gratis MYSTERIE IN MEINESWIJK Sombere verwachtingen over Surinaamse ekonomie Kissinger blijft optimistisch intermeubel 7 BLIK DOOR HET WERELD renata VERTON'S SCHOENEN meubelkrant ZiEKIKZEESCIlE NIEUWSBODE Dinsdag 18 maart 1975 Nr. 21660 Een van de redenen waarom de huidige Surinaamse regering haast heeft met onafhankelijkheid is, dat ze dan beter ervoor kan zorgen dat het land zich ekonomisch snel ont wikkelt. En wel op een manier die de hele bevolking ten goede komt. Het ts inderdaad een punt dat be langrijk genoemd mag worden, niet duidelijk is voorlopig waarop de overtuiging kan stoelen dat na de onafhankelijkheid alles beter kan gaan. In het rapport dat de NAR - de natoinale adviesraad voor de ontwikkelingssamenwerking en als zodanig het speciale kollege dat de regering adviseert - over Suriname heeft opgesteld is weinig te vinden dat hetzelfde optimisme ademt. Over het algemeen heerst er in Suriname en andere ontwikkelings landen een grote tegenzin om grote buitenlandse maatschappijen teveel invloed op de ekonomie te gunnen. Goed te begrijpen uit gevoelsover wegingen, maar daarbij wordt dan ook aangevoerd dat zulke bedrijven ook hun winsten exporteren. Als de NAR echter de Surinaamse ekono mie overziet dan komt hij tot de slotsom dat de ekonomie van dit land vooral gegroeid is in die be drijfstakken waar buitenlandse on dernemingen aktief waren, zoals bij de mijnbouw (bauxiet), bosbouw, rijstplantages, citrusvruchten- en bananenplantages. Ondernemingen die niet alleen zorgden voor een groot aantal arbeidsplaatsen maar die via de belastingen ook het inko men van de overheid flink spekten. Daarentegen zijn er maar weinig suksessen te melden van de pogin gen om de inheemse industrie te sti muleren of de kleine landbouw meer perspektieven te bieden. De enige groei waarbij de overheid inderdaad een rol speelde was die van haar ei gen apparaat, wat dan het leeuwen deel verbruikte van wat de overheid aan extra-inkomsten te danken had aan de investeringen van partikulie- ren. Wat brengt onafhankelijkheid Dat wil echter niet zeggen dat die p'artikuliere investeringen door grote bedrijven alleen maar voor deel hebben geboden. Integendeel, het gevolg is onder meer geweest, dat in enkele sektoren van een bloei kan worden gerept ivaardoor bepaalde groepen een duidelijke verbetering in hun persoonlijke wel vaart konden registreren. Daaren tegen is bij andere groepen daar door juist een verslechtering opge treden, b.v. doordat de loonschalen bij de florerende bedrijven hun weerslag hebben op wat in andere Advertentie ^GEZONDE VOETEN^ 'n kw««tle van "voatja voor vottja" matan an 'n uitgekiend matanayataam jeugdschoenen de grootste stap vooruit sinds de zevenmijls laars J Havenplein 13 Zierikzee ZONNEMAIRE. We schreven al eer der: te snel wordt voorbijgereden aan Zonnemaire, centrumplaats van de toenmalige „corridor". Ook dit prachtige koekhuisje is te Zonne maire te vinden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) betaald moet worden wat dan ook maar moet kunnen. In het algemeen ziet men dat de kloof tussen rijk en arm meer is verbreed dan dat de bevolking als geheel heeft geprofiteerd. En juist het stimuleren van een ontwikkeling die wat meer evenwichtigheid brengt in de leefomstandigheden van de hele natie is een duidelijke over heidstaak. En in dit opzicht veran dert door zelfstandigheid in het ge heel niets. Een deel van de NAR-le- den acht het onjuist de fouten bijna geheel de Surinamers in de schoe nen le schuiven en heeft wat meer verwijten te richten aan de grote buitenlandse ondernemingen en aan de sfeer van neo-kolonialisme, die inderdaad niet alleen psychologisch van invloed is. Maar in grote trek ken ontkomt men, ook