KISSINGER BEVINDT ZICH IN RUW VAARWATER NOTA Radio Noordzee moet weg NATUURMONUMENTEN BLIJ MET REGERINGS NOTA'S Raad Brouwershaven KABINET WIL MET LANDBOUWSCHAP SPREKEN Het Nabije Oosten Kunst in nieuw hotfel Veerdienst tussen Engeland en Nederland AGENDA JEUGD 2 „Door cle grote toename van cle bouw van tweede woningen is in Zeeland de grens van het toelaat bare op vele plaatsen bereikt". Over deze zin uit een nota van het Provinciaal Opbouworgaan de Stichting Zeeland is de raad van Brouwershaven - bij monde van de voorzitter burgemeester A. P. Schpuwenaar - terecht gevallen, want in de Smalstad is helemaal de grens van het toelaatbare niet bereikt. Terwijl Brouwershaven de rekreatieve vleugels echt wel wijd wil uitslaan, worden er geen (zo mer) huizen gebouwd. Er bestaan wel plannen, maar dié bevinden zich in een proceduraal stadium. Bij de kritiek die in de raad van Brouwershaven tc beluisteren viel, werd voortdurend - en ook wel be grijpelijk - regelmatig gesproken van berichtgeving". De publici- teitsorganen als transportbuis van nieuws, werden op die wijze ge steld boven de bron, in casu de Stichting Zeeland. Dat is natuur lijk niet juist. Als er iets te attake- ren valt, dan is het de onderwerpe- lijke nota. In het algemeen moeten de kranten wel kunnen vertrouwen op de inhoudelijke juistheid van dergelijke nota's en rapporten, want uiteraard ontbreekt de tijd om alle beweringen na te trekken en op hun juistheid te testen. Intussen vraagt men zich af wat de nota heeft bedoeld te zeggen. Is het een opmerking, die slaat of slaan moet op de huidige toestand. Dan is hij in het algemeen gezien onjuist, of is het voor de toekomst een hartekreet, een soort waar schuwing, dat „de kust' met zorg vuldigheid dient te worden be handeld en die hele bouwerij zoal niet aan banden dient gelegd, dan toch drastisch in de hand moet worden gehouden. In dit laatste geval hebben wij veel begrip voor dc inhoud van die nota, die inderdaad - naar de titel - ook futurologische bedoelin gen heeft: „nota inventarisatie van de te realiseren nieuwbouw com plexen zomerwoningen in Zee land". Dat is toch zonder meer duidelijk. Als uoor een overdreven bouw de oorspronkelijke trekken van het kustgebied--zo- worden verminkt, dat er niets of weinig van over blijft, wordt de rekreatie een vloek, in plaats van een zegen en liet is beter te waarschuwen op een tijdstip, dat het nog kan dan als het te laat is. De Stichting pleit voor een „open landschap". Dat lijkt ons een goed „Schouws geluid", want die wijdheid en openheid kenemerken nu juist liet landschappelijk karakter en het is een goede zaak over dat bijzon der karakter ook bijzonder waak zaam te zijn. We hebben niet de indruk dat zulks altijd en overal gebeurt Werknemers in de kou UTRECHT, 18-3. Alle 21 werkne- mers van de Nederlandse Tribune- bouw in Bergen op Zoom, aan wie door de directeur van het bedrijf ontslag is aangezegd, staan nu ook letterlijk in de kou. De gemeente Bergen op Zoom heeft namelijk af gelopen vrijdag de toevoer van gas, water en licht naar het bedrijf laten afsluiten. VALKENSWAARD. De grote ma quette van het Rotterdamse haven complex, dat werd gebouwd i.v.m. de manifestatie C'70 zal worden ge sloopt. De direktie van het Eurore- kreatiecentrum te Eindhoven, waar de maquette nu staat opgesteld, is er niet in geslaagd een koper te vinden. Hier de bouwer de heer Looyen te midden van zijn schepping, die des tijds 1,7 miljoen kostte. De opper vlakte van de maquette beslaat 5000 ASSOEAN (Egypte), 18-3. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, is met zijn pendel-diplomatie in liet Nabije Oosten in ruw vaarwater terechtgekomen. Met een zending die nog steeds kati slagen of mislukken, begaf Kissinger zieli heden-dinsdagmorgeii naar president Sadat, 0111 van de Egyptiche president diens antwoord te horen op de jongste Israëlisehe voorstellen, waarin wordt gevraagd om meer Egyptisehe concessies in ruil voor terugtrek king uit het schiereiland Sinaï. Sadat kreeg de Israëlische voor stellen maandagavond van de Ame rikaanse bemiddelaar, waarna hij deze om een toelichting vroeg en zich vervolgens beraadde op het Egyptische antwoord. Een scliarnierkwestie is nog steeds de belofte van de beëindiging van de staat van oorlog tussen beide land den, die Israël wil hebben alvorens zich terug te trekken uit de olievel den van Aboe Rodeis en de Mitia- en Gidipasscn in de Sinaï-woestyn. AMSTERDAM, 17-3. In het nieuwe Sonesta-hotel in Amsterdam, dat op 4 april dcor prins Claus zal worden geopend, zal voor ruim een kwart miljoen gulden aan kunstwerken worden geinstalleerd. Directeur Roger Sonnebend heeft 900 kunstwerken gekocht, voorname lijk van Amerikaanse en Nederland se kunstenaars. Daartoe behoren een speciaal voor het gebouw ontworpen beeldhouwwerk van Beverley Pep per en wandtapijten van Ilya Bolo- towsky, Robert Goodnough en Alex Katz. Van de in totaal 70 kunste naars zijn twintig Nederlanders, die voornamelijk met grafiek vertegen woordigd zijn. Er hangt werk van onder anderen Karei Appel, Corneil- le, Lucebert, Jan Cremer, Constant, Jan Montijn en Metten Koornstra. DEN HAAG, 17-3. Het zendschip van Radio Noordzee, de Mebo 2. mag niet meer voor radio-uitzendingen binnen Europa worden gebruikt. De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag, mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, vindt dat Ne- dérland met het verdrag van Straatsburg, het zogenaamde „Vero- nica-wetje" de verplichting tegen over andere Europese landen op zich heeft genomen te zorgen dat Radio Noordzee het schip, dat nu in Rid derkerk aan de ketting ligt, niet er gens voor een Europese kust gaat gebruiken voor illegale uitzendingen. Kissinger is voornemens Sadat's ant woord heden-dinsdagmiddag mee te rug te nemen naar Israël en deze week nog minstens twee keer naar Assocan te gaan, om de vaart in de onderhandelingen over een nieuw akkoord tussen Israël en Egypte te vergroten., Op weg naar Assoean vanuit Is raël zei een functionaris aan boord van Kissinger's vliegtuig, dat de on derhandelingen zó moeilijk waren, dat het niet mogelijk was te voor spellen hoe lang ze zouden duren. Er wordt trage en geleidelijke vooruitgang geboekt, zei hij, maar het zou uiteindelijk te weinig kunnen blijken te zijn om tot overeenstem ming te geraken. Zwaar onderhandelen Ondanks eerdere optimistische uitla tingen in het openbaar, erkennen ook de Egyptenaren dat zwaar onder handelen in het verschiet ligt. Israël noemde Sadat's eerste voor stellen vorige week „onvoldoende en onbevredigend". Het stuurde met Kissinger tegenvoorstellen mee, die van Egypte meer vroegen. LONDEN, i7-3. De rederij Olau Line te Kopenhagen begon zondag j.l. met een veerdienst tussen Sheer- ness (in de monding van de Theems) en Vlissingen. De veerdienst wordt onderhouden met twee schepen van 3100 ton: de „Olau West" en de „Olau East". Per dag zijn er twee afvaarten; de over vaart duurt ongeveer zeven uur. Het tarief is vier pond sterling - onge veer 23 gulden - per persoon. UTRECHT, 17-3. „De moderne ont