OUDERAVOND EN LEDENVERGADERING CHR. BASISSCHOOL TE OOSTERLAND ELF REGIEWERKEN IN ZEELAND VRIJGEGEVEN IN DE BROUWERSDAM DE UIT- EN INWATERINGSSLUIZEN v.v.v. 3 STREEKNIEUWS P.Z.E.M.-computer heeft het moeilijk Japanse keizer naar V.S. Nieuw kantoor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 maart 1975 Nr. 21651 OOSTERLAND, 1-3. Er bestond vrijdagavond grote belangstelling voor de gecombineerde ledenvergade ring en ouderavond van de christelijke school alhier, die gehouden werd in de vergaderzaal van de school, onder leiding van de voorzitter, ds. W. Hage. Deze opende de byeenkomst door te laten zingen Ps. 26 6, waarna ge lezen werd Ps. 78 1,1-16, gevolgd door gebed. Hierna heette de voorzitter de tal rijke aanwezigen welkom, inzonder heid de spreker van deze avond de heer J. Koppejan, leraar aan de Chr. Pedagogische Academie „De Drie star" te Gouda en ds. A. van der M« er, pred. van de Oud. Ger. Gem. alhier. Aan de hand van Ps. 78 sprak de voorzitter enige woorden, daarbij wijzende op de drievoudige schakel „Uuders-gezin-school". In de eerste plaats zijn de ouders verantwoordelijk voor de opvoeding van hun kinderen naar de eis van Gods Woord en Wet. Doch in de tweede plaats komt ook de school, en het onderwijzend personeel heeft een niet minder verantwoordelijke taak te vervullen. Spreker noemde in de derde plaats de kerk met het cate chetisch onderwijs. „We kunnen er nooit genoeg dankbaar voor zijn dat we onze kinderen kunnen toe vertrouwen aan een school, waar ze onderwezen worden in de leer die naar de Godzaligheid is" aldus be sloot spreker zijn openingswoord. Hij hoopte dat er ook bij de ouders veel gebed mag zijn voor de school, omdat dit in de eerste plaats zeer belangrijk is. Het financieel verslag volgde van de penningmeester, de heer Jac. van Haaften, waaruit bleek dat de kas gesloten was met nog een bescheiden batig saldo. Namens de comm. voor de financiën deed de heer Jac. Bolle Lz. verslag van het onderzoek, en deelde mede dat de boeken in de beste orde waren bevonden, waar voor de penningmeester en de com missie door de voorzitter werden dank gebracht. Verslag over 1974 Bij de bestuursverkiezingen werd de heer J. van de Zande herkozen en in de plaats van de heer Abr. de Bruine Jacob.z. die zich in verband met zijn gevorderde leeftijd niet meer herkiesbaar stelde, de heer Matth. Stouten. In de fin. commissie werd in de plaats van de heer L. Bakker (aftr.) gekozen de heer J. Slingerland. Vervolgens gaf het schoolhoofd, de heer Morks een beknopt overzicht over het jaar 1974 betreffende de lotgevallen van de school. Spreker was nog slechts sinds 1 augustus j.l. in dienst van de Chr. school alhier, zodat hij nog moeilijk een volledig verslag kan brengen over het hele jaar. Spreker was verheugd dat hij naar Zeeland was gekomen. De school telt momenteel 115 leerlingen 13 hiervan verlieten de school om naar verschillende andere scholen te gaan, en 18 kinderen kwamen weer voor het eerst naar school. Voor de zending bracht men f 1094,31 bijéén, wat zeer bevredigend is. Verschillen de ouders vonden het spijtig dat er in het vervolg f 1,25 per week be taald moet worden voor het school zwemmen, maar toch is het school hoofd blij dat er veel gebruik ge maakt wordt van het zwembad. Wat de scholenbouw betreft had spreker vernomen dat de eerste tekeningen afgekeurd waren, doch dat er nu weer een nieuw stel op beoordeling ligt te wachten. De voorzitter dankte het hoofd voor zijn verslag, zomede het af scheidnemend bestuurslid, de heer A. de Bruine, voor alles wat hij in tal van jaren voor het chr. onderwijs hier ter plaatse heeft