„Stad en Lande"-bestuur acht streekarchivariaat op Schouwen-Duiveland wenselijk Gebruik vier gebouwen levert tijdverlies op aan de L.T.S. Ook dit jaar „normale lintjesregen" „Maatschappelijke vooruitgang niet zonder de bedrijven" Vitamine C helpt niet bij verkoudheid „Onder je voeten vandaan AGENDA LOGEREN Nog deze week (vrijdag) opent Zeelands commissaris te Goes de - al aangekondigde - tentoonstel ling „Onder je voeten vandaan. en vlak voor je neus", een wat po pulaire titel, die er al op duidt dat er jeugd hij deze expositie betrok ken is. Dat klopt ook, want het gaat hier om een tentoonstelling/ schoolprojekt. opgezet door het Provinciaal Comité Zeeland Monu mentenjaar 1975. Sehoolprojekten zijn de zichtba re tekenen van onderwijsvernieu wing m ons land en het is een inte ressant gegeven, dat het (een) schoolprojekt ditmaal synchroon gaat lopen met hetgeen zo centraal staat in 1975: het monument. „Onder je voeten...." geeft leerlingen van tie hogere klassen van de basisscholen een kans ken nis te maken met monumenten en de zorg voor die monumenten. Het projekt - zo zal de praktijk zijn - gaat gelijktijdig met de ten toonstelling, rouleren door de pro vincie. Voor de scholen komen projckt- kollekties beschikbaar, bestaande uit 200 speciaal vervaardigde leer lingenboekjes, informatieve lek- tutir, een dia-serie, een fotoserie, lijsten met Zeeuwse monumenten en al dat soort zaken. Er is heel wat in de weer geko men om tot dit resultaat te komen. Een speciale werkgroep heeft zich met de voorbereidingen belast en daarin hebben zitting vertegen woordigers van het Regionaal Pc dagogisch Centrum Zeeland, peda gogische akademies, scholen van verschillende pluimage, bibliothe ken, de Federatie van Zeeuwse Musea en Oudheidkamers. Op dit punt heeft Zeeland eeh voortreffelijk initiatief genomen want het is dé enige provincie waar op deze wijze cle jeugd bij de op het monument gefixeerde inte resse. wordt betrokken. Bovendien is het werkmodel van het projekt bruikbaar Voor andere provincies. We dóen wel - althans voor zover zulks nog nodig zou zijn - een be roep op de scholen in de Schöu- wen-Duivelandse regio in te spelen op dit initiatief, want er komt geen betere kans bij het kind de aan dacht te vestigen op en liefde aan te kweken voor de gevarieerde schoonheidin de bouwkunst, dan door deze opzet en aanpak, waar voor hét provinciaal bestuur een belangrijk bedrag heeft uitgetrok ken. Met alle respekt voor vroegere vormen van onderwijs, hoewel er ook genoeg aan mankeerde, maar het is niet redelijk te zeggen dat de aandacht -voor het monument daarin een grote plaats had; het had er helemaal geen plaats in, terwijl het „Onder je voeten van daan en vlak voor je neus" was en is aan te treffen. Het is een goede zaak als jeugdigen minimaal enige kennis hebben van bet vele schoons, dat ons nog in steden en dorpen omringt. Belangstelling en liefde komen dan hopelijk vanzelf. Intussen is een voorlopig sche ma verschenen van de plaatsen, waar de tentoonstelling naar toe gaat. Schomven-Duiveland staat daar (nog) niet bij, maar misschien komt dat nog. Het zou anders een verdrietige onvolledigheid zijn, want dit is een „Zeeuws projekt" en Zeeuws heeft betrekking op de hele provincie. Brief aan Ver: van B. W. en S. AKEN. Bij de wagon-fabriek Talbot in Aken is het eerste Springer"- treinstel opgeleverd. De N.S. heeft vijftien van dergelijke treinstellen, die speciaal bestemd zijn voor het buurtverkeer, besteld. Het eerste treinstel gaat rijden tussen Den Haag en Zoetermeer. vim ile Vereniging; ZIERIKZEE, 10-3. Hel hestuui „Stad en Lande van Schouwen-Duiteland" is van me ning dat ook op Schouwen-Duiveland de realisering van een zogenaamd streekarchivariaat wenselijk