Nieuwe supermarkt in flatgebouw Malta geopend In Molenweide kan sportcomplex worden aangelegd Vergadering landbouwvereniging Ons Voordeer Serooskerke SCHIJNWERPER OP ZEEUWSE ZOEAVEN IN ZEEUWS TIJDSCHRIFT STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 2» maart 1975 Nr. 21001 3 ZlERIlvZEE, 19-3. Zierikzee - eii wel in het bijzonder Malta - heeft er een geheel nieuwe supermarkt hijge- kregen. Bovendien gaat het in dit geval niet 0111 „een zaak in een rij", maar zou men kunnen zeggen „een zaak onder de rij", want de nieuwe (VéGé) supermarkt van Krijnse Locker B.V. is gevestigd in het nieuwe flatgebouw van „Beter Wonen" aan de Caustraat-De Cranestraat. Niet alleen voor de gehele wijk, maar uiteraard in de eerste plaats wel voor de nieuwe bewoners van de achttien flats in het gebouw, is de vestiging- van deze nieuwe zaak van groot belang. En voor de flatbewoners is het wel heel gemakkelijk gemaakt: een druk op de knop en de lift brengt het winke lend publiek tot bijna in de winkel Krijnse-Locker B.V. is overigens bij de huisvrouwen in Malta al geen onbekende meer: het bedrijf vestigde zich er in feite al in juli 1974 met de overname van de (Spar)-winkel van dé heer J. v. d. Hulle, welke zaak aan de Caustraat volgens bepalingen van het bestemmingsplan niet zou kunnen worden voortgezet. De grondslag van Krijnse-Locker B.V. werd thans bijna zestig jaar ge leden te Renesse gelegd door de uit Zierikzee afkomstige heer N. A. Krijnse-Locker. Direkteur- mede-ei genaar is de heer M. J. Krijnse Locker - volgend jaar twintig jaar aan het bedrijf - die van mening is. dat in deze tijd uitsluitend nog de grotere zaken op de best mogelijke manier kunnen voorzien- in de wen sen van de consument. „Ik zie voor de kleine winkels eigenlijk geen be staansrecht meer. dat is trouwens ook de landelijke tendens", aldus de heer Krijnse-Locker jr. Compleet assortiment Filiaalhouder van de nieuwe zaak in Malta is de heer H. Blom. die de beschikking heeft gekregen over een verkoopruimte van 200 vierkante meter. In cle supermarkt werd spe ciale aandacht besteed aan de kaas verkoop de vleeswaren en verkoop van vers vlees. In de zaak bevindt zich ook de com plete „ideeön' -winkel van de Iglo, en verder afdelingen voor groenten en fruit, voor melk- en melkpro- dukton en dieetartikelen. Onder lei ding van de heer Blom hebben in de nieuwe zaak zes verkoopkrachten werk gevonden. Met de start van het filiaal te Zie rikzee heeft Krijnse-Locker B.V. thans acht zaken in bedrijf:, super markten te Nieuwerkerk, Renesse. Haamstede en Zierikzee, verder drie kampwinkels in de Westhoek en twee slijterijen: te Nieuwerkerk en Renesse. Aktiviteiten van de P.J.Z. De Plattelands Jongeren Zuid - de P.J.Z. - zullen leden en belangstel lenden binnenkort twee provinciale aktiviteiten aanbieden. Op zaterdag 22 maart a.s. wordt in „Het Gilde-' huys" te Roosendaal een Kulturele Doedag gehouden, met een middag en een avondgebeuren. 's Middags zullen bezoekers gratis, onder leiding van docenten, zich be zig kunnen houden met batikken, affiches maken, zelf (vloeistof)-dia's fabriceren, emailleren, met touw werken, fingerpainting volksdansen, pottenbakken, naar films kijken en werken met video-apparatuur. Op de avond van deze eerste dag wordt er toneel gespeeld, waarna er zal kunnen worden gedanst Verder wordt op 5 april in het Dorpshuis te Rilland Bath een ka- baret-toneelavond gehouden. De P.J.Z. is intussen uitgegroeid tot een vereniging van zo'n achthon derd leden, verdeeld over 13 al'de- Kngen. waarvan 7 in Zeeland en 6 in (Noord-Wesl)-Brabant Sekretaris- vormingsleider is de heer K. Schip per te Goes. Raad Brouwershaven BROUWERSHAVEN. 