Grond voor vestigingen P.Z.E.M. te Zierikzee Rapport over fusie Zeeuwse energiemaatschappijen in ijskast HONDERD (WIJKERS) POPULIEREN MOET GEKAPT REDAKTIE- EN EVENEMENTENCOMMISSIE WERD GE-INSTALLEERD Leerlingen openbare basisschool nemen deel aan boomfeestdag STREEKNIEliWS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 18 maart 1975 Nr. 21660 Vergadering gemeenteraad ZIERIKZEE, 17-3. Op maandag 24 maart wordt - zoals gemeld - een vergadering gehouden van de ge meenteraad. onder voorzitterschap van burgemeester Th. II. de Meester De P.Z.E.M. wil een stuk grond kopen t.b.v. een ray on vestiging en een 50 kv-transformatorstation. Het perceel is gelegen op het industrie terrein aan het Groenweegje. Voor de bouw van het station is 5.775 m2 en voor de rayonvestiging 7.395, zo dat de totale oppervlakte 13.170 m2 bedraagt. De grondprijs is f 19 per m2. Voorgesteld wordt lid te wor den van de opgerichte vereniging ,,De Zeeuwse Molen", welke vereni ging zich ten doel stelt de ongeveer 75 Zeeuwse molens te onderhouden en te bedienen. Een grotere uitgaaf voor de subsidie algemeen maat schappelijk werk ontstaat ad f 1.631,40 welk bedrag het college de raad vraagt voor opgemeld doel. In de begroting is verder geraamd 1' 1282,50 voor het Zeeuws Studie fonds. Ook hiervoor dient een. op waardering te geschieden tot een to taal van f 1724,-. De heer W. A. Ter- wogt vraagt subsidie voor zijn pand Karsteil 7, zijnde 30 procent van de uiteindelijk door de minister vast te stellen rijkssubsidie. Verdere voor stellen hebben p.m. betrekking op het algemeen ambtenarenreglement en de vaststelling van het voorschot bijzonder kleuteronderwijs 1975 Morgan, A suitable case for treat ment; 2 mei: Medea; 23 mei: Roman- tika. BURGII HAAMSTEDE Kollekte Reumafonds De kollekte ten bate van het Reu mafonds heeft in deze beide kernen van de gemeente Westerschouwen bij elkaar het fraaie bedrag van f 1144,opgebracht. Voor de kern Burgh was dit f 441,en voor Haamstede f 703,Zowel de koliek- tanten als "de milde gevers als geef sters worden hartelijk dank ge bracht voor hun spontane medewer king. Jeugdsoos „Big S" Op zaterdag 22 maart treedt voor de jeugdsoos „Big S" de Haagse for matie „The Flag" op in de zaal van camping „Duinrand". MIDDENSCHOUWEN Kennismaking met beroepen predikant De kerkeraden van de Hervormde Gemeenten Eikerzee en Kerkwerve hebben besloten een beroep uit te brengen op de heer Delhaas te Pa- pendrecht. Voor een nadere kennis making met de gemeenten is er een kontaktavond belegd. Deze zal wor den gehouden a.s. vrijdagavond 21 maart 1975 in het hervormd-vereni gingsgebouw te Scharendijke. De kerkeraad van Kerkwerve doet hiermede een beroep op de gemeen te weer met zoveel mogelijk belang stellenden daar aanwezig te willen zijn. Indien er te Kerkwerve personen zijn die met vervoersproblemen kampen, kunnen zij zich tot vrijdag middag 12.00 uur opgeven bij één der kerkeraadsleden. Het vertrek zal plaats vinden om 19.30 uur van af de Ring. Autobezitters worden verzocht daar even te informeren of er nog passagiers zijn. NOORDWELLE Fraaie prijs voor Corien Oosse Het meisje Corien Oosse heeft succesvol deelgenomen aan een In ternationale Jeugdprysvraag, die voor de vijfde achtereenvolgende keer door de Rabobanken in zes Europese landen werd uitgeschre ven. Corien haalde de eerste prijs in deze wedstrijd, die als thema had: „Wij en de techniek". Behalve het be-antwoorden van enkele vragen moest een tekening of een schilderij worden gemaakt, iets worden geboetseerd of een opstel ge maakt. Er w-aren twee leeftijdsgroe pen. n.l. van 6 tot en met 12 jaar en van 13 tot en met 18 jaar. Voor Ne derland waren er voor beide groepen 200 prijzen en voor iedere deelnemer een fraa'e poster. De jury bestond uit Judith Bosch van het tv-pro- gramma „Tweekamp", prof. ir. C. de Beer, hoogleraar aan de T.H. te Eindhoven en Wim Boost, cartoonist van de Volkskrant. De eerste prijs voor Coi'ien bestaat uit een bezoek - met één der ouders - op vrijdag 4 april aan het Evoluon te Eindhoven. De direkteur van de Rabobank, de heer Hop reikte een dezer dagen de treinkaartjes uit. DUIVELAND. Nu de verbouwing en uitbreiding/ van café