als men deze voorbehouden maakt, niet aan de konklusie dat, waarom dan ook, bij de ontwikkeling van Suriname tot dusver weinig sukses is geboekt be halve dan voor een vrij beperkte groep. Geen zuiver Surinaams probleem overigens, maar een dat zich even zeer voordoet in andere ontwikke lingslanden, waar b.v. meermalen de kansen niet gegrepen lijken te kun nen worden om door agrarische ontwikkeling en industrialisatie al thans verlost te worden van de noodzaak veel te importeren waar voor de beperkte hoeveelheid bui tenlandse betaalmiddelen eigenlijk niet toereikend is. En dat het slechts zo weinig ontwikkelingslanden lukt een dergelijke eerste sanerende stap naar meer welvaart en een even wichtiger leefklimaat te zetten voor de hele bevolking, mag rustig ver weten worden aan de rijkere landen die beter uitgerust voor het oplos sen van zulke vraagstukken de op lossing ervan niet hebben kunnen opnemen in hun pakket ontwikke lingshulp. Flitsen uit het buitenland MADRID. Een groep christen-de mocraten onder leiding van oud-mi nister van defensie advocaat Jose Maria Gil Robles heeft een politieke organisatie opgericht voor versprei- dnig van de democi-atische gedachte en het bevorderen van toetreding van Spanje tot de EEG. WASHINGTON.- In het archief van de Amerikaanse geheime dienst die met de veiligheid van het staats hoofd en zijn entourage is belast, be vinden zich de namen van 47.000 personen die in de gaten gehouden moeten worden, zo heeft de direk- teur van de dienst, David Macdo- nald, verklaard voor een parlemen taire subcommissie. WASHINGTON. De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft met 18 tegen 15 stemmen een laatste poging tot een compro mis verworpen waardoor de Cam bodjaanse regering extra militaire hulp zou krijgen. BONN. Op de Westduitsc luchtha vens zyn vorig jaar bijna 20.000 wa pens en andere gevaarlijke voorwer pen in beslag genomen, zo blykt uit een maandag door het minstcrie van binnenlandse zaken in Bonn gepu bliceerde statistiek. MADRID. De Spaanse bisschoppen hebben verstrekkende politieke her vormingen in Spanje voorgesteld om de vrijheid van meningsuiting en van vergadering te verzekeren. HOLLYWOOD, Californië. De Amerikaanse entertainer Liberace, de man die zoveel van zijn moeder hield en die het pianoconcert van Grieg in drie minuten weet samen te vatten, heeft zijn villa van 1 mil joen dollar in de heuvels van Hol lywood voor bezichtiging door -het publiek opengesteld. BELFAST. Bij een bomaanslag in een café in Belfast waarvan de eige naar katholiek is, is een vrouw om gekomen. Er vielen 14 gewonden. WASHINGTON. Spanje heeft tij dens de gehouden onderhandelingen met de Verenigde Staten over het defensieverdrag erop aangedrongen dat het wordt opgenomen in de Noord-Atlantische Verdragsorgani satie en, zo dit mocht worden afge wezen, in een hechte relatie met hel bondgenootschap. KAAPSTAD. In Kaapstad i\jix maandag besprekingen begonnen tussen de premiers Smith en Vorster van Rhodesic en Zuid-Afrika over de mogelijkheden van ontspanning tussen zwart en blank in zuidelijk Afrika. PRAAG. Alle zeven inzittenden van een personenauto zijn in de Slo waakse plaats Banska Bystrica om het leven gekomen toen de auto frontaal op een vrachtwagen botste. Naar het blad „Tmena" meldt, was de bestuurder van de personenauto dronken. BRUSSEL. De Europese Commis sie, het „dagelijks bestuur" van de Europese gemeenschappen heeft be sloten om uit het Europees ontwik kelingsfonds 11,297 miljoen Europe se rekeneenheden (ongeveer 40,6 miljoen gulden) ter beschikking te stellen voor vijf ontwikkelingspro- jekten. MOSKOU. Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft bekendge maakt dat de Sowjet-Unie in het zuiden van de Stille Oceaan gedu rende twee weken proeven met ra ketten gaat nemen. BANGKOK. De nieuwe regering van Thailand onder premier Koekrit Pramoj, zal de Chinese volksrepu bliek erkennen, de betrekkingen met Noord-Vietnam verbéteren, en wil met de Vei-enigde Staten onderhan delen over terugtrekking van de Amerikaanse troepen binnen een jaar. SAIGON. De Franse journalist Paul Leandri is bij het hoofdkwar tier van politie in Saigon doodge schoten door agenten. Leandri was naar de politie gegaan om vragen te beantwoorden over een van zijn be richten. Dit heeft een Zuid-Viet- namese regeringswoordvoerder be kendgemaakt. LEIPZIG. Ruim een half miljoen mensen hebben in de afgelopen week een bezoek gebracht aan de Leipziger Messe, waar het traditio nele trefpunt tussen Oost en West is De circa 9.000 exposanten uit 60 landen in Leipzig hebben over het algemeen goede zaken gedaan. LISSABON. De Portugese rege ring heeft meegedeeld een verzoek van een Portugese firma in ovei'we- ging te hebben, brandstof te mogen gaan verkopen aan Russische koop vaardijschepen die Madeira aan doen. CALI, Columbia. Het onderzoek naar de ontvoering van de Neder landse honorair consul in Cali, Co lumbia, Eric Leupin, heeft geleid tot vier arrestaties: Deze werden ver richt in hét departement Del Cauca" - in de omgeving van het houtbedrijf van de consul. ROME. De ontvoerders van de in ternationaal bekende Italiaanse ju welier Giovanni Bulgari eisen een losgeld van 10.000 miljoen lire (42 miljoen gulden), zo is in ingelichte kringen in Rome vernomen. De eis was gesteld in een brief die Bulgari via een vriendin aan zijn moeder heeft gestuurd. BELFAST. Gemaskerde mannen hebben in een protestants café in Noord-Belfast twee bezoekers dood geschoten en twee gewond. BONN. De Westduitse minister van binnenlandse zaken, Werner Maihoffer, heeft meegedeeld dat po litiedeskundigen werken aan metho den om het vervalsen van autonum merborden tegen te gaan om daar mee stadsguerrilleros te treffen. ANKARA. Het radiostation van de Koerden in Irak, de „Stem van Koerdistan", heeft laten weten dat de strijdkrachten van de Koerden leider Moestafa Barzani „het tijde lijke bestand heeft kunnen aanvaar den" zoals dat door Bagdad is aange kondigd. Dit is zaterdag uit betrouw bare bron in de Turkse hoofdstad Ankara vernomen. BRUSSEL. Enkele tienduizenden hebben gehoor gevend aan een op- roep van de Belgische socialistische partij, éen mars door Brussel ge houden. In een kille motregen de monstreerden ze tegen inflatie en het dure leven en tegen de steeds toenemende werkloosheid in België. In de stoet liepen verschillende mu ziekkorpsen mee. JERUZALEM, 17-3. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, blijft op timistisch over het resultaat van de onderhandelingen die hij in het Mid den-Oosten voert om tot een verdere scheiding van de troepen tussen Is raël en Egypte te komen. Na zijn jongste besprekingen met de Israëli sche autoriteiten zei hij maandag in Jeruzalem dat deze „zeer goed en zeer positief" waren geweest. „Wij hebben de denkbeelden die door de Egyptische regering zijn geofferd in bijzonderheden onderzocht en die vergeleken met de Israëlische denk beelden", aldus Kissinger. De Amerikaanse minister vertrok maandagmiddag naar Assoean voor nieuw overleg met president Assad van Egypte en keert heden (dins dagavond) in Israël terug. V ermogensver houdingen in Nederland GOUDA, 17-3. Een onafhankelijk deskundig ondei-zoek naar de ver mogensverhoudingen in Nederland is dringend gewenst en zal waar schijnlijk aantonen, dat de vakbon den en de drie linkse partijen de za ken volkomen hebben scheefge trokken. Mr. F. Korthals Altes, de nieuwe voorzitter van de VVD heeft dat maandagavond gezegd in een bijeenkomst van de afdeling Gouda van de partij. Volgens hem profiteert - in tegen- stlelnig tot wat de linkse partijen zeggen - maar een klein aantal par- tikulieren van grote dividenduitke ringen. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 19 MAART NED. I: 's Middags zet de AVRO de film De brokkepiloot op de buis. Stan Laurel en Oliver Hardy, bele ven hierin doldwaze avonturen. Bij toeval komen ze in een vreemdelin genlegioen terecht. Om half vier wordt een programma gebracht met de zanger Stevie Wonder. Hij zingt liedjes als He's mister know it all, I see the sun in late December en Vi sions. De tijd die nog over is op de woensdagmiddag gaat op aan Bibe- lebons. Voor achten zit het IKOR ojx de buis met Jouw beurt, waarin kinderen aan het woord komen die een sanatorium moeten bezoeken en de informatierubriek Kenmerk, over kerk en samenleving. Het program ma na het journaal komt van de NCRV Eerst kan men dan kijken naar het tv-spel Lisa is onmisbaar. Lisa heeft bij een groot dagblad een erg verantwoordelijke baan. De zor gen van haar baas zijn ook haar zor gen en in feite heeft zij geen eigen leven. Tijdens haar vakantie ont moet ze echter een man op wie ze verliefd raakt. De vraag is nu of ze toch aan haar werk vast blijft hou den of voor een minder beschermt bestaan kiest. Om kwart voor tien kan men luisteren naar de Stranovs- ky zangers. Hoewel de naam anders doet vermoeden bestaat de groep uit ras-echte Nederlanders. Tenslotte is er voor het journaal nog tijd over voor Hier en Nu. Daarin aandacht voor het onderioerp: pensioenge rechtigde leeftijd en het plan om ou dere werknemers in de gelegenheid te stellen eerder met werken op te houden. NED. II: De vooravond tussen ze ven en acht uur wordt in ieder geval besteed aan Van gewest tot gewest en de Stichting Socutera (over de Stichting Emmabloem). Voor na het journaal kondigt hel programma aan politieke partijen (DS'70) en de trek king van de StaatsloterijVervol gens op het programma het Engelse tv-spel De betere moordenaar. De kuns is echter groot dat de uitzen ding moet worden uitgesteld voor Koning Voetbal. Er tvardt vanavond namelijk opnieuw gestreden in hel Europacup-toernooi en in Hilver sum is men er op uil tenminste één wedstrijd rechtstreeks op de buis te brengen. Slaagt men hier niet in dan kan men toch kijken naar Een be tere moordenaar. Het leven van een man wordt gekenmerkt door mis lukkingen. Zijn bestaan wordt be paald door drie mensen om hem heen. Een van de drie zal moeten sterven. Om streeks half tien komt de NOS met de rubriek Kijken naar kinderen Hierin een reportage over een basisschool in Geldermalsen, waar men van het traditionele leer- systeem afgeweken is. Drie voor de woensdagavond vaste rubrieken staan aan liet eind van de lv-avond: Panoramiek, Studio Sport en Den Haag vandaag. WOENSDAG 19 MAART NED. I: 9.15 Schooltelevisie; 15.30 De brokkenpiloten; 16.35 Stevie Wonder; 17.00 Bibelebons; 18.15 Te- leac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Jouw beurt; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.20 Lisa is onmisbaar; 21.45 De Stra- novsky zangers; 22.20 Hier en Nu; 23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Van ge west tot gewest; 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke par tijen; 20.30 Staatsloterij; 20.35 De be tere moordenaar; 21.25 Kijken naar kinderen; 21.50 Panoramiek; 22.05 Studio Sport; 22.45 Den Haag van daag; 23.00 Journaal. DONDERDAG 20 MAART NED. I: Liefhebbers van Peyton Place, de serie die een kleine twee jaar geleden door de AVRO werd beëndigd, zitten vanavond als het even kan voor de buis. Van het meeslepende verhaal is aan het ein de van de zestiger