,,'t Hoekje" uitgebreid en vernieuwd in de oude stijl Menu's „Sailorgrill" geven grote keuze „kleine hapjes" Feest-accent blijft dit jaar op Koninginnedag Ook kanker-voorlichtings bijeenkomst Renesse STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag' G maart 1975 Nr. 21653 3 Centrum-filiaal brood- en banketbakkerij van de firma Jac. Verwijs en Zn. Een kijkje in het nieuwe gedeelte van brood- en banketzaak ,,'t Hoekje". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 6-3. - Woensdagmorgen werd niet het oudste, maar ongetwijfeld door de gunstige ligging wel het bekendste filiaal „*t Hoekje*' aan de Mol 1, van het de laatste jaren tot drie zaken uitgegroeide Zierikzeese brood- en banketbakkersbedrijf firiua Jac. Verwijs Zn., weer voor bet publiek opengesteld. De laatste vier weken was ,,'t Hoekje" gesloten, om aannemer en ambachts lieden gelegenheid te geven een belangrijke vergroting van de bestaande zaak uit te voeren. In die tijd is men er in geslaagd het bekende, in antieke stijl uitgevoerde, interieur van de zaak vrijwel ongewijzigd te houden, terwyl toch de winkelruimte ruim kon worden verdubbeld door het bijtrekken en geheel in „klassieke" stijl aanpassen van de voormalige woonkamer aan de Schuithaven-kant. Voor de heer Jac Verwijs, die in 1938 als bakkersknecht begon in dienst van bakker Van Schaick in de Meelstraat. betekent de nieuwe ver bouwing ongetwijfeld de kroon op een lange periode brood- en banket bakken, waarbij hij vanal' 1966 wordt bijgestaan door zoon Cornelis Wil lem. die alle vereiste diploma's op zak heeft. De heer Verwijs sr. begon voor- zichzelf in 1946. In dat jaar nam hij de bakkerij en winkel van Van Schaick over. In die beginjaren werd alleen nog ma af het „dagelijks brood" gebakken. „Alleen op zater dagen en donderdagen hadden we Oranjevereniging Brouwershaven BROUYVERSIïAVEN, 5-3. Op tie gehouden ledenvergadering van dc Oran jevereniging te Brouwershaven werd besloten om i.v.m. de komende twee feestdagen (30 april en 5 mei) het accent te leggen op Koninginnedag, daar deze dag in de lijn l'.gl van de vereniging en 5 mei een nationale feestdag is. De voorzitter, de heer P. de Moor, betreurde in zijn openingswoord de geringe opkomsl van de zijde der 200 leden. Na voorlezing en goedkeuring van het jaarverslag door de 'nc«*r M v. Vulpen volgde het financieel verslag door dc penningmecsteresse me vrouw .1. Smalheer-Llnders. De kas sloot met een batig saldo en dc be scheiden waren in orde bevonden door mevrouw Veerman-de Boor en de heer D. Breidenbach. Bestuursverkiezing N.a.v. het bestuursvoorstel om de kontributle te verhogen van 1 2,00 tot f 3.50 per jaar, gezien de hoge uitgaven aan muziekkorpsen e.d. kwam uit de vergadering het voor stel om de bejaarden te handhaven op f 2,— en de overige leden te bren gen op f 5.- per jaar, welk voor stel door de vergadering werd aan genomen. Bij dc bestuursverkiezing werden de aftredende leden de dames J. Smnlheer-Linders en D. de Jonge-v. d. Linde herkozen- In principe werd een voorlopig door het bestuur opgesteld program ma voor Koninginnedag vastgesteld. Om 9 uur vlaghijsen en dagopening door muziek waarna toespraak dooi de burgemeester Om 10 uur zal er voor de jeugd in het tonnonmagazijn een Stuif-cs-in programma worden gehouden. Fietsenrally Des middags twee uur is er voor jong en oud een