Een avond wordt verzorgd voor gasten patiëntenschip Westerschouwen krijgt zijn „groot rioleringsplan" PERSONEEL VAN DE CORNELIASTICHTING BRACHT TONEELSTUK Nationale boomfeestdag 1975 in gemeente Westerschouwen VER. B. W. EN S. WIL MEER GESTALTE GEVEN AAN HET BEJAARDENWERK „ZEELAND BEZWIJKT ONDER DRUK REKREATIE" STREEKNIEUWS Z.L.M. Kring Schouwen- Duiveland Afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond Avondje voor bewoners ZIERIKZEE, 14-3. Vorige week werd in restaurant „Mondragon" de voorjaarsvergadering van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Schouwen ge- houden. Presidente van de Bond, mevrouw L. Berman- Steendijk, heette alle dames hartelijk welkom en zei verheugd te zijn over de goede opkomst. Onder de ingekomen stukken en mededelingen kwam een brief voor als antwoord op het protest dat de plattelandsvrouwen hadden geuit tegen de opheffing van de vereniging van Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande In de brief werd gezegd dat de opheffing van deze vereniging voorlopig is uitgesteld tot 1 juli 1976. De dames besloten gehoor te geven aan het verzoek dat tot hen was ge richt door het Jeugd- en Jongeren Rode Kruis om in het komende sei zoen een avond te verzorgen voor de gasten op één van de patiëntensche pen die Zierikzee zullen aandoen. Op 29 mei zullen de dames van de handwerkclub met een bus vanuit Zierikzee naar Utrecht gaan om daar de Handwerkdag, betaande uit o.a. een grote tentoonstelling, bij te wonen. Vervolgens las mevrouw R. Mout- haan-Mantel het jaarverslag over 1974 voor: De bond telt thans 166 le den. De contributie werd verhoogd tot f 25,- Binnen het kader van de Plattelandsvrouwenbond vonden er heel wat aktiviteiten plaats. Er be stond veel belangstelling voor de volksdanscursus, de handwerkclub en de yogacursus. Er werden enkele fietstochten georganiseerd en acht dames zetten zich in voor de aktie „Geven voor leven". Financieel overzicht De penningmeesteresse, mevrouw C. M. Beyer-Waayer gaf een korte toelichting op het financiële over zicht. De balans over 1974 sloot met een batig saldo van f 492,71. De kas- kommissie keurde deze balans goed. Vervolgens trad 'mevrouw N. van Schelven-van der Zande af als lid van de kaskommissie, terwijl haar funktie werd overgenomen door me vrouw M. U. Wielaard-Uil. gen tot vijf leden. Dit had tot ge volg dat voor de aftredende dames S. van Langeraad-van Staalen en H. J. Ensing-Kooistra geen nieuwe leden gekozen werden. Handwerken Tijdens de pauze was er gelegen heid een kijkje te nemen bij de ten toongestelde handwerken, waarvan verschillende met prijzen waren be kroond op de provinciale wedstrijd te Goes. De getoonde werken waren, met uitzondering van de breiwerken, ge maakt naar eigen ontwerpen, ge bruikmakend van verschillende technieken. De dames van de hand werkclub zijn thans bezig een wand- keed te vervaardigen voor het rust huis „Borrendamme". Na de pauze hield mevrouw C. M. Molenaar-van Leeuwen met behulp van dia's een praatje over „Wat is watersport en hoe beleven we het?" Met deze cau serie van mevrouw Molenaar hoe zij de watersport als gezinshobby en als recreatiemogclijkheid ervaart, werd een prettige vergadermiddag beslo ten. Jaarvergadering Als afgevaardigde op de provin ciale jaarvergadering te Goes op donderdag 24 april werd mevrouw J. M. Geluk-Schipper benoemd. Een bijzonder interessant agendapunt vormde het verslag van de studie middag te Goes, dat was samenge steld door mevrouw S. van Lange raad-van Staalen. De bestuursver kiezing verliep zeer snel. Men had besloten het bestuur terug te bren- Herhaling eerste kruistocht BRUSSEL. 