18-3. Op de jongste vergadering van de gemeente raad, onder voorzitterschap van burgemeester A. P. Sehouwenaar, zijn nog verschillende zaken aan de orde gekomen. Vastgesteld werd het voorberci- dingsbcsluit Brouwershaven-Kom, teneinde de aanlcgvcrgunning kan wor den verleend om in de zgn. Molenweide te Brouwershaven te kunnen over gaan tot het aanleggen van een sportcomplex. Aan dc stedebouwkundige is opdracht verleend tot een algehele herziening van het plan. De raad ging akkoord met pacht- ontbinding en vaststelling schade loosstelling van gronden cn aankoop van een perceel grond van A Hoek man te Brouwershaven. In het plan aanleg sportcomplex is tevens opge nomen het hergravcn van dc voor malige stadsgracht aan de Noord wal. De stadsgrachten zullen weer in oorspronkelijke vorm terugkomen waarbij de uitkomende grond ge bruikt zal worden voor het ophogen van het sportveld. De heer Hoekman is bereid af-- stand te doen van de pacht mits de gemeente aankoopt een perceeltje grond aan dc Noordwal te Brou wershaven. Ook is de heer Hoekman bereid afstand te doen van de pacht van een perceel weiland aan het Slingerbos. B. en w. hebben zich beraden of het niet beter ware om het herten kamp naar hier te verplaatsen daar dit beter geschikt is voor deze die ren. Het ligt in een natuurlijke om geving. Voor het perceel N oord wal wordt de inkomenschade vastgesteld op f 7402.80. Het perceel Noordwal wordt aangekocht voor f 12.840 en de schadeloosstelling voor het per ceel Slingerbos wordt vastgesteld op f 7680. Roken Aan het slot van de vergadering verzocht mevr. Loschacoff-de Kan ter of het niet-roken tijdens de ver gadering alsnog kan worden inge voerd De voorzitter zei. dat de heren gevraagd zal worden het eerste uur niet te roken. De heer Van Hnttum vroeg het college zo spoedig mogelijk over te gaan tot dc benoeming van een ha venmeester. Het ligt in de bedoeling aldus de voorzitter om in b. en w. uit de 240 sollicitaties een 10-tal te selekteren. In de volgende raad zal hieruit een voordracht van drie aan de raad worden voorgesteld. Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Naar wij vernemen krijgt ook plan West eind volgend jaar een eigen (Végé)-supermarkt. In de loop van volgende week zal op het terrein heek Grevelingenstraat-Sehelde- straat de eerste paal worden gesla gen voor deze nieuwe zaak, die zal worden voorzien van een verkoop ruimte van 500 vierkante meter, met o.a. een slijterij en een ambachtelij ke slagerij. Samenspreking reddingsbrigades Op initiatief van de reddingsbri gade van Ouddorp vond dinsdag avond in cafetaria Marktzicht te Zie rikzee een gezamenlijke vergade ring plaats met de reddingsbrigades Zierikzee/Duiveland en YVester- schouwen. De bedoeling van deze bijeenkomst was om zich gezamenlijk te beraden over de toekomstige aanpak van de beveiliging van de boorden van het 11.000 ha rekreatiewatre .van het; Grevelingenmeer De samenspreking stond onder leiding van de heer De' Rooij, voorzitter van het districtsbe- t, stuur uit Vlissingen. Besloten werd om de gemeentebesturen van de ge meenten aan het Grevelingenmeer te benaderen om te trachten in sa menwerking te komen tot een zo goed mogelijke aanpak van het be- veiligingswerk. In dit verband werd ook gedacht om in de betreffende gemeenten te komen tot de oprich ting van reddingsbrigades. Een en ander zal nog nader worden bestu deerd. Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen heeft zich met een schrijven gericht tot de Ver. v. B.W. en S., waarin adhesie wordt betuigd met het schrijven van de Ver. Stad en Lande van Schouwen- Duiveland, inzake de wenselijkheid van de instelling van een streekar- chivariaat. Rijstrookafsluiting Haringviietbrug Het verkeer van Zierikzee naar Rotterdam v.v. moet ter hoogte van de Haringvlietbrug rekening houden met een rijbaanversmalling. Op de brug is van elke rjjbaan één rijstrook afgesloten. Het werk gaat duren tot 1 juni 1975. Ophokplicht voor postduiven in Zeeland Ter voorkoming van door postdui ven aan te richten schade aan land en tuinbouwgewassen heeft de Ge westelijke Raad voor Zeeland van hel Landbouwschap, na overleg met de voorzitters van dc Districtsraden aan de gemeentebesturen in de pro vincie. alsmede aan de Belgische grensgemeenten, geadviseerd het op- hokgebied voor postduiven vast te stellen voor de periode van 31 maart t m 10 mei 1975. Tegen het doen uitvliegen der dui ven na 17.30 uur bestaan geen be zwaren. ZIERIKZEE Passiemuziek in de Gaslhuiskeik Op de dag vóór Palmzondag - za terdag 22 maart - wordt 's avonds om acht uur in dc Gasthuiskerk te Zie rikzee Passiemuziek uitgevoerd door het Chr. gemengd koor „Sursum Cor- da" uit Middelharnis, o.l.v. Jan van Dijk. Het koor zal gedeelten uit Bach's Johannes Passion en uit zijn 161e Cantate zingen. Medewerking verlenen: Clara Zietse (sopraan), El lengard Jense (clavecimbel), Trudie Gunst en Dick Boon (fluit). Stoffel Gunst (orgel) en een strijkensemblc uit Zierikzee en omgeving. Vergadering Vrouwenkonfak! in de Partij van de Arbeid De afdeling Zierikzee van het Vrouwenkontakt in de Partij van dc Arbeid komt bijeen op dinsdagavond 25 maart aanstaande in het Huis van Nassau alhier. In deze bijeenkomst zal door de heer J. Joppe een praat je worden gehouden over het werk van het Jeugd Rode Kruis. HAAMSTEDE Vergadering N.C.V.B. De maandelijkse vergadering van de N.C.V.B.-afdeling Haamstede werd dinsdagavond gehouden in de ro- kreatiezaal van de Gereformeerde kerk. De presidente, mevrouw Hack, opende de bijeenkomst met gebed en het laten zingen van Ps. 67 1 en 2. De meditatie van de presidente ging vervolgens over het thema van de Wereldgebedsdag. Hierna vertoonde de heer M. Rooi-- da dia's uit Joegoslavië. De bij de dia-serie gesproken tekst opende voor velen een kijkje op een nog onbe kende wereld. Dc avond werd met dankgebed besloten. Vergadering Natuur- en Vogelwacht Op donderdag 27 maart a.s. houdt de Natuur- en Vogelwacht de jaar vergadering in de rekreatiezaal van dc Gei Kerk aan de Hoge Zoom te Haamstede en dus niet in Hotel Bak ker. zoals in het verenigingsblad werd vermeld. De heer J. Viergever z::l een lezing houden over „De natuur van Schouwen", toegelicht met kleurendia's. RENESSE Toneeluitvoering voor bejaarden Dinsdagmiddag speelden enkele le den van het Hervormd kerkkoor uit Renesse, in het dorpshuis van Re nesse, het toneelspel „Het ontvolkte huis" voor de leden van de bejaar densociëteiten van Renesse, Haam stede en Sérooskerke. De middag werd geopend door ds. L. de Wit, die de 85 aanwezigen ver welkomde. Het werd een zeer ge slaagde middag. De bejaarden geno ten van het toneelspel en van de pauzes werd gebruik gemaakt om eens lekker bij te praten met de be kenden uit andere dorpskernen. Aan het eind van het stuk dankten vertegenwoordigers van de drie so ciëteiten de toneelspelers en boden een enveloppe met inhoud aan. Schoolavond ,,'l Staepel'of" Dinsdagavond 25 maart wordt in het dorpshuis te Renesse de jaar lijkse schoolavond gehouden van de openbare basisschool ,,'t Staepel'of" te Renesse. De avond is voor ieder een gratis toegankelijk. Er zullen programma's