is. „Een streékarchivarlaal zal een grote stimulans zijn voor heemkun dige en andere culturele aktivitei- ten", aldus de voorzitter en sekreta- ris van „Stad en Lande" in een schrijven aan dc Vereniging van Burgemeesters, Wethouders en Se cretarissen op Schouwen-Duiveland. Afschriften van de brief zijn lei- kennisneming gezonden aan de prov. inspekteur van de archieven in Zee land, de colleges van b. en w. van de gemeenten op Schouwen-Duiveland, het dagelijks bestuur van het Wa terschap Schouwen-Duiveland. het college van de Ged. Staten van Zee land, de Rijksarchivaris van Zierik- zee, de minister "van c.r.m. en de Ar- chiéfraad. DEN HAAG, 10-3. De lintjesregen - het toekennen van koninklijke on derscheidingen ter gelegenheid van Koninginnedag - zal ook dit jaar op de gebruikelijke wijze verlopen. Het kabinet is nog niet toegekomen aan een. wijziging van het decoratiestelsel Dit heeft de woordvoerder van binnenlandse zaken maandag op vragen meegedeeld. Het ministerie is nog bezig met de voorbereiding van een wetswijziging. Het is de be doeling bij het toekennen van on derscheidingen minder dan 'tot dus ver te letten op de maatschappelijke positie vandé te decoreren perso nen. De aanpak .van de lintjesregen staat wel op*ons lijstje, maar het is niet het meest urgente probleem, zo zei de. premier vorig jaar april kort voor de lintjesregen. Een op de tien f DEN HAAG, 10-3. In het f a najaar van 1974 was gemid- f deld ongeveer een op elke tien f werknemers wegens ziekte af- wezig, valt af te leiden uit de a gegevens over het ziektever- zuim, opgenomen in het a maandschrift van het C.B.S. f onder de vrouwelijke werk- f neemster was het verzuim f groter, van hen was gemid- f deld een op de acht a negen a wegens ziekte niet in staat te i werken. In het verzoekschrift wijst het be stuur er op, dat de toestand waarin de archieven van de gemeenten en van het Waterschap op Schouwen- Duiveland zich bevinden, Stad en Lande ter harte gaat. Secretaris „Mot uitzondering van de gemeen te Zicrikz.ee heeft geen der gemeen ten op Schouwen-Duiveland een ar chivaris aangesteld. Het beheer van het oud-archief is in deze gemeenten opgedragen aan do secretaris. Het behoeft geen betoog dat juist een ar chivaris bij uitstek geschikt is om de archieven van de genoemde gemeen ten en het waterschap optimaal te beheren', aldus merkt het dagelijks bestuur van de vereniging op. Stad en Lande zegt verder ervan overtuigd te zijn dat de gemeenten en het Waterschap op Schouwen- Duiveland de zorg voor het archief zo goed mogelijk willen nastreven. „Evenwel laat door het ontbreken van een archivaris in de meeste ge meenten, deze zorg te wensen over". S l reeka rcli i v a ria a l In de brief wordt er verder op ge wezen dat op grond van de wet. ge meenschappelijke regelingen dé mo gelijkheid bestaat voor gemeenten en waterschappen eeh zg. streekarchi variaat te vormen. Voorkleine ge meenten wordt de mogelijkheid, om zich le verzekeren van een weten schappelijk beheer van hét oud-ar chief in een streekarchivariaat, mo gelijk gemaakt. Het streekarchivari aat is in Zeeland overigens nog on bekend. In andere provincies - met name Noord-Brabant - zijn al tal van streekarchivariaten, die over het algemeen - aldus Stad en Lande - uitstekend fungeren. Jongetje verdronken ALMELO, 10-3. De tweeëneenhalf jarige Maurits Spijker uit Almelo is in de Stgdsbeek in die stad verdron ken. Het jongetje moet in de buurt van zijn ouderlijk huis'over de af rastering langs de beek zijn geklom men. Hij werd een kilometer stroom afwaarts gevonden. In de brief wordt het verder mo gelijk geacht dat een streekarchiva riaat zou kunnen uitgroeien tot hèt historisch centrum op Schouwen- Duiveland. „Voorwaarden