafval in het zuiden van de Atlantische Oceaan te storten. AMSTERDAM. Schoolhoofd R. Schram van de IVO-MavoschooI aan de Pijnackerstraat in Amsterdam is door het stichtingsbestuur van deze particuliere scholengemeenschap per 1 april in zijn functie geschorst, ter wijl hem met onmiddellijke ingang de toegang tot de school is ontzegd. DEN HAAG. Minster Duizenberg van financiën is in de tweede kamer tijdens het voortgezette debat over^ zijn begroting voor 1975, niet inge gaan op de woensdag door PvdA- woordvoerder Dolman geuitte eis, dat belastbare inkomens openbaar gemaakt moeten worden. HAARLEM. De vereenigdeWGlas- fabrieken betreuren het besluit van burgemeester en wethouders van Haarlem om met ingang van 15 april de glasactie stop te zetten om dat die milieu-onvriendelijk zou zijn DEN HAAG. De Haagse politie heeft na een lang en moeizaam on derzoek vier mannen gearresteerd die ervan worden verdacht in de maanden november tot en met jan uari de 34-jarige sexklub-exploi- tant J. J. W. A. van R. geld te heb ben afgeperst. ROTTERDAM. Van het Noord plein in Rotterdam is in de nacht een vrachtwagen gestolen, die was geladen met koffie, zuidvruchten en pinda's. De lading vertegenwoordigt volgens de politie een waarde van f 40.000 SCHIPHOL. Het hof van beroep in Washington heeft het appél van de KLM om niet aan de eis van de CAB tot overlegging van de dienst regeling op bestemmingen in de VS te moeten voldoen niet ontvankelijk verklaard. De KLM is daarmee in het ongelijk gesteld. DEN HAAG. Verbetering van de controle, zo mogelijk ondei'steund door verbetering van de wetgeving, ziet staatssecretaris Van Rooijen als het belangrijkste middel tot bestrij ding van belastingfraude. VELDHOVEN. De Veldhovense- meentepolitie heeft de 26-jarige koopman A. P. uit Waalre (NB) aan gehouden en ingesloten in verband met de uitgifte van twaalf valse bil jetten van duizend gulden. UTRECHT. Terwijl de hooglera ren van de Utrechtse universiteit in hun zwarte toga's de Domkerk bin-" nenschreden om het Diës Natalis van de universiteit te vieren, hebben op het Domplein ruim driehonderd wit- gejaste diergeneeskundestudenten ge demonstreerd voor een betere exa menregeling. AMSTERDAM. De Noorse Fred. Olsen Lines en Bergen Line, gaan hun passagiersdiensten tussen Noor wegen, Engeland en het continent coördineren, aldus een bekendma king van het Verenigd Cargadoors kantoor in Amsterdam. DEN HAAG. De eerste paal voor de bouw van het nieuwe stadscen trum van Zoetermeer zal eind 1976 worden geslagen. De bouw, die in totaal honderd miljoen gulden zal vergen, zal zes a zeven jaar duren. Dit heeft het gemeentebestuur van Zoetermeer vrijdagmorgen op een persbijeenkomst in Den Haag mee gedeeld. DEN HAAG. Een onbekende man heeft in de nacht vijf schoten gelost op een 22-jarige Haagse prostituee. MIDDELBURG. De rechtbank in Middelburg heeft negen handelaren in drugs uit Zeeuws-Vlaanderen ver oordeeld tot gevangenisstraffen die varieerden van zes maanden tot twee en een half jaar. De negen mannen opereerden in twee groepen. AMSTERDAM. Meer dan 3300 medewerke2's van de Amrobank hebben een woningvoorschot van de bank, waarmee een uitstaand bedrag is gemoeid van circa f 170 min. Dit staat in het sociaal jaarverslag over 1974 van de bank. SCHIPHOL. Het volk van Chili is murw gebeukt onder de terreur en dc intimidatie van de junta, zo heeft dr Sicco Mansholt zaterdagochtend bij zijn terugkeer uit Zuid-Amerika op Schiphol gerapporteerd. Hjj trof in Chili een toestand aan, die erger was dan hü had venvacht. WOENSDAG 26 MAART NED. I: De jeugd kan op de vrije woetisdagmiddag eerst kijken naar een film van_ de zingende cowboy Roy Rogers. Deze raakt betrokken bij een vete tussen twee bendes. Daarna volgen van de TROS: De Boefjes, Ren je rot met als muzikale gast Mike Rondell) en het geva rieerde magazine Snater, dat het muzikale echtpaar Saskia en Serge op bezoek heeft. Het woensdagmid dagprogramma wordt besloten met de TROS penalty bokaal, waarin spelertjes van de voetbalklub Grolle uit Groenlo. Het IKOR heeft het voor het zeggen in de vooravond. Eerst dan de rubriek Jouw Beurt, waarin een gesprek over blindheid en daarna Kenmerk. Na het journaal regeert de VARA. Dan kan men kij ken naar een optreden van het Joe goslavische Danstheater Kolo. On dermeer dansen uit Macedonië, Slo venië en Kroatië. Daarna wordt er een impressie gegeven van de stad Utrecht verpakt in gesprekken met oudere Utrechtenaren. Daarna de Zweedse film Alleen naar huis? op de buis. De fibn is het verhaal van drie meisjes die elkaar in een disco theek ontmoeten. Achter het nieuws vult de resterende 25 minuten van de VARA. NED. II: De NOS begint haar woensdagavonduitzending met Van gewest tot gewest. Het nieuws uit de regio bestaat uit een reportage over

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7