Westerschouwen krijgt zijn „groot rioleringsplan" Nog groot aantal zaken aan de orde in raad van Duiveland Projektweek aan J. W. van den Doel-school STREEKNIEUWS Tankschip „geplooid" door onbekende oorzaak ZIERÏKZEESCIIE NIEUWSBODE Maanilag 10 maart 1S7.1 Nr. 210!>5 3 Gigantisch karwei Modern onderwijs - (ii> WESTERSCHOUWEN, 10-3. - In éen eerste artikel werd er al op géivezen dat in Westerschouwen - derde badplaats van Nederland - zich een enorm riolerings- plan aan het voltrekken is. Daar de voorbereidingen voor het afsluiten van het Brouwershavensegat nog niet geheel rond waren moest om technische reden hiervan worden afgezien. In tweede instantie werd toen het plan geopperd om de lozing van het afvalwater te laten plaatsvinden op de kop van Schouwen in de Noord zee. Ook dit plan stuitte op een aantal bezwaren. In de eerste plaats werd het gra ven door de duinen naar zee een zeer kostbare geschiedenis, terwijl men verder- gezien de ervaringen opge daan in Den Haag en Scheveningen vuil water en vervuiling van het strand, huiverig maakte. Uiteindelijk werd gekozen voor lozing in de Oos- terschelde. het plan dat nu in uit voering is. Toch werd dit plan in eerste instantie niet door de gehele raad als de juiste oplossing gezien. In het college van b. en w. had wet houder L. v. d. Klooster evenals zijn partijgenoten in de raad, een afwij kende mening "over de lozing van het afvalwater. Zij waren nl.t van mening dat het water dat aan het gebied werd onttrokken hierin ook weer moest teruggebracht. Een en ander werd ook door een studiegroep uit Leiden onderzocht. Toen dit technisch geen haalbare zaak bleek stelde de gehele raad zich unaniem achter het oorspronke lijke plan. Aan het ingeneursbureau Witte- veen en Bos kon de opdracht wor den verstrekt om het plan met lo zing in de Oosterschelde bestekklaar te maken. Een moeizame weg volgde hierna om de financiële dekking van het gehele plan rond te krijgen, het geen in totaal zes jaar heeft gevergd In het kader van de z.g. Korthalsre geling werd van het Rijk een subsi die van1 37 V2 0 u ver-strekt. Hierbij werd er van uitgegaan dat de pro vincie zou bijspringen met een sub sidie van 12 ¥2 °/o. Bij G. S. moest evenwel nog een besluit worden genomen over een dergelijke regeling', wat wéér gerui me tijd in beslag nam. Om de gehe le financiering rond te kunnen krij gen werd door het college aan de raad een dekkingsplan voorgelegd waarbij de kampeerbedrijven een bedrag ineens zouden moeten afdra- DUIVELAND, 8-3. In tie onder voorzitterschap van burgemeester De Kam gehouden raadsvergadering van de gemeente Duiveland kwam nog een groot aantal zaken aan de orde, onder andere vaststelling van de vierde wijziging begroting 1975, waarin o.m. is opgenomen de financiële verwerking van de kosten herbouw dorpstoren Nieuwerkerk, de kredieten aangevraagd voor aanleg cv in woning Ring 23, Ouwerkerk, en de taxatiekosten onroerend goed-belasting. Verder is zowel voor de uitbrei ding van het sportveld te Nieuwer kerk, als voor de realisering van een goed verenigingsgebouw in Ooster- land voor ieder van deze objecten een bedrag van f 50.000,gereser veerd. Besloten werd deze wijziging conform vast te stellen. Het besluit om de woning Kerk plein 3 te Nieuwerkerk aan te kopen van de heer A. M. van Dijke, die ver trok naar Nieuw Vossemeer, lag in de bedoeling van het college, voor de prijs van f 4.250,Op de dag van de raadsvergadering echter liet de heer Van Dijke