fietsenrally door en buiten dc gemeente. In de (dan lege) bolenloodsen van gebr. Van Ast volgt om drie uur een demonstratie door de Schouwse Ruiters, 's Avonds om 7 uur is er voor de volwassenen een Sluif-in programma in het tonnen- magazijn m.m.v. de pl. verenigingen. Om half tien volgt dan de officiële sluiting waarna nog een gezelig sa menzijn en oranjebal volgt. Gedacht is om in hot avondpro gramma de volksdansgroep van de Plattelandsvrouwen, het zangkoor en een muziekkorps eventueel in te las sen. waarbij ook tevens is gedacht aan een bazar. Met een dankwoord voor dc waar devolle discussies cn toezeggingen tot medewerking aan het organise ren van deze feestdag sloot voorzit ter Do Moor deze geanimeerde ver gadering. het bakken van gebak en koekjes. Ilij deed dat eerst heel voorzichtig. „Van de vijftig gebakjes die we bak ten deden we er dikwijls veertig weg omdat we ze niet góed genoeg von den en omdat we een reputatie wil den opbouwen". In 1956 stopte wijlen bakker J. Bcrrevoets zijn zaak in ,.'t Hoekje", er was echter al een sa menwerking niet de firma Verwijs sedert 1953. De heer Verwijs nam de bestaande zaak. uitsluitend bestemd voor winkelverkoop, over, waarbij hij terdege rekening hield met hel toenemende toerisme en het bijzon der leuke punt van l Hoekje" in het centrum van de stad. Smaakvol geheel Bij de eeiste verbouwing van .,'t I-Iockjq", waarin vroeger een hor logezaak was gevestigd, werd de an tieke slijl van do oude „uurwerk- zaak" zo goed mogelijk ongemoeid gelaten. En ook thans in 1975 blijkt de tot standgekomen uitbreiding niet ten koste le zijn gegaan van hel bekende karakteristieke interieur; dat bete kent dat ook nu nog weer de choco laterie-afdeling in de authentieke juweliers-wandkastjes aan het pu bliek wordt gepresenteerd. De bestaande inrichting werd op ongetwijfeld technisch knappe wijze voortgezet in de bijgetrokken ruimte die thans een bijzonder smaakvol en harmonisch geheel te zien geeft. Zo werd ook de nieuwe inventaris op geslaagde wijze aan het geheel aan gepast. waarbij gekozen werd voor fraai geornamenteerde zuiltjes, een weloverwogen vakverdeling, harmo niërende kleuren in bruin-rood, grijs wit en matgroen. De schilders hebben in ,.'l Hoekje" onder andere met vele handgeschil derde gouden „biesjes" cn ornamen taal werk een ouderwets staaltje van ambachtelijk kunnen afgeleverd. Goedgekozen in het geheel zijn ook de acht kristallen plafondlampen. Eigenlijk is niets aan de aandacht ontsnapt om de nieuwe zaak zo stijl vol mogelijk in te richten. Met de zaak aan de Oude Haven - overgenomen in 1973 - de zaak in de Meelstraat en daartussen ongeveer als „middelpunt" gelegen ,,'t Hoekje" staat fa. Verwijs ongetwijfeld voor aan op het gebied van de stedelijke brood- en banketbakkerszaken. (Uitvoering verbouwing: hoofd aannemer fa. Quant, architekten: Pothaar en Van 't Wout, electr. in stallatie fa. Steutel, sanitair fa. Kouwenberg, natuursteen fa. Tim merman, c.v. fa. Deurloo. schilder werk fa. gebr. Koster, vloerbedek king fa. De Spirt). bolussen en kadetten", aldus de heer Verwijs, die gedurende de opbouw van zijn bedrijf heeft meegemaakt dat van de dertig bakkers die voor de oorlog te Zierikzee een bestaan probeerden uit te oefenen, er nu nog slechts zeven - inclusief de uitslui tend banketbakkers - over zijn. „Er heeft zich heel wat afgespeeld