,,'t Duyvelants Koffyhuys": al in 17e eeuw horecabestemming Jaarvergadering christelijke basisschool Bruinisse FIJN SLOT AAN TEKENWEDSTRIJD VAN MODEHUIS H0LTY Afdeling Schouwen Veilig Verkeer Nederland In toekomst manege te Bruinisse -«EfttKZEESeHK NIEUWSBODE Donderdag 13 'maart "1975 "Nr. 21657 3 Vierde lustrum restaurant ZIERIKZEE, 12-3. Deze week gaat de familie W. J. vau der Hulle liet feil herdenken dat zij zich twintig jaar geleden in ,,"t Duyvelants Koffyhuys" te Zierik- zee ging vestigen. Genoemde zaak is een van de Zierik- zeese horecabedrijven die reeds een aantal eeuwen zijn bestaansrecht heeft bewezen, waardoor deze aan het Kraanplein gevestigde zaak tot een van de oud-gedien- den mag worden gerekend. In de tweede helft van de zeventiende eeuw kreeg het pand z\jn eerste horecabestemming, toen de chirurgijn Leendert Bresto het pand verkocht aan Lucas Janse Different. Deze ging er toe over om er brandewijn te gaan tappen, waarbij h\j zjjn zaak de naam gaf van „De drie Morianen". In 1782 werd het pand min of meer gerestaureerd, waarbij op de dakgoot „Anno 1782" werd geschilderd, een opschrift dat tot de dag van vandaag is gehan- haafd. Ook werd er enige jaren later een gevelsteen aangebracht (nog aan wezig) met het opschrift „Van Godt compt al". BRUINISSE, 7-3. Op de jongste vergadering van de Chr. Basisschool heeft het hoold der schooi de heer II, Groeneveid een verslag uitgebracht over de gang van zaken op school, dat kort gehouden kon worden, daar feitelijk alle belangrijke zaken in de schoolkrant staan vermeld. De toenmalige eigenaar was Pieter Nelemans die naast slijter in drank ook grossier in tabak was .De naam „t Duyvelants Koffyhuys" dateert van 1820, wat betekent dat dit jaar- deze naam 155 jaar de gevel siert. Een naam die bij de mensen 'van middelbare leeftijd nog wel bekend zal zijn is die familie Van. Oeveren. Marinus van Oeveren kocht in 1903 ,,'t Duyvelants Koffyhuys" van een zekere Van der Jagt, waarna hij ge durende 34 jaar, tot aan zijn overlij den, de zaak di-eef. Als markante bij zonderheid kan worden verteld dat de verkoop overeenkomst tussen V. d. Jagt en Van Oeveren een bijzon der nare nasleep kreeg. Van de Jagt had doen voorkomen dat hjj met de zaak ook de vergun ning die hij had, maar eigendom was van een zekere Van Vossen uit Tho- len, aan Van Oeveren overdeed. Toen het er echter op aan kwam bleek Van Vossen de vergunning aan een ander te hebben verkocht. Vijf jaar werd hierover geproce- deei-d waarbij uiteindeijk Van Oeve ren aan het kortste eind trok. Meer dan een halve eeuw heeft het hierna geduurd, waarbij de eigena ren nog al eens in konflikt kwamen met de drankwet, voor de huidige eigenaar de heer W. J. v. d. Hulle een vergunning op de zaak kreeg. Aktieve familie 't Duyvelants Koffyhuys heeft in het verleden een aktieve funktie gehad in de voorzieningssektor tus- Vergadering' Renesse Het huidige bestuur is er van overtuigd dat de vereniging zeer veel nut heeft en in het bijzonder wel voor Schouwen. Getracht zal worden 'om in een tweetal vakatu- res in het bestuur te voorzien. Op de agenda staat het financieel verslag waaruit zal blijken dat de vereni ging er nog zeer goed voorslaat. De vereniging is nog in het bezit van een filmapperaat en een dia-projek- tor met scherm, wat ook door ande re verenigingen gebruikt kan wor den. Na de bestuursverkiezing, waarbij het gaat om de aanvulling van twee vakatures daar de andere