„Geschenk wordt niet gebruiktbrengt ruim 21000 gul(len op als melkkoe" Veiling „Geven voor Leven" Werkgevers: „Gezond fiscaal beleid" Dood in ruzie over pomp Droogte belasting in Ethiopië Israëlisch blad prijst Nederland Scheepsmagnaat Onassis overleden Moordplannen C.I.A.? „EEN VASTE OEVERVERBINDING OVER DE WESTERSCHELDE GEEN NOODZAAK Hasj-smokkel Nederland en Canada Gevechten in Neak Luong AGENDA GEEN VUUR, MAAR WATER. 2 C_7 LAREN, 15-3. De veiling van goe- Zaterdagochtend werden d WESTERSCHOUWEN, 15-3. In verband mei de Oos tenrijkse huizen-affaire, waarover vorige week het NVV zich druk maakte heeft burgemeester H. P. Ever wijn verklaard, dit er geen sprake vail is dat de ge meente een „geschenk als melkkoe, gebruikt". Het materiaal voor de huizen is destijds door de Oostenrijkse vakbeweging niet rechtstreeks aan Westerschouwen (toen nog de gemeenten Haamstede, Burgh en Renesse) geschonken, maar aan de regering. Via „Den Haag" is het bouwmateriaal in Haamstede terecht gekomen en het rijk nam de bouw kosten voor z\jn rekening. Voor de gemeenten resteerden evenwel de kosten van grondaankoop en onderhoud van de woningen, aldus de burgemeester. Achterwaarts J vooruit 5 WENEN, 13-3. Een Joego slavische gastarbeider heeft geprobeerd met zijn auto 21)0 icllonieier achterwaarts naar de Oostenrijks-Joegoslavische grensplaats Spielfeld te rijden omdat de wagen door een de fect niet meer vooruitging en reparatie in Oostenrijk de gastabeider te duur voor kwam. De politie - die de man had aangehouden - leefde mee en liet de Joegoslaaf op sleep touw nemen door een landge noot. 4 DEN HAAG, 15-3. Het fiscale be leid van de overheid zal er rekening mee moeten houden dat de onderne ming een belangrijke bron van onze welvaart is. De inkomensvorming en werkgelegenheid zijn hiervan in be langrijke mate afhankelijk. Nu, in een tijd van grote inflatie en afne mende economische groei, is bezin ning op het belastingbeleid meer dan ooit nodig. Aldus de Raad van Ne derlandse Werkgeversverbonden in een nota getiteld „Gezond ficaal be leid" die vrijdag is gepubliceerd. INDIANAPOLIS, Indiana, 15-3. In Indianapolis in de Amerikaanse staat Indiana is donderdag een vrouw doodgeschoten in een ruzie over wie de luchtslang voor het op pompen van autobanden het eerst zou gebruiken, hij of zij. Ooggetuigen zagen hoe de 22-jari ge James Colliris probeerde de pomp van de 22-jarige Patricia Starling af te pakklèn. Eerst schopte jiij naar haar en vervolgens schoot hij haar dood. Collins is wegens moord aan gehouden. ADDIS ABEBA, 15-3. Alle Ethio- piers die meer dan 250 Ethiopische dollars per maand verdienen moeten een maand-inkomen afstaan als een speciale belasting yoor de hulpverle ning a3n door droogte getroffen ge bieden, aldus een decreet van de re gering in Addis Abeba. De maatregel is noodzakelijk ge wórden omdat extra geld nodig is voor hulp en herstel in de delen van Ethiopië die veel van de droogte te lijden hebben gehad. De extra be lasting mag in twaalf maandelijkse aflossingen worden betaald. Waarne mers wijzen erop dat hetbedrag van 250 Ethiopische dollars (ongeveer 300 gulden) juist iets hoger is dan het loon van eén gewoon soldaat, zodat de lagere militairen dus buiten schot blijven. TEL AVIV, 15-3. Het Israëlische dagblad „Maariv" heeft Nederland geprezen „voor het moedige en fiere afzeggen" van het voorgenomen be zoek van mihister Van der Stoel aan Saoecli-Arnbië. De minister heeft zijn bezoek afgezegd omdat Saoedi-Ara bië weigert joodse journalisten toe te laten. „Maariv" schrijft over „een klein lichtje in het drukkende duister, waarin het kapituleerende, egoïsti sche en vernederde Europa leeft". Uit een „economische herwaarde ring" die recentelijk plaatsvond is gebleken dat de huren van de be trokken woningen de laatste jaren sterk zijn achtergebleven bij de wer kelijke kosten. Bovendien is het noodzakelijk de houten huizen - in feite noodwoningen - aan te passen aan do moderne eisen. De huizen worden dit jaar aangesloten op de riolering en ze zijn binnen niet al te lange tijd aan „renovatie" toe, aldus de burgemeester. Reiio va t iekost en „Ook die renovatiekosten - waar voor we nu al geld moeten reserve ren - maken deel uit van de huur verhoging. Het komt er op neer