gratis MYSTERIE IN MEINESWIJK De Koerden verliezen hun overlevingskans intermeubel Mensen somber over vooruitzichten Duur fout parkeren in Parijs BLIK DOOR HET WERELD meubelkrant Veel doden na instorten tempelmuur C. Wandel Zn. ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrydag 14 maart 1975 Nr. 21658 9 De Koerden houden er rekening mee dat ze afgeslacht zullen worden door de Iraakse troepen. Formeel geldt een aanbod van de regering in Bagdad dat ieder die rich voor 1 april aanmeldt bij, dus overgeeft aan het leger, zonder meer strafvrij ver der kan leven als nette Iraakse bur gers. Maar de Koerden hebben zo hun twijfels. Tenslotte hebben ze in de loop van een generatie strijd gevoerd met de regering in Bagdad en ette lijke overeenkomsten gesloten over beperkt zelfbestuur, maar telkens weer hield de regering zich niet aan de afspraak en stuurde ze tanks naar het Koerdisch gebied. De laatste paar jaren was de strijd weer eens ontbrand onder de be proefde lediing van Moelhani, hun oude aanvoerder in al zo menige slag Het grote ideaal van de Koerden is vanouds een eigen staat in het ge bied waar zij wonen, dat zich uit strekt over het noordoosten van Irak een stuk Turkije, een stuk Turkije, een stuk Perzië en zelfs een stuk Sow jet-Unie. In dit ideaal geloven de Koerden niet meer. het is duidelijk niet ie verwezenlijken. Wat wel mogelijk zou zijn is, dat ze in hun eigen Iraaks gebied zelfbestuur hebben, zoals vele minderheden in andere landen dit ook hebben. Het zou er waarschijnlijk ook al van gekomen kunnen zijn als niet net Kirkoek in het Koerdisch land lag: rijke olie bronnen die de staat Irak niet alleen hard nodig heeft als vuiler van de schatkist, maar die bovendien zorgen voor werkgelegenheid en dus voor een stroom Irakezen die geen Koer den zijn, rriaar wel hun levensstijl volgen, die voor de oorspronkelijke bewoners vreemd 'en vaak ergerlijk is. Steun van over de grens Dit zou volkomen een interne zaak van Irak zijn gebleven als dit land niet tevens al enige malen op ge spannen voet was komen te staan met buurland Perzië, o.m. om ge schillen over kustgebieden die even eens olierijk zijn. Voor Perzië was het heel eenvoudig om wat terug te doen door de Koerden te steunen. Turkije dat zelf al vaak last heeft gehad met zijn eigen Koerden houdt de grens naar vermogen potdicht, zodat de Iraakse Koerden voor hulp zijn aangewezen op hun broeders in Perzië, die in het land van de sjah aanzienlijk minder problemen heb ben; ze zitten dan ook niet op olie houdende grond. Dat Moelhani de Iraakse tanks en vliegtuigen met prima artillerie kon keren was dan ook aan de sjah te danken, die een min of meer vijandig Irak qlie trub bels gunde die hij kon bezorgen. Op de konferentie van olie-expor terende staten in Algiers wèrd be middeld tussen de sjah en de sterke man in Bagdad Saddam Hoessein. De geschillen werden bijgelegd en toen had de sjah er meer belang bij een bevriend Irak als buur te heb-, ben dan een vijandig. De Perzische heerser immers streeft ernaar voor al aan de Perzische Golf de leidende figuur te worden en trouwens in de hele oliewereld van Arabië. Daar voor heeft hij zijn militaire macht uitgebouwd, stuwt hij de industri alisatie van zijn staat die de volk rijkste is in deze hoek van de wereld Daarvoor heeft hij ook nodig dat an deren hem als hun machtige voor man erkennen, en dus zijn ruzies met Irak ongewenst