AUTOGORDEL REDT NU AL VEEL MENSENLEVENS Kritiek op rapport over „overdreven" huizenbouw Veel Portugese vluchtelingen FORD OVER HET OFFENSIEF IN CAMBODJA DE ZIERIKZEESCHE COURANT teak bergmeubel MEUBELRAMA Opmerkelijke uitspraak in de V.S. Zeer hoge begrotingstekorten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 maarl 1975 131ste jaargang Nr. 21660 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 REOAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. A80NNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t B.T.W. In dit nummer: Noodzakelijke populierenaanslag Zierikzee WASHINGTON, 17-3. De maatre gelen die het congres binnenkort waarschijnlijk gaat nemen zouden wel eens tot gevolg kunnen hebben dat er op de Amerikaanse begroting voor 1974-75 een tekort ontstaat van 45 miljard dollar en op die voor het volgende begrotingsjaar zelfs een van 80 miljard dollar Dat heeft de Amerikaanse minister van financiën, William Simon, maan dag verklaard tegenover de begro tingscommissie van de senaat. De vorige raming van het tekort voor 1975-76 was 54 miljard dollar, maar als het congres de wetsvoorstellen voor belastingverlaging en verho ging van de werkloosheidsuitkerin gen aanneemt zal het tekort veel groter worden, te meer nu het con gres de voorstellen van president Ford om de begroting te beknotten al heeft verworpen. ZIERIKZEE. Monumentenjaar 1975. de oude schuren behoren er toe. Hier de bekende schuur van de heer Van der Wekken aan de Grachtweg. Een prachtig voorbeeld van vroegere bouw. (Foto. Zierikzeesche Nieuwsbode) stelling 8e wijziging Bouwverorde ning wat behelst: een betere warm- te-isolatie in. woningen; voorzienin gen van antenne-inrichtingen en af voer van afvalwater. Aan de heer mr. H. J. A. M. Kray- kamp te Utrecht werd de rente en aflossing van een lening gegaran deerd voor het verkrijgen in eigen dom van een nieuwe woning aan de Kromwal 29 te Brouwershaven. Eervol ontslag werd verleend aan mevr. P. J. Jonker-Schrier, onder wijzeres pan de o.l.s. te Noordgouwe. Eveneens eervol ontslag kreeg de heer W. J. v. d. Meer te Zonnemaire wegens zijn benoeming tot hoofd dei- school aan de o.l.s. „Koningin Julia na" te Zwammerdam zulks per 1 mei a.s. Als tijdelijk vervanger heeft het college de heer Van Gilst uit Zierik zee aangesteld per 1 mei. Als hamerstuk werden een 7-tal agendapunten behandeld betreffende vergoedingen, voorschotten enz. aan diverse scholen in de gemeente Geen bezwaar ondervond het voor stel van b. en w. om aan de heer R. v. d. Bijl te Zierikzee een perceel grond, gi-oot 700 m2, gelegen aan de Meekrapstraat te Brouwershaven te verkopen voor f 37,- per m2, alzo voor de som van f 25.900,- exclusief omzetbelasting. Betrokkene is voor nemens op dit perceel een vrijstaan de woning te bouwen, Rehabilitatiegebieden In bespreking kwam vervolgens het principebesluit aanwijzing reha bilitatiegebieden Brouwershaven en Dreischor. In een uitvoerige toelich ting aan de raad merken b. en w. op dat wil men komen tot daadwerke lijke verbetering van de woningen binnen dit gebied met een maximaal subsidiepercentage, dan dient ge bruik te worden gemaakt van de „Beschikking geldelijke steun reha bilitatie". Rehabilitatie is een zaak van het gehele aangewezen gebied, waarbij de gemeente voor een geor dende aanpak zorgt en financiële steun verleent. Het uiteindelijke doel is het gebied weer voor een groot aantal jaren (Vervolg pag. 2) Advertentie (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) bestaat uit 12 pagina's Het komt er niet op aan, hoe oud men is, maar hoe men f oud is. Verwachting tot woensdagavond: Koud Half- tot zwaarbewolkt met van tijd tot tijd sneeuw; matige tot krachtige noordoostelijke wind; minimumtem peraturen 2 graden, maxima mor gen circa 4 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 19 maart. Zon op 6.47, onder 18.50 Maan op 9.31, onder 1.09 20 maart. Zon op 6.44, onder 18.52 Maan op 10.24, onder 2.07 Eerste kwartier: 20 maart (21.05) HOOG- EN EAACWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 19 maart 6.45 19.11 0.11 12.39 20 maart 7.27 19.56 1.01 13.29 Doodtij: 23 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-3. Het K.N.M.I. meldt: Een hogedrukgebied strekt zich uit van Schotland tot in Finland. Koude lucht, die aan de zuidflank van dit hogedrukgebied naar West-Europa gevoerd wordt, veroorzaakte dins dagochtend in Noord en Midden- Frankrijk plaatselijk dichte sneeuw val. De minimum temperaturen in deze luchtsoort vallen nogal mee. In Nederland werd in het oosten hier en daar min vier geregistreerd. Inmiddels is in de Golf van Genua oen depressie tot ontwikkeling geko men. Er omheen stroomt zachte lucht via Joegoslavië naar het noor den en vandaar naar het noordwes ten. Het is niet onmogelijk, dat de voorste begrenzing van deze zachte lucht in de vorm van bewolking woensdag ons land zal bereiken. Vannacht zal het echter in bijna hef hele laftd nog lot lichte vorst kunnen komen. AMSTERDAM, 18-3. Sinds 1972 hebben ongeveer 360 Nederlanders hun leven te danken aan het dragen van veiligheidsgordels in de auto. Als iedere voorin- zittende van een met gordels uitgeruste auto deze al tijd zou dragen, dan zou dat een jaarlijkse winst zijn van ongeveer 420 levens buiten en ongeveer 120 le vens binnen de bebouwde kom. MADRID, 17-3. Portugese vluchte lingen in de Spaanse hoofdstad Ma drid schatten maandag dat ongeveer tienduizend Portugezen hun land zijn ontvlucht sinds de staatsgeep van april vorig jaar die een einde maakte aan de corporatieve staat van Salazar/Caetano. De meeste Portugezen vertrokken nadat president Antonio de Spinola in september aan de dijk was gezet, zeiden ze. Het grootste deel der vluchtelin gen - zoals ook Spinola - is naar het Portugeessprekende Brazilië gegaan. Dit heeft ir. E. Asmussen, directeur van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (S.W. O.V.), dinsdag in Amsterdam gezegd op een persconferenite van Veilig Verkeer Nederland. Hjj zei ook dat heupgordels niet inferieur zgn aan driepuntsgordels. Ir. Asmussen heeft nigehaakt op onderzoekingen die de S.W.O.V. in opdracht van de ministeries van volksgezondheid en van verkeer en waterstaat verricht. De indruk dat de heupgordel inferi eur zou zijn aan de driepuntsgordel is z.i. te wijten aan uitspraken in het buitenland op grond van onvolledige research. Hij merkte op dat er thans in Europa een sterke tendens is om de voorin-zittenden van personen auto's te verplichten tot het dragen van uitsluitend driepuntsgordels. Dit zou het (vrywillig) dragen van gordels door kleine kinderen en kleine volwassenen bijna onmogelijk maken door de daaraan voor hen verbonden gevaren. Ook personen van meer dan ge middelde grootte kunnen met deze Raad Brouwershaven ZIERIKZEE. Te Zierikzee bestaat uitstekende belangstelling voor de nieuwe cursus van de afdeling Zie rikzee van het Verbond voor Veilig Verkeer. Foto: een groepje cursisten bijeen, deelnemers aan de lessen pech onderweg. In de lopende cursus worden ook lessen EHBO gegeven. gordels moeilijkheden krijgen, nl. in sommige kleine vierdeursauto's. In deze gevallen kan beter een heup gordel worden gedragen. De heupgordel Uitsluiting van de heupgordel is vol gens ir. Asmussen dan ook onver antwoord. In internationale organen verzet Nederland zich dan ook met hand en tand tegen een dergelijke maatregel, mede op grond van een rapport van de S.W.O.V„ dat in deze internationale organen is verspreid en dat begin april zal worden gepu bliceerd. Hoewel het bericht gebaseerd was op een rapport van de Steihting Zee land (dat ons onbekend is) kan er een verkeerde interpretatie aan wor- dne gegeven. Voor een goede infor matie noemde de heer Schouwenaar een dergelijke berichtgeving schade lijk. Verder deelde de raadsvoorzitter mede, dat per 1 februari ter secreta rie is benoemd mej. M. W. Jonker uit Ellemeet. N.a.v. de ingekomen stukken maakte de heer C. J. de Munnik bezwaar tegen het feit, dat de groot verbruikers