15-3. De Belgi sche Vereniging voor Ruiter- toerisme gaat de eerste kruis tocht itit de elfde eeuw onder leiding van Godfried van Bouillon herhalen. De Belgische ruiters starten op 15 augustus vanuit het Bel gische Bouillon en zullen na vijf dagen van elk veertig ki lometer twee, aan het toeris me gewijde dagen, rust hou den. De nieuwe „kruisridders" trekken door Luxemburg, West-Duitsland, Oostenrijk, Hongarije, Joegoslavië, Bulga rije, Turkije, Syrië, Libanon en Israël. Ze moeten 6200 kilo meter afleggen. Men schrijft ons: „De nationale boomfeestdag in zijn huidige vorm wordt sedert 1957 elk voorjaar ge vierd door kinderen van de hoogste klassen van het basisonderwijs. Zij planten op die dag jonge bomen en struiken langs straten en pleinen, in parken en bossen, in een jaar op jaar toenemend aantal gemeenten, verspreid over het gehele land. Daar mee dragen ze „hun boompje" bij aan de verfraaiing van hun omge ving en krijgen, mede door de voor- bereidende lessen met het hiertoe beschikbare voorlichtingsmateriaal, al doende mee begrip voor het be lang van dat groen en de, levende natuur in het algemeen- voor het leefbaar houden van ons snel ver stedelijkende Nederland. De boomfeestdag wordt gestimu leerd door het Landelijk Comité .Nationale Boomfeestdag" in samen werking met zijn vertakkingen over ons land: de zgn. Regionale Com missies. Deze commissies onderhou den het contact met de gemeente lijke organisatoren van de boom feestdag. In 1972 werd een bijzonder hoogtepunt bereikt. Ditmaal werd door Prins Claus der Nederlanden in het park Berg en Bos te Apeldoorn de miljoenste boom geplant; in 1973 werd de Boomfeestdagviering in Lelystad op geluisterd met het plan ten van een gedenk boom voor ir. C. Lely, grondlegger van de IJsselmeer- polders en tijdens Boomfeestdagvie- ring 1974 werd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Staats bosbeheer door de directeur van de ze dienst, tesamen met de Commis saris van de Koningin in Z.-Holland, een jubileumboom gèplant in het recreatieplan-West te Zoetermeer. In totaal wérd in 1974 aan de Boom feestdag deelgenomen door 425 ge meenten met ruim 86.000 kinderen In 1967, 1970, 1972 werd in deze ge meente ook deelgenomen aan de na tionale Boomfeestdag In het kader van de nationale boomfeestdag op woensdag 19 maart 1975 is door het college van burge meester en wethouders in overleg met de hoofden van de basisscholen van deze gemeente besloten deel te nemen aan deze boompiantdag waartoe 4 projecten zijn aangewe zen. Tevoren hebben de leerlingen, die gaan planten door beschikbaar stelling van voorlichtingsmateriaal o.a. fotoknipplaten „Boom en bos in Nederland", plantbladen „Hoe plant je een boom" instructie gekregen over deze dag. Het schema luidt als volgt: Project I: Oude Lagezoom te Haamstede Te planten: 50 wilgen, leerlingen: 5e en 6e klassen openbare en bijzondere basisscholen, aan vangstijd: 10.00 uur. Project II: voetpad Laone Renesse Te planten: 50 beuken 5e en 6e klassen basis- Verschillende bijeenkomsten BRUINISSE, 12-3. Burgemeester E. Baerends, gesecondeerd door de heer J. Stoutjesdijk, directeur van de stichting voor Maatschappelijk Werk cn Gezinsverzorging te Zierikzee en mej. Van Lieshout, bejaardenconsu- lente van de stichting Maatschappe lijk Werk in Zeeland was te gast te Bruinisse, waar velen bleken te pas sen in de zijzaal van het dorpshuis De burgemeester zette het doel uiteen, ontleend aan het initiatief van de vereniging van b., w. cn s. in de regio, om het bejaardenwerk wat meer gestalte et geven en diverse vormen van dit werk te coördineren als dat wenselijk en mogelijk is, daar niet op iedere gemeente aktiviteiten ontplooid worden, die wenselijk en mogelijk zijn. De nieuwe wet eist straks een dergelijke coördinatie op diverse terreinen van het bejaarden- werk. Daarom .waren ter oriëntering van weerzijden, door genode vereni ging drie avonden gepland, waarvan de eerste te Zierikzee werd gehou den, de tweede te Bruinisse. de derde volgende week in Renesse. Burge meester Baerends prees het vrijwil