geworden. Dit kost de opstandige Koerde.i hun steun van over de grens en waarschijnlijk radikaler dan dit aan de Turks-Iraakse grens al het geval is, want de sjah heeft inderdaad een militair apparaat dat in staat is een grens af te grendelen. Het is jammer voor de Koerden, maar de sjah heeft er meer belang bij de regering in Bagdad te vriend te houden. de nieuwe is uit boordevol nieuwe ideeën meelstraat 31 zierikzee KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Met ingang van vandaag (vrijdag) heeft jhr. mr. M. L. de Brauw (DS'70) bedankt voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. DEN HAAG. De Tweede-Kamer- frakties van KVP, ARP en CHU hebben dinsdagavond, tijdens het c.r.m.-debat, in een motie gevraagd om subsidiëring van de hulpverle- ning aan gezinnen van weduwnaars. AMSTERDAM. Het 16-jarige schoolmeisje Cora Struylaart uit Amsterdam is woensdagmiddag op de kruising Jan Tooropstraat-Jan Evertsenstraat met haar bromfiets onder de wielen geraakt van een vrachtwagen die verzuimde bij het afslaan voorrang te geven. Het meisje overleed korte tijd later aan haar verwondingen. LISSE. De gemeenteraad van Lis- se heeft woensdagavond een voor stel van b. en w. aanvaard, waar door een toeristenbelasting voor de dagrekreatie zal worden nigevoerd. DEN BRIEL. Uit het oud arse naal van Den Briel is een aantal harnassen en hellebaarden en Mid deleeuwse slag- en steekwapens ge stolen. Via een deur heeft men zich toegang tot dit gebouw verschaft. OUWERKERK. Misschien een druppeltje van het Monnmentenjaar de verdere restauratie van een fraai oud geveltje in het centrum van Ou- werkerk. Het gebouw in de steigers. (Foto: Zlerikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. Do kosten voor hot nodcrwijs in ons land worden voor 1978 geschat op rand achttien mil jard gulden. Dit jaar wordt 14,2 mil jard aan onderwijs besteed. Dal ls f 1.325 per hoofd van de bevolking. ROERMOND. De 30-jarige Duitse trappistenpostulant Karl Heinz M„ een aspirant monnik die op 10 ja nuari jl. in Beelgië aangehouden is en aan do Nederlandse justitie uit geleverd, blijkt voor een kapitale waarde aan gravures uit eeuwen oude boeken gestolen te hebben. ARNHEM. Drie confectie-ateliers in oostelijk Gelderland hebben moe ten besluiten hun bedrijf te beëindi gen. Het gaat om Confectie-atelier vna Kesteren in Terborg (16 perso neelsleden), B. J. Winkelman in Keijenborg (gem. Hengelo-Gld.) waar 29 mensen werken en de ves tiging in Marienvelde (gem. Zelhem) van hte Dinxperlose confectiebedrijf H. C. Heesen, waar 22 mensen wer ken. VAASEN. Het eeuwenoude kasteel „De Cannenburgh" in Vaassen zal worden gerestaureerd. De hellt van de 1" 3.700.000 die deze restauratie gaat kosten wordt betaald door het rijk. De provincie draagt 10 procent hij, de gemeente e37,5 procent en de overige 2,5 procent komt voor reke ning van de stichting „Vrienden van de Gelderse kastelen". AMSTERDAM. Bij een inspraak in de flat van een diamantair op het Victoriaplein in Amsterdam is dins dagavond voor ongeveer f 100.000 aan sieraden gestolen. Voorts ver dween een bedrag van f 1200 en een partij antiek, waarvan de waarde nog niet is vastgesteld. Men kwam de woning binnen door verbreking van twee raampjes. DEN HAAG. Volgens een voor zichtige raming van de Haagse re cherche is uit de woning van een partikuliere, wonende aan de Zee straat in Den Haag, voor f 300.000, aan schilderijen en antieke borden, vazen, klokken, beeldjes, kannen, kruiken en diverse andere voorwer pen gestolen. DEN HAAG, 13-3. De Nederlandse knosumentene zijn somberder gaan denken over de ekonomische voor uitzichten in het algemeen en ook over hun eigen ekonomische situatie. Dit is gebleken uit de konjunktuur- enquète, die het C.B.S.