bestuursleden zitting blijven hou den, volgt een bespreking met de le den over het werkplan 1975. Mogelijke aktivitcitcn De heer Th. Pfann. regionaal con sulent van Veilig Verkeer Nederland sen Zierikzee en de overige plaatsen op Schouwen-Duiveland. Driemaal in de week waren de bodediensten (paard en vrachtwagen) uit Duive- land en twee van Brouwershaven op het Kraanplein gestationeerd waar bij ,,'t Duyvelants Koffyhuys" de taak was toebedeeld als eindstation dienst te doen voor de vrachtrijders De vrachtrijders uit verschillende plaatsen hadden allen een vaste plaats en tafel waardoor het voor de „wienkeliers" nooit een problemen opleverde om „hun" vrachtrijders te vinden. Vooral in de tijd dat het ge motoriseerde verkeer nog ver was te zoeken werd een intensief gebruik gemaakt van de bodediensten. De Zierikzeese zakenmensen gingen toen op de fiets (er waren zefs die het lopend deden) de boer op om hun waren aan de man te brengen In vele gevallen werden de bestellin gen bij de klanten opgenomen, thuis klaar gemaakt, waarna zij bij de bo des werden afgeleverd die er op hun beurt weer voor zorgden dat alles ter bestemder plaaste kwam. Niet gemakkelijk Het beroep van boderijder was in die tijd zeker geen gemakkelijke „job". Afgezien nog van het feit dat de wegen nog lang niet waren wat zij nu zijn, was men altijd blootge steld aan alle weersomstandigheden. In de winter, er waren toen nog „echte winters", was het een bijzon der hard beroep. Menige vrachtrij der heeft wat afgezien als men de wind op kop had en een striemende voor Zeeland zal een uiteenzetting geven over de aktivitciten welke de afdeling kan organiseren, eventueel met zijn medewerking. Men zal het bijzonder op prijs prijs stellen als ook vax de zijde van de leden verschillende sugésties naar voren zullen worden gebracht. Na de pauze volgt een lezing door de heer Pfann over dc draagplicht van autogordels, die zal worden toege licht met "t vertonen van dia's. Ver der zal besproken worden de nieuwe alcoholwetgeving en het dragen van valhelmen. Voor het stellen van vragen is ruimschoots gelegenheid. Het huidige bestuur wil graag de afdeling weer volop aktief doen zijn Graag zou men dan ook zien dat voor deze vergadering belangstelling zal worden getoond door dc politic, on derwijs. gemeente en zeker dok dooi de leden. Kraanplein mie koffiehuis in vroe ger jaren. hagelbui of jachtsneeuw rond de oren floot Een aangenaam verblijf op de bok was het ook allerminst als het vroor dat het kraakte of bij stormachtige regenvlagen, als de wegen in ware modderpoelen waren herschapen. Door de bodedienst werd een vast programma afgewerkt. Op de dagen dat hij naar Zierikzee ging was zijn eerste werk om voorzien van een toeter of bel door zijn standplaats te gaan. De mensen die dan bood schappen of andere zaken in „de stad" hadden konden de bode hier mee belasten. Deze zorgde er dan voor dat alles werd geregeld. Na aankomst in Zierikzee werden de wagens op de standplaats gezet waarna de paarden werden uitge spannen en verzorgd en dan kon de bode zyn zaken regelen. Zierikzee kende drie van deze standplaatsen, de Balie voor westelijk Schouwen, de Schuithaven voor midden Schou wen en zoals reeds vermeld het Kraanplein voor Duiveland. Gedurende enige jaren heeft •- de huidige eigenaar de bodediensten, die toen reeds waren overgeschakeld op vx-achtauto's in zijn zaak over de vioer gehad. „Lotelingen" In het verleden was ,,'t