op het bakkersfront; zo is de bezorging en later de afstoot daarvan eigenlijk een verhaal apart". Gebak .De heer Verwijs begon in 1950 met Schouwen-Duiveland" Kring Z.L.M. Op donderdag 13 maart wordt in het Huis van Nassau (Graanbeurs) de algemene ledenvergadering ge houden van de Kring „Schouwen- Duiveland" van de Z.L.M. Op deze vergadering worden dc financiële jaarstukken behandeld. Bestuursver kiezing is nodig i.v.m. het periodieke aftreden van dc heer A. J. G. Dooie- man te Nieuwerkerk. die herkiesbaar is. Verder moet een lid van de finan ciële kommissie worden gekozen i.v.m. periodieke aftreding van de heer J. Deïst te Eikerzee. Als spre ker treedt op ir. J. Prins, direkteur van Cebeco. cn de heer G. Lodewijk voorzitter van Venexa over het on derwerp: „Afzetmogelijkheden in de toekomst voor verschillende nkker- bouwprodukten". Lezing Z.V.U. Heden (donderdag) 0 maart spreekt in het lluis van Nassau onder aus piciën van dc Z.V.U - de heer P. F. Bennink-Bolt over het onderwerp: „De Jellinekkliniek". „Open dag" L.T.S. Op donderdag 13 maart houdt-de Lagere Technische School een zg.n. „open dag' De tijden zijn: 14.00- 16.30 cn 19.00-21.30 uur. De Drie Musketiers" Zaterdag- en zondagavond aanstaan de wordt in de Zierikzeese Concert zaal vertoond de bekende boeiende avonturenfilm „De Drie Musketiers", met in do hoofdrollen Charlton Hes ton, Oliver Reed en Richard Cham berlain. Op boeiende en kleurrijke wijze worden de avonturen van het drietal in deze film in beeld gebracht Bejaarden-ontspanningsmiddag U.V.V. De U.V.V.-afdeling organiseert op woensdag 12 maart een ontspan ningsmiddag voor bejaarden in Con cordia. Het programma wordt ver zorgd door het kabaret Hoogesteger. Bejaarden die wensen te worden af gehaald. kunnen zich telefonisch melden op nummer: (01110) 3216. Al le bejaarden zijn hartelijk welkom. serooskerke Vergadering Landbouwvereniging Heden (donderdag) avond 6 maart wordt in het Dorpshuis te Seroos- kerke een algemene vergadering ge houden van de Landbouwvereniging „Ons Voordeel". Op de agenda staat o.a. een inleiding te houden door de alg. sekretaris van de Z.L.M, de heer A. Korteweg, over de landbouw in de socialistische staal Tsjecho- Slowakije. Veel belangstelling RENESSE, 4-3. Dinsdagmiddag 4 maart werd in „De Ark" te Renesse een voorlichtingsbijeenkomst over kanker gehouden. Deze voorlichtingsbijeen komst werd georganiseerd door de Zeeuwse Vrouwenraad in samenwerking met het Zeeuwse Kruis. Een kleine 300 belangstellenden bezochten deze middag. De bijeenkomst werd geopend door mevrouw v. d. Wel. In haar openingswoord zette zij uit één hoe de reeks voorlichtingsbijeenkomsten over kanker, die op verschillende plaatsen in de provincie worden gehouden, tot stand gekomen zijn. Vervolgens hield de heer B. J. lei- Bals, sociaal geneeskundige te Mid delburg, een inleiding over de ge vreesde ziekte, in het bijzonder be steedde hij aandacht aan borst en baarmoederkanker. Do heer Ter Bals vertelde eerst wat over de ziekte in het algemeen. Hij zei o.a. dat van de vier patiënten die aan deze ziekte leiden één eraan overlijdt, terwijl 1 op de drie patiën ten er van geneest. Ook merkte spre ker nog eens op dat de longkanker de laatste jaren erg is toegenomen. De heer Ter Bals wees er op dat het roken wel de grote boosdoener is bij deze vorm van kanker. Speciale aandacht