wikkeling, met name van de land bouw, dreigt nog overgebleven cul turele en natuurwetenschappelijke waarden weg te vagen als wy ons niet tijdig bezinnen op datgene wat wy willen behouden". Dit zei mr. H. W. Bloemers voor zitter van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, zaterdag in Utrecht, tijdens de opening van de jaarvergadering van de vereniging. Mr. Bloemers legde in zijn rede grote nadruk op het belang van de drie onlangs verschenen regeringsno ta's over natuurbeleid in Nederland. „De nota ten aanzien van de natio nale parken spreekt ons zeker aan, omdat het natuurmonumenten is geweest, dat in 1930 het eerste natio nale park in Nederland, het Natio nale Park Veluwezoom. tot stand heeft gebracht", aldus mr. Bloemers. „Uit de andere twee nota's treedt vooral het besef naar voren, dat men zich nu duidelijk de cultuurhistori sche waarde van onze landschappen voor ogen is gaan stellen". In deze twee nota's worden de natioale land schapsparken en de verhouding na tuurbescherming en landbouw be- deld. De vereniging tot behoud van na tuurmonumenten zal voortaan 10 procent van de contributie-inkom sten storten in een fonds „Aktie en Educatie". Mr. Bloemers: „op deze wijze werkt ieder lid van natuurmo numenten ook mee aan acties ten behoeve van het natuurbehoud en het milieu in het algemeen". Mr. Bloemers zei zeer verheugd te zijn „dat de staatssecretaris van c.r.m., blijkens de toelichting op zijn begroting, bereid is aan eigenaars van particuliere landgoederen de helpende financiële hand te bieden. Met name de hoge kosten van in standhouding bedreigen het voort bestaan van veel van deze landgoe deren", aldus mr. Bloemers. Onder zijn gehoor bevond zich on dermeer minister J. P. A. Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening). (Vervolg van pag. 1) Lewconbaar te maken en te houden. Om deze regeling tc kunnen uitvoe ren meet de raad voor Brouwersha ven en Dreischor een gebied aanwij zen wat voor verbetering in aanmer king komt. In dit aan te wyzen ge bied ligt een groot aantal slechte woningen. B. en w. merken op dat ter stimu lering van rehabilitatie voor de in- woneïs voorlichtingsbij eenkomsten zullen worden gehouden en in spraakprocedures op gang te bren gen. Om belanghebbenden een beter mzicht te kunnen geven in de moge lijkheden gaan de gedachten van het college uit naar een spreekuur ten kantore van gemeentewerken, waar bij vertegenwoordigers van de prov. directie van de volkshuisvesting in Zeeland en van de Rijksdienst voor Monumentenzorg gevraagd zullen worden hierbij aanwezig te zijn. Door de gemeente zullen uit Rijks kas de volgende subsidies ter be schikking kunnen worden gesteld: woningen, géén monument zijnde 35 pet van de kosten. Wonnigen zijnde monument: 70 pet tot een maximum van f 150.000,-. De heer C. J. Nelisse informeerde of er na de definitieve vaststelling nog aan de grenzen gesleuteld kan worden. De voorzitter1- antwoordde dat oude woningen, die buiten het gebied vallen zoals b.v. de Stoofweg en Welleweg te Dreischor in het re- habilitatiegebeuren kunnen worden opgenomen. De heer C. J. de Munnik zei bevreesd te zijn, dat na de wo ningverbetering ook de betrokkenen hoger zullen worden aangeslagen in de komende „onroerendgoedbelas- ting". Voorzitter: „Hieraan zal niet te ontkomen zijn, want als men een loonsverhoging krijgt van zij baas stijgen ook de ingehouden premies der sociale wetten". De heer J. K. Goemans vroeg wat er met de andere twee kernen ge beurt. De voorzitter: „Zonnemaire valt niet in de huidige