ê in januari jl. heeft gehouden. Dit was de ne gende van dit soort enquêtes, die in EEG-verband plaats vinden. Volgens de enquête van januari verwachtte 64 procent van de Ne- derlnadse konsumenten dat de alge mene ekonomische situatie de ko mende twaalf maanden slechter zal worden, ruim 11 procent verwachtte een verbetering. Begin oktober wa ren deze percentages nog respektie- velijk 55 procent (verslechtering) en 18 procent (verbetering). Vrouw gaf kinderen zware medicijnen ROTTERDAM, 13-3. Voor de offi cier van justitie in Rotterdam is een 28-jarige vrouw geleid, die heeft be kend haar twee knideren zware kal merende middelen te hebben toege diend, omdat zij lastig zouden zijn geweekt. De kinderen, een jongetje van zees en een meisje van acht, kregen de medicijnen tussen de mid dag tijdens het eten. Op weg naar school zakten zij in elkaar en wer den vervolgens opgenomen in het Sophia-kinderziekenhuis. Dankzij snel ingrijpen van de artsen zijn de kinderen nu buiten levensgevaar. De moeder zou tot haar daad gekomen zijn doordat ze in een overspannen toestand verkeerde. Motor weer „in" AMSTERDAM, 13-3. Na een ja renlange teruggang is de belangstel ling voor het behalen van het rijbe wijs voor motor de laatste jaren weer toegenomen. In 1970 zijn bijna 8.000 personen voor dit rijbewijs geslaagd, in de ja ren 1971, 1972, 1973 en 1974 resp. ruim 9.000, 10.500, 9.700 en 11.250. NIEUW DELHI, 14-3. Zeker 25 mensen zijn donderdagavond in Ma dras omgekomen toen de muur van de tempel van Angalamman instort te. Volgens in Nieuw Delhi ontvan gen berichten begaf de muur het toen tal van gelovigen een tempel feest kwamen bijwonen. PARIJS, 13-3. Zodanig parkeren dat het gevaar oplevert of het ver keer belemmert gaat de automobilist in Parijs maximaal 600 francs (on geveer 330 gulden) kosten of zelfs een gevangenisstraf van een week. Dit blijkt uit een nieuwe maatregel die woensdag in de Franse hoofdstad is gepubliceerd. De maatregel wordt van kracht met ingang van de maand juni. De boete is een verdrie dubbeling van de tot nu toe bestaan de. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 15 MAART NED. 1: Tussen drie uur en half zes 's middags wordt een uitgebreid pakket kinderprogramma's gebracht Eerst In de soete suilcerbol, dat aan zijn laatste aflevering toe is. Daar na volgt De kijkdoos en de verdere avonturen van Emil. De vrolijke vriend gaat de mensen in het ar menhuis helpen, die nauwelijks iets te eten hebben. Daarna wordt door het poppentheater uit Amsterdam een voorstelling gebracht van het verhaal van Jan Klaassen in de die rentuin. Daarna nogmaals Emil op de buis en nu probeert hij op een eerlijke manier aan geld tee komen om daarna allerlei dingen op een veiling te kopen. Na tien minuten tips in de doe het zelf rubriek Werk wijzer wordt het middagprogramma afgerond met het vijfde deel van de Orimoa-serie: Het geheimzinnige landhuis, waarin Nicolette terecht komt in een klas vol jolige school kinderen. 