MYSTERIE IN MEINESWIJK Tmoecfuo Het Spaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! 8% Ondemokratische geluiden in de bondsrepubliek Deel III kentekenbewijs Verton's Schoenen Opleving op komst? Britse regering zal „ja" adviseren BLIK DOOR HET WERELD jé Geeft loon naar sparen. Nederland... bomenland Wat biedt de BEELDBUIS? ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 maart 1975 Nr. 2lül»I Maken de Duitsers een herhaling mee van het drama van de republiek Van Weimar? Die nogal beklemmen de vraag stelt menigeen zich in de Bondsrepubliek na de nogal roerige debatten in de Bondsdag, die for meel gingen over de binnenlandse veiligheid - een logisch onderwerp na de gijzelingsaffaire in West-Ber- lyn, waarbij zowel de regering als de oppositie tot de konklusie kwa men dat niet in alle opzichten per- fekt was gereageerd. Dat men bij nader inzien tot die slotsom moest komen was overigens zeer natuur lijk: het is niet het soort affaires waarmee enige overheid gelukkig veel routine heeft. Maar het bonds dagdebat ontaardde al zeer snel in een verhitte woordenwisseling die bij tijden regelrechte scheldpartij mocht heten. Tot op een gegeven moment een beledigde oppositie en bloc de zaal verliet. En daar doemt de herinnering aan Weimarop, een machteloos schel dend en tierend parlement dat niet bij machte bleek Hitiers greep naar de macht te keren. Het is een stuk historie dat gezien mag worden als het begin van de ontwikkeling die leidde tot de Tweede Wereldoorlog en het is begrijpelijk dat deze weinig trotse episode in de Duitse geschie denis een wat angstioekkende in druk maakt als ze zich lijkt te her halen. Felle aanklachten De hoofdpersoon in het treurige debat was de Beier Franz Josef Strauss, de voorman van de CSU, de tamelijk onafhankelijke zusterpartij van de CDU in de rest van de Bondsrepubliek. In zijn eigen deel staat is Strauss verzekerd van een naar het lijkt onschokbare, zeer na tionalistische achterban. Bovendien heeft hij by de landdagverkiezingen glorieuzer over de socialisten ge- triomfeert dan iemand hem vermoe delijk kan nadoen en dat geeft hem aanleiding zich binnen de CDU! CSU-kombine te presenteren als de enige man die ervoor kan zorgen dat die groepering weer aan de macht DEN HAAG, 19-3 Automobilisten, die deel III van het kentekenbewys om welke reden dan ook nog niet in hun bezit hebben, krijgen gelegen heid zich hiervan vóór 14 april via het postkantoor te voorzien. Aldus woensdag het ministerie van ver keer en waterstaat. De automobilisten, die nog geen deel III hebben en ook nog niet heb ben betaald, kunnen vanaf 24 maart tegen betaling van f 17,50 het deel III op het postkantoor in ontvangst nemen. De uitreiking van deel III geschiedt op vertoon van de delen I en II van het kentekenbewijs. Daar van moeten immers de gegevens worden overgenomen voor deel III. Ook zal de aanvrager een legitima tie moeten tonen. Men kan ook aan een ander vragen op het postkantoor deel III af te halen. Deze persoon moet dan, behalve het legitimatiebe wijs van dc aanvrager, ook zijn eigen legitimatiebewijs meenemen. Automobilisten, die wel per ac cept-girokaart hebben betaald, maar op 1 april aanstaande nog geen deel III hebben ontvangen, kunnen na 2 april eveneens deel III op het postkantoor halen. Zij zullen de de len I en II van het kentekenbewijs, een legitimatie en het bewijs van betaling mee moeten nemen. HEERENVEEN. Oud-Hollands (Fries) tafereel. Ringsteken op de kunstijsbaan „Thtalf" te Heeren veen, nadat de laatste schaatswed strijd van het seizoen was verreden. komt in Bonn. Ook al is men het in de christendemokratische bondsdag- fraktie misschien niet helemaal met hem eens, men beseft wel degelijk dat in ieder geval zonder Strauss de CDU geen kans maakt: men heeft hem nodig en de Beier is de man er niet naar om dit niet uit te buiten. Na enige scheve schaatsen als mi nister was hij wat de landelijke po litiek betreft naar de achtergrond gedrongen maar dat Strauss daar niet zou willen blijven kon men ge makkelijk voorspellen. En hij dringt at weer aardig naar de voorgrond, waarbij het hem gemakkelijk wordt gemaakt doordat de CDU in de rest van de Bondsrepubliek eigenlijk nie mand naar voren kan schuiven die ook maar enige indruk maakt. De minister-president van de deelstaat Rijnland-Palts, Helmut