Duyvelants Koffyhuys" ook bekend op Schou wen-Duiveland als pleisterplaats van de „lotelingen" (dit waren de jongens die te Zierikzee moesten loten of zij al dan niet de wapenx-ok zouden moeten dragen). Na de loting groeide zo'n samenkomst vaak uit tot een waar feest in vele gevallen door hen die hadden vrijgeloot) voor men er weer eens over dacht om huiswaarts te keren. In de vooi-ooriogse jaren waren er tijdens de bietencampagne in ,,'t Duyvelants Koffyhuys" een tien-tal „peekontroleurs" gehuisvest die van eldei-s kwamen. In deze tijd had men verder een vaste kring van klanten, die een partijtje kwamen biljarten of een.kaartje leggen. Als het kermis was gingen de schuif- deui*en van de kamer er uit en werd de kamer tijdelijk bij de zaak ge voegd. Iu andere handen In 1937 kwam 't Duyvelants Koffy huys in het bezit van Carlo Machetti die daarvoor een café in de St. Do- musstraat recht tegen over de St. Jacobstraat had. Na de oorlog ging het in handen over van Jan Lems die het weer verkocht aan Kees Hack die hel inrichtte als hotel. Vervolgens werd Karei van der Goot eigenaar van de zaak die ln 1954 hem weer verkocht aan Willem van der Hulle die in maart 1955' zich er ging vestigen. Het er naast gelegen pand, toen in handen van P.Z.C., kocht de heer V. d. Hulle in 1965, waarna hij in 1968 door bijvoeging van dit pand tot uitbreiding van ,,'t Duyvelants Koffyhuys overging. Na de verbouvving, waardoor de zaak aanmerkelijk kon worden uit gebreid, werd ,,'t Duyvelants Koffy huys" ook restaurant hiermee inha kend op het toenemende toerisme, maar in 1973 werd het hotelwezen afgewezen. Op de bovenverdieping is nu een ruime vergaderzaal. Klubhuis ,,'t Duyvelants Koffy Huys" is het klubhuis van de voetbalvereniging „Zierikzee" en de korfbalvereniging ..All Ready", terwijl er verder nog twee reisverengingen zijn „geves tigd" In dc bijna 20-jaar, gedurende een kleine periode was de zaak nog on derverhuurd aan dc heer J. Klczen- berg, dat „Willem" nu achter de tap staat heeft hij vogels van velerlei pluimage in zijn zaak gehad en moe ten aanhoren. Mensen met vreugde in het hart, maar ook wel eens smart, de lol- bocken en de ernstigen. de optimis ten en pessimisten, de serieuzen cn dc fantasten. Achter de bar doet men wel een grote dosis mensenkennis en levenservaring op, maar om het een lijd lang vol te houden moei wel l'eeling" voor het vak hebben. Wil lem van der Hulle, zijn zoon Piet is gdurende de laatste twee jaar nauw bij de zaak betrokken, wil wel kwijt dat hij deze 20 jaar niet graag meer over zou willen doen. „Spijt heb ik er echter niet van want in deze pe riode heb ik zker voor 40-jaar ge lachen, een goede medicijn tegen het ouder worden". Vrijdag zullen er zeker velen zijn die de fam. V. d. Hulle even de hand zullen komen schudden en de gelegenheid te baat nemen om terloops nog eens oude herinneringen op te haen. STREEKNIEllWS ZIERIKZEE Excursies Jeugdvogelwacht De Jeugdvogelwacht, de vereni ging van 8-12 jarige natuurbewondc- raars(sters) wil er dit seizoen weer veel op uittrekken in de natuur. Voor Duiveland vindt de eerste excursie plaats op zaterdag 15 mei. Doel van de excursie is de buitenplaats ..Heesterlust" te Schuddebeurs. De Schouwse jeugd vogel-wachters kun nen eveneens op zaterdag 15 mei a.s. een strandwandeling maken. Ver trokken wordt van de parkeerplaats Westenschouwen af. Kontakt adres voor de excursie is. Tel. 01110-3479. Voor tijden: zie