's Avonds begint de NCRV met het raadselspelletje Zo vader, zo dochter. Men is aan de honderdste uitzending toe van dit spelletjes. Ter verhoging van de feestvreugde wordt dit spel ge speeld door vier bekende Neder landers. De rsterende tijd tot het journaal brengt vermaak met Doris Day, die zich ergert aan een eigen wijze Franse modekoning. Na het journaal anderhalf uur Toi, toi bij Ted. Verschillende artiesten in dit programma. Onder andere Gr eet je Kauffeld, Conny Vandenbos, Don Mercedes en de Modern Vocal Group Zwolle. Ted de Braak ziet men in Farce Majeure terug na een afleve ring Mensenlevens Na de humor van Farce Majeure besluit de NCRV met de rubriek Ruimte, die ruimte biedt aan het geestelijke lied. In dezelfde sfeer ligt de rubriek Het lied van de week, na het laatste nieuws. NED 2. In de vooravond de jeugd serie Kunt u mij de weg naar Ha- melen vertellen meneer? Terug in kasteel Bambergen kunnen de Ha melaars tot rust komen van de vele avonturen die zij hebben beleefd. Het is de bedoeling dat er een groot feest gevierd zal worden maar een vreselijk onweeer gooit roet in het eten. Midden in het noodweer maakt het stugge meisje Jul haar opwach ting. Ook voor acht uur informatie over het omroeppastoraat in de ru briek 't Zand '33 Na het journaal volgt er een terugblik op het show leven van wijlen Wim Sonneveld. deze show die hij samen met lna v. Faassen verzorgde werd eerder in oktober 1969 uitgezonden. Het duo wordt muzikaal begeleid door een kwartet, waarin o.m. de gitarist Jan Blok zitting heeft. Blok was samen met Harry Bannink ook verant woordelijk voor de meeste composi ties in deze show. Aan het samen stellen van de tekst werkten mee: Annie M. G. Schimdt, Simon Car- miggelt en Tonnie van Verre. Daar na volgen actualiteiten in Brand punt: Een aflevering van De wereld in oorlog rond het KRO-programma af. In dit deel wordt stil gestaan bij de Russische strijd tegen de Duitse belegeraars. ZATERDAG 15 MAART NED. 1: 10.00 Teleac; 12.00 voor lichting schooltelevisie; 15.00 nieuws 15.02 in de soete suikerbol; 15.25 kijkdoos; 15.35 Emil; 16.00 poppen kast; 16.25 Emil; 16.50 werkwijzer; 17.00 orimoa; 18.15 teeleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 nieuws 19.05 zo vader, zo dochter; 19.30 Doris Day; 20.00 journaal; 20.20 toi, toi, toi bij Ted; 21.50 mensenleven; 22.15 farce majeure; 22.45 ruimte 23.10 journaal; 23.15 het lied van de week: NED. 2: 18.45 Paulus de boskabou ter; 18.55 nieuws; 19.05 kunt u mij de weg naar Hameien vertellen me neer?; 19.50 't zand '33; 20.00 jour naal; 20.20 Wim Sonneveld en lna van Faassen; 21.40 brandpunt; 22.25 wereld in oorlog; 23.10 journaal. ZONDAG 16 MAART NED. 1: 's Morgens om elf uur is Zaterdag 15 maart, 22.45 uur, Nederland I: Ruimte: Met o.a. de violiste Emmy Verhey. Nederland 1 al in de hecht voor een R.K. kerkdienst vanuil Amersfoort. Aansluitend volgt Verhalenderwijs, de serie gesprekken over kinderen en geloven. Ook deze middag weer het programma De muis, een mix ture van kleuter vermaak en enige leerzame onderwerpen. Pipi Lang kous ook weer op de buis. Zij lijdt schipbreuk. Voor de voetbaluitslagen ook nog de rubriek Dokter ja, dok ter nee, medische informatie in spel vorm. Het onderwerp van vanmid dag is sport en gezondheid. Om vijf uur is de zender een half uur voor het IKOR dat deze zendtijd gebruikt voor Vesper. Degenen die niet gein- tresseerd zijn in sport kunnen ver der op dit net vanavond terecht bij McCloud. Titel van het verhaal is De cavalerie van de 42e