Wester schouwen krijgt zijn „groot rioleringsplan" Muziek en erg goed eigen toneel op uitvoering Alles over kleding in kader wereldoriëntatie-onderwijs Verkeersveilige alkoholhoudende frisdrank Amsterdams Philharmon. Orkest in Concertzaal te Zierikzee 3 STREEKNIEUWS z.v.u. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag U maart 1975 Nr. 21C56 Gigantisch karwei in WESTERSCHOUWEN, 11-3. In enige voorgaande pu- blikaties werd reeds één en ander vertelt over de tot standkoming van het enorme projekt: de aanleg van het groot rioleringsplan in de gemeente Wester- schouwen. De burgemeester stelde nog eens duidelijk dat het realiseren van dit projekt te danken is geweest aan de samenwerking en gezamenlijke inspan ningen die hiervoor geleverd zijn. Goede moed had hij dat op de detailriole ringen na, het grote rioleringsplan.voor eind 1975 gerealiseerd zal zijn. Vóór de zomer van 1976 zullen dan ook alle recreatieterreinen e.a. op de riolering aangesloten „moeten" zijn, waardoor men in de Westhoek ge vrijwaard zal zijn van de onaange name geurtjes die tot nu toe vielen waar te nemen. Zoals begrijpelijk is de dienst ge meentewerken nauw betrokken ge weest bij de uitvoering van het plan. Naar de ddrekteur gemeentewerken de heer Z. Roseboom ons mededeel de, moest er om het plan te vol tooien zo rond de 32 km riolering worden gelegd en vele duizenden kubieke meters grond en zand wor den verzet. Om voor de nodige druk naar de zuiveringsinstallatie zorg te dragen werd het rioleringsnet voorzien van elf z.g.n. pompkelders. Hierbij inbe grepen zijn de twee zuiveringsinstal laties te Haamstede en Renesse, die hiervoor zullen worden omgebouwd. Bij de aanleg van de riolering is men helaas wel eens met niet te voorkomen problemen geconfron teerd. Zo moesten op enkele plaatsen wel eens kleine stukjes natuur aan de werkzaamheden ten offer vallen. Daar het ontbrak aan de nodige ruimte, was men ook genoodzaakt wegen zoals de Torenweg, Hoogen- boomlaan, Strandweg, J. J. Boeijes- weg, Bremweg, Westerenbanweg en Mcermondsweg geheel of gedeelte lijk voor het verkeer af te sluiten. De installatie Het centrale geheel, waar het hart van het gehele afvoersysteem klopt staat aan de Koudekerkseweg te Haamstede Hier wordt hard gewerkt om de laatste hand te leggen aan de imposante volautomatische zuive ringsinstallatie, die er straks voor zal moeten zorgen dat het afvalwa ter gezuiverd naar de Oosterschelde wórdt afgevoerd. Het afvalwater zal dn de zuive ringsinstallatie mechanisch gezui verd worden. Via dé z.g.n, ontvang kamer komt het afvalwater binnen, waarna het na het vijzelgemaal' te zijn gepasseerd, .in de zandvanger komt waai- het wordt geschrapt en gewassen. Het zand uit dezezand vanger wordt- weer afgevoerd in containers, terwijl het afvalwater verder het snij rooster passeert waar alles wat er nog in zit fijn wordt gemalen Hierna vervolgt het zijn weg naar één van de twee bezink- tanks, die een doorsnee hebben van 30 m, en een schuinaflopende bodem met in het midden een diepte van 2 m en aan de zijkanten van 1.50 m. In de bezinktanks is een roerwerk aangebracht. Het in de tanks aanwezige slik wordt van hieruit afgevoerd naar de vier miniralisatietanks, waar door compressors lucht onder het slik wordt geblazen. Na een verblijf van enige tjjd gaat het slik vanuit de miniralisatietanks naar de dikbank met roerwater. Nadat er een bepaald percentage water is onttrokken vindt het slik zijn eindbestemming in