Uw bank is op Goede Vrijdag gesloten. Voorjaarsvergadering Water sportvereniging „Zierikzee" „Dam-Oude Haven" verklaard tot „rehabilitatiegebied" Sombere oogstverwachting voor de Zeeuwse boeren VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Dreischor MOSSEL VEROVERT BINNENLANDSE MARKT 4 STREEKNIEUWS Nederlandse vaars Europees kampioen Plannen voor vestiging' clubhuis iu Zuidhavenpoort Raad Zierikzee ZIERIKZEE, 24-3. De voorjaarsvergadering van de watersportvereniging „Zierikzee", gehouden in „De Poorter", werd door niet minder dan tachtig leden en belangstellenden bezocht. By de ingekomen stukken maakte voor zitter de heer Molenaar melding van een aantal inschrijvingsformulieren voor verkoop van de lesboot „Centauer'. De laagste inschrijving was i' 1725, de hoogste f 2026,voor welk bedrag de heer v. d. Male eigenaar werd. Uit het jaarverslag van secretaris de heer Heringa bleek dat het leden tal de 175 is gepasseerd; het aantal ligplaatsen van de vereniging be draagt nu 62. Van het ledental woont 65 proeent op Schouwen- Duiveland. Gememoreerd werd verder de in stelling van een eeuwigdurende wis- selprijs, voor ronde en platbodem- schepen in de Deltavveekwedstrijden, genaamd „De zilveren dromedaris' In 1974 ging deze prijs voor het eerst naar het winnende schip „Helios". De financiële positie van de vereni ging is redelijk goed, zo bleek uit het financieel verslag van penning meester de heer Bin. Niettemin staat de vereniging voor flinke uitgaven i.v.m. inrichting clubhuis, aanschaf fing van twee nieuwe - kleinere - lesboten, en steigeronderhoud. „Clubhuis-affaire" Voorzitter Molenaar deelde mee dat b. en w. van Zierikzee de prin cipe toezegging hebben gedaan om - behoudens goedkeuring Monumen tenzorg - de Zuidhavenpoort aan de vereniging ter beschikking te stellen als clubhuis. Onderzoek en overleg hebben uitgewezen dat dit financieel en wat bruikbaarheid betreft haal baar is. De voorzitter sprak de wens uit dat de gemeente voor deze gelegen heid een bedrag in huur zal willen geven, daar de vereniging voor een kostenbedrag van rond twintig dui zend gulden zal komen te staan. De derde verdieping van de poort kan als opslagruimte worden gebruikt, de tweede als vergaderruimte, de eerste kan benut voor toiletten, keu kentje, garderobe - dus als ont vangstruimte - en tevens als wed strijdcentrum. Op de leden werd een beroep gedaan het genoemde be drag door zelfwerkzaamheid terug te brengen tot vijftienduizend gul den. In verband met het vele werk aan een en ander werd besloten tot instelling van een bouwcommissie, waarin zitting kregen de heren P- C. Tieleman. J. A. B. den Boer en J. C. Quartel. Zeilinstructie voor de jeugd Uit de betreffende besprekingen bleek de vergadering meer te voelen voor enige kleinere bootjes voor zeil- instruktie aan jongeren, dan voor aanschaffing van een nieuwe Cen- tauer-lesboot. In dit verband werd het Engelse type „Gull" genoemd; er zal ook een rubberboot voor de begeleidende instrukteurs moeten komen. De meningen liepen wat uit een over het te kiezen type: een wat ranker sneller wedstrijdbootje of een wat voller, stabieler scheepje bekend als „tobbetje". Voor dit laat ste voelden vooral de instrukteurs. Besloten werd enige types andere bootjes te gaan bekijken. Tweede „breekpunt" was aan wel ke kategorie instruktie zal worden gegeven: opnieuw voor 12-18-jari- gen, of in eerste instantie voor de eigen leden-jeugd. Bij stemming bleken de meesten te voelen voor de oude situatie: de wat oudere jeugd. In de nieuwe