voor het welslagen van een streekarchivaris aat zijn voldoende bezetting en rui me financiële armslag". Vrouw omgekomen bij brand AMSTERDAM, 9-3. Een moeder die in paniek naar de kinderkamer t\ende om haar dochtertje van drie jaar te redden is in de rook en vlam men gestikt, nadat in haar woning aan de Vrolikstraat 208 in Amster dam-Oost brand was uitgebroken tengevolge yan kortsluiting in de meterkast. De brandweer trof het slachtoffer, de 35-jarge mevrouw W. A. Loois, na blussing van het vuur bij het kinderbedje aan. Zij hing er in nachtgewaad levenloos overheen. Haar vergeefse reddingspoging was echter overbodig. Uit haar slaap ge wekt door de rookontwikkeling was haar eerste reaktie het kind. In haar paniek moet haar zijn ontschoten, dat het dochtertje dit weekeinde vei lig in Den Haag bij familie logeerde. Drie doden na slippartij OOSTERHOUT (gemeente Val- burg) 16-3. Drie leden, van één gezin zün zondagmiddag om het leven ge komen, toen hun driewielige perso nenauto in een bocht op de Griftdijk in het Gelderse Oostehout slipte en op twee tegenliggers botste. Het zijn de 43-jarige heer J. J. A. Peters, zijn 42-jarige vrouw A. W. Peters-Berns en hun 13-jarige zoon A. P. J. Peters uit Gendt. De auto raakte de eerste tegenligger en tolde toen tegen de daar achter rijdende wagen. De slachtoffers zijn ter plaatse overleden. Bejaarde vrouw lag' dood in huis VLISSINGEN, 10-3. De politie van Vlissingen heeft maandag in haar woning te Vlissingen de 74-jarige weduwe mw. A. de Ru ij ter •'De Jonge dood op bed aangetroffen. De politie werd door buren gewaarschuwd, dat de bejaarde vrouw al een tijd niet meer gezien was. Mevrouw De Ruijter moet volgens de gemeente-arts enkele dagen gele den oen natuurlijke dood gestorven zijn. Zij heeft geen kinderen of fa milieleden. Na zeventien maanden in coma overleden DEN HAAG, 10-3. In een verzor gingstehuis in Den Haag is zondag de negentienjarige mej. A. E. F. C. Weijnschenk uit de residentie over leden aan de gevolgen van een ver keersongeluk dat haar op 19 oktober 1973 in de Doornsestraat in Den Haag overkwam. Al die tijd heeft zij in coma gelegen. Andriessen: OSS, 10-3. Wie streeft naar maat schappelijke vooruitgang zal het niet zonder de inspanning van de bedrij ven kunnen stellpn. Dit zei de frak- tievcorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, mr. F. Andriessen, maandagavond in Oss. Hij doelde op de moeilijkheden waar het Nederlands bedrijfsleven op het ogenblik mee te kampen heeft kis aanvulling op de regeringsmaat- regelen om de werkloosheid te be strijden hebben de christen-demo cratische partijen gepleit voor ver dergaande lastènverlichting voor het bedrijfsleven. Wetsontwerp „Waarom hebben de bedrijven herstel van rendement nodig? Omdat een behoorlijk rendement de werk gelegenheid dient'. Om die leden hebben wij, zo zei Andriessen, ons Bom op strand tot ontploffing' gebracht VLISSINGEN. 10-3. De mijn op ruimingsdienst van de marine heeft maandagmiddag op het strand bij bij Dishoek op Walcheren een spcr- boei uit de Tweede Wereldoorlog tot ontploffing gebracht. Sperboeien werden in de oorlog gebruikt bij het aanleggen van mij nenvelden. Zij zijn zeer licht ont plofbaar. Daarom achtte de Mijn- opruimingsdienst het raadzaam de zaak ter plaatse onschadelijk te ma ken. De bom werd eerder op de dag gevonden door een op het strand wandelende marineman. Per 1 augustus nieuw eindexamenbesluit ZIERIKZEE, 10-3. Het gebruik van vier gebouwen voor het onderwijs aan de technische school voor Schouwen-Duiveland, veroorzaakt veel tijdverlies. Rooster-technisch wordt geprobeerd dit zoveel moge lijk le beperken. Aldus wordt opgemerkt in het deze dagen verschenen jaarverslag over 1974 van de