Kohl, pro beert het naarstig en ook hij won dan wel in de landdagverkiezingen, maar dat was weinig eklatant, zeker in vergelijking met wat Strauss in Beieren klaarmaakt. Tegen deze Strauss nu richtte de SPD-fraktie van Herbert Wehner in cle Bondsdag de felste aanklachten, ivaarhi hem goebbeliaanse neigingen werden toe gedacht en hij een „geestelijke ter rorist" werd genoemd. Immorele uitlatingen Die parlementaire scheldpartij is verder niet van veel belang en moei lijk te zien als een bedreiging van de deiribkratie. De figuur Strauss even wel werd onthuld als iemand die kennelijk sinds zijn laatste optreden in Bonn weinig heeft bijgeleerd. Kenmerkte zijn optreden zich toen, doordat hij er zich weinig aan gele gen liet liggen of iets demokratisch verantwoord, grondwettelijk toege staan of zelfs maar moreel te ver dedigen was als hij maar kans zag het te doen door pressie op slaafse ambtenaren en ander onjuist ge bruik van toepassing van alle mid delen om een terugkeer naar Bonn te bewerkstelligen. Het weekblad Der Spiegel, van ouds een felle Strausshater, publi ceerde een rede van de Beier die hij in een klein dorp had afgestoken en waarin Strauss rustig propageert de werkloosheid en de inflatie maar aan te wakkeren, dat dit voor de be volking en voor de natie uiterst dat op die manier de socialisten uit dat op die manire de socialisten uit de regering worden verdreven. Men kan Wehner moeilijk tegenspreken dat dit zo mogelijk nog immoreler is dan wat de terroristen in West-Ber- lijn deden. En wat bedroevend was in de Bondsdag was, dat in de CDU CSU-groep niemand de moed op bracht om dezé politieke perversie te veroordelen, zelfs maar in voorzich tige bewoordingen. Het enige waar op men kan hopen is, dat Strauss door deze en dergelijke uitlatingen het bederft bij de kiezers als die straks een nieuwe Bondsdag gaan kiezen en de mogelijkheid van aflos sing van de socialistisch-liberale re- geringskoalitie aan de orde komt. Binnen zijn eigen kring schijnt Strauss iedere tegenspraak te heb ben gesmoord en dat is geen gezond teken voor de Duitse demokratie. Advertentie toch héél wat anders! Ga ze nü passen bij: Havenplein 13 - Zierikzee BRUSSEL, 19-3. De Europese mi- ministers van financiën hebben in Brussel de visie van de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EEG) bevestigd dat er in de tweede helft van dit jaar een econo mische opleving te verwachten is. Vooral de Duitse delegatie toonde zich daar optimistisch over De Duitsers zeiden, zo zei de Nederland se minister van financiën dr. W. Duisenberg, dat thans reeds tekenen van een opleving te zien zijn. LONDEN, 19-3. Dc Britse Labour- regering zal het Britse volk aanra den „ja" te stemmen teneinde Enge land in de EEG te houden, door de door onderhandelingen verkregen voorwaarden voor het Britse lid maatschap van dc EEG te aanvaar den, zo heeft de Britse premier, Ha rold Wilson bekendgemaakt. Dit besluit, dat genomen werd na twee dagen van grondige bestudering van de nieuwe voorwaarden door het Labour-kabinet, bekroont een jaar van delicate onderhandelingen met de acht andere leden van de Europese Gemeenschap. De verklaring van Wilson in het Britse Lagerhuis heeft ook een ein de gemaakt aan jaren van besluite loosheid van de leiding van de La- bour-partij aangaande het vraagstuk van de gemeenschappelijke markt. KORTE BERICHTEN UIT IIET BINNENLAND EINDHOVEN. Het aantal valse bankbiljetten, dat in omloop is, neemt volgens een woordvoerder van de Eindhovense politie toe. Bfj een controle op een bank in Eindhoven zijn tien valse briefjes van honderd ontdekt. DEN HAAG. Op dinsdag 15 april, woensdag 16 april en donderdag 17 april houdt de Tweede Kamer het epenbare debat over de werkgele- genheidsnota van de regering en het bouwprogramma 1975. DEN HAAG. In het Catshuis is dinsdag tijdens de ochtendbijeen- kemst van Het overleg tussen Ne- derland, Suriname-en de Nederland se Antillen over de onafhankelijk heid van Suriname overeenstemming bereikt over de beëindiging van het statuut. VLISSINGEN. Het Westerschelde- gebied zal waarschijnlijk nog voor de zomer over een hulpverlenings organisatie kunnen beschikken die in werking treedt bij ongevallen en calamiteiten op de Westerschelde, de kanalen door Walcheren en Zuid- Bevcland en van