jaren namelijk ook een speelfilm gemaakt. Tussen zeven en tien over tien schotelt de AVRO die vanavond voor en kan men de hele geschiedenis van Rod ney Harrington, Allison en de oude Peytons nog eens dunnetjes over doen. De bioscoopfilm wordt om acht uur onderbroken voor het jour naal. Hel wel en wee in een bekrom pen provinciestadje wordt in herin nering gebracht. Het verhaal zelf behoeft eigenlijk nauwelijks nog Advertentie Vrijdag 21 maart, 20.20 uur, Neder land I: The Searchers. John Wayne als Ethan Edwards, die op zoek is naar de minderjarige dochters van zijn broer. de nieuwe is uit boordevol nieuwe ideeën meelstraat 31 zierikzee enige aankondiging na de 514 afle veringen die de AVRO vanaf 1967 van de gelijknamige serie op de buis heeft gebracht. Iets heel anders om tien over tien. Ferrie Hogendijk heeft dan de tijd om in Ronduit ge zegd zijn visie te geven op aktuele gebeurtenissen en ontwikkelingen. De volgende 25 minuten zijn voor Kunstgrepen. De kijkkost is dan nog niet op. De NOS brengt nog tot on geveer kwart voor twaalf een sa menvattende reportage van de eer ste dag van de wereldkampioen schappen biljarten 47/1, alsmede beelden van de slalom dames als on derdeel van de ski-wedstrijden om de wereldbeker. NED. II: Eerst kan de jeugd zich vermaken met de clowns Sol en Go- belet, waarna in Horen, zien en zwijgen komieken uit het tijdperk van de stomme film hun fratsen uithalen. Na het journaal beleeft een licht teleurstellende serie haar laat ste aflevering. Na twaalf afleverin gen is het gedaan met 't Wilhelmina. In de slotaflevering een grote over zichtstentoonstelling van Rembrandt in het buurthuis. Het is het laatste element dat in het gebouw plaats heeft alvorens met de verbouwing ervan wordt begonnen. Alle inspan ningen van de buurtbewoners heb ben er in ieder geval toe geleid dat de sloop kon worden voorkomen. Na de belevenissen in het buurthuis komt de Ombudsman op het scherm. Hans Ouwerkerk doet weer zijn best om de problemen die hij van de kijkers ter ore is gekomen op te los sen. Daarna alle aandacht weer voor hoofdinspekteur Watt die weer een staaltje van zijn kunnen zal laten zien. Een van zijn medewerkers krijgt een steen tegen het hoofd als hij een inbraak ontdekt. De kraak lijkt eerst een routinegeval maar er kloppen toch een paar dingen niet. Achter het nieuws, overigens na het journaal van acht uur ook op het scherm, besluit de uitzending van de VARA. Tenslotte dan nog zendtijd voor de Vrije Gedachten en Den Haag vandaag. DONDERDAG 20 MAART NED. I: 14.00 Schooltelevisie; 18.15 Flexibele school; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Peyton Place; 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place; 22.10 Ronduit gezegd; 22.15 Kunstgrepen; 22.40 Journaal; 22.45 Studio Sport. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Sol en Gobelet19.30 Horen, zien en zwij gen; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nieuws; 20.35 't Wilhelmina; 21.00 De ombusdman; 21.25 Duiken... politie; 22.15 Achter het nieuws; 22.50 De vrije gedachten; 23.05 Den Haag vandaag; 23.20 Journaal. 63 „Wel, daar hoor ik van op. Zijn die twee beheerders van de nacht clubs van Grotepia al aan de tand gevoeld?" „We maken geen slapende honden wakker, Gert. Morgen hoor je daar wel meer over. Ik kan momenteel niet in bizonderheden daarover tre den". „Ik héb zo de idee, dat ik het snap" „Houd je mond dan. Veel te link om door de telefoon te zeggen. Overigens, het past nauwelijks in jouw onderzoeksthema". „Mogelijk. Heb ik je al verteld, dat die Freddie Luchten inderdaad de pseudo-'dAslaing was?" „Naar wat je me een paar dagen geleden al vertelde, begon ik het te vermoeden. Wat deed die man daar nog meer