regeling. Voor Noordgouwe is gesproken om de Ring er bij te pakken. Eventuele subsidieaanvragen uit dit gebied zullen niet zonder meer worden af gewezen". De raad ging z.h.s. ak koord met het principebesluit. Tweede-woningkwestie Een uitvoerige diskussie ging voor af aan de vaststelling van de veror dening op het gebruik van gebouwen en gronden in de bebouwde kom van de gemeente Brouwershaven. B en w. merken op dat reeds in 1974 het probleem van het steeds meer ont trekken van de oudere woningen aan het „gewone" huizenbestand om de ze dan te doen gebruiken als zomer- of weekend woning aan de orde is gesteld. Ter verdediging van het ge bruik der tweede woningen werd destijds aangevoerd dat men ver krotting diende te voorkomen. Dit is aldus het college bewaarheid, want anders zouden er in de kernen di verse woningen gesloopt zijn. Tet medio 1974 waren een 235 2e woningen in gebruik en wel tc Brou wershaven 75; Dreischor 31; Noord- gouwe 13; Schuddcbeurs 23, Zonne maire 41 en in het buitengebied 52. B. en w. zeggen te menen dat thans het moment is gekomen om regelend op te treden en wel om de volgende redenen: de aandacht van aspirant kopers gaat steeds meer uit naar nieuwere woningen; de bebouwde kommen van de gemeente dreigen tot zomerwoningterreinen te verval- ln; de leefbaarheid wordt ernstig in gevaar gebracht: de woningen staan een groot gedeelte van het jaar leeg, wat problemen geeft voor politictoe- zicht. De heer De Munnik zei dat we het aantal 2e woningen zeker sterk ipoe- ten beperken, daar we steeds over dc leefbaarheid spreken. Notarissen mogen geen „jodenverklaring" afgeven DEN HAAG, 17-3. Minister Van Agt van justitie acht het verlenen van medewerking door notarissen of anderen aan verklaringen van nietr jood zijn ongeoorloofd. „Hol is in strijd met geest en strekking van het internationaal verdrag inzake de uit banning van elke vorm van rassen discriminatie", aldus de bewindsman mede namens zijn collega Van dei- Stoel van buitenlandse zaken, in het maandag gegeven antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Roelhof (PvdA). Kraanmachinist om het leven gekomen RHENEN, 16-3. Op het industrie- terrein in de gemeente Rhenen is maandagochtend de 32-jarige kraan machinist F. J de Jong uit Waarder, gehuwd en vader van twee kinderen op slag gedood. Na een enorme knal brak de tien meter hoge kraan waarmee het slachtoffer werkzaamheden verricht te bij de nieuwbouw van een bedrijf af en sloeg het gevaarte tegen de grond te platter De machinist zat op ongeveer vijf meter boven de grond in de stuurcabine De stoffelijke res ten van het slachtoffer moesten uit de verwrongen brokstukken vap de totaal vernielde kraan worden ge- De arbeidsinspektie stelt een on derzoek in naar de oorzaak van hel bedrijfsongeval. Kind viel van pony MAURfK, 17-3. Het vierjarig zoontje van de familie Pluim uit Maurik (Gld.) is maandagmiddag om bet leven gekomen toen het van een pony viel en onder een passerende landbouwtrekker met aanhanger te recht kwam. De pony schrok van de naderende tractor. Het jongetje was op slag dood. Een buurmeisje, dat ook op de pony zat, werd ernstig ge wond naar het ziekenhuis in Tiel gebracht. Echtpaar omgekomen bij verkeersongeval HEERENVEEN. 