agenda. Afd. „Philatelica" Op maandag 17 maart a.s. vindt in „Mondragon" weer een vergadering plaats van de afdeling Schouwen- Duiveland van „Philatelica". WESTERSCIIOUWEN Reis Afd. Ned. Ver. van Huisvrouwen Op vrijdag 4 april a.s. organiseert de afdeling Westerschouwen van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen een reis- excursie naar de Huishoudbeui"s te Amsterdam. Deelgenomen kan wor den door leden en niet-leden. De ï'eis wordt gemaakt per bus en is zo opgezet, dat ook te Zierikzee kan worden ingestapt. Kontakladres is: mevr. G. Dalebout-Mellema, Telef. 01115-1679. Voor tijden: zie agenda. BURGHHAAMSTEDE Kleding-aktie „Mensen in Nood" In het kader van de reeds eerder aangekondigde kleding-aktie „Men sen in Nood" zal te Burgh a.s. maan dag 17 maart van 14.00 uur tot 17.00 uur gelegenheid zijn kleren (ook de kens en schoenen zijn welkom) in te leveren in het gebouw „Revasa". Te Haamstede is hiervoor de gelegen heid opengesteld in de Winterkerk op dinsdag en woensdag 18 en 19 maart op beide, dagen van 14.00 uur tot 17.00 uur. HAAMSTEDE Oriëntatierit „Big S" Zaterdag 15 maai-t organiseert „Big S" een autorally oriëntatierit waarvoor men zich tot 18.00 uur kan laten inschrijven in het soosgebouw aan de Sluispad te Haamstede. Op zaterdag 22 maart a.s. zal de gx'oep „The Flag" in de rekreatiezaal van de Camping Duinrand voor „Big S" optreden. Afdeling N.C.V.B. Op dnisdag 18 maart a.s. verga dert de N.C.V.B.-afeding in de re kreatiezaal van de Ger. Kerk. Als spreker treedt op de heer M. Roorda die vertelt bij dia's over Joegoslavië. „Big S" naar Amsterdam Door de jeugdsociëteit „Big S" werd een bezoek gebracht aan Am sterdam met als doel een bezoek aan de revue van André van Duin „Dag, dag heex'lijke lag" in Carré. Van de zijde der leden bestond hiedvoor zeer BRUINISSE, 12-3. Dc voorma lige boerderij van de heer Krepel die door „Wilma" project ontwikke ling te Weert werd aangekocht, is weer doorverkocht aan de heer Dc Graaf te Nieuwcrkcrk. Op deze ruimte (ca. 3 ha) zal een manege worden gebouwd en een De heer Groeneveid vroeg zich af of leden die geen schoolgaande kin deren meer hebben, niet ook zou den prijs stelen op het ontvangen van de schoolkrant. Het bestuur zal hiernaar een onderzoek instellen. Ouders die kritiek hebben op het schoolzwemmen verzocht de heer Groeneveid daar mee naar de school te komen, of er deze avond mee voor de dag te komen. Het schoolzwem men is de verdere avond niet meer ter sprake geweest, dus is er geen kritiek meer. Het testen van de leer lingen van klas zes verloopt dit jaar wat traag. Hij verzocht de opgaven aan de middelbare scholen toch vooral via de school te doen. Vakanties Om moeilijkheden te voorkomen verzocht hij de ouders hun vakantie zoveel mogelijk tijdens de grote zo- grote belangstelling daar de bus i-uim 50 personen, geheel was volgeboekt, terwijl er nog een aantal op de wachtlijst moesten worden geplaatst Na in Reewijk koffie te hebben ge nuttigd arriveerde men zatei-dagmid- dag om 5 uur in Amsterdam waar men nog de gelegenheid had om en kele uurtjes wat rond te neuzen. Om 19.00 uur ging men vervolgens naar Carré voor het bijwonen van de re vue die b'ij allen bijzonder in de smaak viel. Te 23.30 uur kon men de thuisreis, vol met indrukken van de komiek André van Duin, weer gaan aanvaai'den, waarna men te 02.00 uur te Haamstede arriveerde. KERKWERVE Afdeling N.C.V.B. Op woensdag 19 maart vergadert de NCVB-afdeling