dat we voor de keus stonden het cadeau van Oostenrijk op te eten of in stand te houden. En in stand houden kost gejd, veel geld. Vandaar dat ik de krtiiek van het NVV niet begrijp. Het is ook bepaald niet juist dat we er geld aan overhouden dat we voor al gemene recreatieve doeleinden zou den gaan gebruiken, zoals het NVV zegt. We houden er echt geen geld aan over". Evenmin is fle gemeente ooit ter ore gekomen dat de Oostenrijkers hadden bedongen dat de huisjes uit sluitend voor „sociale recreatie" zou den worden bestemd. Burgemeester Evervvyn: „we hebben het schen- kingscontract nooit onder ogen ge zien. Misschien ligt dat contract nog ergens in een la op het ministerie in Den Haag". Kritiek op Pronk-uitspraak senator Van Riel BREDA, 15-3. De fraktievoorzitter van de VVD in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel heeft zaterdag aan het ende van het tweedaags jaarcongres van zijn partij in Breda een persoon lijke aanval gedaan op minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king. In een betoog tegen de ondermij ning van het gezag in het algemeen en door gezagsdragers in het bijzon der legde Van Rel een relatie tussen het ongeluk van minister Pronk (ont- LAREN, 15-3. De veiling van goe deren die door de Nederlandse be volking zijn geschonken in het ka de» van de aktie Geven voor leven heeft ruim f 21.000 opgeleverd. PARIJS, 15-3. De Griekse scheeps magnaat Aristo.teles Onassis is zater dag in Parijs overleden. Hij was 69 jaar. Het overlijden van Onassis werd zaterdag bekendgemaakt door een woordvoerder van het Amerikaans hospitaal in een voorstad van Parijs, waar de Griékse reder anderhalve maand geleden werd opgenomen. Onassis was in het Amerikaans hospitaal opgenomen na een spoed- ylucht vanuit Athene, waar hij ern stig ziek was opgenomen als gevolg van spieratrofie (spierzwakte). In het hospitaal deden zich complicaties voor, waarna op 9 februari een gal blaasoperatie moest worden ver richt. Volgens een medische verkla ring ging hij daarna langzaam maar geleidelijk vooruit. De laatste dagen ging zijn toestand echter achteruit. Hij moest kunstmatig worden gevoed en was voortdurend aangesloten op een kunstnier en een ademhalings machine. wikkelingssamenwerking) di eonder invloed van alcohol zijn auto in een sloot reed, en de aktiviteiten van de Baader-Meinhofgroep in West- Duitsland. Deze uitspraak bracht beroering teweeg onder de congresgangers. Achter de bestuurstafel waar Van Riel en Wegel zaten werd druk over legd. Het bestuur van J.O.V.D., de VVD-jongerenorganisatie, stelde een verklaring op waarin de J.O.V.D. zich distancieert van Van Riels uit spraken terwijl het gesuggereerde verband tussen het strafbare 1'eit en Pronk en de Baader Meinhofgroep er „onsakelijk" n genoemd wordt. WASHINGTON, 17-3. De Ameri kaanse geheime dienst, C.I.A., heeft inderdaad het vermoorden van bui tenlandse staatshoofden besproken, maar bet is nooit tot een zuivering' gekomen. Senator Stuart Symington zei zon dag in een interview voor de Ame rikaanse televisie dat hij onlangs de directeur van de C.I.A., William Col by, om opheldering had gevraagd naar aanleiding van persberichten dat de C.I.A. in het verleden plan nen had beraamd om een aantal bui tenlandse staatshoofden uit de weg te ruimen. Het zou daarbij zijn ge gaan om Fidel Castro van Cuba, Pa trice Loemoemba van Kongo, Fran cois Duvalier van Haïti en Rafaël Trujillo van de Dominicaanse Repu bliek. Loemoemba en Trujillo zijn een gewelddadige dood gestorven en Duvalier overleed aan een ziekte. Zeeuws Coördinatie Orgaan VLISSINGEN, 15-3. Een vaste oe ververbinding over de Westerschelde is niet noodzakelijk. Een besluit tot een dergelijke verbinding is zo ingrij pend dat zo'n besluit geschraagd moet worden door een degelijk on derzoek. Aait dit onderzoek heeft het tot nu toe ontbroken. Op grond van nu beschikbare ge gevens is het niet mogelijk tot een gedegen standpunt te komen. Tot deze conclusies komt het Zeeuws Coördinatie-Orgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming in een nota: „De vaste oeververbin ding: een noodzaak?". Het coördina tie-orgaan heeft de nota toegestuurd aan een groot aantal ministeries, rijksdiensten, gemeenten en provin ciale diensten. Men heeft de nota