17-3. De 53-jarige P. Tjepkema en zijn 52-jarige echt genote H. Tjepkema-Visser, uit Fer- werd (Fr.) zijn maandag bij een ver keersongeluk in de gemeente Hee renveen om het leven gekomen. Een auto, die bij een inhaalmanoeuvre was gaan slippen reed de auto van de slachtoffers van achteren aan, waardoor deze van de weg raakte. Haken en ogen De heer Goemans zag aan deze verordening nogal wat haken en ogen die gemakkelijk te omzeilen zijn. Hij stélde een aantal vragen wie of er gaat controleren welke woningen onder deze regeling vallen en wie of er onthffeing krijgt. Wat gebeurt met de leegstaande wonin gen té Zonnemaire? Ook vroeg de heer Goemans of de Kanterwoningen aan de Kromwal dan ook niet meer als 2e woning mogen worden ge bruikt. De voorzitter vond dat aan het „euvel" tweede woning paal en perk gesteld moet worden, daar het de leefbaarheid in de kernen uitholt Het gaat ten koste var! diverse zaken zoals b.v. het onderwijs. Het is be grijpelijk dat de VVD fraktie moeite heeft met de praktische uitvoering. De controle komt in handen van Bouw- en Woningtoezicht Woningen, die nog voor perma nente bewoning dienst kunnen doen zullen onder deze regeling vallen. De Kanterswoningen zijn destijds als 2e woning gebouwd, zodat de ge meente hier niet onderuit kunnen. Ze kunnen wel als permanente wo ning door de eigen inwoners worden betrokken. Te Zonnemaire zullen de oude woningen gerenoveerd dienen te worden. Ook daar gaan de leeg staande woningen onder de verorde ning vallen. De begrenzing der be bouwde kommen worden door ver keersborden aangegeven. De heer Goemans vond dit een stuk rechtsongelijkheid voor de be woners te Schuddebeurs in de Don- kereweg en Kloosterweg. Wethouder Van Ast bestreed dc opmerking van de voorzitter dat dc 2c woningen een „euvel" zyn. Vroeger waren we blij dat er men sen waren die de oude panden en krotten opknapten tot leuke huisjes zodat ook dc straat intact bleef, en er geen gaten ontstonden. De voor zitter stelde dat rnen het beleid van dc vroegere gemeentebesturen niet mag bekritiseren, maar bleef het een euvel vinden. Inderdaad was men toen blij dat de verkroting werd te gengegaan. De raad ging akkoord met het voorstel. Zierikzee 't Lange Uus: Kunstexpositie, 9.00- 12.00. 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Dinsdag 18 maart Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk, NCVB-af- dcling, 19.45 uur. Woensdag 19 maart Haamstede Hertel RTM Station, 20.00 uur, leden vergadering Oranjevereniging. Goes .,pe Korenbeurs", 14.30 uur afd. Zeeland Iiorecaf. J. W. v. d. Doelschool, 19.00-21.30 uur KijlUkontaktavond-tentoonstelling. Kerkwcrve Verenigingsgebouw, NCVB-afdeling, 19.45 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Gez. avond vrouwenverenigingen, 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis, 14.00 uur, bejaardenmid dag voor Oosterland, Sirjansland, Ouwerkerk, Bruinisse en Nieuwer kerk. Donderdag 20 maart Zierikzee Kantine school, Ver. Technische school, ledenvergadering, 20.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, bijeen komst P.v.d.A. over de problemen rond de kleine kernen - Gebouw Ger. Gem., 19.30 uur, ver gadering S.G.P. Kerkgebouw Geref. Gem. in Ne- derl., 19.30 uur spreekbeurt de heer L. M. P. Scholten voor S.G.P. DEN HAAG, 16-3. Het kabinet is bereid tot ren gesprek met het Land bouwschap. Een datum zal nog in onderling overleg worden vastge steld. Het schap heeft dit in zijn jongste maandelijkse bespreking met minis ter mr. A. van der Stee van land bouw vernomen. Het had om ccn on derhoud met het kabinet gevraagd, omdat het niet tevreden is met dc pnjsbcsluHcn die dc E.E.G.