weten dat hij van de ver koop afzag. Tarieven zwembad Verder kwamen aan de orde een herziening van de tarieven van het instructie-zwembad te Nieuwerkerk, die nodig zijn door de steeds voort gaande stijging van lonen en prijzen. De prijs van cén bad komt nu op één gulden voor personen tot 16 jaar, en f 1,75 voor personen boven 16 jaar. Een tienbadenkaart. resp. f 8,en f 15,cn een gezinsabonnement per jaar op f 200,—. Dit is geldig voor ouders en kinderen beneden dc 16 jaar uit één gezin. Dc heer A. J. Kaa ij steker te Ou werkerk verzocht de gemeente in de door hem bewoonde woning aan dc Ring 23 te Ouwerkerk een centrale verwarmingsinstallatie aan te bren gen. die volgens een offerte van het Technisch Installatieburo A. Korpo raal en zonen B.V.. zal gaan kosten in totaal f 5232.20. De te maken kos ten zullen worden doorberekend in de huurprijs van deze woning. Be sloten werd een krediet groot f 5232,20 beschikbaar te stellen, de huurverhoging bedraagt in dit geval f 52.30 per maand. De heer Van der Maas informeerde waarom er geen bedrijf in de ge meente offerte voor dit werk wordt gevraagd, waarop de voorzitter vraagt of die er wel zijn. Gewezen werd op de fa. gebr. Beije te Oos- terland, en de fa. D, Hanse te Sir- jansland. Dit geval kan nu niet meer, maar in de toekomst zal er rekening mee gehouden worden. De heer Hillebrand (PvdA) vond het vreemd dat in een andere soort gelijke woning destijds cv is aange legd, en dat deze bewoner niet die huurverhoging heeft moeten betalen. De voorzitter zal dit laten onderzoe ken en op de volgende vergadering zal dit ter tafel komen. Een bedrag groot f 50.600,werd beschikbaar gesteld voor de werk zaamheden in verband met de on roerend goed-belasting. Dit is als volgt begroot: A. Voorbereidende ad ministratieve werkzaamheden f 4.800 f 768 b.t.w. wordt afgerond f 5.600;B. Taxaties f 25,per ob ject. Gerekend voor 1800 objecten wordt dit f 45.000, Voetbalveld Dc capaciteit van het huidige voet balveld is te gering om het groeiend aantal elftallen te Nieuwerkerk sport te doen bcocfcncn, terwijl er ook be hoefte bestaat aan een beter cn gro ter kleed- en clubgebouw. Dit is nu te realiseren, doordat dc heer D. Legemate bereid is zijn grond ten noorden van het sportveld, en grenzend aan het huidige sportveld, tc ruilen met gemeentegrond, gelegen aan de. Paardenweg te Nieuwerkerk. Op grond hiervan adviseerde het kollege de raad een voorbereidings- beslult te nemen, waarbij wordt ver klaard dat er een bestemmingsplan wordt voorbereid voor het gebied, gelegen ten oosten van de Stolpweg en ten noorden, grenzend aan liet te genwoordige sportveld. De SGP-fraktie stemde in zijn ge heel tegen, zomede de heer Op 'l Hof. die meende dat „de raad tegen de muur gedrukt is", wat hij uiterst droevig noemde. Desondanks werd het besluit aan genomen met zeven tegen vier stem men. Bestemmingsplan buitengebied Tot slot kwam aan de orde het be stemmingsplan buitengebied. Aan het adviesburo: „Stad en Landschap" is advies gevraagd over de onthou ding van goedkeuring door Ged. Sta ten aan de bestemming UR voor een deel van de slikken van Viane. In een gesprek met de stedebouwkundi- ge bleek, dat ook hij zoveel onzekere factoren aanwezig acht met betrek king tot de Oosterschelde, dat er z.i. geen aanleiding is bezwaar te maken tegen dé beslissing van Ged. Staten. Besloten werd daarom geen beroep in te stellen en het besluit van G.S. voor kennisgeving aan te nemen. De Rondvraag Bij de