kascommissie werd de paats van de heer Mol ingenomen door -de heer Ornee; begroting en financieel verslag gingen onder de hamer door. Bij de bestuursverkie zing werd de aftredende heer Nelis- sen - niet herkiesbaar - gehuldigd voor zijn vele werk voor de vereni ging gedaan. De heer v. d. Baan werd ondanks het feit dat er een te genkandidaat was gesteld met vrij wel algemene stemmen herkozen. Bestuurskandidaat de heer Botter- weg behaalde met 18 stemmen een kleine zege op de andere kandidaat de heer Kalisvaart in de va kat ure Nelissen. Programma a.s. seizoen Op het programma voor het a.s. seizoen, samengesteld door de wed strijd- en evenementencommissie o.l.v. de heer Eggink - prijken niet minder dan 12 evenementen, waar onder op 11 mei een reünie met wed strijden van de meer dan tachtig schepen tellende „Trintella-Club' Op 24 mei: openüigstocht met handicap- wedstrijden', verder: een „meet"- weekend met evenement op de zandplaten, septemberraces en slui tingswedstrijden niet „De Maas" en een „singlehanded-wedstrijd". Tot slot van de vergadering ver toonde haven-commissaris en oud gezagvoerder der koopvaardij de heer Grauenkamp een fraaie serie dia's van zijn omzwervingen op de zeven zeeën. „Flitsen" uit het buitenland GENEVE. Op de Kaapverdischc Eilanden, voor de kust van West- Afrika, worden 250.000 mensen met hongersnood bedreigd, aldus de ad viseur voor materiële hulp van de Wereldraad van Kerken Helmut Rcuschle. De voorraden zyn vrijwel uitgeput. BRUSSEL. Eind februari telde Nederland 200.300 werklozen en dat was 5,3 pet. van de beroepsbevol king. Dat waren 55.500 mensen meer zonder werk dan precies een jaar eerder, toen ons land 114.800 werk lozen had ofwel 3,9 pet. van de be roepsbevolking. De werkloosheid in ons land steeg, volgens de meest re cente EEG-eijfers, met 38 pet. 99J ZIERIKZEE, 24*3. Teneinde de bewoners van bet be treffende stadsdeel bij eventuele restauraties en ver bouwingen te laten profiteren van liogere subsidies, bevatte een voorstel van hel college op de maandag gebonden raadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester Tb. H. de Meester 0111 het stadsdeel „Dam-Oude Haven" te verklaren tot rehabilitatiege bied, evenals reeds eerder met het „Havenkwartier" het geval was. De heer Leydekker merkte op dat de z.g.n. doorbraakpanden (bedoeld zijn panden, die eventueel zouden moeten worden afgebroken om aan de Oude Haven een doorbraak te maken i.v.m. ontsluiting van de mosselboomgaard) zijn uitgezonderd van subsidie by eventuele verbouwing. De heer Vcrschcl- ling verklaarde zich alvast tegen sloop van die panden. Hy diende een amendement in om ook die panden te betrekken by het rehabilitaticplan. Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer Van Loon), Jannewekken 11, Zierikzee. Telef. (01110) 2255. Dg voorzitter vond dat allemaal vroeg genoeg als eenmaal het be stemmingsplan er is. De wethouder P. W. wees er op dat die huizen niet ge-ent zijn op het plan en derhalve toch niet voor subsidie in aanmer king kómen. De heer Verschelling bleef het vreemd vinden, daar des tijds voor het Havenkwartier ook geen enkele uitzondering is gemaakt. De heer Groen was bang dat bedoel de panden kunnen verpauperen en dan moeten ze toch afgebroken. Na een korte toelichting op hel collegevoorstel van de secretaris, kwam het amendement Verschelling in stemming. Het werd verworpen 9-3 stemmen (de heer De Rijke was niet aanwezig op deze vergadering). Aangenomen werd het voorberei- dingsbesluit „Binnenstad-zuidwest" waarbij ook