ligerswerk, dat tot dusver in het be lang van de bejaarden is verricht, maar in een opgestelde nota werd met redenen omkleed betoogd dat dit niet voldoende kon zijn. Deze nota was richtsnoer van de diskus- Opnamcbelcid V6or de heer D. Rentier (Nicuwer- kerk) was dit aanleiding om het op- namebeleid van bejaarden in bejaar dentehuizen te bekritiseren, een kri tiek, die de heer J. van den Berge (Bruinise) voorzitter van de Stichting Verzorging en Bejaardentehuis in „In 't Opper" te Bruinisse, voor zo ver in de kritiek van de heer Ren- teir ook „In 'l Opper" was genoemd met nadruk van de hand wees. Ook later kwam uit de besprekin gen voort, dat aan het opnemings beleid „In 't Opper niets ontbreekt. Een te zijner tijd in te stellen regio nale commissie kan daaraan niets verbeteren, omdat de gevraagde medische adviezen, altijd worden gevolgd. Ook dc mogelijkheid van de Stich ting van een verplcgingstchuis naast de Cornelia Stichting kreeg dc aan dacht; de noodzakelijkheid meer verzorging cn verpleging te kun nen bieden, vooral aan demente be jaarden werd onderkend. Verschillende andere zaken pas seerden de revue, waaruit wel bleek, dat het vrijwilligerswerk op Bruinis se en wellicht ook op andere plaatsen in oostelijk Duiveland zeker op hoog peil staat, maar dit weerhield de ver gadering niet om toch „zwijgend" in te stemmen dat men niet afkerig stond van de richtlijnen in het bege leidingsstuk gegeven, te aanvaarden. De door de Ver. B.. W. en S. inge stelde commissie was te Zierikzee al aangevuld met een bejaarde (be stuurslid van de Bejaardenbond) en een dircktrice van een tehuis. Met algemene instemming werden te Bruinisse aan dc commissie toege voegd: de heren J. van den Berge (voorzitter Stichting „In 't Opper) en dokter J. H. Braber te Drieschor voor dc sector „Medisch en Groene Kruis werk". Ook uit Renesse zullen nog een tweetal commissieleden worden gevraagd. school 10.00 uur Project III: School plein Noordwelle. Te planten 1 kas tanjeboom. Alle leerlingen openbare basisschool Noordwelle 10.00 uur. Project IV: Prunjeweg en Prunje- wekken Serooskerke. Te planten: 15 wilgen. Alle leerlingen openbare basisschool Serooskerke (S) 10.00 uur Bij deze regeling is uitgegaan, dat zij de volgende voordelen biedt: A. de objecten zijn een deel van het betrokken dorp; B. de transportaf- standen voor de schooljeugd zijn klein; C. de jeugd is meer bij het object betrokken dan op grote af stand. Verwacht wordt dat er ook veel publieke belangstelling zal be staan van ouders en overige belang- stelende inwoners en gasten" NIEUWERKERK Jeugdavonden SKNWK op de helft Van de acht jeugdavonden zijn er nu vier afgewerkt en dat betekent dat men zodoende op de helft; is. I.v.m. de bazar van de muziekvereni ging „Oefening en Uitspanning" a.s. vrijdag zal er geen jeugdavond wor den gehouden. Ook de daarop vol gende vrijdag komt de SKNWK- jeugd niet in aktie omdat het dan Goede Vrijdag is. De eex-st volgende keer is 4 april en wel voor de A- en B-junioren. De B-junioren moeten om half zeven aanwezig zijn en de A- junioren om acht uur. 11 april de C- en D-junioren die beiden om half zeven aanwezig moeten zijn. 18 april dan weer de A- en B-junioren en tot slot op vrijdagavond 25 april de C- en D-junioren. Op de slot- avond worden de uitslagen bekend gemaakt aan de jeugd. Zowel bij de tafeltenniswedstrijden, tafelvoetbal, sjoelen als bij het dartspel (pijltjes gooién) is de strijd nog volledig open. De jeugdavonden van SKN WK gaan een spannend slot tege moet. OOSTERLAND Uitgestelde spreekbeurt voor Mbuma-zending De spreekbeurt, die ds. C. Smits van Giessendam voornemens was te komen houden op woendagavond 19 ZIERIKZEE, 14-3. De bewoners van het verzorgingstehuis „De Cor nelia Stichting" beleefden vrijdag jl. een plezierige avond. De toneelver eniging, die een half jaar geleden door het personeel