straat. Sam wordt zeer tegen zijn zin ingedeeld bij de bereden politie. Spoedig wordt hij geconfronteerd met een overval. Daarna van de VARA het amusementsprogramma Met de mu ziek mee. De gebruikelijke variete- act in dit programma komt dit keer van The Mortales. Het kwintet Letty de Jong is aanwezig om samen met Van Montfoort enkele liedjes te ver tolken. Het programma Neerlands Hoop, dat om half tien wordt uitge zonden, is vanavond opgehangen aan de moeilijkheden die zich voor doen in huize Schaamrood te Scheemda, een tehuis voor zeven be jaarden. Het laatste VARA-onder- Citroen-agent voor Schouwen-Duiveland X Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1487 J t deel is signalement. Onder de titel Muziek is niet mooi wordt een pro gramma gebracht over twee moder ne muziekstukken, Avonturen en Nieuwe avonturen, geschreven door Gyorge Ligety. NED. 2: De twee avonturiers Sue en Dave zitten nog steeds achter de schilderij-vervalsers aan, zoals men vanaf half zeven met eigen ogen in De Vrijbuiters kan zien. Daarna zijn driekwartier beschikbaar voor Stu dio Sport, dat weer beelden op de buis brengt de meest interessante sportevenementen van dit weekein de. In Een op zondag daarna een in- teerview met drs. J. Boersma, de minister van sociale zaken. Boersma heeft een belangrijke bijdrage ge leverd aan de totstandkoming van het kabinet Den Uyl. Daarna is het tijd voor The Lovers. Romantische Beryl neemt Geoffry mee naar een modelwoning. Panoramiek, daarna is geheel gewijd aan de werkloos heid in de bouwwereld. Bouwvak kers geven hun mening, over de oorzaken van de werkloosheid. Een aannemer van een middelgroot be drijf oppert mogelijkheden om de werkloosheid te verkleinen. De res terende zeventig minuten op deze zender voor de rubriek Zienswijze. Onder aanvoering van Jack Belle wordt gesproken over het onder werp „Het toeval". Dat gebeurt met de actrice Karin Larsen, de compo nist Robert Henneper en het drietal dr. G. D. J. Dingemans, J. N. van Ditmarsch en D. J. Wicherlink, die een speciale studie over dit onder- iverp hebben gemaakt. ZONDAG 16 MAART NED. 1: 11.00 eucharistievieering; 11.45 verhalenderwijs; 14.00 t eleac; 15.30 nieuws; 15.32 de tv-muis;15.55 Pippi Langkous; 16.20 dokter ja, dokter nee; 16.55 toto; 17.00 vesper 18.15 teleac; 18.52 vooraf; 18.55 Pau lus de boskabouter; 19.00 nieuws 19.05 McCloud; 20.40 met de muziek mee; 21.30 uw gift is hun lift; 22.10 signalement; 22.45 journaal. NED. 2: 18.30 woord voor woord; 18.35 Paulus de boskabouter; 18.40 de vrijbuiters; 19.05 studio sport; 20.20 1 op zondag; 21.10 nieuws; 21.15 the lovers; 21.40 panoramiek; 22.05 zienswijze; 23.15 journaal. 61 Omdat de vrouw niet antwoord de, ging hij verder: Charles 'dAs- taing zal wel geprofiteerd hebben van het feit, dat Freddie door de po litie werd gezocht en jij hem kende Hoe hij zelf aan deze louche onder wereldfiguur kwam, laten we mo menteel maar in het midden. Char les smokkelde dus goud en zilver over de grens. Bij Mander. Vanuit zijn huisje daar, dat hij wel met dit doel gekocht zal hebben. Daarna nadat het misgegaan wasen jij je in Mander vestigde, zullen ze wel opnieuw gesmokkeld hebben, niet waar?" Ze slaakte een diepe zucht. „Ik wilde niet, maar ik moest," zei ze zacht. „Hij heeft een keer mijn keel dichtgeknepen tot ik blauw werd en bijna stikte. Ik was doodsbang voor hem. Goddank, dat hij voorlopig uit de running is." Opnieuw