worden verkocht, waar van de opbrengst bestemd is voor de schoolkas. Er wordt namelijk ijverig gespaard voor bijzondere leermidde len. Het schoolkoor „De Duinpiepers" zal twee keer optreden en leerlingen van de derde en vierde klas spelen het toneelstuk „Reuze problemen". NOORDWELLE Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het kandidaatsexa men kunstgeschiedenis de heer D. W. Schonau te Noordwelle. ELLEMEET Afdeling Plattelandsvrouwenbond Woensdagavond 26 maart wordt in het dorpshuis van Ellemeet een bij eenkomst gehouden door de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noordwelle en omstreken. Het wordt een knutselavond, die on der leiding zal staan van mevrouw Van den Bout-Markusse uit Scharen- dijke. Het is de bedoeling dat er paas- versieringen zullen worden gemaakt. BROUWERSHAVEN Feestavond A.S.V. „Brouwershaven" Op vrijdag 21 maart a.s. houdt de SEROOSKERKE. 14-3. Op de jongste vergadering van de land- bouwvereniging „Ons Voordeel", on der voorzitterschap van de heer J. Steur, werd - als gemeld - het woord gevoerd door de algemeen sekretaris van de Z.L.M. de heer A. Korte weg, die refereerde over Tsjc- choslowakije. Nadat de heer Steur de inleider dank had gebracht voor zijn interes sante inleiding werd deproblematiek in de eigen iandbouwsektor nog eens onder de loep genomen. De voorzit ter bracht hierna de oud-voorzitter de heer M. J Steur, die in de vorige vergadering was afgetreden, dank voor het werk dat hij in deze hoe danigheid voor de vereniging had gedaan. Als blijk van waardering bood hij hem een boekenbon, voor het nieu we in april verschijnende boek van dr. L. de Jong aan, alsmede een ver rassingspakketje. Voor mevr. Steur overhandigde de voorzitter een plant aan de scheiden de voorzitter. De heer M. J. Steur legde er in zijn dankwoord nog eens de nadruk op dat hij helaas door gebrek aan tijd zich genoodzaakt had gezien deze funktie neer te leggen. „Als lid kan echter altijd op me gerekend worden, ik ben boer en ik bluf boer, omdat ik het graag doe", zo zei hij. Verder wees hij nog op het belang van een vereniging als deze welke belangrijk is als klankbord. Niet al leen de boeren hebben problemen; „samen met anderen zullen wij die moeten oplossen waarbij wij één lijn zullen moeten trekken". Hij was de mening toegedaan dat sommige mensen uit de eigen organisatie zelfs nog wel eens moeite hebben om zich op te stellen. Nadat nog enige vragen bij de rondvraag waren toegelicht sloot de voorzitter de vergadering met de wens dat men dit jaar beter weer en betere prijzen zal zijn beschoren dan het afgelopen jaar. Alg. Sportvereniging „Brouwersha ven" weer haar jaarlijkse feestavond verzorgd door eigen krachten in het Verenigingsgebouw, voor leden en donateurs. Opgevoerd zal worden de klucht in drie bedrijven van Max Andrea „Hoogheid, Uw kameel staat voor". In de peuze zal ten bate van de verenigingskas een verloting wor den gehouden. Het stuk zal worden gespeeld door de dames J. Slager- Stcuten, B. Quist-Duinhouwer, T. v. d. Hoek-van Beveren en J. Lieven- se-van Beveren en de heren A. A. Licvense, J. Lievense, A. P. Drijgers R. van Snippenburg en F. Koster. De avond zal worden besloten met een gezellig samenzijn door de Medleys. Het stuk zal evenals vorige jaren ook weer voor de bejaardensociëteit worden opgevoerd en wel op woens dag 2 april. ZONNEMAIRE Resultaat sollstenconcours Door de harmonievereniging „Nut en Uitspanning" werd een solisten- cc-ncours georganiseerd voor de le den van de vereniging in het vere nigingsgebouw van de Ned. Herv. Kerk. Het concours werd geopend door een groep jeugdleden onder leiding van de heer St. Duinhouwer. Het leverde hen 52 punten op. De overige resultaten waren als volgt: de heer P de Munnik, The last cord, 55 pun ten; mej. A. van 't Veer, Autumn Evensong, 53 punten; de heer W. Brouwer, Lullaby, 51 punten; de heer M. van Leersum, The Cavalier. 