uitgebracht naar aanleiding van een voorlichtings- en inspraakprocedure van de raad van de waterstaat over deze aangelegenheid. Geen betekenis In de nota wijst het coördinatieor gaan alle in de rijkswaterstaatsnota gegeven tracé's om natuurweten schappelijke, landschappelijke en planologische redenen van de hand. Men konkludeert, dat de vaste oever verbinding als schakel in het inter nationaal verkeer van geen beteke nis zal zijn. De daarvoor aangevoer de argumenten hebben, volgens het coördinatie-orgaan, sterk aan kracht ingeboet, omdat de Britse regering besloten heeft de bouw van een Ka naaltunnel op de zeer lange baan te schuiven. Voor autoverkeer van de Zaterdagochtend werden de vei lingstukken, die varieerden van een paar voetbalschoenen van Wim van Hanegem tot een complete tjalk in clusief douche, door de veilingmees- Ier van Christies en door Johan Bo degraven in de Singerconcertzaal in Laren geveild. Een grammofoonplaat van Louis Armstrong, waarvan slechts 350 exemplaren waren geperst, bracht honderd gulden op. De carnavals- muts van Barend Barendse, die hem vorig jaar was aangeboden door een carnavalsverenging vijfhonderd gul den. Voor de tjalk, die f 35.000 waard is werd slechts f 15.000 geboden. De velingmeester vond dit echter te laag en de tjalk verwisselde niet van eigenaar. Gedode „inbreker" was echtgenote NOME, 16-3. Een 49-jarige Italiaan in de buurt van Mi lium heeft zijn vrouw die hij aanzag voor een inbreker, doodgeschoten. Toen hij zijn fout bemerkte, pleegde hij zelfmoord. De vrouw was in alle vroeg te mei de hond gaan. wande len. Toen zij terugkeerde wilde zij de slapende gezins leden niet storen en sloop zij zachtjes het huis binnen. Haar man hoorde echter toch iets en vremoedend dat hij met een nibreker 'te doen had, greep hij zijn jachtgeweer en loste hij het dodelijke schot. SAO PAULO. Een Braziliaanse militarie rechtbank heeft 23 perso nen veroordeeld tot gevangenisstraf fen van zeven maanden tot vijf jaar wegens een poging de verboden communistische partij weer op te richten. Kanaalzone naar Nederland vindt men de route via België (E3 en E10) een aanvaardbaar alternatief. In de nota wordt in twijfel getrok ken of een vaste oeververbinding de sociale en culturele contacten tussen Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Zeeland zal verbeteren. „Zonder eni ge motivering gaat men ervan uit, dat isolement en excentrische ligging per definitie verwerpelijke zaken zijn. Het opheffen van het isolement zou wel eens een ernstige aantasting van het eigen karakter van Zeeuws- Vlaanderen kunnen betekenen, om dat dit isolement bijdraagt tot het behoud van de eigen cultuur", aldus de nota. Ook de verwachting dat een vaste oeververbinding een achteruitgang van de werkloosheid zou betekenen acht het coördinatie-orgaan dicutabel ZIERIKZEE. Zondagmiddag rond vier uur werd dc brandweer gealar meerd voor brand op een bij het Sas afgemeerd overslagscheepje. Er bleek echter geen brand, maar heel iets anders aan de hand. Door onbe kende oorzaak - plotseling vererge rende scheur? - bleek het scheepje, waarop een kraan is gemonteerd steeds sterker te gaan hellen, door dat het vol water stroomde. De brandweer kon hier ook weinig aan doen. Hel schip is later weer recht gekomen, maar dan wel grotendeels onder water. Door leegpompen zal men trachten de scheur te vinden cn te dichten. Het scheepje is niet ver loren; de kraan steekt thans nog bo ven water. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) AMSTERDAM, 15-3. De douane recherche heeft ontdekt dat al ver scheidene keren partijen van 80 a 90 kg hasj, verpakt in - volgens de vrachtpapieren, zendingen elektri sche rekenmachines of elektronische apparaten, van Schiphol naar Cana da zijn verzonden. Eén kilo hasj brengt op de Canadese markt circa 3.000 dollar op. In ver-band met deze smokkellijn heeft de politie in Aalsmeer de Ca nadees J. M. (25) aangehouden, die heeft toegegeven achtmaal zulke zen dingen te hebben verstuurd. Bejaarde vrouw omgekomen bij brand ZAANSTAD, 17-3. Een 80-jarige vrouw is in de nacht van zondag op maandag bij een brand in Zaanstad om het leven gekomen. De brand brak uit in de kelderverdieping van een dijkwoning aan de Hogendijk. De vrouw, die op de eerste verdie ping sliep, is vermoedelijk gestikt door de grote rookontwikkeling. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, evenmin als de schade. Over de identiteit heeft de politie nog geen mededelingen gedaan. De woning werd grotendeels verwoest. Metaalgieterij onverwacht dicht LOMM, 15-3. Bij het -gewestelijk arbeidsbureau van Venlo is de ont slagaanvraag binnen gekomen voor alle veertien werknemrs van metaal gieterij Benne's Werken in het Lim burgse Lomm. Volgens de plaatsver vangend direkteur van het arbeids bureau zal voor het bedrijf faillisse ment worden aangevraagd. Direk- teur Sanders van Benne's Werken was voor commentaar niet bereik baar. Amerikaan overleden na overdosis drugs AMSTERDAM, 15-3. Op een toilet van een hotelletje aan de Oude Zijds Voorburgwal in Amsterdam is zater dagmorgen vroeg het stoffelijk over schot aangetroffen van de 23-jarige Amerikaan D. Ciaramicoli uit Mas sachusetts. Volgens de politie was de Amerikaan overleden na het zichzelf toedienen van een waarschijnlijk te grote dosis drugs. De injektienaald werd op do grond gevonden. LAATSTE NIEUWS PNOM PENH, 17-3. Troepen van de Rode Khmer hebben het vlieg veldje van Neak Luong bezet en vechten nu in dc straten van deze stad aan de Mekong, 45 km ten zuid westen van de Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh, aan de rivier de Mekong. Dit is maandag in betrouw bare kringen in Phnom Penh verno men. Het centrum van Neak Luong ligt onder voortdurend vuur van mor tieren van de aanvallers. De verbinding van Neak Luong met de hoofdstad is al sedert januari afgesneden. Zierikzee I 't Lange Uus: Kunstexpositie, 9.00- 12.00. 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Maadag 17 maart Zierikzee Mondragon, Afd. Philatelica, 20.00 uur. Renesse Hotel „Het Wapen van Renesse", al gemene vergadering Veilig Verkeer Ned. afd. Schouwen, aanvang 19.30 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw, Afd. Plattelandsvrou wenbond. Modeshow. 20.00 uur. Stadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. Bruinisse Kleuterschool, 20.00 uur, jaarverga dering. Dinsdag 18 maart Haamstede Rekrealiezaal Ger. Kerk. NCVB-af- deling, 19.45 uur. Woensdag 19 maait Hotel RTM Station, 20.00 uur, leden vergadering Oranjevereniging. Goes ..De Korenbeurs". 14.30 uur afd. Zeeland Horeeaf. Zierikzee J. W. v. d. Doelschool, 19.00-21.30 uur Kijk/kon taktavond-tentoonstelling. Kerkwerve Verenigingsgebouw, NCVB-afdeling, 19.45 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Gez. avond vrouwenverenigingen, 19.30 uur. Nieuvverkerk Dorpshuis, 14.00 uur, bejaardenmid dag voor Oosterland, Sirjansland, Ouwerkerk, Bruinisse en Nieuwer— kerk. Donderdag 20 maart Zierikzee Kantine school. Ver. Technische school, ledenvergadering, 20.00 uui*. Huis van Nassau, 20.00 uur, bijeen komst P.v.d.A. over de problemen rond de kleine kernen Gebouw Ger. Gem., 19.30 uur, ver gadering S.G.P. Vrijdag 21 maart Zierikzee Borrendamme. Toneelavond, 19.30 uur. NÖordgouwe Mr. de Rooshuis, Afd. Plattelands- vrouwenbond, 20.00 uur. Nleuwerkerk Dorpshuis, 14.30 uur, bazar „Oefe ning en Uitspanning". Ouwerkerk Dorpshuis, Groene Kruis-vergade- ring, 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis, 19.30 uur, bijeenkomst Zeeuwse C.J.V. Zaterdag 22 maart Zierikzee Gasthuiskerk, Gez. Passledienst, 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.00 uur, bazar „Oefe ning en Uitspanning". Maandag 24 maart Zierikzee Stadhuis, 14.00 uur, vergadering ge meenteraad. Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad Westerschouwen. Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, afdeling Dui- veland Plattelandsvrouwen, (Mode show). Dinsdag 25 maart Zierikzee B.B.-bakkerij, 14.00 uur, afd. C.P.B. J. L. de Jongeschool. Kijkavond en expositie, 19.00 uur. Donderdag 27 maart Haamstede Rekrealiezaal Ger. Kerk, 1.9.45 uur, Natuur- en Vogelwacht. Dinsdag 1 april Hulst „Den Dullaert", 10.30 uur, Frans- Vlaamse Kulturele Dag. Vrijdag 4 april Westerschouwen Excursie Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Vertrek bus: 8 uur v.m. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE relefoonnrs. na half tas Redaktle: M J Bij de Vaate (01110) 2938 J P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2