van dit tehus werd opgericht, had zich ingespan nen om de bewoners een fijn pro gramma te kunnen voorschotelen. Moeder-overste Zuster Assunta opende deze avond en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Zij zei bijzonder blij te zijn met het grote enthousiasme van het perso- maart a.s. in het kerkgebouw van de Oud. Gereformeerde Gemeente alhiei*, voor het werk van de Mbu ma-zending, kan wegens omstandig heden geen doorgang vinden op die datum. Ze is voor onbepaalde tijd uitgesteld. BRUINISSE Veilig Verkeer Nederland Op zondag 6 april vindt in het her- vormd vei'enigingsgebouw een dia- kwis-avond plaats van de afd. Veilig Vexiceer Nedex'land. neel, dat naast de drukke dagtaak bereid is voor de bewonei's een pret tige avond te vei-zorgen. De klucht„Het was me het week endje wel" bestond uit twee bedrij ven en was ook door het personeel zelf geschreven. Het toneelstuk werd opgevoerd door de dames I. de Blonde, S. Hanse, E. Verkaai-t. E. Klink en M. Slager en door de heren W. A. Sengers („gastspeler" uit Bor rendamme), B. P. Ramondt, M. J. Pols en W. Barczuk. Mej. E. Keus trad op als soufleuse. Veel plezier Er werd heel wat gelachen tijdens de opvoering van „Het was me het weekendje wel'. Een vader en een moeder van het platteland gingen zonder het van elkaar te weten hun zoon in de gx-ote stad bezoeken. Dat gaf aanleiding tot heel wat komische verwikkelingen. Vooral de heer Pols in zijn verto ning van de vaderrol bi-acht de lachspiex-en nogal eens in beweging. De speelstex-s en spelers konden aan het eind van de voorstelling een hai'telijk applaus en een mooi boeket in ontvangst nemen. Vxijdag 21 maax-t a.s. zal deze klucht ook voor de bewoners van het x-usthuis „Box*rendamme" worden opgevoerd. MIDDELBURG, 15-3. De Zeeuwse kust dreigt onder de recreatieve druk druk te bezwijken. Door de grote toe name van de bouw van tweede wo ningen is de grens van het toelaat bare op vele plaatsen bereikt. Dit zegt het Provinciaal Opbouw- orgaan de Stichting Zeeland in een Nota inventarisatie van de te reali- sex-en nieuwbouwcomplexen zomer woningen in Zeeland. De bouw van gx-ote tweede woning complexen buiten de bebouwde kom tasten de karaktex-istieke ruimten van het Zeeuwse landschap ernstig aan. In Brouwershsaven en Bruinisse zijn momenteel zo'n 2300 tweede wo ningen in aanbouw. Er liggen nog plannen voor vele duizenden zomex-woningen. In Zee land staan de meeste tweede zomer woningen van ons land. Volgens de nota wordt ook de levensvatbaarheid van de kleine dox-pskex-nen ernstig aangetast. De Stichting Zeeland pleit in de nota voor het behoud van het open landschap. De explosieve ontwikke ling van de tweede woningen binnen en buiten de woonkernen moet door eei streng goedkeuirngsbeleid afge remd worden, vindt de Stichting Zee land. Het vrolijke toneelgroepje, dat voor de bewoners van de Cornelia Stich ting de klucht „Het was me hel weekendje wel" opvoerde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Vex-volg van pag. 1) Hij besloot zijn praatje met een oproep tot de landbouw om door gezamenlijk optreden en bundeling te trachten alles uit de max-kt te ha len wat maar mogelijk is, woorden die door de vele aanwezigen met ap plaus werden onderstreept. Aardappelen Tot nu toe hebben ruim 130.000 ton aai'dappelen - de laatste maanden gex-ooid - een bestemming gevonden in de zetmeelindustrie maar het is bepaald onzeker of die industrie nog wel langer zul kunnen blijven draai en. Eén onderneming is al gestopt, een tweede sluit per 1 april aan staande. „Eigenlijk zijn er niet voldoende ax*gumenten aan te voeren om de zaak draaiende te houden, al wordt er nu nog gepraat over zo'n 30 a 50.000 ton, waar ik overigens weinig vertrouwen in kan hebben." Aldus deelde vervolgens mee de heer G. Lodewijk, voox*zitter van de Vex*, van Exporteux-s van Aardappelen. „De huidige situatie ziet er niet plezierig uit voor de px-ijsontwikkeiing". In zyn betoog benadrukte de heer Lodewük dat de Nederlandse boer dc concurrentieslag alleen zal kunnen winnen via een goede kwaliteit van het produkt. Maatregelen dienen dan ook niet te worden gericht op goedkoop produceren. Een eerste eis is o.a. het terugdringen van dc blauwgcvoeligheid. Gigantisch karwei (Slot) WESTERSCHOUWEN. 