de Ravestraat zal wor den opgenomen. Een besluit als het onderhavige loopt vooruit op een be stemmingsplan en heeft ten doel on gewenste bebouwingen te voorkomen Beslissingen omtrent aanvragen om bouwvergunningen, moeten worden aangehouden totdat onherroepelijk omtrent het bestemmingsplan is be slist. Situatie ziet er ongunstig- uit GOES, 24-3. De boeren in Zeeland gaan een somber jaar tegemoet. Door de regenval van de laatste maand en de slechte structuur van de grond, een erfenis van de mislukte oogst van de afgelopen herfst, ziet de situatie er ongunstig uit. Dit zegt de dr. ir. C. van Beekom, hoofdingenieur-directeur van de be drijfsontwikkeling in Zeeland. Op veel plaatsen in Zeeland liggen of zitten nog aardappels in de grond. Van de 5200 ha, die per 1 januari nog in de grond zitten, zijn er nu de afge lopen twee maanden nog 2900 ha ge oogst en afgevoerd naar de aardap pelmeelfabrieken. Daar ontving de boer dan nog vier a vijf cent per kg voor, terwijl zijn kostprijs ruim tien cent bedroeg. De boeren zien dit vol gens de heer Van Beekom als een vorm van onkruidbestrijding. De boeren die de aardappels lieten zitten of ze alleen hebben bovenge- werkt met een cultivator, in de hoop dat ze kapot zouden vriezen, komen nu bekocht uit: de winter- of zomer- tarwe die ze tussen die aardappels hebben gezaaid, wordt nu door de aanhoudende regen tussen die aard appels verstikt. Overal op de akkers in Zeeland zie je grote plassen water, waar eenden en meeuwen in rondzwemmen. De zo bekende volle ordentelijke Zeeuwse akker zal naar men in land- bouwkringen vreest de komende zo mer een gehavend beeld te zien ge ven met veel kale plekken. Aanvragen Typerend voor de slechte situatie is dat er bij de landbouwinstanties nog steeds aanvragen binnenkomen om bijstand in het kader van de rijksgroepregeling zelfstandigen. 412 Advertentie 4^7 Wij willen graag voorkomen eraan dat de kantoren van alle dat u tevergeefs bij ons aanklopt, banken op vrijdag 28 maart Daarom herinneren wij u (Goede Vrijdag) gesloten zijn. De gezamenlijke banken: algemene banken, coöperatieve banken, spaarbanken Verharding „Groentje" bedrijven hebben al financiële steun gevraagd via deze rijksgroepsrege ling. 209 aanvragen zijn behandeld en gedeeltelijk uitbetaald. Van de 1706 aanvragen in het ka der van de wateroverlast-regeling - de regeling waarbij de boeren een vergoeding konden aanvragen per ha niet-geoogst gewas - is het grootste deel, namelijk 1452, inmiddels uitbe taald. In totaal is er voor 3777 ha ui en en aardappelen, 118 ha bruine bo nen en 43 ha gladiolen een bedrag van bijna f 8 miljoen uitbetaald. Het is nu al duidelijk dat er veel minder aardappels gepoot zullen worden in Zeeland dan in het afgelo pen jaar. Dat komt niet alleen door de hoge prijzen van het pootgoed, maar ook door de slechte situatie op de aardappelmarkt, aldus ir. Van Beekom. De veehouderij in Zeeland staat er minstens even slecht voor als de ak kerbouw. Het vee kan niet naar bui ten. De weidegronden zijn te nat en nog niet eens bemest. Het wordt een schrale zomer voor de boer in Zee land, zo verwacht de heer Van Bee kom. Na veel diskussie ging de raad ak koord met een "begrotingswijziging, waarbij f 65.000 wordt gevoteerd voor verharding van het „Groentje" aan de mond van de Laan van St. Hilaire. Het oppervlak zal worden belegd met z.gn. doorgroeistenen; deze laten het gras door en geven toch de begeerde verharding. De heer Asma had veel moeite met het hoge bedrag van f 65000. Hij zag - later werd dit