in het veereni- gingsgebouw. Spreekstem is mevr. M. Vrijlandt over het onderwerp: „Moe- dex^s in de bijbel". ZONNEMAIRE Avond vrouwenverenigingen Op woensdag 19 maart wordt in het verenigingsgebouw aan de I. M. v. d. Bijlstraat een gezamenlijke avond gehouden van alle vrouwen verenigingen in de gemeente Brou wershaven. NOORDGOUWE Afdeling Ned. Plattelandsvrouwenbond Op vrijdag 21 maart a.s. vex'gadert de afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvi-ouwen, in het Mr. de Rooshuis te Noordgou we.' Na afwerking van de huishou delijke agenda vertoont mevr. He- ringa-Heufft dia's en een film over Kenia. OUWERKERK Ver. Hel Groene Kruis De Vereniging „Het Groene Kruis Schouwen-Duiveland" houdt de al gemene ledenvergadering in het dorpshuis op vrijdag 21 maart a.s. Als spreker treedt op drs. J. van Laar - chirurg te Zierikzee - over „Brandwonden en de behandeling daarvan". NIEUWERKERK Zwemwedstrijden In het zwembad „Dolfijn" worden zaterdag 15 maart schoolzwemwed- strijden gehouden tussen scholen uit Nieuwerkerk en Stellendam. soort kinderboerderij me klein vee. Momenteel heeft de heer De Graaf te Nieuwerkei'k ook een manege met 12 paarden en 8 ponny's. De bedoe- ing Is dat de Nieuwerkerkse manege de „Korenzolder" wordt overge plaatst naar Bi*uinisse, maar daar er eerst nog gebouwd moet worden, verwacht men dat deze verhuizing eerst maar in 1976 zal plaats vinden meivakantie van de kinderen te ne men. Over een mogelijk te vormen oudercommissie konden nog geen nadere informaties gegeven worden. Tijdens de rondvraag werden op verezoek van de heer Kik de notulen van de tussentijdse vergadering in november voorgelezen.. Gebruikelijk is dat het op de volgende tussentijd se vergadering gebeurt, maar vaste regels z.ijn hier niet van. De heer Li- tooy inform eerde of het overdekte gedeelte van de speelplaats nog de aandacht van het bestuur heeft Dit is vanwege het gebrek aan ruimte geen haalbare zaak aldus de voorzit ter. Vervolgens dankte de voorzitter het schoolpersoneel voor de prettige samenwerking en de goede sfeer op school. Na het zingen van een psalm sloot de voorzitter de avond met dankgebed. OOSTERLAND Kleding-actie „Mensen in Nood" Op dinsdag 18 maart a.s., van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur, zal hier ter plaatse gelegenheid gegeven worden om kleding in te leveren die niet meer gebruikt wordt etc., ten bate van de noodlijdende bevolking van Bangla Desh, Vietnam etc., zulks in de „Conferentiekamer" aan het To- renplein, alhier in het kader van de kleding-aktie ..Mensen in Nood" van Caritas Neerlandica. Mevr. A. Rotte- Beije, onder wiens leiding de inza meling plaats heeft, verzoekt de kle ren zoveel mogelijk samengebonden of in zakken in te leveren. Waarvoor bij voorbaat vriendelijk dank. BRUINISSE Diploma-uitreiking Machineschrijven In het verenigingsgebouw vond de diploma-uitreiking plaats aan 43 ge slaagden die te Bruinisse een cursus machineschrijven hebben gevolgd. Voor deze feestelijke gebeurtenis was zeer veel belangstelling. Onder de aanwezigen was ook loco-burge meester S. A. Jumelet. De heer K. Koetsdijk uit Oudenbosch, die de cursus heetf geleid en de diploma's uitreikte, wenste de geslaagden zeer veel succes en hoopte dat zij nog verder zullen gaan op dit terrein. De typecursus is eind augustus van start gegaan (begin - januari werd examen gedaan) en omvatte de plaat sen Sirjansland, Oosterland, gedeelte van Nieuwerkei'k