de droogbed- den. Het afvalwater gaat vanuit de be zinktanks naar zijn eindbestemming - het cloorkontaktbassin - door een Het chloorbassin, waarin aan het af valwater de nodige hoeveelheid chloor wordt toegevoegd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) goot waarin een automatische meter is geplaatst die naar gelang van de hoeveelheid water dat passeert hier aan een hoeveelheid chloor toevoegt. Na dit gehele proces wordt het nu gezuiverde afvalwater naar de Oos terschelde afgevoerd. Prijzen voor afdeling St Philipsland van het Rode Kruis Op vrijdagavond 14 maart aan staande zal aan de afdeling St. Phi lipsland van het Ned. Rode Kruis de landelijke prijs van de landelijke in- zamelingsaktie 1974 worden uitge reikt door mr. E. T. M. baron van Voorst tot Voorst. Zoals bekend werd de afdeling St. Philipsland in 1974 voor de negentiende maal eerste op het landelijke inzamelingsfront met een totaalbedrag gx*oot f 5.073,dat wil zeggen f 975,6 van het streef bedrag. Met dit resultaat werd St. Philipsland voor de 22ste maal eer ste in de provincie Zeeland. Dat be tekent dat de afdeling ook nog de provinciale prijs heeft gewonnen. Deze prijs, zal eveneens vrijdag avond, worden uitgereikt door de kringcommissaris mr. J. J. v. d. Weel De „Klaas-Adriana" „Arm. 22" Op zaterdag 15 maax-t a.s. wordt de door Maaskant Machinefabrieken te Bruinisse/Stellendam, in op dracht van de fa. Gebr. H. en B. Ma rijs te Arnemuiden gebouwde Noord- zeekotter, de „Klaas-Adx'iana - Ax-m 22" overgedragen aan de opdracht gevers Kinderlijkje toch nog herkend Dank zij intensief speux'werk c.q. het vex'spreiden van een goed signa lement door de politie op Goeree-r Overflakkee is het toch nog gelukt het vorige week in Middelharnis be- .Nieuw Leven" in aktie OUWERKERK, 7-3. In het Dorpshuis hielfl het mu ziekgezelschap „Nieuw Leven" de traditionele jaar lijkse uitvoering. De voorzitter, de heer U. J. Manni, vermeldde in zijn openingswoord de vele aktiviteiten die in het drukke afgelopen jaar hadden plaats gevon den, in samenwerking met „Crescendo" uit Dreischor. Hij wees er op dat het saldo van dc verenigingskas drastisch is terugge lopen en or staan weer grote uitga ven te wachten, o.m. voor de unifor men, welke hard nodig aan vervan ging toe zijn. De voorzitter bracht hartelijk dank aan degenen die prijzen voor dc ver loting hebben beschikbaar gesteld en hij wekte tot slot hen die hiervoor animo hebben op zich als lid aan te melden. Het muzikale gedeelte werd ge opend met dc mars „Wildhorn", waarna dc dirigent, de heer Ever- wijn, aankondigde dat nummer twee: „Deep River", rhapsody, Harold L. Walters, het nummer Is waarmee het gezelschap op concours wil gaan. De verdere stukken van het muziekon- derdeel waren: „Die fesche Anna", polka; Holiday for Trumpets; Mixed Pickles: Modern Selection en Long- street-dixie. De muzikanten - oud en jong - bliezen hun ogen uit, hun wangen op en hun instrumenten vol. Een wel verdiend applaus beloonde de pres taties onder de deskundige leiding van de dirigent. Vervolgens waren de tonelisten Ali Pankow, Tanny Stoutjesdijk, Riet v. d. Weydc, Dien Hillebrnnd, Ri- anne Boogerd, Stoffel Hillebrand, Jan Koppert, Nico Pankow en Huub Kramer aan de beurt. Zij speelden met verve het kluchtig blijspel in drie bedrijven „De computerbruid". Gespannen aandacht Het duurde dan ook maar een mi graven kinderlijkje te identificeren. Het blijkt het stoffelijk overschot te zijn van de driejarige