behalve dienst doen als alibi voor meneer d'Astaing?" „Waarschijnlijk niet veel. Charles de ware heeft zich waarschijnlijk maar één of twee keer in Dorringen vertoond, maar zich nooit als zoda nig bekend gemaakt. Daarom was het voor Freddie twee vliegen in één klap: Hij was de vervanger van de echte ambtenaar en bovendien zat hij goed ondergedoken voor dc justitie, die hem zocht wegens de chantage en het neerschieten van die Almelose agent". ..Allemaal hevig interessant, Gert. Welke rol speelde die Lenie van Gestel in het geheel?" „Daar ben ik nog niet helemaal achlei' gekomen. Zal ik je nog wat uit de doeken doen? Die Wirts, he? Is een oom van Lenie. Ja. dal klopt wel. Haar moeder is een Poolse; Wirts zelfs trouwens eveneens. Zus ter en broer dus. En 'dAstaing was in de laatste twee oorlogsjaren on dergedoken bij buren van Lenie's ouders in Hekendorp bij Gouda. Ze kent hem al vanaf die tijd". „Tjee, wat is de wereld toch eigen lijk klein, nietwaar?" „Inderdaad, Zeg, ik hang op, want we gaan vanavond samen uit, mijn vrouw en ik. Hebben we wel ver diend." „Veel plezier. En vergeet niet morgenvroeg de nieuwsberichten aan te zetten. Kan voor jou heel in teressant zijn!" Terwijl Gert Hoolwerf de telefoon neerlegde, knikte hij begrijpend Ik zou me sterk vergissen, als dat van avond niet uitloopt op een razzia in Den Haag en wijde omgeving. Nog voor de nieuwsberichten van zeven uur las Gert Hoolwerf de vol gende morgen al in hot ochtendblad, dat de Haagse politie, daarbij bijge staan door manschappen uit Meines- wijk, Waterlier en Stompburg, een grootscheepse razzia had gehouden in nachtklubs en goktenten. Voor zo ver ze bekend waren, heeft men geen illegale gelegenheid overgesla gen. Bij het ter perse gaan van dit blad had de politic al ruim tweehon derd arrestanten. Later op de dag vernam Hoolwerf meer bizonderheden. Om half twaalf die avond deed men op elf plaatsen tegelijk een inval. Het was allemaal zo goed georganiseerd en opgezet, dat niemand kans zag te ontsnappen ook niet daar. waar achteruitgangen waren, want die bleken eveneens af gegrendeld et zijn. Behalve in negen Haagse zaken waren, er ook twee in Meirieswijk: een nachtclub en een partikulicr huis. waarvan men met door F. VAN FALCKENOORT aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid kon aannemen, dat er op grote schaal gegokt werd. En omdat Van Esperen de bewuste nachtclub in zijn gemeente enigszins kende, ging hij met Den Diender en enkele andere collega's aangevuld met Haagse agenten naar de Papaverlaan waar de nachtclub gevestigd was. Precies op tijd stormde men naar binnen. Er waren niet veel mensen aanwezig, maar iedereen moest jas of mantel aantrekken, bezoekers zo wel al personeel om in te stappen in dc overvalwagen. Trots hevige pro testen. Vooral van het personeel. Dc man, die zich als eigenaar voordeed, maakte nog de meeste drukte: „Ik heb een vergunning, meneer, en hier gebeuren nooit ongeregeldheden! Dit is een first clas gelegenheid, waar wc streng selecteren en. „U mag dat straks allemaal op het bureau vertellen En als alles klopt, bent u met een uur weer terug. Mét uw klanten, als zij ook niets op hun kerfstok hebben". In nog geen uur was dc hele aktie achter de rug en zaten een kleine driehonderd mensen in verschillende vertrekken van het grote hoofdbu reau van politie aan het Burgemees ter dc Monchyplein. In afwachting van een verhoor, dal meteen startte door een tiental rechercheurs, agen ten en zelfs een adjunct-inspecteur want Den Diender uit Meineswijk had zo iets nog nooit meegemaakt en wilde dan ook tot ip de finesses meewerken. ..Al wordt het drie uur vannacht," zei hij op grimmige toon. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7