50Vz punt; de heer W. Hanse, The man of Harlech, 57 punten; de heer W. Fontëine. On the bandwagon, 54 punten; de heer J. Stoel, The holy City, 55 punten; de heer A. Jacobsen, A gentle Song, 48 punten: mej. L. Hillebrand, Alice where art thou, 63 punten; de heer St. Duinhouwer, Facilita. 64 punten. Na een duidelijke uiteenzetting door het jurylid, de heer E. A. de Looff, met een opwek kend woord om vooral veel te stu deren, besloot de voorzitter van Nut en Uitspanning, de heer J Stoel dit geslaagde concours met een dank woord tot de pianiste, mevr. De Regt-de Rijke onder aanbieding van een boeket bloemen cn een boeken bon, terwijl de heer De Looff voor zijn vakkundige beoordeling een pla- tenbon werd overhandigd Tevens werd dank gebracht aan de kerk voogdij voor het beschikbaarstellen van het gebouw. NOORDGOUYVE Opbrengst kollekte De collecte voor het Rheumafonds heeft te Noordgouwe opgebracht de mooie som van f 202,09. OOSTERLAND Succesvolle kledingaktie Dinsdag jl. was hier ter plaatse gelegenheid tot het inleveren van gedragen kleding etc. ten bate van de noodlijdende gebieden: Bangla Desh, Vietnam en andere. Zulks in de koffiezaal van de Conferentieka mer", aan het Torenplein alh:er. Het geschiedde in het kader van de kle- ding-aktie „Mensen in nood", van Caritas Neerlandica. De inlevering had een bevredigend verloop, er kwam veel binnen, en mevr. Rotte- Beije, die een en ander verzorgde, was content, en dankt een ieder die wilde meewerken aan dit nuttige doel, en gehoor gaven om iets af te zonderen van gedragen kleren en dit in te leveren. BRUINISSE In memoriam L. v d. Weele Op bijna 93-jarige leeftijd over leed in het rusthuis de heer L. v. d. Weele. De heer v. d. Weele was in 1903 in dienst bij de Visserijpolitie. In 1909 werd hij bevorderd tot schipper op het vaartuig „Gier". In 1926 werd hij bevorderd tot Opzie ner le klas op het vaartuig „Meeuw en later overgeplaatst qp het nieuwe vaartuig „Arend", waar hij tot aan zijn pensioen op heeft gevaren. In het jaar 1947 bereikte de heer v. d. Weele de pensioengerechtigde leef tijd, maar op verzoek is hij nog een jaar langer in dienst gebleven, daar het na de oorlog een chaos was met de vispercelen. Om orde op za ken te stellen had men een ervaren persoon nodig, die men in de heer v. de Weele zeker aantrof. De heer v. d. Weele heeft in zijn leven twee onderscheidingen ont vangen. In 1908 werd hij onderschei den met een bronzen medaille voor menslievend hulpbetoon (redding schipbreukelingen). Een tweede on derscheiding ontving hij in 1931. voor bijzondere diensten kreeg hij de zilveren ere-medaille behorend bij de Orde van Oranje Nassau. Ondanks zijn goede gezondheid, was de heer v. d. Weele de eerste die zich destijds meldde voor het be jaardentehuis „In 't Opper". Zijn de vies was: „er is overal een tijd van". De teraardebestelling vindt (he den) donderdag plaats. Jubileumuitgave in nieuwe omslag ZIERIKZEE, 19-3. Nummer I van jaargang vijf-cn-tvvintig van het Zeeuws Tijdschrift verscheen deze dagen in een nieuw omslag, ontleend aan het werk „Spiegelciland" van schrijver en beeldend kunstenaar Joop Dam uit Kloetinge. In dit (jubileum)-nummer een bij drage van de heer M. C. J. L. van Nispen over de pauselijke zoeaven uit Zeeland. De heer Van Nispen is sekretaris van de Nederlandse afde ling van „Pro Petri Sede", het Alge meen Belgisch Verbond van de af stammelingen der Zoeaven en dei- pauselijke gedekoreerden. De „Liste des Zouaves ayant fait partie du Régiment du Ier janvier 1861 au 20 septembre 1870" van H. Morel bevat 11.036 namen van zoea ven. 