Christophe Alain Kii'sch uit Straatsbui'g, die samen met zijn moeder vei'dronk in de Rijn bij Wamel toen het schip van zijn vader werd aangevaren door een ander schip, op 11 januari 1.975. Aanvankelijk was toen sprake van het verdrinken van een moeder met haar dochtertje; later werd bekend dat het on>een jongetje ging. De va der heeft de kleertjes van zijn zoon tje herkend en het kind zal bij zijn moeder in Straatsburg worden be graven. Het lijk van de moeder spoelde reeds geruime tijd geleden niet ver van de plaats van de ramp bij Tiel aan. Vergadering' Chr. Basisschool nuut of wat of de welbekende lach spieren kwamen tot aktiviteit. De aandacht bleef tot het laatste mo ment van het langdurige stuk bij alle komische vex-wikkelingen geboeid en en na de „ontknoping" bewees het luide handgeklap dat ieder tevreden was met het gebodene. De regie was in handen van Rinus Pankow; souf fleur: Han Stoutjesdijk. Tot versteviging der kas werd in de pauze de gebruikelijke verloting gehouden. Na afloop sprak de voorzitter har telijke dankwoorden aan het adres van de eigen toneelspeelsters en -spe lers. Hij onderstreepte die dank door aanbieding van bloemstukken, waar in eveneens dc directeur deelde. De heer en mevi'ouw Manni-Hart moch ten voor hun goede zorgen een pre sentje in ontvangst nemen. Tenslotte dankte de voorzitter het publiek voor de goede opkomst; de zaal was eivol. „Nieuw Leven" heeft een zeer succesvolle en prettige uit voering achter de rug, waarop men met veel genoegen kan terugzien. Met muziek van de heren Buys uit Roosendaal kwamen nu de beentjes van de vloer. Dit bal-na duurde tot het eerste kraaien van een wakkere haan. ZIERIKZEE Streekfederatie Partij van de Arbeid Op donderdagavond 20 maart aan staande organiseert de Streekfedera tie van de Partij v. d. Ax'beid een avond over de px-oblemen rond de kleine kernen, (woningbeleid, leef baarheid enz.). Deze problemen zul len worden toegelicht door dx*s. M. C. Vex-bux'g, driekteur van het E.T.I. in Zeeland BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand over februari Gehuwd 28. Smalheer, Adriaan Pieter (Brouwershaven) en Goudzwaard, Maria Jannetje (Bi'ouwershaven). Overleden 5. Stoel, Adx'iaan (te Zierikzee) 73 jx\, w.v. E. Telle; 6. van der Linde, Jacobus Adx-iaan (te Zierikzee) 75 jr., w.v. E. Fonteine; 18. de Wit, Dirk (te Zierikzee) 78 jr., w.v. C. Pannekoek; 20. van de Pol, Teunis Gerrit (le Rottei'dam) 62 jr., e.v. J. Langen- berg; 27. Blaas, Marinus Pieter (Brouwershaven) 79 jr., w.v. M. van de Velde. Geslaagde experimentele avond jeugdsoos Voor een groot aantal belangstel- lenden, waaronder burgemeester A. P. Schouwenaar, heeft de jeugdsoos „Zenith" te Brouwershaven, in het verenigingsgebouw een optreden ge- engageerd door prof. Benevoli uit België. Na een kort welkomstwoord door de heer Hans Kik, was het woord en de daad aan prof. Benevoli, die een aantal jeugdige aanwezigen bij zich op het toneel riep, waarmede hij ex perimenteerde. Onder hypnose wer den de meest frappantste handelin gen verricht, waarbij „de zaal" dub bel lag van het lachen, zoals bv. het kruipen als een hond, wegkruipen onder een kleed, een indianendans uitvoeren, enz. Al met al was het een zeer geslaagde avond, waaraan veel vreugde is beleefd en waarmede de 'jeugdsoos grote waardering verwierf. Modeshow Afd. Plattelandsvrouwenbond Op maandag 17 maaxM. a.s. wordt in het jeugdgebouw een bijeenkomst gehouden van de afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Een modeshow wordt gehouden door de firma's: Holty (kleding), Drehsen- Poell (hoeden) en Verton (schoenen). OUWERKERK Kollekfe Nationale Reumafonds In Ouwerkerk circuleert op het ogenblik de intekenlijst t.b.v. de kollekte van het Nationale Reuma fonds. NIEUWERKERK Geslaagd Aan de School voor Verpleegkun digen te Goes slaagde onze dorps- genote mej. Lia Dorst voor Ver pleegkundige A met kraamaanteke- ning. Zij is werkzaam in het zieken huis „De Bevelanden" (Bergzicht) te Goes. Modeshow voor afdeling Duiveland Plattelandsvrouwenbond „Met een knipoog" naar de nade- rende lente organiseert de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen op maandag avond 24 maart aanstaande in het Dorpshuis te Nieuwerkerk ccn mo deshow. De show zal worden verzorgd door de Zierikzeese modezaken Hol ty Mode, Dreshen en Verton. Eigen leden en kindex*en van leden zullen op deze avond mannequin zijn. BRUINISSE Voorlichtingsavond Harlstichting Op uitnodiging van de plaatselij ke afdeling van de Ned. Hartstich ting, hield de diëtiste mej. Schreü- der een voorlichtingspraatje over de bereiding van lekkere, maar vooral gezonde hapjes. Na een inleidend praatje oyer hart- en vaatziekten en de noodzaak van goede voeding, konden de aanwezigen zelf de nodi ge hapjes klaar maken. Later wer den die met smaak genuttigd. Na af loop weiden vragen gesteld en be antwoord. De aanwezigen hadden weer de nodige ideeën opgedaan. BRUINISSE, 7-3. De Christelijke basisschool hield de jaarvergadering in het dorpshuis te Bruinisse. Door tafwezigheid wegens ziekte van de voorzitter, de heer H. Schot, opende de heer L. Groeneveld de vergade ring op de gebruikelijke w^jze. Ver volgens waren de kinderen aan de beurt, die het onderwerp kleding naar voren brachten, wat vooral voor de meisjes een geliefd onder werp is. Heigeen de kinderen laten zien had weinig voorbereiding nodig ge had. Het was aldus de heer Groene veld de bedoeling enig inzicht te ge ven over de methode van het mo derne onderwijs, „wereldoriënterend onderwijs' genoemd. In alle klassen worden gi'oepjes gevormd die aan een bepaald onderwerp werken. In dit geval was het de kleding. Zij hadden mappen over kleding ge maakt die in de hal ter nzage lagen. Er waren op deze avond uit alle KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Eind februari was 5,3 pet. van de afhankelijke manne lijke beroepsbevolking werkloos te gen 5,2 pet. eind januari j.l. en 3,9 pet. eind februari 1974. Het ministe rie van sociale zaken heeft dit maan dag medegedeeld. ARNHEM. De i'echtbank te Arn hem heeft de zaken van een eerste groep van 32 verdachten behandeld in een mammoetzaak van ruim 200 misdrijven gepleegd in de provincie Gelderland daai'bij waren 24 ver dachten betx'okken, die de inbraken en diefstallen hebben gepleegd en 34 helers. DEN HAAG. Volgende week zul len gelijktijdig de nota over het me diabeleid van minister Van Doox-n van c.r.m. en de nota van staatsse- kretaris Van Huiten over kabelte levisie op een perskonferentie in Den Haag worden gepresenleex;d. klassen enkele van die groepjes naar het dorpshuis gekomen om de kle ding te lonen, wel sneu voor de kin deren die ook aan dit ondexwerp hadden gewerkt en deze avond thuis moesten blijven. Er werd van alles geshowd, strandkleding, spox-tkle- ding, winter- en zomerkleding en niet te vergeten regenkleding. Ook werd de kleding van een Eskimo en een Arabier getoond. Een gx-oepje van drie