werd besteed aan de borst en baarmoederkanlcer. De heer Ter Bals wees erop dat het nodig is dat iedere vrouw maande lijks zelf de borsten onderzoekt. Niet elk bobbeltje dat geconstateerd wordt hoeft een kankergezwel te zijn, maar het is in zo'n geval wel raadzaam de huisarts te raadplegen. Verder wees de spreker er op dat een goede hygiëne erg belangrijk is als zelfpreventie voor baarmoeder halskanker. Men kan niet zeker zijn de ziekte daarmee te voorkomen, maar de kans dat men het krijgt wordt er wel geringer door. Voorlichtingsfilm Na de inleiding van de heer Ter Bals werd door zuster v. Vugt, dis- trictverpleegkundige te Middelburg een voorlichtingsfilm getoond. Deze film toonde o.a. hoe men zelf de borsten op eenvoudige wijze kan on derzoeken. In de pauze kon men schriftelijke vragen indienen die na de pauze door een forum werden beantwoord. Van deze gelegenheid werd in ruime mate gebruik gemaakt. In het' forum zaten naast de heer Ter Bals en zuster Vugt de heer H. J. Simons, huisarts te Renesse en de heer J. Ph. P. Sten- gei*, huisarts te Haamstede en de verpleegsters zuster Werkman, zus ter Maas, zuster Stempel en zuster Kunst. Het forum werd geleid door mevrouw Westhof f. Na afloop dankte mevrouw Ever wijn de forumleden. Zuster Van Vugt bood zij een boekje aan over de Westhoek. De wijkverpleegsters kregen een bloemstukje. Stoeltjes-bar centraal bij open keuken in „Mondragon" Vaargeul sporthaven Herkingen wordt uitgediept De gemeenteraad van Dirksland op Goeree Overflakkee besloot een krediet van f 39.000,- beschikbaar te stellen, om de vaargeul naar de ha ven van Herkingen (aan het Gre- velingenmeer) uit te diepen, waar door deze haven voor plezierboten en visbootjes bereikbaar wordt. De watersportvereniging „Herkin gen krijgt daardoor de beschikking over een echte „jachthaven" Het werk zal worden uitgevoerd met'een „cutterzuiger" door de Ned. Heide Maatschappij. Of de verdieping van de 1400 meter lange geul blijvend zal zijn kon niet worden gegarandeerd. ZIERIKZEE Afd Schouwen Ned. Plattelandsvrouwenbond Op donderdag 13 maart houdt de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Mondragon, de voorjaarvergadering. Op deze vergadering komen de jaar stukken aan de orde. Bestuursverkie zing wordt gehouden in verband met het aftreden van de dames: mevr. Van Langeraad-Kooistra (niet her kiesbaar). mevr. Ensing-Kooistra (niet herkiesbaar), mevr. Berman? Steendijk (herkiesbaar), mevr. Beyer-Waayer (herkiesbaar) en mevr. Schaap-Anker (herkiesbaar). Tijdens de pauze is er gelegenheid de tentoongestelde handwerken te bezichtigen. Na de pauze houdt mevr. Molenaar-van Leeuwen een praatje bij dia's over het onderwerp: „Wat is watersport en hoe beleven we het" ZIERIKZEE, 5-3. Restaurant „Mondragon" heeft zich grondig voorbreid om in te spelen op een nieuwe periode van duidelijk meer „informele" gastvrijheid op gastronomisch gebied. In het tot ver buiten Zeeland bekende Zierikzeese „huis" is nl. een tot in de details doorgevoerde nieuwe inrichting thans uitgesproken ingesteld op de ontvangst van wat doorgaans wordt genoemd „een breder publiek". Ondanks de oude naam „Mondragon" wil het restaurant duidelijk aanslui ten by het eigene van deze tijd. Dat wil zeggen: een open huis en minder uit gesproken „afstanden", maar met behoud van de ongetwijfeld eigen karak teristiek. Immers