rondvraag informeerde me vrouw A. F. van der Zande-Vleugels Schutter wanneer er eens een einde gaat komen aan het wat ze noemde .moeras" in het plan Gaanderse te Nieuwerkerk. Ze vroeg wie dit moet opknappen, waarop de voorzitter antwoordde dat hiervoor zal worden gezorgd als de bouw klaar is. Ver schillende afgevaardigden van de onlangs te Nieuwerkerk opgerichte „vereniging van huiseigenaren in plan Gaanderse te Nieuwerkerk" waren aanwezig op de publieke tri bune om te vernemen hoe het zal worden gerealiseerd. De heer Romcijn (VVD) sprak over de onlangs gehouden hoorvergade- ring te Ouwerkerk, waarbij ook de recreatie-perikelen ter sprake kwa men. Spreker stelde voor één en an der bij de PPD ter kennis te brengen. Getracht zal moeten worden dc cam pings uit te breiden. De heer Romeijn zag ook graag het strandje te Ou werkerk wat uitgebreid, en bepleitte de mogelijkheid hiertoe om subsidie hiervoor te verkrijgen. De heer Hillebrand sprak over af bakening van het sportveld te Ou werkerk en informeerde naar de mo gelijkheid hiervan. Tot slot complimenteerde de heer Van der Maas het college voor de mooie bomen die geplant zijn op het Marktveld tc Oosterland. Dit dorps gedeelte is hierdoor opgeknapt, en gehoopt moet worden dat de bomen nok vooral door de jeugd ontzien zul len worden. ZIERIKZEE. In liet kader van - wat genoemd wordt - wereldoriëntatie, houdt de J. W. van den Doel-seliooJ te Zicrikzee een Projektweek, met als thema: Verkeer en vervoer. In het onderhavige jirojekt worden alle vakken van het rooster tot levensechte, toegepaste vakken, zodat onderling de grenzen vervagen. In januari al is men op deze school met dit projekt begonnen en volgende week staat - als gemeld - de school in het teken van verkeer en vervoer. O.m. zullen excursies worden gemaakt naar een mosselschip, Smit Bolnes en de R.T.M. Een verkeersdeskundige zal de school bezoeken, evenals een boord werktuigkundige van de K.L.M. en interviews zullen worden gepleegd met reisbureaus. In de praktijk is hel zo, dat elke klas een onderdeel van het projekt ter hand neemt. Het be treffende schema ziet er als volgt uit: klas 1). Naar school en naar huis cn uitgaan; 2). Op reis; 3). Verkeer vroeger en nu; 4). Scheepvaart; 5). Spoorwegen en 6). Luchtvaart. De resultaten van het projekt zul len te zien zijn op een woensdag 19 maart a.s. te houden tentoonstelling in het handenarbeidlokaal van de school aan de Raamstraat. Vorig jaar werd ook een dergelijk projekt op school gedaan; toen gold het de ge zondheidszorg. Deze „mal" werd gebruikt in cle vloer van de bezinlctanks. (Foto: Zjerikzeesche Nieuwsbode) gen, een plan waar de raad niet mee akkoord ging. Toen dit rond was werd door de raad het financieringsplan vastge steld en kon met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. Op 28 december 1972 kon van de in totaal twaalf bestekken de eerste opdracht worden verstrekt. Vooruitlopend op het plan waren inmiddels wel gedeelten van loze rio leringen gelegd aan de Hogeweg en onder het nieuwe kruispunt Seroos- kerkseweg - Kraaijesteinweg - Bou- mansweg. Van de twaalf bestekken moet nu nog voor de laatste, het leg gen van het gedeelte in de Ooster schelde, een opdracht worden ver strekt. Oorspronkelijk zou in januari jl. de aanbesteding hiervan plaatsvinden, maar op het laatste moment moest dit om technische redenen worden afgelast. Bij het maken van het groot rioleringsplan is men er vanuit ge gaan een reserve capaciteit te