Samenstelling kabinet van linksere signatuur in Portugal De afzetmogelijkheden voor de akkerbouwprodukten Vliegtuig verongelukt: 52 doden Margarineprijs verder omlaag FELLE KRITIEK OP KABINET TIJDENS CONGRES VAN V.V.D. BANKSTEL MEUBELRAMA DE ZIERIKZEESCHE COURANT LISSABON, 16-3. Terwijl premier Vasco Goncalves bezig is met de voorbereiding van een aantal wijzi gingen in zijn regering, die - naar algeniéen wordt ver wacht - een nog linksere signatuur zal krijgen, zette de in Portugal de lakens uitdelende beweging van de strijdkrachten (MFA) haar revolutionaire maatrege len voor een straktuurverandering van de ekonomie voort, door na de banken nu ook de verzekeringsmaat schappijen te nationaliseren. Buitenlandse onderne mingen vallen daar nog niet onder. In een officiële verklaring noemt de regering de nationalisering van de verzekeringsmaatschappijen een „logisch gevolg van die van de ban ken". BUENOS AIRES, 17-3. Een trans portvliegtuig van de Argentijnse luchtmacht met 47 passagiers en 5 bemanningsleden aan boord is zon dag op een berghelling in de buurt van de stad San Carlos de Bariloche neergestort. Alle inzittenden zyn om het leven gekomen. Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Het omzichtig opgestelde economi sche hervormingsplan, dat na maan denlange studie nog slechts enkele weken geleden werd gepubliceerd, is kennelijk een dode letter geworden. De staatssecretaris voor landbouw, Alfredo Esteves Belo, noemde het zaterdag een totaal verouderd stuk. Hij zei dat vooral de op het pro gramma staan de landbouwhervor mingen drastisch herzien moeten worden. Premer Goncalves liet weten dat hij van plan is de Portugese Demo cratische Beweging (M.D.P.) in zijn regering op te nemen. De beweging wordt algemeen gezien als een com munistisch front In het weekeinde zijn de namen bekendgemaakt van de vierentwin tig leden van de nieuwe „opperste raad van de revolutie". In dit hoog ste orgaan hebben uitsluitend mili tairen zitting. Tot de raad behoren de zeven leden die deel uitmaakten van de junta onder leiding van pre sident Francisco da Costa Gomez, de zeven leden van de inmiddels opge heven coördinatiecommissie van de M.F.A., premier Goncalves, de plaatsvervangend leider van de Co- pcon (de militaire veilighteidspolitie), brigade-generaal Saraiva de Carval- ho en acht tot dusver onbekende of ficieren. De Spinola in Brazilië Na een 36 uur durende vlucht van Madrid naar Rio de Janeiro en Bue nos Aires is de voormalige president ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Telefoon 101110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; Pri|s per 3 maanden bij vooruilbelaling 18,85; per jaar 72,50. Losse zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda w Redakteur: M. J. Bij de Vaate. nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3.50. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Muandug 17 maart 1975 131ste jaargang Nr. 21659 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) In dit nummer; 99Col HCllCl verrustte met toneel De Spinola in Brazilië DODELIJK ONGELUK DUIVELAND ZIERIKZEE. Een geweldig kleuter/eest vond plaats op de openbare kleuter school aan de Kabbelaarsbankstraat in plan West. Er kwamen allerlei ver sieringen en mntsenwerk aan te pas. Een toevalligheid teas dat het alle maal samenviel mei de jaardag van „juf". Foto: de kleintjes in aktic. (Foto: Zierikzccsche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 15-3. In een gloedvol beloog voor een druk bezochte vergadering van de Kring Schouwen- Duiveland van de Z.L.M. in de Graanbeurs, plaatste Cebeco-direkteur ir. J. Prins vrijdagavond een aantal duidelijke kanttekeningen bij de afzetmogelijkheden welke de toekomst mogelijk voor de akkerbouwpro- dukten te bieden heeft. Op „de korte baan" was ir. Prins niet optimistisch, maar wat „in de verte" kykend zag hy toch wat meer perspektief. En dat perspektief voor de mo gelijkheden in de verdere toekomst baseerde hij op de volgende overwegin gen: strukturele veranderingen