en Bruinisse. Slechts enkele leden moesten wor den afgewezen. Omstreeks half augustus hoopt de heer Koetsdijk weer met een cursus machineschrijven in Bruinisse te be ginnen. Revisiebeurt torenuurwerk Vele inwoners van Bruinisse zal het wel opgevallen zijn dat het uur werk uit de torenklok venvijderd is. Na herhaaldelijke reparaties en toch telkens weer een defecte klok heeft men besloten een grondige reparatie te laten verrichten. Het uurwerk zal een grote revisie beurt krijgen, waar na het volgens deskundigen niet meer kan haperen. Ook de verlich ting op de wijzerplaten vertoonde hier en daar mankementen; ook deze zullen verholpen worden. Naamswijziging zangkoor Op de laatst gehouden ledenverga dering van het gemengde zangkoor „Zingt met aandacht" stemde de meei'dei'heid van de aanwezige le den voor het veranderen van de naam. Daar dit eerst grondig door het bestuur moest worden overwo gen, is men nu pas tot de beslissing overgegaan de naam tc wijzigen. Voortaan zal het interkerkelijke zangkoor de naam „Laus Deo" dra gen. Jeugdsoos „De Pul" Op vrijdag 14 maart a.s. wordt in het dorpshuis, onder auspiciën van de jeugdsoos „Dc Pul", de film „Rose Mary's baby" gedraaid. Leden van „Dc Pul" kunnen de film gratis zien; niet-leden betalen entree. tenbon van f 7,50, een balpoint en ccn hyacint. Vervolgens werden dc vijf krcaticf- ste inzendingen beloond met wat grotere prijzen. Stcf Nclisse uit Schuddebeurs mocht ccn platcnbon van f 25.- in ontvangst nemen. Her man Dieleman uit Zierikzee won met de vierde prijs een mooi polshorloge, terwijl Ellen Bic uit Zierikzee dc be zitster van een foto-camera werd. Dc tweede prijs, een transistor-radio werd uitgereikt aan Hans Volkcri uit Zierikzee. Tenslotte kon dc negenjarige Wil ma Seinen zleh trotse eerste pr(js- winnares noemen en een mooie ra- sette-recordcr ln ontvangst nemen. Deze jongedame had ook heel wat aandacht aan de kleurenplaat be steed. Met verf, kleurpotlood en bel opplakken van lapjes had ze er een echt kunststukje van gemaakt. Prijzen zijn er uit ZIERIKZEE, 12-3. O. wat was dat spannend voor dc 25 prijswinnaars van dc tekenwedstrijd, die door het Modehuis Holt.v op dc Dam in Zierikzee veertien dagen geleden was uitgeschreven. Ter gelegenheid van dc herope ning na een grote verbouwing werden er door dc firma Holt.v 1900 kleur platen uitgedeeld. Uit de 500 inzendingen, die werden ontvangen koos men 25 prijswinnaars. De jurering van dc kleurplaten werd verricht door dc schldcrcs Marja dc Lang tc Zierikzee cn mevr. S. Zijlstra-van Dalen tc Oosterland. Dc prijswinnaars kregen een be- Krcaticfstc inzending l ichtje thuis met het verzoek woens dagmiddag 12 maart om half vijf De hee\- C. J. A. Holty heette alle aanwezig te zijn in het Modehuis kinderen hartelijk welkom cn stelde Holty. Nou en op dal tijdstip ston- hun geduld niet langer op dc proef, den ze er dan alle 25, trappelend Twintig kinderen ontvingen ccn vat) ongeduld. troostprijs, die bestond uit een pin- RENESSE, 12-3. Na in de afgelopen twee jaar weinig aktief tc z(jn geweest gaat de vereniging voor Veilig Verkeer Nederland, afdeling Schouwen op maandag 17 maart a.s. in hotel „Het Wapen van Renesse" te Renesse een algemene vergadering beleggen. Op deze vergadering zullen pogingen in het werk worden gesteld om in dc afdeling, die meer dan 500 leden telt. weer wat meer aktivileilcn tc gaan ontplooien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3