'Hiervan zijn ruim 3.100 Neder landers. De heer Van Nispen geeft een opsomming van de Zeeuwen die hij onder de Nederlanders aantrof. Onder deze Zeeuwen waren de vol gende zoeaven afkomstig van Schou- wen-Dui velandmatriculenummer 3557: Levi Frans van Acker, geboren te Zierikzee op 12 januari 1840. Hij was pauselijk zoeaaf van 2 septem ber 1867 tot 12 februari 1869. Hij nam deel aan de veldtocht van 1867 en werd onderscheiden met het Mentana-kruis. Op 16 maart 1868 werd hij bevorderd tot korporaal. Matriculenummer 3558: Petrus Sumer. geboren te Zijpe op 29 sep tember 1840. Hij was pauselijk zoe aaf van 21 februari 1867 tot 12 maart 1869. Hij nam deel aan de veldtocht van 1867 en werd onderscheiden met het Mentana-Kruis. Hij sloot een tweede verbintenis onder matricule nummer 9038 cn diende de paus weer van 26 augustus 1869 tot de val van Rome op 20 september 1870, Hij overleed te Arnhem op 21 juli 1901. Matriculenummer 3712: Jacobus Melckcrt, geboren te Zierikzee op 30 maart 1827. Op 18 februari 1867 ver trekt hij vanuit Gent naar Rome. Op 23 februari wordt hij ingelijfd in het regiment zoeaven. Hij neemt deel aan de veldtocht van 1867 en sneu velt op 3 november 1867 in de slag van Mentana. Het zoeavenmonument op het Campo Verano te Rome ver meldt: „Jacobus Melckert Hollandus e cohorte vclit volunt". Ook op hel zoeavenmonument te Oudenbosch is zijn naam te vinden. In 1875, aldus deelt Van Nispen mee, zijn de gegevens verzameld over de zoeaven die in de Kerkclükc Staat gesneuveld of overleden zijn. Pastoor G. II. Spijkerman van Zie rikzee schrijft echter op 10 oktober 1875 dat geen zoeaaf van zijn paro chie in dienst van dc paus gewond of gestorven is. 16 oktober 1875 schrijft hij voor dc tweede maal dat genoemde Melckert nergens in Zie rikzee te vinden is. Marticulenummer 5677: Reinier Jongmans. geboren te Zierikzee op 6 januari 1844 Hij was pauselijk zoe aaf van 1 december 1867 tot 2 juni 1870. Matriculenummer 6187: Corne lls Roosloot. geboren te Zijpe op 5 juni 1840. Cornelis Roosloot was pauselijk zoeaaf van 11 december 1867 tot 31 december 1869. Matricule nummer 6415: Mattheus van dei- Werven, geboren te Zierikzee op 4 mei 1842. Hij was pauselijk zoeaaf van 22 december 1867 tot 23 juni 1870. Matriculenummer 6733: Adria- nus Melker, geboren te Zijpe op 28 september 1840 Hij was pauselijk zoeaaf van 5 januari 1868 tot 27 januari 1870. Op 20 augustus 1870 sloot hij een nieuwe verbintenis on der matriculenummer 10689. Hij bleef zoeaaf tol de val van Rome op 20 september 1870. Matriculenummer 6996: Cornelis Meyer, geboren te Zie rikzee op 10 augustus 1838. Hij was pauselijk zoeaaf van 5 februari 1868 tot 17 februari 1870. Herdenking Op 13 november 1892 werd te Utrecht in „Tivoli" de slag van Men tana feestelijk herdacht. Deze bij eenkomst stond onder voorzitter schap van generaal Athanase baron de Charctte, commandant van het regiment zoeaven. Op deze bijeen komst waren ongeveer 1200 oud- zoeaven aanwezig Onder hen bevond zich o.a. R. Jongmans. afkomstig uit Zierikzee. Verder in dit nieuwe Z.T. een bij drage van dr. jr. J. M. Dirkzwager onder de titel „Om het bestaans recht", handelend over dc levensvat baarheid van de Kon. Maatschappij „De Schelde", in de beginjaren van haar bestaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3