in de wereldsituatie, de (wereld)-voorraden graan zijn zeker niet rooskleurig, er is honger in de wereld, de natie is af hankelijk van een stuk zelfvoorziening, er zijn wijzigingen in de politiek van de Ver. Staten. „We mogen niet roekeloos om- produceren", aldus ir. Prins, die zich er overigens wel van bewust was dat de boer geneigd is in de eerste plaats te kijken naar het direkte rendement „Maar het zou toch wel bijzonder jammer zijn als bijv. de vlasteelt ge heel uit Europa zou verdwijnen"., Ir. Prins haakte in op een recente brief van Cebeeo-Handelsraad aan de minister van landbouw over de afzet van de Nederlandse tarwe. Aanleiding hiertoe was het feil, dat men gemeend heeft in de beschou wingen van dc minister'over dit on derwerp de laatste tijd een onder toon Ie beluisteren, als zouden van de zijde van de handelsorganisaties de afzetmogelijkheden niet of niet voldoende zijn benut. In dc brief wordt echter gesteld, dat dc exportmogelijkheden voor Ne derlandse handelshuizen niet gerea liseerd konden worden door oorzaken die in het EEG-bcleid gelegen zjjn. Tevens wordt er in beklemtoond dat er andere beleidsmaatregelen dan de huidige noodzakelijk zyn, om tot een verantwoord»' afzet en prijsvorming van de Nederlandse tarwe te komen. Als belangrijkste oorzaken van dc onbevredigende situatie met betrek king tot de afzet van de Nederlandse tarwe worden door Cebeco-Handels- raad genoemd de afschaffing van de denaturatievergoeding per begin fe bruari 1974 en het instellen van ex portheffingen in augustus 1973. Door het afschaffen van de denaturatie vergoeding, onder welke regeling meer dan 50 0 0 van de Nederlandse tarwe een weg vond naar het vee voer, werd deze tarwe in rechtstreek se concurrentie geplaatst met de mais. De optimistische opvattingen over het resultaat hiervan welke men van overheidswege had, zijn echter door de feitelijke ontwikke lingen volkomen gelogenstraft. Het instellen van exportheffingen op tarwe bij het stijgen van dc wereld marktprijzen in augustus '73 heeft de export vanuit de EEG in de afge lopen anderhalf jaar zeer bemoeilijkt en voor een belangrijk gedeelte zelfs geheel verhinderd. Peulvruchten Wat betreft de peulvruchten meende ir. Prins dat op de markt in dc toekomst voor dit produkl een plaats zal openblijven. Voorlopig kunnen geen hoge prijzen worden verwacht, omdat nog grote voorraden aanwezig zijn. De schokkerssituatie achtte hij kwetsbaar; de bruine bo nen vormen het produkt waarin men in de peulvruchtensector wel het meeste vertrouwen kan hebben. De markt voor graszaad is uitermate slecht, o.a. vanwege toenemende concurrentie uit de V.S. en Dene marken. Sprekend over de brouwgerst vroeg ir. Prins zich af of de brouwers en mouters nog wel willen voortgaan om te contracteren voor de huidige prijzen. Hy meende dat in brouwers- kringen wel eens met de gedachte gespeeld kan worden van „kunnen we het niet met een wat mindere kwaliteit doen?" In dit verband komt dan weer dc gedachte naar voren dat het wel eens de kant op zou kunnen gaan van verbouw van industrie- zomergerst van hoog opbrengend vermogen. „Droevig gesteld als gevolg van genomen beleidsmaatregelen" is het met de tarwe. Deze situatie is een sprekend voorbeeld van het feit dat de monetaire problematiek hier daadwerkelijk heeft ingegrepen", al dus ir. Prins. „De minister weet wel beter als hij zegt dat exportkanscn niet aangegrepen zouden zijn". Ir. Prins voegde hieraan loc: „Hel beleid reageert niet adekwaat op dc situatie in de markt: juist daar ligt dc grote fout." Ir. Prins wees er nog op dat dc Cebcco-Handelsraad van oordeel is dat: het marktbeleid rekening moet houden met het feit dat in dc gemeenschap 10-12 miljoen ton meer tarwe geproduceerd wordt dan in dc menselijke consumptie binnen de EEG wordt verbruikt; hiervoor adequate afzetmogelijk heden via de geëigende handels kanalen dienen te zijn. waarbij een redelijke prijsstelling toU stand kan komen. (Vervolg pag. 4) Verwachting tot dinsdagavond: Vrij