Gcnt-Terneuzen. Veldmuizenplaag in Alblasserwaard DEN HAAG, 19-3. Reeds sinds dc nazomer van 1974 heerst er in de Alblasserwaard een veldmuizenplaag van ongekende omvang Ruim 5000 ha grasland is in de herfst reeds gro tendeels vernield. Momenteel dreigt nog minstens eenzelfde oppervlakte aangetast te worden Het ministerie van landbouw begint nu met een ge richte bestrijding. In de regel bereiken dergelijke muizenplagen binnen enkele maan den hun toppunt en verdwijnen dan via natuurlijke verzwakking van de populatie. Tegen de verwachting in blijken de muizen in de Alblasser waard zich nog steeds uit te breiden. Omdat hot vee over 5 a 6 weken in de weide moet, kan de bestrijding niet langer uitblijven. Advertentie Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 6'/2%of zes jaar vast met een rente van 81/a%Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in dc tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat korten 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar jaarlijks worden uitbe- taald.U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu f1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt f 88i,66 2 jaar 6V2% f I.OOO,- f 4.408,30 2 jaar 6V2% f 5.000,- f 612,95 6 jaar 8V2% f I.OOO,- f 3-064,73 6 jaar 81/2% f 5.000,- spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal* rente 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1.338,23 f 5A- f 15A- f 50,- f 130,- f 1.128,60 f 1.206,02 f1.312,48 f 1.468,23 674% 61/2% 7 8 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De percentages vermeld onder „totaal rente'1 zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-.Met Premies van f 25,-na 2 jaar, tot f650,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. DEN HAAG, 19-3. Het aantal hec taren bosgrond in Nederland blijft ieder jaar toenemen. Waren er rond de eeuwwisseling 170.000 ha bos grond, in 1974 was dit gestegen tot 300.000ha. De ruim een kwart mil joen bomen die woensdag op de Na tionale boomfeestdag door 90.000 lagere-sclioolkinderen geplant, hel pen mee deze tendens voort te zet ten. Dit heeft een woordvoerder van Staatsbosbeheer meegedeeld. VRIJDAG 21 MAART NED. I: Serie werk en een show met de groep Teach-Inn, voor het journaal van achten. Met seriewerk ivordt bedoeld een aflevering van Het zal je kind maar wezen. Lachen geblazen dus. Frank blijft zich voorbereiden op het vaderschap, hetgeen met enige ongelukjes ge paard gaat. Na het journaal een speelfilm uit 1956, met John Wayne in de hoofdrol Wayne geeft gestalte aan de man die jaagt op de moorde naars van zijn familie, een groep Comanches. Alleen txvee zusjes ont komen aan hèt bloedbad. De ach tervolging duurt in werkelijkheid enkele jaren: in de film weergegeven in twee uurDeze twee uur staan garant voor een plezierig kijkgenot De muziek komt vervolgens aan zyn trekken in Pim Jacobs Music all inn. In 65 minuten wil Jacobs de mensen konfronteren met verschil lende soorten muziek. Onder de me- derwerkers bevinden zich de musi cus Herman Schoonderwalt en de zangeres Greetje Kauffeld. Ook Randy Newman in de Music all in. Nederland 1 gaat de lucht uit met het wekelijkse interview met minis ter-president Den Uyl. NED. II: Fans van de pop stellen natuurlijk om zeven uur op hel tweede net af. Direkt na het jour naal heeft de monnik Kwai Chang Caine, het aan de stok met drie an dere ruziezoekers. De gemoederen raken zodanig verhit dat er wel do den moeten vallen. Om tien over negen gaat de AVRO voort waar het een paar maanden geleden gestopt was. De draad van het verhaal over de gebroeders Hammond wordt na melijk weer opgenomen, Een vrouw zal men echter moeten missen. Ann Hammond ontbreekt twee afleve ringen. De eerste aflevering uit de nieuwe reeks bepaalt zich groten deels tot Mary Hammond, die near het vasteland is getrokken om bij te komen van een hartaanval. Eerder dan haar plan was keert ze naar Engeland terug. Ze organiseert thuis een groot diner waarop nie mand mag ontbreken. Hét toeval wil echter dat zoon Edward al een andere afspraak heeft gemaakt. Om tien uur klinkt de tune van Televi- zier Magazine en de twintig minuten daarna zijn voor Sportpanorama. Daarna is de buis ngg voor het IKOR dat het eerste deel uitzendt van een koloniaal treurspel, ge maakt naar aanleiding van de ko mende onafhankelijkheid van Suri name. VRIJDAG 21 MAART NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Nieuws; 19.05 Het zal je kind maar wezen; 19.35 A touch of Teach In; 20.00 Journaal; 20.20 John Way- ne-serie; 22.15 Music all in; 23.20 In terview met de minister-president 23.30 Journaal. NED. II: 1S.