creë ren. Hierdoor werd het mogelijk dat de dorpen Ellemeet en Scharendijke van de gerr^eente Middenschouwen ook op het net hebben kunnen aanslui ten. Op 1 juli jl. werd met dit projekt, waarvan binnen korte tijd de aan sluiting zal plaats vinden, een aan vang gemaakt. Als het gehele plan voor Wester schouwen zal zijn gerealiseerd bete kent dit nog niet dat men van alle rioleringszorgen af zal zijn. Er. res ten dan nog een aantal detailriole ringen welke zoals het nu staat zon der subsidie zullen moeten worden aangelegd. In studie is momenteel verder nog om transportleidingen van de dor pen Serooskerke en Noordwelle op het net aan te sluiten. Tegenslagen „Van tegenslagen zijn wij in de pe riode van dat de eerste besprekingen plaats vonden tot aan de huidige dag niet gespaard gebleven", zei burge meester Everwijn. „Zo heeft het o.m. zes jaar geduurd voor de subsidies rond waren en vergde de uiteindelij ke beslissing over het punt van lo zing ook nog al enige tijd. Door de werkgroep is bijzonder goed werk verricht, wij zijn er gelukkig mee dat wij het zo hebben gedaan", zo meen de de burgemeester. Voor een snelle manier van wer ken is dit juist gebleken. „Grote waardering hebben wij er voor zoals de werkgroep de zaken heeft behartigd, een waardering die zeker ook geldt voor de mensen van rijks- en provinciale waterstaat en het waterschap". Tentoonstelling te Goes In het museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes wordt op vrijdag 14 maart a.s. de tentoonstel ling: „Onder je voeten vandaan. en vlak voor je neus", geopend. De expositie wordt georganiseerd door het gemeentebestuur van Goes, het provinciaal comité Zeeland monu mentenjaar 1975 en de federatie van Zeeuwse musea en oudheidkamers en geopend door Zeelands commissa ris dr. C. Boertien. Kring Schouwen-Duiveland der Z.L.M. Op donderdagavond 13 maart a.s. wordt in het Huis van Nassau te Zierikzee de algemene ledenverga dering gehouden van de Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. In deze vergadering zullen door de heren ir. J. Prins, direkteur Cebeco en K. Lodewijk, voorzittter van de Venexa, inleidingen worden gehou den over het onderwerp „Afzetmoge lijkheden in de toekomst voor ver schillende akkerbouwproducten" ZIERIKZEE Bejaarden-ontspanningsavond U.V.V. De U.V.V.-afdeling organiseert op woensdag 12 maart een ontspan ningsavond voor bejaarden in Con cordia. Het programma wordt ver zorgd door het kabaret Hoogesteger. Bejaarden die wensen te worden af gehaald. kunnen zich telefonisch melden op nummer :(01110) 3216. Al le bejaarden zijn hartelijk welkom. Geslaagd Aan de school voor verpleegkundi gen te Goes, slaagde onze vroegere stadgenote mej. Elly Bakker voor verpleegkundige A plus kraamaante- kening. Zij is werkzaam in het zie kenhuis „De Bevelanden" (Bergzicht) De L.T.S.-„open dag" Als gemeld houdt de L.T.S. op donderdag 13 maart een „open dag", vooral een kans voor de hoofden van scholen zich te oriënteren ten be hoeve van a.s. leerlingen Een expo sitie zal worden gehouden van dooi de jongens vervaardigde werkstuk ken. Verder worden demonstratie- lessen gegeven in verschillende vak ken en worden lessen in praktijklo kalen gegeven. De „open dag" geldt zowel voor het hoofdgebouw als het hulpgebouw aan het Kerkhof nz. Contactavond U.V.V. De eerstvolgende kontaktavond van dc afdeling Zierikzee van dc U.V.V. zal plaatsvinden op dinsdag avond 11 maart aanstaande in het R.K.