restaxirant „Blauwe Keet" een feit is, is het in teressant nog eens een oud plaatje te zien van deze stopplaats aan de weg naar Zijpe: Het was vroeger (voorrampse foto) een gezellig, maar onaanzienlijk cafeetje. Er is wel het een en ander veranderd. SCHARENDIJKE Gemeente-avond Hervormde Gemeente De kerkeraden van de hervormde gemeente Elkerzee-Kerkwerve heb ben een beroep uitgebracht op kan didaat J. A. G. Delhaas te Papen- drecht. De beroepen kandidaat hoopt op vrijdagavond a.s. te beleggen ge meente-avond nader met beide ge meenten kennis te maken DREISCHOR Landbouwvereniging Honderd jaar Op zaterdag 22 maart wordt met een in „De Drie Schapen" te houden receptie het 100-jarig bestaan her dacht van de landbouwvereniging „Dreischor". OOSTERLAND Café restaurant „Blauwe Keet" In het artikel over de verbouwing en vernieuwing van dé" „Blauwe Keet" werd abusievelijk verzuimd te vermelden dat de elektriciteitswer ken werden uitgevoerd door het Elektro-technisch Bedrijf Lievense te Niëuwérkerk. Volledigheidshalve hier derhalve een aanvulling over een bijdrage aan het geheel, die be langrijk en onmisbaar was. Red. BRIINISSE N.C.V.B.-bijenekomst Donderdagavond 20 maart komt de Nederlandse Cr sten vrouwenbond weer bijeen in het Verenigingsge bouw te Bruinisse. Op deze avond zal ds. A. J. Spier uit Rijswijk spre ken over het onderwerp „Jehova's Getuigen". MIDDELBURG, 18-3 De rust on der het personeel va nde Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij (P.Z. E.M.) is enigszins teruggekeerd nu de raad van bestuur heeft besloten het studierapport dat handelt over de fusie tussen de drie bzuidelykc energiemaatschappijen aan te hou den. De Raad van Bestuur zegt in een verklaring dat aan de commissie wel een nadere studie zal worden ge vraagd, waarin oplossingen worden gezocht voor verdere samenwerking. waarbij niet noodzakelijk aan fusie hoeft te worden gedacht. De Raad van Bestuur zegt het fusierapport te willen aanhouden tot de Tweede Ka mer zich heeft uitgesproken over de energienota van minister Lubbers Vorige week wekte de presentatie van het fusierapport grote onrust onder het 4400 man tellende perso neel van de drie energiemaatschap pijen De fusie zou volgens het rap port nodig zijn om de bouw van kerncentrales in de toekomst te kun nen financieren Kans voor „blijvers" ZIERIKZEE, 17-3. Nog vóór Pasen moei te Zierikzee de bijl in een honderdtal populieren, staande aan de Wandeling en tussen Ravenstraat en Ztiidwellebrug. Het verlies van de populieren kan wat spijtig over komen bij liet publiek, maar het is absoluut noodzake lijk wil de voor langere termijn bestemde groenbe- jdanting een kans krijgen. Bedoelde populieren zyn na de ramp van 1953 geplant om snel „groen" te hebben, een toen begrijpelijk streven, als rcaktie op de eindeloze sliksymfo- nic. die het februarigebeuren van dat jaar met zich meebracht. Do populier leende zich daarvoor; het is een snclgrocicr. maar heeft - b.v. ten opzichte van eiken en iepen een beperkte levensduur Toch heeft men destijds al aan een langere termijn-beplanting ge dacht, wanl tussen de populieren werden gelijktijdig jonge essen ie pen, esdoorn, et ken en ander mate riaal geplant. Deze beplanting heeft een veel langere levensduur, maai groeide de eerste jaren ma r lang zaam. De z.g.n. blijvers hebben ge profiteerd van de bescherming (luw te) van de wijkers (de populieren) Meer levensrnimto Dc eiken, essen enz. hebben thans echter grote behoefte aan meer le vensruimte en om dit te bereiken moet een deel van de populieren het veld ruimen. Het z.g.n. dunnen van dit materiaal zal echter naar de Plantsoenendienst verwacht cecn na delig effekt hebben op het groen- totaalbeeld van Zierikzee. De hmg:r van de overblijvende beplanting blijft nagenoeg dezelfde. Alleen op deze wijze is de toekomst van de blijvers verzekerd. W.S.V. „Brouwershaven" BROUWERSHAVEN, 14-3. Vrijdagavond jl. hield de w atersportvereniging „Brouwershaven" haar negende algemene ledenvergadering in eafé-restaurant Jacob Cats" te Brouwershaven. 