-land- btnnvrnad op 13 februari heeft ge nomen. Het schap vindt dat die be sluiten geen ruimte laten voor ver betering van dc inkomensachter stand in land- cn tuinbouw en wil daarom nationale maatregelen op so ciaal cn fiscaal terrein. Over de Franse nationale maatre gel: een toeslag van 1.200 frank voor de meeste boeren, zei minister Van der Stee tijdens zijn gesprek met het schap, dat die op het eerste ge zicht in strijd lijkt met het E.E.G.- verdrag. Hij had er in de laatste ver gadering van dc E.E.G.-rnad van landbouwministers echter niet over gesproken, omdat dit onderwerp zijns inziens tot de bevoegdheden van de FurAprse Commissie behoort ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongsc-haap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Nu hadden we het over „die jeugd van tegenwoordig". Nou, dat mag van mij die jeugd; laat ze maar een beetje aanrommelen en steek er maar een heleboel genegenheid in, dan komt het er nog wel eens uit ook. Niet echter in de oppositiehou ding, want dat helpt niets. Nu heeft - men herinnert zich dat - de oud testamentische Eli zijn zonen „nooit kwaad aangekeken" en het is dus ook mooi uit de hand gelopen met die zonen, maar deze tijd vergt an dere methoden. Daar hoeven geen boze ogen bij opgezet; zo subtiel is het geworden. Als de zoon zijn ka mer niet heeft opgeruimd, bepleit ik sterk in het algemeen het nut van orde: „je kunt alles dadelijk weer terugvinden; het is zo'n stuk gezel liger". De kamer zelf blijft onbe sproken, Volgens de dieptepsycholo- gen helpt het en daar houden wij het dan maar op. Vroeger. ach, begin niet over vroeger, dat was echt allemaal an ders. De kaders waren nog vierkant getrokken en de speelruimte was ge ring. De zaterdag icas nog een echte werkdag. Om te beginnen had de middelbare school op zaterdagmor gen nog zes lesuren en met het oog op het weekeinde was er heel wat huiswerk. Had men tijd nietwaar? Later is daar verandering in geko men, maar in het begin profileerde de vijfde klas daar niet van. Dal was de eindexamenklas cn de leer lingen werden geacht alle hoop op verlichting van hun lol te laten va ren. 's Middags waren er altijd schoenen te poetsen, fietsen schoon te maken en als non plus ultra was daar de tuin. De tuin vrienden, o die tuin. Men moet een agrarisch geroe pene zijn op die leeftijd omdat leuk te vinden. Dieptepunt is ooit geweest toen ik vers geplante tomatenplanten abu- sievelijk voor onkruid aanzag en daar dapper de beuk insloeg. De ge volgen waren verschrikkelijk, maar „it was all in the game". Kijk, met al zulke snorrepijperijen moet men bij de jeugd niet meer aan komen. Dan zitten ze gezellig (zelfs dat komt voor) een glaasje tc drin ken 's avonds en dan denken w\j lichtzinnig „zo is het mooi geweest", 'maar dan om het middernachtelijk uur gaan ze ergens anders een pilsje vatten. Nee. het Is allemaal anders, maar toch ook weer eender, want dc problemen die dc jongelui aan- vliepen zijn niet geringer dan toen. misschien nog wel complexer en zc komen goed eigenwijs voor hun me ning uit en wie een paar jaar ouder is, is snel een ouwe zak, maar als er een restant van een vertrouwensba sis is. valt cr toch nog te praten en blijkt de „andere generatie" toch niet helemaal dwaas bevonden. Dat is al ren hele winst cn zo scharrelen onze potentiële opvoeders maar een beetje tussen de klippen door. Moeilyk natuurlijk, maar soms nog wel boeiend ook. Trouwens ver I is facade en daarachter steekt so ins meer verdriet en gevoeligheid, dan men vermoedtHet l{jkt voor een andere generatie het einde, onj nu jong tc zijn, maar hel moet ver draaid moeilijk zijn.' SC111ERF.il ,ANDM AN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2