wat de afgelopen kwart eeuw van waarde is gebleken, is met grote zorgvuldigheid ingebouwd in het nieuwe „gezicht" van „Mondra gon 1975". De geschiedenis van het restau rant dateert eigenlijk al uit het begin van de* vorige eeuw: met de sociëteit „De Vereeniging Anno 1802' wordt in dit verband al een en ander ver klaard. Omstreeks vijf-en-twintig jaar geleden begon wijlen de heer Van Toombergen in het pand Oude Ha ven 13 zijn restaurant, dat na het rampjaar 1953 „Mondragon zou worden. Direkteur J. Arkenbout ont vangt er thans (in zijn tiende jaar als manager) de gasten in een geheel nieuwe omgeving. „De restaurantzaal was door alle jaren heen altijd al karakteristiek door eCn aparte slyl, maar eigenlijk toch niet helemaal meer van deze tijd", aldus de heer Arkenbout. „Wij hebben er naar gestreefd om met behoud van wat er was te komen tot iets extra's, waarbij vooral de keuzemogelijkheid wat de keuken betreft veel groter is geworden". „Sailorsgrill' Inderdaad: „Mondragon" komt voor de dag met uitgebreide moge lijkheden op het gebied van culinaire genoegens. Het „klassiekespeciali teitenrestaurant werd wat het beleid in de keuken betreft onverkort ge handhaafd. Daarnaast echter geeft de nieuwe „Sailorsgrill" de gelegen heid tot het gebruik van talloze „hartigehapjes die voor het publiek op aantrekkelijke wijze in de „open keuken", heel handig vlak achter de nieuwe bar, worden bereid. De bar van het nieuwe „Mondra gon' is iets bijzonders: op krukken zitten is hier niet nodig, want de drankjes en hapjes worden op „stoelhoogte" aangeboden. Een bar dus met stoelen die gemakkelijk zitten; stoelen geinspireerd op het oude type café-stoel van zo n hon derd jaar geleden. Het gezellige en uitnodigende zitje aan de bar vormt het centrale punt in de „Sailorsgrill De grill-afdeling is weer op onop vallende wijze apart gekomen van het specailiteitengedeelte. De grensbepaling werd in hoofd zaak bereikt door een bescheiden niveauverschil en een visuele verla ging van de grote zaalhoogte, tot uit drukking gebracht in smalle panelen van eikenhout, die naar alle zijden open doorkijkjes toelaten. Verder in het restaurant volop ge slaagde zit- en tafelmogclykheden. Maritieme sfeer Boven de open haard imponeert nog altijd Kimpe's bekende kunst werk van de weemoedige zeeman. Het lijkt of de afgebeelde matroos wat minder droef gestemd is. In elk geval komt het werk thans beter tot zijn recht, wellicht een gevolg van de maritieme sfeer in de zaak: aan de wanden hangen fraaie kleuren- repro s van oude scheepstvpen. waarvan de originelen zich bevinden in het Maritiem Museum. Verder als. tegenhanger van Kimpe ook nog een „joly sailor" en - boven de bar - een fraai scheepsmodel. En wat betreft het „werk, aan ta fel' kan men in „Mondragon' volop kiezen: zowel „uit 't pannetje" of als het moet „Zeeuws Visserslatijn". Maar ook het oerdegelijke kopje kof fie wordt er uiteraard met zorg ge serveerd, eventueel met Engelse vuchtencake of een echt - dat wil zeggen Zierikzees - palingbroodje (uit 't vuistje natuurlijk). (Het werk werd uitgevoerd door M. J. v. d. Klooster, hoofdaannemer: fa. Kouwenberg, loodgieterswerk; fa. gebrs. Koster, schilderwerk en fa. Lievense, electrische installatie). Een gedeelte van de nieuwe bar in de Sailorsgrillvan „Mondragon". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3