verricht. Als- stoffelijk blijk van waardering werd hem een boekenbon aangeboden waar hij in enige woorden voor dankte. Geziu, school en maatschappij Na de pauze, waarin koffie met gebak werd geserveerd, werd het woord verleend aan de heer Koppe jan uit Gouda, welke sprak over het onderwerp,, Gezin, school en maat schappij". Spreker wees eerst op het enorme verschil tussen het gezin van vroeger, zo'n vijftig jaar geleden, MIDDELBURG, 1-3. Het regionaal coördinatfecollcgc voor openbare werken in Zeeland heeft in het ka der van het regieprogramma 1975 een elftal regiewerken voor uitvoe ring vrijgegeven. Het gaat hierbij om matig arbeids intensieve objektcn. waarvan de fi nanciering geschiedt uit het extra werkgelegenheidsprogramma 1974 II. naast de z.g. aannemingswerken van dit programma, waarvoor Zee land een bedrag van f 18 miljoen kreeg toegewezen. Het investeringsbedrag van de re giewerken is f 2,5 miljoen en het subsidie daarin bedraagt f 2.1 mil joen. Met de elf objekten zijn in to taal 1.859 manweken gemoeid. De werken De objekten zijn de volgende: dat hij een „gesloten gezin" noemde en het tegenwoordige gezin dut hij als „open" gezin betitelde. Het gezin is de cel van de maatschappij. Gods zorg strekt zich ook uit over het ge zin, en de man en de vrouw hebben plichten. Spreker wees op de tegen stelling tussen de gezinnen van vroeger en die van nu. Met droefheid moest hij het grote verval constate ren. Hoe wordt er momenteel met het huwelijk omgesprongen, ontbin ding is aan de orde van de dag en de kinderen worden er de dupe van. Gods Wet moet de basis van het huwelijk zijn, en wat is hiervan over, vroeg spreker zich af. Verder wees de heer Koppejan over dc veranderingen in het onder wijs, zoals, b.v, de 9-jarige leerplicht en wat ai niet. „We kunnen onze kinderen niet opvoeden zoals dit in de boeken staat beschreven", aan de hand van verschillende pakkende voorbeelden wees spreker hierop. De liefde tot onze kinderen wijst intu- itief .hoe we ze behandelen moeten. Nooit genoeg kan men er voor dan ken dat er in het huidige tijdsge wricht nog scholen bestaan waar de kinderen naar de eis van Gods Woord worden onderwezen. „Be stuur en personeel verwacht het en kel maar van Boven, het gaat om het eeuwig welzijn van de aan u toe vertrouwde kinderen", aldus besloot spreker zijn met grote aandacht ge volgd betoog, waarop nog enige vragen volgden, die door spreker, werden beantwoord. De voorzitter dankte namens het bestuur de heer Koppejan voor zijn leerzame rede. ZIER1KZEE Wijziging straatnaamlijst en huisnummering Het kollege van b. en w. schrijft het volgende aan de raad: „In verband met de automatisering van het bevolkingsregister is alhier nagegaan in hoeverre de straatnaam lijst van deze gemeente wijziging of aanvulling behoeft. Toen indertijd in de Zeikepolder een aantal woonbarakken, ten be hoeve van op Schouwen-Duiveland tijdelijk tewerkgestelde arbeids krachten, werd gebouwd is de huis- nummering van deze barakken ge schied in de Zelkepolder. Op dit terrein staat nu de Cam ping Zierikzee; de toeleidende weg tot deze camping is genaamd „Grote Zelkeweg". Aan deze weg dient de huisnummering te geschieden. Rekening houdende met de moge lijkheid, dat in deze polder ooit nog eens andere gebouwen kunnen ver rijzen, worden ten behoeve van de open ruimte gelegen voor de Cam ping Zierikzee gereserveerd de huis nummers 2, 4, 6 en 8 en wordt de Camping Zierikzee als komplex in zijn geheel genummerd met: Grote Zelkeweg 10. De weg vanaf Rijksweg 18 (afslag naar Vlissingen) richting Zeeland- brug kwam in de straatnaamlijst voor als „Provincialeweg" en „Val". Overeenkomstig de wegenlegger wordt dit gedeelte weg nu in zijn ge heel aangeduid als „Weg naar de Val" en verdwijnen de aanduidingen Provincialeweg en Val. Als gevolg hiervan moet de huis nummering van de aan deze weg voorkomende gebouwen worden aan gepast: Shell-station „De Val", Pro vincialeweg 2 wordt Weg naar de Val 2; gereserveerde nummers wordt Weg naar de Val 4 en 6; G. L. A. Clarijs, Val 1, wordt Weg naar de Val 8; Wegrestaurant Val 2 wordt Weg naar de Val 10: J. Karman Val 3, wordt Weg naar de Val 12. Dc in de straatnaamlijst voorko mende „Levcrdijk" is overeenkom stig de wegenlegger gewijzigd in „Schouwsedijk". Verder heeft het Halve Maantje, hoek Lange Blokweg-Oudeweg en de Levenstrijddijk achter plan West voor de huisnummering geen enkele funktie, zodat deze beide van de straatnaamlijst zijn afgevoerd." aanleg sportpark Breskens (2e ge deelte), aanleg sportcomplex plus onderhoud stadsgracht (le fase) Brouwershaven, aanleg rekreatiege- bied Hollandse Hoeve (deel I) Goes, uitbreiding begraafplaats Krabben- dijke. uitbreiding sportcomplex Kwadendammc, aanleg sportcomplex Dauwendacle (deel I) Middelburg, uitbreiding sportpark (deel 2) Oost- Souburg, aanleg groenstrook Vrij- straat Sas van Gent. aanleg sportveld Stavenissc. onderhoud beplanting gebied Veerse meer (deel 3), beplan ting en egalisatie gronden Vlissingen -Oost. Opdrachtgevers zijn de kolleges van burgemeester en wethouders. Voor het objokt Veersc meer is opdracht gever Staatsbosbeheer, voor het werk in VJIssingcn-Oost het Haven schap Vlissingen. Na hot zingen van Ps. 8ü 6 sloot ds. A. van der Meer deze zeer geslaagde eirond met dankgebed. MIDDENSCHOUWEN Kankervoorlichtingsbijeenkomst voor de vrouwen Aan alle dames, die nog geen bij eenkomst hebben meegemaakt over de kankervoorlichting voor vrouwen wordt verzocht de bijeenkomst die wordt gehouden op dinsdag 4 maart 1975 te Renesse te bezoeken. Dokter Ter Bals zal een voorlich ting geven en nadien alle vragen, schriftelijk of mondeling gesteld, be antwoorden. KEKKWERVE Een gezellige middag met Bruinisse Dinsdagmiddag 4 maart a.s. zullen de bejaarden van Bruinisse een be zoek brengen aan de soqeteit te Kerkwerve. Op deze middag zal door mevrouw v. d. Sluis-bij de Vaate uit Zierikzee een vertoning van dia's plaats vinden van Schou wen-Duiveland. Onder genot van koffie en thee zal er volop de gele genheid zijn voor nader kontakt. Deze middag belooft zeer gezellig te worden. Ook belangstellenden van 60 jaar en ouder zijn van harte welkom. BROUWERSHAVEN Vergadering Oranjevereniging De Oranjevereniging Brouwers haven houdt op dinsdagavond 4 maart in hotel Ringelberg een leden vergadering. Naast de gebruikelijke agendapunten is het belangrijkste punt van bespreking de viering van de a.s. Koninginnedag en 5 mei. Ten einde een rijk gevarieerd program ma voor beide dagen te kunnen sa menstellen rekent het bestuur op een zeer grote opkomst van de zijde van de leden. OOSTERLAND Werving visfileersteis Een afvaardiging van de visfileer- derij Gomavi te Bruinisse, vergezeld van loco-burgemees ter S. A. Jume- let van Bruinisse, bracht vrijdag avond een bezoek aan de gemeente Oosterland, met het doel personeel MIDDELBURG, 1-3. De wat hard leerse nieuwe computer van de PZ EM zal er ook dit jaar weer de oor zaak van zijn dat dit bedrijf een schadepost moet incasseren van 700.000,Dat komt doordat de computer het ponsen van de ver bruiker snota's niet kan bijhouden. Vorig jaar bij de ingebruikname van de computer liep de zaak hele maal uit de hand. Toen bedroeg hel renteverlies op de achterstallige in ning van de verbruikersnota's on