koud Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele hagel- of sneeuwbuien; ma tige tot vrij krachtige noordooste lijke wind; minimumtemperaturen omstreeks min 3 graden, maxima morgen circa 5 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond dc opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 maart. Zon op 6.49. onder 18.48 Maan op 8.47, onder 0.05 Eerste kwartier: 20 maart (21.05) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 18 maart 6.13 18.34 11.59 Doodtij: 23 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-3. Het K.N.M.I. meldt: Noordenwinden aan de flank van een Atlantisch hogedrukgebied le verden zondag en maandag een win tereer weerbeeld ojx dun lange tijd hel geval geweest is. Vooral op dc Veluwe waren dc sneeuwbuien fre- kwent cn intensief. In het hele land kwam in de nacht lichte vorst voor. Inmiddels breidt het hogedrukge bied zich snel in de richting van Scandinavië uit De dan aangevoerde lucht is droger cn minder onstabiel, zodat dc kans op buien voor dinsdag aanmerkelijk kleiner wordt. van Portugal, Antonia de Spinola met zijn vrouw en vijftien uitgewe ken officieren zaterdag in Brazilië aangekomen, waar de regering hun inmiddels politeik asiel heeft ver leend. Met de sporen van langdurige spanning over de aanvankelijke on zekerheid betreffende zijn asiel op het gelaat stapte de generaal op het zwaarbewaakte internationale vlieg veld Viracopos bij Sao Paulo uit. DEN HAAG, 15-3. Dc fabrieks prijzen van magarine gaan maandag met vier cent per pakje van 250 gram omlaag, die van halverine met twee cent Dit heeft de bond van margarinefabrikanten zaterdag ver klaard. Deze prijsverlaging volgt op die van. 10 maart, toen de fabrikanten - hangende het overleg met het mi nisterie van economische zaken - de magarine vijf cent goedkoper maak ten en de halvarine twee en halve cent. De daling van de margarine- prijzen is het gevolg van de pxijsda- ling van de grondstoffen op de we reldmarkt. DEN HAAG. De partijraad van DS'7 heeft zaterdag met 36 stem men voor en 26 tegen als haar me ning uitgesproken dat dr. W. Drees jr zijn werk als fraktievoorzitter in de tweede kamer moet voortzetten. De motie werd ingediend door drs. A. van Stuivenberg Praatje Cebeco-direkteur ir. J. Prins voor de Z.L.M. BREDA, 15-3. Tijdens het jaarcon gres van de VVD in Breda is vrij dagavond zeer scherpe kritiek geuit op het kabinet-Den Uyl. De fraktie- voorzitter in de Tweede Kamer, Wie gel, sprak van een „horende doof en ziende blind. Het kabinet vertikt het om te doen wat de kamer wil". De aftredend voorzitter van de partij, mevr. Van Someren-Downer zei dat „we leven onder de druk van het grote gelijk der zich progressief noemenden". „Wij kraken echter niet alleen al les af wat het kabinet doet. Wij leg gen elke keer weer alternatieven op tafel, ook al weten we dat onze waarschuwingen in de wind worden geslagen". Aldus Wiegel over het optreden van de VVD-frakties in het parlement. „Wij komen steeds na Prinsjesdag met een alternatieve begroting. Wij maakten een nood plan voor de bouw, wij legden tij dens onze interpellatie over de werkloosheid zo'n twintig gedachten voor. Je kunt van de VVD goed of kwaad spreken, maar je weet altijd waar je met ons aan toe bent". Wiegel kraakte het bouwbeleid van de regering en de politiek van las tenverzwaring voor het bedrijfsle ven, waardoor de werkgelegenheid in gevaar wordt gebracht. DUIVELAND. Op de rijksweg Oos- terland-Bruinisse vond zondagmid dag omstreeks 5.15 uur een ernstig auto-ongeluk plaats, dat het leven heeft gekost aan de 38-jarige J. Schipper uit Rotterdam. Naar de po litie aanneemt, als gevolg van een lekke band, verloor de bestuurder van de wagen, waarin vier Rotter damse sportvissers zaten, de macht over het stuur. De auto - die totaal vernield werd - begon te slingeren en kwam ondersteboven in de langs de weg gelegen sloot terecht, met het voor S. gemelde gevolg. De an dere inzittenden kwamen met wat blauwe plekken- en de schrik vrij. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1