Vereniging Technische School voor Schouwen-Duiveland. In het verslag wordt met vreugde melding gemaakt van de verkregen toestemming om 15.000 m- grond te mogen kopen van de gemeente Zerikzee. De procedure tot aankoop werd inmiddels verder afgewikkeld. liet gébruik van het gebouw van de voormalige Lagere Land- en Tuinbouwschool, tesnmen met de Huishoudschool, levert weinig pro blemen op. Voor de cursus 1975-1976 werd het gebruik toegezegd. Opgemerkt wordt in dit verband, dat elk jaar dat het gebruik besten digd kan worden, grote winst is. mol het oog op dé te overbruggen tijd tot de nieuwbouw. Het aantal leden van de vereniging bedroeg op 31 december 159. Het ex periment Bouwtechniek werd onder de benaming „Ontwlkkelingsprojekt 4-jarige opleiding bouwtechniek" voortgezet met ministeriële goedkeu ring en zal na afloop van de cursus 1974-1975 voor het eerst leerlingen afleveren met een volledige 4-jarige opleiding. In dc afdeling konsumptieve tech niek worden binnen de praktijkuren nu naast brood en banketbakken een aantal kooklessen gegeven, waardoor een aanzet tot de differentiatie ko ken serveren Is gemaakt. Nieuw eind-examenbesluit Meegedeeld wordt verder dat op 1 augustus 1975 een nieuw eindexa menbesluit van kracht wordt. Door dit eindexamenbesluit, dat sterk in diskussie is - aldus wordt opgemerkt - worden de verschillende vormen van L.B.O. weer iets dichter bij èl- kaar gebracht. Er zullen dan in plaats van de huidige P- en T-stroom, drie niveaus ontstaan, resp. A-, B- en C-niveau genaamd en opklimmend in moei lijkheidsgraad. De voorlichting over schoolmoge- lijkheden, beroepen, beroepskeuze en diverse maatschappelijke instellin gen nam gedurende het verslagjaar weer een voorname plaats in. De plaatsing van leerlingen in de bedrijven en de voorlichting voor de eindexamenklassen werd weer op uitstekende wijze verzorgd door de jeugdconsulent van het Gew. Ar beidsbureau en dc consulent van het regionaal Orgaan voor het Leer lingwezen in Zeeland. Het onderzoek van dé schoolarts heeft In het verslagjaar geen bijzon derheden opgeleverd. CHICAGO, 11-3. Vitamine C helpt niet bjj een normale verkoudheid en zal die ook niet voorkomen. Grote ÜGSès ervan kunnen zelfs schadelijk zijn voor de gezondheid. Dit blijkt uit twee rapporten die maandag In het orgaan van het Amerikaans Me disch Genootschap zijn gepubliceerd Hoewel miljoenen mensen vitami ne C gebruiken om verkoudheid te bestrijden zijn de effekten ervan nihil, zo luidt de conclusie van een van do rapporten. Het andere, een overzicht van alle wetenschappelijke studies die meer dan 30 jaar lang zijn gemaakt over vitamine C cn verkoudheid, stelt dat niet bewezen is dat het gebruik van een grote do ses van deze vitamine veilig is. Zierikzee 't Lange Uus: Kunstexpositie, 9.00- 12.00, 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Dinsdag 11 maart Zierikzee R.K.-centrum, Mosselstraat, 19.30 uur, U.V.V.-contactavond. Brouwershaven Graaf Floris V, 20.00 uur, Midden standsvereniging. Nicuwerkerk ..Ons Dorpshuis", zanguitvoering, 1.9.30 uur. Woensdag 12 maart Zierikzee Concordia, 19.30 uur, Bejaardenont spanningsavond. Donderdag 13 maart Zierikzee Graanbeurs Huis van Nassau. Le denvergadering Z.L.M. 19.30 uur Mondragon. Afd. Schouwen Plat- tolandsvrouwenbond. 14.00 uur. L.T.S. (hoofdgebouw en dependance (Kerkhof NZ) „open dag". 