slaakte ze een zucht. „Waarschijnlijk ben ik de enige, die weet, waar hij zit. In de gevangenis in Munster. In Duits land. Ze kregen hem drie weken ge leden te pakken met een auto vol zilver, waarmee hij 's nachts de grens over is gegaan. Hij werd be schoten door de Duitse grenspolitie en schoot teerug. Hij heeft een douaneman verwond en ligt zelf met kogels in zijn been en borst in het gevangenishospitaal in Munster Hoolwerf keek haar enige tijd aan, voor hij antwoordde. „Zo zo, dus daar kunnen we de verdwenen rijksambtenaar vinden. Dat is inte ressant. Ze hebben hem dus einde lijk een keer te pakken gekregen. Daar krijgt hij wel een paar jaar vo'or, als hij een grenspolitizist heeft neeergeschoten. En is zijn carrière als ambtenaar tevens naar de maan" De vrouw slaakte een bevrijdende zucht. Goed. Twee jaar gaan ook om. En daarna?" Hij begreep de vrouw. Dan zit je in Mander levensgevaarlijk. Dus zul je er moeten verdwijnen, kind. Doch dat is van later zorg. Hoolwerf /keek haar aan en zag. dat haar ge zicht verschoten was. Enkel door de gedachte aan een terugkeer van d'Astaing. Automatisch schoof hij het pakje sigaretten naar haar toe. Met bevende hand nam ze er een uit. Hij gaf haar vuur en hield even haar bevende hand vast. „Hij heeft het altijd waterdicht kunnen spelen", ging de vrouw ver der." Hij had immers al die weken een alibi in Dorringen? Omdat hij daar Freddie voor zichzelf liet door gaan, kon Charles doen wat hij wil de en rustig buiten schot blijven, want als het mis ging, verklaarde hij op een bepaalde tijd in Dorrin gen te zijn geweest. Freddie had op dracht zich met zijn buren te be moeien, boodschappen in het dorp te doen en praatjes te maken met de winkeliers als Charles hem een seintje gaf. Of ergens heen te gaan waar veel mensen waren, die hem voor 'dAstaing versleten". „De inbraakpoging bij Grotema bijvoorbeeld?" Ze haalde haar schouders op. „Daar weet ik allemaal niets van. Mij verteleden ze nooit bizonder- heden." Hoolwerf kwam overeind. „Wel. door F. VAN FALCKENOORT maak je voorlopig maar geen zor gen over die d'Astaing. Na zijn in- vrijheidsstelling in Duitsland pik ken wij hem op. Krijgt-ie nog een portie. Ik zal trouwens meteen maatregelen nemen. Dat knappen wij wel op." Hij stond in de deur opening en keek haar lachend aan. Beneden schreef Hoolwerf een kattebelletje en zei tot een der dienstdoende agenten: „Bel dat door naar de politie in Meineswijk. Vraag naar rechecrheur Van Esperen en als die niet bij de hand is, dan het hoofd van de recherche aldaar. Geef deze dingen even door, wil jc? En bel daarna dc officier. Hem kun je hetzelfde mededelen, wat ik hier heb opgeschreven." „Komt allemaal in orde, meneer Hoolwerf". Even dacht de rechercheur: ik moet mijn baas ook op de hoogte stellen van deze nieuwe ontwikke ling, maar de hoofd-inspecteur bleek niet op zijn oureau tec zijn, zodat Gert rustig de trap besteeg naar zijn kamer en de deur openende zei zonder te kijken en de deur achter zich sluitend: „Zo, ik heb het door gegeven naar Meineswijk, waar de man woont en daar Maar wat men daar zou doen, bleef voorlopig hangen, want Hool werf kreeg de schrik van zijn le ven. Een nagenoeg opgebrande siga ret lag op de rand van het asbakje. Verder was er niemand meer in het vertrek. Lenie van Gestel had van de gelegenheid gebruik gemaakt en was verdwenen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 9