geveer 2 miljoen. Maar, zo zeggen GS in antwoord op vragen uit de staten, naar aanleiding van de PZEM-begroting over 1975, de vol gende jaren hoopt de PZEM een op lopende rentewinst te bereiken van 1,5 miljoen. Want nu is er een nieuw systeem van meteropnemen voor de gebruikers vastgesteld. De meter wordt nu in het vervolg nog maar een keer per jaar rond de jaarwisseling opgenomen. Voor de administratie zal dit systeeem niet veel moeilijkheden opleveren, zeg gen GS. ook niet bij de verbruiker. Want bij de inning van de forse jaarnota's zal soepelheid betracht worden. De verbruiker krijgt pas na veertien dagen na niet betalen van de nota zijn eerste waarschuwing, aldus GS. IvORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Duisenberg (financiën) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat dc begroting 1974 - zoals het er nu uitziet - een kleiner tekort zal opleveren dan hy heeft voorzien op Prinsjesdag, by de in diening van dc begroting voor 1975. In een overzicht over de vermoede lijke uitkomsten van dc begroting 1974 raamt dc minister het begro tingstekort op f 3 miljard, dat is f 587 miljoen gunstiger dan in dc miljoenennota 1975 is aangegeven. AMSTERDAM. De 32-jarige L. B. uit Uithoorn, ambtenaar bij Provin ciale Waterstaat. heeft bekend sinds eind 1.973 in Uithoorn, Amstel- hoek, Amstelveen en Aalsmeer in to taal 111 inbraken te hebben ge pleegd. KRUININGEN. Dc servicedienst van het Constructiebedrijf Netam uit Rotterdam in Kruiningcn wordt opgeheven. Dc 8 werknemers zullen worden ontslagen. Op het bedrijf in Kruiningen worden opleggers, kip pers en kranen gebouwd. DEN HAAG. Het bestuur cn dc Tweede Kamerfraktie van dc PPR hebben minister-president Den Uyl cn Amsterdams burgemeester Sam- kaldcn in een brief gevraagd dc ont ruiming van de Nicuwmarktbuurt op te schorten. „Met klem" vraagt de PPR „een situatie te scheppen waar in werkelijk overleg met alle betrok kenen mogelijk is." (meisjes) te werven die als fileerster in de fabriek kunnen gaan werken. De opkomst van potentiële fileer- sters was niet groot, maar er kon den toch enkelen worden ingeschre ven, die in de komende weken hun plaats aan de fileertafel zullen inne men en de direktie was daarom toch tevreden. Er kunnen of moeten in de komende tijd echter nog een dertig tal fileersters worden geplaatst. Het valt wel te voorzien, dat ook de ge meente Oosterland in de toekomst zijn aandeel daaraan zal leveren, als de salariëring en de hygiënische werkomstandigheden meer bekend heid krijgen. Geslaagd Onze dorpsgenoot de heer Jan de Bruine Abr.z. slaagde dezer dagen bij de te Den Haag gehouden exa mens voor het diploma B2 Scheeps- werktuigkundige Grote Handels vaart. De heer De Bruine ontving zijn opleiding aan de De Ruijter Zee vaartschool te Vlissingen. BRUINISSE Verkoop pand Zaterdagmorgen werd door notaris Karsten in restaurant „Storm" het pand Nieuwstraat 4 te Bruinisse pu bliek verkocht. Hoogste bieder werd .fa. Paauwe te Zonnemaire met ,;jf, 24.000,—. „Flitsen" uit het buitenland JERUZALEM. Ds sraëlische rege ring is voor de druk van de vakbon den en het bedrijfsleven gezwicht en heeft de loonbelasting teruggebracht van 7,5 naar 4 procent. NAIROBI. In de lveniaansc hoofd stad Nairobi is zaterdagavond een bomaanslag gepleegd op een over volle bus die in het centrum gepar keerd stond. Minstens 26 mensen kwamen om liet leven en ongeveer 80 raakten gewond, van wie tien tallen ernstig. WARSCHAU. In de residentie van de bisschop van Przemysl, in het zuidoosten van Polen, zijn afluister- apparaten ontdekt. NEW YORK. In New York woedt brand in een 12 verdiepingen tellen