14.00-16.30 uur en 19.00-21.30 uur. Vrijdag 14 maart Zierikzee Jeugdsoos „Brogum", 20.00 uur, le denvergadering. Concertzaal, 20.00 uur, Concert Am sterdams Philh. Orkest, m.m.v. Ken Ara, piano; (Z.V.U.). Corneliastichting. Toneelavond, 19.30 uur. Maadag 17 maart Renesse Hotel „Het Wapen van Renesse", al gemene vergadering Veilig Verkeer Ned. afd. Schouwen, aanvang 19.30 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw, Afd. Plattelandsvrou wenbond. Modeshow, 20.00 uur. initiatiëf wetsontwerp om de ven nootschapsbelasting te verlagen in gediend. Het wordt dezer dagen in de fraktiès besproken en zal hopen- lijk deze week nog worden ingediend Volgens Andriessen moet de stij ging van de loonkosten dit jaar be perkt blijven tot vier procent, om de structurele werklooshed te be strijden. De bevordering van de werkgelegenheid behoort prioriteit nummer één te zijn. „Je vraagt je af waar de minister-president het op timisme vandaan haalde toen hy de januari-cijfers besprak', aldus An driessen. De vooruitzichten zijn nog somber. Zelfs bij een conjunctureel herstei aan het eind van het jaar, is het de vraag of dat direct al zal leiden tot daling van de werkloosheidcijfers zo stelde Andriessen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half xes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Alle burgers zijn gelijk voor de wet en ook een minister wordt ge pakt, als hij al confererende teveel glazen karnemelk drinkt en daarna met een te licht hoofd achter het stuur gaat zitten. Nu was het re cente geval met die minister nogal duidelijk, want de bewindsman ging lelijk onderuit en zo iets wordt ge zien. „Voorwaar deze zaak is bekend geworden", moet de minister met de oud-testamentische Mozes hebben gedacht en hij sprint naar de politie, om de bloedproef te laten afnemen. Nou, het blaaspijpje heeft er niet om gelogen. Het werd zo groen als lentegras en straks gaat de rechter vonnis vellen. Nu is een minister wel een gewoon mens als ieder ander, maar hij is ook minister en er zit ten altijd enkele druppels politiek in zijn wijnglas, zodat je nog maar moet afwachten hoe dat allemaal af loopt. Met wijlen Wim Sonneveld zou ik ieder willen toeroepen en echt niet alleen ministers: „doe het toch niet, doe het toch niet." Drink wel gewoon het glaasje melk, maar ga niet achter het stuur zitten, ivant daar komt bonje van. We moeten - het is al eerder hier bepleit - een heel andere manier van leren gaan leiden. Feestje hebben mag, drankje drinken mag ook, maar daarna al leen vervoer met een limonademan of - alternatieve mogelijkheid - blij ven logeren. In het begin zullen gast heer en -iirouw daar vreemd van opkijken, maar dat went wel. Ge woon om - zeg maar - twee uur 's nachts de stropdas los maken en zeggen naar bed te willen. Amerika is hier en daar vol van stinkende gebreken, maar dat heb ben ze op ons voor. Aan de gasten vragen ze altijd eerstwil je eten, douchen en of slapen? Ik wilde dat altijd alle drie, zodat het daar op die punten best uit te houden was. De tijd dat alles met drie koffie bonen viel recht te trekken is voor bij. Een heleboel bromfietsers zijn ook fout; ze zitten enkele uren aan dc pils en bestijgen dan hun stalen rossen. Zelfs een fietser kan poten tiële pijpjesblazer worden en de wandelaar mocht nl nooit onzeker zich over de straat bewegen, want dan komt oom agent hem logies aan bieden. In wezen ook een vorm van logeren, maar 's morgens wel zonder thee en beschuit op bed natuurlijk. Arme minister; hij had de kop vol zorgen en zijn hand ging bijna auto matisch naar het glaasje en daar schiet hij ondersteboven als een schaatser op glad ijs. Hij vliegt nu wel naar Lima. maar de hand van de rechter grijpt over kontinenten en oceanen. Had hb de stropdas maar los gemaakt en gezegd: ik blijf hier logeren of had hij - kan hij doen - zijn chauffeur maar opgebeld, met het verzoek of hij op diens ba- ongedrager naar huis kon gebracht. Heeft hij niet gedaanhef pijpje werd groen en nu zit hij pas echr met de stukken in de kraag! SCHJF.RE1LANDMAN l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2