15-3. Hieron der volgt de slotaflevering van dc ar tikelenreeks over de aanleg van de riolcringsvoorzicningen in dc ge meente Westerschouwen. In het bedrijfsgebouw zijn vier grote compi-essoren geplaatst, die een behoorlijke hoeveelheid decibels ge luid produceren. Om nu de ovei'last van het geluid tot oen minimum te rug te brengen, is het gehele gebouw voorzien van isolex*end materiaal. In het bedrijfsgebouw is ook het laboratoi-ium ondergebracht én dc computer, die de gehele gang van zaken regelt van het af te werken pi-ogramma. Onder het gebouw zijn dc slikpompen. die het slik vanuit de mineralisatietanks naar de droog- bedden pompt. konlrolc Daar alles wordt geprogrammeerd, is het niet nodig dat or onafgebroken iemand aanwezig is om handelingen tc vei-richten. Dat is dan ook de re den dat er geen bedrijfswoning bij de zuiveringsindustrie zal worden ge bouwd. Wel zal er regelmatig kon- trolc plaatsvinden, zoals het ne men van monsters, enz. Alle op het bedrijfsterrein staande bouwsels zjjn voorzien van een ge heide fundering van betonpalen, ter wijl onder alle leidingen op het ter rein houten palen zijn geheid. Als krachtbron wordt elektriciteit ge bruikt. De zuiveringsinstallatie is bex-ekend op een capaciteit van 95.000 inwo ners. Op het bedrijfsterx'cin is nog de mogelijkheid aanwezig voor het bouwen van een derde bczinktank. Hoewel de open winter geen stag natie heeft veroorzaakt op dc objek- ten welke men momenteel nog onder handen heeft, ligt men met de werk zaamheden toch niet vóór op het geplande schema. Door de intensieve regenval in het afgelopen half jaar, kreeg men bij het leggen van de rio leringen te maken met 'n abnorxnalc hoge grondwatci'stand. waardoor er veel intensiever met bronbemaling moest worden gewerkt als onder nor male omstandigheden het geval zou zijn geweest. Het wachten is nog nog op het tijdstip dat men met de werkzaamheden van het laatste be stek een aanvang kan maken. Spektakulairc afsluiting Waarschijnlijk is dc afsluiting van het gehele groot-riolcringsplan ook hot meest spektoktilaire. Vanuit de glooiing van de zeedijk, in de om geving van dc Plompetorcn, zal er een stalen buis, welke uit één geheel bestaat, met behulp van varende bakken in de Oosterscheldc worden gelegd, op de ter plaatse aanwezige zinkstukken, welke daar in 1948 zijn gelegd. Het lozingspunt zal nu 20 m NAP zijn. Deze diepte was oor spronkelijk ook vastgesteld, maar werd later, doordat de Oosterscheldc zou worden afgesloten, gewijzigd in 5 m NAP. Nu volgens de laatste plannen dc Oostex-schelde open blijft, is het lozingspunt weer teruggc- bracht naar 20 m NAP. Een en ander hield verband met het feit dat bij een open Ooster scheldc hel zoete water dat wordt afgestoten, zich moet vermengen met zout water, terwijl bij een afgesloten Oosterscheldc het zoutgehalte van hel daar aanwezige water belangrijk minder zou zijn. Vóór dal lot het leggen van de sta len pijpleiding kan worden overge gaan, zal het slik en het zand dat op de zinkstukken ligt, door een bag germolen moeten worden verwijderd. Uil een door duikers ter plaatse ge daan onderzoek is nl. gebleken dat op de zinkstukken, waar dc leiding zal moeten worden gelegd, hoeveel heden slik en zand aanwezig zijn. Als de stalen pijpleiding is gelegd zal deze, om verplaatsing door de stroming tc voorkomen, worden af- gcdekl met slakken van een hoog soortelijk gewicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4