de telefooncentrale waardoor 200.000 telefoonaansluitingen zijn verbroken. Volgens de brandweer kan het wel 15 uur duren alvorens de brand meester is. De palingvisserij Men vond dal dc pachters van het voormalige Grijsoord elders' in Zee land of Zuid-Holland moeten wor den geholpen. Het rijk zal over. dc toekomst van de twee pachters van Grijsoord beslissen, die al reeds pa lingvisser waren op de Grcvclingen alvorens die werd afgesloten. Voor dit jaar werd besloten alles onveran derd lc laten; ieder in zijn eigen vak do pachters van het voormalige Grijsoord. Het erfpachlsrccht dal volgend jaar vervalt, inoet reeds dit NOVI SAD. Dc dissidente Joego slavische schrijver Mihajlo Mihajlov is vrijdag tot zeven jaar gevangenis straf veroordeeld. In een proces te Novi Sad werd de 40-jarige auteur schuldig bevonden aan het versprei den van „anti-Joegoslavische propa ganda" en samenwerking met vijan dige emigrantengroepen. BRUSSEL. De rijkswacht van Doornik heeft vroeg, bij een routine- kontrole in het „Bois du Renard" in Aat in België een Nederlandse vrouw aangehouden. Deze vrouw vervoer de in haar auto twee kg hasjisj. MANILLA. De twee gewapende mannen die een DC-3 van de bin nenlandse luchtvaartmaatschappij van de Philippijnen hadden gekaapt hebben zich na acht uren overgege ven. ISLAMABAD. In Pakistan en het Pakistaanse deel van Kasjmier is vrijdag een 24-uursstaking gehouden uit protest tegen het akkoord dat In dia heeft gesloten met sjeik Abdoel- lah. Volgens deze overeenkomst heeft de sjeik de macht herkregen over het door India bezette stuk van Kasj mier, nadat hij de Indiase soeverei niteit had erkend. MOSKOU. Het Russische partij blad Prawda heeft vrijdg kritiek ge oefend op het denkbeeld van de Amerikaanse senator Javits om Is raël in de Noordatlantische-Ver- dragsorganisatie op te nemen. jaar opnieuw aangevraagd worden. De palingvissers zouden dit kollek- ticf voor een periode van zes jaar willen doen. Door de heer Faddegon, kamer voor binnenvisserij, werd aangera den ieder persoonlijk eerst zijn rech ten vast te laten leggen, om daarna pas over een kollckticf kontrak! te gaan praten. Tijdens de ergadering kwam ook naar voren dal ieder zijn eigen kleur heeft, omdat de kleur dikwijls slecht ZIERIKZEE. Bij gelegenheid van de opening van Holty Dames- en meis- jeskonfektie gingen twee dames in Schouwse klederdracht op stap voor bezoeken aan de ziekenhuizen en be-- jaar dentehuizen. Hier ziet men de dames in aktie in rusthuis Irene. Zij brachten in knop staande bolgewas sen mee, terwijl de tehuizen met een groot bloemstuk werden bedacht. Een geste, die op hoge prijs werd gesteld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WASHINGTON. Keizer Hirohito van Japan heeft een uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan de Verenigde Staten in begin oktober van dit jaar. Dit is donderdag door het Witte Huis in Washington be kendgemaakt. (Vervolg van pag. 1) zichtbaar is werd door de heer Gc- leijnse, Rijkswaterstaat, verzocht daar meer aandacht aan te besteden, daar dit de konlrole vergemakkelijkt Vissluis in dam Interessant waren de mededelin gen van ir. Steinmetz, Rijkswater staat, over de vissluis die in dc Brouwersdam zal worden gebouwd, nu deze dam een verbinding krijgt met de zee (uil- en inwutcringsslui- zen). Ir. Steinmetz is als technicus bij de bouw van deze sluizen be trokken. maar ook om zijn kennis van de visstand en de wetenschap die de vistrek c.a. bestudeert. De glasaalkuil die in de vissluis is ge- projekteerd heeft vertakkingen, waarvan er een loopt naar de bodem van de sluis. c.q. de zeebodem, en een andere tak