jongens toonde aan de hand van een kaart waar de textiel e.d. vandaan komen. Pantomine-spel Vervolgens werd door een groepje meisjes een pantomine-spel gebracht, wat ook betx-ekking had op de mode en de kleding. De heer Gx-oeneveld verzocht een vijftal dames naar het podium te komen, om vex'volgens hetzelfde pantomine -tafex*eeltje te spelen, wat hen bijzonder goed af ging In de pauze was het tijd voor de kinderen om huiswaarts te kex'en. Jammex- dat ook vele ouders weg gingen, en geen belangstelling heb ben voor de verrichtingen van het bestuux-, dat zich een heel jaar be langeloos inzet voor het welzijn van de school. Na de pauze werd de vergadering heropend door waarnemend voorzit ter de heer B .de Gx-oot. Het finan ciële vei'siag werd door de penning meester de heer A. Mol vooi'gelezen, dat hij met een batig saldo kon af sluiten. Eén van de aanwezige leden was het opgevallen dat zij de vox-ige week een kwitantie was aangeboden voor de kontributie 1974. „Dit was het gevolg van het feit dat er tij delijk geen penningmeester is ge weest" aldus de voox'zittei'. De hui dige penningmeester beloofde de kontributie dit jaar tijdig te innen. De pex'iodiek aftredende bestuursle den de hex*en H. Schot en C. Hoo- gex'heide werden bij acclamatie her kozen. Het eveneens periodiek aftre dende bestuurslid de heer D. v. d. Bei'ge wenste een stemming, met als uitslag: de heer D. v. d. Bex-ge 54 en de heer L. Kik 5, met een grote meéx'dex'heid aan stemmen werd de heer D. v d. Berge herkozen. Van onze adverteerders Menige automobilist heeft er -nog steeds moeite mee om op feestjes, recepties of andere gebeux'tenissen waar drankjes worden geschonken, de box'x-el te laten staan. Een grote fx*isdx*ank industrie (Riedel met een verwachte px-oduktie van 50 miljoen liter frisdrank) is daarom ovex'ge- gaan tot de introduktie van een nieuwe, uitdrukkelijk als verkeers veilige alkoholhoudende nieuwe drank, aangekondigde frisdrank. Er wordt naxrxelijk een cola-tic met rumsmaak in de handel ge bracht, die 0,3 procent alkohol be vat en waar men, zo wordt aange kondigd, x'isikoloos zeker 10 liter van kan drinken. Het ziet er wel naar uit dat deze nieuwe pittige dx*ank in de ze dagen van „weetje wetje" succes zal ondervinden. De beroemde Japanse pianist Ken Ara. UTRECHT. Bij de vijf kolleges voor medisch tuchtrecht zijn in 1973 tegen artsen 165, tegen vroedvrou wen 1 en tegen tandartsen 6 klach ten ingediend. Van deze klachten mondden er 40 uit in een maatregel, hetgeen betekent dat de tuchtkolle- ges ruim driekwart van de klachten ongegrond verklaarde. ZIERIKZEE, 10-3. Als gemeld con certeert het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest vrijdag 14 maart a.s. in de Concertzaal te Zierikzee, onder auspiciën van de Z.V.U.' Aan het concert werkt als solist mee de Ja panse pianist Ken Ara. Het orkest wordt gedirigeerd door Anton Kers jes. 1 Symfonie nr. 6 „Le Matin", ada gio, allegro, adagio, andante, menu- ctto, trio, finale, allegro, Joseph Haydn (1732-1809). 2. Pianoconcert nr. 2 in c kl. t. opus 18. moderato, adagio sostenuto. allegro scherzando, Seregc Rachmaninow (1873-1943). Pauze. 3. Prélude a l'aprcs-midi d'un faune, Claude Debussy (1862-1918). 4. Suite uit „Héry Janos". Voorspel: het verhaal begint. Klokgelui te We nen. Liefdeslied. Strijd en Nederlaag van Napoleon. Intermezzo. Intocht van het Keizerlijke Hof. Zoltan Ko- daly (1882-1967).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3