11e voorzitter, de heer W. H. Kesleloo, verheugde ziel» over de goede opkomst en gaf een beknopt overzicht van de aktiviteiten der vereni ging in het afgelopen seizoen. In 1974 werd een enquête onder de leden gehouden teneinde te peilen welke wensen en behoeften er onder de leden leefden. Een handicap by het verstevigen van de verenigingsbanden was namelijk de enorme verspreid heid van woonplaats van leden .Resultaat van de enquête was het installeren vau een redaktiecommissie en van een evenementencommissie. De redaktie- commissie bracht inmiddels het cluborgaan „De Recde" uit, terwijl door de evenementeneommissie in 1971 een tweetal evenementen werden georgani seerd. In 1974 heeft de vereniging een behoorlijke post verlies geleden op de liggeiden. Met de gemeente Brou wershaven is echter een nieuwe overeenkomst aangegaan zodat de vereniging in de toekomst op een veiliger basis kan pachten. Bespre kingen met het college van b. en w. over de bestemming van het tonnen- magazijn zijn momenteel in volle gang. De vergadering vaardigde een lid .de architekt A J. Weng. uit om als deskundige namens de vereni ging de besprekingen bij te wonen. Jeugdafdeling De Jeugdafdeling van de vereni ging loopt voortreffelijk. In het af gelopen seizoen werden talrijke ak tiviteiten ontplooid. Volgens de' lei der instrukteur, de heer J. C. A. Koster, was de afdeling zover dat op bescheiden schaal wedstrijden ge zeild zouden kunnen worden. Hij dacht hierbij aan onderlinge wed strijden en met nabije bevriende verenigingen. Op 19 april a.s. om 14.00 uur zal op feestelijke wijze het nieuwe on derkomen van de Jeugdafdeling aan de Haven Noordzijde 30 in gebruik Flitsen uit het buitenland SAIGON Het Zuidvietnamesë le ger heeft maandag vrijwel het ge hele centrale bergland verlaten en de oerwoudachtige heuvels ingeruild voor de bevolkter laaglanden, zo hebben militaire woordvoerders be kendgemaakt. TEHERAN. De 131.000 Koerdische vluchtelingen uit Irak mogen in Iran blijven. Ze zijn ook vrij om terug te keren naar Irak voor het huidige be stand, dat de regering in Bagdad vorige week afkondigde, op 1 april zal aflopen. worden genomen. Hel pand is rigou reus door de leden zelf verbouwd en zal voornamelijk dienen als instruk- tielokaal en het opbergen van ma terialen. De evenementencommissie is voor nemens de volgende evenementen te organiseren. 19 april: openingsavond met filmvoorstelling; 28 juni: foto- puzzeltocht: 9 ol' 16 augustus: Brou wershavendag met een rondvaart op eigen schepen voor bejaarden, bar- beque of mosselmaaltijd, gondel- vaart en bal na; medio september sluitingsavond. De aftredende voorzitter, de heer W. H. Kesteloo, werd met overgrote meerderheid van stemmen herkozen. De volgende nr. van het boten- fonds werden uitgeloot: 24, 18. 22. 13, 19. 3, 5 en 17. Cluborgaan In de' pauze waren de leden in de gelegenheid middels een keuzefor mulier het nieuwe gezicht van het cluborgaan „De Reede" te bepalen. Op de hiervoor uitgeschreven prijs vraag werd door een 16-tal leden een ontwerp ingezonden. Als eerste kwam het ontwerp van de heer H. van Kuilenburg uit de bus, tweede A. H. Marinissen en als derde F. Leistenschneider. Alle vliegtuigen bij elkaar HOOGEVEEN. 17-3. De vliegclub Hoogeveen zorgt dit jaar wellicht voor een primeur op luchtvaartge bied. Ter gelegenheid van het 350- jarig bestaan wordt in mei namelijk een lüchtvaartshow gehouden als enige in ons land, waarbij men de Mirage, de YF-16 en de Saab-Viggen willen demonstreren. Dit zijn de drie nieuwe gevechtsvliegtuigen waaruit minister Vredeling een keus zal moeten maken in verband met de vervanging van de Starfighter. RENESSE. 17-3. Aan de natio nale boomfeestdag, die in zyn hui dige vorm sedert 1957 elk-jaar ge vierd wordt door kinderen van de hoogste klassen van het basisonder wijs, wordt dit jaar ook deelgeno men door de leerlingen van de hoog ste klassen van de scholen in Wes terschouwen. HILVERSUM. Rob Out achter de ge heel nieuwe gelnidsapiiaratuur ter waarde van twee ton, op zolder van de Hilversumse Veronica-villa. De upparatuur zal gebruikt worden voor diverse aktiviteiten. Rob Out werd door de fotograaf verrast en wilde ge encommentaar geven. Ondertus sen nemen de geruchten toe over een eventuele terugkeer van Veronica in de ether. Dit betekent dat de leex-lingen