duskussiepunt met de voorzitter - een correlatie tussen dit Groentje-terrein en de Oude Haven, „waar een parkeerverbod er maar niet uit wil komen", aldus de heer Asma. De voorzitter zei dat het al lemaal de uitwerking is van de be grotingsbehandeling De filosofie is parkeerplaatsen bui ten de wallen tecreeëren. „Het geldt bij elkaar een pakket van voorzie ningen en het is onbegrijpelijk daar nu weer de Oude Haven bij te ha len". De heer Asma bereed echter zijn stokpaardje en zei: „U doet niets voor de voetgangers". De voorzitter ontkende dit; „in de loop van de tijd zijn er heel wat parkeerverboden in de stad gekomen. We zijn niet uit op „autootje pesten", maar wachten eerst op vervangende voorzieningen om de auto te kunnen aanpakken De voorzitter wees er nogmaals op dat het parkeerverbod Oude Haven is uitgesteld als juridisch niet haal baar. „Mooi hoekje" De heer Verschelling wilde het Groentje helemaal niet bestraten. Hij vindt het een mooi hoekje en er ho ren helemaal geen auto's te staan, want die bederven het aanzicht van de stad van de Havendijk af. Heel die omgeving - met Haven en Bol werk - is ftiooi en parkeren is zonde hier. De heer Groen zei dat hij des tijds wel akkordeerde met een par keerterrein Westbrug, maar nu ook niet meer. Dat terrein was er als al ternatief voor de Mosselboomgaard. Nu de Mosselboomgaard - zij het partieel - toch wordt uitgevoerd, hoeft voor hem de Westbrug niet meer, temeer niet daar Zierikzee al leen dit jaar f 1 miljoen voor par keervoorzieningen gaat uitgeven en dat is veel te veel. „Het moet alle maal eerst maar eens even wachten" meende de heer Groen. Uiteindelijk werd de wijziging toch goedgekeurd, met de stem van de heer Verschel ling tegen. Uitwisselingsreis Bij begrotingswijziging werd ver der f 15.000 uitgetrokken voor warm- te-isolatie van het sporthal-zwem- badcomplcx. Een verhoging van het subsidie aan het Leger des Heils vergt eveneens een begrotingswijzi ging. Idem Inzake de overbrenging van het restant-krediet 1974 voor de kontakten mei gemeenten in het bui tenland. Met name gaat de komende pink- ster-uitwisselingsreis, ter herden king van hel 20-jarig beslaan van de „jumelage' geld kosten. Een be drag van f 10.000 is nodig; de heer Deurioo had graag een kostenspeci- ficatie gezien, maar die kan eerst la ter worden gegeven. De voorzitter zei dat het vooral niet als een ple zierreisje voor het gemeentebestuur moet worden gezien. De belangstel ling van de raadsleden is miniem; het gaat om de jeugd die durende (sport)- kontakten kan leggen en on der de jeugd is ook veel belangslel- voor die reis. Een andere begrotings wijziging (f 3500) is nodig voor voor- ziepingen aan de kleedakkomodatie op het sportveld Bannink. Eerste zorg is hel herhangen van de geysers daar de gebruikers warm water no dig hebben. De heer Groen had het advies van de Sportraad gemist, evenals het advies van de commis sie P.W. en de gemeente-arts, Ver warming is ook een punt, maar de geysers dienen prioriteit te krijgen. Sportlieden van elders zouden on tevreden zijn over de verwarming. Wethouder Doelman attendeerde up tegenstrijdige opmerkingen. Heel vaak wordt het sportterrein, met water bij hoort, ook geprezen. Hier na volgde de rondvraag. BRUINISSE Borden en plaatjes Vele straatnaamborden en huis- nummeringsplaatjes zijn onleesbaar geworden omdat ze door roest zijn aangetast. Reeds bij éénderde ge deelte van de woningen zijn deze roestige exemplaren vervangen door plastic plaatjes. Om het resterende gedeelte ook van plastic