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.20 Kung Fu; 21.10 De gebroeders Hammond; 22.00 Te- levizier; 22.40 Sportpanorama; 23.00 Een koloniaal treurspel23.40 Jour naal. 64 Van Esperen was 's avonds nog even naar de Koningin Alexandra- laan gereden. Eigenlijk zonder een bepaald doel. Het was een soort in geving van het ogenblik: ga eens kontroleren hoe de toestand daar is. Iets over half negen belde hij aan. Een dienstmeisje deed open. Dc rechercheur herinnerde zich niet haar hier al eens gezien te hebben. Naast haar stond de grote Duitse herder, die de man op de stoep alles behalve vriendelijk aankeek. Volko men voor zijn taak berekend, dacht dc politieman. „Mevrouw thuis?" Het meisje schudde 't hoofd. „Nee meneer. Mevrouw is een half uur geleden weggereden." Van Esperen legitimeerde zich, verstrooid nadenkend. „Weggereden. Dus in een auto. Alleen?" „Iemand heeft mevrouw opge haald." „Met een auto dus. Een man?" „Ja meneer." „Kent u hem? Ik bedoel: hebt u hem hier al eens gezien?" Het meisje schudde het hoofd. „Meneer kwam wel eens een enkele maal, maar ik heb nooit zijn naam gehoord." „Ook toen meneer Grotema nog leefde?" „Dat weet ik niet. meneer; ik ben hier pas een maand in dienst." Van Esperen was ineens op zijn hoede. Een nieuw meisje, dat kon van alles betekenen. „Hoe is uw naam?" „Dientje. meneer. Dientje Pa as- berger." „Woon je in Meineswijk?" Ze knikte. „Hier. Ik ben intern." „O. En vóór je hier kwam wer ken?" „In Den Haag, meneer." Zo noem de het adres. „Zo. Enig idee, wanneer mevrouw weer terug is?" „Mevrouw zei, dat het wel laai kon worden, meneer. En dat ik dus naar bed kon gaan, als ik wilde." „Wel, dan wens ik u alvast een goede nacht en bedankt voor de in lichtingen." Naar het bureau, waar hij pro beerde kontakt te krijgen met kamer 1130 in het hoofdbureau, maar daar bleek niemand meer aanwezig te zijn. zodat hij zijn informatie naar Dientje Paasbcrgcr maar opschortte lot de volgende dag. Na de razzia, waaraan Van Espc- ren met nog enkele Meincswijksc agenten deelnam, volgden de verho ren. Van Esperen had ook een ver trek locgewe/.cn gekregen, maar de agent, die het zaaltje bewaakte, waar een tiental gokkers zat opge sloten, kreeg een teken. „Laat die lui voorlopig maar wachten; ik ga eerst een nachtklub afwerken. Dat is tenminste een legale gelegenheid." Reeds in het volgende vertrek had hij geluk, want daar trof hij me vrouw Grotema aan, samen met een vrij oudere man. Tenminste verge leken bij dc vrouw. Van Espcren wenkte het tweetal, nadat hij het vertrek had doorgelopen om te kij ken. of hij niet meer bekenden zag. Mnar tot zijn spijt was dit niet het geval. door F. VAN FALCKENOORT De weduwe was des duivels, toen ze de haar bekende rechercheur zag en haar begeleider zette een grote toon op. „Wat zijn dat voor manie ren, meneer! Gaat dat tegenwoordig zo maar? Dat zou ik wel eens willen weten!" Van Esperen nam het tweetal mee naar het verhoorvertrek, wees hen een stoel en ging zelf ook zitten. Niet in het minst geïntimideerd, ant woordde hij: „Goed, u mag het we ten, meneer, waarom niet? Wij zijn helemaal niet geheimzinnig in die dingen: het mag". „Wat bedoelt u?" vroeg de man, van zijn stuk gebracht door het ant woord. „Zo'n blikscmoverval mag. Wc hadden er toestemming voor". „Dan zal ik me daar maandag meteen over beklagen, meneer. Ik heb relaties bij een paar ministeries, wat zegt u daarvan?" Van Esperen ging gemakkelijk achterover zitten cn keek dc ander knikkend aan. „Wel. wel, zo maar relaties bij ministeries? Leuk, ik heb er ook éón. kan ik u aanbevelen: doctor Charles d'Astaing van Econo mische Zaken. Wel eens van ge hoord zeker? Hij zal u echter voor lopig niet kunnen ontvangen, omdat hij gedurende enige tijd buitens lands is. Helaas". Dc man was waarschijnlijk over bluft. want hij verwaardigde zich niet meer antwoord te geven. En de rechercheur vond het op zijn beurt niet de moeite waard nog verder aandacht aan de man tc besteden. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7