van de vijfde en zesde klas van de open bare basisschool 't Staepel 'of woens dag 19 maart om 10.00 uur 50 beuken gaan planten langs het voetpad aan de Laone. De leerlingen die gaan planten zijn van te voren geïnstrueerd aan de hand van het ter beschikking .ge stelde voorlichtingsmateriaal Ze kre gen hiervoor o.a. een fotoknipplaat „Boom en Bos in Nederland" en het plantblad „Hoe plant je een boom". De bedoeling van dit feest is dat de kinderen doordat ze „hun boompje" bijdragen aan de verfraaiing van hun eigen omgeving, meer begrip krijgen voor het belang van bomen en strui ken en voor de natuur in het alge meen. In de jaren 1967, 1970 en 1972 werd ook reeds aan de boomfeest dag deelgenomen door de gemeente Westerschouwen. De voorzitter, de heer W. II Kes teloo, sloot tenslotte de vergadering met een ieder behouden vaart toe te wensen Versterking elektrische voeding naar Schouwen-Duiveland via een 50 kv-verbinding De raad van bestuur van de N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij heeft besloten - aldus wordt meegedeeld - om de elektrische voeding van Schouwen - Düiveland niet via een 150 kv-bovengrondse hoogspanningslciding te versterken, doch daarvoor met een 50 kv-ver- b'nding te volstaan. Deze laatste zal als grondkabel worden uitgevoerd. Tot aanleg van oen 50 kv-kabel werd besloten - aldus heeft'de raad van bestuur verklaard - in verband met de in het geding zijnde belangen van landschappelijke en agrarische aard én die van de gemeente Goes. De sinds 1972 op het projektensche- ma staande 150 kv-verbinding zou in ondergrondse uitvoering tot onver antwoord hoge investeringen hebben geleid. De ondergrondse 50 kv-verbinding, die Schouwen-Duiveland via Noord- Beveland zal moeten voeden, kan binnen redelijk korte termijn wor den gerealiseerd. Ook dat is een overweging geweest waarom gekozen werd voor de weinig gangbare „tus- senspanning" van 50 kv, die op lan gere termijn uit bedrijfsoog'punt min der gunstig wordt geacht. Grafi-mathematica in Zeeuws kunstenaarscentrum In het Zeeuws kunstenaarscentrum te Middelburg (Lange Noordstraat), exposeert Hendrik Baartman van 21 maart tot en met 10 april grafi-ma thematica. De opening van de ten toonstelling vindt plaats op vrijdag 21 maart, met een toelichting dooi de exposant over computer-kunst. ZIERIKZEE Opening speeltuin Op zaterdagmorgen 22 maart aan staande zal de Meester Breetvelt- speeltuin gelegen aan de Brauw- straat in Malta, weer voor de kin deren worden opengesteld. Zoals ook andei-e jaren gebruike lijk was, zal de opening worden op geluisterd met muziek van het draaiorgel. Verder krijgt het geheel een'feestelijk karakter door de uit reiking van versnapernigen. Boven dien wordt de opening nog extra feestelijk omdat met het oog op de naderende Paasdagen, naar eieren gezocht zal kunnen worden De speel- werktuigen voor de kinderen zijn, voor zover nodig, speelklaar ge maakt. Alles is dus weer gereed om de kinderen te ontvangen. Het be stuur hoopt en verwacht dan ook dat veel kinderen bij de opening aanwe zig zullen zijn en dat ook veel ouders weer van de gelegenheid gebruik zullen maken om een kijkje te komen nemen. Spreekbeurt voor S.G.P. Voor de S.G.P. zal op donderdag avond 20 maart aanstaande in het kerkgebouw van de Geref. Gemeen te in Nederland aan de St. Domus- straat een spreekbeurt worden ver vuld door de heer L. M. P. Scholten Afd: Plattelandsvrouwenbond Op de jongste vergadering ver klaarde de Afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, zich bereid een komend patiën tenschip te verrassen met een ge schenk, maar niet een komplete avond te verzorgen, zoals in het (maandag)-verslag abusievelijk werd gemeld. Red. Filmavond „Ziejook" De filmkring „Ziejook" vertopnt vrijdagavond 21 maart aanstaande in de aula van de RSG „Prof. Zeeman" de belangwekkende film van de Duitse regisseur Fassbinder: „Angst essen Seele auf", (Alle Turken heten Ali). De hoofdrollen worden bezet door Brigitte Mira en El Hedi Salem In het voorjournaal zullen oude beel den worden vertoond over Zeeland. Het komende programma van „Zie jook" ziet er als volgt uit: II april

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3