uitmondt juist be neden dc gemiddelde laagwaterlijn. Er is nog niets definitiefs bekend of de Grcvclingen zout zal blijven, of door hel inlaten van zoet water, een zoet meer zat ontstaan. Na de doorsteek door de Brou wersdam. zal waarschijnlijk ook een doorsteek in dc Grcvclingendom komen. Deze doorsteek zal waar schijnlijk door dc picknikplaats „Westkop" komen, ongeveer 200 me ter ten noorden van de Grcvclingcn- sluis. Over de trek van het water is men het ook nog niet eens. zal dat oost-west. of west-oost worden? Voor beide richtingen kan. op goede gronden in verband met visstand en vistrek worden gepleit. Sportcomplex Brouwershaven BRUINISSE, 27-2. Op de gehouden vergadering van de palingvissers werd 11a de pauze ingegaan op enkele punten die door de voorzitter in zijn openingsrede waren genoemd. Zo was er een langdurige diskussie over het vrijgekomen gedeelte in de Grevelingen, voor heen eigendom van ambachtsheerlijkheid Grijsoord. Dc vraag was of het wenselijk was de beide palingvissers die om beurten een jaar trachten hun brood te verdienen op een tc kleine oppervlakte, dit nog verder zouden blijven doen. Dc lieer Van Hurk. directie visserijen, pleitte voor een incorporatie van dc vroegere pachters van het Grijsoordse gedeelte in dc gehele Grevctingcnplocg. Van dc kant van dc palingvissers werd aan gevoerd dat tien palingvisscrs op de Grcvclingen al aan de hoge kant was en dat door dc Direktie van Visserijen In eerste beginsel was gedacht aan zeven of acht palingvisscrs op de Grevelingen. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft .op- dracht gegeven voor een onderzoek na beschuldigingen inzake diskrimi- natie tegen het in dienst nemen van Amerikaanse joden in. het buiten land, zo heeft een woordvoerder van het Witte Huis meegedeeld. MADRID. De politie, heeft een bij eenkomst van studenten in de ka thedraal van Sint Isidoor in Madrid opgebroken en ongeveer 400 van hen gearresteerd. Dit hebben kerkelijke kringen in de Spaanse hoofdstad meegedeeld. Later werden 350 van hen in vrijheid gesteld. OPORTO. Het. is in de Portugese havenstad Oporto tot ernstige inci denten gekomen tussen de politie en betogers die het bureau van het mi nisterie van arbeid binnendrongen en daar meubilair en dossiers ver nielden. Verscheidene betogers zijn aangehouden. PAPEETE. Frankrijk zal spoedig zijn eerste ondergrondse kernproef nemen. Dit zal volledig in het ge heim gebeuren. De Franse chef-staf, generaal De Boissieu. heeft dit tij dens een persconferentie bekendge maakt in Papeete op Tahiti. op een zeer gunstige plaats, te kun nen aanbieden voor de dienstverle ning in het toeristenverkeer in het belang van gemeente, ondernemers, horeca, en andere branches. Het be stuur heeft er steeds naar gestreefd de zaken wat professioneler te gaan aanpakken. De voorzitter vond Zie rikzee de aangewezen plaats voor een V.V.V.-vestiging met een lei dend karakter in dit gebied. Hij bedankte in het bijzonder de aannemers voor hun inzet en de on dernemers die zonder winstbelang hun medewerking hebben verleend om de verbouwing uit te voeren. Een speciaal woord van dank ging naar de direktie van de Ned. Mid- denstandsbank. De heer De Jager hoopte verder op een goede samen werking op basis van wederzijds vertrouwen met assurantiekantoor Bij de Vaate. Terwijl hierna een drankje werd gepresenteerd was er gelegenheid tot bezichtiging van kantoor en ge bouw. V.V.V. heeft de beschikking gekregen over een representatieve en vriendelyk aandoende ontvangst en informaticruimtc, ingericht naar een plan van architect Pothaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3