nummer bordjes te voorzien zal de raad wor den voorgesteld hiervoor een krediet van f 3150.beschikbaar te stellen. Woonwagencentrum De gemeente Bruinisse zal in de toekomst weer een woonwagencen trum krijgen. Het kamp dat bestemd is voor 5 woonwagens, moet op een aanvaardbare afstand van de dorps kern liggen, i.v.m. schoolgaande kin deren en het sociaal kontakt. Maar het woonwagencenlrum mag ook weer niet hinderlijk zijn voor de plaatselijke bevolking. B. en w. stel len' voor het woonwagencentrum te realiseren in de Stoofpolder in de hoek bij de Vluchthaven. Voor een bestemmingsplan .woonwagencen trum „Stoofpolder" zal een krediet van f 1750,beschikbaar gesteld moeien worden. Verkeersborden De technische dienst van Bruinisse heeft in samenwerking met de post- kommandant van de Rijkspolitie een onderzoek ingesteld naar de toe stand waarin de verkeersborden in de gemeente verkeren. Uit dit on derzoek is gebleken dat een aantal borden aan vervanging toe is, en er ook nieuwe borden bij geplaatst moeten worden. B. en w. stellen de raad voor een krediet van ruim f 7500,inkl. b.t.w. hiervoor be schikbaar te stellen. Verkeersexamen openbare basisschool Vorige week werd door de heer Coppoolse, wachtmeester der Rijks politie te Bruinisse, een verkeers examen afgenomen op de openbare basisschool te Bruinisse. Voor dit schriftelijk examen slaagden de vol gende kandidaten: Peter Dekker, Carla Bal, Cor Kok. Sjaak Koster, Johanna v. d. Bijl, Fya Plug, Wim van Galen. Erik de Bruyn, Wim van Dijke, Martin van Driel, Jeanette Krepel, André van Beveren, Connie van Gilst, Piet Hoogerwerf, Mies Brobx, Theo Verkamman. Lia v. d. Velde. Crnla Bal en Cor Kok behaal den het maximum aantal punten. Er werden geen kandidaten afgewezen. BRUSSEL, 24-3. Een witte vaars van de heer B. Sneep uit Willem stad (N.Br.) is zondag op de interna tionale veetentoonstelling te Brussel Europees kampioen geworden. Het dier won twee maanden geleden ook al dc op een internationale tentoon stelling te Antwerpen, maar werd verleden week op de paasvecten- loonstèlling te Den Bosch verslagen door een dier van de gebroeders De Lint uit Zevenbergen. Dit dier ein digde in Brussel op de derde plaats. BERGEN OP ZOOM. 24-3. Dc Ne derlandse consument heeft in het ten einde lopende mossclscizocn 1974 '75 tot nu toe 4.5 miljoen kilo verse mosselen gegeten. „Dat is nog nooit vertoond", zegt het mosselkantoor van het Produktschap voor Vis en Visproduken In Bergen op Zoom. De inlcggcryen hebben 16,5 mlijocn kilo gekocht. Ook dal was erg veel, hoe wel geen record. Dc export van 25 miljoen kilo naar Frankrijk was kleiner dan vorig jaar, die naar België was met 22.5 miljoen kilo normaal. Op 23 april wordt het mosselsei- zocn officieel gesloten, maar wat er nu nog wordt aangevoerd is al bijna te verwaarlozen. De aanvoer heeft tot nu toe ongeveer honderd miljoen kilo bedragen. Daarvan is 16,6 mil joen kilo in eerste instantie onver kocht gebleven en in hel opvang- fonds voor mosselen terechtgekomen. Hel fonds heeft er alweer twee mil joen ton van kunnen verkopen en wat er nu nog over is wordt op 4 april verkocht. De inlevering van mosselen bij het fonds is op 15 maart gesloten. De mosselhandei heeft waarschijn lijk nog voldoende voorraad om de periode lot 4 april te overbruggen, maar kan. als ze toch krap mocht komen ie zitten, ook voor die lijd al een beroep doen op hel fonds als leverancier. De begindatum van het nieuwe mossclscizoen is voorlopig op 21 juni gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4