-centrum aan de Mossolstraat. In deze bijeenkomst zal onder meel de indeling voor het kofficschenkcn op de bejaardensociëteit worden vastgesteld. Na de pauze houdt mevrouw Strae- ter een praatje over haar reiserva ringen in Afrika. BRUINISSE, 6-3. Een vlet van de firma Dekker uit Papendrecht, waar van het personeel bezig was met werkzaamheden in het Keeten bij Ouwerkerk, moest woensdagmiddag plotseling assistentie verlenen aan de passerende tanker „Espero". Dit Belgische tankschip, leeg op weg van Rotterdam naar Brussel, vertoonde plotseling de gevreesde knik die optreedt als een dergelijk schip omhoog vaart en ongelijk op een zandberg komt te zitten. Dit laatste nu was niet het geval. Een tankschip breekt echter ook wel eens als het stormt en een groot schip op twee golftoppen komt en door het golfdal de druk te groot wordt, maar ook dit was niet het geval. Het was stil weer, zodat niet direct kan worden verklaard waardoor deze calamiteit zich bij de „Espero" voor deed. Feestavond Corneliastichting Er is een feestelijke samenwerking op komst tussen de Corneliastichting en het rusthuis „Borrendamme" en wel op respektievelijk vrijdag 14 maart en vrijdag 21 maart (Borren damme). Op beide avonden wordt een klucht in twee bedrijven voor het voeticht gebracht, geschreven en gespeeld door personen van de Cor nelia Stichting met een gastsepler uit Borrendamme. Titel van het spel is „Het was met "t weekendje wel" Aan het stuk werken mee de dames: I. de Blonde, S. Hanse, E. Verhaart, E. Klink en M. Slager en de heren: W. A. Sengers, B. P. Ramondt. M. J. Pols en C. Maas Voor tijden: zie agenda. ZONNEMAIRE Kerkbord verwijderd Onbekenden hebben hel aankondi gingsbord van de Gereformeerde kerk, waarop de tijden van de zon dagse diensten staan vermeld (10 en 3 uur) afgerukt en meegenomen of weggegoo!d. Een akelig staaltje van vandalisme, want voor derden heelt zo'n bord uiteraard geen enkele waarde. De gemeente zou er mee ge holpen zijn, als het bord weer te voorschijn kwam. OOSTERLAND Heropening „Blauwe Keet" Na een ingrijpende verbouwing vindt op maandag 17, maart a.s. de heropening plaats van het bekende café-restaurant „Blauwe Koet". Geslaagd De heer Joh. Goudzwaard Bz. Sinds enige jaren lid van de brand weer van de gemeente Duiveland, slaagde dezer dagen te Goes voor voor het rijksdiploma chauffeur pompbediende bij het brandweerwe- BRUINISSE Kleding-akfie voor Mensen in nood De kledingaktie „Mensen in nood" góat deze week van start te Bruinisse. De mensen in Bangla Desh en Zuid Vietnam kunnen ge holpen worden met de kleding die hier niet meer gebruikt wordt. Van af vandaag 10 maart tot 19 maart kan alle kleding en eventueel schoeisel afgegeven worden bij mevr. B. de Waal-Jumelet, Post- straat 10. (Graag gebundeld.) Antieke waterpomp gestolen De bewoners van de zomerwonin gen (voorheen noodwoningen) te Bruinisse hebben hun tuinen prach tig aangelegd. Zo ook de fam. W. die zelfs een antieke waterpomp op het gazon plaatste. Tot hun grote ont steltenis ontdekten zij. dat deze prachtige pomp de afgelopen week gestolen is. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. SCHOUWEN-DUIVELAND. Schouwen-Duiveland heeft een weekeinde met auto's in de sloot, achter de rug. Te Bruinisse ging het mis met een auto, maar ook tc Moriaanshoojd (foto bovencn onder Ouwerkerk (Visserswcg). Oorzaak een beetje slikkerige wegen? (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) a

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3