bij de PZEM slechts 3/4 ct per Kwh betalen, wat een scheve verhouding is t.o.v. de kleinverbrui kers. Ook vond de heer De Munnik het een kwalijke zaak dat de inkasso van de gas-elektra prijzen zo'n grote achterstand heeft en de nota's elkaar te druk opvolgen. De voorzitter wees er op dat destijds voor de werkver schaffing grote industrieën zijn aan getrokken, welke met de PZEM kontrakten sloten, welke langlopend waren. Er is sprake van fusieplan nen tussen een drietal energiebedrij ven in Z-Nederland, maar deze zijn nog niet rond. Ook op administratief gebied is aangedrongen op aanslui ting bij de SEB. De achterstand in de inkasso was te wijten aan de computer welke stuk was. De heer C. J. Nelisse zou in de volgende raadsvergadering graag geinfor- meerd worden over de frekwentie der bezoeken en het aantal onder zoeken door de schoolarts. Dit zegde de voorzitter toe. De heer J. A. v. d. B(jl bevreemdde het dat b. en w. voorstellen aan de raad om geen adhesie te betuigen aan de motie van de gemeente Oost stellingwerf. Het betrof hier een mo tie inzake de aardgaspryzen welke volgens deze gemeente voor de be jaarden verlaagd dienen te worden. De voorzitter resumeerde dat dit punt ook reeds in de besprekingen in het parlement thans aan de orde is, zodat de motie een doublure zou betekenen De fractievoorzitter PvdA C. J. de Munnik onderschreef dit, daar het achter de feiten aan lopen zou betekenen. De heer v. d. Bijl wilde echter adhesie betuigen en bracht het voorstel in stemming Una niem stemde de rond inclusief de wethouders vóór dit voorstel. De raad ging akkoord met de vast- Ir. Asmussen waarschuwde verder met klem tegen de verleiding de na druk te leggen op negatieve aspecten van de autogordel. Het is weliswaar nog geen volmaakt beveiligingsmid del, maar het S.W.O.V.-ondcrzoek laat onomstotelijk zien dat de gordel een geweldige levensredder is. De kans dat een voorin-zittende van een personenauto overlijdt als gevolg van een ongeval, vermindert met minstens 60 procent als hij de gordel gebruikt. Tussen 25-45 jaar Onderzoeken hebben aangetoond dat automobilisten tussen 25 en 45 jaar de gordel het meest dx-agen. In juli 1971 was het percentage gordelge bruikers op het totale aantal onder vraagden buiten de bebouwde kom 6 procent en erbinnen 4 procent. In oktober 1974 was dit opgelopen bui ten de bebouwde kom tot 21 procent en tot 10 procent binnen de be bouwde kom. SOUTH BENG (Indiana), 17-3. - President Ford van de Verenigde Staten heeft maandagavond op een persconferentie in de Notre Dame- universiteit van. South Beng in In diana gezegd, dat het communisti sche offensief in Cambodja de Ame rikaanse bondgenoten in het Verre Oosten aan het denken zet over de Amerikaanse verplichtingen in dat gebied. Ford noemde het voortbestaan van een niet-communistische i*egering in Cambodja „van vitaal belang voor de Amerikaanse veiligheid" en hij waarschuwde de Amerikanen niet af te glijden in de „splendid selfishness" van een nieuw isolationisme. Als voorbeelden van het mep.' denken in het Veri'e Oosten noemde de Amerikaanse president het voor nemen van Thailand te vragen om het vertrek der Amerikaanse troepen in dat land en de herziening door president Marcos van de Filippijnen van de betrekkingen van zijn land met Amerika. BROUWERSHAVEN, 17-3. Bij de aanvang van de maandagavond gehouden vergadering van de ge meenteraad Brouwershaven, sprak de raadsvoorzitter, de heer A. P. Schouwenaar, zijn misnoegen uit over het heden verspreidt ANP-bericlit, als zou te Brouwers haven en Bruinisse een aantal van ruim 2200 zomer woningen in aanbouw zijn en dat er nog vele zullen volgen. De burgemeester stelde dat momteel geen en kele zomerwoning in aanbouw is. Heden ligt het plan Den Osse pas ter visie zodat de procedure nog op gang moet komen. De heer Schouwenaar zei ernstig bezwaar te maken tegen deze soort van berichtgeving welke de zaak in een verkeerd daglicht stelt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1